Engelse emigrant leefde 50 lange jaren gelukkig en tevreden in Australië Internationale smokkel met communistische landen Ontploffing bij zeehospitium „St. Joseph" te Hoek van Holland Spoorwegongeluk nabij Amersfoort Geen Protestantenvervolging in Columbia Slot Zuylen wordt monument 9tumpa Moi&flatóVerliest een pensee L> DONDERDAG 17 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Omdat hij meende in Canada te zijn In de Australische „Daily Mirror" van 19 Mei vertelt een politie-autori- teit over de zeer merkwaardige ont moeting, die hij in een klein plaatsje in North-Queensland had met een oude Engelse emigrant, die nu niet direct tot de meest pientere schep sels op Gods aardbodem behoorde, maar die kans gezien had langer dan een halve eeuw gelukkig te zijn op een plaats, waarvan hij de naam nog niet eens kende. „Ik zou graag pensioen hebben." Ik keek op van .een rapport over veediefstallen en zag hem tegen de deurpost leunen. Om heel precies te zijn, behoort het behandelen van staatspensioenen nu niet direct tot mijn bezigheden, maar als veldwachter van een klein plaatsje in North Queensland leer je de helpende hand te reiken, waar dit nodig is. „Natuurlijk", zei ik. „Grijp even een stoel en ik zal een aanvrage voor je m orde maken." llij ging voorzichtig op het puntje van een stoel zitten, terwijl ik een vel papier in mijn schrijfmachine draaide. „Wel", zei ik, „vertel eens op, hoe neet je?" Hij aarzelde een ogenblikje en ant woordde toen: Joan Turner." „John Turner", herhaalde ik zacht jes voor mezelf terwijl ik de toetsen bewerkte. Hij boerde mijn gemurmel en be woog zich onrustig op zijn stoel: „Ne*1", zei hij tenslotte, „mijn wer kelijke naam is Joan." Ik kerk hem veroaasd aan: „Je be doelt zeker John?" Hij begon er uit te zien, alsof hij spijt had ooit over staatspensioen ge praat te hebben. Ik meende zelfs, dat hij een ogenblik achter zijn stoppel baard bloosde. „Nee", zei hij ten slotte met overtuiging, „mijn naam is Joan! Die dwaze moeder van mij was zo opgewonden, toen ik gedoopt werd, dat ze me Joan in plaats van John liet noemen. Zij maakte altijd van die stomme vergissingen." Ik slaagde er in om een uitgestre ken gezicht te trekken en verander de de naam op het vei papier. Toen, om iedere mogelijke vergissing uit te sluiten, vroeg ik hem: ,.Koe schrijf je zelf altijd je naam? „Ik schrijf helemaal niet", ver klaarde hij. ..Lezen en schrijven zijn r:u.oie dingen, maar ik heb ze nooit gtleerd. Het ee.'ste, wat :k me uit mijn jeugd herinner, was, dat ik kranten liep te venten in de Lon- dense straten en ik ben nooit naar school geweest." Ik knikte hem bemoedigend toe. „Heb je geld of bezittingen? Want je weet, wanneer je een bepaald be drag aan geld heb*, kom je niet in aanmerking voor staatspensioen." „Ik heb vijfentwintig gulden," zei Turner, terwijl hij een zakdoek los knoopte, waarin zich zijn kapitaal bevond. En ik heb ook geen land meer. Wel vroeger, maar nu heb ik het niet meer.' Ik dacht even over zijn woorden na „Vertel me maar hoe je het kwijt geraakt bent", zei ik hem, terwijl ik hem een bemoedigend knikje gaf. „Ik ben het kortgeleden kwijtge raakt," zei 'hij met een vermoeide en bedroefde stem. „Toen ik vanuit En geland hier aankwam hdb ik geen tijd vermorst door in de stad te blij ven rondhangen, maar ik ben meteen gaan lopen, totdat ik ergens hier in de buurt belandde. Ik had een beetje contanten en ik ontmoette toen een knaap, die hier in de buurt woonde. Hij had vrij wat land in bezit, maar de bodem was niet zo heel erg vruchtbaar, u kent bedrijfje op. Maar nu heb ik dat niet meer. Ik heb het hem terugge ven, toen er de laatste jaren geen re gen meer wilde vallen; al m'n vee is gestorven. Ik denk, dat ik wat pech heb ge had," zuchtte hij, „maar ik ben daar in ieder geval gelukkig geweest." „Dat je pech hebt gehad, is een ding wat zeker is," zei ik vriendelijk en ik schreef op het aanvraagformu lier, dat hij geen bezittingen had. Hoe oud ben je nu?" vroeg ik hem vervolgens Hij krabbelde een beetje in zijn baard: „Ik weet het niet," zei hij tenslotte. Dit was een grote moeilijkheid. Het Gouvernement wil volledige inlichtingen voordat zij een staats pensioen verleent. Ik besloot te trach ten zijn herinnering zoveel mogelijk op te frissen. „Hoe lang woon je al in dit land?" begon ik. „Dat weet ik heus niet," zei Tur ner eenvoudig, „maar ik herinner me één ding: toen ik hier kwam, was ik een en twintig jaar oud." „Goed, heel goed," zei ik enthou siast," wat herinner je je nog meer omtrent je aankomst hier?" Gedurende een paar ogenblikken dacht hij ingespannen na: „Ik herinner me, dat de naam van boot, die me naar hier bracht Edna May was, omdat die de naam van mijn moeder was en zij kodht het kaartje en zij vond het geweldig, dat ik met een boot zou reizen, die dezelfde naam als zij had. Het was een heerlijke boot en al de mensen op de kade zwaaien met vlaggetjes, toen we op de verjaardag van de ko ningin vertrokken." Ik keek hem stomverbaasd aan. Hij zei immers de verjaardag van de koningin en de laatste koningin, koningin Victoria, was al vijftig jaar dood. Het vervulde me plotseling met medelijden, dat Turner meer dan 'n halve eeuw in zijn dooie eentje op een onvruchtbaar stukje grond ge leefd had. „Vond je het niet erg eenzaam?" vroeg ik tenslotte. „Niks hoor," antwoordde Turner, „een mens is nooit eenzaam, wan neer hij gelukkig is. Mijn hele leven lang in Engeland -heb ik er naar ver langd om naar de kolonies te gaan, om voor de rest van mijn leven ge lukkig te zijn. En behoefte om met iemand te praten heb ik nooit gehad Zelfs aan boord, toen iedereen zich zelf opwond over de vraag, waar heen je het beste kon emigreren en de een meende, dat dit Australië was en de andere zei, dat je naar Afrika moest gaan, heb ik nooit m'n mond open gedaan, maar ik voor mij was er van overtuigd, dat er geen mooier land, dan Canada bestond. Tijdens de overtocht zagen we ver schillende aardige landen, waar ik nog nooit van gehoord had, maar Zijn stem ging voor mij verloren, want ik was aan het piekeren, hoe ik achter zijn leeftijd kon komen. Toen hij weg was, schreef ik een brief naar een vriend van me, die op een scheepskantoor in Brisbane werkt Ik vroeg hem of hij uit kon vinden in welk jaar tijdens het le ven van koningin Victoria, de Edna May van Londen vertrokken was op de koningin haar verjaardag. Als ik dat wist, zou ik Turners aan vrage kunnen versturen. Na 2 weken kreeg ik het antwoord en nam de brief mee naar Turner. Ik vond hem zittend op een bank bij het water, terwijl hij een pijp aan het stoppen was. Ik vertelde hem, wat ik te weten was gekomen. Hij had een kleine vergissing ge maakt. De Edna May was een Londen— Canada-boot geweest, maar een an dere boot, de Eddy Main had op de verjaardag van koningin Victoria in 1&90 Londen verlaten voor een reis naar Australië. „Dus ben je 83 jaar en je hebt hier in Australië 62 jaar geleefd". Hij scheen te zullen verstenen en toen rolde ik bijna in het water, door het kabaal, dat hij maakte. „Australië?" brulde hij, „wil je mij Verleden week, heeft de Econo mische Controledienst een inval ge daan bij de Haagse zakenman, H. v. D., die gearresteerd werd naar aan leiding van -gevonden bescheiden, die wijzen op transacties met inkopers van communistische landen betref fende nikkel, aluminium, tin, koper, staal, lood, zink, boor-diamanten en chemicaliën, ter waarde van enige millioenen dollars. Deze transacties werden mogelijk gemaakt met ver valste verklaringen in stempels. Het onderzoek in deze ingewikkel de zaak vordert slechts langzaan?, omdaat men hier met een internatio naal vertakte organisatie te doen ■heeft. De eerste aanwijzing werd ontvangen uit Hamburg, naar aan leiding waarvan Van D, aan de tand gevoeld werd, evenals zijn 2 hand langers B. uit Leiden en H. uit Hil versum. Er kon echter niets bewezen worden; wel was de recherche er van overtuigd, op het rechte spoor zijn. Een verschil van mening tussen de handlangers bracht een nieuw spoor, dat ten slotte tot bovenge noemde aanhouding heeft geleid. Arbeiders liepen brandwonden op Hoek van Holland is gistermorgen opgeschrikt door een ernstige ont ploffing, waarbij twee arbeiders vrij ernstige brandwonden opliepen en drie andere minder ernstig werden gewond. Het gebeurde bij het zeehospitium „St. Joseph", waar ter uitbreiding enige houte gebouwtjes worden bij geplaatst. Twee arbeiders, de 26-ja- rige verwarmingsmonteur A. Hoog moed en de 16-jarige leerling-mon teur P. Maagdenburg, beiden uit Rot terdam, waren bezig een meter aan te sluiten en gebruikten een acety- leenfles. Toen deze hevig begon te sissen, snelden de werklieden weg, maar de metershoge steekvlam, die de daarop gevolgde ontploffing ver gezelde, kon hen nog net bereiken. Zij liepen vrij ernstige brandwonden op. Drie andere arbeiders werden minder ernstig gewond, maar allen moesten toch naar het Bergwegzie kenhuis te Rotterdam worden ver- Zeven gewonden bij in elkaar schuiven van wagens In de nabijheid van Amersfoort, ter hoogte van het woonwagenkamp aan de Birkstraat, is vanmorgen een spoorwegongeluk gebeurd, dat zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien. De trein, die om 8.55 uur van Amers foort naar Amsterdam was vertrok ken werd even voorbij de spoorweg overgang Birkhoven plotseling tot stilstand gebracht. De reden waarom de wagenvoerder zo plotseling krachtig afremde is nog niet bekend. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht, dat er met de koppeling van de laatste wagons iets niet in or- wijsmaken, dat ik al die tijd in de is geweest Door de schok is een Australië ben geweest? En ik heb nog zo tegen die zotte moeder van me gezegd, dat ik naar Canada wilde." Hij keek me ongelukkig aan, ter wijl hij van louter gramschap zijn pijp in het water gooide. Dan pakte hij plotseling resoluut zijn bundeltje kleren, plantte een oud petje ap zijn hoofd en zei: „Ik blijf hier geen moment langer, ik ga naar Canada. FRANK NA VIN. Slechts politieke twist In het begin van deze maand is op de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk te Zeist ook de ver volging der Protestanten in Columbia ter sprake gekomen. Met grote stel ligheid werd daar eenvoudigweg en zonder meer geconstateerd, dat de Katholieken in Columbia blijkbaar geen ander middel hebben zich te verweren tegen de evangelisatie der Protestanten, dan de vervolging. "Het Kath. Ned. Persbureau tekent hierbij aan, dat deze constatering on juist is. In de afgelopen maanden heeft het K.N-P. meer dan éénmaal uitvoerige gegevens verstrekt, afkom stig van objectieve getuigen, mensen, die geen partij waren in de troebelen van Columbia. Het is algemeen bekend, dat in 1948 in Columbia een bloedige revolutie heeft gewoed, die voor een groot deel door Protestanten gesteund en die in derdaad tot tal van gewelddaden aan leiding heeft gegeven. De strijd lag f hierbij echter niet op godsdienstig, dat wel, een zandlaag op een rots- doch op politiek gebied. In werkelijk- bodem. Maar het levert niet al te slecht gras, wanneer het regenen wil. Die knaap dan zei me, dat ik het wel van hem kon lenen, dus kocht ik een beetje vee en bouwde mezelf een Vakopleiding voor veehandelaren De Nederlandse bond van veehan delaren ving gisteren te Groningen zijn tweedaags congres aan, waar voor grote belangstelling bestond. Op deze 35e algemene ledenvergadering werd tevens het veertigjarig bestaan gevierd van de Groningse afdeling. Uit de afdeling, opgericht in Maart 1911, toen de Groninger markt we gens een zware epidemie van mond en klauwzeer werd gesloten, is later de band gegroeid. Bondsvoorzitter, K. W. ten Dam uit Wierden (Ov.) wees er op dat de particuliere handel zich moet bezin nen op het probleem hetwelk de groeiende coöperatieve gedachte op werpt, opdat zijn bestaan gewaar borgd blijft. Meer dan ooit is voor de particuliere handel thans krachtige organisatie nodig. Het zal zeker in de eerste plaats aan de bonafide georganiseerde vee handel te danken zyn, als over en kele jaren de Nederlandse veestapel van t.b.c. vrij komt. De heer B. H. J. Doppen hield een causerie over koopman en boer, na dat daarvoor nog enkele afdelings- voorstellen waren behandeld. Op de tweede congresdag zal de vakopleiding worden behandeld. Tot nu toe had de bond uitsluitend een schriftelijke vakopleiding. De bedoe ling is thans te Utrecht een monde linge cursus te openen. Op die mon delinge cursus zal dan tevens de al- gemeene handelskennis worden on derwezen, welke voor de uitoefening van de veehandel nodig is. heid liggen de tegenstellingen tussen de conservatieve partij, die als gun stig tegenover de Katholieke Kerk kan worden beschouwd en de liberale partij, die herhaaldelijk haar anti- clericale houding heeft getoond en die over het algemeen door de Pro testantse minderheid wordt gesteund. Een aantal opstandelingen, beho rend tot de revolutionaire groep, heeft zich na de mislukte revolutie uit de voeten gemaakt en leeft nu nog in groepsverband in de bergen. Er zijn sindsdien talrijke betreurens waardige voorvallen geschied, waar bij vele personen, Katholieken zowel als Protestanten, als slachtoffer zijn gevallen. Onverdachte getuigen be vestigen dit. Van de zijde der Katho lieke hiërarchie is echter juist her haaldelijk aangespoord de tegenstel lingen binnen het land uit de weg te nemen. Zelfs de H. Vader heeft nog pas enkele weken geleden Zich met een persoonlijke boodschap tot de Katholieken van Columbia gewend en hun gevraagd de eenheid en broe derliefde in hun land te herstellen. In een herderlijk schrijven heeft het episcopaat in de herfst van het vo rige jaar de gelovigen opgeroepen een eind te makem aan de geweld daden. Uit dit alles blijkt, dat het niet de Katholieke Kerk is, die de Protes tanten vervolgt, maar dat het een politieke aangelegenheid is, waarbij bewoners van een land scherp tegen over elkaar staan. Het is een ver draaiing van de feiten, indien men het voorstelt alsof alle Protestanten, die slachtoffer worden van politieke tegenstellingen, om hun godsdienstige belijdenis geweld lijden. Dit is even onwaar als wanneer van Katholieke zijde beweerd zou worden, dat de Katholieken, die in deze strijd als slachtoffer vallen (en er zijn heel wat van deze gevallen) martelaren van de Protestanten zijn. Het misver stand over de gebeurtenissen in Co lumbia wordt klaarblijkelijk in de Ver. Staten en gedeeltelijk ook in Europa verspreid door personen, die voortdurend wensen te suggereren, dat de Katholieke overheid zulke voorvallen „inspireert". Dit is vooral in Juni geschied door het Verbond van Evangelische Kerken van Co lumbia, welke berichten in de Ver. Staten de nodige ruchtbaarheid heb ben gekregen en met verdraaiing in enkele weekbladen zijn voorgedragen. Het is geen kwestie dus van ver volging der Protestanten, het is een politieke tweedracht, die de Christe nen van Columbia verscheurt, maar waarvan bepaalde groeperingen een gretig gebruik maken om door mid del van Amerikaanse persorganen en aniti-Katholieke hetze te ontkete nen. Enquêtecommissie aan 6e deel toe De enquêtecommissie regeringsbe leid 194045 heeft haar zevende ver slag uitgebracht aan de Tweede Ka mer. In de verslagperiode, welke be gint na het uitbrengen van het zesde verslag betreffende de stand van de werkzaamheden der commissie d.d. 19 December 1950, is haar werk langzamer gevorderd dan de com missie zelf gaarne zou hebben ge zien. Allerlei factoren zijn daarvan de oorzaken geweest, in het bijzon der de omstandigheden, dat ver schillende leden der commissie over belast waren met ander werk, voort vloeiende uit hun lidmaatschap der Kamer, en dat de voorzitter de com missie gedurende verscheidene maan den door ziekte verhinderd was zich met enquêtewerkzaamheden bezig te houden. Het gelukte tegen het einde van de verslagperiode het zesde deel van het verslag, betrekking hebbende op de vertegenwoordiging van Neder land in het buitenland en de behar tiging van de Nederlandse belangen aldaar en op de mate waarin en de wijze waarop de hulpverlening aan Nederlandse krijgsgevangenen en ci viele gedetineerden heeft plaats ge vonden vast te stellen. Dit deel is thans ter perse, de verschijning kan binnen enige maanden worden te gemoet gezien. Het onderzoek van de commissie is nog niet gereed en er kan nog niet met zekerheid worden voorspeld, wanneer dat wel het geval zal zijn, Intussen zijn de werkzaamheden, hoewel zij in de verslagperiode in vertraagd tempo zijn voortgezet, toch weer niet onbelangrijk gevorderd, om de omvang daarvan te doen uit komen, moge de commissie liier me moreren, dat zij dezer dagen haar 300ste plenaire vergadering heeft gehouden. Daarnaast staan dan niet alleen de talrijke verhoren in to taal op het ogenblik 1183 doch ook de zeer vele vergaderingen van subcommissies, waarvan het nauw keurige aantal niet kan worden op gegeven, doch dat eveneens in de honderden loopt. goederenwagon uit de rails gelopen en zijn de daarachter volgende wa gens in elkaar geschoven. Onder de reizigers in deze perso nenrijtuigen ontstond enige paniek. Velen verlieten de trein, roepend om hulp. Onder dezen bevonden zich enkelen, die verwondingen hadden opgelopen. Drie ambulance-wegens van de Gemeenteïijke Geneeskundige Dienst van Amersfoort waren snel ter plaatse. Aan zeven gewonden Vluchteling gegrepen De Bloemendaalse politie heeft aangehouden R. van E., een 24-jarige Haarlemmer, die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij en kele jaren moest uitzitten. Hij heeft in de laatste weken op verscheidene plaats in Bloemendaal ingebroken en bekende, ook inbraken te hebben gepleegd te Velsen en Bergen (N.-H.). Zijn vermoedelijke medeplichtige, de uit Haarlem af komstige 24-jarige S. S„ is te Am sterdam van zijn bed gelicht en even eens in verzekerde bewaring gesteld. boekbespreking SCHAKEN LEREN! Gelukkig maar voor de beoefening van ons geliefde schaakspel, gebeurt het nogal eens, dat nieuwe geroepe ren tot Caïssa's rijk ons vragen hen in de geheimen van het spel of beter eerst in die der speleregels in leiden. En al beschikken we behalve over goede wil tevens nog over behoor lijk veel vrije tijd, het is heus niet zo'n gemakkelijke opgave om volko men beginners voldoende schaakken nis bij te brengen, dat zij kunnen gaan spelen. Eenmaal zover moeten practijk (veel practijk!) en wat boe kenwijsheid de weg naar het „mees terschap" bereiden. Wat is het daarom prettig, dat we hen, die willen leren schaken, met een gerust hart een uitstekend voor dit doel geschikt boekje kunnen aanbevelen n.l. „Inleiding tot het Schaakspel" door dr. M. Euwe, uit gegeven bij G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij. te 's-Gravenhage. In een aantal eenvoudige cause rieën vertelt Euwe de belangstel lende lezer zoveel over het schaak spel, dat ieder, die op dit boekje heeft doorgewerkt, een partij kan spelen. De prijs bedraagt slechts 0.75. Mogen velen deze „Euwe-Schaak- werd eerste hulp verleend. Enkelen hadden een shock. Nader wordt gemeld, dat de zeven gewonden allen naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort zijn overgebracht. G. de Jager, wonende tc Amsterlam. liep inwendige kneu zingen en een shock op. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgeno men. Zijn toestand is bevredigend. cursus" volgen en daardoor toetre den tot de altijd nog te kleine groep beoefenaren van 'het spel der spelen. W. H. van der Nat. De Verworpene, door Wal ter Breedveld. Uitgave: „Hof boeker ij" Heemstede. De serie, welke de „Hofboekerij" haar leden presenteert, kenmerkt zich niet alleen door een grote va riatie van genre, maar tevens door een onbetwistbare qualiteit. Het nieuwe werk, dat in deze serie ver scheen, neemt hierin een zeer apar te plaats in. De schrijver heeft het zich in deze roman niet gemakkelijk gemaakt, maar hij geeft blijk het brede gegeven bijna volledig te be heersen. Hij schept in zijn werk een vrouwenfiguur, die zoals priester in het boek zegt zowel een engel als een duivel in haar ziel herbergt. Dit meisje, dat een zeer ge voelig en gepassioneerd karakter heeft, vat liefde op voor een groot doöh als mens volkomen gedege nereerd dichter, die haar een de biel kind schenkt. De dichter sterft een ellendige dood en laat zijn vrouw in armoede achter, waardoor deze haar vertrouwen in God en in de wereld volkomen verliest. Het einde, waar de door het leven ge slagen vrouw een nieuw leven be gint met een door en door burger lijke man, komt te plotseling en doet te veel denken aan een ,,happy-end- tegen-wil-en-dank". De schrijver heeft tweeërlei inten ties gehad. Hij heeft zowel de sfeer in de kunstenaarswereld, als de af stand tussen dit milieu en een bur gerlijke omgeving willen schetsen. Naar onze smaak is hij in het twee- voerd. Het zijn de 41-jarige timmer man M. L. Pansier, de 21-jarige tim merman C. P. M. Verzijden, beiden uit Rotterdam, en de 23-jarige tim merman J. P. N. Luyten uit Naald wijk. De ontploffing had een geweldige ravage tot gevolg. Een van de houten gebouwtjes werd vernield en een ander is scheef gezakt. Gelukkig liep het zeehospitium zelf geen schade op en de daar vertoevende kinderen bleven ongedeerd. In de omgeving van de ontploffing sneuvelden ver scheidene ruiten. de beter geslaagd, dan in het eerste. De uitbeelding van de afstand tussen een burgerlijk- en een kunstenaars milieu is minder scherp. De schrij ver heeft hier vaak nodh de juiste woordkeus, doch de juiste composi tie weten te treffen. Daar het gedeel te echter, waarin de schrijver niet geheel tot zijn recht gekomen is, slechts een zeer klein part van het werk omvat, mogen we zeggen, dat zijn werk ver boven de middelmaat uitsteekt en in sommige passages literair gezien een zeer opmerke lijke verschijning genoemd kan wor den. De Vierde Macht, Tijdschrift Bescherming Bevolking. Uitg. N. Somson N.V. Het begrip „bescherming van de bevolking" wekt herinneringen aan de gevaarvolle tijd, waarin alom in den lande getrainde luchtbescher- mingsploegen gereed stonden om aan dreigend gevaar het hoofd te bieden. Menige ervaring heeft toen bewe zen hoe uitermate belangrijk een goede organisatie en training van deze ploegen was. En niemand onzer zal ten aanzien van „het Europees bolwerk der vrijheid", Engeland, vergeten hoe in de Septemberdagen van 1940 mede dank zij het toegewij de en door goede coördinatie, organi satie en uitrusting doeltreffende op treden van de luchtbeschermings troepen, hoofdzakelijk bestaande uit vrijwillige krachten, een ramp voor komen werd. De „bescherming van de bevol- knig" als noodzakelijk voorbehoed middel en als preventieve kracht heeft in onze dagen opnieuw actualiteit gekregen. Vier wetsont werpen ter zake zijn de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gepasseerd, voorbereidend onderricht in de mo derne opvattingen ten aanzien van het onderwerp is reeds op belang rijke schaal gegeven en mede aan de hand van richtlijnen en aanbevelin gen wordt in de tot stand gekomen A- en B-kringen beraad gevoerd over het ontwerpen van plannen en al wat met de uitvoering daarvan verband houdt. Deze zo gewichtige activiteiten te ondersteunen en te stimuleren is de bedoeling van het nieuwe tijdschrift, dat zich hierbij aandient. „De Vierde Macht" noemt het zich, omdat het de bescherming der bevolking ziet als het sluitstuk onzer nationale defensie, waarin ook land-, zee- en luchtmacht hun taak vervul len. Het richt zich tot allen, die in eni gerlei functie bij de bescherming der bevolking een leidinggevende taak vervullen of zullen gaan ver vullen: op rijks-, provinciaal of plaatselijk niveau, tot burgemeesters, hoofden bescherming bevolking, commandanten, hoofden van dienst enz. en het doet een beroep op die allen om door toetreding als abon- né en op andere wijze van hun be langstelling blijk te geven. Moerbij van Jacoba van Beieren bloeit nog Het slot Zuylen, gelegen in de ge meente Zuilen aan de Vecht, onder de rook van Utrecht is gisteren ter publieke bezichtiging opengesteld. Het slot dateert uit ongeveer de der tiende eeuw en is sindsdien steeds in handen van particulieren geweest en bewoond geworden; gedurende lange tijd door het geslacht van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. De laatste eigenaar, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen heeft echter gemeend, zulks in volkomen overeenstemming met zyn kinderen, het slot, dat dus tot zijn particulier bezit behoorde, over te dragen aan een in oprichting zijn de stichting „Het Slot Zuylen". De bedoeling van deze overdracht is het slot tot in lengte van dagen onge schonden te bewaren als historisch monument en natuurreservaat en als herinnering aan de geslachten, waar van er vele uitgestorven zijn, die dit oorspronkelijke middeleeuwse kas teel, dat ook deel uitmaakte van de Stichtse verdediging, hebben be woond. Baron van Tuyll zelf vestigt zich thans in een der kleinere huizen in het park; het huis zelve wordt ter bezichtiging gesteld en kan tevens dienst doen voor culturele vergade ring e.d. Er wordt voorts een een voudige theeschenkerij aan verbon den. Aan het slot zijn grote historische herinneringen verbonden. Het is het eigendom geweest van de Van Bor- sele's, die er wel geen vast verblijf hieldèn, maar aangenomen wordt, dat de befaamde Frank van Borsele, de vierde echtgenoot van Jacoba van Beyeren, er met deze gemalin ver toefd heeft. Volgens de overlevering zou de eeuwenoude moerbei, die er nog steeds floreert en vrucht draagt, door „Vrouw Jacob" eigenhandig ge plant zijn. 40 Als Lepie Leeghoofd gedacht had. dat er nu geen kapers meer op de kust waren, dan had hij het mis. Toen hij vijftig meter gelopen had, kreeg Evelientje hem in het oog. Zy had in de buurt by een boerderij op gebeld naar de politie, die beloofd had, dat er direct een paar potige mannetjes op de plaats van de mis daad aanwezig zouden zijn. Ze was nu teruggegaan, om samen met Hum- po Hotsflots het verdere verloop van de geschiedenis gade te slaan, en eventuele ontvluchtingspogingen van de drie heren te verhinderen. Ze zag dadelijk, wie daar zo hard liep en besloot hoe dan ook deze man tegen te houden. Ze zocht een stevige tak op, mikte zorgvuldig en wierp hem met kracht tegen de harlopende be nen van Lepie Leehoofd aan. Dit middel was afdoende. Lepie viel heel onzacht met zijn kin op een uitste kende boomwortel en verloor even eens het bewustzijn.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6