Coppi won de strijd tegen Ockers Nolten weer onder de eersten Roks en Faanhof na sluitingstijd binnen het Schaakspel JU «1 H DINSDAG 15 JULI 1952 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 fZ)e ACedei£andö£ uaet&aCleiö nacvc Siei&inki SIMON DE WIT VLAGGEDRAGER. Zaterdag a.s. zal de openingsplech tigheid van de spelen der 15e Olym piade in het stadion van Helsinki volgens de daarvoor gestelde proto- colaire regels geschieden. Elk land neemt aan het défilé der deelnemers met een zo gicot mogelijk aantal ath- lc-tpn deel. Ais eerste groep zal de Griekse ploeg het stadion betreden. Eu daarna marcheren ae landen bin nen in een volgorde, vastgesteld vol gens de Franse benaming. Voor elke groep zal de vlaggendra ger van het land lopen, waarvoor een sterke en bekende sportman wordt uitverkoren. Het rood-wit-blauw zal het stadion van Helsinki worden bin nengedragen dcor Simon de Wit, de cnef d'equipe van het zeilteam, zelf eer groot sportman, als zeiler en in vroegere jaren als roeier, toen hij de Noreus-vier als slag vele malen ter overwinning voerde. DE ZEILERS HEBBEN HET NAAR HUN ZIN Er zijn drie jachthavens in Hel sinki. Een ervan heet Merenkavijat R Y. Op dit luisterijke plekje, een klein eiland, dat aan de ene kant uit ziet op de zee en aan de andere kant het panorama van Helsinki's haven kant omvat, hebben de Nederlandse zeilers hun tehuis. Misschien is dit laatste woord niet helemaal juist, want ze wonen in de stad bij particulieren. Maar voor een zeiler in Helsinki is zijn boot in de eerste plaats zijn tehuis en zeer ze ker in deze dagen voor de olympi sche zeilwedstrijden, wanneer de Ne derlanders alleen thuiskomen om te slapen en de rest van de tijd op het water zitten, wat ook nodig is, want voor de buitenlandse zeilers zitten er op dit prachtige Finse zeilwater wel enige voetangels en klemmen. Het is moeilijk varen, zegt schipper van Duyl van de „Thlatta". welk schip Zondagavond op d-~ kant lag, om nog eens een extra beurt te krijgen. „De bebakening is hier anders. In Hol land hebben we zwarte en rode boeien om het water aan te geven. Hier geven ze slechts de ondiepten aan. En dat kan ook, omdat het hier bijna overal diep is, behalve enkele verraderlijke rotsjes, die net onder de waterspiegel zitten." Van zo'n rotsje werd de Engelse 5 1/2 meter het slachtoffer, toen het schip er recht opliep en een behoor lijke averij kreeg, die echter hersteld kan worden. Overigens zijn alle Ne- derlanders hier over de Finse gast- vrijheid en vooral ook over het 'zeil-1 water enthousiast. Het is gebleken, dat de Merenkavi- jat R Y een zeer goede werfaccomo-1 datie heeft, speciaal ook, wat betreft het drogen van de zeilen. Er waait hier veelal een Z W wind van redelijke kracht uit zee en er staat een vrij lange deining, omstan digheden, waar onze landgenoten over het algemeen goed mee op de hoogte zijn. De Nederlanders zitten hier al een dag of wat en ze zijn graag geziene gasten. Bij hen zitten vrijwel alle Engels sprekende landen met uitzondering van Amerika, welk land, door de ironie van het lot, te zamen met Rusland en Duitsland, Helsinki's meest exclusieve zeilclub als domein toegewezen kreeg De 5 1/2 meter, de door de Vries Lentsch gebouwde wedstrijdboot, on dervindt hier algemeen bewondering en de Nederlandse jachtbouw maakt met dit schip een uitstekende beurt. KOOS DE JONG ZIT ZICH TE VERBIJTEN. „De Finnjollen zijn prima" is de opinie van Koos de Jong over de boot, waarin hij de Nederlandse kleuren m Helsinki zal verdedigen. Alle boten zijn practisch gelijk. Ze zijn gebouwd in Denemarken, terwijl de zeilen in Engeland vervaardigd zijn. Een r.'euw snufje is het alumi nium zwaard, waardoor het gewicht van de boot zeer laag is. Het bezwaar van dr Jong op het moment is, da' hij niet genoeg kan zeilen. Zondag is er door het weer niets van gekomen en gistermorgen goot het met bakken uit de lucht. Zo doende kon hij eerst om drie uur gis termiddag in zijn boot stappen. „Hoe langer dat weer duurt, hoe erger het wordt", zegt de Jong, die als zeiler in hart en nieren liever op het water dan op de wal zit en zich in dit weer zit te verbijten. Er komt geen eind aan zo'n dag met regen", is zijn commentaar als hij met een somber gezicht naar de lucht kijkt en ver langend uitzief naar de blauwe he mel en de wind, die de grauwe wol kenmassa boven Helsinki bal moeten doen verdwijnen, willen de zeilwed strijden straks tot hun recht komen. NEDERLANDSE VOETBALPLOEG GEARRIVEERD. Met de Convair „Pieter de Hoogh" zijn op het nieuwe vliegveld te Hel sinki in de loop van Maandag, na een voorspoedige reis van Schiphol via Hamburg, de spelers van het Neder lands elftal gearriveerd De uitver koren achttien spelers zaten in het vliegtuig en vei der ir. H. F. Hopster, de chef d'equipe van de ploeg, voorts C. F. van der Meulen, lid van de technische commissie van de KNVB, A. W. Verlegh, voorzitter van de keuzecommissie, en Jaap van der Leek. de coach van de ploeg. Voorts bevond zich in het vliegtuig onze internationale scheidsrechter Karei van der Meer, die onmiddellijk ver der reist omdat bij te Lathti, ergens in het binnenland, de wedstrijd tus sen Polen en Frankrijk leidt. Bij het naderen van Helsinki was er nogal wat remous geweest, het geen. enkele spelers ni«" zo goed was bekomen, maar zodra de stevige rots grond van het vliegveld van Helsin ki onder de wielen kwam, waren de ze kleine ongemakken weer verge ten Op het vliegveld werd de groep ontvangen door chef de mission Ka- rel Lotsy, drs W. van Zijll, zijn sistent, D. van Eendenburg. de altijd in de weer zijnde en overal voor zor gende Olympische attaché van Ne derland en door dr. C. D. Verrijp, de medicus van onze pleeg. Met de bus werd naar het olym pisc'n dorp Kapyla gereden, waar alles voor de ontvangst van de voet ballers in gereedheid was gebracht. En bij de verdeling van de kamers biee-t alras, dat de spelers in prach tige stemming waren vol goede moed voor de wedstrijd tegen Brazilië, de grote onoekende tegenstander, van wie niemand de juiste kracht weet, maar daarom een zeer gevaarlijke te genpartij zalrznn. j HET NEDERLANDS ELFTAL TRAINDE IN HELSINKI. Het Nederlands elftal, dat gister middag om tien voor vier op het vliegveld bij Helsinki aankwam, stond gisteravond om zeven uur al weer op het veld. Trainer Jaap van der Leek liet er geen gras over groeien en trommelde zijn mannen direct na de avondmaaltijd in het olympisch dorp bij elkaar. Het oefenveld voor de Nederlandse ploeg ligt op enige minuten afstand van het dorp. Gestoken in donker blauwe trainingspakken met op de rug in Oranje letters het woord „Ne derland" liepen alle achttien spelers enige rondjes, waarna aan de vrije oefeningen werd begonnen. Midde lerwijl had zich boven Helsinki een zware regenbui ontlast, die de enkele toeschouwers bij de training al spoe dig een goed heenkomen deed zoe ken. De Nederlanders trokken zich daar echter ndets van aan en bleven onder deze typisch Hollandse omstan digheden rustig hun balletje trappen. Na drie kwartier vond van der Leek het welletjes en liet zijn doornatte mannen met gezwinde pas inrukken. Heden om elf uur vertrok de ploeg naar Turku, waar Woensdagavond te gen Brazilië wordt gespeeld. Onder weg naar Turku zal de lunch worden gebruikt. Hedenavond zullen de Ne derlanders de wedstrijd Roemenië Hongarije bijwonen. Hedenavond wordt het Ned. elftal samengesteld voor de wedstrijd tegen Brazilië. 'OLYMPISCHE SPELEN 1952 TE HELSINKI Wij geven in deze kaart een overzicht van de voornaamste centra, waar de Olympische Spelen 1952 in Helsinki zich afspelen. Het centrale punt, het Olympisch Stadion, ligt in het centrum van de stad, vrij dicht bij het Olympisch Dorp. Verschillende sporten, zoals ruitersport, roeien, kano en zeilen, schieten en wielrennen, zullen gehouden worden over verschillende punten van de stad en haar omgeving verspreid. Tevens geven wij de lig ging van Turku, waar het Nederlands voetbalelftal haar wedstrijd tegen Brazilië zal spelen. Maandagmorgen vertrokken van Schiphol per Convair „Pieter de Hoogh", het Nederlandse voetbalelftal, reser ves en officials van de K. N. V. B. naar Helsinki. Zittend: van links naar rechts: Hommers, Van Roessel, Land man, Wirtz, v. d. Tuyn, v. d. Gijp en Biesbrouck. Staand: van links naar rechts: 2e van links Karei van der Meer, v. d. Leek, de Jong, Brunt, seer. K. N. V. B., Van Melis, Odenthal, Kraak en Van Schijndel. Voor deze, bukkend Terlouw, daarnaast Bernaerts, 2de van rechts staand D. Bessem, Dir. Stadion, Hendriks, van der Kuijl, Clavan en Alberts. Deze laatste spelers van rechts naar links van de heer Bessem af. Cndei' een bewolkte hemel maakten de 81 overgebleven renners zich get eed voor de achttiende etappe van Bagnères de Bigorre naar Pau over een af stand van 149 km., waarin de Col du Tourmalct en de Col d'Aubisque wa ren opgenomen, twee Cols van de eerste categorie, daarna kwam de afda ling naar Pau. Enkele renners hadden het zeker niet gemakkelijk. Molineris, die in de loop van de nacht enkele malen met peniciline was ingespoten en Magni, wiehs linkerbeen op verscheidene plaatsen was verbonden moesten zichzelf moed inspreken om aan deze etappe te beginnen. In groepjes werd gereden naar de route de Campan, waar om 11.30 uur het startsein werd gegeven. Hoewel de leiders in het algemeen klassement voorop reden, begon men in een laag tempo, waardoor een langgerekt peloton ontstond. Bij het stadje Saint Marie de Campan (11 km) bleek, dat men 20 minuten ach terstand had op het tijdschema. Na dit stadje begon de beklimming naar de top van de Tourmalet, die een hoogte heeft van 2114 meter. Molineris gaf op, Coppi nam de leiding. Molineris kon de moed voor deze krachttoer niet opbrengen en gaf qp, toen aan de kop van het peloton de eerste aanvallen werden ingezet. Het waren Coppi, Carrea, Ockers, Gela- bert en Robic, die zich lieten gelden en al spoedig nam dit vijftal een kleine voorsprong. Te La Mongie waar de tweede helft van de beklimming begon, was dit kleine groepje nog steeds bij el kaar en had het ongeveer 100 meter voorsprong op Geminiani en Bauvin. Coppi bereikte het eerst de top op enkele meters gevolgd door de Belg Ockers en de Fransman Geminiani, die zich inmiddels naar voren had gewerkt. Aan de voet van de berg bedroeg het verschii tussen de Ita liaan en zijn achtervolgers 200 me ter en te Luz Saint Sauveur, 46 km. van de start gelegen, had Coppi zijn voorsprong vergroot tot 30 sec. Intus sen was de situatie achter hem ge wijzigd en waren Robic en Gelabert zijn naaste volgers. Voorts had Coppi een minuut voorsprong op Bartali, Magni en Geminiani en 1 min. 30 sec. op een groep van 8 man, onder wie de Belg Ockers. Achter Coppi werd een jacht geor ganiseerd ca aangezien de Italiaan het tempo niet verhoogde werd hij spoedig door zijn achtervolgers inge lopen. Te Arrens (76 km.) had een pelo ton, bestaande uit Coppi, Ockers, Close en Van Ende, aangevoerd door Robic, 2 minuten voorsprong op het tijdschema. Op 1 min. volgde onze landgenoot Nolten in gezelschap van Deledda ert Gribaldy, daarna kwam een kleine groep met de Italianen Martini, Magni, Milano en de Noord Afrikaan Fernandez op 2 minuten, terwijl de Belgen De. Hertog en De Cock, de Spanjaard Trobat en onze landgenoot Dekkers eèn achterstand van 4 minuten hadden. Enkele kilometers verder ontstond een peloton van 12 renners, namelijk Coppi, Ockers, Robic, Carrea, Gela bert, Ruiz, Bauvin, Geminiani, Dotto, Close, Van Ende en Bartali. Geza menlijk begon men in een matig tempo de beklimming van de Col de Soulor (84 km.). In de korte afda ling na de top van 2 km. lengte, welke naar de voet van de Col d'Aubisque leidt, kreeg Ockers te kampen met banden pech. Wederom was het Coppi, die het eerst de top bereikte op 30 seconden gevolgd door Robic. Coppi, die er zijn zinnen op had gezet om in deze etappe te tonen wat hij waard is, ging in een razende vaart bergafwaarts, om bij Laruns (112 km.) een voorsprong te hebben. Het verschil bedroeg bij genoemd plaatsje dan ook 1 min. 5 sec. op Oc kers, Robic, Ruiz en Bauvin, die bij deze afdaling opnieuw een groep hadden gevormd. Op 2 min. 10 sec. volgden Dotto en Gelabert. Toen men weer op vlak terrein kwam, kon Coppi het hoge tempo niet volhou den en enkele kilometers voor het einddoel werd hij ingelopen door zijn grootste concurrenten, die tot eer,, jacht op hem waren overgegaan. Twee Nederlanders hebben zich bijzonder onderscheiden en dat wa ren men zou bijna zeggen natuurlijk, Jar. Nolten en de Nederlandse kam pioen Hans Dekkers, die voor een verrassing zorgde. Nolten zat voort durend in de groepen, die op enkele minuten achter de leiders aanjoegen. Het heeft aan hem niet gelegen, dat kopgroep ongeveer 4 minuten heeft kunnen winnen. Hans Dekkers speelde wel geen belangrijke rol, maar zorgde er voor niet te veel op de leiders te verliezen. In het alge meen klassement heeft hij dan ook een sprong gemaakt van de 71e naar de 59e plaats. Ook Nolten, Van Est, Voorting en Wagtmans schoven enige plaatsen op en de debutant in onze tourploeg neemt als 15e een zeer eer volle positie op de rangschikking in. De premie voor de meest strijdlus tige renner werd met 6 stemmen toe-, gekend aan Coppi. Ockers kreeg twee stemmen, Bauvin, Carrea en Robic elk één. UITSLAG EN KLASSEMENTEN. Van de 18e etappe Bagneres de BigorrePau over een afstand van 149 km. luidt het klassement: 1. Coppi (It.) 4.42.04; 2. Ockers (Belg.) 4.42.06; 3. Robic (Fr.) 4.42.07; 4. Ruiz (Sp.) 4.42.11; 5. Bauvin (N.O.C.) 4.42.15; 6. Gelabert (Sp.) 4.46.17; 7. Nolten (Ned.), 8. Deledda (N.O.C.), 9. De Gribaldy N.O.C.10. Van Ende (B.), allen z.t.; 17. Dekkers (Ned.) 4.52.31; 30. Voorting (Ned.) 5.01.33; 36. Wagtmans (Ned.) z.t.; 41. Van Est (Ned.) z.t.; 65. Van Breenen (Ned.) 5.10.41. Algemeen klassement: 1. Coppi 117.11.10; 2. Ockers 117.38.11; 3. Ro bic 117.41.47; 4. Ruiz 117.41.59; 5 Bartali 117.43.59; 6: Close 117.44.05; 7. Dotto 117.48.36; 8. Magni 117.48.47; 9. Carrea 118.00.53; 10. De Hertog 118.03.14; 15. Nolten 118.40.38 Van Est 118.56.58; 21. Voorting 119.08.41; 24. Wagtmans 119.18.40; 59. Dekkers 120.44.23; 67. Van Breenen 121.05.10. Ploegenklassement: Italië' 351.48.51; 2. Frankrijk 352.01.19; 3. België 352.40.23; 4. Spanje 354.10.06; 5. Nederland 354.44.53 Z.O. Frankrijk 355.45.21; 7. N.O.C. Frankrijk 356.20.12; 8. W.Z.W. Frank rijk 357.15.36; 9. Parijs 357.47.51; 10. Zwitserland 358.09.06; 11. N. Afrika 358.40.19. Bergklassement: 1. Coppi 79 pnt.. 2. Gelabert 64 pnt.; 3. Robic 55 pnt.; 4. Ockers 53 pnt.; 5. Geminiani 43 pnt.; 6. Bartali 32 pnt.; 7. Dotto pnt.; 8. Ruiz 28 pnt.; 9. Le Guilly 20 pnt.; 10. Carrea 18 pnt.; 12. Nol ten 13 pnt.; 19. Remy, De Hertog en Wagtmans elk 3 pnt. ATHLETIEK NAT. MILITAIRE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN Morgen in de Leidse Hout Onder auspiciën van de commissie internationale militaire sportwed strijden zullen morgen in de Leidse Hout de nationale militaire athletiek- kampioehschappen worden gehou den. Aan deze wedstrijden nemen mi litairen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Luchtmacht deel, LAWNTENNIS FRANKRIJK—BELGIë 2—3. België heeft zich in de finale van de competitie om de Davis Cup (Europese zóne) geplaatst door een 32 zege op Frankrijk en zal in de eindstrijd Italië ontmoeten. WATERPOLO L.W.V.D-E.S. (Dames) 3—2 Nimmer had de thuisclub van deze ploeg kunnen winnen en ook in de Achter het leidend peloton lag een klein groepje, hetwelk tenslotte door de groep Bartali, Deledda, De Gri baldy, Nolten, Van Ende en Magni werd opgeslokt. Even voor de finish sprong Coppi weg en met enkele seconden voor sprong op Ockers ging hij over dt eindstreep, terwijl Robic als derde de finish passeerde. Met de hakken over de sloot. De wedstrijdleiding heeft besloten om Goedert, Roks, Faanhof en Soler, die na de sluiting van de controle te Pau binnen kwamen, in de 19e etappe te laten starten. De Spanjaard Perez, die eveneens na de sluiting van de controle arri veerde, heeft geen toestemming van de wedstrijdleiding gekregen om voor de 19e etappe te starten, omdat hij meer dan 30 procent van de vastge stelde tijd te laat binnenkwam. Tablaeau de la troupe. Het heeft aan een zijden draad ge hangen of de Nederlandse ploeg voor de 19e etappe van Pau naar Bordeaux, die vrijwel geheel door vlak terrein gaat, compleet aan de start zou komen. Onze landgenoot Roks, die in de eerste Pyreneën- etappe een vrije ernstige val had ge maakt, kon zijn linker arm bijna niet gebruiken, en het was dus geen der, dat hij al kort na het begin de etappe naar Pau achter raakte. De jonge Brabander wilde echter echter niet van opgeven weten en trachtte er van te maken wat er van te maken viel. Groot was zijn teleur stelling toen hij bij aankomst in Pau bemerkte, dat de tijdcontrole reeds was gesloten. Groter echter zijn vreugde toen de wedstrijdcommissa rissen later op de avond besloten hem nog een kans te geven en hem voor de 19e etappe tot het renners- veld toe te laten. Henk Faanhof, waarvan al eerder is gebleken, dat hij in de bergen de grootste moeite heeft om mee te ko men, kwam eveneens te laat binnen, maar' zal ook kunnen doorrijden na het besluit van de wedstrijdleiding. En zo heeft dus de gehele Neder landse ploeg de Pyreneeën overleefd en de kans is nu groter dan ooit, dat de Nederlanders voltallig Zaterdag Parijs zullen aankomen. Fausto Coppi kwam aan de start met het vaste voornemen zijn mees terschap te tonen. Immers twee cols van de eerste categorie, de Tourma let en de Aubisque lagen in het ver schiet en niet alleen wilde Coppi zijn eerste plaats in het algemeen klasse ment nog eens verstevigen, maar ook was het zijn bedoeling de ere plaats in het bergklassement onbe reikbaar te maken voor de anderen. In het laatste is hij zo goed als ge slaagd, want beide malen bereikte de pezige Italiaan als eerste de top en ook op de derde col, die niet van grote betekenis was, zag men de gele trui voor de concurrenten voorbij r trekken. Z»n overwicht was echtef eerste helft dachten w, aan een fik- niot mmruieUieen^ se nederlaag, want vrij spoedig was de stand 01 en na een fout m de Dr. Emanuel Lasker werd op 25 December 1868 in Berlinchen gebo ren. In 1889 won hij te Breslau en verwierf daarmee de meestertitel. In September 1889 speelde de jonge meester te Amsterdam en won de tweede prijs achter Buru. Van Am sterdam ging hij naar Engeland en versloeg achtereenvolgens de be roemde Engelse meester Bird en Blackburne. Na nog enige matches tegen mindere groten nam hij deel aan een tournooi te New-York (1893) en won de eerste prijs door alle der tien tegenstanders te verslaan. Na deze successen kon een match om de wereldtitel niet uitblijven. In 1894 had deze tweekamp te New York plaats en de titelhouder Stei- nitz verloor met 1054. De revan che in 1896 te Moskou was nog over tuigender voor Lasker: 1025. Uit deze match is de volgende par tij. Wit: Steinitz. Zwart: Lasker. 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8 c6; 3. Lflc4, Lf8—c5; 4. c2—c3, Pg8—f6; 5. d2d4, e5xd4; 6. c3xd4, Lc5b4f; 7. Pblc3, Pf6xe4; 8. 0—0, Lb4xc3; 9. b2xc3. (Latere onderzoe kingen hebben gemaakt, dat deze zet van een vraagteken werd voor zien. Het juiste antwoord bleek 9. d4 d5 te zijn, Steinitz trachtte door een stukoffer in 't voordeel te ko men. Zonder succes echter.) 9 d7d5!(vooral niet Pxc3 wegens Delt). 10. Lel—a3!?, d5xc4 (Lasker accepteert het offer en wit moet nu trachten de correctheid te bewijzen). 11. Tflel, f7f5 (nog sterker was Le6 geweest). 12. Pf3—d2, Ke8—f7; 13. Pd2xe4, f5xe4; 14. Telxe4, Dd8 f6. (En inderdaad, zwart zal zeer omzichtig moeten spelen om de tal rijke gevaren van zijn slechte ko ningsstand het hoofd te kunnen bie den). 15. Ddle2 (op d4d5 volgt Lf5) Lc8—f5; 16. De2—c4f, Kf7—g6; 17. Te4e3, Ta8—e8; 18. Tal—el, Te8xe3; 19. Tel—e3, h7—h5; 20. h2 h3, h5h4; 21. d4—d5, Pc5-«5; 2. Dc4xc7, Pe5d3 (tegen het pion- verlies, dat weldra opwegen zal te gen het stuk, brengt zwart gevaar lijke dreigingen.) 23. Dc7xb7, Lf5 c8!24. Db7—c6, Df6xc6; 25. d5xc6, Pd3—f4; 26. Te3—e7, a7—a6; 27. c3 c4, Kg6—f6; 28. Te7—a7, Pf4—d3; 29. La3—e7t, Kf7—e6; 30. Ta7—c7, Pd3e5. (Er dreigde Le7xh4 maar dat zou nu door Kd6 weerlegd wor den). 31. Le7b4, Th8—g8; 32. Lb4 €7. g7—g5; '33. c4—c5, Pe5—f7; 34. f2—f3, Tg8e8; 35. Kgl—f2, Te8x e7; 36. Tc7xc8, Ke&—d5; 37. Tc8—a8, Pf7e5; 38. Kf2—e3, Pe5xc6f; 39. Ke3d2, a6a5; 40. Ta8—f8, Te7— e5; 41. f3—f4, g5xf4; 42. Tf8xf4, Te5 h5; 43. Kd2e3, Pc6—e5; 44. Tf4 a4, Pe5c4f en wit gaf op. De wit te toren kan niet meer weg en gaat na enkele zetten (Kxc5, Kb5) ver loren. Het is niet goed doenlijk alle tour- nooien en matches, door Lasker ge speeld en gewonnen! te vermelden. De bekendste waar Lasker triumfa- tor bleef, zijn St. Petersburg (Le ningrad) 1896; Londen 1899, Parijs 1900, St. Petersburg 1914, Mahrisich Ostrau 1923 en New York 1924. Zijn titel van wereldkampioen ver dedigde hij, met overtuigend succes in tweekampen tegen Marshall, Tar- rasch, Janowski. Alleen de Weense meester Carl Schlechter zag kans om een match onbeslist te houden 11 —8. De laatste partij van deze match werd door de wereldkampioen ge wonnen, die daarmee zijn titel be hield. Totdat in 1921 Capablanca in een zeer onbevredigende match de grote Lasker versloeg. Na vele remi ses verloor Lasker vier partijen ach tereen en gaf toen de strijd op. Het klimaat van Havanna waar deze match plaats vond was mogelijk een der oorzaken van Lasker's falen. Van enkele hoogtepunten uit dit rijke schakersleven de volgende keer enkele voorbeelden. I. niet overweldigend, want zijn naaste concurrent, de Belg Ockers kon hij niet van zich afschudden en boven dien speelde de Fransman Robic een voorname rol. De laatste is zelfs in het algemeen klassement van de ze vende naar de derde plaats opge klommen en is nu leider van de Franse ploeg. Gino Bartali was in slechte conditie en raakte bij het be klimmen van de Tourmalet achter, evenals Magni, die bij de afdaling evenwel toonde zonder vrees te zijn, want toen liep Fiorenci een belang rijk deel van zijn achterstand in. L.W.V.-achterhoede 02. De omme keer kwam echter in de tweede helft en na enkele vergeefse D.E.S.-aan- vallen werd het door mej. L. Oli vier 12. Nadat een D.E.S.-speel- ster het water werd uitgezonden slaagde mevr. J. Dool er in de stand gelijk te maken (22). Bijna direct ne het uitzwemmen wist dezelfde speelster met een ver schot de stand tot 3—2 te brengen. Ondanks felle aanvallen van D.E.S. bleef de stand ongewijzigd en behaalde L.W.V. een gelukkige overwinning. m m Mg m m m m MM tm m m A 'Mm E F O H Zwart aan zet wint. ABCDEFGH Wit geeft mat in zeven zetten. In de derde ronde van het inter nationaal schaaktournooi, dat te Zü- rich werd voortgezet, speelde dr. Euwe remise met Canal (Peru). Euwe speelde met zwart en paste de Siciliaanse verdediging toe. Hij kreeg op de f-lijn een dubbelpion, doch rocheerde niettemin op de ko ningsvleugel. Deze partij eindigde in remise omdat de stelling in het eind spel door afruil vereenvoudigd werd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6