Jeugdige Nederlandse hotelrat in Zuid-Frankrijk gearresteerd Zwitserse dame hielp politie aan signalement AKKERTJES Diocesane Werknemende Middenstand hield vergadering in Haarlem Jeugdige avonturiers Razzia's in Noordwijkse duinen Se dame MAANDAG 14 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dezer dagen werd uit Nice gemeld, dat in Menton een jongeman was ge arresteerd, die zeide, A. N. te heten en uit Hilversum afkomstig te zijn. Bg het onderzoek, dat de Hilversumse recherche naar aanleiding van deze arrestatie heeft ingesteld, is geble ken, dat de jeugdige Nederlander, die wegens diverse diefstallen gear resteerd was, aanvankelijk een valse naam heeft opgegeven, namelijk die van een vriend. Het is in werkelijk heid de 1'8-jarige W. D. M. uit Hil versum, die reeds eerder met de Ne derlandse justitie in aanraking is ge weest. De jongeman werd onder re- geringstoezicht in een inrichting te Utrecht verpleegd. Vorige maand is hij uit deze inrichting ontsnapt en reeds was via het politieblad een ver zoek tot opsporing bekend gemaakt. De jeugdige M. wist echter naar Frankrijk uit te wijken. Hier heeft hij gedurende een aantal weken een zeer avontuurlijk leven geleid, dat thans geëindigd is in de gevangenis te Nice. Na zijn arrestatie duurde het twin tig uur, alvorens M. een bekentenis aflegde. Bij deed aanvankelijk, alsof •hij student was, die met vacantie in Zuid-Frankrijk vertoefde. Hij was liftende van Parijs naar Nice gegaan, waar hij op 21 Juni jl. aankwam. In Nice vond hij het te druk, waarop hij doorreisde naar Menton. Hier vond hij een huis, dat er volgens hem on bewoond uitzag. Hij drong naar bin- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. VRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VP RO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken, 11.30 Piano en viool. 12.00 Promena de orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Licht muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht muziek. 13. Pianoduo. 13.45, Kamerorkest. 14.05 Kamerorkest. 15.00 Gram. 15.35 „De Middelbare confectie school „Mr. Koetsier", causerie. 15.50 Orkestcon cert. 16.30 Voordracht. 16.50 Kinder koor. 17.15 Counter-tenor en clave- cimbel. 17.45 Militaire causerie. 17.55 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 R.V.U.: H. J. A. Schintz: „Canada": „Bij de Cowboys". 19.00 Pianospel, 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Koor concert. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 20.45 Gram. 21.20 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.35 Lichte muziek. 22.15 Noorse muziek. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Jazz muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram, 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole orkest en soliste. 14.00 „Cavalleria Rustica- na", opera. 15.25 Gram. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.35 Ron de van Frankrijk. 17.45 Regeringsuit zending: H. de Wit: „Krant en boek in Suriname en de Nederlandse An tillen". 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Ronde van Frankrijk. 18.30 Parijse liedjes. 19.00 „Hier Vrij Europa". 19.30 Gram. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 „Hei ligen gaan naar de Hel". 20.18 Radio Philharmonisch Orkest en solist, (plm. 21.00 „Het reizen met Katholieke Ge zelschappen", causerie). 21.35 Gram. 21.40 Strijkkwintet. 22.10 Militaire causerie .22.22 Kamerkoor en piano. 22.45 Avondgebed en Liturgische Ka lender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. DINSDAG. Televisie-programma. AVRO: 20.15—21.45 1. „Quatorze Juillet"; 2. Televizier. Pauze. 3. „Exa men Rhapsodie". nen en vond op de tweede etage een bed, waar hij zijn moede leden kon uitstrekken. In de dagen daarop, zo luidt zijn verhaal tot de politie, had hij zijn geluk beproefd aan de speel banken te Monte Carlo. Hij verloor in enkele dagen tienduizenden francs. Berooid uit Monaco in Menton terug kerend, rijpte bij hem het plan op 't inbrekerspad te gaan. Op de 25ste Juni maakte hij zijn „debuut". Des nachts om vier uur drong hij in ho tel Berkeley-Misamer de kamer bin nen van de Luxemburgse aannemer J. Theisen, waar hij een portefeuille buitmaakte met ongeveer zeshonderd gulden aan buitenlands bankpapier. In de daarop volgende nachten drong hij verscheidene woningen en hotel kamers binnen, steeds verdwijnend met portefeuilles e.d. Eenmaal had bh pech. Dat was toen hij in hotel des Palmiers de slaapkamer binnen drong van mej. Nesi Libera uit Zu rich. De Zwitserse ontwaakte, maar op haar hulpgeroep nam de indringer de vlucht en wist te ontsnappen. De dame wist echter een goed signale ment aan de politie te verstrekken. Inmiddels waren in verband met de onrustbarende regelmaat van dief stallen maatregelen door de politie getroffen. Er werden dubbele dien sten gedaan en de gehele naoht door werd druk gesurveilleerd. Op een vroege morgen om half vijf zag een politiepatrouille een jongeman door de straten van Menton lopen, die ta melijk wel aan het signalement van de gezochte dief beantwoordde. Hij werd meegenomen en dit betekende het einde der vreemde practijken van de jeugdige Hilversummer. Bij zijn arrestatie had deze 17.330 francs zes dollars, 100 Belgische francs, 1 pond sterling, 1000 lires en tien gul den bij zich. In zijn kamer in een pension waarnaar hij verhuisd was toen het hem „beter ging" werd nog een groot bedrag aan geld gevonden. De Franse politie onderzoekt in middels in hoeverre de bekentenis van M. volledig is. In de periode van zijn activiteit zijn namelijk in ver scheidene hotels nog andere diefstal len gepleegd waarbij enkele met zeer grote buit. Uit een hotelkamer van hotel Berkeley verdween o.m. een bedrag van 47.800 francs. De Neder lander ontkent deze diefstallen te hebben gepleegd. Van een gedeelte van zijn buit had hij o.m. een radio toestel en verscheidene kledingstuk ken gekocht. Wèg die pijn die Uw nachtrust, Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J (Advertentie) De katholieke Werknemende Mid- denstand in het bisdom Haarlem be legde Zaterdagmiddag in „Dreef- zicht" te Haarlem een belangrijke al gemene vergadering. Die belangrijk heid school voornamelijk in de rede, die de diocesane voorzitter, de heer W. Tel, hield bij het begin van de vergadering en waarin hij zich eens naar hartelust kon uitspreken. Hij kon dat ook doen, nu hij reeds vijftien jaar meeloopt in de organi satie van de Werknemende Midden stand, welke als wij goed zijn in gelicht het volgend jaar haar vier de lustrum gaat vieren. De heer Tel gaf zijn- gehoor, dat bestond uit afgevaardigden van vrij wel alle afdelingen in het bisdom, een overzicht van het seizoen 1951 1952 en het stemde hem uiteraard tot voldoening, dat hij met enkele ver blijdende punten kon beginnen. Na tionaal heeft de W.M. weer 2000 le den gewonnen, zodat nu het totaal gebracht is op 10.700. De sfeer in de pl. afdelingen is bijzonder goed en er is grote activiteit. Ook de pro gramma's gaan in stijgende lijn er er is een groeiend contact met an dere katholieke organen in het bis dom, waardoor de belangen van de W.M.'ers beter behartigd kunnen worden. De heer Tel noemde het tevens een gelukkig verschijnsel, dat de publie ke blangstelling voor de zgn. mid dengroepen groter wordt. Om in de sfeer van deze dagen te blijven merk te hij op, dat men tevreden mocht zijn bij de étappe in de tour d'actiön van de W.M., doch dat er nog geen sprake was van een gele trui. Minder verblijdende punten. Spreker bleek daarom realist ge noeg om enkele minder verblijdende punten aan te snijden. Allesbehalve bevredigend noemde hij het b.v. dat de opkomst op de afdelingsvergade ringen ongeveer rond 10 pet. ligt van het ledental. Dat zal uiteraard hoger moeten, evenals het ledenaantal zelf. Wanneer het namelijk waar is doch de heer Tel twijfelde daaraan zelf dat er in Nederland 100.000 katholieke werknemende midden standers zijn, dan is een aantal van 10.000 leden te weinig. Het reëel mo gelijke cijfer moet zeker 30.000 zijn. Een en ander houdt ook verband met de houding, die de A.R.K.A. en het K.O.V. inmemen. Daarom zal er ook in die groepen meer belangstelling moeten komen voor de W.M. Sprekend over de standsorganisatie in het algemeen merkte spr. op, dat zeer velen daar nog geen concreet begrip van hebben. Men weet blijk baar nog steeds niet, wat zij feitelijk betekent: en dat schijnt een eeuwig probleem te worden. De heer Tel was echter de mening toegedaan, dat waar de W.M. een maatschappelijke organisatie is, zij ook het bedrijfsleven moet helpen saneren. „Wij geven", zo zeide hij, „onze beste krachten en tijd in het bedrijf: wie kan ons dan wijs ma ken, dat wij daar geen taak heb ben?" Na de rede van de heer Tel gaf de diocesaan secretaris, de heer Zwer ver, een luchtig verslag over de werkzaamheden sedert November van het vorig jaar. Daarin wees hij o.m. op de noodzakelijkheid om sa men te werken in de Raad van Over leg, zowel plaatselijk als diocesaan. Uit de cijfers, die hij noemde, me moreren wij, dat de W.K. in het bis dom Haarlem thans 3000 leden telt. Het verdere verloop van de vergade ring had een meer intern karakter. Burenruzie op bruiloft Een zwaar gewonde Vrijdagnacht heeft zich in de Beek straat in Enschede een vechtpartij voorgedaan met ernstige afloop. Een zekere B. van D. was Vrijdag in het huwelijk getreden en kreeg na de bruiloft een woordenwisseling met zijn medebewoner M Er ont stond een hevige vechtpartij, waarbij van weerszijden door familieleden hulp werd geboden. Het gevolg was, dat de 18-jarige J. M. met een mes in zijn buik werd gestoken. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De bruidegom van D. en drie van zijn 'familieleden werden op het poli tiebureau ingesloten. Zij ontkennen allen de bewuste steken te hebben toegebracht. Het is gebleken, dat geen der vech tersbazen onder invloed van sterke drank verkeerde. Er scheen zelfs op de bruiloft practisch geen sterke drank gebruikt te zijn. Rijnaak zonk op IJsselmeer Opvarenden gered Gistermiddag is op het IJsselmeer, ongeveer 12 km. van Lemmer, de met tarwe beladen rijnaak, „Maria", die op weg was van Amsterdam naar Leeuwarden, gezonken. De zes opva renden konden zich in veiligheid brengen. Een sleepboot uit Lemmer, die de Rijnaak trok, heeft de schippers- J vrouw en twee kinderen naar Lem mer overgebracht en assistentie inge roepen van de sleepboot „Koja" en de reddingsboot „Hilda". Kort na aankomst van de boten, zonk de Rijnaak. De drie personen, onder welke de schipper, die aan boord wa ren gebleven, hadden zich inmiddels in veiligheid gesteld op een vlet en waren naar de ringdijk van de N.O. Polder gevaren, waar het vlet om sloeg. De drenkelingen konden de dijk echter bereiken. Het ongeval met de Rijnaak is ver oorzaakt, door het breken van de staaldraad, waarmee de sleepboot met de Rijnaak verbonden was, waar door de stuurinrichting van de Rijn aak defect raakte. Nadat de beman ning het anker had uitgeworpen, geraakte het schip vast en sloegen de luiken en dekkleden, tengevolge van het ruwe weer, kapot. De aak zonk toen snel. Zoon beschermde zijn moeder Stiefvader zwaar gewond Zaterdagnacht heeft de 19-jarige A. van O. zijn 3G-jarige stiefvader A. W. van der A. uit Halsteren, met een mestvork de schedel gedeeltelijk in geslagen. Het slachtoffer moest in zorgwek kende toestand raar het ziekenhuis worden vervoerd. Van der A. wilde naar zijn woning in de Molenbergstraat terugkeren, hoewel hij reeds geruime tijd met zijn vrouw in onmin leeft. Deze ont zegde hem de toegang tot het huis. 's-Nachts om twee uur trachtte hij opnieuw zijn huis binnen te dringen. Toen dit niet lukte, ging hij op aller lei manieren ruzie zoeken. De stief zoon ging dit op de duur vervelen, waarop deze tot zijn daad overging. De jongeman werd later door de politie aangehouden. Hij verklaarde, dat hij zijn moeder had willen be schermen en thans spijt had van zijn daad. Drie leerlingen van de zeevaart school uit Den Helder, wier sloep op zee tussen Den Helder en Texel wa ter maakte en zonk, hebben Zaterdag een avontuur meegemaakt, dat hun heugen zal. Zij waren 's morgens om negen uur uit Den Helder in een sloep van de school met bestem ming Oude Schild op Texel vertrok ken en naderden tegen twaalf uur reeds de kust van het eiland, toen de sloep water schepte en snel zonk. Op ongeveer 1509 meter voor de kust zagen de drie jongens zich in het woelige water plotseling genood zaakt te trachten zwemmende de kust te bereiken. Twee van hen, E. Palar uit Hel mond en J. Vlens uit Alkmaar,.slaag den er in zich tijdig van een in de sloep aanwezig zwemvest te voorzien. De derde, J. Evelaar uit Rotterdam, was een bijzonder kundig lange-af- standzwemmer, die geen zwemvest nodig had, zoals later bleek. Toen Vlene, ondanks de zwemgordel, in moeilijkheden kwam te verkeren, slaagde Evelaar er in hem zwem mende te redden. Hij bracht deze drenkeling zonder hulp aan land. Intussen had men op de Texelse wal het ongeval bemerkt. Twee land arbeiders, de jeugdige gebroeders Meester, sprongen van de dijk ge kleed te water en spoedden zich zwemmend naar Palar, die zich enige tijd had weten voor te bewegen in zijni reddingsgordel, maar op enkele honderden meters uit de kust de uitputting nabij was. Met vereende krachten gelukte het hun Palar op het droge te brengen. DODELIJKE VAL Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur, is de 28-jarige Christina Amanuponjo Nandissa uit een 18 meter hoog raam gevallen van haar kamer op de bo venste verdieping van het opvang- centrum voor gerepatrieerden uit uit Indonesië aan de Rijksweg te j Glanerbrug. De vrouw werd in zorgwekkende j toestand naar een ziekenhuis over gebracht, waar zij 's-avonds overleed. Het slachtoffer was moeder van twee kinderen. Hoe het ongeluk kon gebeuren, is niet bekend. SLACHTOFFERS VAN HET WATER Het weekend heeft weer enkele slachtoffers van het water geëist. In de Maas te Boxmeer verdronk de 12- jarige jongen B. nabij „De Steen oven". Het slachtoffer werd spoedig opgehaald, doch kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Bij het zwemmen in het zwembad de Nieuwe Wiel onder Vlijmen ver- dronk Zaterdag de 9-jarige jongen G. S Na drie kwartier werd het knaap- j je levenloos opgehaald. I De 18-jarige Bob Rouwhorst, die i Zaterdag naar Wijk' bij Duurstede j was gegaan om te vissen, is daarbij j in de Rijn verdronken. W. Vogt vraagt geen bescherming Naar aanleiding van de verklarin gen van het bestuur van de AVRO, gedaan op een persconferentie, ver zoekt de heer W. Vogt het volgende mede te delen: „Aanvankelijk had ik de hoop, dat mijn ontslagaanvraag zou worden be schouwd als een uitdrukking van mijn overtuiging, dat ik niet meer met het AVRO-bestuur kan samen werken en dat dus een nieuwe man zou moeten beproeven naar genoegen van dat bestuur het bedrijf te leiden. Op de persconferentie in Hilver sum heeft het bestuur gemeend zich te moeten beperken tot twee verze keringen, namelijk, dat er geen mal versaties waren gepleegd en dat er geen aanmerking was op het persoon lijk leven van de heer Vogt. Maar er was iets anders, waarvoor men de heer Vogt wilde sparen. Met deze geheimzinnigheid werd ik allerminst gediend, want iedereen denkt er het zijne van. Ik verklaar fouten te hebben ge maakt en misschien ondisciplinair te zijn opgetreden tegenover het be stuur. Maar nu men zich in vaagheden hult, meen ik, dat ik mijn vrienden zou teleui-stellen, wanneer ik niet antwoordde, dat ik de bescherming van het AVRO-bestuur, zoals in de persconferentie-vorm wordt gegeven, minder begeer dan de volle waar heid. Laat het bestur de volle waarheid zeggen. Ik kom daar niet brandschoon uit, maar zeker niet oneeiwol." PLECHTIGE OMGANG TROK DOOR DEN BOSCH. Gistermiddag trok onder belang stelling van enkele tienduizenden de elk jaar weerkerende grote Maria- processie door 's-Hertogenbosch. In de maand Juli maken duizenden da gelijks de stille omgang en volgen biddend de weg, welke in 1853 door de processie werd gevolgd toen het genadebeeld van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch terugkeerde naar zijn plaats in de kathedrale ba siliek van St. Jan. Wanneer volgend jaar net eeuw feest zal wox-den gevierd van de te rugkeer van het beeld, zal de plechti ge omgang een .ander aanzien krij gen. Men is reeds begonnen met het opstellen van een plan om de stoet ook artistiek te wijzigen. In de stoet liepen de bisschop van 's-Hertogenbosch met vele hoog waardigheidsbekleders, o.a. het ka pittel van St. Jan, de commissaris der Koningin, leden van de Staten-Gene- raal, leden van het provinciaal be stuur van Noord-Brabant, en het ge meentebestuur van Den Bosch. Federatie van Oranje-verenigingen Tijdens de tweede dag van het Oranjecongres, dat in Breda werd gehouden, is besloten tot oprichting van een federatie van Oranjevereni gingen met de bedoeling de Oranje geest over het gehele land te stimu leren en uit te dragen. De 83 vereni gingen sloten zich spontaan achter het Bredase idee aan en zegden hun volledige medewerking toe. Voor zo ver mogelijk werd per provincie een (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond- Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN Vrij veel bewolking met en kele buien. Vannacht in het bin nenland tijdelijk zwakke wind, overigens matige tot vrij krach tige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Koud. 15 Juli: zon op 4.37 en onder 20.53; maan op 23.51 en onder 15.23 uur. Het iv-eeA in Ewiapa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO nevel 17 C. STOCKHOLM zwaar bew. 20 HELSINKI regenbui 19 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 19 GENèVE onbewolkt 29 PARIJS licht bew. 24 BORDEAUX zwaar bew. 23 NICE zwaar bew. 28 BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFURT licht bew- 25 MüNCHEN onbewolkt 23 WENEN onbewolkt 23 LOCARNO onweer ZURICH zwaar bew. 27 vertegenwoordiger in de federatie opgenomen. Deze personen zullen weer contact opnemen met de oranjeverenigingen uit hun provincie om te trachten langzamerhand de 1100 verenigingen in dit nieuwe federatieve verband op te nemen. De grote plaatsen, t.w. Rotterdam, Amsterdam en Utrecht zijn afzonderlijk in de federatie ver tegenwoordigd. Contact zal ook wor den gezocht met de federatie van Christelijke Oranjeverenigingen en met de Oranje-garde. Prof. Jos Gie- len heeft Zaterdagmorgen een spreek beurt vervuld, waarin hij richtlijnen aangaf hoe de jeugd meer dan tot nu toe te betrekken in de Oranje-festi viteiten. Daarbij gaf hij een aantal voorbeelden, hoe tot dit doel kon worden geraakt. KERKDIENSTEN IN 700-JARIG BREDA. In de kathedrale kerk te Breda werd Zondagmorgen een pontificale Hoogmis gecelebreerd door mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, ter gele genheid van de herdenking van Bre da's zevende eeuwfeest. Verscheidene officiële autoriteiten woonden deze plechtigheid bij, o.a. het dagelijks bestuur van de stich ting Breda Oranjestad 1952. In de Grote Kerk op de Markt is ds Voorthuysen voorgegaan in de dienst, ter herdenking van Breda's zevende eeuwfeest. Deze dienst werd bijgewoond door wethouder van Houten en verschillende raadsleden. Ontbreken van kampeerwet doet zich weer gevoelen aan meisjes van 15 en 16 jaar gele genheid te gaan kamperen zonder dat J de politie er aanvankelijk iets tegen kan ondernemen. Indien het na elf I uur rustig is in de kampementen is eigenlijk aan de voornamste eisen vol daan. I Door het optreden van genoemde ongeorganiseerde Amsterdamse groep doet zich weer eens sterk gevoelen bet ontbreken van een kampeerwet, die de jeugd in bescherming neemt tegen zichzelf en tegen ouders, die ieder verantwoordelijkheidsgevoel verloren schijnen te hebben. In Noord wijk worden titans maat regelen getroffen, om de meisjes van de Amsterdamse groep, die geen schriftelijke toestemming van haar ouders hebben om te kamperen, mee naar het politiebureau te nemen, waar zij zullen moeten wachten tot ze door de vader of moeder worden ge haald. Evenals vorige week heeft de poli tie van Noordwijk in de nacht van Zaterdag op Zondag een razzia ge houden om de duinen te zuiveren van minderjarige kampeerders van beiderlei kunne, die de openbare or de en goede zeden in gevaar brach-I ten. Een groep van ongeveer 80 Am-1 sterdamse kampeerders schijnt van de 1 ene kampeerplaats naar de andere te j trekken en legt daarbij een grote vindingrijkheid aan de dag, om door de mazen van de plaatselijke kam- 1 peerverordeningen te glippen. Ge- noemde groep werd reeds uit Bak- J kum verjaagd en vorige week moest I ze de duinen bij Noordwijk verlaten, i In het afgelopen weekeinde werd een gedeelte van de Amsterdamse groep in Soest en een ander gedeelte in Katwijk gesignaleerd. De plaatse lijke kampeerverordeningen, die slechts spreken van leiding voor groepen personen tot 14 jaar, geven IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 43) XVIII Parels en kussen Bij zgn terugkeer trof Ronald zijn eigen huisknecht Sirr/ms weer thuis, „Mijnheer, wat ben ik blij, dat u weer helemaal hersteld bent," zei hij een beetje stijf, maar tooh met op recht blij gezicht. „Ik ben blij, dat ik weer terug ben," antwoordde Franklin. Na het eten nam hij de krant en ging bij het venster zitten lezen. Hoe vaak had hij bij dat venster in de af gelopen weken staan tobben over de taUoze moeilijkheden, die hem over stelpten. Hij liet zijn blikken over de ene kolom na de andere glijden, tot zijn aandacht werd getrokken door een der familieberichten. De naam Flora Marling had zijn aandacht getrok ken. Daar las hij, dat Flora op het zelfde uur, dat hij aan het doodsbed van Sohumaker met Fiske had ge staan, waar deze het briefje, dat eni ge inlichting over Esther's afkomst gaf, gevonden had, de bruid was ge worden van George Whitehead. Het huwelijk was met veel praal in een der kerken van de binnenstad geslo ten. Het was een zekere troost voor Franklin te mogen veronderstellen, dat haar huwelijk wel een einde zou maken aan haar strijd tegen de door hem geliefde vrouw. Hij dacht terug aan die avond na de opera, toen ze voor de deur van haar weelderige woning haar bleke gelaat naar hem* ophief. Als een droombeeld rees dat toneel voor zijn geest op. Hij voelde een zeker medelijden met Whitehead, al zouden velen hem benijden omdat hij met een zo schatrijke vrouw getrouwd was. De rest van dc dag werd een kwel ling voor Franklir. Bij ieder gerinkel van de telefoon stond hij van zijn stoel op, in de hoop, enig bericht van Fiske te krijgen. Die nacht sliep hij weinig en onrustig. De volgende morgen stapte hij reeds om tien uur uit de ondergrondse en liep in Wes telijke richting naar een kleine zij straat langs de rivier. In zijn onrus tige stemming kon hij niet werkloos blijven. Hij voelde, iets te moeten doen om ziin geestelijk evenwicht te bewaren. Ondanks het tegenstribbe len van S'mms, die zich over zijn nog zwakke gezondheid bezorgd maakte, was hij op weg gegaan en liep nu zenuwachtig en gejaagd de ziistraat in. Hij bleef voor een verwaarloosde woning staan, ging de drie stoep treden op en schelde aan. Hij wacht te slechts heel even en ging door de openstaande voordeur de gang in. Aan een deur achter in de gang klopte hij. „Wie is daar?" hoorde hij de be schaafde stem van Helen vragen. „Ik benFranklin wist een ogenbik niet, hoe hij zich zou aan dienen. Hij had de vorige keer zijn naam niet genoerr/d. Maar voordat hij wist wat hij zeggen zou, werd de deur voorzichtig geopend. „Ik meende uw stem te herken nen," zei de vrouw, die op de drem pel stond, en toen ze hem glimla chend aanzag, zag Franklin duidelijk de sporen van haar vroegere schoon heid, die Williams nog steeds in die vermagerde trekken terugzag. „Ik weet eigenlijk niet goed, wat ik tegen u zeggen moet," vervolgde ze, hem uitnodigend binnen te ko men. „U bent zo goed voor ons ge weest, als nog nooit iemand, Tom Williams dan uitgezonderd, voor ons geweest is. Hij heeft me verteld, dat u dat.dat pakje gestuurd hebt." j Toen Franklin aan het halfdonkere vertrek gewend was, zag hij, dat de vrouw geschreid had en dat haar manieren nog afgetrokkener waren dan de vorige keer. Er hing een trieste stemming in de kamer, die indruk op hem maakte. Plotseling drong de betekenis er van tot hem door. Hij behoefde niet te vragen hoe het met de man in de aangrenzende kamer was. „Hij is.... hij is dood," hoorde hij de vrouw met verstikte stem zeggen en hij stond verbaasd over de kracht van haar liefde, die haar deed schrei en over de man, die haar zo slecht behandeld had. „Wanneer is hg..?" vroeg Frank- liir. „Vlak voordat u hier kwam," voorkwam ze zijn vraag. „Hij heeft nog naar u gevraagd en gezegd, dat ik u toch vooral bedanken moest. Hij hij wilde wel goed zijnmaar soms soms kon hij niet. geloof ik." „Ja, ik geloof wel, dat ik u be grijp." Er werd aan de deur geklopt. Hij herkende 'het klopje en deed de deur open. Williams stond voor hem. En in de donkei-e gang, achter Williams, zag hij een andere gedaante staan. Toen deze meer in het licht trad ont snapte een kreet aan Franklin's lip pen. „Esther," zei hij zachtjes en ging met uitgestrekte handen naar haar toe. Ze hief haar tengere handen afwe rend op. „Hij ishij isbegon ze, de stemming aanvoelend. Franklin knikte zwijgend en kwam niet naderbij. Williams had zonder een woord te zeggen de hand van Helen in de zijne genomen. En toen begonnen haar tranen voor het eerst vrijelijk te stromen en ontlastte zich haar hart in smartelijk snikken. Esther en Franklin trokken zich, zonder een woord te zeggen, uit de kamer terug en gingen de donkere gang in. Toen ze weer op straat stonden zei Esther: „Het leek me 'n soort heiligschennis, daar nog langer te blijven". Franklin knikte toestemmend. „Maar hoe ben je eigenlijk hier ge komen?" vroeg hg ten lange les:e. Jk heb overal naar je gezocht. Es therEsther, waarom ben je toch voor me weggelopen, toen ik je het meest nodig had?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2