De vijfde Laura-rit geëindigd met een triomphale intocht vol bloemen GROOT ENTHOUSIASME ONDER DE RIJDERS Laura-rijders tooiden zich met mombakkes en petjes Aanstaande vader Ruzie tussen opa's Lous van Rijswijk dodelijk verongelukt Vijfde Alphense Rijwiel-vierdaagse ZATERDAG 12 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAP PAGINA t ALPHEN, Vrijdagavond. (Van onze „fietsende redacteur"). A CH, WIJ ZIJN er zo langzamer hand wel aan gewend geraakt, maar op de Groenen, die de Laura voor het eerst meereden, moet de triomphale intocht van hedenmiddag wel een diepe indruk gemaakt heb ben. Heel Alphen verkeerde in feest stemming en alle bloemenwinkels waren leeggekocht. Duizenden men sen stonden dicht opeengepakt langs de straten en toen de stoet van rij ders om kwart over vier uit de rich ting Bodegraven naderde, leek het of er triompherend leger werd in gehaald! De Laurianen werden onder kransen en bloemen bedolven, rolle tjes serpetine vlogen door de lucht en de bekenden werden hartelijk toe gejuicht. De rijders werden er eigen lijk een beetje verlegen onder; zó veel hulde hadden zij niet verdiend. Maar het deed toch prettig aan, dat Alphen het stijve dorp, zols er zo vaak gezegd wordt zó uit de plooi raakte, zó enthousiast was en' de rij ders zó'n warme ontvangst bereidde. Langzaam want er was nauwe- lijk ruimte genoeg om te rijden schoof de slang van rijders door de straten, langs het Raadhuis naar het IJsclubterrein, waar de feeststem ming nog hoger oplaaide. Uit louter vreugde omhelsden de Laurianen elkaar en luid zingend trokken zij de grote tent binnen, die spoedig uit puilend vol was. Boven dit enthousiaste lawaai kor. voorzitter Lam zich nauwelijks ver- j staanbaar maken temeer omdat de microfoon slecht werkte in zijn dankwoord aan allen, die deze lus- trum-Laura tot een groot succes ge- i maakt hebben. Dank aan het Ge- I meentebestuur, dat de autoriteiten ontving, aan de gastvrije bevolking, die honderden Laura-rijders onder dak verleende, aan de reparatie dienst, aan de Politie (en reserve- politie) voor de keurige afzetting, aan het personeel van de tent, kortom aan allen. Het tentpersoneel ant woordde. met bloemen voor de da mes Lam, Vierbergen en Groenhart Drieledig succes. Natuurlijk was het weer notaris De Heer uit Rotterdam, die namens de deelnemers hartelijke dankwoor den sprak tot het bestuur. Deze Laura is een succes geworden, ten eerste omdat er een kameraadschap pelijke stemming heerste. (Heeft Poedel van Dam niet zijn rennersnei ging bedwongen om de Ambonnezen te helpen en hebben de rijders elkaar niet bijgestaan bij pech?). Vervolgens omdat het weer zo prachtig was. (Die paar spatjes tellen we niet mee; wie dat regen noemt, heeft de eerste Laura niet meegemaakt!). Tenslotte was de organisatie prima, aldus no taris De Heer. De eerste jaren waren we enthousiast over de heer Gaste laars en we dachten, dat hij onmis baar was, maar secretaris Vierber gen heeft zich een goede opvolger getoond. De Laura-yell, die toen door de tent daverde, was bedoeld als dank aan de heer Vierbergen en de notaris besloot met de rijders aan te sporen volgend jaar terug te komen. Mèt een nieuwe rijder! Vervolgens luisterden we naar een sympathiek speechje van de leider der Ambonnezen, die vooral Poedel van Dam bedankte voor zijn uitste kende hulp. Enige pakjes sigaretten) en bloemen voor mevr. Van Dam vulden aan wat aan het gebrek kig Hollands misschien ontbroken mocht hebben. Met hese stem (van het zingen) dankte Poedel op zijn beurt voor deze attentie. Tenslotte kwam ook Opa Berkou- wer uit Stolwijkersluis, (73 jaar) voor de microfoon, om te vertellen, dat hij het fijn gevonden had en dat hij volgend jaar van de partij hoopte te zijn. Dat laatste hoopte voorzitter Lam ook ten aanzien van de buiten landse deelnemers: 3 Fransen, 5 Engelsen en 2 Belgen, die huru me dailles ontvingen met de aanmoe diging propaganda in hun land te maken voor de Laura. Toen kwamen de groepen aan de beurt: de politie van Amsterdam, Den Haag, Zaandam en Alkmaar, de Alphense Gemeentewerklieden (on der aanvoering van de heer Jan de Jong), de Alphense Water- en Licht- bedrijven (onder leiding van de heer P. Koren), de Rotterdamse Verzeke ringsmij. en de „Berenploeg", waar van de gewonde rijder de tocht ge heel uitgereden heeft, evenals het meisje, waarvan Donderdagavond ver wacht werd, dat zij wegens overver moeidheid uit zou vallen. 481 Medailles en cijfers. Inmiddels waren de meeste deel nemers al naar het IJsclubgebouw vertrokken, waar de medailles wer den uitgedeeld. Er werd vandaag slechts éen uitvaller gemeld, waar door het totaal tot 13 steeg. Aan 196 nieuwelingen (groenen) werd de medaille uitgereikt, 94 rij ders kregen het cijfer 2 op hun me daille, 74 kregen een 3, 64 een 4 en 53 een nieuwe medaille, waarop het Woord „Laurarit" in rood emaille is aangebracht, ten teken dat de drager 5 jaar heeft meegereden. Deze 53 zijn de pioniers waaronder Uw DE LAATSTE DAG Vier dagen hebben we een Laura-rot uit Den Haag. die voor de vijfde keer meereed, opmer kelijk stil en rustig zien rijden. Vorig jaren was hij steeds een van de rumoerigste, een haantje de voorste. Wat was er aan de hand? We hoorden het pas op de laatste middag. Hij verwachtte dezer dagen gezinsuitbreiding, maar wilde toch de Laura niet missen. Daarom reed hij iedere avond naar Den Haag terug en kwam de volgende morgen weer naar Alphen. Op iedere stempel post (3 a 4 per dag) telefoneer de hij naar huis. Maar steeds kreeg hij te horen: „Nog niet" Attractief bezoek aan Haarzuilens Over de laatste dag valt niet veel meer te vertellen. Nadat de rijders tussen 10 en 11 uur in Den Hommel waren aangekomen, werd de tocht vervolgd naar Oudenrijn en Harme ien. De tweede stempelpost was Haarzuilens, waar het prachtige ka steel met zijn schitterend park, veel bewondering wekte. Hier deed zich een eigenaardig geval voor. Een der rijders dronk een literfles karnemelk leeg en zakte prompt in elkaar: hevi ge maagkrampen. Het zag er lelijk uit, maar de ijling gealarmeerde dok ter zei, dat het nogal meeviel. De kostenGratis, omdat het voor de Laura is! Na het middaguur ging het tegen wind op huis aan over Woerden, Rietveld, Nieuwerbrug naar Bode graven, waar de feeststemming al duidelijk m'erkbaar was. De petten- koopman deed goede zaken, want bijna alle Laurianen voelden zich op deze laatste dag verplicht, zich min of meer potsierlijk uit te dossen. We zagen de zotste mombakkesen, ver vaarlijke snorren, feestneuzen er geverfde gezichten. Zelfs de zo fleg matieke Engelsman, mr. Bewick, droeg een lachwekkend klein papie ren petje op zijn weelderige haardog. Ondertussen groeide de stoet op de Bodengraafse markt, waar om half vier het startsein viel voor de in tocht in Alphen. Met muziek voorop werden de laatste 9 km. nu eens niet spreekwoordelijk loodzwaar afgelegd. Reeds enige honderden meters vóór Gouwsluis zag het zwart van de mensen, de meesten met bloemen in hun hand, om de Laurianen na het geslaagde festijn te verwelkomen. Het leek, of alle fabrieken vrijaf gegeven hadden, zó vol was het langs de weg. En hoe dichter men het cen trum naderde, hoe drukker het werd. Bij de Herv. kerk stonden de mensen elkaar in dichte drommen te verdrin gen, om toch vooral maar niets van deze grandioze intocht der matado- ren te missen. Het was een machtig einde van een heerlijke dag met prachtig zonrer- weer, een waardig slot van dit ge slaagde wielerfestijn. verslaggever die vanaf de oprich ting in 1948 alle Laura's met succes uitgereden hebben. Een prestatie, zegt U? We heb ben het een Laura-rot op de man af gevraagd en het antwoord was: „Wij zelf vinden het geen prestatie, maar ik kan me voorstellen, dat niet-rijders het de moeite waard vinden. En toch kriebelde er iets in m'n keel, toen ik de nieuwe medaille kreeg; 'k ben er toch wel een beetje trots op". Zo zullen de meesten het bekij ken. Want men kan nu wel beweren, dat de Laura geen prestatie is, slechts een aardige en sportieve vacantie- besteding, niemand kan ontkennen, dat het toch iets zeggen wil 473 km. te rijden. Dit te doen in vier dagen zonder nadelige gevolgen geeft de rijders een sportieve voldoening. Hetgeen een der doelstellingen van de Laura is. Enkele opmerkingen. Het is niet onze taak een balans op te maken van 5 jaar Laura; het actieve bestuur zal dit ongetwijfeld zelf doen. Onzerzijds daarom slechts enkele opmerkingen. Vooreerst heeft het systeem van j stempelpost-op-tijd voortreffelijk ge werkt; er werd minder gerend, hoe wel het euvel nog niet afdoende be streden is. Volgend jaar vier in plaats van twee „ophoud-posten"? Graag zouden we het volgend jaar nog minder door grote steden rijden en meer door aardige plaatsjes als Haastrecht en Oudewater, waar we nu buitenom gereden zijn. Het was een uitstekende gedachte het kasteel Haarzuilens aan te doen voor berichtgeving. Mogelijk kan er volgend jaar iets meer gedaan wor den op dit gebied; er zijn talloze be zienswaardigheden, die een bijzon dere aanbeveling waard zijn. De vyfde Laura ligt achter ons, de mooiste en prettigste Laura, die we ooit gereden hebben. Groter compliment kunnen we het actieve bestuur moeilijk geven. We mogen besluiten met de wens van notaris De Heer, dat alle rij ders volgend jaar terug komen en een nieuweling meebrengen. Slechts dan kan de Laura zo groot worden als de oprichter vijf jaar geleden voor ogen stond! Vol prettige herinneringen. Vrijdagavond bleven de meeste Laurianen nog in Alphen, om voor de laatste keer gezellig in de tent te dansen. De meesten vertrekken pas Zaterdagmorgen naar huis, bruinge brand (en doorgewaaid), verfrist en met nieuwe moed bezield om de dage lijkse arbeid weer op te vatten, dankbaar voor deze mooie week en met een hart vol prettige herinnerin gen, zowel aan hun Laura-vrienden Opa Dijkstra uit Leiden (oud ste deelnemer, 77 jaar) was de enige in de feesttent, die het niet naar z'n zin had, erger: hij was woedend! Woedend op z'n con current Opa Berkouwer uit Stol wijkersluis (73 jaar) die in de eerste jaren, toen de Leidse Opa nog niet meereed, de oudste was en die dit wil blijven. Althans volgens Opa Dijkstra, die niet verkroppen kon, dat de andere Opa op het podium kwam om voor de microfoon te spreken. „Mot je die opschepper zien", schamperde Opa Dijkstra. „Hij heeft de hele middag expres vlak voor m'n voorwiel gereden, om me te laten vallen. Dan zou ik uitvallen en zou hij de oudste zijn, de hals En Opa Dijkstra spuwde eens krachtig op de grond, een gebaar waarin al zijn ergernis lag opgesloten. als aan hun Alphense „pleegouders" wier gastvrijheid boven iedere lof verheven is. Zodat wij niet zullen trachten de lof te bezingen van de familie, die ons voor het vijfde jaar gastvrij in het gezin opnam en die het ons aan niets liet ontbreken. Hartelijk dank! Hans Voltink uit Aaiten staat z'n mannetje op het groene laken Keei de Ruylth.: „Eetiyaede en 'n q.o-ede itoot Onder de gasten, die in Hotel Vultink te Aalten, zo 's middags hun kopje koffie komen gebrui ken, zijn er heel wat, die meer dan eens een biljartqueue in hun handen hebben en na de bo terham rollen dan ook meestal de ballen over het groene laken van een van de beide biljarts, die Hotel Vultink rijk is. Als het klankvolle ivoor zijn onzichtbare figuren over zon bil jart trekt, dan staat daar, een beetje achteraf, een kleine jongen te kijken. Hij ziet alleen de rode en witte ballen en af en toe schudt hij zijn hoofd, als een niet te missen bal toch niet wordt ge raakt. Het gebeurt dan wel eens, dat de biljarter die impulsieve afkeuring opmerkt en prqmpt vraagt hij, hoe of hij (de kleine toeschouwer) het dan wel zou doen. De ballen werden weer in dezelfde positie gelegd en zonder blikken of blozen stoot de knaap, nonchalant bijnaraak. En als de biljarter wat goedmoedig glimlachend, vraagt een partijtje te spelen, dan gaan zijn ogen al spoedig open, want zijn jeugdige tegenstander laat hém geen kans meer om aan de beurt te komen. Een serie van ver over de hon derd caramboles is voor die Hans Vultink, 14 jaar oud, maar een klei nigheid, vooral als we weten dat zijn hoogste serie, tot nu toe, 335 caram boles is. Hans Vultink en biljarten horen bij elkaar. Toen hij nog maar enkele turven hoog was, ging zijn i interesse al naar het groene laken uit ca zijn vader, die in de Winterwijkse I Biljartbond een beste bal stoot, wijd- I de hem in de edele biljartsport in, zodanig, dat vader het nu tegen zijn ::oon niet meer kan bolwerken, j Het biljarten zit Hans hoog. In zijn vrije uurtjes, even voor eri na zijn huiswerk, dat nu eenmaal moet wor- i den gemaakt hij bezoekt de Mulo j is hij aan de biljarttafel te vin- den. Zo sterk is die liefde voor de I biljartsport in hem gegroeid, dat hij na een heerlijke zomervacantie bui ten Aalten. dolgelukkig was weer thuis te zijn, omdat hij, al die tijd niet had kunnen biljarten. Van die tijd af, toen hij, na een onstuimige begroeting van vader, moeder, broer tjes en zusjes, zijn handen liefkozend over zijn eigen queue had laten glij den en het ivoor weer had horen De bekende Nederlandse motorrij der, Lous van Rijswijk, is dodelijk verongelukt, bij een trainingsrlt op de Schotten-ring in Hessen. Hij had reeds verscheidene ronden op zijn Norton gedraaid toen hij, na het dorpje Rudingshain gepasseerd te hebben, uit de WLnkler-bocht vloog en tegen een brugleuning reed. Hij liep hierbij zulke zware verwondin gen op, dat hij kort daarna is over leden. Het ongeluk gebeurde op de zelfde plaats, waar verleden jaar de Itali aanse coureur, Claudio Mastellari, en omstreeks dezelfde tijd, een Duit se renner het leven verloren. Lous van Rijswijk is een van de meest prominente Nederlandse mo torrenners geweest. Vier maal be haalde hij 't kampioenschap van Ne derland in de 350 c.c. (1946, '47, '49 en '51), vier keer eindigde hij in de TT-races te Assen als eerste Neder lander in dezelfde klasse en in 1950 was hy de snelste Nederlander in de 500 c.c.. In 1948 won hij de Grand Prix de Pau (Frankrijk), twee jaar later eindigde hij als tweede in de Grand Prix van Tsjechoslowakije en voorts wist Van Rijswijk, die 34 jaar oud geworden is, drie achtereenvol gende malen de overwinning op zijn naam te brengen in de bekende races van Mettet (België). klinken, is be* crescendo gegaan in sterke mate. Hij mocht meespelen in de club, in Winterswijk, waar hij zich tegen ja ren oudere tegenstanders, die hem dikwijls met lede ogen serie op serie zagen fabriceren, uitleefde, om dan, na zijn partij, direct op de trein te worden gezet, om vooral niet te laat thuis te komen. Aanleg. We hebben deze jonge Aaltenaar aan het werk gezien om tot de con clusie te komen, dat deze knaap, eigenlijk nóg een kind, aanleg bezit. En dit vertelde ons de grote Kees de Ruyter uit Waalwijk, die eens een avond naar Hans kwam kijken: „Die jongen heeft „feeling". Hij heeft een soepele stoot, zijn stijl is goed. Nog fouten? Ja, natuurlijk, maar onder deskundige leiding kan er uit Hans een beste biljarter groeien. Veel oefenen en kijken naar goede bil jartwedstrijden". Deze uitspraak heeft Hans' vader terdege in zijn oren geknoopt. En al kan Hans dan ook niet om de haver klap „even" naar Amsterdam of waarheen dan ook, voor de zomer vacantie is er al iets bedacht. De uit nodigingen om in Haarlem en Den Haag te komen, liggen er al. Vader Vultink is trots op zijn zoon en hij heeft er reden toe. Als Hans volhardt, dan is het niet onmogelijk, dat Aalten, dat kleine, maar mooie dorp in het gloeiende Achterhoeks© land, in de toekomst nog eens een biljartkampioen herbergt.... Foto's links: Zelfs de kleinste dreumesjes van Alphen stonden met bloemen klaar om daarmede hun vader, broer, zus of logé te huldigen tijdens de feestelijke intocht van Vrijdagmiddag. Beladen met bloemen reden de Laurianen het IJsclubterrein op Rechts: De jongste deelneemster was de 14-jarige Aad van Rijk uit Alphen, die met succes haar eerste Laura-rit vol bracht. Verleden jaar reed zij drie dagen mee, zo maar voor haar plezier; dit jaar durfde ze het aan officieel mee te doen. We zouden haar het symbool van de Laurajeugd kunnen noe men; het was opmerkelijk zoveel jongelui als er meereden, veel meer dan vorige jaren. Ook dit wijst op groei van en toe komst voor de Laura! (Foto's „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9