Eisenhower candidaat der Republikeinen „Aardverschuiving' van stemmen voor de generaal WÈütéA Een explosie van eendracht Naar een rechts-rood of rood-rechts kabinet De big Ike Op Soestdijk verscheen een kleine diligence ZATERDAG 12 JULI 1952 45ste JAARGANG No. 12636 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN hupt oe b/sschop i V wL bovwepf i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 WE LIKE IKE EISENHOWER HEEFT tenslotte *-4 de vruchten geplukt van zijn po pulariteit en is met een overweldi gende meerderheid de candidaat der republikeinen geworden. En „frank ly speaking", om de eerlijke waar heid te spreken, zijn wij daar blij om. De persoon van Ike moge bij de Amerikanèn geliefd zijn, zijn per soonlijkheid als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten moge hem populair gemaakt hebben in zijn land voor ons is het van meer belang, dat wij in Eisenhower een man gevonden hebben, die zich interesseert voor Europa's belangen, die Europa en haar problemen kent en die onomwonden heeft verklaard, dat de verdediging van West-Euro pa primair is. In tegenstelling tot zijn rivaal Taft, die de Europeanen zoveel mogelijk hun eigen 0 boontjes wilde laten doppen en het zwaartepunt der Amerikaanse buitenlandse politiek naar het Oosten wilde verleggen. Het is daarom, dat wij Eisenho wer zijn overwinning gunnen. Hij is bovendien een man, die het vertrou wen heeft, zowel van de Amerikanen als van de andere democratische vol ken in de wereld. En tenslotte zal zijn krijgsmanskunde respect afdwin gen van hen, die door een betreu renswaardig stelsel aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn te recht gekomen zijn. Eisenhower heeft zich niet alleen in de Wereldoorlog een succesvol strateeg getoond; hij heeft ook in de strategie van de partijpropaganda zijn mannetje gestaan. Senator Taft was een geduchte mededinger, die aanvankelijk alle troeven in handen had. Toen Eisenhower nog in Europa zat te wikken en te wegen of hij zijn baantje als opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten zou laten schieten in ruil voor de on zekere positie van een candidaat voor het presidentschap, was Taft al lang bezig om stemmen te werven. Daar bij in niet onbelangrijke mate ge steund door het bestuur van zijn partij, dat op zijn hand was. Maar toen de generaal eenmaal zijn be sluit genomen had, toonde hij, dat hij eveneens van wanten wist. Hij pakte de Amerikanen door zijn rond borstige toespraken; de gladgelikte redevoeringen, door zijn adviseurs voor hem opgesteld, schoof hij met een breed gebaar terzijde en hij was het toonbeeld van de rechtgeaarde Amerikaan, die ronduit zei wat hij meende en die een hekel had aan elke onoprechtheid en oneerlijkheid. Zijn tegenstander probeerde het te Chicago nog met commissoriale truc jes, welke hem stemmen moesten toevoeren, maar de generaal kreeg de Conventie op zijn hand en daar mee won hij het pleit. DE SPECTACULAIRE strijd tussen Eisenhower en Taft om de can- didatuur heeft intussen het feit ver doezeld, dat er ook nog een andere partij in Amerika is, welke straks eveneens met een candidaat in de arena zal verschijnen. Er is ook nog een democratische partij, die bij een vorige gelegenheid 40 van de stemmen behaalde tegen 35 door de republikeinen behaald. Men kan derhalve geenszins zeg gen, dat Eisenhower nu reeds het presidentschap in zijn zak heeft. Door het eenzijdig richten van de schijnwerpers der publiciteit op de republikeinse candidaten zijn de de mocraten in de duisternis gebleven en men verwacht ook inderdaad, dat zij in November bij de presidents verkiezingen in de schaduw en in de minderheid zullen blijven. Er zijn evenwel meer verrassingen voor gekomen en zo'n verrassing is ook nu geenszins uitgesloten. De grenzen tussen de opvattingen der beide grote partijen in Amerika zijn niet altijd even duidelijk en een Ameri kaan, die vandaag democratisch denkt is morgen opeens een republi kein. Typisch bijv. is de uitspraak van president Truman, die zeide hoogst verbaasd te zijn toen hij ver nam, dat Eisenhower was aange zocht als candidaat der republikei nen. „Ik heb altijd gedacht, dat hij democraat was", zei hij. Merkwaardig is ook de wijze, waaror> de republikeinse conventie van Chicago een beginselverklaring van de partij heeft aanvaard. Ten einde het allerminst ondenkbare gevaar van een scheur in de partij te voorkomen had men in allerijl een commissie aan het werk gezet om een beginselverklaring op te stellen, waarop heel de republikeinse partij zich verenigen kon. Eisenho wer zei „ja, accoord" en Taft zei warempel ook „accoord", waarop heel de conventie het geval zonder veel vijven en zessen accepteerde. Men heeft er nauwelijks oohef van ge maakt; de vraag of de gedelegeer den van Nebraska of Ohio .vóór of tegen Eisenhower waren, bleek veel belangrijker te zijn voor de Ameri kanen. Met principes en logische conse quenties moet men de Amerikanen niet aan boord komen. Ike is een lollige vent en daarom: „We like Ike" (Wij houden van Ike). Wij ook, maar toch niet omdat hy zo'n leuke vent is. diavtedje Voor de moedigen staat de wereld open. Minnet,ata zwaaide pCatteling. am Taft drukte de winnaar de hand Eisenhower is de candidaat der republikeinen voor het presidentschap der Verenigde Staten geworden. Op een dramatisch hoogtepunt in zijn felle strijd tegen senator Taft behaalde de generaal gisteren te Chicago bij de eerste stemming 595 stemmen (9 tekort) toen plotseling de delegatie uit Minnesota een ommezwaai teweeg bracht door 19 stemmen, die zij aanvan kelijk op Harold Stassen had uitgebracht, de generaal in de schoot te wer pen. Texas volgde onmiddellijk met 4 van zijn 5 niet-Eisenhower-stemmen n toen was het hek van de dam. Het slot was dat het bittere strijdtoneel, dat de Conventie geboden had, als bij toverslag omsloeg tot een luidruchtig betoon van eendracht achter Eisenhower. Allen schaarden zich in de rij en begonnen jubelend een ommegang in de reusachtige zaal der Conventie. Eisenhower's aanhangers rezen als één man op en hieven een oorver dovend gejuich aan, onderwijl stam pend met de voeten en zwaaiend met banieren. De Taft-v ndels ver dwenen onder stoelen, onder voeten of in hoeken en overal kwamen speldjes met ,1 like Ike" te voor schijn, waar eerst Taft-knopen ge schitterd hadden. Eisenhower zag hetzelfde tafereel buiten op straat, toen hij zich een weg door de uitgelaten menigte van 20.000 mensen liet banen om zijn verslagen tegenstander de hand te drukken. Juighkreten stegen overal op waar de in een licht pak geklede figuur zich blootshoofds bewoog. Taft en Eisenhower stonden breeduit glim lachend voor de televisiecamera's. De senator wenste de generaal geluk met zijn succes en zegde hem alle mogelijke steun toe bij zijn verkie zingscampagne en later. Een voorstel in de Conventie om de verkiezing van Eisenhower een stemmig te verklaren, geschiedde door senator Bricker uit Ohio, waar De officiële uitslag van de eerste verkiezing voor de republikeinse candidatuur van het presidentschap '206; Eisenhower 845; Taft 280; Warren 77; MacArthur 4. Taft hield van zijn oorspronkelij ke 500 stemmen er maar 280 over toen delegatie na delegatie zich aan Eisenhower overgaf. Het had er alle schijn van of de Conventie plotse ling de schijn wilde wekken, dat haar keus eenstemmig gevallen was. Pennsylvania, Massachusetts, Mary land en Tennessee openden de stoet van onverhoeds bekeerde Taftelin gen. Delegaties in wier midden Eisenhower een stevige meerderheid bezat, bekenden ten volle zijn kleu ren en Taft zag zijn stemmental slinken. Tennessee ging met al zijn 20 stemmen voor hem verloren en zelfs staten van de ,.oude garde", die voor Taft in het heetst van de strijd pal hadden gestaan, liepen over naar het kamp, dat zo even nog vijandig was. Eisenhower naar taft Generaal Eisenhower bevond zich niet in de zaal. Het is de gewoonte, dat de candidaten de uitslag in hun hoofdkwartier afwachten. Zijn echt genote en drie kleinkinderen hiel den hem gezelschap. Zodra hij het nieuws vernomen had begaf hij zich naar het hotel van zijn tegenstan der Taft, aan de overzijde van de straat om de bitterheid enigszins te verzachten voor de man, die kort voor de stemming nog vast vertrouwen in zijn overwinning had uitgesproken. Vervolgens trok hrj zich met zijn voornaamste raadslieden in z'n hoofd kwartier terug om de candidaat voor het vice-presidentschap aan te wij zen. De keus viel op de jeugdige se nator Richard Nixon uit Californië, die 39 jaar oud is. Grenzenloze opwinding Onderwijl kende de opwinding in de Conventiezaal geen grenzen meer. Taft vandaan komt. De Conventie nam hem met daverende toejuichin gen over, klaarblijkelijk eensgezind om%de wonden van de strijd snel te doen helen. De politieke strijd heeft al langer gewoed in de partijen, dan zij nog woeden moet tussen de par tijen de republikeinse en de de mocratische candidaat treden op 4 November tegen elkaar in het krijt. Eisenhower heeft na zyn verkie zing een van te voren opgestelde rede gehouden, waarin hij de benoe ming officieel aanvaardde. Eisenho wer beloofde de partij tot de ..alge hele overwinning" te zullen voeren. „Gij hebt mij namens millioenen landgenoten verzocht de leiding te nemen van een grote kruistocht voor vrijheid in Amerika en vrij heid in de wereld. Ik weet iets van de ernstige verantwoordelijkheid, die het leiden van een kruistocht oplegt. Ik heb dat al eens gedaan. Daarom neem ik deze taak op mij in het be wustzijn van de zwaarte dezer taak en haar beslissend belang. Het doel van deze republikeinse kruistocht is duidelijk: een regering van haar functie te ontheffen, die ieder onzer belast heeft met verkwisting, aan matiging en omkoperij onder de ho ge rangen de bittere vrucht van een partij, die te lang aan de macht is geweest". „Wij bevinden ons thans in een tijdsgewricht, dat ons land met Gods hulp de grootste tijdelijke macht en de grootste geestelijke macht op aar de is geworden. Het lot der mens heid en het scheppen van een toe stand in deze wereld, waarin onze kinderen kunnen leven hangt af van hetgeen wij in de komende maanden zeggen en bereiken". De voorzitter van de A.-R. Tweede Kamerfractie, dr. Schouten, heeft gisteren aan de formateui een definitief antwoord gegeven. De heer Schou ten kwam het persoonlijk overhandigen en deelde de formateur mede, dat de A.-R. fractie in meerderheid van oordeel is, dat op de grondslag van het ontwerp-regeringsprogram medewerking kan worden verleend aan de for matie van een kabinet. De formateur begint in verband hiermede thans aan de derde phase der kabinetsvorming. Hij zal nu trachten op basis van vier partijen een kabinet te vormen en personen te zoeken voor de ministerszetels. Hij is voornemens het weekend te gebruiken ter voorbereiding van deze derde phase. Het zou voorbarig zijn te veron derstellen, dat de kabinetsformatie geen moeilijkheden meer zal opleve ren, doch de kans, dat in de loop van de volgende week dr. Drees gereed zal komen, is zeker aanwezig. „De uiterste noodzaak" van mgr. Nolens zou dan zijn uitgebreid tot een samengaan van de socialisten met de gehele „rechtse coalitie"! Weliswaar heeft de Anti Rev.- fractie zich niet unaniem met de Nadat de voorzitter de officiële eindcijfers had bekend gemaakt, stelde Se nator Bricker uit Ohio, de staat van Taft, voor, de benoeming van Eisen hower met algemene stemmen te doen geschieden, welk voorstel met wild enthousiasme door de conventie werd ontvangen. Eisenhower begaf zich naar het hotel van Taft, waar zij elkaar met brede glimlach de hand schudden, programma-schets kunnen verenigen, maar het is onbekend, hoeveel leden het niet konden onderschrijven en bovendien konden die leden het slechts op één punt niet onderschrij ven. Of dit punt Nieuw-Guinea be treft of de Europese Federatie is niet medegedeeld. De veronderstelling is, dat er misschien slechts één niet ge heel tevreden gesteld A.R.-Kamerlid is, namelijk prof. Gerbrandy, die al tijd graag in de oppositie is. Het nieuwe kabinet zou in de Ka mer op een ruime steun kunnen re kenen van 30 P. v. d. A., 30 K.V.P., 9 C.H.U. en minstens 7 Anti Rev. Kamerleden (de Anti Rev. komen in de nieuwe Kamer met 12 zetels), waarbij het ongetwijfeld een verste viging is, dat de V.V.D. welke maar een onbetrouwbare politieke partner is gebleken vervangen kan worden door de beginsel-vaste Anti Rev., die op alle punten behalve (gedeeltelijk) op dat éne onzekere punt, de rege ring zouden steunen. Verwacht wordt,, dat er 5 P. v. d. A. ministers komen, 5 van de K.V.P., 3 van de Anti Rev. en 2 van de Christ. Hist., doch de formateur „in beraad" zal tijdens het week-end over de aan te trekken personen eerst zijn ge dachten laten gaan. Nieuwe partij in Frankrijk De dertig Gaullistische rebellen in de Franse Kamer van Afgevaardig den hebben gisteren een nieuwe par ty gevormd, en Edmond Barrachin tot voorzitter benoemd. In het begin van deze week heeft Barrachin nog medegedeeld, dat hij en andere re bellen geen aparte partij zouden vor men „omdat er al genoeg politieke partijen in Frankrijk zyn". De partij heet: onafhankelijke partij voor re publikeinse en sociale actie. REACTIES OP DE BENOEMING Uit de reacties in Europa op de benoeming van generaal Eisenho wer blijkt, dat men over het alge meen zeer voldaan is over de te Chi cago genomen beslissing. De benoeming wordt ojn. een „grote opluchting voor het gehele Europese vasteland" genoemd, om dat men in de keuze van Eisenhower een garantie ziet tegen een even tuele isolationistische politiek der V. S. De enige uitzondering is tot dusver het comentaar van het Oost- duitse persbureu ADN, waarin ge zegd wordt, dat de groep van gene raal Eisenhowers diens overwinning met „geld van Wallstreet" heeft ge kocht. Radio-Moskou riep het bericht om zonder commentaar. De beslissende zitting van de re publikeinse conventie te Chicago heeft vry grote invloed gehad op de stemming van de effectenmarkt en van de goederenmarkten in Amerika. De gunstige kans van Eisenhower had Vrijdagmorgen reeds een vrij sterke stijging van de noteringen op de Amerikaanse effectenbeurs tenge volge. Op de markten voor landbouwpro ducten had de benoeming echter een daling van de noteringen ten gevol ge- Deze daling houdt verband met de mogelijkheid, dat by verkiezing van Eisenhower tot president in Novem ber a.s. de landbouwpolitiek der re gering minder gunstig voor de Ame rikaanse landbouwers zal zijn dan de thans gevolgde politiek. NIXON ALS PLEISTER Richard Nixon uit Californië, dia by acclamatie door de republikein se conventie tot candidaat voor het vice-presidentschap der V. S. is ge kozen, is 39 jaar oud. Hij werd in 1946 gekozen tot lid van het Huis van Afgevaardigden. Hier speelde hjj als lid van de commissie inzake on Amerikaanse activiteit een grote rol by de zaak tegen Alger Hiss, een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, die beschuldigd werd van meineed met betrekking tot zijn relaties tot het communisme. In 1950 werd Nixon in de Senaat gekozen, waar hij de opvattingen van de rechtervleugel der republikeinse partij onder Taft huldigde. Als zoda nig wordt zijn benoeming beschouwd als een poging om de wonden uit de felle strijd tussen de conservatieve groep in de partij onder Taft en de liberale republikeinen onder gene raal Eisenhower enigszins te helen. Een hedenmorgen op de Deense koninklijke landbouwtentoonstelling te Kopenhagen geboren stamboek- big heeft men de naam „Eisenho wer" gegeven, onder de indruk van Ike's benoeming tot republikeinse candidaat voor het presidentschap. Volgens een niet- officiële raming zijn meer dan 8G personen om het leven gekomen en wordt ongeveer eenzelfde aantal vermist tengevolge van overstromingen in het Westen en Midden van Japan. De overstromin gen zijn het gevolg van een zware re genval., de grootste sinds 40 jaar. Wegen en bruggen zijn vernield door watermassa's, die van de bergen stromen. Duizenden woningen zijn ondergelopen. In een dorp zijn 52 meAsen omgekomen als gevolg van het bezwijken van een stuwdam. Breda bracht bergen feestpost voor het koninklijk gezin Een enthousiaste Koningin heeft gistermiddag in Soestdijk de post koets ontvangen, die gisteren uit de 700-jarige oranjestad Breda was ver trokken met een lading post bestemd voor leden van het koninklijk gezin als een groet uit de stad, die vijftig dagen lang „Oranjestad" zal zijn. „Ze komen', riep de koningin, toen zij de klanken van de posthoorn opving, waarmede de postiljon zijn komst aankondigde en ze rende let terlijk naar het bordes van het pa leis. Precies om vier uur rolde de post koets, getrokken door een vierspan appelschimmels, de paleistuin bin nen met Jan van Wulpen op de bok als koetsier en Gerrit de Weert als palfrenier. Voor het bordes werd halt gehou den. Het drietal passagiers, de jeugdige Paultje van Woensel en Hetty Sliepen, begeleid door mej. Stans Prinsen, dochter van de on langs overleden burgemeester van Breda, C. Prinsen, steeg uit en bracht de koningin een bouquet paarse or chideeën en een ruiker anjers in de kleuren van de stad Breda; de eer ste als hulde voor de koningin van de Beneluxpartners, de andere als een groet van de zeven eeuwen oude Oranjestad. Beide bloemstuk ken waren de jeugdige postrijders gisteren overhandigd door minister S L. Mansholt tijdens de opening van het zevende eeuwfeest van de stad Breda. Koetsier en palfrenier hielpen daarna bij het uitladen van vijf zak ken post alsmede een grote doos met een oranjelint, waarin eveneens brieven zaten geborgen van tien duizenden uit de jarige oranjestad, bestemd voor de leden van het ko ninklijk gezin. „Komen jullie maar boven", sprak de koningin gastvrij tot de beide kinderen en de begeleidster. Met de prinsesjes Irene, Margriet en Ma rijke voorop trok men het paleis binnen. Voor de postiljon en zijn helper was voor een hartversterking gezorgd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1