Tweede Laura-dag bracht regen en een enthousiaste stemming Vijfde Alphense Rijwiel-vierdaagse De eerste helft (246 k.m.) zit er al op Bergspecialist ]ean Robic overwon Mont Ventoux We spraken met Laurianen DONDERDAG 10 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Foto's links: Sinds enige jaren rijdt er in de Laura een „Berenploeg" mee, die om onbegrijpelijke redenen deze naam heeft aangenomen. Alle I Beren-rijders (20 stuks) dragen een j beertje als r-mascotte, terwijl de lei- I der achterop zijn bagagedrager een I grote beer meevoert, die een vlag vasthoudt. Dat fietsen dorstig maakt, bewijst de andere foto. Commentaar I overbodig! Foto rechts: Bij iedere stempelpost j zijn er rijders die haast hebben en I die elkaar verdringen om zo gauw mogelijk geholpen te worden. Mevr. Groenhart (echtgenote van de Laura- j penningmeester) vat het echter nog al gemoedelijk op. Foto's: „De Leidse Courant"). ALPKEN, Woensdagavond. (Van onze „fietsende redacteur"). |_|OE BESTAAT HET! Zouden ze in De Bilt werkelijk onze smeekbe de van gisteravond gehoord en begre pen hebben? We vroegen om regen, veel regen en storm, ten einde de groentjes van deze Vierdaagse in te wijden in het Laura-rijden. Er kwam regen! Nu ja, het was niet zo erg als in 1948, toen de straten blank ston den, maar toch was er een behoor lijke bui. De Laura-groenen hebben er plezier van kunnen beleven. Drie uur heeft het onafgebroken gere gend. een naargeestige regen, eerst met kleine duppeltjes, toen grote duppels en tenslotte een complete stortbui. De Laura-rotten voelden zich in hun element. .Ze hoopten op nog meer! Ha, ze zouden die groentjes wel eens willen zien. kreunend over j hun stuur gebogen, afstappend, schui len en tenslotte misschien wel opge vend! Lezers, die in Leiden, Alphen of daaromtrent wonen, zullen misschien hun schouders ophalen, omdat zij hoogstens een paar druppels gevoeld hebben. „Wat overdrijft die knaap weer", zullen ze misschien zeggen. Maar laat dan de bewoners van Amsterdam spreken, vraag het dan in Bussum, in Naarden, in Hilver sum. Het goot er! Laat ze spreken, de voorbijgangers, die ietwat meewa rig ons zagen passeren, druipend én in een kakelbonte kledij, die op een carnaval niet misstaan zou hebben. Reed daar niet een politie-agent met ee<h vrouwelijke zonnehoed vol linten? Reed daar geen meisje met een politiepet op en gehuld in een zwarte politiejas, die bijna tot haar tenen reikte? Allemaal vanwege de regen. Dat begon 's morgens om negen uur al. De meeste Laura-rijders waren omstreeks dat uur op de eerste stem pelpost, het Kalfje onder Amsterdam, toen de hemelsluizen op een kiertje gezet werden. Juist toen begon een der saaiste stukken van deze Laura, van Amsterdam naar het Gooi. Voor dat we in Bussum bij de Gooise Boer waren, de tweede stempelplaats, hadden de meesten onzer geen droge Geen financiën! De ouden van dagen hebben het vandaag weer goed gedaan! Opa Dijkstra uit Leiden vertelde vanavond vol bravour, dat hij helemaal nog niet moe was. Hij slaapt 's nachts bij een boer, in de buurt van het Alphens zwem bad, op stro in een schuur. „Kost me niks", zegt Opa. Dat schijnt voor hem zeer belangrijk te zijn, want in het Kalfje bestelde hij.een glas water. „D'r zijn geen financiën", verklaarde hij. „Geef die man maar een kop koffie," zei toen een dame. „Nou, als het zo gesteld is, geef dan maar Coca Cola!" Van Opa Berkouwer uit Stol- wijkersluis horen we minder. Maar hij rijdt mee en doet z'n best. In deze kolommen hebben we nog niet geschreven over mevr. G. Linting (Kerkstraat 8, Wou- brugge), de oudste deelneemster (62 jaar), die nu al voor de vijfde keer meerijdt. Een kra nige prestatie! draad meer aan hun lijf. Duidelijk, dat „hier en daar", waar volgens het weerbericht enkele verspreide buien zouden vallen, precies op die weg gelegen hebben! Uitstekende stemming. Desondanks of liever: juist daar om Was deze Laura-tocht een feest. We hebben het ook vorige ja ren kunnen constateren: hoe slech ter het weer, hoe beter de stem ming. Het was alsof de Laura-rij ders zich instinctief wapenden tegen het zakken van de stemming en hoe harder het begon te regenen hoe enthousiaster er gezongen werd. Op de rustplaatsen heerste een corrjple- te feeststemming; waarlijk, dat was weer de echte Laura-sfeer, die we eerste dag (een Zondagsritje voor mooiweer-rijdersgemist heb ben. Het was zo mooi begonnen! Om zeven uur werd er gestart in een flink tempo. Blijkbaar zagen de rij ders het slechte weer aankomen. Hier en daar werden snelheden van 22 en 23 km. per uur geregistreerd. Opmerkelijk was ook dat er in gro te groepen gereden werd; in de re gen wil men niet graag alleen zijn. Het hoge tempo bleeg ook in het Gooi gehandhaafd. Met een vaartje ging het van Bussum over Baarn naar Hilversum. Aan het paleis Soestdijk werd hoegenaamd geen aandacht besteed, hoewel de ko ninklijke standaard gehesen was. ten teken dat de Koningin op het paleis verbleef. Om twaalf uur hadden de meeste Laurianen de derde stempelpost, ho tel Trier in Soestdijk reeds bereikt. Zij hadden toen een afstand van 73 km. achter zich. En nog steeds viel de regen op onze doorweekte jassen. Eenmaal in Hilversum, stempelpost Sporthaven (84 km.) begon het iets te minderen, hoewel het toen nog twee uur duurde, voordat de jassen weer achterop gebonden werden. Over Loosdrecht ging het toen naar Mijdrecht, waar de laatste stempel post (De Toerist) een attractie op zichzelf was. Er \yas namelijk een speeltuin bij en het schone Speeltuin lied, dat men 's morgens in alle toon aarden kon horen, ging toen werke lijkheid worden, compleet met iemands tanden door z'n lip! Ongelukken en pech. Dat was overigens niet het enige ongeluk vandaag. De E.H.B.O. moest diverse keren assistentie verlenen, gelukkig niet voor ernstige ongeval len. Het v/aren meest valpartijtjes, veroorzaakt door aanrijdingen, die een gevolg waren van het te dicht op elkaar rijden, een vreschijnsel, dat zich steeds voordoet wanneer er in regen of tegen wind gereden moet worden, zoals vooral op de laatste 25 km. het geval was, toen we over Uit- hoorne Vrouwenakker. Nieuwveen en Ter Aar naar Alphen terugreden. Over belangstelling hadden de Lau ra-rijders ook vandaag niet te klagen. Overal waar een groepje stil stond, werd belangstellend geïnformeerd wat er aan de hand was. Opmerke lijk velen bleken te weten, dat de Laura bestaat. In Ter Aar stond de hek schooljeugd ons enthousiast toe te juichen. Er was vandaag ook veel pech; de reparatiewagen, die niet minder dan 250 km. (dus de hele rit twee keei) gereden heeft, en de beide reparatie- bromfietsen, hadden druk werk. Bij dfe Gooise Boer zagen we een meisje, dat notabene twee nieuwe banden moest hebben; onverantwoordelijk om met zulk materiaal van huis te gaan! Wat helbben we gelachen bij het Kalfje, waar een steigerend melkboeren-paard een paar fiet sen dreigde te vertrappen. Met een fantastisoh koene sprong kwam Gerda Los uit Nieuwe We tering tussen beide en greep het paard bij de kop! We namen voor haar eerbiedig ons petje af. Maar ondanks ongelukjes en pech kwamen om vier uur toch al grote groepen in A'lphen terug. De eerste was er zelfs om kwart over drie al! In het dorp liepen moeders met kinders gezellig te wandelen, be schenen door een vriendelijk zon netje. Ze waren stomverbaasd, toen we vertelden van de regen, die Op onze weg zo overvloedig gevallen was. Om half zes waren practisch alle deelnemers terug op het IJsclubter- rein. Er waren onderweg geen rij ders uitgevallen, zodat de gevolgen van regen en wind nogal meegeval len zijn. Reeds één uitvaller. Toch zijn er al twee uitvallers ge rapporteerd, rijders die vanmorgen niet gestart zijn. De eerste kon slechts één dag vrij krijgen (Dinsdag) en de ander bleef vanmorgen zonder ken nisgeving weg. Er kwam vandaag echter nog een nieuwe deelnemer bij, zodat het totaal slechts met één daalde tot 492. Geanimeerd avondfeest. Er is weer een dag om, we zijn al op de helft. Vanavond in de tent was het de dansende rijders niet aan te zien dat zij vermoeid waren, al zullen de 246 km. hen wel een beetje in de benen zitten. De Bilt voorspelt mooi weer, dus met goede moed wachten we de derde dag af. Tot elf uur duurde 'het dansfeest op de muziek van de „Provaria's" uit Rotterdam. Bep Roelfsema zong enige aria's en twee meisjes van de „Be renploeg" lieten het berenlied horen. De stemming is nog voortreffelijk; het zal morgen (naar Rotterdam) niet minder zijn! De route van Vrijdag. Vrijdag is de roüte slechts 105 km, lang over Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Reeuwijk, Gouda, Haas trecht, Oudewater, Montfoort, De Meern, Oudenrijn, Utrecht, Ouden rijn, Harmeien, Haarzuilens, Woer den, Rietveld, Nieuwerbrug, Bode graven (verzamelen) Alphen (in tocht). DE DERDE DAG. (Telefonisch uit Rotterdam). Hoewel de Bildt mooier weer dan gisteren beloofde, is daar vanmorgen nog niet veel van terecht gekomen. Onder een sombere dreigende wol kenlucht zijn we vanmorgen om 7 uur gestart om over Koudekerk en Hazerswoude naar R'dam te rijden. De eerste stempelpost was café „Zo- merlust" te R'dam, waar de eerste Laura-rijder reeds om 8.30 uur aan kwam om een afstand van 31 km. te hebben afgelegd, recht tegen de vrij sterke wind in. Er wordt weer in be hoorlijk tempo gereden, want de Laurianen verwachten regen en wil len er dus zo snel mogelijk van door. Vooral bij tegenwind bewijzen de politieploegen goede diensten als trekkers en de geluidswagen zorgen er voor, dat de stemming erin blijft Miilionnair Daar zat hij, breeduit, in café De Gooise Boer, een vreemde man, die om elf uur al veel te diep in het glaasje gekeken had. Kennelijk een miilionnair in een royale bui. Eerst gaf hij de Am- bonnezen een rondje en toen nog 25 gulden voor hun kas. Vervolgens liet hij zich in ver schillende standen fotograferen, gaf de fotograaf een formidabele fooi en stapte toen op voorzitter Lam af. „O, de Laura, reuze sympathiek, moet gesteund wor den, 'k geef me op ale „dona teur". „Graag", zei de voor zitter, „we zijn artn!" „Arm? Wie is er arm, niemand is arm!" En hij klopte op de dikke por tefeuille in z'n binnenzak. We zijn benieuwd wat er van terecht komt. Eervolle vijfde plaats voor Wagtmans Zoals verwacht werd is de etappe van de Mont Ventoux gewonnen door een bergspecialist, in casu Jean Robic van de Franse nationale ploeg. De kleine, grimmige Breton kwam geladen aan de start. Hij had Dinsdag een hevig dispuut gehad met zijn ploegleider Marcel Bidot, aan wie hij verweet, dat hij, Robic, te veel aan zijn lot werd overgelaten, wat Bidot overigens ten steilste ontkende. Rheumatische Pij? en? Stram en stijl vóór Uw tijd? Neem dan toch Eruscben Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regel matig, iedere dag.Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of dro gist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie) Het was aan het einde van de tweede dag toen we Poedel van Dam voor het eerst ontmoetten. Hij had niet zo'n heel erg goede bui, omdat zijn 17 Ambonnezen vandaag met pech te kampen gehad hebben. Om te beginnen misten zij in Woerden de trein, zodat aanvoerder Poedel pas om 8 uur'kon starten. Drie keer kreeg de Ambonnese ploeg een lekke band; drie keer viel een Ambonnees van z'n fiets. Zij hebben fietsen te leen gekregen, meest te hoge karretjes, waar h/un korte beentjes geen raad mee weten. De Amlbonnezen gaan 's avonds terug naar hun kamp in Woerden, maar 4 'blijven er achter in Alphen, om de treinkosten uit te sparen. Ze slapen op veldbedden in de grote tent van het IJsclubterrein. Niet ideaal. Van vele zijden worden ze geholpen; van avond nog werden enige pakjes lek kernijen e.d. gebracht. We spraken ook met de burgemees ter Van de Haar van Mijdrecht, die enthousiast was over de Laura. Dit jaar voor het eerst was op zijn verzoek in Mijdrecht een stem pelpost uitgezet. „Al die mensen ma ken straks reclame voor onze ge meente, dat moeten we hebben." De burgemeester beloofde volgend jaar vast en zeker mee te rijden. Hij had veel van de Laura gehoord en er thans ook iets van gezien. Zal hij in 1953 de eerste burgemeester onder de Laurianen zijn? De kampeerders op het IJsclub- terrein maken het uitstekend. Er staan vijf tenten, o.a. een van een Amsterdammer, wiens meisje meege komen is ometen voor hem te koken! Ze rijdt niet mee, want als de baas thuiskomt, moet hij de tafel gedekt vinden, 't Bevalt hem best, Amsterdammer, die Zaterdagavond z'n tent al opzette en die er de eer ste nacht door muggen werd uitge jaagd! De Leidse kampeerders ver keren in blakende welstand en eten 's avonds pap met liters tegelijk. We spraken nog met een Lauriaan, die al voor de vijfde keer meerijdt „maar zet m'n naam niet'in de krant" en die .enthousiast was over het verloop van deze vierdaagse. „Het is voortreffelijk georganiseerd, hulde aan het bestuur, vooral aan 't echtpaar Vierbergen!" Tenslotte nog een „groentje", dat deze tweede dag zo prettig gevon den had, omdat de geluidswagens vandaag voortreffelijk hun best ge daan hebben. Alleen in Hilversum moesten de loudspeakers op hoog be vel zwijgen. Zo'n deftige plaats Maar Robic liet zich niet overtui gen, hij was gistermorgen nog woe dend, en een woedende Robic is tot grootse wapenfeiten in staat, vooral wanneer de omstandigheden meehel pen ,wat ditmaal het geval was. Het initiatief voor de beslissende aanval tijdens de bestijging van de Ventoux ging uit van Geminiani, die achter de ontsnapte Bauvin aan ging. Nolten en de Hertog volgden onmiddellijk zijn voorbeeld, terwijl een poging van Lazarides om aan te haken mis lukte. Men was toen zeker nog een' kilometer van de Ventoux, en een kille, orkaanachtige mistral maakte de klim nog wat moeilijker. Op dat moment kreeg Coppi, die naar voren was gegaan, een lekke band en Robic maakte er zo prompt gebruik van, dat het leek alsof hij er op had zit ten wachten. Hij begon te spurten, gevolgd door Gelabert, Ockers, Dotto en Bartali, eri passeerde Nolten die 5 min. 47 sec. na hem over de top zou gaan en de Hertog. Gelabert kon het langst zijn wiel houden maar moest tenslotte ook lotlatén, Bauvin werd ingehaald en achtergelaten, en dansend op zijn pedalen ging Robic als eerste over het hoogste punt met 2 a 2Yi minuut voorsprong op een groepje waartoe ook Wout Wagtmans behoorde. Hij kreeg toen de mistral in de rug en stormde over de boch tige weg omlaag naar Malaucene, en vervolgens door het vlakke land naar Avignon waar hij als trotse overwin naar binnenreed, want het achter hem aanwakkerende groepje van ze ven had zijn voorsprong niet teniet kunnen doen. In het Nederlandse kamp kan men trots zijn op de goede presta tie van Wagtmans, die nu onze best geplaatste man is in het algemeen klassement. Hij staat voor van Est en Nolten, ofschoon die ook iets gestegen zijn. Jammer genoeg ging de vierde plaats in het ploegen- klassement verloren aan Spanje, welks totaaltijd een minuut of acht minder is dan de onze. Het ver schil is niet groot, en misschien komt er nog wel verandering in tot ons voordeel. UITSLAG JEN KLASSEMENTEN. De uitslag van de veertiende étap pe Aix en ProvenceAvignon (176 km.) luidt: 1. Robic (F.) 6.16.49 (met bonifica tie 6.15.49); 2. Bartali (It.) 6.18.25 (met bonificatie 6.17.56); 3. Gemi niani (F.) 6.18.25; 4. Ockers (B.) z.t.; 5. Wagtmans z.t.; 6. Gelabert (Sp.) z.t.; 7. Coppi (It.) z.t.; 8. Dotto (F.) z.t.; 9. Magni (It.) 6.20.07; 10. Weilen- mann (Zw.) z.t.; 11. Close (B.) 6.20.45; 12. Fernandez (N. Afr.) 6.21.21; 13. Massip (Sp.) z.t.; 14. De- caux (Parijs) z.t.; 15. Perez (Sp.) z.t.; 16. Franchi (It.) z.t.; 17. Ruiz (Sp.) z.t.; 18. Carrea (It.) 6.25.05; 19. Nol ten z.t.; 27/34 ex aequo een groep renners waarbij Van Est in 6.26.07; 36. Voorting 6-31.20; 57. Faanhof 6.38.02; 66. Dekkers 6.38.10; 74. Van Breenen 6.42.28; 75. Roks z.t. Algemeen klassement: 1. Coppi (It.) 91.19.22; 2. Ockers (B.) 91.44.49; 3. Bartali (It.) 91.45.38; 4. Close (B.) 91.45.44; 5. Dotto (F.) 91.46.59; 6. Magni (It.) 91.47.06; 7. Ruiz (Sp.) 91.47.44; 8. Robic (Fr.) 91.47.56; 9. Carrea (It.) 91.56.16; 10. Molineris (Z. O. Fr.) 91.59.48; 11. De Hertog (B.) 92.00.26; 12. Weilenmann (Zw.) 92.02.36; 13 Gelabert (Sp.) 92.06.05; 14. Geminiani (Fr.) 92.11.24; 15. Van WANDELSPORT BELGISCHE PARACHUTISTEN WEER NAAR VIERDAAGSE Evenals vorige jaren, zal het deta chement Belgische parachutisten, dat aan de van 22 Juli tot 26 Juli a.s. te houden vierdaagse afstandsmarsen deelneemt, de reis naar Nijmegen door de lucht maken en per para chute in de omgeving van de stad landen. Ende (B.) 92.28.06; 18. Wagtmans 92.37.59; 19. Van Est 92.40.13; 20. Nol ten 92.42.21; 22. Voorting 92.46.28; 28. Roks 93.05-46; 68. Van Breenen 94.14.36; 70. Dekkers 94.18.14; 17. Faanhof 94.50.21. Ploegenklassement: 1. Frankrijk 274.10.21; 2. Italië 274.18.24; 3. België 274.55.22; 4. Spanje 276.11.04; 5. Ne derland 276.18.58; 6. Z. O. Fr. 276.44.11; 7. W.Z.W. Fr. 278.05.29; 8. NOC Fr. 278.25.27; 9. Zwitserland 278.41.31; 10. Parijs 279.24.23; 11. N. Afrika 279.49.01. De Luxemburgse ploeg, die nog slechts uit twee renners bestaat, komt niet meer in het klassement voor. Bergklassement luidt: 1. Coppi (It.) 53 pnt.); 2. Belabert (Sp.) 41 pnt.; 3/4 Geminiani (Fr.) en Ockers (B.) 33 pnt.; 5. Robic (F.) 30 pnt.; 6. Dotto (F.) 25 pnt.; 7. Le Guilly (WZW Fr.) 20 pnt.; 9. Ruiz (Sp.) 15 pnt.; 10. Mo lineris (ZO Fr.) 14 pnt.; 11, Nolten 13 pnt.; 12. Close (B.) 8 pnt.; Remy (F.), De Hertog (B.) en Wagtmans staan ex aequo met 3 pnt. PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP VAN LIMBURG VOOR AMATEURS Nieskens reglementair titelhouder. De •sportcommissie van de NWU deelt ons het volgende mede: Na de bekendmaking van de uit slag op 15 Juni 1952 te Valkenburg gehouden wedstrijd om het provin ciaal kampioenschap van Limburg voor amateurs zijn aan de kamprech ter, de heer J. H. Aldenhoven, feiten en gegevens bekend geworden, waar uit is gebleken, dat -bij de vaststel ling van de volgorde van aankomst een persoonswisseling heeft plaats gehad en dat niet de renner J. Nies- keJis uit Swalmen, doch de renner H. Gelissen uit Beek als eei'ste de fi nishlijn is gepasseerd. De kamprech ter heeft daarop zijn beslissing her zien en genoemde H. Gelissen als provinciaal kampioen van Limburg der amateurs geproclameerd. Hoewel de sportcommissie er van overtuigd is, dat inderdaad H. Ge lissen als eerste is geëindigd, heeft zij echter, gelet op het gestelde in artikel 11, hoofdstuk 3 van het wed strijdreglement van de KNWU, tweede lid hij de kamprechter kan zich door anderen, liefst door plv. kamprechters, doen bijstaan, doch onder zijn persoonlijke verant woordelijkheid. Zijn einduitspraak over de plaatsing is onherroepelijk), moeten vaststellen, dat het regle mentair niet is toegestaan op de een maal gedane uitspraak terug te ko men en dat derhalve de oorspronke lijk gepubliceerde uitslag gehand haafd dient te blijven. Op reglementaire gronden behoudt Nieskens derhalve de titel van provinciaal kampioen van Limburg der amateurs 1952, 2. H. Gelissen, 3. A. Ehlen (Broek-Sittard), 4. P. v. d. Brekel (Echt). HOCKEY Gisteravond heeft het Olympisch hockeyteam - van Pakistan te Eind hoven een verdiende 21 overwin ning behaald op een Nederlandse bondsploeg. In feite was het verschil in kracht toch wel iets groter dan deze 2—1 zege doet uitkomen. De bezoekers, die voor het eerst tijdens hun Nederlandse tournee regen en een zachte grasmat vonden, brachten een spel, dat ondanks deze omstan digheden, uitstekend was. ZWEMMEN NIEUW FRANS RECORD. De Franse zwemmer Jean Boiteux heeft te Toulouse het Europees re cord 800 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 9 minuten 38.2 secon den. Het oude record stond op naam van de Hongaar Csordas met 9 min. 50.2 sec. en werd op 10 Juni 1951 te Boedapest gemaakt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6