Groter omzet in de kleinhandel Van Roessel mee naar Helsinki S. E. R. in eigen huis Verkeerd geslagen De cel is een wachtkamer Klachten van kath. politie-mannen Brand bij de brandweerman S)e dame DONDERDAG 10 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAÜINA 2 De reeds in April waarneembare tendens tot herstel van de omzet in het klein- en middenbedrijf heeft rich in Mei voortgezet. Ook in vergelijking tot de overeenkomstige maand in 1951 werd in veie takken van de detail handel omzetstijging geboekt. Met name in de voedingsmiddelen- en genot middelensector vond de toeneming van de geldomzet haar oorzaak groten deels in prijsstijgingen. de geldomzetten zich in Mei j.L niet handhaven op het peil van de daar aan voorafgaande maand en trad een omzetdaling in van 9 De omzetten in'de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken en in de detailhandel in ta baksfabrikaten stegen daarentegen van April op Mei met resp. 15% en Meer schoenen In duurzame consumptiegoederen kon het omzetverloop in Mei niet steeds bevredigend worden genoemd. Zo bereikten de geldomzetten in o.a. de detailhandel in textiel en in meu belen en aanverwante artikelen ook in Mei jl. nog niet de omvang van Mei 1951. In deze branches evenwel zijn de laatste maanden de prijzen dalen de zonder dat de verkopen in dezelf de verhouding toenemen. Aangeno men mag worden, dat deze daling mede oorzaak is van de teruggang van de geldomzetten. De omzetten in schoeisel bleven zich in gunstige zin ontwikkelen. De geldomzetten in deze branche waren nl. in Mei jl. 23% hoger dan die in Mei 1951. Ook in de boekhandel, het rijwiel- bedrijf en de detailhandel in sport artikelen lagen de geldomzetten ho- fer dan die in Mei 1951, n.l. resp. 10 en 1 In de detailhandel in textiel en in meubelen en aanverwante artikelen zag men tegenover Mei 1951 een om zetdaling en wel van resp. 4% en 5% Nog sterker was de teruggang van de geldomzetten in de kantoor boekhandel (12 en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen (10 In het chocolateriebedrijf konden In een te Tilburg gehouden bespre king van de heren K. J. J. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., L. Brunt, secretaris-penningmeester en dr. A. A. Schuerman, voorzitter van Wil lem II met Jan van Roessel is defi nitief komen vast te staan, dat van Roessel geen enkele aanbieding om voor een Italiaanse club te spelen heeft aanvaard. Hij. heeft verklaard amateur te willen blijven. In dit verband heeft het bestuur van de K.N.V.B. besloten, dat ook van Roessel behoren zal tot de spe lers, die naar het olympisch voetbal. tournooi worden afgevaardigd. SPORTCLUB ENSCHEDE WINT VAN NED. ANTILLEN. Het olympisch elftal van de Ne derlandse Antillen heeft gisteravond op het Phoenix-terrein te Enschede een 10 nederlaag geleden tegen Sportclub Enschede. SLEUTELTOURNOOI R.C.L. MeerburgNoordwijk 54 Door een 54 overwinning op Noordwijk, heeft Meerburg beslag gelegd op de derde prijs in het Sleuteltournooi van R.C.L. Het was een prettige en spannende .wedstrijd. Hoewel Noordwijk na de aftrap direct het spel in handen nam, wist Meerburg toch na zes minuten de leiding te ne men, als J. Zandbergen een afgeme ten voorzet geeft, die door N. Romijn keurig wordt ingekopt (10). Twee minuten later krijgt J. Zandbergen de bal opnieuw toegespeeld en on derneemt een rush, welke hij besluit met een gloeiende schuiver (20). terwijl N. Romijn met een hard schot voor het derde doelpunt zorgt. (30) Meerburg doet het dan wat kalmer aan, waarvan Noordwijk ge bruik maakte, om er 31 van te maken. Na goed doorzetten is het J. Zandbergen, die opnieuw de keeper het nakijken geeft (41), doch on middellijk geeft Noordwijk's rechts buiten hierop antwoord met een vliegend schot, dat Pelk verrast (4 2). met welke stand de rust aan breekt. Na de rust zet Noordwijk er alles op, om1 zijn achterstand in te lopen, dcch heeft eerst na 15 minuten suc ces, als keeper en back elkaar ver keerd begrijpen, en Noordwijk maar voor het intrappen heeft (43). Noordwijk blijft aanvallen en er wordt aan weerskanten hard op doel geschoten. Het is J. Zandbergen, die raak schiet en er (53) van maakt. Noordwijk's linksbuiten weet ten slotte een voorzet te benutten en met een harde schuiver werd het 54. 12 4 De Sociaal-Economische Raad zal op 15 Juli e.k. zijn eigen gebouw of ficieel in gebruik nemen. Tot dus verre genoot de raad voor zijn pleno- en bestuursvergaderingen gastvrijheid in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Voor de vele commissievergaderingen moest de raad zich behelpen met de zaalruimte, die bij departementen, organisaties en particuliere inrichtingen beschik baar bleek. Het eigen gebouw is ge groeid uit een verbouwing van een tweetal grote herenhuizen aan de Bezuidenhoutseweg no. 60 en 62 te 's Gravenhage. Het omvat behalve een vergader zaal voor de raad een aantal kleinere vergaderzalen, waardoor het in de toekomst mogelijk is alle commissie vergaderingen in eigen huis te hou den. De bovenverdiepingen van het gebouw worden ingenomen door het bureau van de raad. e officiële ingebruikneming zal geschieden in een bijzondere zitting van de Sociaal-Economische Raad, des namiddags te half vier. Tot deze bijzondere zitting zijn, behalve de leden en plaatsvervangende leden van de raad, tal van autoriteiten uit genodigd. Onder meer zal de minis ter zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, in deze zitting het woord voeren. Waardoor het rumoer precies ontstaan is, weet niemand in La ren precies, maar Dinsdagavond ontstond daar op de Brink een relletje, dat de politie noopte krachtdadig op te treden. Het was donker op de Brink en de ijverige politieman, die verant woordelijk was voor de rust en orde op die plaats, wist op een gegeven moment niets beters te doen, dan zijn gummiknuppel te grijpen en de onwillige menigte mede te delen, dat het hem ernst was en dat een langer rekken van het relletje pijnlijke gevolgen zou kunnen hebben. Toen dit ar gument nog niet de vereiste in druk maakte, deelde hij een paar fikse klappen uit en #ia enige ogenblikken was hij de toestand weer volkomen meester. Toen hij de volgende dag met een zpkere trots het Larense politionele leven is nu eenmaal niet rijk aan dergelijke momen ten rapport ging uitbrengen over zijn manmoedig optreden, trof hij op het bureau een re chercheur met een bult op zijn hoofd, die de afmeting van een kippenei eerste prijsklasse had. De rechercheur kon maar niet enthousiast zijn over de roem rijke daden van onze dappere politieman. Ongeluk bij het trein-rangeren Op het stationsemplacement te Utrecht is gisteravond de 27-jarige rangeerder De Munck onder een goederentrein terecht gekomen. Hem werden beide benen en een arm af gereden. Het slachtoffer, dat gehuwd is. is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, toen hy struikelde over een der bielzen- Hij viel tussen de rails en kwam zodoende onder de goederentrein terecht met (het boven vermelde noodlottige gevolg. Plaatsgebrek verzwaart gerechtelijke straf -Groot gebrek aan plaatsruimte in de Rijksasyls is er oorzaak van, dat de laatste tijd dikwijls gevangenen, die de hun door de rechter opgelegde gevangenisstraf reeds lang hebben uitgezeten, doch bij vonnis nog een bepaalde tijd ter beschikking van de Regering moeten blijven en dus in een of ander asyl zouden moeten worden verpleegd, niet worden over geplaatst, maar in de gevangenissen blijven opgesloten. De door de rechter uitgesproken straffen worden dus dor deze wan toestand aanmerkelijk verzwaard. En dit is zeker niet in overeenstemming met de bedoeling van de wet. De oorzaak hiervan zou gelegen zijn in de omstandigheden, dat de asvis. waar de gevangenen na hun straftijd verder verpleegd zouden mceten worden, overvol zitten met patiënten zoda4 men niet kan vol doen aan de juiste tenuitvoerlegging van de eenmaal bepaalde straffen. Het Alg. Dgbld meent zelfs te we ten, dat enige tientallen gestraften nu al veel langer in de gevangenis zitten dan eenmaal door de rechter wera uitgemaakt. Zij blijven in hun cellen zitten totdat er eindelijk eens in de een of andere Rijksinrichting plaats is. Deze onhoudbare toestand heeft er waarschijnlijk reeds toe geleid, dat men een vleugel van het Huis van Bewaring te Utrecht heeft ingericht tot een z.g. selectiecentrum In de ge vangenis te Groningen zal nu ook nog een liocdasyl worden ingericht ten einde aan de normale tenuitvoerleg ging der straffen en de ter beschik kingstelling van de Regering te kun nen voldoen. Een asyl in een gewone gevangenis, zoals Groningen is, zal men zeker als een noodmaatregel moeten zien. In zulk een omgeving kan men moei lijk van een asyl spreken voor men sen die voor hun eigen bestwil nog geruime tijd ter beschikking van de Regering moeten blijven. Bewusteloze vrouw op bodem van zwembad Da zestienjarige F. Hoogenboom uit Bussum voelde gisteren bij het zwemmen in Het zwembad aan de Meerweg iets onder zich. Toen hij dook vond hij op de bodem een be wusteloze vrouw. Hij bracht haar onmiddellijk boven. Op advies van een dokter werd de vrouw naar een ziekenhuis gebracht. Daar kwam zij spoedig bij kennis en korte tijd la ter kon zij naar huis gaan. Gebleken is, dat de vrouw onder de duikbrug is doorgezwommen en door een duikende zwemmer mee is getrokken in de diepte. In de druk te is niet gemerkt, dat zij niet weer boven kwam. 200 ontslagen bij Kunstzijde Breda De directie van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda heeft wederom het besluit moeten nemen een twee honderdtal man personeel ontslag aan te zeggen. De omstan digheden in de rayonindustrie in bin nen- en buitenland nopen ook de Hollandse Kunstzijde-industrie, .naar zij mededeelt, de productie aan te pas sen aan de huidige behoefte, waar door ontslagen niet konden uitblij ven. De ontslagen vallen ten dele op lange, ten dele op korte termijn, waarbij de directie gestreefd heeft naar een behoorlijke regeling voor degenen, die ontslagen zijn. De so ciale dienst van de fabriek heeft daarbij de helpende hand geboden in samenwerking met het geweste lijke arbeidsbureau te Breda. Zo is b.v. het grootste gedeelte van hen, die bij een vorige gelegenheid ont slag is aangezegd reeds in andere bedrijven geplaatst. SCHIP VERLIEST ZIJN KAPITEIN. Het Duitse s.s. „Falkenberg" heeft hedenochtend om ongeveer 8 uur ge seind, dat langs de Nederlandse kust tussen Zandvoort en Hoek van Hol land zijn kapitein is verdwenen. Alle schepen wordt verzocht naar de ver miste uit te zien. Te Breda congresseert vandaag •en morgen de R.K. Politiebond Sint Michaël onder leiding van voorzitter J. P. H. Körner. Deze sprak bij de opening van de tweedaagse werkvergadering een rede uit, waarin hy o.m. zeide: De reactivering van het georgani seerd overleg heeft het hoofdbestuur voor een reeks vraagstukken gesteld, die aller aandacht behoeven. Reeds nu kan worden gezegd, dat het ons standpunt is, dat er bijzondere com missies komen bij het departement van binnenlandse zaken, voor zover het gemeentelijk politie-personeel betreft, bij het departement van jus titie, voor zover het de rijkspolitie belangen aangaat. Daarnaast vraagt de bond dienst-commissies bij elk der gemeentelijke politiekorpsen en bij de inspecteurgeneraal der rijkspolitie, U kunt er beslist niet buiten! Nu is hel lijd om een fles vruchtenlimonadesiroop in huis te nemen. Wat dóór een plezier van be~ leeftl Echte vruchtenlimo nade valt bij iedereen ia de smaak en 't is een wijze huisvrouw, die een fles bij de hand heeft. De Gruyler biedt de keuze uit sinaasappel en fram bozen-bessen, van 1,50 per fles, als U het aller beste wilt hebben. Maar er Is ook Grenadine en sinaas appel van slechts 1.10. Beide soorten worden met een cassabon voor 10 korting verkocht. De Gruvter maakt hel U dus wèl voordelig (Advertentie) Oude man zocht naar defect in de gasleiding hij vond het De 76-jarige Groninger C. L. kwam gisteren tot de ontdekking, dat er iets met zijn gasleiding niet in orde was. Hij besloot het geval zelf eens te onderzoeken en gewapend met een lucifer ging hij de gasleiding langs. Nu, lang behoefde hij niet op de ontknoping van het raadsel te wachten: Een enorme steekvlam toonde op een gegeven moment aan, dat hij het zwakke plekje gevonden had. De man wist de vlam te doven en rende, zonder de gastoevoer naar de doorgebrande plek te verhinde ren, naar de gasfabriek. Thuisgeko men vond hij de medebewoonster van het huis bedwelmd door het uit stromende gas. Een monteur van de gasfabriek herstelde de leiding en de dame werd door de geneeskundige dienst weer bij bewustzijn gebracht Een lid van de vrijwillige Zaan- damse brandweer was Dinsdagmid dag met zijn chef in een diepe be schouwing verzonken aangaande een brand, die enkele dagen te voren ir Zaandam gewoed had. Terwijl de he ren allerlei technische voorvallen bespraken, die bij brand in het al gemeen en bij die brand in het bij zonder plegen voor te komen, kwam er een brandmelding binnen, die de resultaten van het gesprek onmid dellijk aan de praktijk deed toetsen. De brandmelding betrof namelijk het woonhuis van de vrijwillige brandweerman zelf. Ook deze brand zal in de toekomst weer stof opleve ren voor diepgaande beschouwingen, want het was een moeilijk geval. Omwonenden sleepten de huisraad uit het huis. terwijl de brandweer- manneh een gat in het dak moesten maken, om de vuurhaard te kunnen bereiken. Men werd de rode haan ten slotte meester, maar het huis en de inboedel hadden vrij veel schade opgelopen. de gewest- en de districtscomman danten. Het hoofdbestuur is er volkomen gerust op, dat deze wensen voor wat de gemeentepolitie betreft spoedig zullen worden geëffectueerd. Erg ge rust dat de voor de politie bereik bare medezeggenschap op overeen komstige wijze bij het departement van justitie en bij 't korps rijkspolitie zal worden ingevoerd, is het hoofd bestuur echter niet. Een behoorlijk contact van de bond met een gewest- of districtscomman dant is practisch onmogelijk. Zelfs bij de inspecteur-generaal kan vrij wel nooit een concrete toezegging worden gedaan. Alle aangelegen heden, tot futiliteiten toe, moeten op het hoogste plan worden besproken. Het duurt jaren, vooraleer men, zelfs voor logische zaken, eens uitsluitsel geeft. De heer Körver bracht daarna de bevreemding van het hoofdbestuur tot uiting in verband met het benoe men van militaifen in de hoogste politiefuncties. De geest van de po litieman is, vanwege zijn functie, steric individualistisch en deze geest is geheel vreemd aan de collectivis- tische van de militair. Spreker uitte voorts zijn bezorgd heid, dat het Katholieke element in de Nederlandse politie beslist onvol doende is vertegenwoordigd. Daarbij mag men niet klagen over de bereid heid van de overheid Katholieken aan te stellen. Er zijn echter, onvol doende Katholieke sollicitanten. Wanneer eindigt voorrangsweg? De bestuurder van een bromfiets had zich voor de kantonrechter plaatsvervanger te Delft te verant woorden omdat hij geen voorrang zou hebben verleend aan een van rechts komende auto. De bromfietser had gereden op de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam en wilde bij erbindingsweg even voorbij Delft naar rechts gaan. Daarbij ont stond een aanrijding met een uit Delft komende auto. De verdediger van de bromfietser was van mening dat zijn cliënt geen voorrang had behoeven te verlenen. Hij reed op een voorrangsweg, want het fietspad behoort tot de weg. De auto daarentegen reed op een weg die geen voorrangsweg is. De ambtenaar van het O.M: was het met de verdediger eens dat de rijksweg een voorrangsweg is en de verbindingsweg niet. Hy stelde zich echter op het standpunt, dat dit recht van voorrang ophoudt zodra men die jveg verlaat door via een over steekplaats op een niet-voorrangs weg te gaan rijden. Op het moment van het oversteken reden dus zowel de bromfietser als de autobestuurder op een gelijkwaardige weg, waardoor dus de autobestuurder voorrang had. Conform de eis van de ambtenaar werd de bromfietser een boete van zes gulden of twee dagen opgelegd, aangezien hy deze zaak als prin cipieel beschouwde en dus graag de mogelijkheid van hoger beroep open gesteld wilde zien. LUITENANT LIET ZICH STOPPEN. De krijgsraad te velde-West heeft de 33-jarige eerste luitenant J. H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek en ont slag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij gewapende macht te dienen. De krijgsraad achtte bewezen, dat H. als assistent-inkoper bij het bu reau voor de inkoop van textiel van de dienst materieel der Landmacht te Nijmegen en Middelburg, giften heeft aangenomen tot een bedrag van ongeveer vier duizend gulden. Deze giften werden hem gedaan om hem te bewegen in stryd met zyn plicht te handelen. De auditeur-mi litair had zes maanden gevangenis- straf geëist. XwUe GOLF Prof. M. A. van Bouwdijk Bas- tiaanse uit Amsterdam is gisteren te Leeds gepromoveerd tot doctor ho noris causa in de rechten. Ongeveer 1350 emigranten zul len Vrijdag a.s. met het door de Ncd. regering gecharterde schip „Nelly" vanaf de Lloydkadc te Rot terdam naar Australië vertrekken. De 9-jarige F. T. uit Den Haag is onder een tramstel van de lijn naar Delft geraakt en op slag ge dood. Het jongetje, dat op het Zie ken aan de waterkant zat te spelen, rende plotseling de straat op en liep tegen de tram aan. Aetherklanken Scheepsberichten AMSTELDIJK New York/R'dam 9 Juli v. Antwerpen: CELEBES A'dam/Surabaja 10 Juli Belawan verw.; DELFLAND A'dam/B. Aires 10 Juli v. Rio de Janeiro tc Santos verw.; GAASTERLAND A'dam/B. Aires p. 9 Juli Pauls Rock/Recife; GAROET NewYork/R'dam p. 9 Juli Kp. St. Vincent: INDRAPOERA Ma- kassar/R'dam 10 Juli te Surabaja; ORANJE A'dam/Indonesië 9 Juli te Prt. Said: PHRONTIS Surabaja/ A'dam p. 10 Juli Malta; WILLEM RUYS Priok/R'dam p. 9 Juli Guarda- fui/Suez. Experimenteel televisie-uitzending. KRO. 20.15—21.45: 1. KRO-gas- tenboek. 2. Filmactualiteiten. 3. Weeroverzicht. 4. Telenews. Pauze. 5. Gevarieerd programma. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gramo- foonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofoon muziek. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Bas-bariton en piano. 11.00 Radio feuilleton. 11.20 Gramofoonmuziek. AVRO: 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gra mofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatjc. 14.20 Gramofoonmuziek (14.50 15.10 Voordracht) VARA: 16 00 Vrouwenkoor. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Muzikale cau serie met illustraties. 17.50 Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Fe licitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 „Wat doet uw man?", klankbeeld. VPRO: 19.30 „Vroomheid, die moet buiten staan", causerie. 19.45 „Op bezoek bij ande ren". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Voordracht. 20.30 „Bene lux". 20.40 „Van vreemde bodem", causerie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.35 „Het leven betrapt: Oude mensen hebben het woord". 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Lichte muziek. VURO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ge wijde muziek. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 So praan en piano. 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.15 Zigeunerkwintct. 12 30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelu 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble en vierhandig pianospel. 13.45 Gra mofoonmuziek. 14.00 „Het verzorgen van Kamerplanten tijdens de vacan- tie", causerie. 14.15 Gramofoonmu ziek. 15.20 Blokfliutenensemhie. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamermuziek. 16.30 Voordracht. 16.50 Gramofoon muziek. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 Militaire cause rie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17 45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18 45 Gramo foonmuziek. 18.56 Amusementsmu ziek. 19.15 Regeringsuitzendinc: „Verklaring en ToelivhJing19.35 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevariccrac mu ziek. 20.30 „Pioniers", hoorspel. 21.20 Radio Philharmonisch Orkcst( groot koor en solisten 22.00 Reportage. 22.15 Gevarieerd programma. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S..OS.-be- richtcn. 23.15 ..Het Evangelie in Es peranto." 23.3024.00 Gramofoon muziek. /enuwrujüt. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zeliverlrouwon en stemmen U weer moedig on rustig, (Advertentie) IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 40) De man op het bed keek Franklin lang en aandachtig aan en allen za gen, hoe zijn lippen zich vormden tot ene woordje: U?" Weer keek hij naar Franklin en zei toen langzaam en hees: „Ik wist wel.dat u mevroeg of laat.... zoudt vinden en nu ekan het me niet schelen.... want ik ga er toch aan. Maar.wat wilt u van me?ik heb dat ding im mers niet gehouden, wel?" „Dat weet ik h^el goed," ant woordde Franklin, zichzelf weer ge heel meester. „Ziet mlater.... had ik er spijt van," zei de man moeizaam, „dat ik.het gedaan haden büi dat u het van me afnam." Helen, zijn vrouw, kwam naar het ledikant toe en legde haar hand op zijn voorhoofd. Ze keek de andere aefti en zei met gedempte stem: „Ik denk., dat hij aan het ijlen is., hij 1 is zo zwak." „Nee, ik ijl niet," zei de man ter stond. „Vraag het hem maar," wees hij op Ronald. „Hij kan je vertellen, of ik wartaal spreek of niet." De vrouw keek Ronald vragend aan. „Weet u dan, wat hij bedoelt?" vroeg ze. Ronald aarzelde en de stilte werd eindelijk verbroken door de stem van de zieke, „Ja, hij weet (het zei hij gejaagd. ,.Hij weet, dat ik die parels probeer de te stelen van een meisje, dat rijk genoeg was om geen vijftig parel snoeren te missen omdat ze er genoeg over had.Maar die mijnheer pak te me beet, omdat zij.... om hulp riep en hii ranselde me af, totdat ik het opgaf." Hef was eventjes heel stil. De ogen der vrouw waren wijd opengespalkt van schrik en ontzetting en Frank lin's hart bonsde gejaagd, omdat het over zyn geliefde ging. De man op het bed draaide zich naar zyn vrouw om*. „Dat was die avond, Helen, dat ik met die kapotte schouder thuis kwam., en zei., dat ik een aanry- ding gehad had." „Maar .Joe!" was alles wat vrouw kon uitbrengen. Plotsefing ging de man rechtop In bed zitten en keek de drie mannen aan. „Ik wil jullie nog wel zeggen, dat het de eerste keer was dat ik iets van die aard probeerde en ik zou het niet gedaan hebben, als we niet zo aan de grond hadden gezeten. Er kwam geen geld binnen en ik had veel reparaties aan mijn taxi en He len was ziek en.." Hij scheen niet verder te kunnen komen. De vrouw bukte zich over hem heen en legde hem met zachte hand het zwijgen op. Maar het gaf niets en hij wilde ook niet gaan liggen. „En., en" vervolg de hij met heftige ontroering, ,,de kleine was pas vijf dagenen hij is gestorven, omdat we geen dokter konden betalen enDe stilte werd gespannen. Uitgeput zakte de man in zijn kussens terug. „Och, wie heeft er nu parels nodig, alleen om parels te hebben?" mom pelde hij met gesloten ogen. Hij stak zijn hand uit en de vrouw legde de hare er in. Ze kwam naast zijn bed zitten. De drie mannen bleven nog een oogwenk zwijgend staan en ver lieten dan op hun tenen het zieken vertrek. Buiten riep Fiske een taxi aan, maar ze waren al een heel eind op weg naar de binnenstad, voordat een hunner het waagde de stilte te bre ken. Pas toeij ze voorbij een grote zaak in levensmiddelen kwamen, zei Franklin opeens: „Stoppen chauf feur" en tot de anderen: „Laten we hier uitstappen." Hij liep de winkel binnen en liet een grote bestelling van uitgezochte dingen aan het huis in het smalle, kronkelende straatje bezorgen. „Wat zal Helen dat waarderen en mooi van u vinden, mijnheer Frank lin," zei Williams dankbaar, toen ze weer buiten de winkel stonden. Daarop liepen ze weer een eind zwij gend verder. Eindelijk wendde Fiske zich tot Williams en zei: „Ze hebben je nu wel vrijgelaten, maar dat is slechts tydelijk. en ik ben voor je verantwoordelijk, totdat we zeker weten, dat dit de echte papieren zijn. Ik zal ze regelrecht naar Seabree brengen en je laten weten, wat de uitslag is. Ik hoop voor je, dat het de vermiste stukken zyn. XXVII Herinneringen Eerst toen Franklin en Fiske al leen waren in de woning van eerst genoemde, begon Williams te vertel len over de geheimzinnige Helen. „Toen ik haar voor het eerst zag- was ze toch zo'n mooi meisje," zei hij peinzend aan vroeger. En Frank lin begreep ondermeer, dat hij de donkerogige vrouw bedoelde, die naast het ziekbed van haar ten dode opgeschreven man zat te waken. Hij keek Williams met onverholen sym pathie aan. ,Ik was toen bankbediende in een kleine stad in het Noorden en zij., was de dochter van de directeur." Toen begreep Franklin de sfeer van voornaamheid, die de vrouw had omgeven waardoor ze zelfs in haar armoedige omgeving te hoog scheen te staan om bedeeld te worden uif liefdadigheid. „Ze kwam geregeld bij haar vader op de bank en ik vond haar 't mooi ste meisje ter wereld. En ziet u, zo denk ik er nu nog over," zei Willi ams eenvoudig. „Ik werd echt ver liefd op haar," vervolgde hij een beetje verlegen. „En zy was gewoon lijk ook erg aardig tegen mc maar „Ik was., nu ja, net als nu., een klein, min kereltje., en niemand schonk me veel aandacht. En zo kwam het, dat ze met een ander trouv/de en elke keer, als ik hen sa men zag, was het of ik een steek door mijn hart kreeg. Ik liep r>p win teravond vaak langs hun huis en stelde mc dan voor, hoe warm en gezellig het daar achter 'die verlichte ramen zijn zou. Ik begon de man. die haar van me weg genomen had, te haten, hoewel zij me toch nooit haar liefde geschonken had. Ten slotte meende ik dat dc enige veilige weg voor mij zou zijn, er vandoor tc gaan., ver., ijer weg., waar ik haar niet meer zien zou en tegen het uithalen van dwaasheden beveiligd zou wezen." „Was het dan zo erg met je, ouwe jongen?" vroeg Franklin medelij dend. Gedurende het gehele verhaal immers had hij voortdurend het lief lijke gelaat van Esther voor ogen gehad. ja. toen het op trouwen aan kwam, scheen ze me toch niet aan te dur ven." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5