»Gij uitverkorenen Het mooiste van God' Ziek zijt zijn Apostolaat Kon, Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Praatje in de „Triduum-keuken' rtongkrkn Journaal DONDERDAG 10 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Euch. Ziekentriduum te Leiden Vanmorgen reden de luxe auto's en ziekenwagens weer af en aan in de AIcxandcrstraat en zo op het eerste gezicht scheen er geen verschil te bestaan tussen de triduumdag van vandaag en gisteren. De deskundigen laten echter even hun blikken dwalen over de bedden en rustbanken in de Leidse dekenale kerk en weten U dan direct te ver tellen: „Echt de tweede dag". Wa+ is er dan voor verschil? Oh, er zijn verschillende meters, die het onderscheid tussen de eerste en tweede dag registreren. Echt thuis. De zieken zijni er nu aan gewend om 's morgens met de auto van huis te worden gehaald en beginnen zich op het triduum echt thuis te voelen. Ze kennen hun buren in de kerk en in de rustperioden wordt er druk van gedachten gewisseld. In de keuken is het ook gemakkelijk te constateren, dat de tweede dag anders is dan de eerste. De „omzet" is veel groter. Dat is kenmerkend voor het feit, dat men zich thuis voelt. Dit verschijnsel gaat immers altijd samen met meer eten en drinken. Maar laten we eerst terugkeren tot het moment, waarop we ons vorig verslag moesten afbreken. Om half drie gistermiddag werd aan het laatste programmapunt van de dag begonnen: het Plechtig Lof met de zegening der zieken. Het Lof werd gecelebreerd door pater Peterse uit Noordwijk met assistentie van de kapelaans Stoelinga en Schrama. Kapelaan Sluijs schilderde in zijn predicatie het tafereel uit het Evan gelie van St. Lucas, waarin Maria haar nicht Elisabeth bezoekt. De ene vrouw was uitverkoren om Christus ter wereld te brengen, de andere om de moeder te worden van de H. Joannes de Doper. Twee begrippen in botsing. Er was vreugde in de harten van die twee vrouwen, maar als men we relds denkt, zou men kunnen vragen: „Moeder! Waarom?" Zou Christus niet in de kracht van zijn 33 jaren sterven aan een kruis en zou het hoofd van Elisabeth's zoon niet de prijs worden voor een danse resje? Hier komen twee begrippen met elkaar in botsing namelijk hoe we het als mens bekijken en wat God verwacht. In het leven van een zieke komt ook de botsing van die twee begrip pen voor. ALs mens verlangt hij naar gezondheid, maar het gaat -om de vraag, wat God verwacht. De mense lijke maatstaven zijn niet dezelfde als die van God. Christus is de enige van wie ge zegd kan worden, dat Hij zonder zon den was. En toch heeft Hij zo ontzet tend geleden. Dat kunnen we niet verklaren met onze maatstaven van de rechtvaardigheid. Wat wij succes noemen is voor de hemel vaak mislukking en wat bij ons fiasco heet, betekent bij God dik wijl het eeuwig geluk. Geen enkel mensenleven behoeft een mislukking te zijn. want in ieder leven is een sleutel, die past op de schrijn van Gods genade. Wij kunnen trachten in ons lijden een andere Christus te zijn. Na de preek werd het Allerheilig ste in processie rondgedragen en aan iedere zieke werd afzonderlijk de ze gen gegeven. Dat was het indrukwek kende slot van de eerste triduumdag. Het mooiste apostolaat. Vanmorgen werd de tweede dag van het triduum begonnen met een Plechtige H. Mis, die werd opgedra gen tot intentie van de deelnemers aan het triduum. De H. Mis werd gecelebreerd door pastoor Lohuis van de Hartebrugpa- rochie met assistentie van pater Brandenburg, Norbertijn, een pries terzoon van de dekenale parochie, als diaken en kapelaan v. Adrichem als subdiaken. In het priesterkoor had mgr. Jac. Buis plaats genomen. Het koor zong vandaag een drie stemmige Mis van Cuypers. Pater Brandenburg zeide in zijn predicatie, dat het triduum een feest is. Ieder ander feest vermoeit U, maar dit feest is een verkwikking, die nieuwe levensmoed geeft. Gij zijt de uitverkorenen van God, zo zeide de predikant. Er is niemand op de wereld, die zo zeer aan de vol tooiing van Christus' verlossingswerk mag medewerken als de zieke. Gij hebt het zwaarste maar ook het mooi ste apostolaat. God heeft U waardig geacht dit werk te verrichten. Chris- Zangers gevraagd voor Pontificale H. Mis Vrijdag, de laatste dag van het ziekentriduum, gaat een hoogte punt worden. Want morgen zal mgr. Buis om half tien een Pon tificale H. Mis opdragen. Het zangkoor van de dekenale kerk heeft voor deze gelegenheid ech ter een flinke'versterking nodig. Alle koorzangers, die zich mor genochtend vrij kunnen maken worden derhalve verzocht zich voor half tien te melden cp het koor van de dekenale kerk aan de Herensingel. I V* V UITVAART W. DE LA RIVIERE. Hedenmorgen werd in het St. Eli- sabethsziekenhuis de gezongen uit vaartdienst gehoudenn voor de ziele- rust van de heer W. dc la Rivière, oud-oprichter van de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Volksbond. Te 10 uur vond op de begraaf plaats aan de Zijlpoort de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats. De absoute werd verricht door de weleerw. heer kapelaan L. M. Sluys. Aan de groeve toonden velen, vooral oud-Volksbonders, hun belangstel ling. We zagen o.m .de heer P. Heemskerk, oud-voorzitter van de Leidse afdeling en de heren C. H. Langezaal, J. H. M. Horickx en C. Streefland, allen oud-secretarissen van de Leidse afdeling (oud-voorzit- ter Nijhuas was door ziekte verhin derd). Voorts waren er vertegen woordigers van de St. Barbaraver- eniging, waarvan de overledene voor zitter was en van de R.K. Toneelver eniging „Vondel", waarvan hij ere voorzitter was. Het vaandel der St. Barbara-vereniging stond bij de groeve opgesteld. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in dc let teren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Vlootherstel en Legeraug- mentatie 17701780" de heer J. S- Bartstra Jr., geboren en wonende te Heemstede; idem op proefschrift ge titeld „The Wolio Language" de heer J C- Anceaux geboren en wonende te Schiedam. Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (F) de he ren R. E. Adney, Leiden, J. P. God- dijn, Rotterdam, H. W. Kouwenhoven, Rotterdam, K. A. van Immerzaal, Rotterdam, C. P. Auwerda, Den Haag en J. J. J. Drost, Den Haag; doctoraal examen psychologie (cum laude) de heer L- J. A. Wagenaar, Heezen (N. Br.);; candidaatsexamen psychologie de heer E. Keuskamp, Den Haag; doctoraal examen Indisch recht de heren H. M. Ruitenbeek, Leiden, C. H. Bartelings, Leiden en G. Dutry van Haeften, Heemstede; doctoraal examen Geschiedenis de heren E. Janssen, Rotterdam, J. van Straalen, Den Haag. Deken Nieuwenhuizen uit Alphen aan den Rijn tijdens de plechtige handoplegging. (Foto N. v. d. Horst). tus zelf had anigst voor het lijden, maar in het gebed vond Hij de kracht om het te dragen. Hij kende ook de eenzaamheid toen hij bad: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Ge Mij ver laten". Door het lijden van Christus heeft het lijden van de zieke zin ge kregen. Het heeft daardoor een on peilbare kracht. Kracht voor anderen. De missionaris voelt Uw steun in zijn moeilijke missie en als U hoort, dat achter het IJzeren Gordijn ge loofsgenoten hun vrijheid en vaak ook hun leven geven voor God en Kerk ,dan kunt ge ervan overtuigd zijn, dat ook U medewerkte om die martelaren in het beslissende ogen blik de kracht te geven om trouw te blijven. Aan het slot van zijn predicatie vroeg pnter Brandenburg de aan wezigen om aan deze mogelijkheden te blijven denken en God te bidden het lijden liefdevol te mogèn aan vaarden. Na de rustpauze van hedenmorgen had om twaalf uur de Plechtige Handoplegging plaats, waarbij ook mgr. Buis langs de bedden ging. Mgr. heeft dit gedaan, omdat een priester per dag slechts de helft van de zieken hand oplegt. Vandaag is mgr. langs de ene helft van de rij bedden gegaan, morgen zal hij de andere zie ken de hand opleggen. kerk van 7 tot 8.30 uur ter bezichti ging van de versiering zijn openge steld. Deze keer zal echter niet Het Zonnelied van de Haagweg-parochie, maar het zangkoor van de dekenale parochie voor de muzikale opluiste ring zorgen. Burgerlijke Stand Geboren: Everdina Francina, d. v. F. Kok en Th. J. Leijzer; Johanna Gerarda Maria, d. v. G. J. Neute boom en G. C. Hoogland; Dirkje, d. v. P. J. -Schultz en A. Timmermans; Hendrik Rudolf, z. v. L. W. Timmer en P. van der Kwaak; Janneke Ma rieke, d. v. A. H. Hulscher en S Postma. Gehuiwd: P. J. Kroesemeijer en N. van Westbroek; A. van den Hoven en A. Mantel; IJ. de Boer en P. W. Pannekoek; A. Kop en M. L. van Duur en; W. Boehlee en P. de Ruiter; L. Disseveld en G. Schermer; P. Sloos en J. E. Gulbier; Th. F. Guleij en W. •van der Puil; D. C. Melissant en E. de Boer; J. C. de Meij en A. B. Th. Lampo; P. H. Vonk en A. Doornik; L. Ouwerkerk en C. van Evert; P. van Tongeren en J. Polane; H. van Tongeren en A. W. Hulber; P. de Vries en W. Stol; H. J. van den Burg en J. P. de Wolf. Overleden: N. P. van Berkel, zoon, 1 maand: W. de la Rivière, wedn., Het tuinbouwonderwijs in de toekomst Vanavond zal, evenals gisteren, de 82 j.; A. H. Korenhof, man, I i 1. Ir. J. N Riemens, rijkstuinbouw- consulent te Den Haag, sprak gister middag op het tuinbouwonderwijs- congres in de Burcht te Leiden over het tuinbouwonderwijs in de toe komst, nadat de heer Joh. Jonker, voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, een uit voerige beschouwing had gegeven van de verschillende vormen van tuinbouwonderwijs in ons land. De heer Riemens stelde voorop, dat het onderwijs de tuinbouw op een hoger plan moet brengen. De po sitie van de vakonderwijzer noemde hij niet gemakkelijk. Deze moet het vak grondig kennen en hij moet on derwijzen. Aan hem dient in de toe komst bijzondere aandacht te wor den besteed, ook ter wille van het di dactische en het paedagogische ele ment in het onderwijs. Laten we er in ieder geval voor zorgen, aldus ir. Riemens, dat de jongens, die de cur sussen volgen, iets mee krijgen. I Want de tuinbouwer is een practisch mens; hij vraagt: Wat heb ik aan de jongen? De cursus moet minstens driemaal in de week worden gege ven. Vier en zestig procent van de jon gelui, die de algemene tuinbouw- cursüs volgen, komen uit het eigen vak, zoons van kwekers dus. Negen tien procent zijn zoons van arbeiders in de tuinbouw. De overige komen uit andere richtingen. Speciale aan dacht dient te worden geschonken aan de jongens, die piet uit een „tuinbouwnest" komen, aldus de heer Riemens. „Veldstudenten" moeten we zo veel mogelijk weren. Van de In de middaguren heerst er in de dekenale kerk zo'n echte gemoede lijke sfeer. De zieken drinken hun kopje bouillon, ze verorberen hun fruit of maken een praatje met hun buren. Op de binnenplaats blazen de co mité-leden even uit en maken van de gelegenheid gebruik, om een ciga- retje te roken. Als buitenstaander krijgt men ei genlijk zo'n beetje de indruk, dat 't organiseren van een ziekentriduum niet veel moeite vergt. Vergist u zich echter niet! Dat men zoveel vrolijke gezichten ziet, komt niet, omdat alles zo ge makkelijk gaat, maar is meer het gevolg van het feit, dat alle mede werkers plezier hebben in dit onge twijfeld dankbare werk Aan comité-leden, verpleegsters, keukenpersoneel en verkenners, zijn er minstens een veertigtal mensen de gehele dag in touw. Daarnaast zijn er nog velen, die op allerlei wij ze steun verlenen aan de organisatie van het triduum. Alles bij elkaar er een leger stille werkers. Neem bij voorbeeld de dames van de keu ken. Gisteren hebben ze 850 broodjes gesmeerd, 750 kopjes koffie inge schonken en rondgediend, benevens 300 kopjes bouillon. Ja, er moet ook worden gegeten! Buiten de reeds genoemde cijfers is er per dag nodig: 12 pond vlees waren, 3 pond kaas, 12 pond boter, 12 pond suiker, 30 kilo fruit, 40 liter melk, 30 flessen limonade, 100 eieren enz. Alles bij elkaar is dat voor 'n aar dig kapitaaltje. Maar het kost geen geld. De stille werkers geven hier een flinke steun. Zaken leveren de levensmiddelen gratis. De een geeft dit, de ander dat, maar zo, dat de or ganisatoren voor levensmiddelen in ieder geval geen geld behoeven uit te geven. „Als je te kort komt, geef je maar een seintje," is het parool. De dames van de keuken hebben buiten de algemene voedselvoorzie ning nog andere problemen. De deel nemers aan 't ziekentriduum komen allen voor op een lijst, waarop een kolom „bijzonderheden" vermeld staat. Daarin wordt opgave gedaan, van hetgeen sommige pati ënten ab soluut niet mogen gebruiken, terwijl voor andere een nauwkeurig om schreven dieet wordt gegeven. In de keuken worden echter Won deren verricht. Alle zieken krijgen de verzorging, die ze behoeven. De comité-leden, die het ziekentri duum organiseren, hebben allen een eigen taak. De een zorgt voor de versiering, de ander voor het tran sport en er is ook iemand, die de zeer moeilijke taak heeft, de beno digde gelden binnen te krijgen. Want al worden de levensmiddelen gratis verstrekt, er komen nog heel veel andere kosten. Er moet voor ruim 2000 bij elkaar gebracht worden. Dekzeilen b.v., doen niet veel huur, maar er is toch altijd nog voor f 120 nodig. Bedden en allerlei andere be nodigdheden moeten gehuurd wor den. Een zieke, die iedere ochtend per ziekenauto gehaald moet worden, komt het comité op f 24. Gelukkig kennen de Leidenaars in dit opzicht hun plicht. Als zij blij ven geven als op het ogenblik, zal men er financieel uit kunnen komen, indien tenminste de buitengemeen ten, waar ongeveer 25 pet. van de deelnemers aan het ziekentriduum vandaan komen, ook een bijdrage gaan leveren. Wij zijn er van overtuigd, dat ze het zullen doen! weer; (Geldig tot Vrijdagavond. Op genomen te 10 uur). IETS WARMER Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. 11 Juli: zon op 4.33 en onder 20.57; maan op 22.51 en onder 09.51 uur. Het w-eeA Lti Ewurfia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: De dames in de keuken. Ook dit tafereeltje behoort bij het ziekentriduum. leerlingen van de middelbare scho len zijn 26 procent uit het eigen vak afkomstig, 74 procent uit andere ridhtingen. In de stadsjongen kan 'n rasechte tuinbouwer zitten, maar dat blijkt pas des winters, als de jongen spruiten moet plukken met ijspegels er aan. Het is ook van belang licha melijk te onderzoeken, of de leerling voor het veeleisende tuinbouwbedrijf geschikt is. Er zijn nog tal van be drijven, waar men werkt van licht tot donker. De heer Riemens pleitte vervol gens voor een splitsing van het be wijs van vakbekwaamheid en het vestigingsrecht. Waarom ds opleiding niet zo te maken, dat de jongen met zijn twintigste jaar in staat is het bewijs van vakbekwaamheid te ha len? Dit zou ook van grote betekenis zijn met het oog op de militaire dienst, die de jongen immers uit het burgerleven roept, als hij 20 jaar is. Wie zal zeggen, dat hij. na de diensttijd de abrupt afgebroken stu die zal voortzetten? We moeten niet te veel dwingend optreden. Geen eisen stellen als deze niet noodzake lijk zijn. Het tuinbouwonderwijs is een middel, geen doel. Ten slotte gaf de heer Riemens zijn visie op de uitwisseling van jon gens. We moeten de leerlingen vooral een algemene kijk op het be drijf geven. Het zou nuttig zijn, een jongen uit het Westland eens een jaar in Zeeland b.v. te laten werken. Als ze die algemene kijk hebben, kunnen ze zich nog gaan speciali- serèn. Ook op deze lezing volgde een uit gebreide discussie. Aan het eind van de dag kon de voorzitter vaststellen, dat het congres geslaagd was en op tal van vragen een antwoord had gegeven. Ontvangst door B. en W. Op deze dag van inspanning en be zinning op tal van onderwijskwesties in de tuinbouwsector, volgde van daag een dag van vrolijke ontspan ning, die in verband met het 75-jarig bestaan van de afdeling Leiden en omstreken tevens 'n feestelijk karak ter droeg. Uit alle delen van het land waren de afdelingsafgevaardigden naar de Sleutelstad gekomen. Ook de algemeen voorzitter, baron d'Hangest d'Ivoy van Mijdrecht, was deze dag wederom aanwezig om met de pl.m, 250 aanwezigen te delen in de feest vreugde van de Leidse afdeling. De voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer Joh. Jonker, heette allen in „Den Burcht" hartelijk wel kom, in aansluiting waarop de alge meen voorzitter de gelukwensen van het hoofdbestuur overbracht. Spre ker, die de afdeling Leiden hulde bracht voor haar steeds betoonde ac tiviteit. stelde het bestuur een ge schenk in het vooruitzicht. De heor D Spaargaren uit Alsmeer las nr-T- na een jubileumgedicht voor. Na een toelichtend woord var de secretaris, de heer J. Entrop, bezich tigden de aanwezigen „Den Burcht", waarna een ontvangst door net col lege van B. en W. volgde. Met de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin- seho: waren hiertoe in de Burg inzaai van het stadhuis aanwezig wethou der D v. d. Kwaak en de gemeeute- s—rttaris, mr. J. Bool. Dc i urgemeester, die allen een har- telijk welkom in Leiden toeriep, voel- de zich tegenover dit gezelschap tuin ders enigszins schuldbewust Leiden heeft immers al meerdere malen een aanslag gepleegd op tuingrond". Hoewel de gemeente wel degelijk een open oog heeft voor het verloren gaan van deze grond, is het nu eenmaal een levensbelang voor de stad, dat de woningbouw en de industrialsatie voortgang vinden. Spreker gaf de aanwezigen de verzekering, dat het Gemeentebestuur er ook in de toe komst naar streven zal om beider be langen op zo bevredigend mogelijke wijze te behartigen. De burgemeester, die hierna zijn gelukwensen met dit jubileum aanbood merkte ten slotte nog op, dat de positie van het tuinbouwbedrijf z.i. staat of valt met de kwaliteit van het tuinbouwonder wijs, van welk"onderwijs spreker voor de toekomst verwachtingen heeft. Na dat de algemeen voorzitter, baron d Hangest d'Ivoy van Mijdrecht, had bedankt voor de vriendelijke ont vangst en verversingen waren aango» boden, maakte het gezelschap een rondwandeling door het Stadhuis. Hedenmiddag maakte men een rond vaart over de Kager- en Brasemer- ineren en werd een bezoek aan het vogelpark Avifauna gebracht. Deze I zeer afwisselende dag wordt besloten (Foto N. v. d. Horst), met een diner in „Het Gulden Vlies". weer max. temp. OSLO regenbui 28 C. STOCKHOLM onbewolkt 27 HELSINKI onbewolkt 28 EDINBURGH regenbui 22 LONDEN licht bew. 23 KOPENHAGEN onbewolkt 22 AMSTERDAM mist 21 GENEVE onbewolkt 28 PARUS zwaar bew. 23 BORDEAUX onbewolkt 23 NICE onbewolkt 29 BERLIJN zwaar bew. 29 FRANKFURT niet ontvangen MUNCHEN zwaar bew. 28 WENEN onbewolkt 25 ZURICH mist 24 Bij de vele oud-Leidenaars is de eerw Zusteï Ferdinand geen onbe kende. Gedurende tal van jaren nu al 25 jaar geleden heeft zij als wijkzuster in Leiden haar zorgende geest gewijd aan en haar zorgende handen uitgestrekt over zo talrijk velen, die in hun ziekte hulp be hoefden, dat hun aantal niet te tellen is. Zuster Ferdinand is sinds lang niet meer in functie in Leiden, ge niet sindsdien in Breda een welver diende rust, voorzover eï van rust sprake is, maar vandaag was ze weer in Leiden. Zuster Ferdinand vierde vandaag in de oude haar welbekende omge ving van het St. Elisabethsziekenhuis in de kring van haar familie haar gouden' professiefeest, dat zij reeds eerder te Breda had mogen herden ken. Hedenmorgen weid in de fraai, met lelies en anjers, versierde kapel van bet Ziekenhuis een gezongen H. Mis opgedragen door de weleerw. heer dr. J. Janssen, waarbij het koor der zusters een twee-stemmige Mis van Franssen op stemmige wijze ten gehore bracht, na het H. Misoffer ge volgd door het drie-stemmige „O gloriosa Virginum" van Clements. Aibram Martijn begeleidde aan het orgel. INLICHTINGEN GEVRAAGD. Hedennacht om 12 uur werd langs de walkant aan het Utrechts Jaag pad een versleten colbertjasje ge vonden, waarin een briefje, dat niet was ondertekend en waarin de schrij ver te kennen gaf, dat hij een eind had gemaakt aan zijn leven. De poli tie heeft het water ter plaatse af«ge- dregd, doch zonder resultaat. Zij, die enige inlichtingen kunnen verschaf fen, worden verzocht zich aan het politiebureau te willen melden. KINDJE UIT HET WATER GERED. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is de 5-jarige Hansje W. uit de Raamstraat, die aan het spelen was op het terrein van de Leidse Brood fabriek, in de Rijnsburgersingel- gracht te water geraakt. De metse laar H. van der W. uit Hazerswoude, werkzaam op het terrein van de LBF, die het ongeluk zag gebeuren, sprong het kind gekleed na en smaakte het genoegen het behouden op de wal te brengen. EEN DANKBARE KRAAI. Toen een bewoner van de Nieuwe Rijn enige tijd geleden genoodzaakt was zijn schoorsteen door een nieu we te doen vervangen, ontdekte de metselaar, dat zich in de oude schoorsteen een kraaiennest bevond, waarin een jonge kraai welke nog niet kon vliegen en nog niet zelf standig kon eten. De eigenaar van de woning heeft zich over de jonge kraai ontfermd en hem groot ge bracht. De kraai is de eigenaar hier voor zeer dankbaar en wil "n geen geval iets van zijn vrijheid weten, maar blijft bij zijn opvoeder. Men heeft nu in de tuin een hokje ge plaatst, waarin hij de nacht door brengt. Overdag vliegt hij geheel vrij uit in de tuin en keert tegen donker terug naar zijn hok. Wan neer de eigenaar een stukje brood of iets anders eetbaars op zijn hand legt, komt de vogel dit opeten. Ook neemt hij een plaats in op de schouder van zijn baas en gaat zo door zijn huis mede. Van schuwheid is geen enkel spoor te ontdekken. Beide zijn aan elkaar gewend en zijn goede vrienden. In geen geval wil de eigenaar van de kraai afstand doen. JONGEREN ORGANISATIE IN DE K.V.P. In verband met het bedanken we gens drukke werkzaamheden door mej. M. J. van Berkum als secreta resse van de Leidse Jongeren-KVP wordt medegedeeld, dat het secreta riaat zowel voor de Kring Leiden als voor de Afdeling Leiden thans ad Interim wordt waargenomen door mevr. W. A. M. v. ZonneveldGod- dijn, Dijkstraat 3, Leiden, Tel. 22761.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2