Koningin en Kardinaal Verdachten poogden te ontvluchten Hillegomse Beurs officieel in gebruik gesteld door mr. L. A. Kesper WOENSDAG 9 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Een onderhoud op het paleis-terras Gistermorgen te 11 uur heeft kar-1 dinaal Tisserant zich in gezelschap van zijn secretaris, mgr. dr. Jac. Brüning, naar het paleis Soestdijk begeven voor een audiëntie bij H.M. de Ko ningin. Bij aankomst op het paleis wer den de beide geestelijken ontvangen door de chef van het protocol en de hofmaarschalk, adjudant van H.M. de Koningin, die zich korte tijd met hen onderhield in de Hoekzaal. Daarna werd de kardinaal naar Hare Majes teit geleid, die zich op het terras be vond, dat uitzicht geeft op het bos en de tuinen. Het onderhoud, dat ongeveer een half uur heeft geduurd, verliep in een hartelijke sfeer De kardinaal drukte zijn hartelijke, persoonlijke heilwensen uit jegens Hare Majes teit en deelde daarop mede, dat de H. Vader hem voor het afscheid nog uitdrukkelijk had verzocht Zijn wen sen jegens het Nederlandse volk en jegens de Koningin over te brengen. De Koningin informeerde daarna met grote belangstelling naar de toe stand van de Oosterse Kerken en meer in het bijzonder naar de toe stand, waarin zich de Christenen ach ter het IJzeren Gordijn bevinden. Zijne Eminentie heeft daarop de Koningin bevestigd,, hoe zowel Ka tholieken als Protestanten de ernstig ste gevolgen ondervinden van de maatregelen die daar tegen de gods dienst zijn genomen. Na een half uur werd ook de secre taris van de kardinaal, mgr. dr. Jac. Brüning, aan Hare Majesteit voor gesteld. De chef protocol en de adju dant van H.M. voegden zich bij het gezelschap, waarna H.M. zelf siga retten presenteerde en de stoelen bij schoof. Het onderhoud liep toen nog ge durende een kwartier over de laat ste ontdekkingen van bijbelhand schriften, welke te Jericho waren ge daan. H.M. toonde zeer veel interesse in deze vondsten en hun waarde. Ten slotte verzocht de kardinaal afscheid te mogen nemen en keerde hij naar Den Haag terug. Maandag bracht kardinaal Tisserant een bezoek aan de kanel der Russi sche uitgewekenen te Den Haag. wel ke behoort tot het zielzorgswerk der paters Capucijnen. Bij het binnenko- LANDELIJKE STUDIEDAGEN KATH. MIDDENSTANDSBOND. Op 27. 28 en 29 Juli zal de Ned. Kath. Middenstandsbond zijn twee jaarlijkse landelijke studiedagen hou den in het klein seminarie te Apel doorn. Prof. Lousse uit Leuven zal spre ken over het onderwerp: „De Katho lieke Middenstandsbeweging in onze tijd tegen de achtergrond yan de historische ontwikkeling." „De wezenlijke taak van de Kath. Standsorganisatie" is het onderwerp van de les van pater Jacobs M.S.C., terwijl prof. Veraart zal behandelen „De wezenlijke taak van de Kath. Vakorganisatie". De les van dr. Olierook heeft tot onderwerp „De samenwerking der standen". Dr. Veldkamp spreekt over „Sociale zekerheid voor zelfstandi gen". De slotrede over het onder werp „Herkerstening van beroeps- en bedrijfsleven" wordt gehouden door pater Colsen. De algemene leiding van deze stu diedagen berust bij prof. dr. A. Ariens, geestelijk adviseur van de ka tholieke middenstansbond. Stellage viel omlaag Twee arbeiders ernstig gewond Met zware inwendige kneuzingen zijn twee arbeiders, de 36-jarige C. M. uit Koog aan de Zaan en de 29- jarige P. S. uit Purmerend, gisteren middag in het gemeentelijk zieken huis te Zaandam opgenomen, nadat zij in de fabriekshal van de N.V. machinefabriek fa P. M. Duyvis en Co te Koog aan de Zaan van een 12 meter hoge stellage waren gevallen. Een batting van de stellage brak, waardoor het gehele gevaarte, dat door de arbeiders gebruikt werd bij de vernieuwing van de daklichten, naar beneden viel op de betonnen vloer. De technische dienst van de arbeidsinspectie had 14 dagen gele den de stellage goedgekeurd. Verrassingen op „De llsy" Vliegende Vleugel uit Frankrijk Op „de llsy", de internationale luchtvaart show Ypenburg, die zoals men weet, dit jaar op 2 en 3 Augus tus wordt gehouden, is het wederom Frankrijk, dat voor een bijzondere verrassing zorgt. Deze verrassing komt in de vorm van de Fauvel AV- 36, een zogenaamde „Vliegende Vleugel", geconstrueerd door de in genieurs Chr. en J. Fauvel te Fa- yence. Op zweefvlieggebied brengt de „llsy" trouwens ook uit Nederland nieuws. Instructeurs van het KNW L-Zweefvliegcentrum zullen demon streren met de nieuwe overgangs trainer T-10 en het prestatie-zweef vliegtuig KNWL-491. Tevens zullen voorgevlogen wor den twee onlangs door de KNVVL aangekochte nieuwe Engelse typen van de Slingsby fabriek, n.l. het prestatietoestel „Sky" en de over gangstrainer „Prefect" van welk laatste type een formatie van zeven stuks boven Ypenburg zal evolueren. men werd hij ontvangen door de Pro- zong. vinciaal der Capucijnen, de leider van het zielzorgwerk in Nederland pater Cyrillus, en de Haagse zielzor ger pater Methodius. Deze gaf de kar dinaal het kruis, waarop deze, naar Oosterse riten, het huis zegenend bin nentrad. In de kapel had een korte oefening plaats, terwijl het koor de toepasselijke Byzantijnse hymnen In een toespraak heeft pater Cyril lus daarop openlijk tegenover de kar- diaal verklaard, dat het werk onder ci-j uitgewekenen bijzonder zwaar was. Hij verzuchtte, dat het zo zwaar was, dat men er haast onder zou be zwijken. En ddarom was de komst van de kardinaal een verlichting. Waar op deze antwoordde, dat het lijden achter het IJzeren Gordijn nog onnoe melijk veel zwaarder was. Hij ver maande daarom allen met groot ver trouwen te blijven bidden. Namens de H. Vader gaf hü daarop de Pau selijke Zegen. Later werd een avond gegeven In het Aloysius-college, waarbij muziek en declamatie elkaar afwisselden. Gronings schip op Deense kust De 200 ton metende Groningse kustvaarder Oldambt is gisteren ge strand bij de ingang van de Lim- fjord, het water dat Noord-Jutland doorsnijdt. Het schip was met 166 ton cokes op weg van Emoen naar de aan de Limfjord gelegen plaats Kirk. Er is geen gevaar voor schip en opvarenden. De bemanning be staat uit vijf koppen en verder is er een passagier aan boord. Kapitein-eigenaar van de Oldambt is de heer R. Haan uit Nieuw- Scheemda. Het schip is in 1949 ge bouwd bij de scheepswerf Doornbos te Tjamsweer. De oorzaak van de stranding is niet bekend. GERAFFINEERD DIEVEN- COMPLOT Een geraffineerd dievencomplot in een Haagse sigarettenfabriek is door toeval aan het licht gekomen, nadat ontrouw personeel al tegen de 40.000 rokertjes had laten verdwijnen. Bestellingen voor winkeliers wor den in deze fabriek klaargemaakt in het magazijn. De zendingen komen dan in de expeditie-afdeling om per bestelauto te worden afgeleverd. Nu hadden drie expeditieknechts, in leeftijd variërende van 20 tot 26 jaar aldus verhaalt het „N. v. d. D." een complot gesmeed met de 40-jarige chauffeur, waarbij telkens van een der gereedstaande zendingen een aantal Ploffen sigaretten werd af genomen en bij een andere bestelling gevoegd. De chauffeur haalde de overgehe velde sloffen er onderweg uit en bood deze bij een andere klant-winkelier als „retourzending" aan. Hij had nl. de -bevoegdheid, overgehouden zen dingen tegen contante betaling extra te leveren aan afnemers, die meer konden gebruiken dan zij oorspron kelijk besteld hadden. Uiteraard wa ren dergelijke bijleveringen niet ge factureerd. De geplunderde zendingen gingen ook de deur uit en de ontbrekende sloffen werden dan gereclameerd en door de fabriek, waar men aan fou ten bij de verpakking dacht, aange vuld. Dit ging een hele tijd goed en het expeditiecomplot had de niets ver moedende directie al tegen de 40.000 sigaretten gekost, toen een winkelier aan een der vertegenwoordigers om een factuur voor bijgeleverde zendin gen vroeg. De verduistering kwam uit en stuk voor stuk vielen de deelnemers aan het complot door de mand. Meisje door trap van paard gedood Gistermorgen kwam de twaalfja rige dochter van de fam. Van Kraaij uit Helmond, die per rijwiel van Lieshout naar Helmond yeed, in aan rijding met een paard-en-wagen, welke plotseling uit een zijweg de rijweg opreed. Achter op de fiets w*as nog gezeten het 8-jarige meisje Slaats uit Lieshout. Beide meisjes kwamen onder de wagen terecht en vermoe delijk heeft het schichtig geworden paard het meisje Van Kraaij met de achterpoten getrapt. Met ernstige verwondingen werden beide meisjes het nabij gelegen meisjespensionaat binnengebracht en vandaar vervoerd naar het ziekenhuis te Helmond. Het meisje Kraaij bezweek tijdens het vervoer aan haar verwondingen. MODEL KWEKERIJ GEOPEND. Zaterdag is te Ottersum bij Nijme gen een grote model-kwekerij ge opend, die volgens het openings woord van dr. ir. Van der Plassche van nationale betekenis is. Het nieu we bedrijf is gevestigd op het land goed Zeider en beslaat een opper vlakte van 158 ha., waarvan 15 ha. gebruikt zal worden voor kweekvel- den. De resterende grond zal gras land en bouwland worden. Dit mo- delbedrijf zal geëxpliteerd worden door de Stichting Kweekbedrijf met als directeur ir. Lackamp. Ir. Van der Plassche zette in zijn openingswoord de grote betekenis van het bedrijf, waarin men zich hoopt toe te leggen op de veredeling der productie, uit een. Gister zjjn wederom 4 personen aan het water ten prooi gevallen, waar van twee tijdens het zwemmen en twee door een noodlottig ongeval, j Het 5-jarig zoontje van de fam. Ne- derlof, die te Deventer een woon- schuit bewoont, sloeg overboord en werd levenloos op het droge ge- bracht. De 70-jarige Van P. uit Eind- hovent werd reeds enige dagen ver- mist. Gisteren vond men in een sloot aan de Aalster weg het stoffelijk overschot van de man, die vermoe- delijk een ongeluk heeft gekregen. 1 Het dochtertje van de familie De i Vries uit Twello wilde haar moeder, die een bad nam in de IJsel 'achter- j na lopen en verdween in de diepte. De heer De Haar uit Rotterdam, nam tijdens een vacantieuitstapje en duik in het koele nat. Hij werd echter on wel en zijn echtgenote, die aan de kant stond en de zwemkunst niet meester is, moest toezien, hoe haar man voor haar ogen verdronk. Tijdens een hevig onweer zijn Dins dag bij Verviers zes arbeiders, die aan een stuwdam van de Soor werkten, door de watermassa's meegesleurd. Hun lijken waren vanochtend nog niet gevonden. Vijf hunner waren Italianen, de zesde was een Belg. De Haagse moordaanslag Naar thans bekend geworden is, hebben twee verdachten van de moordaanslag op luit.-kol. Harjono, I die momenteel in de cellenbarakken te Scheveningen het verloop van het gerechtelijk onderzoek afwachten, een poging gedaan te ontsnappen, welke op het laatste moment verhin derd is. De directie van de gevange nis is vrij spaarzaam met- het ver strekken van gegevens, maar wel is komen vast te staan, dat de twee mannen, Meine Pot en Conson, samen gepoogd hebben te ontsnappen, na dat Colson reeds eerder een poging ondernomen had. Vermoedelijk door het verraad van medegevangenen is de poging op het laatste moment ver ijdeld. De mannen, die tot dan toe in eikaars gezelschap verkeerden, zijn appart opgesloten en de geestesge steldheid van beide mannen schijnt van dien aard te zijn, dat de direc teur der gevangenis een psychiatrisch onderzoek heeft aangevraagd. BRAND IN DE KELDER VAN HET MINISTERIE VAN FIANCIëN. In de kelder van hét Ministerie van Financiën is hedenmorgen in een oud-papierinagazijn door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken. Een grote rookontwikkeling deed aan vankelijk iets erg vermoeden, maar enkele met gasmaskers uitgeruste brandweerlieden hadden het vuur spoedig bedwongen. Om geen ver wachtingen te wekken zij nog mede- deeld, dat in de kelder geen belas- tingdossiers zijn verbrand, die wor den elders bewaard. ƒ15.000 GESTOLEN IN SCHIEDAM. Dezer dagen is ingebroken in het Bureau van de Granenhandel van de firma Jacobs aan de Ruinlaan in Schiedam. Uit het bureau van de president- commissaris wordt 15.000 in ver scheidene vreemde valuta, alsmede een hoeveelheid nagemaakte sieraden vermist. ARTS UIT EINDHOVEN TOT EEN JAAR VOORWAARDELIJK VEROORDEELD Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 50-jarige arts uit Eindhoven, A. J. B., wegens het doden van zijn broer, veroordeeld tot één jaar voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In dit arrest bevestigde het hof het vonnis van de Utrechtse recht bank van 11 Maart j.l. De procureur- generaal had op 26 Juni tien maan den gevangenisstraf geëist. Uit de trein gevallen Gistermorgen is tussen het station Koog Bloemwijk en Zaandam 'de 55- jarige mej. J. Wardenaar uit Castri- cum uit de trein, die om 7.05 uit Kocg Zaandijk in de richting Am sterdam was vertrokken, gevallen. Het slachtoffer kwam met het hoofd op de kiezellaag tussen de rails te recht en werd ongeveer zeven meter door de trein meegesleurd. Een con ducteur van de trein zag het ongelux geoeuren en trok aan de noocjrem. Mej. W. was onmiddellijk dood Het treinverkeer AmsterdamUitgeest en omgekeerd ondervond hierdoor enige vertraging. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN Naar eerst thans bekend is ge worden. is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. bij het Duitse plaats je Pannesheide, dat ligt vastgebouwd aan Kerkrade-Bleijerheide, door de Duitse douane een uit Nederland ko mende smokkelaar aangeschoten. Hij werd geraakt in zijn linkerhiel. Des ondanks wist hij te ontkomen. Zijn identiteit kwam echter aan het licht teen hij zich naderhand onder dok tersbehandeling stelde en in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Hij bleek een 17-jarige bankwerker uit de tussen Aken en Kerkrade ge legen Duitse plaats Kohnscheid te zijn. precies half vier arriveerde voor de freslongtuin de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die vergezeld van zijn echtgenote naar Hillegom was geko men,om het prachtige beurscomplex officieel te openen. In de beurszaal, waar reeds een vertegenwoordiger van de minister van landbouw aanwezig was, bene vens alle burgemeesters van de bol- lengemeenten, de vertegenwoordigers van de diverse organisaties en vele andere genodigden, werd mr. Kesper welkom geheten door de voorzitter van de stichting Hillegomse bloem- bollenbeurs, de heer D. van Eg- mond. Vele medewerkers. Na zijn welkomstwoord ging de heer v. Egmond de geschiedenis, die aan de totstandkoming vani de beurs is voorafgegaan, nog eens in het kort na en bracht' daarbij dank aan de zeer vele medewerkers, die ieder hun steentje hadden bijgedragen tot de verwezenlijking van dit grote plan. Spr. herdacht de initiatiefnemer, wijlen Bernard Rijneveld, die deze Toen ongeveer veertig jaar geleden de Hillegomse beurs, eigenlijk volko men ongeorganiseerd, in een café ontstond, zal geen van de wekelijkse 20 bezoekers vermoed hebben, dat er nog eens een groot beursgebouw voor deze instelling opgetrokken zou worden. Het lag aanvankelijk ook niet voor de hand, dat het bezoekers tal twintig maal zo groot zou worden en er een lange tijd zou komen van een soort noodtoestand, waarin 400 beursmensen in een veel te klein café moesten trachten hun zaken af te handelen. Alle moeilijkheden zijn nu echter achter de rug. In Hillegom hingen gistermiddag de vlaggen uit en om Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Poging tot beroving De politie te Rotterdam heeft de 28-jarige tandtechnicus J. R. uit Ber gen op Zoom aangehouden, die gister middag op de Hoogstraat te Rotter dam de boekhouder J. B. uit Voor burg met een loden pijp op het hoofd heeft geslagen. De boekhouder had een bedrag van ƒ40.000 bij zich van een coöperatieve vereniging, voor welke vereniging hij op de veemarkt uitbetalingen had gedaan. Het geluk te de tandtechnicus niet het geld te roven. Twee rechercheurs, die gistermid dag op de Hoogstraat liepen, hoor den plotseling hulpgeroep. Omkij kende zagen ze twee mannen bij el kaar staan. De een kreeg, zo later bleek, een slag met 'n loden pijp op het hoofd. De dader wilde vluchten, doch de politiemannen die er direct bij waren, grepen hem in de kraag en brachten hem over naar het hoofdbureau van politie, waar ook het slachtoffer zijn relaas deed. De boekhouder was een ogenblik ver suft door de slag, doch waarsohijn- lijkheeft hü geen nadelige gevolgen ondervonden. De tandtechnicus is in het hoofd bureau opgesloten. Appelsga bouwt ereboog van 25.000 turven Honderdvijfentwintig jaar geleden stond er op de plaats, waar nu Ap pelsga ligt, een verzameling verval len hutten, waarin de veengravers hun weinig rooskleurig bestaan leefden. Momenteel is Appelsga een aardig stadje met keurige huisjes en een bloeiende industrie. Toch zijn de Appelsgaarders niet vergeten, dat zij groot geworden zijn in en door de tui-f en met het honderdvijfentwin- tig-jarig bestaansfeest hebben zij ge meend een eresaluut te moeten bren gen aan hun voorvaderen, die onder zo veel slechtere omstandigheden het stukje Nederland bewoonden, dat nu hun tot haardstede dient. De fees telijkheden in Appelsga staan in het teken der turf. Een grote ereboog, bestaande uit 25 000 turven is opge richt en langs de vaart, waarlangs Appelsga zich slingert, zijn de oude plaghutjes herrezen, waarin de eer ste bewoners van Appelsga de basis voor het stadje gelegd hebben. LANDBOUWSCHUUR VERBRAND. Zondagnacht is m de St Maartens- polder te Hoeven een kapitale land- pouwsehuur uitgebrand, vermoedelijk tengevolge van broei in het in de sdhiur ondergebrachte hooi. De schaur brandde geheel uit, met een Voorraad hooi, een der dorsmachines en landbouwgereedschap. Vijf kalve ren kwamen in de vlammen om. Tot de architecten ir. Vogel en de heer Dik, de aannemer, de N.V. Pa nagro en de directeur van gemeente werken te Hillegom, de heer K. van Gemert, richtte spr. een bijzonder woord van dank. De heer v. Egmond eindigde zijn toespraak als volgt: „Dit stoute plan is eindelijk „gematerialiseerd". Het zal altijd blijven een voorbeeld van samenwerking en doorzettingsvermo gen. Het moge een baken zijn voor het gehele bloembollenvak, hoe een dracht macht maakt om grote, ook moeilijke dingen, tot stand te kunnen brengen. Mr. Kesper spreekt. Door het grote aantal mannen, dat hij voor zich zag, moest mr. Kesper denken aan de man, die in een zwijgzame bui uit de kerk kwam en door zijn vrouw met vragen werd overstelpt. „Hoe was de preek?", vroeg ze. „Mooi", antwoordde hij. „Waar heeft de dominee het over gehad?" „Over de zonde". „Wat zei hij ervan?" „Hij was er tegen". Welnu, zo vervolgde mr. Kesper, als U straks thuiskomt, zijt ge mis schien ook in een zwijgzame bui en als de respectievelijke echtgenóten dan vragen: „Wat zei die commissa ris van de nieuwe beurs?", dan kunt U ook een kernachtig antwoord ge ven: „Hij was ervoor!" Na deze geestige inleiding getuigde mr. Kesper van zijn waardering voor de moed, waarmede de initiatiefne mers de vele moeilijkheden, die aan de bouw van het beurscomplex voor afgingen, hebben aangepakt. De prestatie, die hier geleverd is, is ken merkend voor de energie van de Bol lenstreek. Ik hoop, dat deze beurs zal bij dagen tot de verdere ontwik keling van deze streek. In het slot van zijn toespraak zeide mr. Kesper het zeer op prijs te stellen, de ope ning te mogen verrichten door de onthulling van een schilderij van ko ningin Juliana. Officiële opening. Na zijn toespraak begaf mr. Kesper zich naar het achtergedeelte van de zaal, waar hij het schilderij van dé koningin onthulde. Een klein ensem ble speelde na deze plechtigheid het Wilhelmus. Vervolgens voerde jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden het woord als burgemeester van Hillegom. „Wat lang een „chateau" scheen „en Espagne", werd tenslotte toch een beurs in Hillegom. Het gemeen tebestuur, zo zeide spr., verheugt zich mede de eerste stoot te hebben kun nen geven door het beschikbaar stellen van het terrein en een bedrag van 100.000. In deze streek van zakelijkheid en reizend leven is de culturele vorming ongetwijfeld tekort gekomen, mede in belangrijke mate echter door ge brek aan huisvesting. Dit huisvesting probleem is gelukkig met de bouw van de beurs overwonnen. Dit nieu we gebouw is een monument van wat locaal enthousiasme met interlo- cale hulp tot stand kan brengen. Overige sprekers. Namens de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur bood de vice-voorzit- ter, de heer Th. Hoog, hartelijke ge lukwensen aan. Spr. zeide, dat het het Hoofdbestuur genoegen deed, dat de grootste en oudste afd. er in ge slaagd is te voorzien in een behoef te van het vak. De beurs immers gaat ver buiten het plaatselijk belang. De heer Th. R. de Vroomen sprak als voorz. van de Bond van Bloem bollenhandelaren en ook hij vond, dat het gehele vak met dit centrum rijker geworden is. Uit het feit, dat de 140 millioen gulden aam export dit jaar zeer dicht benaderd is, moge blijken wat met ondernemingsgeest tot stand gebracht kan worden. Het zelfde kan gezegd worden van deze beurs. Door bekwame mensen is hier hard gewerkt en het resultaat is een gelukwens waard. De heer W. Jonkheer was de tolk van de beursbezoekers, toen hij zijn blijdschap uitte over dit nieuwe cen trum en enkele geschenken aanbood. Het meest gewaardeerde was onge twijfeld een schilderij van wijlen Bernard Rijnveld. Voorts gaven de beursbezoekers een bestuurstafel met twaalf stoelen en een tapijt. De heer W. Loerakker, de nestor van de Hillegomse raad, bood na mens de burgerij een zonnewijzer aan voor de demonstratietuin, waar na de heer J. Bijl v. Duijvenvoorden de rij van sprekers sloot. Ook deze spr. had eerii geschenk aan te bie den. De eerste gedachte was geweest een beeld te laten maken, maar zo zeide hij beelden geven is in Nederland een te hachelijke onder neming. Men had daarom van het plan afgezien en een steen laten ma ken voor het nageslacht. In deze steen zijn de namen gebeiteld vani de 1 initiatiefnemers van de bouw der beurs. Na de officiële opening was er een druk bezochte receptie, waarop het bestuur honderden handen moest drukken. De feestdag werd besloten met een concert in de nieuwe beurs^ zaal door het Zuid-Hollands orkest o.l.v. Johan v. Gooi. HILLEGOM OPENINGSCONCERT NIEUW BEURSGEBOUW. Als sluitstuk van de officiële ope ning van het nieuwe Beursgebouw werd te rond half negen gister avond een concert voor genodigden gegeven. Het aantal belangstellen den was nog beduidend groter dan bij de opening te half vier, omdat het bewijs van toegang voor twee personen gold. Vrijwel alle autoritei ten die in de middag acte de présen- ce gaven, vulden de grote zaal, zeer velen met hun dames. Het Zuidhollands Orkest stond on der leiding van Johan van Gooi; aan de vleugel de solist Iskar Aribo. Het programma bevatte voor de pauze: Ouverture „Egmont" van Ludwig van Beethoven en het vijfdè pianoconcert van dezelfde compo nist. Na de pauze volgden: 1. Scènes Pittoresques van Jules Massenet, Suite Ballet van F. Popy, Geschich- ten aus dem Wienerwald van Joh. Strauss en als slot Ouverture „Leich- te Kavallerie" van Frans von Sup- pé, De aanwezigen waren zeer en thousiast over het gebodene; de acoustiek der zaal (die geen speciale concertzaal is) voldeed goed. Woensdag wordt voor de burgerij dit concert herhaald tegen een zeer gereduceerd entree. Na het concert bleef men nog ge ruime tijd in feeststemming te za- men. Gouden bruiloft. Gisteren vier den Cornelis Schrama en Wilhelmi- na Maria Seijsener, wonende Em- mastraat 11 alhier hun 50-jarige echtvereniging. In de St. Josephkerk werd een gezongen H. Mis uit dank baarheid opgedragen. Verder werd het feest voortgezet in „Zomerzorg", waar zeer velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Des avonds bracht „Crescendo" de gebruikelijke serenade. De gouden bruidegom is 73, het bruidje telt 70 lente's. Uit het huwe lijk werden 10 kinderen géborén, die allen nog in leyen zijn. Er zijn 18 kleinkinderen en 2 achterklein kinderen. De feestelingen genieten beiden nog een goede gezondheid en heb ben een gelukkige en onbezorgde levensavond. KATWIJK AAN DEN RIJN Een vrachtauto met aanhanger, geladen met flessen melk van de fa. v. P. verloor op de hoek Achterweg- v. Egmondstraat een dubbel stel wie len mét luchtbanden. Het was wel iets zeer buitengewoons dat dit on gewenste gebeuren geen „melkweg" veroorzaakte, want de lading flessen bleek tegen een dergelijke onregel matigheid wel bestand. Met overla ding was men weer in gewone doèn. Een afdeling van „Hercules" deed gisteravond een rondgang door het dorp. Niets ongewoons. Maar wel ongewoon was dat zulks geschiedde met muzikale begeleiding van de Harmonie Valkenburg. Vooral door dit laatste bracht het heel wat pu bliek op de been. WASSENAAR 103-JARIGE OVERLEDEN Een van de oudste inwoners van Nederland, mevrouw J. Brouwer Verboon te Wassenaar, is op 103- jarige leeftijd overleden. Tot een uur voor haar dood voelde zij zich goed. In heel haar lange le ven heeft mevrouw Brouwer vrijwel geen ziekte gekend. Zij werd geboren te Krimpen aan de IJsel; een groot deel van haar le ven woonde zij in Den Haag, dat zij bij de evacuatie in 1943 verliet. Mevrouw Brouwer is reeds gecre meerd. Scheepsberichten BLIJENDIJK R'dam/NewYork p. 8 Juli Sable Eil.; GROOTE BEER 9 Juli v. New York te R'dam; HEEMS KERK R'dam/Sydney 8 Juli v. Mar seille nr. Genua; INDAPOERA Ma- kassar/R'dam 8 Juli v. Makassar/ Surabaja; ORANJE A'dam/Indonesië 8 Juli dw. Westpunt Kreta/Prt. Said; PHRONTIS Surabaja/A'am p. 8 Juli Kreta; PRINS WILLEM III R'dam/ Chicago 8 Juli v. Montreal/Toronto; SALLAND B. Aires/A'dam 8 Juli v. St. Vincent; VEENDAM R'dam/New York p. 8 Juli Ambrose vs.; WIL LEM RUYS Priok/R'dam 8 Juli 400 Z.O. Socotra/Suez.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8