Slotbijeenkomst van Eerste Kamer Minder ongeschoolden naar Australië Onbewezen verdachtmakingen in zaak-Menten De beperking van de kaas-invoer door de Ver. Staten Zwaar weer maakte in Zuid-Limburg beken van wegen en meren van kelders Onderzoek in zaak-Schallenberg was niet bevredigend Van Nes-Uilkens overleden Hereniging na zes en dertig jaar Afstand tussen Roosendaal-Helmond scheidde hen WOENSDAG 9 JULI 1952 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 - Dc Eerste Kamer is gistermiddag voor het laatst in haar oude samen stelling in een korte vergadering bij eengeweest. In de vorige vergadering was de stemming over de wetsont werpen met betrekking tot de be scherming van de burgerbevolking en het wetsontwerp oorlogsstrafrecht aangehouden. Deze wetsontwerpen werden gistermiddag aanvaard. De communisten, die hoofdelijke stem ming gevraagd hadden, stemden te gen. Tegen het wetsontwerp betref fende het oorlogsstrafrecht stemde ook mej. Tjeenk Willing (Arb.). Mr. Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer, sloot de zitting met een korte toespraak waarin hij een overzicht gaf van de stand van de werkzaamheden. Hij herinnerde er aan, dat ook de begroting dit jaar tijdig is afgehandeld, maar meende dat het toch overweging zou verdie nen om bij de begrotingsbehandeling een ander systeem te volgen. „Mij trekt nog immer het denkbeeld van vaststelling der begroting door de Kroon met medewerking van de Tweede Kamer, waarop een nadere goedkeuring door de Eerste Kamer zou moeten volgen. De regering kan dan reeds gaan werken op basis van de vaststelling door de Tweede Ka mer. De goedkeuring door de Eerste Kamer zou vooral betrekking moeten hebben op het regeringsbeleid", al dus de voorzitter, die dit denkbeeld thans niet verder wilde uitwerken, doch het slechts in overweging gaf. Sprekende over de Kamerontbinding wees mr. Jonkman er op, dat de Eer ste Kamer na de oorlog reeds drie maal volledig en eenmaal voor de helft vernieuwd is. „Nu zullen op nieuw tien leden uit ons midden ver trekken. Dit betekent voor de Ka mer een ernstig verlies aan parle mentaire vaardigheid, wijsheid en toewijding", zo verklaarde mr. Jonk man. Hij besloot zijn toespraak met het uiten van de beste wensen voor de demissionnaire ministers en dank te de griffiers, het personeel van de griffie en andere medewerkers der Kamer alsmede de vertegenwoordi gers van de pers voor de goede sa menwerking in de afgelopen periode. Minister Teulings dan-kte namens regering de Kamer-voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. In September Kamer van 150? Verwacht wordt, dat de regering Dinsdag bij de nieuwe Tweede Ka mer de twee wetsontwerpen tot wij ziging der Grondwet, welke de Eer ste Kamer zijn gepasseerd, opnieuw zal indienen. Dit zijn de wetsontwer pen tot uitbreidng van het aantal Tweede-Kamerleden tot 150 en tot nieuwe regeling van de buitenland se betrekkingen. Deze beide wetsont werpen zullen vermoedelijk op 23 Juli in de afdelingen der Tweede Ka mer worden onderzocht. In parlementaire kringen wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat deze grondwetswij zigingen, waarvoor dan een twee derde meerderheid nodig is, nog in Augustus zullen worden afgedaan. De Eerste Kamer zal dan wel op de voet volgen. Mocht dit college voor het betreffende wetsontwerp een twee-derde meerderheid worden' gevonden, dan zou de opening der beide Kamers reeds kunnen geschie den met 150 Tweede-Kamerleden. Nationale Feestdag op 6 September? „Alblasserdijk" mag niet u t Vera Cruz De Mexicaanse overheid heeft op dracht gegeven, dat het Nederlandse schip „Alblasserdijk" van de Hol- land-Amerika Lijn voorlopig niet uit Vera Cruz mag vertrekken, omdat in één der ruimen het lijk van een 25 jaar oude Cubaan is gevonden. Het lichaam zal worden geschouwd. Kapitein H. F. W- van Blockland van de „Alblasserdijk" heeft er op gewezen, dat het mogelijk is, dat de Cubaan waarschijnlijk een ver stekeling tijdens de reis van vijf dagen uit Cuba van dorst om het le ven is gekomen. Ook kan hem een ongeluk overkomen zijn. Nieuw-Zeeland wil meer vrouwen Dc Australische regering heeft be sloten. tijdelijk minder ongeschoolde arbeiders uit Nederland en Italië als immigranten op te nemen. De eco nomische toestand van het land heeft al eerder een vermindering van het aantal toe te laten ongeschoolde im migranten noodzakelijk gemaakt, zo verklaarde dc Australische minister van immigratie, Holt. Dit betekent echter niet noodzake lijkerwijs 'n algemene vermindering, aldus de minister. De minister deel de verder mede, dat hij een onder zoek zal instellen naar de mogelijk heid van vergroting van het aantal afhankelijke personen, dat manne lijke immigranter mag vergezellen. Een ambtenaar van (het Australische ministerie van immigratie zal de vol- Op het nationale congres van Oran- jecomité's, dat op 11 en 12 Juli in Breda gehouden zal worden, komt een voorstel in behandeling om de nationale feestdag voortaan op 6 September te vieïen. De Centrale sl°tte morden de familieleden in d. - H t natio gelegenheid gesteld op de band KOREA VRIJWILLIGERS OP THUISREIS. Een groep militairen van het Ne derlands detachement Verenigde Na ties, hoofdzakelijk samengesteld uit personeel dat op 21 Juli 1951 naar Korea vertrokken is, bevindt zich thans op thuisreis naar Nederland. Onvoorziene omstandigheden voor behouden wordt deze groep medio Augustus in Rotterdam verwacht. BIJEENKOMSTEN FAMILIELEDEN VAN KOREA-VRIJW1LLIGERS. Het hoofd sectie Welzijnszorg van het Ministerie van Oorlog organi seert in Juli en Augustus a s. voor de familieleden van thans in Korea vertoevende Korea-vrijwilligers con tactmiddagen. Tijdens deze middagen, die o.m. ten doel hebben de onderlinge band te versterken, zal een kort geleden uit Korea teruggekeerde militair iets over zijn ervaringen aldaar vertellen en eventueel gestelde vragen beant woorden. Er zullen enige films wor den vertoond, indien mogelijk ma teriaal, dat door de ieder, van het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea is opgenomen. Ten- gende week in Nederland besprekin gen komen houden. Dit bericht uit Sydney, gevoegd bij gelijkluidende verontrustende mede delingen uit Canada en Amerika, maken het voor de Nederlandse im- mieranten niet eenvoudiger. Nieuw-Zeeland vraagt voor het overgrote deel uit Nederland, ook al leen maar bouwvakarbeiders, me taalbewerkers en boeren. Een licht punt is er nog voor de vrouwen. De heer H. L. Bockett, van het Nieuw- Zeelandse ministerie van immigratie, verklaarde gisteren in Den Haag, dat slechts 7 pre. van het aantal Neder landers dat naar Nieuw-Zeeland im- migreert, bestaat uit vrouwen. De meisjes zouden echter ten minste zestig procent moeten uitmaken van die emigranten, want in de specifiek vrouwelijke beroepen, z.a. verpleeg ster en hulp in de huishouding, be staat een groot tekort aan personeel- De heer Bockett verwachtte, dat in 1954 wederom 6000 Nederlandse emi granten in Nieuw-Zeeland zullen worden toegelaten. Het aantal aan vragen voor dit land is veel groter. Thans reeds zijn er ruim 10.000. ER BLIJKT GEEN „MUUR" TE ZIJN Uit niets is gebleken, dat er een ooropgezette bedoeling bestaan heeft, bij wie ook, om Menten te be roven, zo luidt de conclusie, van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer, die verslag heeft uitgebracht over het in haar handen gestelde dossier in zake de diefstal ten nadele van de heer P. N. Menten te Aerdenhout. De voorwaarde van vertrouwelijk heid van het dossier maakt, dat de commissie zioh in haar verslag aan de Kamer hieromtrent tot enkele mededelingen van algemene aard moet beperken. WeL acht de commissie het onjuist dat in October 1945 met de leiding van het onderzoek naar de beweerde diefstallen, is belast een ambtenaar van de gemeentepolitie te Bloemen- daal, die als gewezen arrestatie-offi cier bij de B.S. aldaar, mede verant woordelijk geacht zou kunnen wor den voor onregelmatigheden, welke zich had-en voorgedaan, en die in ieder geval in nauwe relatie stond tot een groep van personen, onder wie de gezochte daders zich konden bevinden. Zelfs de schijn had moeten worden vermeden, dat het onderzoek door de politie in bevooroordeelde handen berustte. Ook acht de com missie het nvinder juist, dat dezelfde opsporingsambtenaren, die met het onderzoek in de diefstalzaak belast waren, ook enkele verhoren hebben afgenomen in de politieke strafzaak tegen Menten zelf. Toch hebben de leden van de Bloe mendaalse politie, die met het onder zoek naar de diefstallen van de grote vermogenswaarden waren belast, dit onderzoek, gelet op de toen bestaan de omstandigheden, over het geheel genomen behoorlijk verricht, aldus de commissie. Schilderijen Dat leden van de Bloemendaalse politie in de kwestie van vier schil- Protestnota overhandigd Commissie voor de viering /oile heeft i r - reeds tegen dit voorstel I m Korea zal worden afgedraaid. een De Nederlandse zaakgelastigde in Washington heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken een protestnota overhandigd, in zake het niet opnemen van Edammer en Goudse kaas bij de van invoer- rcstrictic bevrijde kaasoorten. In de nota wordt verklaard, dat Nederland met de huidige regeling geen genoegen kan nemen. Vier argumenten. De volgende argumenten worden daarvoor aangevoerd: De Amerikaanse productie van als een belemmering van de verkoop van deze kaarsoorten heeft gewerkt. De huidige interpretatie van de re strictie-maatregelen draagt, ook uit het oogpunt van internationale be trekkingen, een discriminerend ka rakter, waarmede Nederland geen genoegen kan nemen, aldus wordt in de nota geconcludeerd. lööie vuui uc vicuug vcu. i.anu- - snreken "die naderhand Edammer en Goudse kaastypen is zo nale gedenkdagen in Zwolle heeft I fn a d„e„"ad" gering, dat zelfs geen productiecijfers worden gepubliceerd. 2. De productie van de Ameri kaanse Edammer en Goudse kaassoor ten plus de Nederlandse import in de Verenigde Staten zijn onvoldoende om de gehele Amerikaanse markt te voorzien. In tal van plaatsen is im mers noch het binnenlandse noch het zich verzet. Het is voor de eerste maal in de 1 geschiedenis, dat de OranjecomitéX OtltSHappeild gaS dOOdde waarvan Nederland er bijna even veel telt, als het steden en dorpen rijk is, in congres bijeenkomen. Er zullen drie inleidingen worden ge houden. Kolonel Smeenk uit Breda zal voor stellen te komen tot de oprichting van een landelijke federatie van Oranje-comité's. Deze federatie zou de viering van de 6e September, de kroningsdag van koningin Juliana, als Oranjedag bij de bevoegde autoritei ten aanhangig moeten maken. De verjaardagen van de Koningin en de leden van het koninklijk huis zullen uiteraard gevierd worden, zij het op bescheiden wijze. De bijna ovijftig jaar bestaande Centrale Commissie verzet zich hier tegen, omdat het Nederlandse vqlk de verjaardag van koningin Juliana en de leden van het Koninklijk Huis wil blijven vieren, de kroningsdag niet tot de verbeelding van de mas sa spreekt en het gevolg alleen maar verwarring en een mislukking kan zijn. De commissie heeft een schrij ven gericht aan de Oranje-comité's en daarin gevraagd deel te nemen aan het congres en zich tegen het voorstel van kolonel Smeenk te ver klaren-. De belangstelling in den lan de voor het Bredase congres is zeer groot. (Volkskrant) MELKINRICHTING TE HAARLEM BEBOET. De directie van een melkinrichting (De Melkinrichting Landbouw N.V.) te Haarlem heeft zich voor de econo mische rechter te Haarlem moeten verantwoorden wegen overtreding van artikel drie der zuivelverorde- ning 1949. (Deze verordening is eerst later van kracht geworden). In dit artikel is o.m. bepaald, dat de ver werkers van melk niet melk mogen ontvangen, dan het geval was in het basisjaar 1950. De officier van justi tie vorderde een boete van 5.000 gld en een voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor de tijd van één jaar, met een proeftijd van twee jaar. De vertegenwoordiger van de directie merkte op, dat als het be drijf zich aan de verordering moest houden het feitelijk terstond zou moeten sluiten. De economische rech ter legde de melkinrichting een boe te van 7500 gld op, met de bepaling dat daarvan 6500 gld niet behoeft te worden betaald, indien de eerst vol moeder en zoon Een van de bewoners aan de Wou- denbergstraat te Den Haag belde buitenlandse product jerkrugbaar. Maandag, -verontrust door een zeer KI- -- sterke gaslucht. bij een van zijn bu-. ren aan. Daar hij geen gehoor kreeg, verbrijzelde hy een ruitje en drong het pand, binnen. In het gehele huis hing een doordringende gaslucht, die afkomstig bleek te zijn van een ver Van de totale Nederlandse ex port van Edammer en Goudse kaas naar Noord-Amerika wordt tweeder- ag verkocht naar de Verenigde Sta ten. 4. De productie van Edammer en Goudse kaassoorten in de Verenigde gane gasslang. De man» slaagde erin Staten is pas begonnen tijdens dc oorlog, waarbij gebruik werd ge maakt van de reputatie van het Ne derlandse product. In de nota wordt uiteengezet dat de hoofdkraan af te sluiten en waar schuwde hierop de G.G.D., die in het huis de ontzielde lichamen aantrof vani de 40-jarige weduwe W. V.-T. en haar 17-jarige zoon, die door het uit- de import van Nederlandse kaas der- stromende gas verstikt zijn. halve veeleer als een stimulans dan Defecte sirene loeide voor loos alarm Een hevig onweer en vooral de daarmee gepaard gaande geweldige slag regens hebben gisteravond tussen zes en acht uur in heel Zuid-Limburg wateerschade en grondverschuivingen veroorzaakt. De spoorlijn MaastrichtSittard kwam bij Geulen en Bunde onder water te staan en werd met het van de heuvels afgespoelde leem bedekt. Daardoor was van tien voor zes tot tien voor acht geen treinverkeer mogelijk, zodat de passagiers ver voerd moesten worden met autbus- sen of per trein langs de omweg via Heerlen. Later, toen spoorwegper soneel de baan weer vrij had ge maakt, konden de treinen weer met beperkte snelheid rijden. In de zeer diep onder het maai veld liggende tunnel onder de spoor weg te Geleen kwam een meter wa ter te staan, waardoor het verkeer van en naar de staatsmijn „Maurits" veel hinder ondervond. Een vermeende blikseminslag in de cokesfabriek van de „Maurits", het daaropvolgende loze brandalarm en het defect raken van de alarm sirene maakten dat de Geleners, be halve de donderslagen, ook nog vijf minuten sirenegeloei moesten aan horen. Door het verstopt raken van de Keutelbeek kwam het water in Steegstraat een meter hoog te gende twee jaar geen nieuwe over-1 staan en verder liepen honderden treding wordt begaan door het be- kelders vol. dryf. I Ondergelopen kelders deryen medeplichtig zouden zijn aan diefstal of opzettelijk een vals procesverbaal- zouden hebben opge maakt. is een onbewezen beschuldi ging. De gang van zaken bij de me deneming van deze schilderijen is cöhter onjuist geweest. De politie had zich, zeker toen Menten onbereikbaar was, dienen te onthouden van elke interventie. Uit niets blijkt, dat er machten be staan, die de dieven dekken of die deze zaak in de doofpot willen stop pen. Zowel ten aanzien van de Bloe- rr.'endaalse politie als ten aanzien van de Haarlemse rechter-commissa ris, aarzelt de commissie niet, de be weringen van Menten, die hierop betrekking hebben, als onbewezen verdachtmakingen te kwalificeren, De bewaking heeft te wensen over gelaten. Mede daardoor is het niet uitgesloten, dat, indien dc als vermist aangegeven goederen werkelijk ge stolen zijn dit is gebeurd door geheel buiten de B.S. staande personen, die gemakkelijk het huis konden binnen dringen. Er zijn tijdens deze bewaking klei nigheden gestolen. Voor zover de da ders daarvan bekend zijn, betreft het echter zaken van zó ondergeschikte betekenis, dat een vervolging geen zin zou hebben. Het onderzqek door de rijksrecher che, waarop door Menten nimmer aanmerking is gemaakt, is voor zover uit dc stukken blijken eer minder goed dan beter geweest dan dat van de Bloemendaalse politie. Het onderzoek van de Haarlenvse rechter-commissaris is voortreffelijk ccn zeer volledig geweest. De commissie kan niet nalaten voor zyn onderzoek haar grote waar dering uit te spreken. Zij heeft daar op geen enkele serieuze aanmerking, ook niet na lezing van Menten's ge- ^schriften. Het is te betreuren, aldus de com missie, dat eerst op 30 Augustus 1950 een gerechtelijk vooronderzoek in de diefstalzaak is gerequireerd. Het bestaan van een „muur", die niet te doorbreken zou zijn en waar door elk onderzoek tot mislukking gedoemd zou wezen, is niet aanne melijk. De talloze oersonen, die bij de arrestatie van Menten en bij de bewaking van zijn huis betrokken zijn geweest, zijn voor een deel in middels over geheel Nederland en ver daarbuiten. versDreid. Dat in dien de stelling van Menten over een vooropgezet plan tot beroving juist modht zijn na een zo uitgebreid en deskundig onderzoek niemand van hen ook maar enkele aanwijzing zou hebben losgelaten, is in elk geval onwaarschijnlijk. Heropening echter thans nutteloos Vat men het onderzoek naar dc dood van Schallenberg als één geheel op, rian *an de commissie niet nalaten als haar indruk uit te spreken, dat het leemten vertoont en dat het haar dus niet geheel bevredigt. Niettemin acht zij het, nu inmiddels bijna drie jaren sedert het overlijden zijn verstreken, nutteloos het onderzoek te heropenen". Tot deze conclusie komt de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer na bestudering van het dossier over de zaak-Schallenberg. In haar verslag verklaart de com- j Van een zekere animositeit tussen missie, dat indien er concrete aanwij- diverse instanties mag geen sprake zingen in de een of andere richting zijn. De commissie kan zich niet ge- waren verkregen, men deze sporen I heel onttrekken aan de indruk, dat ongetwijfeld alsnog zou moeten vol- de toestand op dit punt thans niet gen. Dit is echter niet het geval. Het ideaal is. spreekt vanzelf, aldus de commissie, ^kde Boerderijen in as gelegd omdat het geenszins uitgesloten is, dat te enigertljd nog eens een derge lijke aanwijzing zal worden gevon den. Bestudering van het dossier heeft bij de commissie de indruk gewekt, dat het aanvankelijke opsporingson derzoek van de gemeente-politie niet gebleven is beneden hetgeen men daarvan redelijkerwijs mocht ver wachten. Men moet hierbij beden ken, dat er bij het vinden van het lijk geen aanwijzingen voor moord aanwezig waren. Toen echter na korte tijd in be paalde kringen het gevoelen naar vo ren gebracht werd, dat levensbero ving door anderen niet uitgesloten geacht moest worden, en toen daar voor bepaalde redenen werden aan gevoerd, heeft het onderzoek gele den onder gebrek aan coördinatie. Het dossier maakt dientengevolge een verwarde indruk. Geen van de verschillende onderzoekingen heeft echter geleid tot het verkrijgen van concrete aanwijzingen voor moord. Het is naar het oprdeel der com missie te betreuren, dat eerst op 23 April 1951, dus ruim anderhalf jaar kan uitrichten werden hulp-^ na ^et overlijden van Schallenberg. tot Vordering van een gerechtelijk ook in Maastricht, o.a. die van het ziekenhuis St. Annadal, waar de brandweer uitkomst bracht, en die van het hoofdgebouw van de Prov Limburgse Electriciteitsmaatschapij. Hier stond vier a vijf centimeter wa ter en omdat de brandweer hier niet veel ploegen met emmers gevormd. In vele Maastrichtse straten ont-; vooronderzoek is overgegaan. stonden waterballetten, doordat dei n riolering de enorme watermassa's! er tev,cns "c niet snel genoeg kon verwerken. Een aa"daf' da' dc "Wmsatie van blikseminslag veroorzaakte een klei- het opsporingsonderzoek in zaken van ne ontreddering in de telefooncen- "invang en ingewikkeldheid te trale van de Limburgse hoofdstad. «'«nsen overlaat. De samenwerking waardoor een aantal nummers tijde-1 ,uaaen 'Uhs- en gemeentepohtie ,n lijk werd uitgeschakeld 1 zulke zaken nl«' a"<M voldoende. In Kerkrade sloeg de bliksem in De commissie is van oordeel, dat Aannemer herstelt Kethels daken Wie draagt de schuld Mr M. J. M. van Kinderen, de wet houder van woningtoezicht te Schie dam, heeft gisteravond het een en ander medegedeeld in verband met het gebeuren in Kethel. waar in dc nacht van Zondag op Maandag het dak van zes woningen is gewaaid, die gebouwd waren volgens het Wel- schen-systecm door Ruys en de Win ter. In overleg met deze aannemers is door ho* gemeentebestuur aan de voorzitters van de raad van arbitra ge in de bouwnijverheid verzocht een commissie van drie deskundigen te benoemen voor een onderzoek naar het gebeurde en ter voorlich ting van het gemeentebestuur en de aannemers. Los van elke schuld vraag, waarover het gemeentebe stuur zich niet uit wilde spreken, en die de aannemer pertinent van zich wijst, zal de aannemer als service de panden weer in orde brengen, zo dat financiële consequenties uit het door de deskundigen uitgebrachte rapport niet zullen volgen. Mocht hier geen sprake zijn van onvoldoen de bouw, dan zal het gemeentebe stuur krachtige stappen ondernemen bij het ministerie van Wederopbouw, dat deze plannen bekeek en goed keurde. In de leeftijd van 74 jaar is gister te Apeldoorn overleden de Neder landse letterkundige mevrouw Ge- rarda Eveline van Nes-Uilkens. Mevrouw van Nes-Uilkens werd op 16 September 1877 te Ezinge (Gr.) geboren. Van 1892—1896 stu deerde zij aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen en werd in laatstgenoemd jaar onder wijzeres te Scharmer in Groningen. Vier jaren later volgde haar be noeming aan de leerschool van de kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Apeldoorn zou haar woonplaats worden want zij huwde daar in 1907 met de heer K. C. van Nes. In 1911 begon zij haar letterkundige loop baan met het publiceren van een aantal novellen in verscheidene bla den en tijdschriften. Deze qovellen werden gevolgd door romans die al len na 1923 het licht zagen. Wij noe men: „Het verlaten eibernest", „Duikelaartje", „De jonge jaren van de Bergmannetjes", „Ingrid", „Lichte vensters". „Maretakken", „De zoeker", „Eerwaarde", „Nieu we Paden", „De oude stee". In haar 70ste levensjaar verscheen er nog een boek van deze productie ve letterkundige namelijk „Klein Anke's erfenis". Donderdag vindt te Velzcn dc uit vaart plaats. DORDTSE JONGEMAN VERMIST. Sinds Vrijdag 20 Juni wordt ver mist Paulus Jacobus Ruitenberg, ge boren te Dordrecht op 7 Juli 1929, los- werkman. wonende Louis Apolstraat 35, te Dordrecht. Zijn signalement is: lang ongeveer 1.70 meter, slank pos tuur, donker blond, enigszins achter overgekamd haar, gekleed in vuile werkkleding, te weten: grijs sport jasje met opgestikte zakken en band je in de rug, een blauw of beige overhemd, gen militaire tweed-breek, militaire sokken en bruin leren, zo genaamde Japanse laarzen. Hij was in het bezit van een Cedudor-herenrij- wiel, voorzien van een nikkelen vlin- derstuur, zwarte kettingkast, metalen jasbeschermers, zo goed als nieuwe buitenbanden en een tcrry-zadel. Het achterspatscherm is op het rijwiel ge monteerd met een zogenaamde pa tentsluiting. Nadat hij in de avond van Vrijdag 20 Juni in Dordrecht eni ge café's had bezocht, keerde hij niet in zijn ouderlijke woning terug. In lichtingen worden ingewacht aan het hoofdbureau van politic te Dordrecht, Te Oudcga (gemeente Smallinger- land) is gisteravond omstreeks negen uur de boerderij van dc .heer R. de Boer tijdens een hevig onweer door de bliksem getroffen. De vrouw, die met twee kinderen thuis was, kon zich met de kinderen in veiligheid brengen, maar reeds spoedig daarna was de boerderij geheel in vlammen opgegaan, zodat van de inboedel vrij wel niets kon behouden blijven. Wel slaagden omwonenden er in enkele varkens, die zich in dc schuur be vonden, te redden. Do brandweer van Drachten was spoedig ter plaat se, maar kon nog slechts nablus- singswerk doon. In de nabijheid van de boerderij werden twee kooien, die niet aan de bewoners van de boer derij toebehoorden, door het hemel vuur gedood. Verzekering dekt de schade. Tevens werd omstreeks 9.00 uur de boerderij van de heer L. Sinia te Wouterswoude getroffen. Daar het brandblusapparaat weigerde en de brandweer aanvankelijk geen blus water kon krijgen, ging de schuur waarin zich de gehele hooioogst be vond, in vlammen op- Het woonge deelte kon echter behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Tante door vriend van haar neef bestolen De Haagse politie heeft de 24-jarige assuradeur A. L. zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. L. had een vriend die bij een tante in woonde. Toen deze tante op reis ging nodigde de vriend dc assura deur uit om bij hem tc komen loge ren. Zonder dat zijn vriend het be merkte begon L. tafelzilver weg te nemen. Vervolgens schreef hij valse machtigingen voor het spaarbank boekje van de tante van zijn vriend en toucheerde zelf deze bedragen. Tenslotte wist hij het giroboek van de tante te bemachtigen en schreef bedragen over op rekening van een ander die van niets afwist. Tegen de ze man vertelde hij een verhaal dat hij nog recht had op geld en dat hij daar op deze manier aan kon ko men. In totaal heeft hij zich van twee duizend gulden meester gemaakt. Toen de tante terugkeerde kwam dc zaak aan het licht. L is in verzeke ring gesteld. een huis, waardoor een schoorsteen naar beneden kwam. In Sittard trad de Geleenbeek op enkele punten buiten haar oevers. En de oorzaak van dit alles? De koele lucht, die Nederland bin nendringt, heeft de warme lucht in de hogere luchtlagen omhooggetild en door dit „glijproces" zijn de zeer zware buien ontstaan, zegt de Bilt. In Maastricht is om halfacht 63 mm regen gevallen en op het vliegveld waren er Beek 40 mm. de procureurs-generaal ieder zouden dienen te beschikken over ten minste één opsporingsambtenaar in de rang van commissaris van politie en van de met die rang oveieenkomende ont wikkeling, opleiding en ervaring. Zulk een ambtenaar zou in moeilijke zaken èn tegenover de verdachten èn tegenover de getuigen èn tegenover andere politie-ambtenaren een over wicht bezitten, dat de rijksrecher cheurs. op wie men thans een beroep moet doen, dikwijls missen. Dezer dagen ontving mevr. Van Doorne uit de Willem Beringstraat te Helmond onverwacht bezoek van haar acht jaar oudere zuster, wonen de te Stampersgat bij Roosendaal. Mevr. Van D verloor reeds op twee jarige leeftijd haar beide te Oud- Gastel wonende ouders. Zij werd evenals haar oudere zuster en broer liefderijk bij andere mensen opge nomen. Door haar jeugdige leeftijd was zij van het bestaan van een zus ter en broer niet op de hoogte en door tot op heden nog onbekende oorzaak verloren de twee oudere kinderen hun jongere zuster uit het oog. Jaren zijn zij reeds doende ge weest haar op te sporen en dank zij de vlotte medewerking van de af deling bevolking te Helmond kon dezer dagen aan mevr. J. te Stam persgat het verblijdende nieuws wor den gezonden, dat haar zuster gezond en wel in Helmond woonde, waar zij in 1938 in het huwelijk was getre den met de heer Van D. In de eerste week van Augustus zullen zusters en broer in Stampa»- gat bijeenkomen voor het eerst na 36 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7