Rapid vertoonde een partijtje show-voetbal c?nze 5)amrubriek Mumpa 3iotó^iató Verliest een penseel) [iron laiel Kinderen tijdens reclamestunt door etalageruit gedrukt SXe dame WOENSDAG 9 JULI 1952 SE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Nederlandse Olympische ploeg verloor met 2-0 In de laatste oefenwedstrijd van de Nederlandse Olympische Voetbal ploeg is weer de hatelijke nul op het scoringbord gebleven. Met 20 werd in het olympisch stadion te Amster dam voor 30.000 toeschouwers ver loren van de sterke Weense prof club Rapid, nadat de rust met 00 was ingegaan. De Nederlanders hebben deze nul echter niet verdiend en de ploeg zou vlak voor de rust zelfs een 1—0 voorsprong hebben genomen als niet de door Clavan ingeschoten bal via de scherpe kant van de paal weer in het veld was gesprongen. Maar toch is de voorhoede als ge heel tegengevallen; zo zelfs, dat af en toe van de tribunes de roep „AbeAbe" opsteeg, als door slecht schieten een kans om zeep werd geholpen. Van der Kuil cn Micky Clavan de den uitstekend werk, terwijl van Melis de gehele wedstrijd de zekere linksback Happel als een schaduw bij zich had, waaraan hij ziel; slechts zelden kon onttrekken. Bennaars was overal tegelijk cn hij heeft zich daardoor enige goede kansen weten te scheppen. Een nadeel was echter, dat de taak van van der Kuil op de rechtervleugel hierdoor zeer ver- Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 700 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- zik. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8 15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9 35 Waterstanden. 9.40 Gramofoon muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Opening der Nationale Oranje- viering te Breda. 12.00 Orgel en ac cordeon. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gramofoonmuziek. 13-00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gra mofoonmuziek. 13.30 Lichte muziek. 14.00 „De jonge jaren van Thom Brown", hoorspel. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Dameskoor en solisten. 16.35 Orkestconcert. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Rege ringsuitzending: Mevr. A. van Beest- Cocural: .,De verenigingen van huis vrouwen in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 De Ronde van Frankrijk. 18.20 Lichte muziek. 18.55 Surinaamse volksmuziek. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Lichte muziek. 19.45 Gramofoonmuz. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest Dn soliste. 21.10 ..Alles'draait om Eva", hoorspel- 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 1.00 KRO. 14.00—24 00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9-40 Gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor dc zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconcert. (12-30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metro- pole orkest en solist. 14.00 Promena de Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15-15 „De Wolfsbruid", hoor- spel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijk kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Gramofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Mannenkoort. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gramo foonmuziek. 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord". 19.20 Bariton en orgel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20-10 Amusementsmuziek. (In de pauze: om 20.30: Reportage) 21.10 Gramofoonmuziek. (In de pauze: om 21.30 ,,'t Wespennest"). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.OS.-berich ten. 23.15—24.00 Radio Philharmo nisch Orkest. zwaard werd, want Bram Wiertz on dersteunde hem te weinig, zodat de kleine IJmuidenaar vaak in zijn eentje moest opereren. Mommers als linksbinnen kon Abe Lenstra niet doen vergeten, al deed hij enkele nuttige dingen. De middenlinie had een zware taak tegen de Weners, die voor de rust blijkbaar nog in vacantiestem- ming waren, maar na de hervatting toonden, dat zij niet voor niets kam pioen van Oostenrijk zijn geworden. De achterhoede met Terlouw aan het hoofd kon de vaak moeilijke si tuaties meestal het hoofd bieden en voor de rust kreeg Kraak weinig te doen. Toen de Oostenrijkers in de tweede helft meer in de aanval kwa men liet onze verdediging wel eens een steek vallen en dat kostte twee doelpunten. Van de beide backs kon Alberts het minst bekoren. Hij was minder zeker dan in vorige ontmoe tingen. Aan de andere kant vertolkte Odenthal een nuttige partij en het ten werd gedaan, beliep een bedrag de Weense midvoor Dienst zich ver vangen door de jeugdspeler Mesa- rosch, maar dit belette de Weners niet het showvoetbal, dat zij na het scoren van hun eerste doelpunt wa ren gaan vertonen, voort te zetten. Drie minuten voor het einde be nutte linkshalf Müller een vrije schietkans, waarbij de bal tussen de benen van Piet Kraak door in het| doel verdween. (02). ROOZEN BREEKT BEEN OPNIEUW. Voor de tweede maal binnen het half jaar heeft Wim Roozen, Haar lems Onfortuinlijke voetballer, een beenbreuk opgelopen. Tijdens een loopoefening bij de cursus voor oefenmeester in Den Haag, waaraan Roozen deelnam kwam de Haarlem- midvoor op ongelukkige wijze ten val en brak zijn rechterscheenbeen bijna op dezelfde plaats als in Maart tijdens de wedstrijd tegen DWS. „Volkskr.". VAN ROESSEL WIJST PROFAANBOD AF- Jan van Roessel, midvoor van Wil. lem II en candidaat voor het Neder lands elftal, heeft definitief besloten geen beroepsvoetballer te worden. Op aanbiedingen, die Italiaanse prof clubs hebben gedaan zal hü niet na der ingaan, aldus verneemt de „Volkskr." uit Tilburg. Na Abe Lenstra, die van de Franse club Nice 130.000 gulden kreeg aan geboden, is thans Van Roessel de tweede Nederlandse speler, die een fortuin van de hand wijst. Het hoog ste bod, dat van niet genoemde Ita liaanse zijde op zijn voetbalcapacitei- was de Haarlemmer, die in benarde situaties enige malen op het laatste nippertje redding bracht. Kraak ten slotte was onzeker en ging bij het tweede doelpunt, toen de bal tussen zijn benen door in het doel ver dween, piet vrij uit. Als geheel was er in het Neder landse kamp enige vooruitgang te bespeuren, vooral in de eerste helft, toen de bal langs de grond van voet tot voet ging en het hoge tempo constant werd volgehouden. Maar als dan uiteindelijk de voorhoede de puntjes op de i moest zetten, werd er vaak nog iets te lang gewacht met schieten en kon de gerenommeerde Weense achterhoede ingrijpen. Het begin van de wedstrijd was hoopvol. De Nederlandse linkervleu gel sneed door de Weense verdedi ging en via een scherpe pass beland de de bal bij de naar links gezwenk te Bennaars, wiens harde schot net naast ging. Geen tien minuten wa ren verstreken of van der Kuil had al twee kansen gehad; de eerste keer verwerkte de uitstekende doel man Musil zijn schot tot corner en daarna schampte de bal via het lichaam van een der Oostenrijkers voor het doel langs. De eerste helf verliep puntloos. Na de hervatting kwamen de Oos tenrijkers meer in de aanval. Met prachtige combinaties schoven zij de bal over het veld, maar vooralsnog ontbrak het schot. Na 23 minuten echter kwam de naar binnen gelopen linksbuiten Goldbic vrij voor Kraak te staan en met een keihard schot prikte hij de bal in de verste hoek, waarbij Kraak het nakijken had (01). De Nederlandse verdediging was bij deze aanval met korte passes uit elkaar gerukt en liep verward rond, toen rechtsbuiten Probst met een harde schuiver de bal voor de voeten van Goldbic deponeerde. Even later kreeg van Melis bij een van de nu schaarse Nederlandse aan vallen een kans, maar weer redde Musil vallend, waarna zijn achter hoede het gevaar geheel bezwoor. Tien minuten voor het einde liet ongeveer 132.000 gulden. WATERPOLO DE ZIJL—VZC 3—2. Ini een fel en enthousiast gespeelde wedstrijd is het onze stadgenoten ge- iukt na zes wedstrijden nog onge slagen aan de kop te staan. Uit een fel gevecht voor het VZC-doel en nadat Steehouwer had gemist scoorde Roman 10. Weer kwam de Zijl te rug en nu kon v. d. Kwaak de stand tot 20 opvoeren. Even voor de rust komt de rechtsvoor van VZC geheel vrij, maar meesterlijk weet Dragt het harde schot te keren. In de tweede helft opent VZC de strijd met felle aanvallen en het ge lukt de midvoor Dragt met een boog- bal te passeren (21). Direct dient de Zijl van repliek, maar tot twee maal toe weet nu ook de VZC-kee- per de gevaarlijke schoten te keren. De gasten geven zich echter niet ge wonnen en met een fraaie doorslag bal wordt de stand gelijk (22). v. d. Kwaak moet voor een klein on. geval het water uit en zeer sportief laat ook VZC uitvallen. Uiterst fel wordt verder gestreden en na fraai overgeven van Prevoo weet Stee- houer de stand op 32 te brengen. Dam wordt een VZC-speler naar de kant verwezen, maar de strijd blijft met zes tegen zes doorgaan. Eindelijk komt v. d. Kwaak weer terug. VZC valt zo fel aan, dat onder hoogspan ning wordt verder gestreden. Dragt wordt dan de winnaar van de wed strijd als een Zijl-speler het water wordt uitgezonden, Dragt eerst de strafworp weet te keren en hij enkele seconden voor het einde een schot varn één meter afstand uit zijn doel weet te ranselen. Vooraf werd nog gespeeld de Zijl III—Zian IV 3—8 en de Zijl—de Sleutelstad (dames) 50. HANDBAL HVS. Vanavond speelt HVS de vierde lauwertakwedstrijd tegen Velo (Ona) uit Wateringen. Alle correspondentie betreflende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoord- •traat 3, Nieuw-Vennep. INTERNATIONALE PROBLEMISTEN-WEDSTRIJD. „DE LEIDSE COURANT". Hieronder de voorwaarden van onze Int. Problemisten wedstrijd. Art. 1. Deelneming staat open voor iedereen. Art. 2. Voor elk probleem moet gelden „Wit speelt en wint" (lok- zetten. spelstudie's, eindspelen en fantasieproblemen zijn van deelne ming uitgesloten). Art. 3. Elke deelnemer mag hoog stens 3 problemen inzenden, en de ze mogen niet elders gepubliceerd zijn geweest en mogen dit oojc niet worden tijdens de wedstrijd. Zij blijven het eigendom van de redac tie van deze courant. Art. 4. De in drievoud in te zen den problemen moeten een motto dragen. De naam van de auteur mag hier niet bij worden vermeld, doch dient met het volledige adres afzonderlijk in een gesloten couvert te worden bijgevoegd, terwijl op dat couvert tevens het motto moet voorkomen. Art. 5. Bij het inzenden van meer dan één probleem, moeten alle pro blemen hetzelfde motto dragen, doch ter onderscheiding genummerd met 1, 2 enz. Art. 6. Problemen moeten worden ingezonden op diagram, waar nevens de stand in cijfers en de volledige oplossing en een korte verklaring van het ontstaan van de aanvangs- positie; b.v. de laatste zet van zwart of anderszins wat de auteur vermel denswaard acht. Art. 7. Inzendingen moeten bestaan uit gewone problemen, waarbij het daaraan verbonden eindspel niet dieper mag zijn dan hoogstens 6 zet ten. Art. 8. De beoordeling geschiedt op de volgende basis: a. Maximum 10 punten voor de toonbaarheid der aanvangspositie. b. id. 10 punten voor het schep pend vermogen. c. id. 10 punten voor de moeilijk heid van het probleem. d. id. 10 punten voor de schoon heid van het slotmotief. Art. 9. Alle inzendingen te zen den aan de damredacteur dezer ru briek. De inzendingstermijn is ge steld tot 6 November a.s,; vraagstuk ken, welke na die datum binnenko men, kunnen niet meer in aanmer king koipen voor de wedstrijd. Art. 10. De jury bestaat uit de he- hen: D. Kleen te Heemstede, bekend problemist, A. A. Polman te Bussum, eveneens een zeer bekend proble mist en W. J. v. d. Voort, probleem redacteur van dit blad. Ieder jurylid kent voor zich de punten toe, daarna worden alle punten samengeteld en door 3 ge deeld, waarna zo nodig een herkeu ring plaats vindt. De uitspraak der jury is onher roepelijk. Na publicatie van de vol ledige uitslag vindt de opening plaats der motto couverten, waarin de na men der mededingers voorkomen. Ook zal de uitslag bekend worden gemaakt in „De Problemist". Als prijzen worden beschikbaar gesteld: le prijs een beker; 2e prijs een plaquette en 3e en 4e prijs een medaille. Alle prijzen met inscriptie. En hiermede is dan deze proble misten wedstrijd geopend. Wij hopen, dat alle problemisten zullen mede werken om ook deze wedstrijd zo succesvol mogelijk te doen slagen, en wensen allen succes. De Damredacteur. Onder no. 108 een verdienstelijk vraagstuk van de heer Vuurboom, waar tenslotte man tegen man moet worden uitgevochten. Wedstrijd-Probleem no. 108. Auteur: D. Vuurboom, Glanerbrug. le Publicatie. Zwart: 2. 5, 7, 9, 16, 18, 19, 21, 23, 26, 35 en 36. Wit: 15, 27, 28, 32, 34, 37, 39, 41/43, 47 en 49. Vervolgens een vraagstuk van schrijver dezes: Een bewerking op het de laatste tijd nog al in trek .zjjde Alic-motief. Wedstrijd-Probleem no. 109. Auteur: W. J. v. d. Voort, N.-Vennep. le Publictaie. JB - -• Zwart: 1, 4, 6, 8, 17, 18, 21, 25/27, 36 en 39. Wit: 16, 19, 28, 32, 33, 37, 38, 41, 44, 47 en 48. Vooi* beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen van alle geplaatste problemen, over de maand Juli kun nen worden ingezonden tot 10 Aug. a.s., aan bovenstaand adres. VaoK de 33. „Die heb ik mooi bij de neus gehad!" dacht Wouter Woeker, ter wijl hij uit het luik onder de tafel kroop. „Ik heb negen en een half millioen gulden en de vrijheid en die twee sukkels hebben niets en worden misschien nog wel door de politie gepakt. Ja, ik ben een handig man. al zeg ik het zelf. Ziezo, nu even kijken, of er geen onraad is buiten.. „Nee. ik geloof, dat ik geluk heb. En nu maar rennen! Of je leven er van af hangt!' Wouter holde weg, het bos in. Een van de pakjes bank biljetten ging los en zo kwam het dat duizenden guldens achter de mis dadiger aan het bos indwarrelden HAAGSE POLITIERECHTER Agent beledigd. Een 29-jarige koopman uit Alphen a. d. Rijn had op 11 April aldaar een agent uitge scholden en moest zich hiervoor nu verantwoorden voor de Haagse Po litierechter- De agent had hem aan gehouden en hem bekeurd omdat een lamp van de auto niet brandde. De agent zou ook onvriendelijk tegen hem geweest zijn. De verdachte erkende beledigende woorden te hebben gebruikt. De politierechter vertelde tot verdadhtes ontsteltenis dat voor belediging van een ambte naar in functie vier maanden ge vangenisstraf kan worden gegeven. Reeds vaker was verdachte veroor deeld. De officier van justitie zag in verdachte een uitermate brutaal per soon en die indruk was ter zitting nog verstevigd. Veertien dagen ge vangenisstraf achtte hij hier op zijn plaats. De verdachte vroeg een geld boete. De rechter meende hiermede echter niet te kunnen volstaan en veroordeelde hem tbt veertien dagen gevangenisstraf evenwel voorwaar delijk. „U merkt wel wanneer ik in appèl ga", riep de officier verdach te na. Vechtersbazen. Een 27-jarige monteur uit Leidschendam en een 19-jarige draaier uit Delft stonden voor de Haagse Politierechter te recht. omdat zij te Delft op 23 April 1952 hadden gevochten. In de fa briek, waar zij beiden werkten, was 's middags al ruzie geweest. Des avonds wachtte de draaier zijn col- op en begon te vechten. De mon teur zou toen met een mes hebben gestoken. Niet opzettelijk, zei hij. Hij betoogde dat zijn mes de draaier wel had geraakt, maar dat hij niet ge stoken had. Het was alleen maar om hem bang te maken. Getuigen ver klaarden het anders. De officier van justitie requireerde tegen de mon teur een maand voorwaardelijk en 50.boete. Hij vond diens gedrag buitengewoon onhebbelijk. Zelfver dediging was hier z.i. niet het geval. De monteur werd veroordeeld tot 25.boete of 10 dagen en een maand voorwaardelijk. Tegen de draaier werd 10.of twee dagen geëist. Conform de eis werd hij ver oordeeld. HAAGSE RECHTBANK. Zware straf. De Haagse recht bank veroordeelde een grondleve- rancier uit Zevenhoven tot een maand gevangenisstraf en ontzegging vani de rijbevoegdheid voor twee jaar. Onder de invloed van sterke drank verkerend had de veroordeelde in de nacht van 27 op 28 April j.l. in Den Haag een verkeerszuil aangereden. De officier van justitie, die verd. ge drag zeer gevaarlijk vond tegenover andere weggebruikers, had twee maanden gevangenisstraf en ontzeg ging voor drie jaar geëist. Hoger op. Omdat hij op 17 Mei 1952 hoogst ondoordacht met zijn mo. tor zou hebben gereden en een do delijk ongeval had veroorzaakt, ter wijl hij bovendien na het ongeluk zonder meer was doorgereden, moest een opzichter uit Nieuwkoop terecht staan voor de Haagse Politierechter. Deze opperde bij het begin van de behandeling al de mening, dat deze affaire met het oog op de strafmaat beter naar de volle kamer van de rechtbank verwezen kan worden. „Als er sprake vani is dat er straf moet volgen", merkte de verdediger op, dit tegelijkertijd in twijfel trek kend. Het bleek, dat er geen civiele vor dering tegen verdachte was inge steld, want het slachtoffer was on gehuwd en had geen erfgenamen. Drie getuigen waren opgeroepen, maar voor men aan het getuigenver hoor toe was, besloot de rechter om de zaak toch maar naar de volle ka mer te verwijzen. Brigadier maakte geen verbaal en kreeg 'n standje Gisteren diende voor de Haarlem se kantonrechter de zaak tegen een Haarlemse winkelier, die op 26 Maart j.l. oorzaak was, dat verscheidene kinderen gewond werden, waarvan enige vrij ernstig. Zoals men zich zal herinneren, had de winkelier een gratis uitdeling van cadeautjes georganiseerd. De toeloop der kinde ren was uiteraard buitengewoon groot en daar politie-assistentie ont brak ontstond er een enorm gedrang, waardoor ten slotte enige kinderen door een grote spiegelruit gedrukt werden. Gisteren had de winkelier zich voor de kantonrechter te ver antwoorden, daar hij een bevel van de politie, om de uitdeling te staken, niet opgevolgd zou hebben. De me ningen hierover waren voor de rechtbank verdeeld. Terwijl 2 agen ten verklaarden, dat de winkelier nadat hem bevolen was zijn zaak te sluiten, nog eenmaal te voorschijn was gekomen en een hand cadeau tjes tussen de kinderen gegooid zou hebben, hield de winkelier, daarbij gesteund door twee winkelbedien den, vol, dat hij na het bevel de uit reiking gestaakt had. De brigadier van politie, die de man bevel gege ven had, de zaak te sluiten, verklaar de voor de rechter, dat hij niets ge zien had. Deze brigadier kreeg van de rechter een reprimande, daar hij geen proces-verbaal had laten opma ken van de verklaringen van het winkelpersoneel. De politieman ver ontschuldigde zich door te verkla ren, dat hij meende, dat gev.n ver volging zou plaats vinden. Hierop is de zaak verdaagd, daar de kanton rechter nog enige andere getuigen wil horen, o.m. enige kinderen, die bij het ongeval betrokken zijn ge weest. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 39) „O, ik maak het opperbest, Willi ams." Er klonk weer iets van zijn oude stoerheid in zijn stem. „Bin nen een paar dagen ben ik weer keurig in orde." De taxi snelde ver der. Dc drie mannen zaten zwijgend bijeen. Zij hadden éénzelfde doel, maar hun belangen waren ver uit eenlopend. De gevoelens van Williams waren vrijwel niet te ontleden. Ook al kwam hü. zoals hij vast veronder stelde, vrü, dan nog bleef de toe komst voor hem verward en onzeker. Hy had nienvand, tot wie hij zich wenden kon, geen familie cn geen vrienden. Fiske voelde zich tevreden over zün goed volbrachte werk. Hij was er van overtuigd, dat in de eerst vol gende uren zowel het moordgeval, als de diefstal der formules volko men zouden worden opgelost en dat de justitie met de daders korte met ten zou maken. Franklin echter was verliefd. El ke wielwenteling van de wagen bracht hem dichter bü het ogenblik, waarop het door hem geliefde meisje van alle blaam gezuiverd zou wor den. Hij had slechts één doel voor ogen en dat was Esther terug te vin- •den en baar tot zyn vrouw maken. Zijn vertrouwen in Fiske groeide elk ogenblik. De wagen reed verschillende zij straten door en rolde verder onder het viaduct van Greenwich Street. Eindelijk sloeg hij af naar de rivier en draaide een kronkelend, smal straatje in. Williams boog zich naar de chauffeur toe en tikte hem op de schouder. „Daar is het," zei hü op een oud vervallen huis wijzend, dat er smoe zelig en verwaarloosd uitzag. De wa gen kwam voor dat huis tot stilstand. Het herbergde blijkbaar een groot aantal gezinnen. Fiske betaalde de chauffeur. Wil liams ging de anderen voor, en trok aan een scheefhangende bel naast de deur. Door de half openstaande deur konden ze in een donkere gang kij ken. Uit een der deuren aan die gang kwam een kind te voorschün en staarde de drie wachtende mannen aan. Eindelük kwam een bleke vrouw naar de deur toe. Franklin kon zich niet voorstellen, ooit een treuriger gezicht aanschouwd te hebben. Ze was mager en bleek; haar donkere haren glansden, hoewel er blykbaar weinig zorg aan' besteed was. Haar donkere ogen waren onpeilbaar diep. Maar haar handen interesseerden Franklin het meest. Ze waren ver weerd en onverzorgd, maar toch fijn en ondanks hard werk en weinig verzorging mooi gebleven. Bü het bekijken van die handen dacht Frank lin aan een ander paar handen, dat in zijn ogen ook altijd mooi zou bly- ven, al zouden ze nog zo hard moe ten werken. „Helen," zei de kleine huisknecht op een toon, die van dieper mense lijk gevoel sprak, dan Franklin ooit in hem vermoed had, „Helen deze meneer Fiske is de detective over wie ik gesrpoken heb." Zyn stem klonk büna als een liefkozing. „Hij is mee gekomen om de papieren te halen, die ik bij jou heb achtergelaten." „Juist". Het was het eerste woord door de vrouw gesproken en Frank lin stond versteld over haar beschaaf de stem en uitspraak van dat éne woord. Met een gebaar nodigde ze hen uit de gang in te komen, volgden haar een voor een naar een deur achterin en kwamen in een klein vertrek, dat er licht en helder uitzag. „Wil je de papieren even halen, Helen?" vroeg Williams vriendelük. De vrouw knikte en verliet de ka mer. Ze lieip heel langzaam en in het voorbügaan viel het Franklin op, hoe mager en uitgeteerd ze was. ,.U ziet, hoe arm ze zijn," zei Wil liams heel zachtjes. „Ik had gehoopt, och, u zult natuurlük wel denken, dat ik gek ben maar ik had ge hoopt, dat die papieren misschien wel iets voor hen zouden opbren gen, als ik ze hier een poosje be waarde. Ik verlangde het geld niet voor mezelf." Fiske nam de man aandachtig op en zag, met welk een tedere blik deze naar de deur keek, waardoor de vrouw verdwenen was. „Vreemd, dat je die vreemde men sen zo graag wilt helpen," zei hü, Franklin 'tersluiks een duwtje ge vend. „O.... maar zij is geen vreemde," zei Williams meteen, maar hield zich verder stil, alsof hij bijna een geheim verklapt had. „Geen vreemde?" vroeg Fiske „Wat is ze dan van je? Toch niet je zuster.dat maak je ons niet wijs, Williams." Het bleef even stil. De huisknecht keek weer naar de deur, waardoor de vrouw verdwenen was. Hij draai de zün hoed onrustig in de handen rond. „Nee, ze is mijn zuster niet," gaf hij toe, gejaagd als vreesde hü de moed te verliezen tot verder vertel len. „Ze is mün zuster niet, maar ze is het meisje, dat ik vroeger heb liefgehaden dat ik nog liefheb," voegde hij er nauwelüks hoorbaar aan toe. Hij hield op met zün hoed rond te draaien en keek verdrietig voor zich uit, als het beeld van een man, wien leven gebroken is. Franklin bekeek hem zonder eei woord te zeggen. Hy kon zün gevoe lens niet onder woorden brengen Fiske bleef met gebogen hoofd stil zitten. De deur der andere kamer ging open en Helen verscheen op de drempel. Ze keek Williams aan en zei heel zachtjes: „Hij slaapt en dat komt zo zelden voor, dat ik hem niet wakker wilde maken door het gor- dyn op te trekken. Daarom ben ik zo lang weggebleven." „Haar man heeft een ongeluk ge had en daar bovenop nog longont steking gekregen," vertelde Wil liams. De beide mannen wisten zich een ogenblik geen houding te geven. Tenslotte stak Fiske de hand naar de bundel papieren uit en nam ze van Williams aan. Hij onderzocht ze zwügend. „Ja, dat ziet er wel naar uit,, dat het de echte zyn, niet waar?" zei hij. Franklin bladerde ze door. „Ik zou ook zeggen van wel", ant woordde hü- Ze wilden heengaan, Williams zei Helen juist goedendag, toen 'n kreet uit de andere kamer hun aandacht trok. Die stem kwam Franklin on gewoon bekend voor. Hü wist niet, of Ti ij die stem werkelük, of in zyn verbeelding meer gehoord had. De kreet werd herhaald. „Hü is toch wakker geworden!" zei de vrouw zachtjes en beangst. Frank lin meende ten minste ancst in haar ogen te lezen. „Mogen we even naar hem toe? Misschien vrolükt het hem een beetje op," zei Williams. De vrouw knikte toestemmend. Ze scheen blij, dat ze de ziekenkamer niet alleen behoefde binnen te gaan. Williams volgde haar. Ze trok het gordün op. Ronald kwam nu ook binnen en keek naa rde zieke. Onwillekeurig ontsnapte hem een kreet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6