Kon, Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde jdeida M ieuwa Vacantie in eigen tand In de Oostduitse uraniummijnen Slaven achter prikkeldraad Het wordt weer warmer Oiwd*. GOLF r/12 WOENSDAG 9 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA' 3 Hoe het tuinbouwonderwijs zich ontwikkelde Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde, dat in de laatste dagen van Augustus zijn bekroning zal vinden in de in de Stadsgehoorzaal te houden Jubel-flora 1952, werd heden in „Den Burcht" een tuinbouwonderwijscon- gres gehouden. Behalve zeer velen, die met dit on derwijs te maken hebben en daar da gelijks leiding aan geven, werd dit congres bijgewoond door de burge meester, jhr ,mr. F. H. van Kinschot, de Gemeentelijke inspecteur van het Onderwijs, de heer H. A. Vriend en dc voorzitter van het hoofdbestuur der Mij., baron d'Hangest d'Ivoy van Mijdrecht. De voorzitter van de jubilerende af deling, de heer Joh. Jonker, heette hen allen welkom en wees er op, dat het bestuur het ditmaal niet gezocht heeft in het houden van een receptie of een grote feestavond, doch in het organiseren van dit congres, waar door de schijnwerper nog eens ge richt wordt op een der belangrijkste facetten der Mij.: het tuinbouwon derwijs. Ket congres zal morgen worden gevolgd door een vriend schappelijke bijeenkomst en in Aug. met een Jubel-flora, waaraan een keuring wordt verbonden. De heer J. Roggeveen van de In spectie van het Tuinbouwonderwijs, congresvoorzitter, sprak vervolgens een inleidend woord. Tuinbouwonderwijs in het verleden. De Leidse hortulanus, de heer H. Veendorp, vertelde het een en ander over de ontwikkeling van het tuin bouwonderwijs in België, Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland en weidde uit over de grondige wijzigingen, die zich in ons land t.o.v. dit onderwijs hebben voltrokken. Voorts wees spreker op' de beteke nis en invloed, welke de oprichting van de Rijkslandbouwschool te Wa- geningen (1876) op dit onderwijs heeft gehad, welke inrichting in 1919 in een hogeschool werd omgezet. Ten slotte schonk spr. aandacht aan het werk der Rijkstuinbouw- consulenten, de tuinbouwvakscholen, hetgeen voor meisjes op het terrein van het tuinbouwvak in Nederland en het buitenland wordt gedaan en het cursus- en leerlingwezen. Dank zij dit interessante historisch overzicht, kregen de congressisten een duidelijk beeld van de grote betekenis van het tuinbouwonder wijs voor ons land. In het heden. De heer Joh. Jonker, die in de middagvergadering de heer P. Krab bendam, plv. directeur van de Rijks tuinbouwschool te Hoorn, als spreker verving, gaf een uitvoerige uiteen zetting over het hedendaagse tuin bouwonderwijs. Hoewel er in de tuinbouw zeer veel met de hand wordt verricht, betekent dit met, dat het hoofd daarbij steeds een onder geschikte rol speelt. De werkers in de tuinbouw moeten weten wat zij doen. Zeker geldt dit voor hen, die in deze vorm van bodemcultuur een min of meer leidende positie bekle den. De grote belangstelling voor het tuinbouwonderwijs is volgens spreker niet alleen een gevolg van de omstandigheid, dat voor het ver krijgen van een teeltvergunning een theoretische opleiding wordt vereist doch ook het feit, dat de tuinbou- wende bevolking tot het inzicht is gekomen, dat een dergelijke oplei ding en ondergrond onmisbaar zijn. Wie vooruit wil komen moet leren. Na dit inleidend woord ging de heer Jonker over tot een uitvoerige bespreking van alle onderwijswegen, die voor de tuin- en/of plantkundige openstaan. Nadat over deze inleiding van ge dachten was gewisseld, heeft ir J. M. Riemens, rijkstuinbouwconsulent te Den Haag, enkele richtlijnen aan gegeven, waarlangs dit onderwijs zich in de toekomst moet ontwikkelen. EEUWFEEST HERSTEL KERKELIJKE HIëRARCHIE Oproep aan Kath. Toneelverenigingen In het kader der Leidse Viering van het Eeuwfeest Herstel Kerkelij ke Hiërarchie heeft de Raad xan Maatschappelijk en Cultureel Over leg een voorlopig programma opge steld. Naast een herdenkingsavond en een tentoonstelling bestaan er plannen voor een openluchtspel. Ten einde deze plannen gestalte te kunnen geven worden de besturen der Kath. Leidse toneelverenigingen uitgenodigd voor een oriënterende bespreking, welke zal plaats vinden op Maandag 14 Juli a-s., des avonds om 8.15 uur „In den Vergulden Turk". De voorzitter van de Raad van Overleg, dr. van Dongen, zal op deze bijeenkomst een algemeen inleidend woord spreken. De technische uit voering en wat verder met dit open luchtspel samenhangt zal worden toegelicht door de heer Th. Scholte. De Raad doet een beroep op aller medewerking om ook in Leiden een waardige Eeuwfeestviering mogelijk te maken en spreekt de wens uit, dat deze oriënterende bespreking mo ge bijdragen tot een zekere binding tussen de katholieke culturele ver enigingen in het algemeen. Mogen de toneelclubs hieraan de eerste stoot geven! Burgerlijke Stand Geboren: Paulus Johannes zn van A. J. Verhoogt en A. M. Belt; Ro nald zn van J. Taverne en G. G. Baas Gregorius Henricus Anthonius Theo- dorus Maria, zn van H. A. Fennes en M. J. Dofferhoff; André, zn van A. Frankhuizen en C. Taffijn; En- gelbertha Jannigje Maria, dr van N. Bosnia en A. P. M. Visser; Carel Hendrik, zn van A. van der Hulst cn J .F. de Wit; Marcus Jan Gijsbertus Gerard zn van M. Ossevoort en V. H. S. Kip; Astrid Jacoba Nella, dr van J. Langezaal en W. van Gog; Johan na Helena, dr van J. Both en N. van Katwijk. Overleden: E. Witteman, huisvr. van Versluis 71 jr; R. Heering, zn, j?.' S- G. Tierolf, man 72 jr; P. de la Rie, man 44 jr. Wat lezers schrijven Bescherming burgerbevolking En dank aan de L.B.D. Mijnheer de Redacteur. Ondergetekende verzoekt beleefd opname van onderstaande regelen. In de dagbladen te dezer stede kwam d.d. 5 Juli voor, dat alhier door de heer Burgemeester de B.B.-raad is geïnstalleerd. Volkomen zal een ieder het er mee eens zijn, dat dit niet alleen een zaak van de gehele gemeenschap is, maar tevens een plicht! Enkel, naar aanleiding van de rede gehouden door de heer mr. Tieler.dus Kruythoff, waarin deze het o.a. had over grote meoilijkheden betreffende het werven van 2500 vrijwilligers, ge loof ik ook, dat deze moeilijkheden werkelijk bestaan en wel om de hier na volgende reden; n.l.: Toen in het najaar van 1939 te dezer stede de vrijwillige luchtbe scherming werd opgericht, waren er voor de diverse blokploegen voldoen de vrijwilligers, die, op een enkele uitzondering na, gedurende de gehele oorlog belangloos paraat hebben ge staan voor hulp en bescherming van hun mede plaatsgenoten. Deze vrijwilligers nu was beloofd een gezellige avond in de Stadsge hoorzaal na afloop van de oorlog, een en ander als beloning voor de door hun bewezen diensten; daar de Ned. Ver. van Luchtbescherming niet voldoende bij kas zat cn de gemeente Leiden er waarschijnlijk ook niet voor voelde, ging het niet door. Op een laatste bijeenkomst van wijkhoofden, welke gehouden werd in Juli 1945, waarbij tegenwoordig de heer Kok, secretaris en wijlen de heer Rietdijk, administrateur van de Ned. Ver. van Luchtbescherming, werd besloten om alsnog voor de vrijwilligers een plaat te doen ver vaardigen van de Academie, uit te voeren in koperdiepdruk, een en an der volgens een foto, welke een de zer heren bij zich had, waarschijn lijk zou daar nog bijkomen een oor konde van de gemeente Leiden. Nooit meer iets van gehoord. Toen kwam in Mei 1951, dus 6 jaar later, het volgend bericht in de dag bladen voor en wel dat de Ned. Ver. van Luchtbescherming, met toestem ming van de Minister van Binnen landse Zaken, een herinneringsme daille heeft laten vervaardigen, be stemd voor hen, die zich tijdens de oorlogsjaren op enigerlei wijze voor de Luchtbescherming verdienstelijk hebben gemaakt. We schrijven nu Juli 1952, dus ruim .een jaar later; nooit iets van gehoord. Leiden en Oegstgeest heb ben straks 2500 vrijwilligers nodig voor de B.B., 't zal moeilijk zijn ze te krijgen, gezien de beloften ge daan aan de vrijwilligers der oude Luchtbescherming, van welke belof ten er niet één is nagekomen, nog niet eens een officieel bedankje in de dagbladen; men had die mensen immers toen niet meer nodig! Toch is het te hopen, dat er zich voldoende vrijwilligers melden, aangezien in dien dit niet het geval zou zijn de Overheid gaat vorderen, of anders gezegd: men wordt dan gedwongen en zo de ervaring leert, heeft men aan. gedwongen mensen niets, men kan ze beter kwijt zijn dan rijk. J. 'T HART (oud-Wijkhoofd van Wijk 10), Vondellaan no. 1, Leiden. Noot van de Redactie. De inzen der heeft volkomen gelijk. Ons ver slag van de Vrijdagavond gehouden vergadering was noodzakelijkerwijs beperkt. Anders hadden we er ook in vermeld, dat de burgemeester van Leiden, ten aanzien van de vroe gere Lucht-Beschermingsdienst nog het volgende heeft gezegd. „Hoewel dit door verschillende fac toren in de hand gewerkt is, moet het m.i. toch als een spijtig feit gezien worden, dat, na het beëindigen van de vorige oorlog, toen de „Lucht bescherming" haar, de lange oorlogs jaren door zo trouw vervulde taak neerlegde, van de zijde van de over heid niet voldoende uiting is gege ven van waardering, welke zij toch ongetwijfeld had, voor al hetgeen door deze organisatie in haar geheel en door de leden individueel gepres teerd is. De wellicht in de ge ederen van de L.B.D. hierdoor ontstane te leurstelling zou m.i niet van grond ontbloot geacht kunnen worden. Met de grote belangen waarom het thans gaat voor ogen, heeft echter het gevoel van verantwoordelijkheid in deze eventuele gevoelens van te leurstelling verdrongen en zeer tot mijn vreugde heeft men volle mede werking toegezegd en hebben wij dan ook thans 'een L.B.D.-vertegenwoor diging in ons midden." Red. L. Crt. I Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. J. Ruym gaart, Den Haag, idem de heren E. W. Pera, Den Haag, B. A. de Jong, Bloemendaal, E. J. de Vries, Leiden, T. L- M. Landman, Rotterdam; can- didaatsexamen Klassieke taal- en letterkunde mej. L. G. Abrahams, Leiden, idem de heren J. D. Du- rieux, Delft, H. Chr. Albertz (cum laude), Groot Schermer; doctoraal examen Geologie de heer W. H. Zagwijn (cum laude), Den Haag;; doctoraal examen Scheikunde de heren J. L. J. v. d. Vliervoet, Lei den, P. L. de Reeder, Den Haag, J. Schrama, Leiden; doctoraal examen Indologie (Econ.) de heren D. Ab dul Karim, Leiden, Sumarsono, Oegstgeest, J. Piry, Leiden; candi- daatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde mej. H. Miskotte, Lei den; candidaatsexamen Geschiede nis de heren C. A. J. Salman, Haar lem, N. K. C. A. in 't Veld, Den Haag; candidaatsexamen wis- en na tuurkunde (E) mej. E. J. Boteren- brood. Leiden, idem (F) mej- B. van Straaten, Leiden, de heren M. S. Brouwer, Leiden, F. van Dorp, Lei den, J. A. Cras, Leiden; candidaats examen wis- en natuurkunde (A) de heren L. B. Beentjes, Den Haag, R. Nottrot, Den Haag, J. F. van Haas trecht, Den Haag, idem (D) P. H. G. Franken, Leiden. Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk (Advertentie.) Alle leden van de R.K. Toneelver eniging „Vondel" zij medegedeeld, dat het hedenavond Rozenkransbid- den is voor de zielerust van de ere voorzitter, de heer W. de la Rivière, in de rouwkapel van het St. Elisa- bethziekenhuis te 7 uur. LEIDSE SPAARBANK. In de maand Juli 1952 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 549.179.32, terugbetaald ƒ569.988.12. Plet aantal nieuwe boekjes bedroeg 180 en het aantal afbetaalde boekjes 214. Op 4.708 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 69.884,75 bijgeschreven. Er werden 310 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van ƒ5.886,85. Het bij de Jeugdspaardienst ge spaarde bedrag was 130.40. Het tegoed der 30.641 inleggers be droeg aan het einde der maand 16.473.526.22. KLAP VAN TRAMPAAL. De behoefte aan koelte is een zes jarig zonnetje van het Hendrik de Keyserplein te Amsterdam noodlot tig gewerden Het ventje keerde met zijn moeder met de tram uit Zand voort naar Amsterdam terug. Op de Leidsevi-art stak het jongetje zijn hoefd buiten het raam; hij kreeg een klap van een langs de trambaan staande paal en is met een hersen schudding en wenden aan het hoofd naar net Diaconesenhuis te Haan'-n vervoerd. De A. N. WA heeft om aan te tonen, dat het ook in deze tijd nog mo gelijk is zonder enorme kosten vacantie te houden in eigen land en tóch op velerlei manieren te kunnen genieten van de natuur een dezer dagen een pers-excursie door ons land georganiseerd. De journalisten worden gebracht naar vele mooie plekjes in ons land en hun werd getoond, hoe en waar de vacantiegangers kunnen wonen. Een van deze mooie streken in Leersum. Hier wonen vele vacantiegangers in het kampeercentrum Ginkelduin. Een vacantiehuis midden in het bos (foto boven). Ook het Gooi biedt vele mo gelijkheden. Een gezocht vacantieoord is het Franse Kamp op de heide on der de gemeente Bussum. (foto onder). MARKTBERICHTEN WOERDEN, 9 Juli. Kaas. Aange voerd 315 partijen: le soort: 2.19 2.25, 2e soort 2.132.18, zware f 2.32 per kg. Handel traag. TER AAR, 8 Juli. Groente. kas- snijbonen 6.207.50, idem B 4.80 5.9<idem stek 2.703.30, snijbo nen natur .5605.90, stambonen nen natuur 5.605.90, stambonen pucijners 2.20, doppers 2.50, blauw schoKkers 2.50, tuinbonen 0.70— De Gemeenten Rotterdam en Dordrecht zijn gezamenlijk eigenaresse van 1.00, alles per 10 kg.; waspeen 8 cent, het forensenkamp „Kruininger Gors" te Oostvoorne. (foto boven). In Zand- idem II 7 cent per kg. voort is een groot Caravan-terrein, (foto onder). weer: (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Droog weer met flinke op klaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Warmer. In het Oostduise stadje Johanngeor- genstadt bevinden zich uitgestrekte uraniummynen, tevens is dit plaats je het centrum geworden van de Sowjet-Russische atoomindustrie. In dit verband treffen we daar dan ook de laboratoria ten behoeve van het Russische atoom-onderzoek aan. Hier werken, achter prikkeldraad, 40.000 Duitsers en 3000 Russen in de atoom-industrie. Deze mensen, het zijn practisch allen arbeidsslaven, werken hier geheel afgezonderd van de buitenwereld. Zij zijn allen de ge vangenen van de N.K.W.D., de Rus sische geheime politie cn in Johann- georgenstadt geldt in volle omvang de onbeschreven ijzeren wet: .Ura nium breekt mensenrechten." In dit stadje van angst en beven, wordt hard en onvrijwillig gewerkt door dit moderne soort van gevange nen en het vervullen van de slaven arbeid is voor een ieder in Jo-hann- georgenstadt eerste en hoogste ge bod. Veiligheidsvoorschriften ten be hoeve van de tewerkgestelden be staan er niet, hetgeen tot gevolg heeft, dat er iedere dag min of meer ernstige ongelukken plaats grijpen, terwijl er iedere dag ook mensen sterven als gevolg van radio-actieve stralen of bestralingen. Onder deze mensen heerst hoe kan het anders een vertwijfelde, een soort van paniekstemming, die voortdurend morele ontsporingen der arbeidsslaven ten gevolge heeft. Dè enige ontspanning in Johanngeor- genstadt bestaat uit het gebruik van alcoholische dranken en vrouwen. De mensen daar leven immers bij de dag.... Vergeefs probeert de be ruchte Oostduitse volkspolitie hier tegen op te treden, doch in de mees te gevallen zonder gevolg. Geen répresailles. Onlangs werden tijdens een vechtpartij in een café te Johannge orgenstadt, tussen Oostduitsers werk zaam in de mijnen en leden der Volkspolitie, drie leden der volks politie zonder meer doodgeslagen door dronken en wild geworden Oostduitsers. De te hulp geroepen N.K.W.D. (de Russische geheime po litie) greep echter niet in en liet dc zaak voor wat ze was. Hiervoor heeft dit Russische terreur-apparaat haar reden. De sterke drank die in de ve le café's van Johannorgenstadt wordt geschonken, is de Russische drank do Wodka. Door een omweg via de Wodka stroomt het loon der arbei ders, dat 500 tot 1000 Oostmark per maand bedraagt, weer terug in de handen en zakken der Russen. Het is dan ook zo, in Oost-Duitsland en meer in het bijzonder in Joha.ingeor- genstadt, dat criminele feiten prac tisch niet worden vervolgd, des te zwaarder echter worden de z.g. po litieke delicten bestraft, waaronder „sabotage" een belangrijke plaats in neemt. Het woord sabotage is voor een ieder in de atoomindustrie van Jo- hanngeorgenstadt een vreselijk woord geworden. In de uraniummij nen worden zelfs kinderen van 18 jaar en jonger verplicht tewerk ge steld en velen van hen proberen dan ook naar het Westen te vluchten. Dit vluchten is echter zeer gevaar lijk in verband met het zeer scher pe politietoezicht. Johanngeorgenstadt was voorheen een vriendelijk stadje, het was een vacantieoord, een kuuroord, omge ven door bergen en uitgestrekte bossen. Dit alles is nu verleden tijd geworden sinds de Russen zich van Oost-Duitsland hebben meester ge maakt. Johanngeorgenstadt is thans on dergraven en er bevinden zich uit gestrekte uraniummijnen, alsook een net van spoorlijnen, richting: Rus land. Grote barakkenkampen zijn er gebouwd voor de arbeidsslaven, al léén de bezetters en hun satellieten wonen in.stenen huizen; in ijl-tem po is dit eens zo vriendelijke stadje omgebouwd en nu is het de stad waar het atoomonderzoek der Rus sen plaats vindt. Verloop der bevolking. Door sterfte en door vluchi heerst er in dit atoomcentra een voortdu rend tekort aan arbeiders, doch ook hieraan is door de Russen gedacht en iedere dag, dag in, dag uit, komen er treinen aan in Johanngeorgen stadt die gedeporteerden aanvoeren, afkomstig uit alle delen van het on metelijke rijk van de Russische beer. In deze atoomstad, waar dag en nacht wordt gewerkt ziet het er uit als in een concentratiekamp. De ge hele stad is omgeven en afgezet door hoge prikkeldraad-versperrin gen. De versperringen worden van tijd tot tijd onderbroken door wacht torens, waarop zich leden van de volkspolitic en de N.K.W.D. bevin den voorzien van machinegeweren. In de nachtelijke uren lichten voort durend schijnwerpers op, die hun helder en doordringend licht over In het centrum van Johanngeor- stad en omgeving werpen, genstadt staat de „Kommandantura" (het bureau van de Russische stads- commandant) cn in de nachtelijke uren ziet men, hoog op het dak, een bloedrode elcctrische lamp in de vorm van do beruchte Sowjetster. Zo brengt Rusland aan de aan haar, onderworpen gebieden en inwoners de vrijheid. 10 Juli: zon op 4.32 en onder 20.57; maan op 22.38 en onder 08.21 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het zeer warme weer van de laatste dagen is gisteravond een ein de gekomen Nadat in het Oosten van Nederland de temperatuur gistermid dag nog tot 29 a 30 graden was op gelopen, begonnen in het Westen van Nederland koelere luchtmassa's binnen te dringen, die toen aan onze kust de temperatuur tot ongeveer 19 graden deed dalen. Ook in de Po- vlakte, in Zwitserland, Oost-Frank rijk en Zuid-West-Duitsland werd de hete continentale lucht tot de terug tocht gedwongen. In Scandinavië, waar ook de warmte was doorgedron gen ,wist deze zich te handhaven. In Zuid-Noorwegen steeg het kwik gis termiddag plaatselijk tot 29 graden en er was zelfs een enkel station ten Noorden van de Poolcirkel met een maximum van 27 graden. Waar in West-Europa de binnen dringende koele lucht op de hete con tinentale lucht stootte, ontstonden zware onweersbuien. Ook in het Oos ten van Nederland traden deze op. Het vliegveld Zuid-Limburg meldde een totale regenval van 44 mm. Eind hoven 13 m.m., Volkel 12 m.m., in de stad Maastricht viel hier en daar meer dan 60 m.m. Op het vliegveld Twente, waar het ook vanmorgen nog flink regende was tot 9 uur 58 m.m. afgetapt. Intussen breiden zich van de Golf van Boscaye weer drukstijgingen over Frankrijk en onze omgeving uit. In verband hiermede zal dc bewol king gaan breken en waar er tevens in de hogere niveaux van het Zuid- Westen uit opnieuw warme lucht naar onze omgeving onderweg is, mag wor den verwacht, dat na de afkoeling van vandaag de temperatuur ko mende dagen weer flink gaat sty* gen. üet w.e&h in Swiapa De weerrapporten van het KNMI van hedenmorgen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO licht bew. 22 c. STOCKHOLM onbewolkt 28 c. HELSINKI onbewolkt 25 c. EDINBURGH zwaar bew. 21 c. LONDEN geh. bewolkt 22 c. KOPENHAGEN onbewolkt 25 c. AMSTERDAM geh. bewolkt 26 c. CENèVE zwaar bewolkt 32 c. PARIJS zwaar bewolkt 25 c. BORDEAUX mist 24 c. NICE zwaar bewolkt 29 c. BERLIJN onbewolkt 27 c. FRANKFURT zw. bew. 34 c. MüNCHEN geheel bewolkt 30 c. WENEN zwaar bewolkt 27 c. LOCARNO onbewolkt 31 c. ZURICH geheel bewolkt 27 c. Tot burgemeester van Zutfen is bij K.B. met ingang van 16 Juli a.s. benoemd de heer S. de Jong, sedert de bevrijding wethouder van onderwijs en financiën te Enschede en afgevaardigde van de P. v. d. A. in de Eerste Kamer. Bij de N.V. plettcrij v.h. L. I. Enthoven cn Cie zijn Dinsdagmiddag 19 leden van het personeel ontsla gen. Dc onderneming is ruimschoots van orders voorzien. Gebrek aan ma teriaal is de voornaamste oorzaak van dit ontslag. Op 12 Juli hoopt een der oudste inwoonsters van ons land, mej. E. Schulz, die al jarenlang verpleegd wordt in „Levensavond" te Nijmegen, haar 104de verjaardag te vieren. VERBOND VOOR VEILIG VERKEEJ Opgebroken weg

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3