Morgen gaan 500 Laura-rijders de vijfde Vierdaagse beginnen De vier routes (473 km) Nieuw Nederl. record 100 yards van Fanny Blankers ook wereldrecord De opening van het Sportpark „Duinhorst" te Wassenaar Drukte in Alphen aan den Rijn MAANDAG 7 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 (Van onze „fietsende redacteur"). LEIDEN, Maandagmorgen. T rr.T KOST ONS moeite te geloven, dat morgenochtend reeds de vijfde Laura-rit van start gaat, dat de eerste rit al vier jaar achter ons ligt, dat we dus al vier maal vier is zestien Laura-dagen gereden hebben, hetgeen bij elkaar neerkomt op een slordige pak weg 2000 Laura- kilometers! Toch is het waar. Toch zullen vanmiddag de Laura-rijders het nijvere Alphen aan den Rijn weer bevolken, toch zullen morgenochtend om zeven uur weer enige honderden rijwiel-enthousiasten aan hun eerste kilometers gaan beginnen. Niet te geloven? Het is waar! Nu wij nog in Leiden dit schrijven, zijn de meeste Laura-rij ders al op weg. Velen komen, van ver en maken van de Vierdaagse een Zesdaagse, door de heen- en terug weg eveneens per fiets af te leggen. Vanmiddag zullen zij weer op het IJsclubterrein aankomen, de oude be kenden van vorige Laura-ritten. Dan zullen de hartelijke welkomstkreten weer opklinken tussen de dichte groepen bont-uitgedoste fietsers, die met hooggespannen verwachtingen naar Alphen gekomen zijn. Ja, hooggespannen verwachtingen! Dit wordt de vijfde, dus een lustrum- Laura-rit, en van een lustrum-rit mogen we verwachten, dat het ver loop extra plezierig zal zijn. De oude „Laura-rotten", die als uw ver slaggever de Laura van het begin af hebben meegemaakt en nog geen enkel jaar verzuimd hebben, kennen de Alphense Rijwielvierdaagse. Zij kennen zowel de goede als de min der goede kanten. Zij weten me» te praten over de kameraadschappelijke sfeer tussen de rijders, over de pret tige stemming op de rustplaatsen, over de gezelligheid in de avonduren en over de uitbundige intocht op Vrijdagmiddag. Zij kunnen ook mee praten over de moeilijkheden in de Laura-gelederen, die helaas niet bin nen de muren gebleven zyn. Welnu, wij, oude „Laura-rotten", wij verwachten van deze lustrumrit niets meer en niets minder, dan dat sfeer, stemming, gezelligheid en uit bundigheid niet minder zullen zijn dan voorheen. Dan is het prima! En dat er van die moeilijkheden niets meer te bespeuren zal zijn. Dan zullen wij tevreden zijn. Ster ker: dan zullen wij, oude „Laura- rotten", deze vijfde vierdaagse tot een succes maken, groter dan alle voorgaande jaren! Want het zijn de Veertig rijders voor de vijfde keer Naar schatting zullen er dit jaar 500 deelnemers zijn. Het juiste aantal is te voren nooit precies te zeggen, want tot op het laatste ogenblik komen er nieuwe aanmeldingen binnen van rijders, die eerst de kat eens uit de boom gekeken hebben. Wanneer het dan op Maandag morgen behoorlijk weer is, be sluiten zij alsnog om mee te rij den. Onder de deelnemers be staat de grootste groep uit nieu welingen (180), er komen 80 rij ders voor de tweede keer, 60 voor de derde, 90 voor de vierde en 40 voor de vijfde keer. De laatsten vieren dit jaar dus mèt de Lau- ra-zelf hun Laura-lustrum. In de eerste vier jaar reden in totaal 1.240 verschillende deelnemers mee, waarvan er naar schatting 270 morgen weer zullen starten. Op het eerste gezich lijkt dit een gering aantal, maar opvallend groot aldus wijst de Laura- boekhouding uit is het aantal huwelijken en emigraties, de eerste meestal, de laatste zeker een belemmering. beproefde Laura-rijders, die zo'n vierdaagse kunnen maken of breken. Het zal hun taak zijn de nieuwelin gen in te wijden in de Laura-sfeer, op te nemen in de Laura-familie, deelgenoot te maken van alles wat de Laura aan goeds en prettigs biedt! TOURISTISCH FEEST. En dat is veel, heel veel! We heb ben er al herhaaldelijk over geschre ven en mógen het hier nog wel eens herhalen, dat de Laura een feest is. Een feest van wielrijdend Nederland, een touristisch evenement, dat inge slagen is. De Laura kan en wil geen wielerwedstrijd zijn, maar een gele genheid 'voor Neder- en buitenlan ders om ons mooie land beter te le ren kennen, om te genieten van het natuurschoon, dat de drie te bezoe ken provincies rijkelijk overvloedig bieden, en om een sportieve presta tie te volbrengen. Want een prestatie blijft het! Nu kunnen alle mogelijke niet-Laura- rijders ons vertellen, dat 125 km. per dag niets bijzonders is 500 km. in vier dagen is dat wel! Temeer, daar men gebonden is aan talrijke bepalingen van startuur en aan komst, routes, controles en pauzes. Gebonden ook aan de dwingelandij van ons Nederlands klimaat, dat het naar believen vier dagen laat rege nen en stormen om er bij neer te vallen. De Laura-rotten kunnen daar hele 'verhalen over vertellen. Zij herin neren zich nog als de dag van giste ren de eerste Laura in 1948, toen we practisch onafgebroken vier dagen regen gehad hebben en zo'n felle stormwind (natuurlijk pal tegen!), dat- de golven van de Westeinder- plassen een meter hoog over de kade sloegen! Zij herinneren zich nog de derde dag, met de terugrit Utrecht— Alphen, toen alle rijders in gesloten gelederen optornden tegen de helse elementen en niemand het peloton durfde los te laten, omdat hij wis en zeker alleen de strijd niet tot een goed einde gebracht zou hebben. HARTELIJKE ONTVANGST. Nieuwelingen, laat U niet afschrik ken! We zouden ook kunnen vertel len van verrukkelijke fietstochten, zoals verleden jaar, met het windje in de rug, en een zonnetje aan de hemel, over het duinpad van Katwijk naar Noordwijk en vervolgens naar Bloemendaal. Prachtig! Of van de tochten door Hollands onvolprezen polderland naar Rotterdam, van dro merige koeien in een groene wei, langs een rimpelloze poldervaart. En van. maar neen, laat ons ophou- Medische keuring Het bestuur heeft een wijs be sluit genomen, door de medische keuring voor deelnemers boven de 60 jaar verplichtend te stellen. Gezonde oude mensen vorige jaren hebben het uitgewezen kunnen de Laura geheel uitrij den, zonder nadelige gevolgen over te houden. Het is echter verstandig even de dokter te vragen of deze prestatie nog wel geleverd kan worden door hart, longen en benen! Vermoedelijk om dezen reden heeft Opa Dijk stra uit Leiden verleden jaar de oudste deelnemer, 68 jaar) niet ingeschreven. Er is ook nog geen aanmelding binnen van de oude baas uit Stolwijkersluis, maar die komt altijd op het allerlaaste mo ment vertelde ons de heer Groenhart. We zullen afwach ten! den. Wacht nog één dag, nieuwelin gen, en jullie zult zelf ervaren wat de Laura is! En dan spreken we nog niet eens over ALphen zelf, over de hartelijke ontvangst, die de deel nemers daar ten deel valt. Hon derden Alphense gezinnen staan spontaan hun logeerbed af aan een Laura-rijder, die verzorgd en vertroeteld wordt alsof hij aan de Tour de France deelneemt, in plaats van aan de Alphense Rij wielvierdaagse! Stilzwijgend gaan we voorbij aan de Politie-service, aan het eten-koken van de huis houdscholen, aan de medewerking van Gemeentebestuur en -dien sten. Dit alles tesamen wijst er op, dat Alphen de Laura welgezind is en niets nalaat om het de deel nemers zo aangenaam mogelijk te maken. Niet voor niets zegt iedere Laura-rijder, die in zijn kennis senkring reclame voor de vier daagse maakt: „Een fijne tocht, joh, en gezellig in Alphen!" VEEL WERK VOORAF. Vraag niet wat er allemaal gedaan moet worden, voordat zo'n vierdaagse starten kan. De heer J. Vieibergen, secretaris van het Laurabestuur, kan er van meepraten. En mevr. Vierber- gen niet minder. Maanden van te voren moet er al correspondentie ge voerd worden, zowel met adspirant- deelnemers als met officiële instan ties. Duizend en één, vergunningen moeten aangevraagd worden. Er moeten routes uitgestippeld, con trole-posten vastgesteld, stempel- plaatsen aangewezen, kilometers uit geteld en gemaakte fouten verbeterd worden. Want ieder jaar is de route anders; steeds worden er nog mooiere plekjes en nog betere wegen gevon den. Bovendien moet er variatie ziin en kan het voorkomen, dat benaalde wegen door omstandigheden niet in de route kunnen worden opgenomen. Dit alles kost een zee van tijd, maar het wakkere best"ur. onder aanvoe ring van de heer W. J. Lam. laat zich door geen moeilijkheden uit het veld slaan. Ook nu zijn zij weer klaar om hun gasten te ontvangen. Alles is tot in nunties geregeld en voor zover zij het in hun macht hebben, zal deze lustrum-Laura prima verlopen. Er werden ten opzichte van verle den jaar enige wijzigingen aange bracht. Zo is men bv. teruggekomen van het twee ploegen-stélsel. Om te j gemoet te komen aan klachten van j jongelui, die 125 km. per dag te wei- I nig vonden, terwijl de ouderen geen 1 langere ritten wilden hebben, werd j verleden jaar besloten iedere rijder j de keus te laten tussen twee routes, een van 125 en een van 150 km. De I splitsing bleek echter afbreuk te Enige nog niet gepubliceerde foto's van verleden jaar geven een indruk hoe het er tijdens de Laura aan toe gaat. Links: Na een geslaagde tocht keien de deelnemers terug op het IJsclubterrein in Alphen aan den Rijn. Rechts: Er wordt onderweg ook wel eens iets anders gedaan dan fiet sen, hetgeen deze drie luierende deelnemers bewijzen! Onder: De hulpvaardigheid der Laura-rijders is spreekwoordelijk. Vooral de politie- groepen, die jaarlijks mee-rijden, verlenen vaak assistentie aan rijders- met-pech, wanneer tenminste de re paratiewagen nog niet in zicht is. (Foto's: „De Leidse Courant"). doen aan het onderling contact, dus aan de gezelligheid, zodat men be sloten heeft dit jaar weer gewoon 125 km. per dag te laten rijden. Om te verhinderen, dat sommige snelheidsmaniakken gaan rennen, heeft men dit jaar voor het eerst de stempelposten op tijd gezet. Op de eerste dag kan men b.v. 'niet voor een bepaald uur zijn stempel op het Kopje van Bloemendaal krijgen, zo dat renners bij iedere stempelplaats moeten wachten. Afwachten wat het succes hiervan zal zijn. Zeker is, dat deze onderwerpen (wellicht ook de beruchte „feest neuzen-kwestie") vanmiddag en vanavond reeds druk besproken zullen worden door de deelne mers, zowel bij de aanmelding op het IJsclubterrein als in de grote feesttent. En daarmede zal de 'echte Laura-sfeer er weer zijn, de sportieve vierdaagse-stemming, die hopelijk blijven zal tot Vrijdag avond. In dat geval staan ons vier heerlijke dagen te wachten, weer of geen weer. Dan zullen de hon derden Laura-rijders weer vreug de beleven aan hun tocht naar Alphen. Het is met de vurige wens, dat deze lustrum-vierdaagse weer een echt Laura-feest moge worden, dat wij dit praatje-ter-inleiding besluiten. In de komende dagen hopen wij iedere avond een „ooggetuige-verslag" te publiceren over het wel en wee van deze Laura-rit. T^INSDAG is de route 120 km. lang, waarvoor de rijders 10 uur krij gen. Zij gaan ov#r Koudekerk naa: Leiden (ongeveer 's morgens om acht uur), over Zoeterwoudse en Witte Singel naar de Haagweg, Haagsche Schouw, Deyl, Wassenaarse Slag, Kat wijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, Noord-Binnen, Noordwijkerhout. De Zilk, Vogelenzang, Aerdanhout, Overveen, Bloemendaal, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, door de Haarlemmermeer naar Oude Wete ring, terug naar de Rijndijk over de vroegere „rolbrug" bij Leimuiden naar Rijnsaterwoude, Alphen aan den Rijn. Verleden jaar werd voor het eerst naar Bloemendaal gereden, het geen goed bevallen is. De tocht van Katwijk naar Noordwijk door de duinen is steeds een der hoogte punten van de Laura, vooral voor rij ders, die uit andere provincies ko men. WOENSDAG is de route 126 km. lang, waarvoor de rijders weer 10 u. krijgen. Zij gaan via Rijnsater woude en Leimuiden naar Burger- veen. Vervolgens langs de Ringvaart naar Schiphol. Daarna langs de Bos baan naar Amstelveen, Amsteldijk, Berlagebrug, Diemerbrug, Muiden, Naarden, Bussum. Dan door het Gooi, is ook dit een prachtige rou te, die een zeer afwisselend karak ter draagt van polderland en bosrij- rijke streken, Vooral de omgeving van Baarn is zeer aanlokkelijk, temeer omdat men er weinig last heeft van de eventuele tegenwind. Donderdag is de route 122 km. lang, die eveneens in 10 uur vol bracht moet worden. Evenals de eer ste dag leidt de tocht eerst naar Kou dekerk. Vervolgens over de Geme- neweg naar Hazerswoude, over Bleis- wijk en Bergschehoek naar Rotter dam. Daarna over de Rotterdamse Dijk naar Schiedam, Viaardingen, Maassluis, Hoek van Holland. Dan over 's-Gravenzende door het West- land naar Monster, Loosduinen en Den Haag. Terug over Leidschendam en Voorschoten, over de nieuwe weg naar het Rijn- en Schiekanaal, over de Hoge Rijndijk naar Koudekerk, Alphen. Deze rit beva: een geheel nieuw stuk, namelijk van Rotter dam naar Hoek van Holland, een tocht, die niet uitblinkt door natuur schoon, maar die toch zeer interes sant is. VRIJDAG is de route slechts 105 k.m. waarvoor de deelnemers dan ook slechts 9 uur krijgen. Di rect na de start v/ordt er gereden in de richting Hefbrug Vervolgens naar Zwammerdam, Bodegraven, Rf-euwijk, Gouda, Stolwijkersluis, Oudewater, Montfoort, Oude Rijn, Utrecht, Harmeien, Vleuten, Haar- zuilens, Woerden, Rietveld Nieuwer- hrug, Bodegraven (verzamelen) en in optocht naar Alphen terug. Als bijzondere attractie in deze rit naar de Domstad is een bezoek aan het prachtige kasteel Haarzuilens opge nomen. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportpark Duinhorst te Wassenaar stonden ook enige athletieknummers op het programma, waar aan verschillende leden van de Olympische ploeg voor Helsinki deelnamen Fanny Blankers won (met de lichte wind in de rug) in een tijd van 10.6 sec., waarmede ze het officiële record, dat met 10.7 sec. op naam stond van Mar- jorie Jackson (Australië), gemaakt op 31 Maart 1950 te New Caste (Austr.) verbeterde. De Australische athlete heeft echter in Maart jl. te Melbourne al een tijd van 10.4 sec. genoteerd, doch dit record is nog niet door de I A. A. F. erkend. In ieder geval heeft Fanny het Nederlands record op deze af stand met 0.2 sec. omlaag gehaald. Zij zelf had het record sinds 18 Augustus 1948, gemaakt te Dublin in haar bezit. Puck Brouwer noteerde 10 8 sec. en Willy Lust bleef met 10.9 sec. als derde onder de 11 sec. De athleten von den de nieuwe sintelbaan nog wat aan de zachte kant. maar men verwacht algemeen, dat deze in de toekomst zeer goed zal worden. Bij de heren bleef Theo Saat (V. en L.) op de 100 yards met 9.7 slechts 0.1 sec. boven het sinds 1930 date rend Nederlands record van Chris Berger. Griek werd tweede in 9.9 sec. terwijl Kleyn derde werd in dezelfde tyd. Harry de Kroon liet verstek gaan op de 800 meter wegens de blessure, welke hij vorige week tijdens de Ne derlandse kampioenschappen opliep. Nu won won Kreuningen in de tijd van 1 min. 58.7 sec., gevolgd door Verwey in 1 min. 59.2 sec. en Stada in 1 min. 59.4 sec De eerste 400 m. ging in ca 60 sec. De nationale damesploeg kreeg ge legenheid voor het eerst uit te komen in de nieuwe samenstelling (Fanny BlankersKoen, Nel Büch, Gré de Jongh en Puck Brouwer) tegen een Haagse en een gecombineerde ploeg. De wissels tussen Fanny Blankers en Nel Büch en die tusen Gré de Jongh en Puck Brouwer waren goed, doch de wissel van Nel Büch en Gré de Jongh was niet best. Xenia StadDe Jong. die haar plaats in de Olympi sche ploeg heeft moeten afstaan aan Nel Büch, was als no. 2 in de ge combineerde ploeg opgesteld, zodat zij tegelijk met haar rivale liep. Zij nam het stokje goed over van Lous van der Meyden (3 m. achterstand op Fanny) en wist de voorsprong welke de nationale ploeg in de eerste 100 m. door Fanny Blankers had verkregen, met 2 m. te verkleinen En dit on danks de handicap van een lichte en kelblessure, welke ze deze weeU bij de training opliep. De nationale ploeg won evenwel gemakkelijk in de zeer matige tijd van 48.4 sec. Slijkhuis bleek nog zoveel hinder te hebben van zijn Achillespezen, dat hij van zijn arts geen toestemming had gekregen te starten in de 3000 m. Nu toonde Hans Harting zich op deze afstand heer en meester en won met een ruime voorsprong in 8 min. 55.4 sec. voor zijn tweelingbroer Herman, die 9 min. 02.— sec. nodig had. De uitslagen luiden: 100 yards dames: 1. Fanny Blan kers Koen (Sagitta) 10.6 sec. (nieuw Nederlands ree.). 2. Puck Brouwer (Celebes) 10.8 sec 3. Willy Lust (Zaanland) 10.9 sec., 4. Xenia Stad- de Jong (Sagitta) 1.14 sec., 5. Gré de Jongh (Sagitta) 11.4 sec.. 6. Lous van der Meyden (Celebes) 11.7 sec. 100 yards heren: 1. Theo Saat (V. en L.) 9.8 sec.; 2. Griek (A.A.C 9.9 sec, 3 Kleyn (V. en L.) 9.9 sec., 4. Sleeuwenhoek (V. en L.) 10.1 sec., 5. Zwaan (A.A.C 10.2 sec. 800 meter: 1. Van Kreuningen 'Trekvogels) 1 min. 58,7 sec.; 2. Ver wey (Trekvogels) 1 min. 59.2 sec. 3. Stada (D.O.S.) 1 min. 59.4 sec., 4. Rem (Lycurgus) 1 min 59.5 sec. 4 x 100 m. estafette dames: 1. Na tionale ploeg 48.4 sec., 2 gecombineer. de ploeg 49.5 sec., 3. Haagse ploeg 50.1 sec. 3000 m.: 1. Hans Harting (A.A.C.) 8 min 55.4 sec., 2. Herman Harting (A A.C.) 9 min. 02 sec.; 3. Fekkers (D.O.S.) 9 min. 13 sec.; 4. van der Weyaen (Trekvogels) 9 min. 19.4 sec. De recordverbeteringen van Zaterdagmiddag is door de heer Reyseger, Bestuurslid van de K. N. V. B. te Wassenaar het nieuwe sportpark „Duinhorst" officieel in gebruik gesteld. Mevrouw Fanny BlankersKoen scheen bijzonder geïnspireerd te zijn door de nieuwe baan: zij verbeterde het Nederlands record op de 100 yards in de tijd van 10.6 sec. Hier gaat zij door de finish. Op de achtergrond de nieuwe tribune van het park. Fanny Blankers- Koen Tijaens de kampioenschappen te Rotterdam heeft Fanny Blankers Koen de 100 meter afgelegd in 11.4 sec., hetgeen een verbetering van het wereldrecord betekende van 0.1 sec. In de eindstrijd hadden de loop sters een matige wind in de rug. Op de 200 meter bracht zij het Neder lands record van 24 sec. op 23.7 sec., slechts 0 1 sec. boven het wereld record van Stella Walasiewics. Beide recordverbeteringen zullen ter erken ning worden voorgelegd- aan de des betreffende comrnissie van de K N. A. U„ waarvoor de formulieren reeds zijn ingevuld. Eerst na de uitspraak van de Nederlandse commissie zal men zich beraden, of, indien het 100 meter-record wordt erkend, de pres tatie ook als wereldrecord zal wor- aen voorgedragen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5