Ruim 800 nieuwe donateurs als feestgeschenk bij het 7e lustrum Pater ir. L. Tepe, O. F, ML vertrekt volgende week weer naar de Missie H00FDPUN P. JASPERSE Verpleegster 5. elefaontjet AKKERTJES Voor Familiedrukwerk MAANDAG 7 JULI 1952 r— DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 „Herwonnen Levenskracht", Leiden Veel nieuwe plannen staan op stapel Na een half jaar intensieve arbeid, waarvan het resultaat nog niet be kend was, maar dat ongetwijfeld groot zou zijn, heeft de afdeling Lei den van „Herwonnen Levenskracht" gisteren het 35-jarig bestaan luister rijk gevierd. Dit zevende lustrum werd aangegrepen om even terug te zien op hetgeen een der meeste be kende K.A.B.-instellingen heeft be reikt en op het aandeel, dat de afd. Leiden hierin heeft gehad. Maar dit feest moest ook een korte rustpauze zijn, om straks met verdubbelde energie dit schone werk voort te zet ten. Dat hierop vertrouwd mag wor den, is door de activiteit in de afge lopen maanden wel bewezen. Als re sultaat hiervan mocht de heer A. Spierings, voorzitter van het feestco mité, een fraai ingebonden lijst met de namen van 842 nieuwe donateurs aanbieden. Het klaterend* applaus, dat hierop volgde, was ongetwijfeld bestemd voor de propagandisten, die in de afgelopen maanden bergen werk verzet hebben en die ook van deze plaats een woord van warme hulde verdienen! Nadat de geestelijk adviseur van de Leidse K.A.B., rector F. Berne- feld, om half negen in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest een H. Mis uit dankbaar heid had opgedragen, zaten de afge vaardigden van K.A.B.-bestuur, K.A. V. en vakafdelingen, de propagandis ten en het feest-comité met het be stuur aan een gezellig ontbijt in het R.K. Militair Tehuis aan. De heer Spierings opende het officiële gedeelte met er aan te her inneren, dat het feest-comité in Dec. 1951 opgericht als voor naamste opdracht kreeg het wer ven van nieuwe donateurs. Een flink aantal mensen heeft zich hiervoor disponibel gesteld. Niet minder dan 10.000 adressen werden aangeschreven en bezocht! Het ging niet altijd gemakkelijk, maar het werk is klaargekomen. Het resul taat mag er zijn. De heer W. van Dinten, voorzitter van „Éerwonnen Levenskracht" in Leiden, aanvaardde onder hartelijke dankzegging het feestgeschenk en gaf een overzicht van de t.b.c.-bestrij ding in de afgelopen 25 jaar. De eni ge bestrijding bestond vroeger uit het afzonderen van de zieke, die na een martelend ziekbed de dood als een uitkomst komen zag. Nadien maakte de medische wetenschöp grote vor deringen, hetgeen mogelijk is gewor den door de financiële steun van de bevolking. Door r'e grote opofferings gezindheid der K.A.B.-leden kon „Herwonnen Levenskracht" uit groeien tot een machtig instituut. Deze instelling staat met haar voor treffelijke sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven aan de spits in Nederland! De leden mogen thans echter niet op hun lauweren gan rusten, maar moeten werken aan de nog grotere taak. die „TI. L." zich onlangs heeft gesteld. Nieuwe taak voor „H. L." Over deze taak sprak de heer M. Franken, waarnemend penningmees ter van het hoofdbestuur. „H. L." gaat zich binnenkort ood bezighouden met de uitzending van mannen naar rusthuizen (voor vrouwen bestaat deze mogelijkheid reeds). Bovendien zal „H. L." gaan bijdragen in de vaak hoge kosten van de thuis-verpleging' van kleine suikerziekte-patiënten en zal er, in nationaal verband, meer De heer Spierings (geheel rechts) biedt de heer Van Dinten het feest geschenk aan. Tussen hen in mevr. Driessen (gedeeltelijk zichtbaar) en rector Bernefeld. Achter de heer Van Dinten: de heer Prins. (Foto: „De Leidse Courant"). aan kinder-uitzending gedaan wor den. Als men dan ook nog rekent, dat het hoofdbestuur thans de steun van „H. L." bestudeert bij kanker, rheuma en neurose, zal het duidelijk zijn, dat deze instelling nog enorm veel werk wacht, hetgeen voor de le den een aansporing moet zijn om met vedubbelde kracht verder te werken. Veel werk verricht. Het „tweede bedrijf" van de fees telijkheden speelde 's middags van drie uur tot half vijf in „De Harmo nie", waar een druk bezochte recep tie gehouden werd. De eerste spreker was de heer M. A. van Dongen, voorzitter van de Plaatselijke Raad van Maatschappe lijk en Cultureel Overleg (waarin de R.K. organisaties samenwerken), die niet alleen als voorzitter, maar ook als medicus zijn gelukwensen aanbood, omdat hij wist hoeveel werk er voor de t.b.c.-bestrijding is verricht. De Leidse afdeling van „H. L.'' heeft daarin haar deel gehad. Spr. wees op het prachtige sanatorium in Biltho ven, dat richting-gevend werkt in de Nederlandse t.b.c.-bestrijding, en hoopte, dat dit werk nog vele jaren voortgezet mag worden, omdat hoewel Nederland op dit gebeid in Europa aan de spits staat er nog veel gedaan moet worden. De heer Van Dongen wees in dit kader speciaal op de hygiëne in het gezin, op de voorzorg o.a. door in enting met B.C.G. en op de nazorg, die tot taak heeft de genezen t.b.c.- patiënten weer een volwaardige plaats in de maatschappij te geven. Spr. wenste de Leidse afdeling daar om nog vele jaren succesvol werk toe in het belang van de Nederland se volksgezondheid, spec aal, die in Leiden. Vele gelukwensen. Ook mr. P. A. Toorenburg, secre taris van de Sociale Raad, voerde het woord en wees er op, dat „Herwon' nen Levenskracht" tussen haar zus terorganisaties een prachtige plaats inneemt. De heer M. G. M. Ahsmann, lid van het Hoofdbestuur, aanvaarde onder hartelijke dankzegging uit handen van voorzitter Van Dinten het feest geschenk: 842 nieuwe donateurs. Hij bracht hulde aan de propagandisten en wees er op, dat de grote groei van de K.A.B. mede te danken is aan het werk van „H. L." Namens het K.A.B.-bestuur sprak de vice-vcorzitter. de heei P. B H. Oostdam, die er op wees, dat de prachtige resultaten van „H. L." tot stand gekomen zijn door zelfwerk zaamheid der leden, en sprak de hoop uit, dat deze feestdag slechts rustpunt zou zijn om met nog groter ijver verder te gaan. Mevr. F. SchoonBadart, waarne mend voorzitster van de K.A.V. (wel ke beweging een zeer groot aandeel in de propaganda heeft gehad!) bood eveneens gelukwensen aan. Mevr. Briëre deed dit namens de zusterver eniging „Zonnestraal". Onder de receptie-gangers bevonden zich vooorts de heer J. A. M. van Oyen, oud-voorzitter van de Leidse K.A.B., die voor dit feest speciaal uit Delft was overgekomen, dr. C. R. Zijerveld, directeur van de G.G. en G.D., het be^ stuur van de zustervereniging „San tos" (KX Middenstand) onder aan- voering van voorzitter J. van Harte- velt, en afgevaardigden van vele vak- en onderafdelingen van de K.A.B. Velen lieten hun gelukwensen verge zeld gaan van bloemen of geschen ken onder couvert* waarvoor de heer Van Dinten na afloop hartelijk dankte. Gezellige feestavond. Het derde en laatste bedrijf van dit feest bestond op zijn beurt ook uit drie bedrijven. De R.K. Toneelgroep „De Sleutelstadspelers" voerde nl. het driedelige blijspel „Om een half milioen" op, bewerkt door Ank van der Moer naar het boek van K. G. Erowne „Oom Theodoor beschikt", onder regie van de heer Ad. van Leeuwen. Na een welkomstwoord van 'de voorzitter, die behalve vertegenwoor digers van de zusterverenigingen en het K.A.B.-bestuur ook de kapelaans Stoelinga, Sohrama en Hogenbirk ver welkomde, sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de grote Stadsgehoorzaal ondanks de warmte toch zo goed be zet was. Het spel, dat hierna werd opge voerd, was er een van het bekende luchtige genre, waarvan het einde zich bij het begin reeds laat raden. Toch is het amusant de verwikke lingen te volgen, die leiden tot het happy-end. In dit geval waren het wel zeer eigenaardige verwikkelin gen. Er was namelijk een millionnair gestorven en zijn millioen werd ver deeld tussen een jongeman en een meisje, die als voorwaarde beiden een jaar als huisknecht en dienstbode moesten werken, zonder tussentijds ontslagen te worden. Öetgeen natuur lijk de nodige moeilijkheden oplever de, vooral toen een gedupeerde neef, die het geld goed kon gebruiken, po gingen in het werk stelde het vol brengen van de erfenis-voorwaarde te verhinderen. We zullen u de ont knoping niet verraden; licht komen de Sleutelstadspelers nog eens met dit spel op de proppen en dan zou de aardigheid er af zijn. We mogen volstaan met te zeggen, dat er vlot gespeeld werd. Dan den ken we eerst aan de regisseur zelf, die als fat een misschien ietwat te gechargeerd (maar daarom juist zo komisch) spel te zien gaf. Vervol gens aan mej. Fien Ramb, als al tijd vrij en ongedwongen, en aan de heer J. van Hartvelt, die een goede knopenfabrikant speelde, beter dan zijn invallersrol als notaris. Onder de overige spelers, waarvan er geen een onder de dilettanten-maat bleef, moe ten we nog de heer Chr. Lindenhoff noemen, die zich als invaller goed van zijn taak kweet. Een kwartet van de K.A.B.-sympho- nie, onder leiding van de heer J. Schamp, vrolijkte de avond met po pulaire muziek op, evenals het dit ge daan had tijdens de ochtend-bijeen komst. Het was een gezellig besluit van een goed lustrumfeest! EXAMENS VAN MODEVAK- ONDERWIJS. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen vanwege de Bond van Lera ressen bij het Mode-Vak-onderwijs, slaagde voor het diploma lerares mej. G. v. d. Bosch (Hazerswoude), voor costumière de dames A. Huijzer (Voorschoten) en J. v. d. Veer (Lei den), leerlingen van de Modevak school Korevaarstraat 47a. Tevens slaagden voor coupeuse mej. H. Weerheim (Pijnacker), voor costu mière mej. C. Hoogeboom (Roelof - arendsveen), J. Kameraad (Hoog- made) en P. Streefland (Leiden). Af gewezen één. Afscheid van „St. Bernulphus" Directeur-leraar in Hollandia (N. Guinea) Vrijdag 18 Juli a.s., 's avonds om 9 uur van Schiphol, vertrekt pater ir. L. Tepe, O.F.M., per vliegtuig naar Nieuw Guinea, om zijn functie van directeur en wiskunde-leraar te gaan aanvaarden aan de Middelbare School te Hollandia (stad), die twee jaar geleden door de paters Fran ciscanen werd opgericht. Het nade rend afscheid was voor de R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus", afd. Leiden, aanleiding een afscheidsbij eenkomst te beleggen, die gistermor gen heeft plaatsgevonden. Het is reeds voor de tweede keer, dat pater Tepe naar de Missie ver trekt. Van 1931 tot 1936 was hij wiskunde- leraar aan het Jesuieten- college in Batavia. Daarna kwam hij naar Nederland terug en volgde zijn benoeming tot wiskunde-leraar aan de R.K. H.B.S. (thans Lyceum) te Leiden, welke functie pater Tepe dus 16 jaar heeft vervuld. Dat hij thans, op 63-jarige leeftijd, weer naar de Missie vertrekt, getuigt wel van zijn bijzondere vitaliteit, maar meer nog van zijn missie-ijver, die hem er van weerhoudt in Nederland te blijven en straks een leraar-in-ruste te worden! In zijn 16 Leidse jaren heeft pa ter Tepe 16 maal 120 leerlingen het a. b. c. van algebra, meetkunde, goniometrie en stereometrie bijge bracht, in totaal dus bijna 2.000 leerlingen, die ongetwijfeld nog met genoegen terugdenken aan deze léssen, -welke pater Tepe met een grapje steeds in een aangename stemming wist te houden. Hetgeen vooral in het wiskunde-vak een grote verdienste is! De school in Hollandia is minder groot, maar bezit ook een internaat, waarvan de huidige directeur straks rector wordt. Het is in dubbele zin een gemengde school, zowel voor jon gens als meisjes, zowel Europeanen als inlanders. Uiteraard nemen de Europeanen de grootste plaats in. Onder hen bevinden zich veel Ne derlanders, kinderen van B.P.M.- employé's, Marine-officieren en Re geringsambtenaren. Ook niet-katho- lieken worden op deze school toege laten. Missiekruizen uitgereikt. Zondag 22 Juni 1.1. heeft de pro vinciaal der paters Franciscanen, pa ter dr. Apollinaris van Leeuwen, in de kapel vani het R.K. Lyceum de Missie-kruizen en zendingsbrieven uitgereikt aan 6 Franciscaanse mis-1 sionarissen, die op het punt stonden te vertrekken. Eén van hen gaat naar Japan, twee naar Java, twee naar Pakistan en één (pater Tepe) naar Nieuw Guinea. Pater Tepe hoopt op 22 of 23 Juli* in Hollandia aan te ko men. Er bevinden zich thans 30 pa ters Franciscanen op Nieuw Guinea, waarvan er 5 in Hollandia verblijven, o.a. de Apostolisch Prefect mgr. Cre- mers, wiens benoeming tot Aposto lisch Vicaris spoedig te verwach ten is. Afscheidsgeschenk aangeboden. De afscheidsbijeenkomst van „St. Bernulphus" ving gistermorgen om half acht aan met een H. Mis, opge dragen door pater Tepe in de St. Lo- dewijkskerk. De scheidende geestelijk adviseur hield een korte predicatie naar aanleiding van het Evangelie van deze Zondag. Nadien lieten de leden met hun dames zich het ontbijt in „Royal" aan de Doezastraat goed smaken. Toen allen verzadigd waren, sprak de voorzitter, de heer J. Th. van Vugt, hartelijke afscheidswoorden tot pater Tepe, wiens priesterlijke taak hem thans tot nog zwaardere arbeid roept. „Hij laat een lege plaats achter, want pater Tepe en de Bond zijn een twee-eenheid ge worden". Na gebed gevraagd en beloofd te hebben, bood spr. pa ter Tepe als afscheidsgeschenk twee tekenhaken en een passer aan, die hem als leraar nog goed van pas zullen komen. De voorzitter knoopte aan dit af scheidswoord een welkomstwoord vast tot de nieuwe geestelijk advi seur, pater Raymund van Sasse van Ysselt, O.F.M., die hopelijk in de voetsporen van zijn voorganger zal treden en vele jaren in het midden van de afdeling moge verkeren. Ingewikkelde formule. Namens het Hoofdbestuur sprak de heer C. de Wit een hartelijk af scheidswoord, eveneens vervuld van dank voor hetgeen pater Tepe (de enige g.a. in de Bond, die de inge nieurstitel draagt!) voor „St. Bernul phus" heeft gedaan. Spr. zegde re gelmatige toezending van het Poly technisch Tijdschrift toe. Pater Tepe zou geen rechtgeaarCe wiskunde-leraar zijn, als hij zijn ant woord niet begonnen was met een formule, die voor ons veel te inge wikkeld was en die als we het wèl hebben moest aantonen, dat de Bond minder aantrekkingskracht op de leden heeft naarmate zij verder van de Bond verwijderd zijn. Pater Tepe spoorde daarom de leden aan trouw de vergaderingen te bezoeken en gaf zijn opvolger een hartelijke aanbeveling mee, overtuigd, dat de leden in pater Raymund een belang stellende g-a. zullen vinden. Tenslotte sprak de heer H. Oost- dam afscheidswoorden namens de le den. Na deze bijeenkomst werd een excursie gemaakt naar de Hortus Bo tanicus (geweldig heet in de tropi sche kassen!) Met een kopje koffie in In den Vergulden Turk werd deze morgen-bijeenkomst besloten. Pater Tepe (links) in gesprek met voorzitter Van Vugt. Rechts: pater Raymund van Sasse van Ysselt. (Foto: „De Leidse Courant"). tTot onze diepe droef heid overleed heden, na een langdurig doch geduldig gedragen ziek te meermalen voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, on ze lieve Vrouw en Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mevrouw BARBARA REMMERSWAAL Echtgenote van EVERARDUS VAN VELZEN in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, E. VAN VELZEN kinderen en kleinkinderen. Leiden, 6 Juli 1952. v. d. Waalsstraat 66 De H.H. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden op Woensdag 9 Juli a.s. in de Par. Kerk van de H. Petrus de stille H. Mis te 7 uur. de Gezongen H. Mis van Requiem te 8.30 u waarna de begrafenis vanuit de Kerk te 10 uur od het R. K. Kerk hof (Zijlpoort). Rozenkransbidden: Maandagavond te 8 uur aan het sterfhuis. Dins dagavond te circa half negen in de Kerk. W. J. SIMONS en F. J. G. WIJDICKS ARTSEN Dinsdag en Woensdag afwezig Voor waarneming dokter'ste- lefoon 22222 ARTS MORGEN AFWEZIG Waarneming dokterstele foon 22222. 6782 Wegens vacantie der te genwoordige gevraagd een flinke gezellige v. d. en n. van 15 tot 30 Juli. H. WALENKAMP, ,.De Woelige Stal", Rijns- burgerweg 43, Leiden. NET HANDIGMEISJË gevraagd ter opleiding in het vak. Borduur-atelier Veenendaal, Haarlemmer straat 63, telef 21511. DE KATHOLIEK OP REIS i beval alle gebeden, welke de katholiek op reis en mei vacantie nodig heeft Gebrocheerd 35 cis. Iu de R.K: boekhandel Uitgilt: (ooi 4 Slicht Hilversum WARMOND Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: J. SIKKING Dorpsstraat 8. JULI-AUGUSTUS-SEPT. Muggen en vliegenplaag Een kwelling voor jong en oud. U kunt dit voorkomen door nu Uw ramen en deuren te verzorgen met MUGGENGAAS, Beschermt U tegen slapeloze Dachten. Wij hebben prima muggengaas in alle breedten en lengten: 30 40 50 60 70 80 100 cM. breed 75 100 125 150 175 2C0 250 ct. per Meter Ook voor timmerlieden I H. JANSE, Haarl.str. 129, Leiden, Tel. 21808 Boekhandel en Drukkerij Buyze te Noordw.IJk vraagt een voor aid. boekhandel, kantoorartikelen en religieuse artikelen. M.U.L.O. diploma of gelijkstaande opleiding vereist Aanmelding uitsluitend schriftelijk. PERSONEEL 3? Nette Jongen gevraagd Fa. H. van der Leeden, Le- vensmiddelenbedrijf, te Oegstgeest. 4163 3? Voor direct gevraagd net meisje voor de huis houding van 7.30 tot 12.30 uur. Sassen, Maredijk 45„ Leiden. 4160 fS" Gevraagd voor Vrijdag en Zaterdag nette winkel juffrouw. Luxe Bakkerij P. L. Ahsmann, Hoge Rijn dijk 118, Leiden. Aanmel den na 's avonds 7.30 uur. Leerling-kapster en 2de kapster gevraagd. Aanm tussen 67 uur P. Boef, Schoolstraat 44, Voorscho ten. 6788 3? Gevraagd nette werk ster. Aanmelden na zes uur Roodenburgerstraat 50. AAN6EB0DEN 3? Gratis gestoffeerde woonruimte te Leiden aangeboden, tegen het ver richten van huishoudelijk werk door de vrouw. Uit voerige inlichtingen onder no. 4162 bureau van dit blad. 32* Te koop: Wegens over compleet als nieuw elec- trisch fornuis met pannen, prijs circa 250.Brieven onder no. 6778 bureau van dit blad. GEVRAAGD 32* Kleine ongemeubileerde kamer, met stromend wa ter, gezocht door Heer alleen. Br. onder n-o. 4164 bureau van dit blad. Wat ook dc oorzaak van Uw hoofdpijn is, op „AKKER TJES' kunt U rotsvast ver trouwen. De geneeskrachtige stoffen, waaruit de inhoud van een „AKKERTJE" be staat, ondersicuncn elkaar in hun pijnstillende werking en binnen 10 minuten verdwijnt Uw hoofdpijn ais sneeuw voor de zon. En dan zegt gij, evenals al die honderddui zenden geregelde gebruikers la waarlijk l helpen direct l J ADVERTEERT IN DIT BLAD 32* Rustig student zoekt ruime gemeubileerde zit- slaapkamer, vooral zonnig, tegen Aug. of September. Biïeven onder no 4158 bureau van dit blad. 4158 Kampeertenten TE HUUR 2 pers. m. grondzeil f 1.p. dag TROOST HAVEN 14 DIVERSEN 2* Broipfietsenverhuur c.v.. 50 stuks. Solex, Avros, Tandem. (Voor Zondag, Zaterdagavond halen van 511 uur). Zondags ge sloten. Gratis verzekerd T. v. d. Slüis, Zeemanlaan 39. Tel. 26281 (Halte Pro fessorenwijk). S* Naaimachine defect? Reparatie direct bij U aan' huis. Geen vervoer, niet wachten, geringe kosten en onder garantie. Naaimachi ne Service J. B. H. Schoots Rijnsburger weg 29B, Tel. *"""54, Leiden. 4161 geboortekaartjes visitekaarten ondertrouwkaarten ondertrouw.circulaires n.v. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 - LEIDEN

Leidse Courant | 1952 | | pagina 4