Organisatie Bescherming Bevolking kan thans gaan starten Nieuw soort onderzeeër door Nederland gebouwd De stembus-uitslag nader beschouwd Schilder veroorzaakte brand in „Regina Coeli" ZATERDAG 5 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 B.B.- Raad A-kring Leiden Leiden-Oegstgeest doen een beroep op vrijwilligers voor noodzakelijke taak r\E ERVARINGEN IN DE AFGELOPEN WERELDOORLOG in andere U landen, doch ook in eigen land hebben duidelijk aangetoond, aan welke verschrikkingen de burgerbevolking kan worden blootgesteld en welke on- heilen kunnen worden aangericht, indien bij luchtaanvallen geen bescher- i mxngsorganisatie aanwezig is welke op doeltreffende wijze hulp kan bitden. Hoe krachtig de militaire luchtverdediging ook moge zijn, vast staat, dat het veelal de vijandelijke luchtformaties zal kunnen gelukken zij het ook slechts gedeeltelijk door de luchtverdediging heen te breken Wij dienen er rekening mede te houden, dat een onverhoopte nieuwe oorlog wederom „totaal" zal ?ijn. De tegenstander zal zijn doelen ook achter de frontlijn zoe ken en derhalve het-achterland en de bevolking niet sparen." Met deze inderdaad weinig bemoe digende woorden wordt in het boek je over „Doel en opzet van de Orga nisatie Bescherming Burgerbevol king" gewezen op de noodzaak om gereed te zijn met maatregelen ter bescherming van de burgerbevolking. Velen zulen zich afvragen of het dan inderdaad toch zover gekomen is, dat een nieuwe oorlog dreigt, maar dit is niet het grondmotief voor de op richting. Slechts dit staat de over heid voor ogen: onder welke omstan digheden ook moet er een organisa tie zijn, die bij mogelijke oorlogsram pen kan optreden, evengoed als er een organisatie moet zijn, die bij na tuurrampen onmiddellijk de helpen de hand kan bieden. Daarom is er een Beschermingsor- ganisatie nodig en deze kan niet wor den opgericht, wanneer er eenmaal hulp gevraagd wordt. Als eerste gemeente in Zuid-Hol land en als een der eerste in Neder land krijgt Leiden nu zijn Bescher ming Burgerbevolking (kortweg ge naamd (B.B.) en de installatie van de leden van de daartoe gevormde raad heeft gisteravond ten stadhuize plaats gevonden door de burgemees ter van Leiden, jrd. mr. F. H. van Kinschot. Insiallatie-rede van de burgemeester In zijn installatierede wees burge meester van Kinschot er op, dat men niet dan na het overwinnen van ze kere weerstand bij zichzelf er toe komt dit onderwerp: het beschermen van de burgerbevolking tegen de ge volgen van oorlogsgeweld, aan te vat ten. Het is ook verre van pleizierig of, met de wrangen herinneringen aan de bange oorlogsjaren 19401945 de tijd, die nog maar net zeven ja ren aohter ons ligt, de mogelijkheid van een nieuwe oorlog onder ogen te zien en maatregelen tot bescher ming van de bevolking van Leiden en haar nabuurgemeente Oegstgeest te gaan overwegen en voorbereiden. 'Realiteitszin en de ons volk eigen nuchterheid kunnen ons helpen om de noodzaak van het een en ander te aanvaarden en om naar ons beste kunnen die voorbereidingen te tref fen, die naar de thans bestaande in zichten tot het meest doeltreffende resultaat kunnen leiden. Wat de organisatie zelf betreft zei- de spr., dat het grote verschil in op zet tussen de vroegere „Luchtbescher ming" en de B.B. is, dat men toen is uitgegaan van de gedachte, dat men plaatselijk „self-supporting" diende te zijn en dat men thans uitgaat van het systeem van onderlinge hulp verlening. Dit systeem vraagt daar door, naast de plaatselijke opzet een opzet op provinciaal en ook op lande lijk niveau. Een gevaar, dat hierin kan schuilen, is, dat het geheel te „centralistisch" wordt, dat men te veel van „Boven opgelegd" krijgt Bij de behandeling van de wetsont werpen in de Tweede Kamer betref fende deze materie is van verschil lende zijden tegen dit gevaar ge- waai"sdhuwd. Daarom is men er in organisatie „van onderaf" te laten groeien. De plaatselijke organisatie is de basis en deze dient geworteld te zijn in de locale gemeenschap en moet daaruit, onder stimulering van de overheid groeien. Zulk een organisa tie kan een goede grondslag vormen voor verdere provinciale en lande lijke opobuw. Daarom is, toen de plannen rijp ten voor het in het leven roepen van een B.B.-raad, omgezien naar die verenigingen en instellingen in de A- kring Leiden, die de bevolking in dit gebied op zo breed mogelijke basis vertegenwoordigen, aangezien dezer zijds de stellige overtuiging bestaat, dat slechts langs deze weg tot een vruchtbaar resultaat gekomen kan worden. De verenigingen, welke thans ver tegenwoordigers in deze B.B.-raad opgenomen zien, zijn: de voormalige Luchtbeschermingsdienst, dc afd. Leiden van het Roode Kruis, E.H.B. O.-verenigingen, vrouwenorganisa ties, woningbouwverenigingen, speel tuin- en volkstuindersverenigingen, vakorgansaties, middenstandsorgani saties, maatschappij voor handel en industrie, kerkelijke organisaties, Leidse universiteit en plaatselijke pers. Het is denkbaar, dat al naar het werk zich bij de uitbouw verder uit breidt en ontwikkelt, dit nog andere aspecten biedt, zodat nog meerdere vertegenwoordigers der bevolking worden opgenomen. De burgemeester juichte voorts de samenwerking met de gemeente OegstgeeSt van harte toe, terwijl hij verder de aandacht vestigde op de Stichting Bevordering Bescherming Burgerbevolking ,in het leven geroe pen om het Nederlandse volk voor lichting te geven op het terrein van B.B. in de ruimte zin des woords en om algemene propaganda te voeren j hoff, als promotor van de Stichting voor het aantrekken van vrijwilli-1 Bescherming Burgerbevolking in Zuid gers. De promotor van deze stichting, Holland Leiden dank had gebracht mr. Tielenius Kruythoff, heette spr.Voor het genomen initiatief en het hartelijk welkom, terwijl hij zulksdoel van de stichting met enkele ook deed ten aanzien van de verte-1 woorden had uiteengezet, gaf de ad- genwoordiger van de gemeente j viseur van de B.B.-raad Leiden, de Oegstgeest en van de vertegenwoor- j heer S. W. Hagedoorn, een uiteenzet- machteloosheid, wraakzucht, ontevre denheid, wantrouwen en zelfs fata lisme kunnen oproepen. Maar als de noodzaak van de voorgestelde maat regelen de realiteit doet zien, zoals zij is, dan vraagt men zioh af, waar om wij, wanneer wij ons tegen veler lei risico's, zichtbare en onzichtbare, plegen te dekken en te vrijwaren, ook niei de premie van onze persoon lijk'; inzet willig zouden offeren ter bescherming en beveiliging van wat cnr individueel en gemeenschappelijk dier kaar is tegen de gevaren, die ons onmiskenbaar bedreigen? Met de vorm van organisatie, zoals de burgemeester uiteenzette, zomede over de samenwerking ten deze met Oegstgeest, kon spr. zich volkomen verenigen. Met grote erkentelijkheid, maar ook met zekere schroom aanvaardde spr.. de hem opgelegde taak, om aan de B.B -raad leiding" te geven. Erken telijkheid voor het bewijs van ver trouwen, schroom, gelet op de moei lijkheden, welke stellig aan deze taak verbonden zullen zijn, vooral omdat er nu eenmaal een onmiskenbaar ge brek is aan organisatiezin bij vele mensen, een vergadermoeheid, die de leiding vaak wanhopig maakt, een tekort ook en vooial aan eensge zindheid en bereidheid tot samenwer king. Daarbij gevoegd de al te veel aan de dag tredende nihilistische en fatalistische mentaliteit van men sen, die van hun ankers zijn losge slagen, is er alle reden tot bezorgd heid voor het welslagen van een werk, dat door de gemeenschap moet worden gedragen, Waar de plicht roept, daar moeten vrees en bezorgdheid wijken en daar om wilde spr., vertrouwend op de hulp van zijn mede-leden, de hem op gelegde taak opnemen en met toewij ding vervullen. Spr. besloot met de wens, dat men in de B.B. raad met grote eensge zindheid zal samenwerken, en alle energie en vernuft zal aanwenden om te bevorderen, dat de organisatie van de B.B. in de A-kring Leiden met voortvarendheid tot stand wordt ge bracht op een wijze, die beantwoordt aan het beoogde doe' Als het niet zal zijn om doeltreffend op te treden, dan moge het de burgerij een gevoel van rust en veiligheid schenken, waarvan een weldadige werking op de samenleving kan uitgaan. De organisatie van de „Bescherming Bevolking" Nadat de heer mr. Tielenius Kruyt- Wat de brandweer betreft, kan men in Leiden en Oegstgeest rekenen op de vaste en vrijwillige brandweer, tezamen 125 man, d.i. 12 eenheden, voldoende om 12 spuiten te bezetten. Volgens het rijksplan zou die bezet ting drie- of viermaal zo sterk moeten zijn, maar dat stuit af op te grote kosten. Om dit te ondervangen moe ten er hulpverleningscolonnes worden gevormd, die ook andere plaatsen kunnen helpen. Wat de G.G.D. betreft, het Roode Kruis heeft volle medewerking toe gezegd aan de opbouw. Maar het aantal helpers zal moeten worden op gevoerd. Op 6 September zal een oefening in groot verband worden ge houden. De Sociale Dienst zal omvatten geestelijke verzorging, voeding, kle ding, dekking en hulp in woning nood. Deze dienst zal staan onder lei ding van dr. Rozemond. Samenwerking op alle gebied zal nodig zijn, ook hier. Met blokploegen van 20 man kan men reeds veel be reiken. Zelfbescherming is de basis van het gehele systeem. Daartoe is Lei denOegstgeest verdeeld in zeven wijkposten, die onder leiding van een wijkhoofd komen te saan. Elke wijk is weer onderverdeeld in vijftien blok ken, terwijl in totaal ongeveer 100 blokhoofden zullen moeten worden aangesteld. De commandopost is in Oud-Poel geest gevestigd, welke in directe ver binding zal staan met allerlei dien sten, terwijl bovendien drie mobilo foons voor contact zullen zorgen. Het geheel zal een soepele organi satie moeten zijn, waardoor het mo gelijk is desgewenst in korte tijd om te schakelen. De grote moeilijkheid op het ogen blik is de werving van zeker 2500 vrijwilligers, die in deze veelomvat tende taak zullen worden ingescha keld. Zij zullen moeten worden ge ïnstrueerd, waarvoor cursussen nodig zijn, hetgeen tijd en opoffering zal vragen, maar bij alles moet men dit voor ogen houden, dat de mensen zich met elkander één moeten voe len. Ten overvloede deelde de heer Ha gedoorn nog mede, dat voor een be hoorlijke sociale voorziening ten aan zien van betrokkenen is gezorgd. Na deze uiteenzetting dankte de voorzitter de inleider voor zijn worden en sloot met er op te wijzen, dat het hier niet een zaak alleen is van de B.B.-raad, maar van de gehele gemeenschap. Na de vacanties zal de Raad tot het eigenlijke werk overgaan. EEN REVOLUTIE VAN 12.000.000 GULDEN diger van de Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, de heer Gallas. Spr. deelde verder mede, dat hij de j meentelijke heer W. A. Kasteleijn, die in de vorige oorlogsjaren zioh zeer verdienstelijk heeft gemaakt met betrekking tot de massavoeding, bereid heeft gevon den het voorzitterschap van de B.B. op zich te nemen. Met de wens, dat door de Raad veel vruchtdragende arbeid zal mogen worden verricht, verklaarde de bur gemeester de raad leerd. Beroep op eensgezindheid en bereidheid tot samenwerking De B.B.-voorzitter, de heer W. A. Kasteleijn, wees er hierna op, dat er bij het spreken over de verschrikkin gen van een oorlog het gevaar is, dat gevoelens van angst, wrok, teleurstel ling, moedeloosheid de overhand krij Leiden Oegstgeest van uitgegaan de gen, die al naar gelang hun aard ting over de organisatie van de B.B. Uit den aard der zaak zijn de ge- diensten van politie, brandweer, Geneeskundige Dienst, Roode Kruis en E.H.B.O. als eerste onderdelen in de organisatie inge schakeld. Daarnaast is evenwel een georganiseerde zelfbescherming no dig, waardoor men kan bereiken, dat met bescheiden middelen het voor ogen gestelde doel verwezenlijkt v/ordt. Wanneer er ergens een bom inslaat, zal zulks noodlottige gevolgen heb ben, maar het is gebeurd. Wanneer er ergens brand uitbreekt, breidt deze zich uit wanneer niet dadelijk hulp aanwezig is ter blussing. Daarom moet de burgerij zelf helpen. De politie zal haar normale sterk te behouden maar daarnaast moet er een reserve-politiecorps komen' dat de taak van de politie moet onder steunen. Met de organisatie hiervan is men hiér reeds ver gevorderd. Er zijn nog 'n dertig man nodig om het poli tiecorps te verdubbelen. Naar het A.N.P. verneemt, wor den de vier onderzeeboten, welke op het ogenblik voor de Koninklijke Marine op stapel staan, gebouwd volgens een volkomen nieuw prin cipe. In plaats van de bij alle onder zeeboten ter wereld gebruikelijke enkelvoudige cylindervorm, waar in alle apparatuur is ondergebracht, is een drie-cylindertype gekomen. Dit type, dat in Nederlandse marine kringen revolutionnair wordt ge noemd, is een vinding van de Ne derlandse oud-marine ingenieur M. F. Gunning, thans verbonden aan de Verenigde Nederlandse Scheeps- bouwbureaux. Geen enkele zeemo gendheid beschikt nog over dit nieuwe model onderzeeboot. Nederland had reeds voor de oor log een zeer goede naam op het ge bied van onderzeebootbouw. Daar echter in de laatste wereldoorlog steeds zwaardere eisen aan de on derzeeboten werden gesteld en deze eisen soms tegenstrijdig waren, moest men dikwijls naar een bevredigend compromis zoeken. Ingenieur Gun ning, die zioh reeds geruime tijd met dit: probleem had bezig gehouden, Emigranten vliegen naar N. Zeeland Het eerste emigranten-vliegtuig dat op het Zuidelijk eiland van Nieuw Zeeland zal landen is heden om 9 uur van Schiphol naar Christ- church vertrokken. Het is de K.L.M.- skymaster „Schiedam" met 57 pas sagiers aan boord, n.l. 21 jonge vrou wen, die zich bij hun resp. echtgeno ten gaan voegen, 21 mannen die hun resp. vrouwen of verloofden vooruit reizen en 3 gezinnen. Een van de vrouwelijke passagiers heeft een mooie bruidsjurk in haar bagage, want onmiddelijk na aankomst van „de Vliegende Hollander" zal zij in haar nieuwe vaderland in het huwe lijk treden. Deze eerst emigramtenvlucht naar Zuid Nieuw Zeeland was aanleiding voor dr. A. Plesman, president-di recteur van de K.L.M., om een oor konde mee te geven, bestemd voor de burgemeester van Christchurch. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" heeft een uitvoerige becijfering ge publiceerd van de uitslag der verkiezingen, en daaraan een beschouwing vastgeknoopt. Van deze beschouwing nemen we de conclusies over: Een verder ontleding van de uitslagen der Tweede Kamerverkiezing, met name van die in de onderscheidene kieskringen, geeft een betere kijk op»de verschuivingen welke zijn opgetreden; zulk een analyse voert tot de vol gende conclusies: 1. Ten opzichte van 1948 is het kiezerscorps tot in 1952 toegenomen met ongeveer 10 „jonge" kiezers, die voor het eerst naar een Kamerstembus zijn getrokken; 2. De r. k. partijen (K. V. P. en K. N. P.) vertonen als groep na ver rekening van de onderlinge verschuivingen in de meeste kieskringen nog een netto-verlies, dat grotendeels aan de P. v. d. A. ten goede moet zijn gekomen. 3. De socialistische en communistische partijen (P v. d. A., C. P. N., So cialistische Unie) vertonen als groep eveneens na verrekening van de onderlinge verschuivingen in de mee>* kieskringen een netto-winst, welke groter is dan het netto-verlies van de r.k. groep (K. V. P. en K. N. P. te zamen). 4. De protestants-christelijke partijen (A. R., C. H. U., Ger. Pol. Verbond en Staatk Ger. Partij) vertonen als groep alweer na verrekening van de onderlinge verschuivingen in alle kieskringen op één na (Limburg) een netto-verlies, dat over geheel Nederland gerekend voor 60 aan de P v. d A. en voor 40 aan de overige partijen, hoofdzakelijk aan de V. V. D. is ten goede gekomen; in de grootste drie steden (Amsterdam, Rotterdarr. en Den Haag) is het verlies van de prot. chr. groep vrijwel niet naar de P. v. d. A., doch nagenoeg geheel naar de V. V. D. gegaan, 5. De V V. D. vertoont een vooruitgang in vrijwel alle kieskringen, wel ke afkomstig moet zijn van de prot. chr. groep en van de snipperpartijen Middenstandspartij en Jong Conservatief Verbond), die sinds 1948 verlo ren in alles kieskringen (behalve de Middenstandspartij in Zeeland); de derde kleine partij (Recht en Vrijheid) pikte overal slechts een klein graantje mee. 6. Als eindconclusie is te stellen, dat de „doorbraak" uit de onderschei- oene groepen der confessionele partijen per saldo 2-4 van het totale aan tal geldige stemmen omvatte, welke voor 75 naar de P. v. d. A. en voor 25 naar de andere niet-christelijke partijen, met name de V. V. D., is R. K. partijen Soc. en comm. partijen Prot.-christ. partijen. Andere, niet-chr. partijen Kieskringen Winst of verlies in percenten Winst of verlies in percenten Rev. Winst of verlies in percenten Winst of verlies in percenten K.V.P. K.N.P. Saldo P.v.d. A. C.P.N Soc. U. Comm. Saldo A.R. Ger.P.V. C.H.U. St.Ger. Saldo V.V.D. Midd. J.Cons.V. R.enVr. Saldo 's Bosch 6.1 2.1 4.. 4.1 0.3 0.1 3.9 0.3 0.1 0.0 0.1 0.3 0.5 0.2 0.1 0.2 0.4 Tilburg 9.0 4.7 4.3 5.1 0.4 0.0 4.7 0.5 0.1 0.2 0.0 0.6 0.3 0.2 0.2 0.3 0.2 Arnhem 1.0 0.6 0.4 3.4 1.3 0.0 2.1 1.6 0.5 r-0.8 0.1 2.- 0.4 0.3 0.2 0.4 0.3 Nijmegen 3.9 1.5 2.4 4.1 0.4 0.0 3.7 1.1 0.1 0.2 0.0 1.2 0.2 0.2 0.3 0.2 0.1 Rotterdam 1.8 1,- 0.8 42 2.6 0.1 0.3 1.4 2.4 0.5 0.1 0.0 1.8 1.6 0.3 0.3 0.2 1.2 Den Haag 2.- 1.8 0.2 1.9 2.- 0.0 0.1 1.6 0.3 0.1 0.4 0.8 2.5 0.6 1.4 0.6 1.1 Leiden 1.7 1.5 —0.2 1.6 0.4 0.0 1.2 2.1 0.5 0.7 0.3 2.- 1.2 0.2 0.2 0.2 !•- Dordrecht 0.7 0.6 0.1 3.- 1.- 0.1 2.1 2.8 0.6 0.1 0.1 2.4 0.7 0.2 0.3 0.2 0.4 Amsterdam 2.6 1.4 1.2 5.- 3.3 0.3 0.3 1.1 1.8 0.2 0.0 0.1 1.5 1.5 0.5 0.2 0.8 1.6 Den Helder 0.4 0.7 0.3 1-2 3.1 0.3 1.6 0.9 0.3 0.2 0.1 0.3 2.1 0.8 0.0 0.3 1.6 Haarlem 3.5 2.8 0.7 3.1 1.5 0.2 1.4 1.7 0.3 0.6 0.2 1.8 1.1 0.5 0.2 0.7 1.1 Middelburg 0.9 0.1 1.- 3.7 0.8 0.0 2.9 2.7 0.9 1.- 0.4 3.2 0.0 1.4 0.4 0.3 1.3 Utrecht 1.4 0.8 0.6 3.1 1.1 0.2 1.8 3.7 0.9 0.6 0.1 2.1 1.3 0.6 0.3 0.5 0.9 Leeuwarden 0.3 0.3 0.0 3.4 2.5 0.5 1.4 1.5 1- 1.3 0.1 1.7 1.3 1.1 0.1 0.2 0.3 Zwolle 0.8 1- 0.2 1.7 1.4 0.2 0.5 2.6 1.8 0.1 0.1 0.6 0.3 0.3 0.2 0.1 0.1 Groningen 0.4 0.3 0.1 4.7 2.3 0.2 2.2 4.6 3.4 1.2 0.0 2.4 0.7 0.3 0.5 0.4 0.3 Assen 0.0 0.1 0.1 3.8 1.- 0.2 3- 2.2 1-2 0.9 0.1 2.- 0.9 0.2 0.2 0.2 1.1 Maastricht 6.1 3.- 3.1 4.2 1.3 0.0 2.9 0.0 0.2 0.2 0.0 0.4 OJ 0.5 0.1 0.3 0.2 Nederland 2.3 1.4 0.9 3.4 1.5 0.0 0.1 1.8 1.9 0.7 0.3 0.0 1.5 0.8 0.3 0.2 0.3 0.6 (Nieuwe Rott. Courant). kwam in de oorlog tot de conclusie, dat gebroken moest worden met de enkelvoudige cylindervorm. Na jarenlange voorbereiding voor één onderzeeboot moéten on geveer vijftien a twintigduizend te keningen worden gemaakt werd het nieuwe model aanvaard en de uitwerking opgedragen aan de hoofd afdeling materieel van het Ministe rie van Marine. De traditionele enkelvoudige cy lindervorm, een lange sigaar, waar van beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een driecylinder- type. Van bovenaf gezien bestaat de nieuwe onderzeeboot uit één lange cylinder, mét aan weerszijde schuin daaronder twee iets kortere cylin ders. Alle cylinders zijn aan de uit einden toegespitst. In de bovenste cylinder zijn de verblijven voor de bemanning en de commandovoering ondergebracht alsmede de bewape ning; in de twee onderste cylinders de apparatuur voor de voorstuwing boven en onder water. Door deze constructie wordt ruimte gewonnen en het gewicht en de grootte vermin derd. De bouw van één onderzeeër kost ongeveer twaalf millioen gul den. In het buitenland bestaat voor het nieuwe model grote belangstelling. Amerikaan sprong in Amsterdamse gracht Onder de vele Amerikaanse ver lofgangers, die momenteel in Am sterdam hun vacantie doorbrengen, bevond zich er een, die gistermiddag plotseling op het hekwerk van de brug aan de Prins Hendrikkade klom en onmiddellijk hierop in het water sprong. Een van de vele voorbijgan gers, die getuige was van het merk waardige optreden van de 23-jarige Amerikaanse soldaat, sprong hem onmiddellijk na. Het mocht hem échter niet gelukken de jongeman te bereiken. Uit de inmiddels tot een volksoploop aangegroeide menigte kijkers, maakten zich twee mannen los, die enige kledingstukken uit wierpen en zicheveneens te water begaven. Ook een aan de kant ge meerd bootje begaf zich naar de plaats des onheils. Al deze reddings pogingen mochten echter niet baten. Toen een der redders de jonge Ame rikaan bijna te pakken had, ver dween deze in de diepte. Enige tijd later werd hij met een dreg van het bootje op het droge gebracht, maar de kunstmatige ademhaling, die men onmiddellijk toepaste, kwam te laat. Degenen, die zich zo manmoedig te water hadden begeven, om te trach ten de Amerikaan te redden, wer den in het in de nabijheid gelegen gebouw van het Leger des Heils van droge kleren voorzien. ZxHtdaqmoAfytn EEN TEKEN? |_|ET zou verreweg het gemakke lijkste zijn, indien O. L. Heer vandaag of morgen, liever vandaag dan morgen, een reusachtig wonder deed, zodat alle mensen bibberend op hun knieën vielen of hals-over-kop naar de kerk draafden. Het kan iedere dag gebeuren, maar we zien het nog niet gebeuren. „Gra- tiae gratia" door de genade, en uit sluitend door genade behoren we tot de gelovige schare. Ons geloof is groot en onbevooroordeeld genoeg om in wonderen te geloven. Het is ook groot genoeg om te geloven zon der dat er ndeuwe wonderen plaats grijpen, maar naar een ongehoord wereldwonder kunnen we wel eens uitzien misschien ter bevestiging van ons geloof, doch meer nog we me nen, dat we 't eerlijk menen, maar een mens kan zichzelf gemakkelijk vroom bedotten méér nog om het Koningschap van het Goddelijk Hart over deze aarde met één slag open baar te vestigen-. Men moet al een raar Christen zijn, indien men daar niet naar verlangt; indien men tegelijkertijd niet be treurt, dat de aanhankelijkheid en verering voor de gekruisigde God in veler harten is verkoeld en verdwe nen. Hoe vèr blijft de persoon van Christus van velen onzer verwijderd, terwijl Hij op geheimzinnige wijze onze plaatsgenoot in stad en dorp is. Hoe vaak gaan we, practisch gespro ken, als kerkse heidenen door het le ven, en komt het voor, dat in plaats dat wij de heidenen, de heidenen óns een voorbeeld zijn! Dat is met recht de rollen omgekeerd. Het zout dei- aarde, dat behoren de christenen te zijn, „maar als het zout zouteloos wordt, waarmee zal men het dan zou ten? Het dient nergens anders toe, dan op de mesthoop geworpen te worden". Dit is niet een uitspraak van een of andere historicus, maai de ongemakkelijke taal van het Evangelie. Om de aanklacht van deze onge makkelijke taal te ontgaani, zou 't 't gemakkelijkste zijn, voor ons, in dien O. L. Heer een reusachtig won der deed. Dan was de gehele we reld op slag bekeerd en wij zeiven daarbij. Eens zal zulk een reusachtig na tuurwonder zeker plaats grijpen, als de bestaande wereld herschapen wordt tot een nieuwe. Zal ons ge slacht, dat het toch wel degelijk moeilijker heeft om in het geloof staande te blijven dan vroeger eeuwen 't hadden, „geen ander te ken" vóórdien ontvangen? Het kan zijn. Het kan ook niet zijn. Zo we er al naar uitzien, moeten we wei be denken, dat een dergelijk goddelijk ingrijpen in hoge mate onrustbarend kan blijken voor de Christenen, die, uitverkoren, niet leven „hun hoge roeping" waardig en niet op de ma nier als het epistel van morgen aan geeft, „de Heer Christus geheiligd hebben in fyun harten". Indien ieder navolger van Christus, dat zijn wij, Christenen, zich bekeerde tot eerlij ke navolging van zijn Voorbeeld, zou de bede „Laat toekomen Uw Rijk" spoedig verwezenlijkt zijn, ook zon der onrustbarend ingrijpen. Het is namelijk verbazend gemakkelijk, voor ons, te hopen op een goddelijk genade-wonder, indien wij daarmede de aanklacht denken te ontgaan, het komen van „Uw Rijk" door ons kil gedrag gedwarsboomd te hebben. Het is benauwend herhaalde malen per dag te vragen, dat het Rijk Gods mo ge komen, zonder onszelven voor het wonder der genade open te stellen. Het Rijk Gods immers is reeds geko men, het is „midden onder u", maar wij zijn er dikwijls eer misdadigers dan rechtschapen burgers in. Daar om heeft het de wereld niet over tuigd. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. MARIUS. Naar het hoofd van de gemeente politie te Vught, hoofdinspecteur J. A. A. van 't Hof mededeelt, is de brand in het meisjespensionaat „Re- gina Coeli" te Vught ontstaan door het gebruik van een gasolinevergas- ser bij het verfafbranden aan de dak kapellen. Dit is door de recherche van de gemeentepolitie vastgesteld. Tegen de betrokken schilder, de 60- jarige T. uit Vught is proces-verbaal opgemaakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer 800.000 belopen. Het gebouw is verzekerd bij de ker- keijke brandwaarborgmaatschappij Sint Donatus te Amsterdam. Hoofdinspecteur van 't Hof tekent bij zijn mededeling aan, dat ge zien de branden door schilders- en loodgieterswerkzaamheden veroor zaakt men kennelijk niet op de hoogte is van de politieverordening, welke in de meeste gemeenten be staat ten aanzien van brandgevaar lijke werkzaamheden aan gebouwen en getimmerten. Het loodgietersbe- sluit, steunend op de wet van 13 Ja nuari 1923, was namelijk bij de brand van de Sint Walburg-kerk te Zut- phen in 1948 niet toereikend geble ken, reden waarom het departement van Binnenlandse Zaken de gemeen tebesturen in overweging gaf een aanvullende regeling te treffen door wijziging van de plaatselijke politie verordeningen. Zo werd in tal van gemeenten bij politieverordening uitdrukkelijk ge steld, dat geen werkzaamheden door schilders, loodgieters en andere am bachtslieden met brandgevaarlijke gereedschappen mochten worden ver richt aan gebouwen en getimmerten, welke op een speciale lijst voorkwa men. Vooraleer dergelijke werkzaamhe den mogent worden uitgevoerd dient vergunning aan de burgemeester te worden gevraagd. Op de Vughtse ge- bouwenlijst welke in Maar 1949 werd gepubliceerd en steeds ter in zage ligt, staat het meisjespensionaat „Regina Coeli" vermeld. Wegens het overtreden van de politieverordening en het veroorzaken van brand door schuld zal tegen de betrokken Vught se schilder een strafvervolging wor den ingesteld. De Zusters Kannunikessen van Sint Augustinus hebben reeds maatregelen genomen om de schade zo spoedig mogelijk te doen herstellen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8