Owd po est BIOSCOPEN Leidse Veemarkt krijgt een omroepinstallatie Conservenindustrie nam seizoenarbeiders aan Overgangs-examens Gem. HBS levert nieuw ijzer op Zonnig weekeinde ZATERDAG 5 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE bLAD PAGINA' 2 De vee-lading is bijna gereed Het is merkwaardig hoe weinig be zoekers van de Leidse veemarkt meer zien dan beesten, kooplieden en vrienden of bekenden. Wie heeft op een der gebouwtjes op de markt een rood geverfde ijzeren stang zien staan? Dat is het eerste zichtbare be gin van de omroep-installatie, die zeer binnenkort ten gerieve van de marktbezoekers zal worden in ge bruik gesteld. Er komt een telefoon-aansluiting, waardoor het mogelijk is van buiten af opgeroepen te worden. Ook kan men van daar naar buiten telefone ren, zonder de tijdrovende reis naar het stam-café te maken. Via de om roep kan men met iemand die op de markt aanwezig is, een afspraak ma ken voor een ontmoeting. Minder opvallend en daardoor bij nog minder mensen bekend is de „veelading" op het terrein achter de molen. Nog slechts korte tijd en dit onontbeerlijke hulpmiddel bij het los sen en laden van groot vee uit en in auto's zal ter beschikking komen van de vervoerders. Ideaal kan de inrichting niet wor den genoemd; de beschikbare ruimte en de verdere plaatselijke omstandig heden lieten een betere oplossing niet toe. Toch betekent het een grote verbe tering, direct voor de aanvoerders van groot vee, indirect voor hen die ae andere dieren aanvoeren en nu geen, hinder meer zullen hebben van de eersten. Ieder krijgt nu meer ruimte. Een tweede groot voordeel is dat de toegang waardoor het groot vee de markt bereikt, in' het hart van de markt ligt en grenzend aan de vee lading. T.B.C.-vrijc markt. Ieder kent wel het hoge hek, dat heeft gestaan op de Lammermarkt, evenwijdig aan de overkapping of men is althans, na 't is weggenomen, zich bewust geworden dat het er gestaan heeft! Wat is hier een ruimte ge komen! Dit hek staat thans aan de andere zijde van de „vette markt". Tussen dat hek en de Rijnsburger- singel zijn thans drie dubbele balies opgericht met het materiaal, dat achter de molen heeft gestaan en op geruimd is voor de veelading. Op 28 Juni stonden bij het Ar- beiasbureau Leiden ingeschreven 1703 werkloze mannen, waarvan 222 op D.U.W.-objectcn waren tewerk gesteld. Opnieuw een geringe daling (45) ten opzichte van de vorige week. Vooral de conservenindustrie nam seizoenarbeiders in dienst, ter wijl ook voor het hotelpersoneel de werkgelegenheid verruimde. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen daalde tot 120. Vrij veel meisjes konden tijdelijk als bollen- pelster geplaatst worden. Daarnaast steeg de vraag naar textielarbeid- sters en verpleeghulpen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indologie (Econ.) de heer R. M. Lalisang, Ocgstgcest; voor het can- didaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde mej. E. M. C. van Zee, Den Haag; voor het prop. examen godgeleerdheid de heren M. Jansen, Leiden, K. Blei, Den Haag, S. Vuyk, Vlaardingen; voor het doctoraal exa men geneeskunde A. F. Giffone U.S.A., A. N. E. Pols, Nijmegen, P. Roeland, Leiden, A. Ruitenbeek, Rotterdam en E. Sohwalben U.S.A.; voor het artsexamen le gedeelte mej. S. Timmerman, Oegstgeest, idem de heren Th. A. Bierman, Paramaribo, J. J. M. Blauwhof, Zoetermeer, P. G. Hugenholtz, Wassenaar en G. Pet, Rijswijk; voor het artsexamen 2e ge deelte O. C. Croes, Oegstgeest, A. J. Eckhardt, Kats-Kortgene, H. R. Plei ter, Den Haag en A. Popelier, Den Haag. AVONDMUZTEK IN DE HOOGLANDSE KERK. Het programma van dc 3do Avond- muziek op Maandag 7 Juli in de Hooglandse kerk door Annie A. Of- fenberg, organiste Evang. Luth. kerk te Haarlem luidt: 1. Preludium en Fuga in Es, Joh. Seb. Bach (1685 1750): 2. Partita: „O Gott, du from- mer Gott", Bach; 3. a. Trio in D, Joh. L. Krcbs (1713—1780), b. Trio in G, G. A. Homilius (1714—1785); 4. Trio en fuga uit: „Suite in Modo Con- juncto", Anth. v. d. Horst, gecomp. 'in 1943. Aan dc uitgang wordt een schaalcollecte gehouden voor het or gelfonds. De volgende Avondmuziek wordt gehouden op Maandag 21 Juli 1952. Programma's verkrijgbaar aan de ingang van de kerk. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, d. v. S. Tjallin- gii en L. van der Meulen; Michael Wenceslaus, z. v. A. J. J. van der Linden en M. H. J. van Kesteren; Leendert, z. v. C. Weeda en M. Noort; Johanna Jacoba, d. v. W. Koek en S. van der Wal: Maria Eli zabeth Theresia, d. v. H. A. C. Heins en A. E. van der Geest; Andries, z. v. G. van Schie en L. Verhoogt; Da niel Franciscus, z. v. D. F. Verplancke en E. J. M. Hakkaart; Cornelia The resia, d. v. A. G. van Swieten en C. J. van Boheemen; Eveline Catharina, d. v. L. W. van der Blij cn J. Nie- boer; Paul us Petrus Franciscus, z. v. J. F. Lovink cm H. E. Colla. Dit hek sluit af de afdeling voor tuberculose-vrij rundvee, welke op Vrijdag 5 September a.s. zal worden opengesteld. Ieder weet nu wel, dat onze rund veestapel vrij gemaakt moet worden van deze zièlcte. Wie het hiermede niet eens mocht zijn, zal zich toch met deze gedachte vertrouwd moe ten maken. Er is geen pardon. Het aantal bedrijven dat vrij is, groeit gestadig, evenals dat waar men op vrij-maken aanstuurt. Bij dat laatste wordt een, bepaald ernstig, gemis gevoeld aan een gele genheid waar men met vertrouwen zich de nodige vrije dieren kan ver schaffen. Deze gelegenheid wordt nu geboden op de Leidse veemarkt, te beginnen met Vrijdag 5 September a.s. Elke Vrijdag behalve op 19 September wanneer ter plaatse de VEBO-tentoonstelling moet worden gehouden kan op die afdeling vrij vee worden aangevoerd en, dank zij de door de Gezondheidsdienst voor vee uitgevoerde nauwgezette con trole op „papieren" en vervoermid delen, met vertrouwen worden ge kocht. Ook het overbrengen naar de bedrijven met gereinigde en ont smette vervoermiddelen staat onder toezicht van de Gezondheidsdienst. Er is dus voor belanghebbenden alle reden om de Leidse markt in de komende weken met groeiende be langstelling te bezien. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. Fuh- ri Snethlage te Leiden: winkel- en woonhuis Sint Jorissteeg 24 in bod: 3400.koper de heer J. H. Juf fermans q-q. te Leiden voor 3400.- Werkplaats met bovenwoning Sint Jorissteeg 1616a in bod: 2100. koper de heer P. de Jongh q.q. te Leiden voor 2260.Huis Rijndijk straat 15 in bod: f 2800.koper de heer N. J. Moonen q.q. te Leiden voor f 2820.—. Huis Rijndijkstraat 17 in bod f 2800.— koper de heer A. Wagemaker te Leiden voor 2800 Pakhuis rnet bovenwoning Lange- gracht 202-Huigstraat la in bod: 250.—, koper de heer H. D. van Weizen Jr. q.q. te Leiden voor 2575.—. Ten overstaan van notaris W. S- Jongsma te Leiden: te Katwijk aan Zee: huis Parklaan 3 in bod f 5600, koper de heer J. van Duyvenvoorde te Katwijk aan Zee voor 5600. Huizen Parklaan 5 en 7 elk in bod 5500.koper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden elk voor 5500. Huis Parklaan 11 in bod 5500. koper de heer G. de Best Rzn. te Kat wijk aan Zee voor 6600.Huis Parklaan 13 in bod 5600.koper de heer G. Maagdelijn te Katwijk aan Zee voor 5620.Huis Park laan 15 in bod 5600.— koper de heer J. Verhoef te Oegstgeest voor 5600.Huis Parklaan 17 in bod 5600.koper de heer J. W. God- dijn q.q. te Leiden voor f. 5600. Huis Parklaan 19 in bod 5600. koper de heer H. Otto te Sassenheim voor 5600.Bouwterrein Zeeweg in bod 5100koper de heer D- J. Kleen c.s. te Katwijk aan Zee voor 5800.Huizen te Leiden de la Reystraat 18 en 20 samen in bod f 3200—, koper de heer C. van Kla veren te Oegstgeest voor 3450. Huis te Leiden Jan van Goyenkade 29 is niet afgeslagen. Bevorderd naar de 2e klasse: H. Alt, P. Blommers, J. Broekstra, A. L. B. R. de Koning, H. Korswagen, W- Meijlink, J. C. Rotteveel, A. J. Sandberg, Elly Sirach, L. M. Toxo- peus, M. P. Viool, B. Vis, W. van der Wallen, P. Wyrdeman, A. Ba zuin, W. Boudrij, W. J. Derksema, Marijke Dingemans, N. van Duyn, F. H. Frances, G- Keuning, F. J. Kooreman, J. Lucas, A. Mulder, C. Ruiter, R. A. Tegelaar, J. W. Vode gel, Dineke van Assen, N. E. Bin nendijk, G. F. Drejer, R. N. R, Groen, R. Hoek, J. Hoogendijk, R. Jong- mans, P. Kallenborn, P. Kop, A. F. Marks, P. J. Paauw, W. van Roijen, Elly Schoon, Willy den Tonkelaar, K. H. A. van Siichtelen—van de Haare. Herexamen 6, afgewezen 19. Bevorderd naar de 3e klasse: G. Blöte, F. Boom, J. Christiaanse, H. van Dorsten, F. de Gast, Ingrid Heij- nis, R. Langezaal, J. van Leeuwen, Sylvia v. d. Mark. Nelie v. d. Meu len, Anke Mugie, C- C. M. de Nooijer, F. Robbers, T. Wichers, F. Focke, C. van der Graaf, A. M. den Haan, N. van den Hoed, Elly Hoogeveen, T. Huis, Hannie Keuter. Els Kolling, J- J. Kwestroo, A. D. Nieuwenhui- zenSegaar, P. J. Schippers, W. Ser- dijn, J. F. van den Wijngaard, R. Asard, G. Bernard, W. P. van Groe ningen, R. A. Hoogervorst, F. P. Janzen, W. de Jong, G. de Krijger, Th. Laurentius, F, H. Nieuwenhui- zenSegaar, Fia Obèr, Willemien van der Pol, J. de la Rie, A. van Roijen, W. F. Schipper, H. J. P. Schoonens, M. A. Uiterwiik Winkel, J. M. Veltman, J. vah Giffen. Her examen 4, afgewezen 16. Bevorderd naar de 4e klasse: J. J. van den Bosch, H. Broekstra, J. Cor- nelisse. Jannie van Es, Eef Fennema, J. L. J. Gaillard, Leny van der Hoek, M. A. Hoogerwerf, P. H. van der Lucht, Lenny Luttge, Th. Muller, J. van Noort, M. M. Paling, J. Sloos, N- G. Smink, G. van Staal, Medea Toxopeus, C. Vermaas, Dallea Bal four van Burleigh, G. W. Bloemen- daal, Renske Ek, H. J. de Graaff, Tineke Hazenoot, C. van Hooidonk, Martie Koch, H. J. Kooreman, Ju liska Kruts, C. D. Lucas, H. F. L. Meijler, Ank de Ren, W. J. Schoon, H. C. Seijn, Arendien van Vianen, H. Vlezenbeek, F. A. Wempe, Nelly Westerkamp, W. P. van Zijl, R. M. du Mée, Annie Bink, J. C. Brandt, Marie de Bruin, K, C. van Diepenin- gen, Lies Eichhorn, M. Harmsma, R. E. M. Hekster, B. Hilkemeijer, W. van 't Hof, Gerda Keuter, H. Middel- raad, H. Pick, B. W. Poortenaar, J. H. de Rooij, J. Weiter. Afgewezen 23. Bevorderd naar A 5: W. Buddingh, Teuni van Es, D- de Geus, A. Jans sen, A. de Jong, Henny Kukler, A. van Laarhoven, K. N. Moonen, A. D. Schnitzler, Anke Warring. Afge wezen 1. Bevorderd naar B 5: Th. Admi raal, D. Ch. Brandt, A. van Houwe- lingen, P. H. van der Klugt, N- Maarsen, J. van der Noordaa, M. C. C. de Nooijer, J. A. van den Ouwee- len, C. le Pair, M. Roos, Vonny Sou man, H. P. Struch, H. O. Voorma, H- Ph. Bleiji, F. Derksen, H. Fuchs, H. Galjaard, A. de Kramer, H. A. van der Linden, P. W. van Milaan, Lauri Ophof, B. Renes, J. F. A. la Rivière, H. van Steenis. Herexamen 2, afgewezen 7. WAPENSCHOUW 1952 VAN DE DERDE ORDE, FED. LEIDEN Morgen houdt de Leidse federatie van de Derde Orde haar wapen schouw 1952 in het R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 4, Leiden. De ter tiarissen uit Leiden, Stompwijk, Wassenaar, Voorhout, Oegstgeest, Hoogmade, Katwijk aan den Rijn, Zoeterwoude, Noordwij k, Aarlander- veen en de Zilk worden om half tien in de plechtige Hoogmis verwacht, die wordt opgedragen door de com missaris van de Derde Orde, pater Abel Duindam, O.F.M. Tijdens de H. Mis zal pater Duindam een pre dicate houden. Om half een spreekt pater commisaris over „Franciscus de gids in ons leven". Na een cultu reel programa, waaraan het Sleutel koor en Joop Koevoets zullen mede werken, volgt om kwart voor vier een plechtig Sluitingslof met een sluitingstoespraak door kapelaan W. A. J. Koenekoop uit Voorhout. Doktersdienst. A.s. Zondag 6 Juli 1952 zal de dienst worden waar genomen door dr. Hartman, Pleiter, Simons, Veldhuizen, Verbrugge. Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid. Zaterdag 5 Juli In ons artikel van Donderdag 1.1., hebben we reeds geschreven, dat a.s. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, het Euch. Ziekentriduum wordt ge houden in de dekenale kerk aan de Herensingel. Ook, dat iedere avond van 7 tot 8 uur de kerkversiering is te bezichtigen. Welnu, Woensdag avond van 7 tot 8 uur zal het Ge mengd Koor „Het Zonnelied", dit be zichtigen muzikaal opluisteren. In verband hiermede worden de leden dringend verzocht, a.s. Dinsdagavond de repetitie bij te wonen. Hedenmorgen bereikte ons het be richt, dat de Middelb. Handelsavond school van het Genootschap „Kennis is macht", a.s. Vrijdagavond om 7 u. de diploma's zal uitreiken en de be vorderingen bekend maken in de au la van het Gymnasius aan de Fruin- laan. En a.s. Donderdagavond geeft de Chr. Muziekvereniging Concordia" MEEL CONTRA PARFUM. Naar wij vernemen is door de n.v. Meelfabriek „De Sleutels" te Legden, uit hoofde van de Hinderwet een be zwaarschrift ingediend tegen de deze week geopende parfum- en zeepfa briek Colgate, in het voormalige fa brieksgebouw van de sigarenfabriek „Edelachtbaar", gelegen aan de Oos terkerkstraat. De klacht houdt in, dat de reuk van de te verwerken par fums de smaak van het meel zou kun nen beïnvloeden. een zomerconcert voor de buurtver eniging in de Marnixstraat. „De Rijnpost" U weet wel, het blad van de Katih. Sociale Jeugdzorg te Leiden wordt morgen verkocht aan de kerkdeuren van Noordiwijik aan Zee, Katwijk, Voorhout, Noord- wijkerhout (twee maal), De Zilk, Oegstgeest, Oud Ade, Hoogmade, Rijpwetering, Roelofarendsveen, O. Wetering en Leimuiden. De Stichting hoopt, dat velen hun kwartje zullen offeren voor dit mooie en leerzame blad, waarin een interessante prijs vraag is opgenomen, waarmee mooie prijzen te winnen zijn! Van 21 tot 26 Juli a.s. zal in Lei den een huis-aan-hiuis-collecte wor den gehouden voor dc Vereniging „Het Hoogeland", die zich" bezighoudt met het werk van de reclassering. STADSKOK. FILMKANTOOR GEOPEND OP RAPENBURG 8. Hedenmorgen werd in het pand Rapenburg no. 8 (voorheen Maison Bruins), waarin de Nat. Verzeke ringsmaatschappij wordt gevestigd, het kantoor geopend van de N. V. Standaardfilms, die op de eerste éta ge drie kantoorlokalen aan de voor zijde heeft gehuurd. Deze N.V. is een filmverhuurkantoor, dat zich in de toekomst bovendien op de productie van Nederlandse films, vermoedelijk in co-productie met Italië, wil toe leggen. Vooiseen was deze N.V. ge vestigd te 's Gravenhage. Directeur is de heer J. A. L. Kemps te Oegst- Ook de gewone man kan staalproductie helpen bevorderen Honderdduizenden kilo's oud roest, van lege conservenblikjes en lekke pan nen tot gesloopte auto's en scheepsonderdelen toe, liggen op de werven van de Ijzerhandel „Hollandia" te Amsterdam heuvelhoog opgetast en worden met behulp van enorme scharen bewerkt en onder sterke druk tot afgeme ten pakketten samengeperst. Dagelijks gaan massa's van dit verpakte schroot in scheepsladingen naar de hoogovens van IJmuiden om er in een vuur van 1800 graden over te gaan tot één gloeiende massa. Deze ijzerstroom wordt ,vederop geleid en door middel van vormen tot blokken van des noods 15.000 kilo toe verwerkt. De nieuwe afdeling Breeband hoopt 1 Octo ber a.s. te kunnen starten met de verwerking van die blokken tot warm- gewalste platen, 1 April van het volgend jaar met de aanmaak van koud- gewal.ste platen en iets later met blik. Wat daar in IJmuiden geschiedt, is zwaar en uiteraard ruw werk. Maar het .ligt de IJmuidenaars wel, want zwaar en ruw werk waren ze ooit als vissers wel gewend Men zou het niet zeggen, maar hier werken op de terreinen van ongeveer 2700 H.A. niet min der dan 10.000 man, die bezig zijn onze nationale staalproductie te verhogen van 500 tot 800 duizend ton per jaar. Nu reeds is het bedrijf van de Hoog ovens in staat, 40 procent van de totale behoefte in eigen iand te verzeke ren en ongetwyfeld zou het meer zijn, indien de landen, die het noodzake lijke erts leveren, niet in ruil een deel van onze staalproductie vorderden Hoogovens in hoogzomer. Het gigantische bedrijf van de hoogovens hebben we vandaag in hoogzomerse temperatuur gezien in al zijm weidsheid en veelomvattend heid. Wat men ons steeds weer ver zocht, was de aansporing tot het pu bliek, mee te werken aan het ver zamelen van allerlei schroot, dat zo hoog nodig is voor dit enorme be drijf. Meestal achteloos verdwijnen aller lei oud-ijzeren voorwerpen in de vuilnisbak om daarna op de ge meentebelt met moeite en met be hulp van magneten weer te worden opgespoord. Nu zal echter een natio nale schroot-campagne worden ge voerd, die eerstens is gericht op het huishouden. Men verwacht, dat de ijzerafval thuis kan worden bewaard en dat dan de kleine handelaar het oud roest komt afhalen. De industrie werkt reeds langere tijd mee om haar oude metalen, voor IJmuiden af te staan en in de komende herfst zal de campagne worden uitgebreid tot de landbouw, waar men nog wel oude ploegen of eggen als schroot zal DE LEIDSE Trianon: „Vader is vrijgezel"; het lijkt vreemd, maar hier is het toch heel gewoon. Een Amerikaans dagbladcorrespondent Peter Garvey interesseert zich voor het probleem der ooi'logswezen en vertoeft om stof op te doen in zo'n weeshuis in Frankrijk. Daar de correspondent vertolkt wordt door Bing Crosby zingt hij in het weeshuis. Hij kan daar echter niet eeuwig blijven en komt terug naar Amerika, waarbij hy twee weesjes, een jongen en een meisje van 5 a 6 jaar, meeneemt. In het vliegtuig zingt Bing Crosby. Bij aankomst in Boston blijkt zijn meis je, het wachten moe, zich intussen verloofd te hebben met een mil- lionair hetgeen voor Bing Crosby aanleiding is om te gaan zingen. Een journalist is evenwel een vasthou dend man en een vindingrijk man. Zo ook Pete Garvey; hij probeert het meisje terug te krijgen en speculeert daarbij op haar moederlijk instinct, nu de twee weesjes alleen maar een vader hebben, die nog maar vrijgezel is. Op het laatste moment lukt het inderdaad en bij het happy end zin gen ze allemaal. Een voor 160 pet. Amerikaanse film met Bing Crosby en zijn lied. Wegens het :tuivertje verwisselen bij zulke ernstige zaken als huwelijken en zo, meende de K.F.C. de leeftijds grens op 18 jaar te moeten stellen. Luxor draait deze week „Ik zoek het gevaar", een zeer spannende film, waarin detective Baily een buitenge woon ingewikkelde kwestie uit de doeken doel. Van een politicus krijgt hij namelijk opdracht het verleden van diens vrouw na te gaan en daar bij komt hij tot de ontdekking, dat de betreffende dame de naam heeft aangenomen van een vroegere vrien din, die spoorloos verdwenen is. Al lerlei min of meer lugubere lieden gaan zich met de zaak bemoeien, om dat zij met de vrouw van de politi cus of met de vroegere vriendin in relatie staan. De detective valt van het ene avon tuur in het andere en er gaat geen dag of nacht voorbij zonder dat hij ergens een flink pak slaag krijgt. Te gen de tijd, dat hij bont en blauw ziet, komt hij er achter, dat de ge hele kwestie een vuil zaakje van zijn opdrachtgever is, die op een erfenis loert. Baily kan niets anders doen dan de man aan de politie uitleveren. Bij deze ontwikkeling schiet zijn ho norarium er natuurlijk bij in, maar gelukkig levert het avontuur hem een aardig meisje op. dat bereid is zijn vrouw te worden. En dat is ook wat waard. Voor de liefhebbers van spannende films mits boven 18 jaar. Lido. Het verhaal „Klopjacht", dat deze week als hoofdfilm in het Lido-theater wordt gegeven, begint met de vlucht van een zwarthande laar uit een gevangeniswagen, als deze zich naar het gerechtsgebouw begeeft en het eindigt met de dood van de ontsnapte na een langdurige klopjacht van de politie. Eddy Ro- back is de zwarthandelaar, die hele legers politie op de been brengt om hem gevangen te nemen, maar zelfs als hij in een auto zit. die door de politie wordt aangehouden, weet hij door hulp van derden toch nog te ont glippen. Alleen in de film is zulks natuurlijk mogelijk, maar intussen is deze strijd op leven en dood tussen politie en gangsters een verhaal ge worden met uitstekend spel van Da ne Clarke, Simone Signoret, Fernand Gravey en Romert Duke, meesters in de filmkunst, die hun rollen, hoe doortrapt ze ook zijn, telkens weer een climax weten te geven, hetgeen tot gevolg heeft, dat de toeschouwer van begin tot eind geboeid zit toe te kijken hoe tenslotte deze toch altijd ongelijke strijd tot een oplossing zal komen. Door de KFC voor personen boven 18 jaar gekeurd. In het voorprogramma o.a. voor treffelijke opnamen van de minia tuurstad Madurodam, benevens een aantrekkelijke muzikale showfilm met uitstekende bezetting. Casino zet de vertoningen met „Grün ist die Heide" voort. Wie houdt van de oud-Duitse opvatting van romantiek, zal deze film zeker op prijs stellen. Voor alle leeftijden. Rex vertoont „De onzichtbare wre ker" een film, die begint met een zelfmoord. Deze zelfmoord is echter voor de 'broer van de dode man aan leiding om op wraak te gaan zinnen, want hy meent dat zijn broer in de dood is gedreven. En zo krijgen we een spannend verhaal in een millieu vaft spelers, detectives en achtervol gers. Het milieu en het zonderling omspringen met ihet huwelijk maken vo'ddbehoud voor volwassenen nood zakelijk. willen afstaan. Iedereen beseffe van hoe grote waarde het schroot is voor onze staal- verwerkende industrie. Voor de oor log lag het zwaartepunt van de schrootbedrijven op de handel, meer in het bijzonder bedoeld voor de uit voer. Maar sedert de bevrijding is de schroothandel uitgegroeid tot een schroot-verwerkingsbedrijf. Tot dus verre was de opbrengst in ons land voldoende; maar komt er in de toe- koms voor de bovenbedoelde verho ging van onze staalproductie naast het van elders in te voeren ijzererts geen aanvullende grondstof, dan dreigt verhoging van de verkoopprijs van staal en vermindering van ruw- ijzer-uitvoer. De schroothandel, die tot taak heeft, zo belangrijke afvalsstoffen aan te voeren, boekt allengs meer belangrijke resultaten. Was de voor oorlogse productie 260 duizend ton per jaar, thans is ze tot 430 duizend ton gestegen; dat wil zeggen met 65 percent. Als men verder weet, dat de schrootprijs voor de kleinhandel is gelegen tussen drie en zes cent per K.G. en dat wegens het voorgaande op enorme afzet kan worden gere kend, dan blijkt wel, dat behalve de huismoeders (voor wat betreft het opsparen ook de opkopers een taak hebben. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIG WEER Zonnig, warm en droog weer met matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-oost en Oost. 6 Juli: zon op 4.28 en onder 21.00; maar. op 20.50 en onder 0.2.25 uur. 7 Juli: zon op 4.29 en onder 21.00; maan op 21.32 en onder 03.40 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Krachtige stijgingen van de lucht druk boven het Noordzeegebied heb ben er toe geleid, dat zich daar een nieuw gebied van hoge luchtdruk ontwikkelde. Daarmede samenhangend stromen de warme luchtmassa's, die tijdelijk uit ons land werden verdreven, weer langzaam naar het Westen. In ver band daarmede zullen de temperatu ren weer geleidelijk omhoog gaan, vooral in het Zuiden van het land. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weekeinde in het Noorden van het land vrij warm, in het Zuiden warm en overal zonnig zal zijn. De kans op neerslag is gering. Uei uj-tfi in Eiuojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. gisteren. OSLO zwaar bew. c. STOCKHOLM onbew. 21 c. HELSINKI licht bew. 24 c. F.DINBURG onbewolkt 21 c. LONDEN licht bew. 22 c. KOPENHAGEN onbewolkt 20 c. AMSTERDAM licht bew. 20 c. GENèVE onbewolkt 35 c. PARIJS geheel bew. 34 c. BORDEAUX (niet gemeld) 22 c. NICE onbewolkt 34 c. BERLIJN zwaar bew. 28 c. FRANKFURT onbewolkt 35 c. MüNOHEN onbewolkt 35 c. WENEN onbewolkt 33 c. I/OCARNO onbewolkt 32 c. KON. NED. TOERISTENBOND A. N. W. B. De jaarvergadering van de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. is heden in het Scheveningse Palaceho- tel onder presidium van de heer P. F. Zimmerman gehouden. In zijn jaarrede nam de heer Zim merman de regeringspolitiek ten aan zien van de wegenbouw in ogen schouw Hij stuitte hierbij op tal van vraagtekens en tegenstrijdigheden. Uit het jaarverslag van de A. N. W. B blijkt, dat de vereniging ongeveer een kwart millioen leden heeft. De wegenwacht heeft ruim 100.000 leden. Spectaculaire nieuwe activiteiten heeft de bond in 1951 niet ontwik keld. Gestreefd werd naar handha ving van de voor de leden belangrij ke bondswerkzaamheden. ondanks stijging van lonen en kosten. De A. N. W. B.-wegenbebaker»ing werd met 241 nieuwe wegwijzers, 154 nieuwe richtings- en voorrichtings- borden en 176 paddenstoelen uitge breid. Nieuwe technieken en moge lijkheden werd gezocht en beproefd. Thans staan in Nederland van de ge noemde soorten borden resp. 4467, 1751 en 2235 stuks. Het aantal ver lichte wegwijzers werd in 1953 met bijna 300 stuks uitgebreid. De technische afdeling heeft ook in 1951 blijkens het jaarverslag veel voorüchtings- en expertisewerk voor leden, rechterlijke macht en verze- Laatste Berichten Een ruiker op brede basis Voor jarige Drees Het belangrijkste feit uit het ka binet van de formateur was vandaag wel, dat hij zijn 66ste verjaardag vierde. Gisteren vergaderde de K. V.P., A.R. en de C.H.U.-fractie uit de Tweede Kamer over de door dr Drees opgestelde hoofdpunten uit zijn conceptprogram. Vanmiddag zal de P.v.d.A.-fractie vergaderen. Dr. Drees was niet voornemens de ze bijeenkomst bij te wonen omdat hij dat onzuiver en dus onjuist zou achten. Intussen ontving de forma teur juist vanochtend een schrifte lijk antwoord van de C.H.U.-fractie. Het werd hem gebracht door de heer Tilanus, die de heer Drees tegelijk gelukwenste met zijn verjaardag. Wij vernamen nog, dat de forma teur geen streefdatum heeft voor het bereiken van zijn einddoel. De verjaardag van de formateur is voor hem niet ongemerkt voorbij gegaan. De journalisten, die zich be zig houden met de gebeurtenissen rondom de kabinetsformatie nodig den dr Drees uit in hun midden te verschijnen. Namens hen heeft dr E. van Raalte de formateur gelukge wenst en gezegd, dat de journalisten het huidige contact op grote prijs stellen. Zij zijn ervan overtuigd, dat de formateur zich ten volle geeft aan het landsbelang en de manier, waarop hij dat doet. veel offers van hem vraagt. Dr Van Raalte bood dr Drees bloemen aan in kleuren „op zo breed mogelijke basis." Dr. Drees zeide deze geste zeer bijzonder op prijs te stellen en noem de de attentie een aardig moment zowel op zijn verjaardag als binnen het raam van zijn pogingen tot for matie. Er is hem wel verweten zeide hij terughoudend te zijn te genover de pers. Hij heeft echter veel zorg, dat in 't algemeen niets bekend wordt omtrent onderhande lingen vóór er afsluiting is bereikt. Als men al teveel van zijn standpunt laat blijken, verliest men vaak aan prestige. Mocht hij minister-presi dent blijven zo zeide dr Drees - dan zal hij gaarne blijvend contact met de pers opnemen. kering gedaan Vier proefstations voor automobielen, z.g.n. techno- stations, werden ingericht. Ook de juridische afdeling deed weer veel belangrijk -werk, speciaal ten behoeve van leden, die in con flict kwamen met de nieuwe verkeers wetgeving. Op de gebieden van be lastingen. bromfietsen, autohandel etc. werden vele adviezen verstrekt Op het gebied van het watert.ee- sisme is de bond zeer actief geweest. Ook bewoog de bond zich weder om op het internationale toeristische terrein. In 1951 werden, behoudens andere werkzaamheden, 134.541 car nets, triptieken en internationale rij bewijzen en andere bewijzen uitge geven. Het aantal reisinlichtingen van de bond steeg in 1951 tot 82,000. Het aantal bondsuitgaven werd ge stadig uitgebreid.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2