Goede dag voor Nederlandse renners in de Tour Bondsploeg-Ned. Antillen 3-3 DE LEIDSE SPORTWEEK N.O.C. .VRIJDAG 4 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De trein wachtte Nolten derde en Roks vierde in 9e étappe Als sommige profeten gelijk hadden gekregen zou er in de negende etappe r.iets bijzonde-rs gebeurd zijn tot ongeveer aan de Frans-Zwitserse grens. Dan pas zou het ernst worden bij de klim naar de pasovergang van Mollen- druz, de Col welke voorbestemd was om de rol van vrederechter te spelen. Maar de profeten wikken, en de renners beschikken. En die beschikking heeft dan soms nog meer het karakter van een plotselinge inval dan van een besluit met voorbedachte rade. We geloven tenminste niet, dat de Span jaard Gelabeft toen hij in de buurt van Morteau eensklaps wegstoof en de hele karavaan op stelten zette, handelde volgens een weloverwogen plan met de bedoeling een gooi naar de etappezegen te doen. Zwitser Diggelmann werd winnaar Het leek meer op een improvisatie, hij kreeg een bevlieging en nam de benen. Hoe het zij, hij ontketende daarmee een strijd, die beslissend worden zou en waarin de Col van Mollendruz geen rol van betekenis zou spelen omdat de kopgroep van acht man, die gevormd werd en waartoe Gelabert niet behoorde, zich van de Col niets aantrok. Op de be zetting van de ereplaatsen heeft de klim geen invloed uitgeoefend, maar wel op de plaatsing van vele achter blijvers, die nog wat meer terrein verloren tijdens de bestijging en vrijwel uitgeput te Lausanne arri veerden. Voor de Nederlanders was het in zoverre een goede dag dat Roks en Nolten behoorden tot degenen, die kleur brachten in deze rit. Roks zat al spoedig in de kopgroep en Nolten kon zich bij hem voegen na een energieke achtervolging, die aller bewondering afdwong. Op het laat ste stuk van de route, na de afdeling van de Mollendruz, kreeg Roks een lekke band, wat de Nederlandse vol gers hartkloppingen bezorgde. Maar Nolten liet hem niet in de steek en samen stormden ze achter hel kop- groepje aan, dat ze nog op tijd wis ten in te halen om aan de eindspurt deel te kunnen nemen. Met een der de plaats voor Nolten en een vierde voor Roks kregen ze alle twee loon naar werken. Van Est en Voorting zijn alle twee een plaats gedaald in de algemene rangschikking. Dekkers ging vier plaatsen omlaag en Faanhof, die als laatste op één na binnenkwam, zakte er twaalf. Materiaalbreuk op kritie ke momenten, waarvan beiden het slachtoffer werden, verklaren goed deels deze achteruitgang. Maar daar tegenover staat winst voor Roks (van 33 naar 24), Wagtmans (van 45 naar 32), van Breenen (van 50 naar 46) en Nolten (van 64 naar 50). Bovendien staat Nederland weer vierde in het ploegenklassement. Er is dus allerminst reden voor pessi- misrne. Vermelden we tenslotte nog, dat de dagelijkse premie voor be toonde „strijdlust" ten deel viel aan Marinelli en Nolten samen. Ze kre gen ieder vijf stemmen. Dank zij eeri geweldig onweer, dat j 's avonds tevoren de afkoeling had gebracht waarnaar ieder snakte, i verschenen de negentig nog in de course zijnde renners Donderdag morgen fris en vrolijk aan de start voor de negende etappe, die bij lan ge na niet zo zwaar was als die van Woensdag. Ze omvatte eerst een be trekkelijk vlak stuk van 88 kilome ter en daarna de uitlopers van de Jura, met als enige werkelijk lastige hindernis de Col van Mollendruz, ■die tot de derde categorie behoort en waarvan de pasovergang op 1185 meter hoogte is gelegen, 39 kilome ter voor de finish. Daar zou volgens de verwachtingen wel de beslissing vallen. I Om tien uur gaf Goddet het start- 1 signaal op het kruispunt van de Croix Bleue en over een prachtige weg vol schaduw trok de karavaan in de richting van Morschwiller. Men reed in een promenade-tempo, totdat de jonge regionaal Mirando plotseling op de vlucht sloeg wat onmiddellijk een reactie uitlokte. Na enkele kilometers was Mirando i tot de orde gebracht, waarna de vaart verminderde, wat niemand ver- 1 wonderde, want het begon alweer zeer warm te worden. Belfort (40 kilometer) werd met zes minuten vertraging gepasseerd. De Italianen werkten zich nu naar voren, het tempo werd iets versneld maar alles bleef bij elkaar totdat de regionaal Giguet bij Audincourt (50 kilome ter) een spurtje sloeg en enkele honderden meters voorsprong kreeg, genoeg om de vrij hoge premie in te pikken, die bij Beaulieu, vijf kilo meter verder, op dc eerst aankomen de wachtte, wat alleen zijn bedoeling v/as. Zodra dit karwei was opgeknapt liet Giguet zich inlopen. Intussen had toch een klein groepje renners een achterstand van een minuut gekre gen, maar aangezien het peloton zich niet druk maakte konden ze spoedig weer aanhaken, onder aan voering van Wagtmans, Nolten en de Luxemburger Binzt. Een zwetende „Coppi-aan" Een vurige bewonderaar van Fausto Coppi, die in Florence met enkele vrienden gewed had, dat Coppi de achtste etappe van Nancy naar Mulhouse zou win nen, heeft zijn verlies op waar dige maar ietwat warme wijze gedragen. Nadat het kwik van de ther mometer, die in de middaguren bijna 39 graden Celsius had aan gewezen, enkele graden was ge daald, heeft hij twee uur door de straten van Florence gewan deld, gekleed in winterkleren, een dikke winterjas aan, een wollen halsdoek orrr en aan de handen een paar gevoerde hand schoenen. Gedurende zijn wan deling werd de ongelukkige wedder, die water en bloed liep te zweten, gevolgd door een me nigte wielrijders en scooters. Het bleef voorshands erg rustig en met vier minuten vertraging bereik te het voltallig peloton de acht kilo meter lange, steile weg die van St. Hippolyte (88 kilometer), die uit het dal van de Doubs naar de hoogvlak te van Maiche voert. De groep werd lang uiteengerekt maar tijdens de klim ging het contact niet verloren en in een gelijkmatig tempo werkte de stoet zich naar boven, luide aan gemoedigd door het publiek aan weerszijden van de weg. Tot de geest- driftigste toeschouwers behoorde het personeel van een trein, die daar al een kwartier had staan te wachten en pas doorreed toen de hele kara vaan voorbij was! Op de hoogvlakte, die geblakerd werd door een zon van bijkans tro pische kracht, zakte het tempo steeds verder in met het gevolg, dat het gezelschap, nog altijd compleet, met een achterstand van 27 minuten bij de bevoorradingspost van Morteau (129 kilometer) aankwam. Een lek bandje van Magni, de man met de gele trui, bracht leven in de brou werij, want aanstonds zetten de Franse nationalen een aanval-in. Er vormde zich een groep van 19 ren ners met Geminiani, Lauredi, Rol land, Robic, do regionalen Lapebie, Telotte en Marinelli, de Zwitsers Diggelmann en Weilenmann, de Belg Ockers, de Noord-Afrikanen Zaaf en Kebaili en nog enkele anderen. Maar*" het offensief werd afgeslagen [want Magni kwam zeer snel terug met de hele Italiaanse ploeg als lijf wacht er. Coppi als aanvoerder, en weldra kwam de fusie tot stand. Spanje bracht opschudding teweeg Wie meende dat dc renners zich nu in alle kalmte zouden voorberei den op de Col van Mollendruz kwam bedrogen uit. Want de Spanjaard Gelabert bracht het hele peloton in opschudding door plotseling met een sneltreinvaartje aan de haal te gaan. Meteen ontbrandde de strijd in alle hevigheid. Want zeven rappe kerels, it.w. Remy, Marinelli, Carrea, Diggel- I man, de Hertog, Kebaili en tot onze vreugde ook Thijs Roks lieten zich j niet verrassen en vlogen achter hem i aan, liepen hem in en hielden er j toen zo'n felle gang in, dat de arme Gelabert, die het initiatief genomen had voor dit spektakel, lossen moest. Bij Pontarlier (160 kilometer) lag dit zevental, weliswaar 24 minuten achter op het tijdschema, maar het had de hoofdgroep uiteengerukt. Een minuut na de leiders passeerde een trio, bestaande uit de Italianen Mar tini en Bresci en de Nederlanders i Nolten die te Morteau net iets te traag waren geweest om met het septet mee te komen maar toch aan i het spurten \0aren gegaan. Een pe loton van een dertigtal renners, met cis kern Magni en zijn lijfwacht, had bijna anderhalve minuut achterstand op de leiders. Tal van deelnemers waren intus sen in moeilijkheden gekomen. Met een achterstand van 3 min. 15 sec. passeerden vijf renners, bij wie Teis- seire, Quentin en Bonnaventure. Dekkers had te Morteau al vijf mi nuten vertraging, die te Pontarlier nog was toegenomen, terwijl in ■laatstgenoemde plaats een groepje' achterblijvers, bij wie Faanhof met 12 minuten vertraging doorkwam. Men zag nu in de buurt van dc Frans-Zwitserse grens een fraaie en met succes bekroonde aanval van Nolten, die er in slaagde zich bij de koplopers tc voegen, terwijl de ach terstand van het peloton steeds gro ter werd en te Vallorbe (186 kilome ter) al ruim zes minuten bedroeg. En toen begon al spoedig de- klim naar het hoogste punt van de Mol lendruz door de acht leiders. Zij bleven voortdurend in eikaars ge zelschap en pas op het laatste stuk liepen vier renners iets uit om in deze volgorde over de streep te gaan: 1. Remy, 2. Carrea, 3. de Hertog, 4. Diggelmann. Bij de afdaling naar La Sarraz. 214 kilometer van de start en 24 kilometer voor de finish, kwa men de acht weer bijeen, waarna ze gezamenlijk in ijltempo naar Lausan ne stoven over een weg met twee steile, doch niet zeer lange hellingen. Tot grote schrik van de Nederlandse volgers kreeg Roks een lek bandje, maar het euvel was in een ommezien verholpen en samen met Nolten, die op hem was blijven wachten, konden onze landgenoten zich na een ver twijfelde spurt weer bij de kopgroep voegen, zodat acht man de baan van het stadion van Pontaise opreden voor de eindspurt. Tot grote vreug de van het publiek toonde Diggel mann zich de snelste met Marinelli als tweede, Nolten als derde en Roks als vierde. Intussen hadden de Italianen, die behalve de gele trui ook het ploegen klassement in het oog hielden, Mar tini achter de kopgroep aangestuurd, terwijl de anderen het tempo van de achtervolgers drukten. Martini kwam als negende binnen, meer dan zes minuten na de winnaar, maar de Italiaanse opzet was' gelukt want door deze negende plaats bezorgde hij Italië de leiding in het ploegen klassement aangezien het peloton pas drie minuten later arriveerde. Ook behielden de Italianen de gele trui, al ging die van de schouders van Magni over op die van Carrea. UITSLAG EN KLASSEMENTEN- De uitslag van de negende étappe MulhouseLausanne (238 km.), luidt: 1. Diggelmann (Zw.) 7.23.16 met bonificatie 7.22.16); 2. Marinelli (Parijs) 7.23.16 (met bonificatie 7.22.46); 3. Nolten (N.) 7.23.16; 4. Roks (N.) z.t.; 5. De Hertog (B.) z.t.; 6. Remy (F.) z.t.; 7. Carrea (It.) z.t.; 8. Kebail (N. Afr.) z.t.; 9. Martini (It.) z.t.; 10. Ockers (B.) 7.32.27; 11. Geminiani (F.); 12. Weilenmann (Zw.); 13. Goldschmidt (Lux.); 14. Van Est (N.); 15. Lapebie (W.Z.W.); 16. Voorting; 17. Van Breenen; 41. Wagtmans, allen zelfde tijd als Ockers; 80, Dekkers 7.46.35; 88. Faan hof 7.58.44. Het algemeen klassement luidt: 1. Carrea (It.) 53.57.11; 2. Magni (It.) 53.58.12; 3. Lauredi (F.) 53.53.32; 4. Coppi (It.) 54.02.15; 5. Close (B.) 54.03.26; 6. Bartali (It.) 54.09.11; 7. De Hertog (B.) 54.10.31; 8. Ockers (B.) 54.10.48; 9. Ruiz (Sp.) 54.12.43; 10 Ge miniani (F.) 54.13.49; 11. Weilenmann (Zw.) 54.15.25: 12. Van Est (N.) 54.15.29; 12. Moleniris (Z.O. Fr.) 54.16.13; 14. Goldschmidt (Lux.) z.t.; 15. Robic (F.) 54.18.22; 16. Dotto (F.) 54.18.34; 17. Voorting (N.) 54.18.51; 24. Roks 54.29.10; 32. Wagtmans 54.48.43; 46. Van Breenen 54.51.16; 50. Nolten 54.53.30; 58. Dekkers 55.01.55; 79. Faanhof 55.31.23. Het ploegenklassement luidt: 1. Italië 161.40.53; 2. Frankrijk 161.43.21; 3. België 161.48.58; 4. Nederland 162.28.13; 5. Spanje 162.45.05; 6. Z.O. Fr. 162.46.04; 7. Zwitserland 163.00.00; 8, N.O.C. Fr. 163.15.56; 9. Luxemburg 163.22.36; 10. W.Z.W. Fr. 163.27.04; 11. Parijs 163.29.49; 12. N. Afrika 164.05.37. In het bergklassement leidt Germi- r.-iani (F.) met 18 pnt. vóór Gelabert (Sp.) 12 pnt.; Bartali (It.) 10 pnt.; Le Guilly (W.Z.W. Fr.) 7 pnt; Coppi (It.) 4 pnt. en Remy (F.) 3 pnt. De 10e étappe. Voor de 10e étappe van de tour. van Lausanne naar Alpe d'Huez (266 km.) zijn hedenmorgen om kwart over acht de 89 overgebleven renners gestart. Wij hebben nog nooit onder zulke omstandigheden een voetbalwedstrijd ge speeld, zei een der Antilliaanse officials tegen ons in ds rust van de ontmoe ting tussen het Bondselftal en de Nederlandse Antillen, toen nog steeds de regen bij stromen uit de onweerslucht viel en de bliksemschichten de tri bunes van het olympisch stadion spookachtig verlichtten. Inderdaad, de omstandigheden waren dit keer wel bijzonder afwijkend van normale Een half uur voor de aanvang van de ontmoeting trok de lucht zich dor.ker samen boven de hoofdstad en toen onder leiding van scheidsrechter Schip per een aanvang werd gemaakt, kwam de bui goed los. In een ogenblik van tijd stond de sintelbaan onder water en er viel zo veel regen, dat zich ook plassen op het groene grasveld vormden, waar in de vaart van de gladde, zware bal op de rrveest grillige wijze werd ge remd. Bovendien stond er nog een felle, rukachtige wind in de lengte van het veld, waarvan de Antillia- nen voor de rust profiteerden. Ieder een was het er over eens, dat de bezoekers uit de West in de weinige weken, welke zij nu in ons land ver toeven, al veel hebben geleerd. Aan de voor hen vreemde omstandighe den (grasveld, gladde, doorschieten de bal en andere tactische opvattin gen) bleken zei zich al aardig te heb ben aangepast. Uit soms voortreffelijk individuele staaltjes kon men duide lijk zien, dat de spelers van Cura sao en Aruba over een natuurtalent beschikken, maar gebrek aan erva ring, voornamelijk in tactisch opzicht vormde een zwakke plek in hun spel. Door het voortdurende contact met het Nederlands spel, proberen de Antillianen hun achterstand in te ha len, hetgeen natuurlijk in een korte tijdsperiode niet mogelijk is. Maar dat zij van goeden wille zijn, dat is ook wel in deze, wij zouden haast zeggen, lugubere avondwedstrijd ge bleken, waarin zij een volkomen verdiend gelijk spel (33) wisten te behalen tegen een bondsploeg. waar in verscheidene spelers van de Ned. GDS. Voor morgen zijn voor de zomeravondcompetitie vastgesteld Z W 2—-GDS 1 aanvang 6 uur. Ver trek per rijwiel 5 uur. GDS 2Bos koop 3 eveneens aanvang 6 uur. Rijpwetering. Voor de halve eindstrijd om de „Gouden Sleutels" gaat Rijpwetering Zaterdagavond op bezoek bij Alphen. Aanvang 7 uur. Vertrek per extra bus om 5.45 uur. Tournooi LDWS Morgenavond te 7 uur wordt in het LDWS-tournooi de wedstrijd UVSVSV gespeeld. elftalclub waren opgesteld. Het was zeer moeilijk het spel van beide ploegen onder de gegeven omstan digheden te beoordelen, maar enkele verschijnselen sprongen toch wel duidelijk naar voren. Van Melis op de rechtsbuitenplaats, verrichtte, in de eerste helft vooral, aardig werk. Van der Gijp, als midvoor, scoorde de hattrick, dank zij snel'en produc tief ingrijpen, wanneer een aanval van de Nederlandse voorhoede door de Antillianen niet voldoende werd weggewerkt. Met de wind in de rug wisten dc Antillianen in de eerste helft dc partijen in evenwicht t.e houden. Na 62 minuten scoorde Brokken na oen goede pass van linksbinnen Krips. Vijf minuten later werd een voorzet door Van der Gijp ingekopt (11). Een felle aanval van de Antillianen werd maar half door de Nederlandse verdediging afgeweerd. Tenslotte kon Hendriks de bal uit de doelnvond wegtrappen, maar de grensrechter had geconstateerd, dat het leder reeds over de doellijn was geweest, waarop scheidsrechter Schipper naar het midden wees. (12) Met de volgende aanval van de bondsploeg was dc stand alweer gelijk, toen Van der Gijn na een misgreep van Her nandez scoorde (22). Een straf schop door Van der Tuyn genomen, toen Louer niet volgens de regels door Matrona werd aangevallen, werd door Hernandez gestopt, maar de toelopende Van der Gijp kon de bal gemakkelijk in het net trappen. (3—2) Met deze stand kwam de rust. De lichten van het olympisch stadion konden niet aan het was donker geworden omdat de schijnwerpers in de masten op de wielerbaan wa ren gericht en niet op het voetbal veld. En daarom werd besloten maar een half uur te spelen in de tweede helft, hetgeen echter tot de normale speeltijd kon worden verlengd dank zij een lichte opklaring, toen de erg ste donderbui voorbij was. In de eer ste minuut na de rust was 't rechts buiten Heyliger, die de partijen op gelijke voet bracht. Beide partijen kregen nog talrijke scoringskansen, maar het einde kwam met gelijke stand. ZWEEFVLIEGEN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN ZWEEFVLIEGEN. Voor de eerste wedstrijd van de wereldkampioenschappen te Madrid, een vrije afstandvlucht, stegen 58 zweefvliegtuigen van 19 landen in de buurt van Madrid op. Het weer was gunstig en de zon scheen, maar later hadden de deelnemers te kam pen met onweersbuien en sterke wind. De grootste afstand, welke volgens de laatst ontvangen berichten werd bereikt kwam voor rekening van de Fransman Pierre, die 297 kilometer van Madrid daalde. Voorts zou de Belg Didemyn 284 km., de Argen tijn José Cuadrado 244 en de Brit Foster 214 km. hebben afgelegd. Al deze resultaten moeten echter nog officieel worden bevestigd. Te middernacht waren nog niet alle deelnemers geland, die voor de vrije afstand vlucht waren opgestegen. Volgens een niet-officiële opgaaf stond toen de Fransman Pierre nog steeds boven aan de lijst met 297 ki lometer. Tweede was de Zwitser Beh- riger met 288 kilometer, derde de En gelsman Forbes met 286 en vierde de Belg Gildemijn met 284 kilometer. LAWNTENNIS WIMBLEDON VERREGEND. Het was niet mogelijk, Donder dag het tournooi te Wimbledon voort te zetten, aangezien het de gehele dag regende. POSTDUIVEN Steeds Sneller Noord wijk). Wedvlucht met oude duiven vanaf Limoges. Afstand pl.m. 750 km. Inu concours 77 duiver.-. Los te 6 uur met Noord-Noord-Oosten wind, eerste 19.50.13 uur, snelheid 902.72 meter. Uitslag: Hoek en de Vries 1, 4 en 7; J. v. d. Niet 2; L. Steenvoorde 3 en 18; Gebr. Barnhoorn 5 en 11; C. v. d. Berg 6; J. v. d. Wiel 8 en 9; Gebr. Passchier 10. Wedvlucht met oude duiven van af PI. St. Maxence. Afstand pl.m 351 km. 113 duiven in concours, ge lost te 5.30 uur, met O.N.O. wind, eerste 10.52.53, snelheid 1088.70 me ter per minuut. Uitslag; J. Passchier 1, 4. 10; C. v. d. Berg 2, 6. 14 cn 16; J. Rakhorst 3, 8 en 21; Gebr. Barn hoorn 5; E. Smit 7, 12, 17, 18; Th. Steenvoorde 9 en 15. De Gevleugelde Vrienden (Wasse naar). Wedvlucht van uit Pont St. Maxense, afstand pl.m. 339 km., ge- cours 80 vogels, gelost om 5.30 uur, eerstaankomende 10.50.11 uur, snel heid 1308.90 meter. Uitslag: J. v. Kleef 1, 3, 9; J. F. v. d. Lely 2. 6;; C v. Wissen 4, 7. 12. 17, 18; K. Schef- ïer 5, 15; A. v. Duykeren 8; J. M. Brederode 10. Wedvlucht vanuit Limoges, af stand pl.m. 740 km., eerste snelheid 934.06 meter. Uitslag: W. C. v. Eek 1; J. M. Brederode 2, 4; J. F. v. d. Lely 3; W. J. v. Egmond 5; J. v. Kleef 6, 7. Vliegende Vleugels (Wassenaar). Wedvlucht vanaf Pont Sint Maxence, afstand pl.m. 339 km., ge lost 5.30, eerste 10.56.42 uur, snelheid 1040.35 meter per minuut. Uitslag: A. Kouwenhoven 1, 2; G. G. Boer 3, 5, 7; G. v. Egmond 4; J. Remmers- waal 6. Wedvlucht vanaf Limoges, af stand pl.m. 738 km., om 6 uur ge lost; de eerste duif van de heer W. Konijn bereikte het hok Zondag- De régen als spelbreker Het weer is gisteravond lelijk als spelbreker opgetreden in het pro gramma van de Leidse Sportweek ten aanzien van een der belangrijk ste evenementen: de voetbalwed strijd tussen de elftallen van Leidse Gemeenteraad cn Leidse journalisten. Juist tegen de tijd, dat de voetbal lers zich opmaakten om naar de arena te trekken, kwam de donder bui, die de hele middag reeds drei gend boven de stad gehangen had, op stad en omgeving neer Goede raad was duur, maar men was het er al spoedig over eens, dat het spelen van de wedstrijd het be oogde doel zou missen: publieke be langstelling en geld voor de kanker bestrijding. Er werd dus besloten dc wedstrijd niet te doen doorgaan en opnieuw vast tc stellen op a.s. Maan dagavond te 7.30 uur. Nu de voetbalploegen er toch wa ren, werd een half uurtje geoefend in een geanimeerd partijtje, goede gene rale repetitie voor de strijd van Maandagavond. De gemeenteraadsle den verloren met 20. „Slechte gene rale goede uitvoering" zullen we maar denken. Dc reeds voor gisteravond gekochte kaarten zijn natuurlijk Maandag avond geldig. Van links naar rechts: dc scheids rechter (J. van Egmond), midvoor Goslings (Gem.raad) en midvoor Korthout (Journalisten). HET PROGRAMMA. Woensdag 2 Juli, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: voléybal, tafeltennis, judo, schermen. Vrijdag 4 ««li. Stadhuisplein 7 u.: gymnastiekdemonstratie confessionele verenigingen; Leidse Hout 6.30 uur: korfbal LeidenDen Haag. Zaterdag 5 Juli Burggravcnlaan 4.30 uur; wielrennen voor amateurs over 100 km Maandag, 7 Juli: Leidse Hout 7.30 uur: voetbalwedstrijd Leidse ge meenteraadsleden tegen Leidse jour nalisten ten bate van dc kankerbe strijding. morgen om 11.40.49 uur cn maakte onder deze zware weersomstandighe den een snelheid van 490.58 meter per minuut. Wa.ssenaar.se Vriendenclub. Wed vlucht vanuit Limoges, afstand pl.m. 738 km. Gelost om 6 uur. Uitslag: 1. C. Tb. Parlevlict; 2. J. II. Groone- veld; 3. C. J. Raaphorst. Aankomst le duif 20.10.2,- snelh. per minuut 869.02 m. Uitslag wedvlucht vanuit Pont-St.- Maxense, afst. pl.m. 340 km. Gelost om 5.30. 1, 2, 3, 4, 6, 8 J. H. Groene- veld; 5. A. van Helmond; 7. L. II. dc Kleine. Aankomst 1p duif 10.53.24, snelh. per min. 1052.45 m. HET OLYMPISCH VUUR. Onder het spelen van de Olympi sche hymne, een werk van de Finse componist Arne Merikanto, door een Zweeds muziekkorps, is het Olym pisch vuur door het stadje Boras in West-Zweden gebracht. De fakkel zal hedenavond Stockholm bereiken. Naar het plaatskaartenbureau voor de Olympische Spelen heeft meege deeld, wordt verwacht, dat ongeveer 30.000 buitenlandse toeschouwers de spelen iedere dag zullen bijwonen. Gebaseerd op het aantal in die lan den verkochte kaarten, komen 8.000 Zweden, 4.500 Amerikanen en Ca nadezen. 4.000 Denen, 3.000 Fransen, 2.500 Engelsen en 2.500 Duitsers naar de Finse hoofdstad om het Olympisch festijn mee te maken. Verder zijn in vele andere landen kleinere,, quota kaarten verkocht. WAT ZULLEN WE ETEN? In de eetzalen van het Olympische dorp zullen tijdens de Olympische Spelen vijf soorten menu's worden geserveerd. Uit de volgende soorten hebben de deelnemende landen een keuze kun nen maken: Menu 1: Centraal Europees-Scan dinavisch. Menu 2: Russisch. Menu 3: Angelsaksisch. Menu: Zuid-Amerikaans-Laijtns. Menu 5: Voor-India, Pakistan, Mid den-Oosten en Arabië. Nederland heeft het Angelsaksisch menu gekozen, dat er als volgt uit ziet: Ontbijt: koffie (met of zonder caf feine), thee, chocolademelk, melk, bo ter. wittebrood, toast, koffiebroodjes, kaas, havermout, jam, marmelade, honing, eieren (gebakken en ge kookt), gebakken bacon, ham, fruiten vruchtensap. Lunch: hors d'oeuvre, boter, brood, toast, kaas, bouillon, pasteien, warme gang (een met geroosterd vlees en een gemengd), saladas, geconserveer de vruchten. Diner: brood, heldere of gebonden soep, gekookte of gebakken vis, vlees of wild en gevogelte, salades, groen ten, dessert, fruit. NEDERLANDSE GROENTEN VOOR OLYMPISCHE ATHLETEN. Morgen vertrekt uit Rotterdam het eerste schip met Nederlandse groen ten en fruit voor de Olympische ath- leten naar Helsinki. Het is de „Cleo" van de rederij „Finslca" Deze Finse rederij heeft in samenwerking met Nederlandse en buitenlandse rede rijen op zich genomen het transport kosteloos te verrichten. Zoals men weet, zijn de groenten en het fruit voor de olympische ath- leten een geschenk van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en daardoor dus een gezamenlijk ge schenk van de Nederlandse kwekers. De „Cleo" zal 33 ton als eerste zen ding meenemen. Op 12 Juli vertrekt een tweede zending van 57 ton en op 19 Juli zal nogmaals 25 ton verzon den worden. In totaal wordt dus 115 ton verscheept. Verpakking en verla ding worden belangloos verzorgd door de Ned. exporteursorganisatic onder persoonlijk toezicht van de voorzitter, de heer J. J. J. Bos. Nauwkeurig overleg tussen hel I Centraal Bureau voor de Tuinbouw-1 veilingen en vertegenwoordigers van Olympische organisaties hebben er j toe geleid, om in totaal 25 ton toma ten, 10 ton komkommers, 15 ton peen, 10 ton bieten, 10 ton rode kool, 20 ton uien, 10 ton kasdruiven en 10 ton me loenen voor verzending naar Helsin ki gereed te maken. f 12.000 voor het Van het Rotterdams bedrijfsleven Het Rotterdamse bedrijfsleven heeft begrepen, aldus verklaarde mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam, dat een sterke uit zending naar de Olympische Spelen niet mogelijk zou zijn zonder ver sterkte geldmiddelen. En daarom, zo zeide mr. van der Mandele tot de vice-voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité de heer C. F. Pahud de Mortanges, is het ons een vreugde aan u als vertegenwoordiger van het N.O.C. een bijdrage te schen ken ter gedeeltelijke dekking van het geraamde tekort op de begroting voor de uitzending van een represen tatieve Nederlandse ploeg naar Hel sinki In Rotterdam, dat Internationaal denkt en voelt, zien wij het grote be long van de Olympische Spelen in. En dit keer zien wij dat nog duide lijker dan vroeger omdat de spelen in een van de Scandinavische landen worden gehouden. w?armede Rotter dam goede betrekkingen onderhoudt. Wij hebben begrip voor de moeilijk heden van Finland en wij hebben lof voor de wijze, waarop dit land pogin gen doet zich sterker en onafhanke lijker te maken. Het Rotterdamse be drijfsleven kan die strijd van Fin- «and waarderen en ook daarom heb ben verscheidene bedrijven spontaan gelden mee bijeengebracht om op deze wijze èn de uitzending te steu nen èn een bewijs van sympathie te tonen voor het land, waar de spelen nlaats vinden. Aan het slot van zijn toespraak, welke voor een klein gezelschap ge- nodig ien werd gehouden in het Beursgebouw, overhandigde mr. van der Mandele aan de heer Pahud de Mortapges een couvert, waarin een cheque bleek te zitten van 12.000. STELLA WALSH AFGEVOERD. In een telegram van dc heer Fer ris, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse amateur athletiek unie, aan de leiding van de Olympische selectiewedstrijden voor vrouwelij ke athletcn is meegedeeld, dat Stel la Walsh afgevoerd is van de lijst van candidatcn voor dc olympische ploeg, omdat zij vroeger voor Polen aan olympische spelen heeft deelgc- homen. Dc assistent van dc heer Ferris heeft dit in een vraaggesprek bevestigd. Hij zeide, dat Stella Walsh automatisch uitgeschakeld was op grond van haar vroeger uit komen voor een ami -r land. Fr wa ren zekere uitzonderingen op de re gel, maar die waren in dit geval niet van kracht. Stella Walsh, die eigenlijk Stella Walasiewicz heet. nam voor Polen deel aan de spelen in 1932 cn in 1936. Te Los Angeles werd ze in 1932 Olympisch kampioene op de 100 me ter in 11.9 en :e heeft herhaaldelijk wereldrecords op de korte afstanden verbeterd. Zij is nog houdster van de wereldrecords op ae 60 meter met 7.3 sec. en op de 200 meter met 23.6 sec. Ook het wereldrecord ver springen heeft met 6.05 meter op haar naam gestaan. Stella Walsh is thans Amerikaans staatsburgeres en doet nog altijd aan de wedstrijdsport. Mevr. Andersen, lid van dc athle- tiekcommissie van de Pacific amateur athletiek unie, heeft aan het bestuur van de Amerikaanse amateur athle tiek unie telegrafisch verzocht terug te komen op het besluit, waarbij Stella Walsh afgevoerd is van de lijst van olympische candidatcn, dan wel een gedetailleerde motivering van zijn standpunt te geven. Mevr. An dersen meent, dat Polen als esen veroverd land moet worden be schouwd, cn dat uit dit oogpunt be zien Stella Walsh in de olympische ploeg van dc Ver. Staten kan wor den opgpnomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7