Er zijn meer goede systemen van medezeggenschap Aetherklanken ela*0rVh! Premies wachtgeldfondsen lopen van 1 tot 10 percent Mump,a Matö^Cató C. SPORT fZ)e dame fRIJDAG 4 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Internationaal Christelijk Vakverbond „Er zijn talrijke systemen om de economie goed te leiden en de arbei der tegelijkertijd in de leiding te be trekken. Maar het is niet gemakke lijk uit te maken, welk systeem het beste is. Wel echter moeten wij er van uitgaan, dat dc persoonlijkheid van de arbeider het economische le ven moet overheersen. Het doel van de economie moet eerst komen na de verwezenlijking van het einddoel van de mens". Tot deze belangrijke stelling kwam de Rapporteur voor het Internatio naal Christelijk Vakverbond, de heer L. Fraeters, lid van het Christelijk Vakverbond in België. Hij vervolgde: „Dit wil dus zeggen, dat de vakbewe gingen niet eenzijdig naar de nade len van haar eigen systeem in eigen land moeten zien en even eenzijdig naar de voordelen van een ander land. Noch de beperking van het eigendomsrecht, noch een zeer ver- regahnd deelgenootschap in de lei ding, noch gedeeltelijke invoering van nationalisering beantwoorden aan de wensen der arbeiders, maar betere voorwaarden voor de arbei dende bevolking. Het LC.V. verzet zich wel tegen iedere onnodige na tionalisering". De heer Fraeters kon geen bewon dering hebben voor het systeem der ondernemers- en bedrijfsraden, ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.16 Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuiws en weer berichten. 8.18 Gramofoonmuz. 8.55 Voor dc huisvrouw. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Twee violen en altviool. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingcn. 12.33 Gramo foonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gra mofoonmuziek. 13.30 „De grote witte •weg", reportage-rhapsodic. 14.00 Nieuwe gramofoonplaten. 14.25 Vrou wenkoor. 14.45 Zeeuws programma. 15.15 Amateursprogr. 15.45 Dans muziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie." 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Tes tament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.00 Socialis tisch commentaar. 21.15 Weense mu ziek. 21.45 Voordracht. 22.05 Metro- pole orkest en solisten. 22.40 Rond het kampvuur. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 1.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weenber. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Ange lus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuz. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gramofoon muziek. 14.40 Amateuruitziending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kun sten. 15.53 Gramofoonmuziek. 16.15 „De Schoonheid van het Grego riaans". 16.45 Voor dc jeugd. 17.50 Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Gramofoon muziek. 19.15 Tenniskampioenschap pen Wimbledon. 19.25 Gramofoon muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gramofoonmuziek. 20.40 Radioprijs vraag Nederlandse Roode Kruis. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.30 Gramofoon muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. waarbij arbeiders en werkgevers de regeringen hun standpunten kenbaar moeten maken over enkele sociale vragen, opdat de laatste dan objec tief kan beslissen. „Maar dat is een veel te enge op vatting", zeide hij, „want in de be drijven zelf moeten arbeiders en werkgevers tot overeenstemming komen over een groot aantal vragen: opbouw, grondstoffen, afzetgebieden, uitvoer en prijzen, wetenschappelij ke onderzoekingen enz." In een uitvoerig rapport had te vens de heer C. J. van Mastrigt, van het Christelijk Nationaal Vakver bond, op klare gronden aangetoond, dat de arbeider krachtens de natuur recht heeft op medezeggenschap. De ze medezeggenschap echter behoort niet alleen te zijn een eenvoudig op de hoogte stellen van delegaties van arbeiders, noch het verlenen van een veto-recht in bepaalde aangelegen heden, maar in het recht tot mede- overleggen en mede-beslissen en zo nodig een beroep doen op een neu trale instantie, als verschil van me ning niet tot oplossing zou komen. Wijziging in eigendomsrecht noodzakelijk. Zowel de heer Levard als de heer Fraeters gaven een uiteenzetting van de wetgeving op de onderne mersraden, zoals die respectievelijk in Frankrijk en België bestaan. Slechts terloops werd melding ge maakt van de medezeggenschap der arbeiders in de kolen- en staalindu strie in Duitsland. In verband met een algemeen over zicht over de vormen der onderne ming in het huidige recht, kv/am de heer Levard van het C.F.T.C. tot de conclusie, dat het burgerlijk recht in vele landen met name betreffende de ondernemingen aan grondige her ziening dient te worden onderwor pen. „Het is gebleken", zo zeide hij, „dat wij met een geheel nieuw type van eigendom te maken hebben ge kregen, die beperkingen voor het oude eigendomsrecht noodzakelijk maakt, met name voor de onderne ming: de rechten van de geldschie ters behoren radicaal te worden be perkt en de bevoegdheden van de bedrijfsleiding dienen grondig te worden herzien." „Het wordt hoog tyd", zo riep spr. üit, „want de tendenzen van tegen woordig maken ons zeer ongerust. Want zowel het kapitaal als de ar beiders dreigen onteigend te worden, hetgeen voor beiden verkeerd is". Afscheid van Serrarens. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft op hartelijke wij ze afscheid genomen van zijn secre taris, de heer Serrarens, die deze functie heeft neergelegd. Het gedeelte van de Rijksweg ,-GravenhageAirsterdam, tussen de brug over de Ringvaart van de de Haarlemmermeer bij Schiphol en het luchtvaartlaboratorium is, naar de KNAC ons meldt, met ingang van gistermiddag wegens herstelwerk zaamheden voor 't verkeer gesloten. Alle verkeer wordt thans over de westelijke rijbaan geleid. Zoals be kend is, is op herstel van dit sterk golvende weggedeelte herhaalde ma len door de KNAC aangedrongen. Automobilisten wordt verzocht op het gedeelte met twee richting ver keer de nodige voorzichtigheid in aoht te nemen. Achttien personen voor de rechter Achttien verdachten hebben Don derdag voor de rechtbank te Gro ningen terechtgestaan, omdat zij er van worden verdacht, betrokken te zijn bij fi-audes, de afgelopen 10 r>- ren gepleegd, ten nadele van de Coöperatieve Centrale Vereniging Aankoop van Landbouwbeno- digdheden in Groningen, kortweg genaamd, „De Aankoopcentrale." Geen van de verdachten was tot nu toe in aanraking met de rechter geweest. Na de uitvoerige verhoren, die de hele dag in beslag namen, kwam de officier van justitie tot ei sen, variërende van 4 weken tot een jaar gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken, 17 Juli. Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan hetblau- we etiket op iedere kam. (Advertentie) Naar de „Tel." verneemt, heeft het bestuur van het Algemeen Werkloos heidsfonds van 1 Juli af voor de wachtgeldfondsen der bedrijfsvereni gingen de volgende premies vastge steld: In Agrarisch bedrijf: vaste arbeiders1.0 losse arbeiders 7.6 Zuivelindustrie 2.0 Bouwnijverheid 4.6 Houtindustrie en meubile- ringsbedrijven 2.6 Textielindustrie 2.6 (behoudens voor de groep tricot- en kousenindustrie, kamgarenspinnerij eri ka pokindustrie, voor welke een permie geldt van 2.0) Kledmgsindustrie 2.6 Leder- en lederverwerkende industrie 3.0 (behoudens voor de groep le derindustrie, drijfriemenin dustrie en bontbereiderijen, voor welke een premie geldt van 2.2) Grafische industrie 2.2 Steen-, cement-, glas. en kera- ische industrie 2.4 Grootmetaalnijverheid 2.6 Kleinmetaalnijverheid 2.6 Mijnbedrijf 1-6 Chemische industrie 14 Tabakverwerkende industrie 2.6 (behoudens de sigaretten industrie en kerftabakindus trie voor welke een premie geldt van 1.2) Bakkersbedrijf 2.0 Slagersbedrijf en vleeswaren- bedrijf 2.0 Voedings- en genotmiddelen industrie 1-8 Detailhandel en ambachten 2.6 Haven- en aanverwante bedrij ven, binnenscheepvaart en visserij Voor de beste leerling een zilveren horloge Uit de renten van het fonds „Onbe kende gever," wordt telkenjare aan een aantal loffelijk ontslagen leerlin gen der Amsterdamse Openbare La gere Scholen, die zich gedurende hun schooltijd door vlijt, gedrag en vor deringen hebben onderscheiden en na dat loffelijk ontslag gedurende 2 jaren tot tevredenheid van hun werkgever in een betrekking werk zaam zijn geweest, dan wel op een inrichting voor voortgezet onderwijs, met vrucht de lessen hebben gevolgd een zilveren horloge uitgereikt Dinsdag, 8 Juli a.s., te 20 uur, zal de wethouder voor het onderwijs ten stadhuize, aan 24 jongens en 9 meis jes, die voor deze onderscheiding in aanmerking zijn gebracht, een hor loge uitreiken. Groep A: haven- en aanver wante bedrijven (behoudens de havenbedrij ven met leeglooprisico, wel ke geen garantieloonregeling hebben, waarvoor een pre mie geldt van Groep B: binnenvaart (uit gezonderd beurtvaart) en de natte zand-, grind- en mer- gelwinning, alsmede schel penwinning: voor aangeslote nen bij de Stichting Risico fonds v. d. Binnenvaart voor de overigen Groep C: beurtvaart Groep D: visserij Koopvaardij Vervoer (behoudens de Nederl. Spoorwegen, voor welke een premie geldt van Hotel-, restaurant-, café-, pen sion- en aanverwante bedrij- Gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen.. Overheidsdiensten Bank- en verzekeringswezen, groothandel en vrije beroe pen Overige takken van bedrijf en beroep (nieuwe algemene be drijfsvereniging) Auto-ongeluk eist vier zwaargewonden Gistermiddag omstreeks vier uur is op de Zutphense straatweg te Apeldoorn een auto, afkomstig uit Hengelo, ter hoogte van de buurt schap „De Kar" uit de bocht gevlo gen en gebotst tegen een truck met oplegger, die van de andere kant na derde. De bestuurder van de personen auto, de heer J. B. P. uit Hengelo, kreeg het stuur tegen zijni borst kas gedrukt. Ook zijn vrouw, die naast hem was gezeten, en hun beide achterin zittende kinderen, een 24- jarige zoon en een 21-jarige dochter, werden ernstig gewond. Alle vier de slachtoffers werden naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. DOOR TRAM GEDOOD. Gistermiddag is een 84-jarige voet ganger, de heer H„ wonende te Ter- borg, bij het uitwijken voor ander verkeer onder een rijdende locomo tief van de Gelderse Tramweg Maat schappij geraakt. Toen de tram was opgevijzeld, bleken de levensgeesten van het slachtoffer reeds te zijn ge weken. LEDENTALLEN VAN VAK ORGANISATIES. Het aantal leden van de verschil lende vakorganisties blijft stijgen. Uit een opgave van het CBS blijkt, dat het NW 423.00 leden telde per 1 April jl. tegen 420.800 per 1 Jan. Bij het Chr. Nat. Vakverbond waren per 1 April 177.100 leden aangesloten te gen 174.800 per 1 Jan, bij de Katholie ke Arbeidersbeweging 325.600 tegen 321.500. De Nederlandse Vakcentrale bleef op 17.000 leden ongewijzigd. Van de eenheidsvkcentrale is geen cijfer per 1 April verstrekt, op 1 Jan. waren hierbij, volgens het CBS 164.400 leden aangesloten. NEGEN ARBEIDERS DOOR BOUWSTELLING GEZAKT Negen bouwvakarbeiders, die bij elkaar stonden, zijn gistermorgen door een stelling gezakt, welke voor het nieuwe magazijn van de firma Lampe aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam was opgetrokken. Zij kwa men neer in een bouwput achter het bouwwerk. Drie van hen werden ter plaatse door de geneeskundige dienst behandeld. De zes anderen werden naar het ziekenhuis aan de Coolsin- gel gebracht. De 50-jarige ijzervlechter C. Oli vier uit Rockanje kreeg vermoede lijk een hersenschudding en de 31- jarige ijzervlechter J. Heusch uit OoSterhout bleef met een pijnlijke rug in observatie. De anderen kon den na te zijn verbonden huiswaarts keren. De bouwpolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. ONDER KIPKAR GERAAKT Bij het inpolderen van de Braak man is de grondwerker S. uit Lage Zwaluwe bij het lossen van zand onder een kipkar bekneld. Zijn borst kas werd zodanig ingedrukt, dat de man enkele ogenblikken later over leed. Jiatte GOLF In het Maas-Waalkanaal bij Nij megen is Woensdagavond verdron ken de ruim 30-jarige J. Brans uit Wychen bij Nijmegen. Een woonwagenbewoner uit Purmerend, die ventte met liedjes boekjes die gedrukt waren zonder betaling van auteursrechten, is door de politie te Wormerveer aangehou den. De politie nam namelijk de ge hele voorraad in beslag: 10.000 stuks van „Rozen zo rood, rozen bij dozij nen" Op een onbewaakte overweg te Deurne is een invalide man, die door zijn 11-jarig zoontje in een wagentje werd voortgeduwd, door een trein uit Venlo gegrepen en levensgevaar lijk gewond. De getroffene is we duwnaar en vader van 8 kinderen. Vo-oï de HAAGS GERECHTSHOF. Straf verzwaard. Ondanks zijn ontkenning was een 42-jarige lood gieter voor looddiefstallen bij de ver bouwing van de Chr. H.B.S. in zijn Verliest een penseel 29 Wouter Woeker had dus even snel een nieuw plan voor elkaar ge brouwd. Hij draaide zich om en smeet de deur weer open, waar hij zoëven uitgekomen was. „Jongens! Direct ophouden met werken! De ge vangene is ontvlucht! Die is natuur lijk nu op weg naar de politie om te vertellen, wat ze hier allemaal ge zien heeft! We moeten maken, dat we wegkomen! Zo snel mogelijk! Laten we geen minuut langer wachten, dan nodig is! Misschien is op dit moment de politie al op weg hierheen. Die juffrouw was zo snel weg!" Rudy Ruïne en Lepie Leeghoofd schrokken natuurlijk, dat begrijpen jullie. „Zie je wel!" zei Lepie Leeghoofd, „ik heb het wel gezegd, het gaat vast verkeerd. Ik heb alleen gezegd, dat ik het gevaarlijk begon te vinden.." „Zeur niet!" snauwde Rudy Ruïne. „Leg niet te lammeteren! „Laat de baas nou maar denken, dat is veel beter!" „Goed zo, Rudy, neem jij het maar voor je baas op!" zei Wou ter Woeker. „Maar draai eerst eens even die verwenste machines uit, want daar word ik gek van!" woonplaats Alphen a. d. Rijn ver oordeeld tot een maand gevangenis straf. In hoger beroep had hij niet veel geluk want het Haagse Ge rechtshof veroordeelde hem nu tot zes weken gevangenisstraf. De pro cureur-generaal had bevestiging van de maand gevorderd. Nu voorwaardelijk. Uitspraak doende in hoger beroep bevestigde het Haagse Gerechtshof de straf van twee maanden waartoe een chauffeur uit Katwijk a. Zee was veroordeeld, maar bepaalde dat de straf voor waardelijk zal zijn. De chauffeur had in de duinen electrische kabel gesto len om aam een zakcentje te komen. De proc.-generaal had bevestiging van de straf gevraagd. PAARDENSPORT KORTEB A AN DRA V ER IJ EN TE VOORSCHOTEN. Gistermidag zijn in de zomerstorm, die zo plotseling was opgestoken, op de Pr. Bernhardlaan te Voorschoten kortebaan draverijen gehouden om het kampioenschap van Zuid-Hol land voor geregistreerde paarden. Deze draverijen werden geopend met een enkel woord door de heer W. T. Lekkerkerker. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de onder vonden medewerking en hij heette de burgemeester en de beide wethou ders welkom. Spreker dankte de heer van der Ham van hotel „Het Wapen van Voorschoten" voor de beschik baar gestelde beker voor het winnen de paard en de heer J. v. d. Assem van café-restaurant „Het Haagsche Schouw" voor het beschikbaar stel len van een fraaie zweep voor de winnende pikeur. Ook bracht hij dank aan het hoofd bestuur van de Harddraverij- en Renvereniging. dat het comité „Paar densport" te Voorschoten de eer had gegund van de organisatie van deze wedstrijd. In totaal waren 18 paarden inge schreven. Omstreeks halfzeven wa ren de draverijen afgelopen en gingen velen naar „Het Wapen van Voor schoten voor de uitreiking der prij zen, die door burgemeester C. J. v. d. Hoeven werd verricht. De uitslafi was: 1. O Marijke, eige naar Gebr. Knijnenburg, rijder A. Th. Knijnenburg. ƒ800.— en beker (kampioen); 2. Miss. A, eigenaar H. G. F. Bosselaar, rijder J. v. Leeu wen Jr. ƒ300; 3. Narciso G, eigenaar G. J. Koning, rijder J. Ham, 150: 4. Louis F.H., eigenaar J. Hart, rijder J. Hart S 50. ROLHOCKEY De verdere uitslagen van het tour- nooi te Oporto luiden: Frankrijk Denemarken 70; ZwitserlandNe derland 11; ItaliëBelgië 51. VOLLEYBAL Cycloon. Hedenavond om 9 uur spelen DamesIII in eigen home tegen Six III. Na afloop hiervan speelt het lste herenteam tegen Six I. Aller opkomst is dringend gewenst. DAMMEN In alle klassen werd fel gestre den om de zo begeerde punten. Zo moest Sladek andermaal weer het onderspit delven. Ook Klein Jr. wond er geen doekjes om en won opnieuw. Dregf in de le klasse boekte ook nu weer een overwinning op z'n club genoot Brinks. De drie Leidse P.T.T.- ers v. Dijk, van Strien en v. d. Put ten ondervonden aan den lijve, dat brievenbestellen nog geen dam men is. De ged. uitslagen luidden: Hoofdkl.: ZaalbergW. Huisman 02; Telengv. d. Velde 20; Kleyni Jr.Kruider 20; SlingerlandSla- dek 20; W. LeeuwenburgF. Lar- dee 20; J. HuismanI. Laterveer 02; v. d. ZwanW. Laterveer 11. KORFBAL. Crescendo. De sportdag voor de adspiranten van de R.K. Korfbalver eniging „Crescendo", die 2 weken ge leden door de slechte weersomstan digheden niet door kon gaan, vindt nu a.s. Zondag plaats. Het bestuur verwacht dus alle ad- spiranten om 12 uur o.p het Groen- oordterrein. Ook de onderlinge senio- renwedstrijd gaat dan door. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 34) „Ik meen," antwoordde Franklin bedachtzaam, „dat het niet het min ste verschil voor me maakt, of je het vertelt, of niet." Flora begon hard en bitter te la chen. „Is dat alles, wat je er op te zeg gen hebt?" vroeg ze. „Ja," antwoordde Franklin met 'n hoofdknikje. Flora keek hem een ogenblik zwij gend en openhartig koel aan. Dan zal ik wel naar beneden moeten gaan en de detctive, die daar op me wacht, opdracht ir/oeten geven naar de politie te gaan, met de me dedeling, dat dc dame in het grijs zich op de West End Avenue be vindt. Gisterenavond heb ik hem daartoe nog geen opdracht gegeven, Ik had me bedacht en je nog een laatste kans willen geven." Ze wendde zich schielijk om en verliet zijn woning zonder hem ver- dec een blik waardig te keuren. Het was Franklin opgevallen, dat Flora er buitengewoon welverzorgd uitzag en hij glimlachte cynisch. Zodra ze het huis verlaten had, be gaf hij zich naar buiten in de och tendzon. Zijn doel was de gevange nis, waarin de kleine huisknecht van Blair nog steeds opgesloten zat. Op het zien van zijn toegangsbewijs liet liet de portier hem door. Williams begroette hem opgetogen. „O, mijn heer, wat ben ik blij dat u gekomen bent." zei hij verheugd. In de cel stond een vaas met geu rige bloemen en lagen enkele nieuwe nummers van tijdschriften. „Wie is er zo vriendelijk voor je geweest?" vroeg Franklin. ..Je neemt ons toch niet er tussen Willims? Of heb je soms een meisje?" „O. nee, helemaal niet, mynheer," was het antwoord. „Ze zyn me ge stuurd door een deftige jonge dame, een kennisje van mijnheer Blair, een zekere Miss Hendrick, mijnheer. Kijkt u maar Hij haalde uit zijn zak een kaartje, met de naam van het miesje. De letters schenen te dansen voor de ogen van Franklin. Dit was een on bekende kant van Esther's karakter. In haar eigen moeilijkheden kon ze nog aan anderen, die ook verdriet hadden, denken. Slechts met moeite rr/aakte hij enkele opmerkingen over de mooie bloemen. ..Is er nog geen nieuws, mynheer Franklin?" vroeg Williams, hem be deesd aankijkend. „Nog niet, Williams. Maar ik ben vanndaag even gekomen, om je te laten zien, dat we je niet vergeten." „Dank u. mijnheer.... Wel be dankt." De huisknecht kreeg tranen in de ogen, toen Franklin jfscheid nam. Hij beschouwde deze als de enige vriend, die hij op de wereld bezat. Onderweg naar huis passeerde hem een auto, waarin Flora Marling en George Whitehead waren gezeten, met een droog, grimmig lachje keek •hy de wagen na. XV In de tunnel Diezelfde morgen om elf uur had Fiske een onderhoud met de politie beambten en de ambtenaren van de Officier van Justitie, die het onder zoek in handen hadden. Fiske kwam met zijn gegevens voor de dag en reconstrueerde naar zijn mening de misdaad. De bemodderde, met bloed bevlek te jas was een stomme getuige van het moorddrama. De politie was het met Fiske eens, dat de eigenaar van die jas langs de zijkant van het huis omlaag geklommen was in de tijd, dat Esther hem in het aan haar ei gen kamer grenzende vertrek had horen praten. Uit de programrr/a's en aanplakbiljetten bleek immers, dat de veelzijdige kolonel in zijn be wogen loopbaan een tijdlang het be roep van buikspreker uitgeoefend had. Het was VQor hem dus een kleine kunst de illusie te wekken, dat er twee personen met elkaar in die kamer in gesprek waren, hoewel hy er slechts alléén was. Op voorstel van Fiske had de poli tie de woning van Schumaker streng bewaakt. En toen ze het Verhaal van de detective hoorden, waren de poli tiebeambten het met hem eens, dat de twee speelhuishouders moesten worden aangehouden en aan 'n kruis worden aangehouden en aan een kruisverhoor onderworpen Onder leiding van een inspecteur en een troepje agenten, door Fiske en Franklin vergezeld, gingen ze op pad. Fiske opende de deur met zijn geleende sleutel en het gezelschap ging naar boven. Zowel de achter zijde van het huis als het dak, wer den streng bewaakt om elke ont snapping te voorkomen. Ze gingen de ene kamer na de andere binnen. De bedden werden overhoop gehaald en doorzocht: de kasten werden leeggehaald. Maar er was geen spoor van de beide Schumakers te ontdek ken. Ze waren er vandoor. Mogelijk hadden ze de sporen van Fiske's bezoek ontdekt en de jas en broek met de verraderlijke vlekken gemist. In elk geval, ze waren ver dwenen. Teleurgesteld ondervroeg Fiske de agent die opdracht had, het huis te bewaken. „Heb je dan niemand het huis door de deur, de ramen of over het dak zien verlaten?" vroeg hij na drukkelijk. ,.Nee, mijnheer," antwoordde de agent beslist. „Een van ons heeft vlak tegenover het steegje voortdu rend op wacht gestaan, zodat hij de hele voorzijde van het huis in het oog kon houden: verder zat er een man op het dak en een derde be waakte de achterkant." Toen kreeg Fiske een inval. Hij was er van overtuigd, dat de politie agenten betrouwbaar waren. Ze had den niemand zien ontvluchten. En toch waren de beide mannen ver dwenen. Hij liep naar de kelder toe en vond daar al spoedig, wat hij hoopte te vinden. De vloer van de kelder bestond uit vrij grote plavuizen. Bij nauwkeurig onderzoek bevond hij, dat een er van gemakkelyk kon worden opgelicht. Daaronder bevond zich een wijd gat, waarin een ladder stond. Blijkbaar hadden de Schumakers gezorgd, dat hun bezoekers zich in veiligheid konden stellen, ingeval de politie 'n inval in hun speelhol zou doen en hadden ze nu van de geheime uit gang gebruik gemaakt, nu de politie hen op de hielen zat. Fiske liet zijn zaklantaarntje in het zwarte gat omlaag schijnen. Daarna riep hij de politiemannen er bij en begon de ladder af te dalen. De in specteur volgde herr.. Franklin kwam als derde naar beneden. Bij het afda len van de ladder voelde Franklin •het bloed in zijn aderen stollen. Die geheime tunnel was zo geheimzinnig en het griezelige duister werkte op zijn zenuwen. De gebeurtenissen der laatste dagen hadden hem overge voelig genvaakt. Een slapeloze nacht en de verder ondervonden avonturen hadden er natuurlijk ook geen goed aan gedaan, (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6