DUINSTREEK Met trollyebussen en nieuw station wordt Nijmegen een moderne stad Wachtgeld- en werkloosheidswet voor het agrarisch bedrijf Eerste steenlegging te Lisse Ramp-oefening te Oegstgeest Watervoorziening in Noordwijk verbeterd Reinwaterkelder gisteren in gebruik genomen HOE wordt het weer? VRIJDAG 4 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Na een periode van diepe depressie is Nijmegen zich thans zeer gestadig aan het herstellen van de slagen, die de oorlog deze stoere keizerstad heeft toegebracht. In plaats van het geheel verwoeste zakencentrum is een plan» ontworpen, en reeds voor een zeer groot gedeel te uitgevöerd, dat het aanzien van het oude Noviomagum totaal zal ver nieuwen. Dagelijks worden nieuwe zaken geopend en gestadig vormen deze de straten, die Nijmegen zullen maken tot een der modernste steden van Nederland. Met het herstellen van datgenie, wat verloren ging, brengt men ook wijzigingen aan in datgene, wat ver ouderd is. Zo is er reeds vele jaren voor de oorlog een groot bezwaar gemaakt tegen de electrische tram, die door de toenmalige nauwe straat jes zich wrong en een permanent ge- voor voor de burgerij opleverde. Het voorbeeld van Arnhem volgend, be sloot men het stadsvervoer met trol leybussen te gaan regelen en na vele maanden raadplegen en overleggen, is het grote ogenblik thans aangebro ken, dat de aerste trolleys Nijmegens binnenstad zullen gaan sieren. De electrische tramdienst Kastan jelaanStationsplein te Nijmegen wordt 7 Juli a.s. gestaakt, na een dienst van ruim veertig jaar. In Mei 1911 reed de eerste electrische tram te Nijmegen. Op 9 Juli a.s. komt de trolleybusdienst ini exploitatie op dezelfde lijn, waar de tram nu rijdt. Elders blijft de electrische tram nog rijden b.v. naar Hees en Berg en Dal, en voorlopig ook nog het gedeelte van Station naar Hengstdal, dit laat ste deel vermoedelijk tot October a.s. Met de invoering van de trolley- dienst krijgt Nijmegen een geheel gemoderniseerd stationsplein. Op het plein komen stations voor de internationale buslijnen, de inter local en de plaatselijke lijnen. Het plein is nu reeds berekend op de toekomstige tunnel, die onder het station door, het hartje der stad, het Keizer Karelplein, met Nijmegen- Wcst zal verbinden. Het nieuwe station, ter vervan ging van het verwoeste gebouw zal de eerste jaren nog wel niet verrij- Kardinaal Tisserant in ons land Vanmorgen om half negen is kar dinaal Tisserant bij Eysden in Lim burg in ons land aangekomen, waar aan hij een bezoek brengt in verband met het 25-jarig bestaan van het Apostolaat der Hereniging. Aan de grens werd de kardinaal verwelkomd door de nationaal-secretaris van het Apostolaat der Hereniging, pater Fr. v. Wijnhoven A.A. en de heer W. Crom, ere-kamerheer met kap en de gen. Met een gemotoriseerd escorte van óe rijkspolitie vertrok de kardinaal na de ontvangst naar Gemert. De Franse kardinaal zal op Dins dag 8 Juli van 12.50 tot 13.00 uur via de K.R.O. een toespraak houden. De Katholieke Universiteit te Nijmegen zal de kardinaal die dag het eredoctoraat in de theologie ver lenen. In het avondprogramma van de K.R.O. zal een reportage van die plechtigheid worden uitgezonden. Ongeregeldheden in Japan In een zestal plaatsen in Japan is het tot botsingen tussen linkse be togers en de politie gekomen. Te Osaka dreef de politie een groep van 500 demonstranten met behulp van traangas uiteen. De ongeregeldheden volgden op een bijeenkomst van* linksgeoriënteerden, waarop .Japan ners, die onlangs uit Rusland en communistisch China zijn terugge- gekeerd, van hun ervaringen vertel den. 34 Politiemannen werden ge wond; 19 personen werden aange houden. Te Kawasaki nabij Yokohama liep een politieagent ernstige brandwon den op tengevolge van een brand bom, die in zijn wachthuisje werd ge-, worpen. Soortgelijke aanslagen wer den ook in andere steden gepleegd. Ook werden telefoonverbindingen van de politie vernield. Alle stedelijke en provinciale poli- tietroepen zijn gealarmeerd met het oog op eventuele pogingen van com munistische zijde om een Koreaan se „vijfde colonne" op te richten. Er wonen tenminste 5.000 pro-commu nistische Koreanen in Japan, die het land als vluchtelingen uit Noord- Korea zijn binnengekomen. De Japanse politie heeft meege deeld, dat de communisten van plan zijn een gewapende opstand te begin nen. Zij acht de communistische par tij hiervoor echter niet sterk genoeg, maar verwacht dat de communisten de herdenking vani het dertigjarig bestaan van hun partij op 15 Juli zullen aangrijpen voor een groot scheepse actie. Meer dan dertig mensen zijn wond geraakt toen vanmorgen acht uur twee Stookholmse trams met elkaar in botsing kwamen. Twaalf ambulance-auto's reden na 't ongeval heen en weer om de gewon den naar een drietal ziekenhuizen te brengen. Beide trams waren vol met mensen, die onderweg waren r hun werk. Ruim twintig mensen zijn naar kenhuizen gebracht. Een aantal hun- neer was ernstig gewond. Een der trambestuurders heeft beide benen verloren. zen. Het ligt ini de bedoeling van de directie der N.S. op het stationsplein alleen een nieuwe moderne gevel te zetten en de achterbouw te laten zo als zij nu is, behoudens enige nood zakelijke verbeteringen. Vanmorgen heeft de rivierpolitie te Rotterdam in de Maashaven het stof felijk overschot aangetroffen van de vierjarige Wim de Graaf uit de Bloemfonteinstraat, die sedert Dins dag j.l. werd vermist. Het lichaam van het verongelukte ventje is naar het bureau van de rivierpolitie over gebracht. JONGEMAN DOOR BLIKSEM GEDOOD. Vannacht is de bliksem geslagen in de houten noodwaning van het land bouwersgezin Bosch te Balkbrug (O.). De 16-jarige zoon Klaas werd daarbij gedood. Er brak geen brand uit. Tien jaar geleden is de boerde rij van het gezin Bosch afgebrand, sindsdien woonde men in de noodwo ning. In de omgeving van Balkbrug zijn talrijke runderen door de bliksem ge dood. HOEVEEL RADIOLUSITERAARS TELT NEDERLAND? Waar men zich moet melden Zoals bekend, is op 1 Juli 1952 de Wachtgeld- en Werkloosheidswet in wei-king getreden. In de uitvoering van deze wet wordt voor degenen,, die in het land- en tuinbouwbedrijf werkzaam zijn .voorzien door de Be drijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf, welke deze uitvoering o.m. heeft opgedragen aan de Boeren en Tuinders Onderlinge, Rijnsburger- weg 193 te Leiden. Bij aanmelding dienen de volgen- tt jde bescheiden te worden medege- Het aantal aange,geven radio-ont- i uraou+ vangtoestellen in Nederland bedroeg j - -- a. Bewijs van inschrijving bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, op 1 Juli jl.i 1.684.564 tegen 1.677.458 op 1 Juni. 80 Etagewoningen voor jonge paartjes De eerste steenlegging van de in aanbouw zijnde 80 etage-woningen is gisteren verricht door burgemees ter mr. Th. M. J. de Graaf. De steenlegging had plaats bij de woningen, welke verrijzen aan de Broekweg, waar er 48 zullen worden geplaatst. De overige 32 woningen komen aan de Irenestraat. Bij deze plechtigheid was het Bestuur van de Woningbouwvereniging „Volksbe lang" aanwezig alsmede de archi tect der woningen, de heer Tol. In een toespraak deelde de burge meester mede, dat deze woningen vooral bestemd zijn voor jongehuw- den. Hiermede hoopt het gemeen tebestuur te bereiken, dat de paar tjes, welke reeds geruime tijd staan ingeschreven, geholpen kunnen worden aan een hen passende wo ning, De burgemeester sprak de hoop uit hiermede de ingeschreve nen vanaf 1947 tot aan het jaar 1950, voorzover betreft de vermelde groep, in deze woningen onder te kunnen brengen. Spr. maakte gew;.g van de grote moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen, om dit plan te verwezenlijken. Spr. besloot met dé wens, dat de ze woningen in goede burgerzin en vredelievendheid zouden worden be- HILLEGOM PRIESTERWIJDING VAN TH. TURKENBURG. Op 20 Juli zal de weleerw. heer Th. Turkenburg in de kapel van de pater1' van de H. Geest te Gemert de H. Priestetwijding ontvangen. PRIESTERWIJDING VAN D. VAN LAMMEREN. Op 13 Juli zal de weleerw. heer D. van Lammeren te Mill-Hill de H. Priesterwijding ontvangen. Op Zon dag 20 Juli zal de Neomist zijn eerste Plechtige H Mis opdragen te 10.30 uur in de St. Josephkerk. Verkeersregeling bij opening nieu we Beurs. In verband met de ope ning van de nieuwe Beurs op Dins dag a.s. wordt een stroom van auto's verwacht. Het is een probleem, die te bergen, temeer nu de Hoofdstraat gedeeltelijk is opgebroken, zodat alle verkeer via de Van den Endelaan moet plaatshebben. Voor parkeren zijn aangewezen: het Remiseterrein, de Parklaan, de Van Tetsstraat en de Prinses Irenelaan. Het eigen par keerterrein van het Beursgebouw blijft gereserveerd. Om het verkeer te regelen wordt het Politiecorps ver sterkt. DE ZILK Arm uit de kom. Op het pas ge teerde gedeelte van de Zilkerduin- weg slipte mej. W. met haar nieuw rijwiel. Zij bekwam een diepe hoofd wond en haar arm was uit de kom. Slagader doorgesneden. De bloembollemkweker G. v. H. aan de Zilkerduinweg viel in een schoffel, waardoor een slagader werd doorge sneden. Dr. Wijkmans verbond het slachtoffer, dat voorlopig algehele rust moet houden. Eerlijk ventje. De arbeider N., wonende aan de Leidsevaart verloor z'n loonzakje met inhoud. Hij deed aangifte bij de politie. De volgende dag kwam het zoontje van de heer Laan het verlorene terugbrengen. De arbeider N. liet zich niet onbetuigd. ZOETERMEER Uitstapje R.K. Reisverenigjng. De R.K. Reisvereniging ,,St. Nico- la«s" heeft haar jaarlijkse uitstapje gemaakt. De dag werd begonnen met een H. Mis, waarna met 3 bussen vanaf de kerk werd gestart. De reis ging allereerst naar Santpoort, waar een boterham werd gegeten. Hierna ging men naar Velsen, waar onder goede leiding de sluizen werden be zichtigd. Vervolgens ging de reis naar Schoorl, waar de lunch werd gebruikt en vandaar naar Volendam, waar het gezelschap kennds heeft gemaakt met de bevolking. Na hier een consump tie te hebben gebruikt, ging de reis naar Hilversum waar het diner werd gebruikt, na het diner hebben jong en oud zich kostelijk vermaakt in de speeltuin. Vandaar ging de reis weer naar huis toe. Als laatste stopplaats werd aangedaan „Het Blesse paard" te Stomp wijk, waar men nog een gezellig uurtje bijeen bleef om dan 12 uur weer terug te zijn in Zoeter - meer. Bestuur en ledeni kunnen weer op een gezellige dag terugzien. woond door de daarvoor bestemde nog aan te wijzen bewoners. De architect, de heer Tol, wees in zijn kort woord op het feit, dat deze etage-woningen een unicum in de Bloembollenstreek zijn. Hierna werd er een rondwande ling over het terrein gemaakt, om de aanbouw te bezichtigen. SASSENHEIM Mejuffrouw A. Hubers is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot directrice van de R.K. Landbouw- Huishoudschool te 's Heerenberg (Gld.) VALKENBURG Geboren: Ritzke Barbara dr van C. Varkevisser en J.Groot; Cornelis Johan zn van S. H. Corsel en E, J. Stam. WASSENAAR PLECHTIG ZIEKENLOF IN PATRONAATSGEBOUW. Het verleden jaar gevormde plaat selijke Comité voor het Zonnebloem- apostolaat, heeft Woensdag aan ver scheidene tientallen zieken in de ge meente een blijde dag bezorgd. In de grote zaal van het R.K. Vereni gingsgebouw in de Kerkstraat werd Woensdagmiddag een plechtig Lof gecelebreerd door pastoor J. P. Buys met assistentie van de kapelaans San ders en van Vliet. Op smaakvolle wij ze was voor het podium een altaar geplaatst. Een 25-tal patiënten, die door een lichaamsgebrek doorgaans niet in de gelegenheid zijn de kerk te bezoeken-, werden per auto van huis gehaald om het Lof bij te wo nen. Een aantal automobilisten had zich voor dit doel gaarne beschik baar gesteld. Tijdens het Lof werd gezongen door het knapenkoor van de St. Wil- librordusparochie onder leiding van de heer Burgers met aan het orgel de heer Beuk Sr. Kapelaan Sanders hield een korte predikatie. Op een tafel naast het altaar was een aantal mandjes met fruit ge plaatst, dat onder het Lof werd ge zegend. Met bouquetten bloemen werden deze goede gaven later in de middag door meisjes van de Gidsen- beweging naar thuisliggende zieken gebracht. Na afloop van het L.of werd aan alle aanwezigen in het Patronaatsge bouw een kopje thee met versnape ring aangeboden. Intussen maakten de leden van de declamatieclub der R.K. Vrouwenbeweging zich gereed voor het tweede gedeelte van het programma van deze middag, de op voering van een vrolijk toneelspelle tje. Het was een spookverhaal, dat de aanwezigen bijzonder amuseerde. Omstreeks half zes reden de auto's weer voor en werden de patiënten naar huis gebracht. Lathyruskweker bekroond. Op de j.l. Donderdag te Hilversum ge opende driedaagse Ontslagbewijs- of vergunning. c. Trouwboekje. d. Rentekaart. e. Kinderbijslaglijst. f. Loonbelastingboekje (dit geldt voor losse arbeiders). g. Indien, vermindering van loon- ibelasting is verleend, het door de Inspecteur der Belastingen biervoor afgegeven bewijs. Hieronder volgen in alphabetische volgorde de plaatsnamen uit deze omgeving met daahbij vermeld, waar de bewoners van die plaatsen zich dienen aan te melden, alsmede da tum en uur, waarop dit kan geschie den. In Alkemade bij „De Vergulde Vos" te Rijpwetering op Maandag, Donderdag en Zaterdag om 8.39 uur. In Benthuizen bij de heer J. J. Schuijt, Voorburgseweg 8 te Leid- schendam, elke dag tussen 8 en 9 u. In H oogmade bij „De Vergulde Vos" te Rijpwetering op Maandag, Donderdag en Zaterdag om 8.30 uur. In Katwijk bij café „De Rusthoek", hoek Molentuiruweg, te Katwijk aan den Rijn, Maandag en Zaterdag 9 u. In Leiden op het kantoor der Boe ren en Tuinders Onderlinge, Rijns- iburgerweg 193. In Leidschendam bij de lieer J. J. Schuijt, Voorburgseweg 8 te Leid schendam, elk dag tussen 8 en 9 -u. In Leimuiden bij café Wed. De Boer, Herenweg, Rijnsater-woude op Maandag, Donderdag en Zaterdag om 11 uur. In Nootdorp bij de heer J. J. Söhiuijt, Voorburgseweg 8 te Leid schendam, elke dag tussen 8 en 9 u. In Oegstgeest op het kantoor der Boeren en Tuinders Onderlinge, Rijnsburger weg 193, Leiden. In Rijnsburg op het kantoor der Boeren en Tuinders Onderlinge, Rijnsburgerweg 193, Leiden. In Rijnsaterwoude bij café Wed. De Boer, Herenweg, Rijnsaterwoude op Maandag Donderdag en Zaterdag om 11 uur. In Valkenburg Z.H. bij café „De Rusthoek", hoek Molentuinweg, te Katwijk aan den Rijn, Maandag en Zaterdag 9 uur. In Voorschoten op het kantoor der Boeren en Tuinders Onderlinge, Rijnsburgerweg 193, Leiden. In Wassenaar bij café „De Rust hoek", boek Molentuinweg, te Kat wijk aan dei* Rijn, Maandag en Za terdag 9 uur. In Woubrugge bij café Wed. De Boer, Herenweg, Rijnsaterwoude o,p Maandag, Donderdag en Zaterdag om 11 uur. In Zoetermeer bij de heer J. J. Schuijt, Voorburgseweg .8, Leid schendam, elke dag tussen 8 en 9 u. Er had een grote ramp plaats ge- van de afd. Rijnland van het Rode had nabij 't Groene Kerkje. Een deel Kr^ens dr Keegstra, die na afloop van de bevolking had bij een aanval uit de lucht, bescherming gezocht in schuilloopgraven, doch de bommen werpers meenden, dat daar vijande lijke troepen aanwezig waren en wierpen brisantbommen af, terwijl de boordschutters met hun mitrail leurs over het terrein streken. Dit had enkele doden en een twintigtal gewonden tot gevolg. De Rode Kruiscolonne, afd. Rijn land en de E.H.B.O., afd. Oegstgeest, hadden de opdracht, bij deze ramp de eerste hulp te verlenen en de ge wonden naar het noodhospitaal te vervoeren. En deze beide colonnes hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Nabij de plaats van de ramp werd direct een grote tent opgeslagen, die diende als verzamelplaats voor de gewonden en als inlaadstation. De eerste hulp werd zoveel mogelijk reeds in het voorterrein verleend en daarna werden de gewonden per draagbaar naar de verzamelplaats vervoerd, waar o.l.v. dr. Keegstra de nodige verdere medische hulp werd verleend. Dan volgde vervoer naar een tot ambulancewagen ingerichte stationcar, die de gewonden tran sporteerde naar het tot noodhospi taal ingerichte gebouw „Irene", waar dr. Stam en enkele verpleegsters zich zeer actief met de gewondéh be zig hielden. De VERON zorgde ten slotte voor radioverbinding tussen rampgebied en noodhospitaal. Op het terrein van de ramp waren o.a. aan wezig, loco-burgemeester J. den Ou den, majoor W. P. Rodenburg, staf officier van het Rode Kruis Korps; brig, generaal J. Steenmetser en de heer de Vlaming Pleysier, secretaris van de Nederlandse Lathyrus-ver eniging is een bekroning ten deel ge vallen aan Jhr. J. A. G. Sandberg, „De vrije Bliek" te Wassenaar. Hij verwierf een verguld zilveren me daille wegens de inzending van een tentoonstelling fraaie collectie lathyrus. Hoewel de Reinwaterkelder te Noordwijk nog niet geheel voltooid is hij moet nog worden afgeschil derd werd hij gistermiddag tegen half zes officieel door burgemeester Van Berckel in gebruik gesteld door het in werking zetten van één der pompen. Dat de kelder nu reeds in gebruik werd genomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men de badplaats in dit seizoen al wil doen profiteren van de grote verbetering in de watervoorzie ning. Wanneer alle aansluitingen zijn voltooid, en het schilderwerk geheel klaar is, zal de kelder officieel in bij zijn van de gemeenteraad in gebruik worden genomen. Burgemeester v. Berckel, weth. De Wit, de directeur der bedrijven en ge meentewerken, de heren Malse en v. Vliet, waren bij de kleine plechtig heid van gisteren aanwezig. Weth. de Witt zeide dankbaar te zijn, dat de kelder thans zover gereed was gekomen, dat hij in bedrijf kon worden gesteld. Bij de bouw had men enige moeilijkheden ondervonden en gemeend gebreken te constateren, maar achteraf bleek dit toch niet het geval te zijn. Thans ligt er een kelder, welke werkelijk goed is en aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. Na deze inleiding haalde burge meester v. Berckel de handle van de motor over en was de kelder in wer- kring gesteld. Burgemeester onder streepte gaarne de woorden, uitge sproken door weth. De Witt, over de ze grote aanwinst in de watervoor ziening van Noordwijk. De toestand op het gebied van de watervoorzie ning en speciaal voor bluswatervoor ziening hadden spr. in de laatste tijd veel zorgen gebaard. Bij een even tueel optredende grote brand, zouden de gevolgen niet te overzien zijn ge weest bij een gebrek aan bluswater. De heer Melse gaf daarop nog een uiteenzetting van de werking van de kelder, welke 6000 m.3 water per dag met de watertoren kan verwerken. Alle water vanuit 't Langeveld pas seert de keider, die via 5 motoren, de watertoren steeds bijvult en bij min der gebruik het resterend water als reserve opslaat, hetwelk dan dienst kan doel op dagen van zeer hoog ver bruik. Kunstkring „Noordwijk". Het bestuur van de kunstkring „Noord wijk" is reeds weer doende, om het komende seizoen voor te bereiden na besprekingen met de stichting Noord wijk, welke weer een aantal kunst avonden zal organiseren, heeft men bereikt, dat de Stichting voor deze avonden de leden van de Kunstkring op vertoon van hun lidmaatschap een belangrijke reductie zal verlenen. Voor het lidmaatschap kan men zich alsnog opgeven bij de Boekhan del Dorman en Ruijs. het woord voerde, was deze oefening uitstekend geslaagd en was er nauw keurig volgens het tijdschema ge werkt en ook het "noodhospitaal was keurig en snel ingericht. Hij dankte allen, die daaraan hadden meege werkt. Daarna volgde een rondgang langs de bedden van de gewonden padvinders, die zich vrijwillig be schikbaar hadden gesteld onder leiding van dr. Stam, die bij ieder bed de aard van de verwonding aan gaf en hetgeen daartegen gedaan was, zodat men er het nodige uit kon leren. VOORSCHOTEN Spoedeisende raadsvergadering. Hedenavond is de raad van Voor schoten bijeengeroepen voor een spoedeisende raadsvergadering. Aan vang 8 uur. De agenda vermeldt: a. intrekking van het besluit genomen naar aanleiding van het voorstel straataanleg ,.Kosmos/Fr(nametaal"; b. het aanvaarden om niet van een voor straataanleg bedoelde strook grond tussen de Dobbeweg en de Donklaan van de N.V. Fanametaal te Rotterdam; c. het aanvaarden om niet van industrieterrein, voetstoots groot 4350 m2. gelegen nabij de Dob beweg; d. het aanvaarden in koop van industrieterrein, voetstoots groot 3302 m2., gelegen nabij de Doniklaan voor de prijs van 19.513.van de bovengenoemde N.V.; e. het beschik baarstellen van een crediet van ƒ27.120.voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Dobbeweg en Donklaan; f. de onder c. en d. ver melde terreinen in te brengen in het gemeentelijk Grondbedrijf. Voorts een voorstel tot onderhandse gun ning van het ten behoeve van de heer van der Werf te bouwen pand aan de Rijndijk aan de firma Gebrs. G. en P. Niersman. Waar is tante Anna? Het is een vreemd geval met tante Anna. Toen wij gisteravond een inspectietocht maakten naar de grote zaal van het Bondsgebouw, konden wij onze eigen ogen niet geloven. In de grote zaal en ook in de kleinere bijzaleni wordt momenteel hard gewerkt, meer nog getoverd! Wanneer straks het zomer feest geopend zal worden is de zaal de zaal niet meer van het zo vaak verfoeide bondsgebouw. De meest grappige figuren, emblemen en op schriften treft men er aan. We kunnen niet alles verklappen, want de eerste indruk bij de toeschouwer schenkt steeds de meeste voldoening en deze voldoening kunt U genieten bij eer bezoek! Maar hoe wij gisteravond ook zochten in de zaal en de zaaltjes, tante Anna hebben we niet gevon den! Ze is luid en vrolijk bejubeld, maar gezien hebben we haar niet! Wie is toch tante Anna? Ja dat kun nen we niet verklappen. Toen wij gisteravond de grote generale van het Zomerfeest-cabaret bijwoonden, dat gegeven werd en petit comité hebben wij eens heerlijk gelachen. Dit cabaretprogramma, dat geduren de bet zomerfeest driemaal per avond, dus non stop ten tonele ge bracht zal worden, draagt als titel „Waar is tante Anna?" De medewer kenden kent U wel. Het zijn geen onbekende figuren, maar zij brengen U een vlot, vrolijk en humoristisch programma, dat U tijdens het zomer feest niet mag missen. Achter de pia no zit Piet Schrama en in de schets jes ziet U Kees v. 4. Assem, Bert Peeters, Frits Venning, Hans Wohr- mann en Anny Zonneveld. En wan neer zij tijdens het optreden anders doen dan normaal, wie kan het hun kwalijk nemen. Vergissen wij ons niet, dan wordt het lied „Waai" is tan te Anna" de „schlager" van het Zo merfeest. Eén ding is zeker, de tekst wordt opgenomen op de gramofoon- plaaïmet het gevolg, dat U wel meer van Tante Anna zult horen! Veilig-verkeersexamen met veel fouten. Nadat de leider van het verkeersexamen voor de schooljeugd, de heer C. Robbertsen, de resultaten (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Iets warmer Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-oost en Oost. Kans op enkele buien, maar ook op vele plaatsen zonneschijn.Iets warmer. 5 Juli: zon op 4.28 on onder 21.01; maan op 19.48 en onder 01.31 uur. Onweersbuien dreven binnen Het K.N.M.I. deelt mede: Het binnendringen van de koelere lucht van de Oceaan heeft op vele plaatsen in Europa aanleiding gege ven tot zware onweersbuien. De warme lucht handhaafde zich giste ren in Oost-Frankrijk, Midden- en Zuid-Duitsland en in het Zuid-Oos ten van ons land. In Maastricht liep het kwik op tot 28 graden maar op dezelfde tijd meldde Groningen maar een tempe ratuur van 14 graden. Aan de scheidingslijn tussen de warme en de koudere lucht ontwik kelden zich gisterenmiddag boven Frankrijk en België onweersbuien, die tegen de avond van het Zuidwes ten uit ons land binnendreven. Ge lijktijdig stak langs de kust een har de Noordoostelijke wind op maar ook in het binnenland kwamen tij dens de buien hevige windstoten, uit allerlei richtingen voor. Sommige onweersbuien gingen met zware slagregen en hagel ge paard. In Schiphol, Twente en Eind hoven werd 35 tot 40 millimeter af getapt, in Gilzerijen en Deelen 58, in De Bilt 66, Culemborg 73 en in Woensdrecht 90 millimeter. In De Bilt onweerde het bijna 10 uur achtereen. .Tegen de ochtend namen de buien af en trokken via de Noordelijke provincies naar de Duitse Bocht. Het w-eek in SuAojm De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur lqiden: Weer max. temp. gisteren OSLO onbewolkt 23 C. STOCKHOLM onbewolkt 26 HELSINKI half bew. 24 EDINBURGH onbewolkt 19 LONDEN gehee bew. 16 KOPENHAGEN zw. bew. 19 AMSTERDAM geheel bew. 19 GENEVE onbewolkt 33 PARIJS geheel bew. 23 BORDEAUX geh. bew. 24 NICE zwaar bew. 30 BERLIJN onbewolkt 29 FRANKFURT zw. bew. 32 MüNCHEN 32 WENEN onbewolkt 33 Scheepsberichten AALSDIJK R'dam/New York 3 Juli van Bremen/Antwerpen; AL- CHIBA B. Aires/R'dam p. 3 Juli Ma deira; ANNENKERK Australië/ R'dam 4 Juli van Genua te Marseille; BALI A'dam/Balikpapan 4 Juli te Belawan; FAIRSEA A'dam/Sydney 3 Juli v. Aden/Freemantle; GAAS- TERKERK R'dam/Sydney 3 Juli van Colombo naar Freemantle; JOH. v. OLDENBARNEVELT Sydney/A'dam 3 Juli van Priok naar Padang; KOTA GEDE Priok/'R'dam 4 Juli van Suez naar Port Said; ORANJE A'dam/In- donesië 3 Juli te Southampton; NOORDAM 3 Juli v. New York/ R'dam. van de gehouden examens had ver werkt in diverse staten, hebben de vertegenwoordigers van de scholen met de heer Robbertsen de uitslag bepaald. Het bleek, dat zowel het schriftelijk als het wielrijdersexa men dit jaar niet best gemaakt was. Alleen het voetgangersexamen was zeer goed. Er waren 113 candidaten, die zonder fouten het parcours voor de voetgangers hadden afgelegd. Er waren slechts 4 wielrijders, die geen enkele fout gemaakt hadden. En in het schriftelijk werk waren door slechts 2 candidaten geen fouten ge maakt. Het maximum aantal straf punten van de voetgangers bedroeg 4 (4 can didaten), van de wielrijders 21 (1 candidaat) en in het schriftelijk werk 12 (1 candidaat). Vorig jaar was het gemiddeld aantal fouten in het schriftelijk werk 2,06 tegen dit jaar 4,24. De wielrijders behaalden het vorige jaar gemiddeld 2,6 straf- punten en dit jaar zelfs 7,3. Slechts 1 candidaat (Jan Bronder van de Openbare Lagere School) maakte noch in het theoretische ge deelte noch in het practische gedeel te een enkele fout. Bij degenen, die alleen het voetgangersexamen de den na het schriftelijk was Atie Bur gemeester van de Hervormde School in de Schoolstraat de beste. De eindconclusie van de „examen commissie" was, dat van de 133 deel nemers, die alle drie de gedeelten afgelegd hadden er toch nog 103 konden slagen, 14 deelnemers aan het voetgangersexamen behaalden hun diploma, terwijl aan 7 deelne mers, die alle drie de gedeelten wel gedaan hadden toch alleen maar een voetgangersdiploma zal kunnen worden uitgereikt. In totaal zijn er dus 124 geslaagden van de 154 deel nemers.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2