&2idte(Soti/fcci/nt Hoop op wapenstilstand herleeft De ioestand in Berlijn Moskou is niet gesteld op pottenkijkers Vliegtuig- atoxt ap (iuizen neet Vaox 'n nieiua fiaö pUaaiketkó chip Zal Denemarken Amerika's hulp verspelen? De Kabinetsformatie Aanhouding en voorgeleiding bevolen JloweHje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 4 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12629 WORDT NAM IL 'SOEPEL? Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NAM 1L KWAM MET EEN VOORSTEL ïe geallieerde onderhandelaars op Korea bestudeerden gisteravond een nieuw (nog geheim) communistisch voorstel voor de uitwisseling van krijgsgevan genen, dat ten minste op één punt een Noordelijke concessie bevat en van daag op een besloten bijeenkomst in de „Vredestent" van Panmoendjon be sproken wordt. De Noordelijke delegatieleider, generaal Nam II, zei bij het overleggen van dit plan: „Als de UNO-delegatie van haar kant accoord gaat met ons voorstel, dat een redelijke oplossing beoogt van de kwestie der uit wisseling van de krijgsgevangenen, zijn wij van onze kant overtuigd, dat zon der uitstel een wapenstilstand op Korea ondertekend kan worden." Voorzover bijzonderheden over het plan bekend zijn geworden, bevat 't o.m. de volgende punten: De Noordelijken stemmen er in toe, dat de Zuid'koreaanse soldaten, die gedwongen waren, dienst te ne men in het Noordkoreaanse leger en later weer door de UNO gevangen werden genomen, naar huis terug keren. Wat de Ghinese gevangenen be treft, blijven zij vasthouden aan re patriëring van allen, maar zij tonen zich soepeler ten opzichte van de Koreaanse gevangenen. Zij spraken hier van „herklassificatie volgens na tionaliteit en woonplaats" en een uit wisseling van herziene krijgsgevan- genen'lijsten. Het is nog niet geheel duidelijk, wat de communisten met dit laatste precies bedoelen. Waarschijnlijk is het een manier, om een concessie te doen zonder „z'n gezicht te verliezen". De roden staan er nl. op, dat alle krijgsgevangenen worden uitgeleverd; de geallieerden willen slechts hen uitleveren, die Het Westberlijnse parlement heeft besloten maatregelen te nemen tegep „chicanes van de regering der Sov jet-zone tegenover West-Berlijners". Het parlement zal de namen en da den bekendmaken van die leden der volkspolitie en autoriteiten van het So vj et-Russische bezettingsgebied, die bij het optreden tegen inwoners van West-Berlijn bijzonder in het oog vallen. Gedwongen verkoop of onteigening van grond in de Sovjet- sector of in de Sovjet-zóne zonder toestemming van de rechtmatige eigenaar zal als ongeldig worden be schouwd. De namen van handelaren, die il legaal goederen uit de Sovjet-sector in West-Berlijn invoeren, zullen ge publiceerd worden. In de woonwij ken zullen de namen van West-Ber lijners bekend gemaakt worden, die inkopen doen in het Sovjet-gebied zonder dat zij daar om financiële re denen toe genoodzaakt zijn. De Sovjet-Russische autoriteiten hebben de drie Amerikaanse priesters die Woensdag door Oostduitse poli tiemannen aan de grens van West- Berlijn werden gearresteerd, vrijge laten. Ook de twee Britse korporaals zijn vrijgelaten, die door Oostduitse volkspolitie waren gearresteerd op een Oostduits spoorwegstation. daartegen geen bezwaar maken. Vol gens het jongste voorstel van Nam II zouden de geallieerden nu dege nen, die niet terug willen, niet als krijgsgevangenen behoeven te be- Meer kaas naar de V. S. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft gisteren de import quota voor schimmel-, Edammer- en Goudse kaas verhoogd van 4.7 tot 6 millioen ponden sterling. De invoer beperkingen op Zwitserse-, Gruyère, Roquefort- en verscheidene Italiaan se kaassoorten werden opgeheven. De maatregel vloeit voort uit de nieuwe wet op de productie voor de defensie, waarbij het departement van landbouw de volmacht heeft ge kregen de invoer van zuivelproduc ten met maximaal vijftien procent uit schouwen, zodat zij van de lijsten te breiden. In feite is de nieuwe wet afgevoerd kunnen worden. Aldus een nederlaag voor president Tru- kan Nam II toch zijn eis handhaven man, die volledige afschaffing wenste dat alle (ingeschreven) krijgsgevan- van de beperkingen op de zuivelin- genen worden uitgeleverd. I voer uit Europa. Weer eens een Russisch veto Voor de 49ste maal in het bestaan van de Veiligheidsraad heeft de Russische afgevaardigde gisteren zijn veto uitgesproken. Dat gebeurde, toen de elf leden van de Raad stemden over het Amerikaanse voorstel om in Korea een onpartijdig onderzoek in ie stellen naar de communistische beschuldigingen, dat de Amerikaanse legers bacteriën als oorlogswapen hebben gebruikt. Er was aan die stemming een debat voorafgegaan, waaraan de Rus Jacob Malik geen deel nam. Voordat men tot stemmen overging, deed de Britse voorzitter van de Veiligheidsraad,Sir Gladwyn Jebb, een beroep op de* Rus sische delegatie om geen gebruik te maken van haar recht van veto en zich op zijn minst vam stemmen te onthouden. Alle leden van de Raad gaven daarna hun goedkeuring aan het Amerikaanse voorstel, maar het werd ge troffen door het Russische veto. De Amerikaanse delegatie had dig lichaam. Nu zij wordt geconfron- voorgesteld om de communistische beschuldigingen te laten onderzoe ken door een team van het interna tionale Roode Kruis, aangevuld met deskundigen uit verscheidene lan den. Toen Malik zijn „neen" had uit gesproken, voegde Ernest Gross hem namens de Verenigde Staten toe: „De Sovjet-Unie heeft de waarheid een slag toegebracht. Hier is maar één conclusie uit te trekken: de be schuldigingen van bacteriënoorlog tegen de Verenigde Naties moeten volkomen vals zijn". Sir Gladwyn Jebb sprak van de „volslagen ongelovigheid" bij de an dere leden van de Raad, die zich niet konden voorstellen, dat een grote natie, die zulke „ernstige en ver schrikkelijke beschuldigingen" had geuit, nu in. ernst weigerde die te la ten onderzoeken door een onpartij- De staking in de staalindustrie Koning Boudewijn naar Engeland Koning Boudewjjn van België zal volgend jaar, waarschijnlijk ter gele genheid van de kroning van koningin Elizabeth, een officieel bezoek aan Londen brengen. Koningin Elizabeth brek. wordt in Juni van het volgende jaar gekroond. De afwezigheid van de koning bij de begrafenis van George de Zesde heeft destijds zowel in Engeland als in België enige wrevel gewekt. President Truman heeft gisteren te horen gekregen, hog ernstig de ge volgen zijn van de staking in de staalindustrie, welke nu al 32 dagen duurt. De productie van tanks, gra naten en andere munitie is sterk ach teruit gelopen en binnenkort zal er aan het Koreaanse front gebrek aan levensmiddelen komen, omdat voedsel-industrie geen blik genoeg meer krijgt. Ook aan materiaal voor Bailey bruggen, vliegvelden en opsporings apparaten voor landmijnen komt ge- De president heeft gisteravond de grote staalfabrieken er van beschul digd, samen te zweren om de onder handelingen welke moeten leiden tot een oplossing van het conflict, te doen mislukken. Teneinde gelden te verzamelen voor de bouw van een nieuw hospitaal- kerkschip, dat evenals zijn voorganger de naam „De Hoop" zal 'dragen, is in Tilburg een Amerikaanse verloting gehouden. „Veilingmeester" was de omroeper Jansen, terwijl voorts medewerking werd verleend door de Poli- tiekapel, die voor muzikale omlijsting zorgde en een aantal vrijwilligers van het Roode Kruis, dat zich met het ophalen der gelden belastte. Het doel van het hospitaalkerkschip is medische en geestelijke steun te verlenen aan alle zeelieden ongeacht nationaliteiten en gezindten. Een gelukkige winnaar ontvangt een vaatje haring (om dorst te krijgen) en een kruik met inhoud (om de dorst te lessen). teerd door zulk een spontane en al gemene uitbarsting van verontwaar diging, aldus Sir Gladwyn, zou het zelfs nu niet mogelijk zijn, dat de Russische regering wilde stilstaan en luisteren vooral luisteren? Toen de stemming achter de rug was bracht de Amerikaanse afge vaardigde een nieuwe resolutie ter tafel. Daarin wordt gezegd, dat de beschuldigingen „ongegrond en vol komen vals" moeten worden geacht, geziep .de Russische houding inde Veiligheidsraad. Eerst toen verbrak Jacob Malik zijn stilzwijgen en zei, dat die nieu we resolutie „even lasterlijk" was als de voorgaande en dat de Sovjet- Unie geen tijd nodig had om te be sluiten haar te verwerpen. Hij be toogde opnieuw, dat de Veiligheids raad de beschuldgiingen niet zou kunnen bespreken of in deze kwes tie stappen ondernemen, zonder dat vertegenwoordigers van China en Noord-Korea waren uitgenodigd in de Raad te verschijnen. Daarop werd de discussie verdaagd tot Dinsdagmiddag. Onveilig Java Op Java duurt de strijd van de Is- lamietische strijdmacht, de Darul Is lam, onverminderd voort. Vijf leden van de Darul Islam zijn bij een vuurgevecht met een eenheid van het Indonesische leger in de desa Karanganjar in het regentschap Mad- jalengka gedood. Onder de doden be vond zich Abdul Hamid, die zich resident van de Darul Islam in het gebied van Cheribon noemde. Het leger nam bij deze gelegenheid een voorraad wapens in beslag. Een politieman is gedood en twee militairen zijn verdwenen, bij ge vechten in de buurt van Tegal. Een bende, vermoedelijk behorend tot de Darul Islam, plunderde de even bui ten Tagal gelegen fabriek van de Ja- va-textielmaatschappij; de schade be draagt ongeveer 25.000 roepiah. Ruim honderd terroristen hebben een aanval gedaan op de trein, die van Bandoeng naar Tasikamalaja reed. Zij beroofden de passagiers van hun kostbaarheden. Gevangenisoproer te Surabaja Zeventig militaire gevangenen in de gevangenis Kalisosok te Suraba ja, die wachten op berechting wegens gepleegde misdrijven, zijn er Woens dagavond in geslaagd de wacht van hun blok te overmeesteren. Met de buitgemaakte wapens schoten zij vervolgens de sloten van andere cellen stuk, waardoor in totaal on geveer 1000 van de 3400 gevangenen in Kalisosok vrijkwamen. Zij staken vervolgens de werkplaats en opslag plaats van materialen midden op het terrein van de gevangenis in brand. Het personeel van de gevangenis slaagde er in de tussendeuren, die intact, maar binnen de gevangenis naar andere blokken leiden, op tijd te sluiten. De bewaking buiten bleef waren de gevangenen heer en mees ter tot Donderdag, toen militairen de gevangenis binnendrongen en de opstandelingen zich zonder tegen stand overgaven. Krachtige maatregelen waren eer der onmogelijk gemaakt, omdat de opstandelingen vrijgelaten vrouwe lijke gevangenen als schild gebruik ten. Een groot deel van de zakenwijk in Surabaja, waarin de gevangenis ligt, was tot Donderdagmiddag af gezet Twee personen werden gedood en twintig werden gewond toen een twee- motorige Brigand jager-bommenwerper van de R. A. F. neerstortte op een complex pre-fab woningen plaatselijk bekend onder de naam „Happy Valley" te Salisbury (Wiltshire) in Engeland. Gedood werden de be stuurder van het vliegtuig en een vertegenwoordiger van het Ministerie" van Voorzieningen, die als passagier meevloog. Onder de gewonden waren moeders en haar kinderen. Achttien huizen gingen in vlammen op. Het vliegtuig was in aanraking gekomen met een hoogspanningskabel tengevol ge waarvan het op de huizen stortte. De brandende huizen met op de voor grond geredde bezittingen van de getroffen bewoners. Wegens een tankboot voor Rusland Denemarken loopt gevaar van alle economische en militaire hulp uit Amerika te worden afgesneden, in dien de Deense regering niet ver hindert, dat een tankboot van der tienduizend ton, dat aan zijn laatste proefvaart toe is, aan de Sovjet-Unie wordt geleverd. Dat hebben ambte naren van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gisteren te verstaan gegeven en via de Ame rikaanse ambassade te Kopenhagen is een ernstig protest tot de Deense regering gericht. Welk antwoord Denemarken op dat protest heeft gegeven, is nog niet officieel bekend gemaakt, maar de Denen zouden hebben meegedeeld, dat het contract voor de leverantie van die tankboot de eerste een reeks van zeven, welke de Ko- penhaagse rederij Burmeister Wain voor Rusland zou bouwen reeds in 1946 was gesloten, als on derdeel van een Deens-Russische handelsovereenkomst. Bovendien heeft de Russische regering voor deze eerste tanker reeds vrijwel vol ledig betaald. Het State Department gaf gisteren op een persconferentie te verstaan, dat minister Dean Acheson tijdens zijn verblijf te Londen de kwestie met zijn Deense ambtgenoot had be sproken. Hij wilde er verder echter niets over zeggen. Van Amerikaanse zijde wordt er op gewezen, dat de Amerikaanse wetgeving de regering geen andere mogelijkheid biedt dan alle hulp stop te zetten aan een land, dat wel bewust de verzending van strate- f;isch belangrijke goederen naar Rus and of zijn satellietstaten toestaat. Deze wet, welke bekend staat als de Battleact van 1951, verbiedt met name de uitvoer van tankschepen. Er bestaat een theoretische moge lijkheid om de hulp voort te zetten IN ONVEILIGE HAVEN. De tanker Rose Mary, die in de ha ven van Aden wordt vastgehouden na een poging om door de Britse blok kade van de Perzische olie heen te breken, is door een Brits vaartuig ge- ramd en beschadigd, aldus is bekend gemaakt door de Italiaanse olie maatschappij voor het Midden-Oos ten. De maatschappij ontving een kort telegram, warin dit werd meege deeld. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt in het telegram, zodat de zegsman van de Italiaanse maat schappij niets kon vertellen over de naam van het Britse schip of de grootte van de schade. OVERSTROMINGEN IN JAPAN. Volgens de laatste cijfers zijn door overstromingen, die Zuid-Japan thans als gevolg van slagregens teisteren, zeventien personen om het leven ge komen en 103 gewond. Drie personen worden vermist. Ongeveer 20.000 mensen werden door de overstro mingen getroffen, daar rijstvelden en vele huizen onder water staan. GOUDVONDST IN BRAZILIë. Aan de loop van de Rio Jario, aan de grens tussen Brazilië en Frans- Guyana, heeft men de laatste dagen 15 kg. goud gevonden. Gehele gezinnen van landbouwers en mijn bouwers verlaten hun woon plaats en vertrekken op volgeladen boten naar de Rio Jario. aan een land, dat die wet schendt. Het Amerikaanse bureau voor de wederzijdse veiligheid kan president Truman namelijk adviseren de hulp niet in te trekken, indien de Ameri kaanse veiligheid daar duidelijk na deel van zou ondervinden. Men acht te het evenwel niet waarschijnlijk, dat Averell Harriman, die directeur van het bureau is, aan president Truman een dergelijk advies zou ge ven. Gisteren zei generaal Ridgway, die op zijn rondreis door Europa te Kopenhagen was gearriveerd dat de bescherming van Europa's Noorde lijke flank van vitaal belang was voor de gehele Noord-Atlantische verdediging. De bespreking, welke de kabinets formateur vandaag gehad heeft met de fractievoorzitters de heren Don ker, Romme, Schouten en Tilanus, heeft ongeveer vier en een half uur geduurd. De fractievoorzitter^ wens ten, alvoren weer met de formateur samen te komen, overleg met hun fracties. Een nieuwe bijeenkomst van dr Drees met dezelfde voorzit ters is vastgesteld op Maandagoch tend a.s. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat er mogelijkheden voor overeenstemming bestaan: De „Stichting Nederlands Nieuw Guinea Blok" heeft aan de heren Drees, Schouten, Romme, Oud, Ti lanus, Donker, Weiter en Zandt een telegram gezonden, waarin deze or ganisatie „aan de vooravond van de samenstelling van het regeringspro gramma" een beroep doet op hun partijen voor het handhaven van de onverkorte Nederlandse souvereini- teit over Nieuw Guinea, Hetgeen „als onafwijsbare eis" in het regerings programma ware op te nemen en waarin er voorts op wordt aange drongen. het overleg over de status van dit gebiedsdeel ten spoedigste uit de ijskast te halen". Talal in Jordanië terug De zieke koning Talal van Jorda nië is gisteren in de hoofdstad van zijn land teruggekeerd uit Zwitser land. Hij zal zijn paleis in de buiten wijken van Amman niet mogen verla ten zonder de toestemming van de regentschapsraad, die het land zolang bestuurt, tot Talal is hersteld van zijn geestesstoornis of anders tot kroon prins Hoessein, die nu schoolgaat te Harrow in Engeland, achttien jaar is geworden in Mei volgend jaar. TIJGERS EN OLIFANTEN OP SUMATRA In Bengkulen in Zuid-Sumatra zijn in het afgelopen jaar 60 personen door tijgers gedood. De rapporten, die het Indonesische ministerie van sociale zaken ontving en waaraan dit cijfer ontleend werd, vermelden voorts, dat Bengkulen kampt met een olifantenplaag. In groepen van hon derd trekken olifanten soms van de ene naar de andere streek. Van over heidswege zijn maatregelen tegen deze plagen genomen. Parlementsleden opgebracht De zaal te Poesan, waarin het Zuidkoreaanse parlement, dat hon derd tachtig leden telt, zijn vergade ringen houdt, bood gisteravond de aanblik van een grote slaapkamer. Overal lagen de afgevaardigden op de harde banken uitgestrekt, waar zij het zich met matrassen en kus sens zo comfortabel mogelijk had den gemaakt. Zo gingen zij de twee de nacht in van hun gedwongen ver blijf in 's lands vergaderzaal met po litiemannen bij de deuren. President Syngman Rhee, die er tenslotte genoeg van kreeg om het parlement tot machteloosheid ge doemd te zien, omdat de oppositie eenvoudig wegbleef en daarmee elke stemming onmogelijk maakte, gaf, zoals gemeld, Dinsdag opdracht aan de politie om alle parlementsleden op te sporen en die zij konden vin den naar het parlementsgebouw te dirigeren. De politiemannen begon nen een ware jacht en de leden die Woensdagavond werden binnenge bracht, mochten het parlementsge bouw niet meer verlaten. Gistermiddag was men zover, dat er honderdveertig leden aanwezig waren, dus voldoende om het debat te beginnen. De president had voor dat doel zelfs de parlementsleden vrijgelaten, die hij had laten arres teren. Voor een stemming is namelijk een minimum aantal leden van 92 vereist. Vandaag zou de president een aanvang maken met de discussies over zijn nieuwe voorstel tot verkie zing van de nieuwe president recht streeks door het volk. De afgevaar digden moesten het zich dus voor een tweede nacht op de harde ban ken gemakkelijk maken. Syngman Rhee wenst niet alleen een wijziging in de grondwet aan te brengen, welke thans nog bepaalt, dat de president van de republiek door het parlement wordt gekozen, maar ook wil hij het parlement split sen in twee kamers. Het was hem tot dusver niet mogelijk geweest voldoende parlementsleden te vin den om die wetsvoorstellen in studie te nemen. Het Westelijk antwoord aan Moskou De tekst van het Westelijke ant woord op de jongste Russische nota over Duitsland zal volgens welinge lichte kringen te Parijs worden „bij gewerkt" in het licht van opmerkin gen, die door de Westduitse bonds kanselier, dr. Adenauer, zijn gemaakt. De veranderingen zullen, aldus ge noemde kringen, de strekking van het ontwerp, waarover de ministers van buitenlandse zaken der Weste lijke Grote Drie het in Londen eens zijn geworden, geenszins wijzigen. Naar men tenslotte verklaarde, zal het Westelijke antwoord waarschijn lijk in het begin van de volgende week aan de Sowjet-Russische rege ring overhandigd worden. MOSSADEQ TREEDT 5 JULI AT. Het kabinet-Mossadeq zal 5 Juli zijn ontslag indienen, aldus is officieel bekendgemaakt. Volgens de parle mentaire traditie volgt het aftreden van het kabinet onmiddellijk op het ogenblik, dat de Sjah de nieuwe ka merleden ontvangt. JOEGOSLAVIë 'BOUWT VERDEDIGINGSLINIE Volgens waarnemers kan vanaf bergtoppen langs de Oostendijks- Joegoslavische grens gemakkelijk worden waargenomen, dat Joego slavië langs de grens met Hongarije en langs een gedeelte van de grens met Oostenrijk een tot dusverre voornamelijk uit kleine forten be staande verdedigingslinie bouwt. Waarnemers verklaren, dat de li nie bij Gutenstein begint en over Unterdrauberg, Hohenmauten en Zelnits naar Maribor en verder langs vra8en nog gelukkiger hy die ge- de Hongaarse grens loopt. 1 ven kan. Gelukkig is hij die niet behoeft te

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1