Burgemeester Beatrix opende haar „duizend-jarig rijk" Luitenant nam giften aan van leveranciers Komt er in ons bisdom ook een Kajotstersbeweging Se dame DOND£KDAG 3 JULI 1952 oK LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA' I MADURODAM MELDT: „Laten wij met elkaar van Madurodam een succes maken" Honderden belangstellenden had den zich voor de hekken van Maduro dam verzameld toen om half drie een hofauto met Prinses Beatrix en Prinses Irene, begeleid door twee hofdames, voor de ingang stopte. Mevrouw B. Boonvan der Starp, die door een bezoek aan het Engelse miniatuurstadje Beaconsfield op het idee kwam ook in Nederland een dergelijk stadje te stichten, hield een rede, waarin zij de doelstelling van dit miniatuurstadje nog eens naar voren bracht en het echtpaar Maduro dank bracht voor hun financiële steun. George Maduro herdacht Mevrouw Maduro onthulde hierna de plaquette aan de ingang van het stadje van haar zoon, George Ma duro, de Curagaose student, die als reserve-luitenant der huzaren door zijn dapper optreden in Mei 1940 de militaire Willemsorde verwierf en in Dachau later om het leven is ge komen. Prinses Beatrix legde er bloemen neer. Hierna werd Prinses Beatrix door een delegatie van de kinder gemeenteraad van Maduro dam naar een groene tafel op het terras geleid, waar zij werd toege sproken door de loco-burgemeester, Ronny van Beuge, een leerling van het Chr. Lyceum in Den Haag. Ronny was voor deze gelegenheid in een jacquet gestoken. In een vlot speech je dankte hij de prinses, dat zij het ambt van burgemeester van Madurodam had willen aanvaarden. Hij hing haar daarna, geassisteerd door de 15-jarige gemeente-secreta resse, Joh. Maria Scholten de zilve ren ambtsketen om en overhandigde haar de voorzittershamer. Burgemeester Beatrix spreekt Aldus geïnstalleerd, stond burge meester Beatrix op om haar gemeen teraad toe te spreken. ,.Het is voor mij erg prettig van middag bij u te mogen zijn ter ge legenheid van de opening van Ma durodam. Ik ben heel blij, dat ik het burgemeestersambt van deze stad mag aanvaarden en wil mijn moeder daarvoor hartelijk dank zeggen. I> ben trots, dat ik hier voor ben uitgekozen, want Madu rodam is werkelijk een bijzondere stad. Het is immers gesticht op initiatief van de heer en mevrouw Maduro met het doel anderen te helpen. Besloten is de opbreng sten van de exploitatie te gebrui ken ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium en ik hoop, dat dit prachtige doel het gemeen tebestuur van deze kleine stad zal inspireren tot werkelijk grote da den. Ik ben blij, dat reeds een ge meenteraad is gekozen en ik weet wel zeker, dat de leden de grote verantwoordelijkheid, welke hun functie met zich brengt, zullen be seffen. Ik ben dankbaar voor de mede werking, die mij is toegezegd en ik hoop van ganser harte, dat wij mCt elkaar van Madurodam een succes zullen maken. Ik ben al leen bang, dat gen groot deel van mijn taak op de schouders van mijn loco-burgemeester Ronald van Beuge zal komen te rusten, want ikzelf zal jammer genoeg slechts vanuit de verte mijn werk kun nen doen. Het feit, dat ik hier niet dikwijls zal kunnen zijn, betekent echter helemaal niet, dat de stad mij daarom minder zal interesse ren. Ik zal mijn uiterste best doen een goed burgemeester te zijn, die het in haar gestelde vertrouwen niet beschaamt. Waar ik kan, zal ik medewerken aan het tot bloei brengen van Madurodam, opdat het een steunpilaar moge worden voor het Nederlands Studenten Sanatorium en een waardig ge denkteken zal zijn voor zijn naam gever George Maduro". Eeuwen verenigen zich Madurodam is gelegen aan de rand van de Scheveningse Bosjes nabij de Wittebrug. Madurodam geeft een beeld van een typische Nederlandse stad, zoals die zich sinds het jaar 1000 tot op heden heeft ont wikkeld. De kern van het stadje wordt gevormd door een kasteel, een verkleinde reconstructie van het kasteel Oost-Voorne. Daaromheen groeperen zich alles verkleind een Gereformeerde Kerk, een Begij nenhof, een Minnebroederskerk en oude stadswallen. De voorspoed van de gouden eeuw is terug te vinden in de huizen met trapgeveltjes van rij ke kooplieden en enkele „monumen tale" gebouwtjes. Van de verdere ontwikkeling tot industrie- en ha venstad getuigen o.m. talrijke fa briekscomplexen en een alleraar digst haventje waarin o.m. een ze ven meter groot model van het m-s. Willem Ruys dobbert. Het haven tje, compleet met vuurtoren, heeft ook een sluisinstallatie. Tot de aar digste objecten behoren Maduro dam airport, een modern vliegveld met landingslichten en een groot station van de Nederlandse Spoor wegen. De spoorbaan door Maduro dam is 2 km lang. Er rijden met een snelheid van 7 km een luxe trein, een diesel en een goederentrein. Op de 3.5 km lange wandeling, die men door dit sprookjesstadje maken kan, ziet men verder nog een tuinbouw gebied als het Westland, een water- sportcentrum, scheepswerven, een olieveld, sportterreinen en een ty pisch Nederlands polderlandschap met twee molens, die voor de be maling zorgen. Ook is er een Cana dees pijnboom woud te bewonderen. De opening van Madurodam werd o.m. bijgewoond door de (demissio naire) minister van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr- R. L. A. Kesper, de burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokking, de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de gouverneur der re sidentie, generaal-majoor ir. M. Tans en dè directeur der KLM dr. A. Plesman. De 33-jarige eerste-luitenant J. H. moest gisteren voor de Krijgsraad te velde West terechtstaan, omdat hij als assistent-inkoper van de dienst Materiaal Landmacht te Nijmegen en Middelburg giften had aangenomen tot en bedrag van /4000, Bij het verhoor merkte de presi dent van de Krijgsraad op, dat een relatie van beklaagde bij een leve rantie van een groot aantal sokken door een firma, die nota bene nooit sokken had vervaardigd, een provisie van 10.000,had gekregqn. Een andere firma, die via beklaagde aan het rijik leverde, had' H. successieve lijk twee automobielen ter beschik king gesteld, hetgeen deze firma 8000,had gekost. Beklaagde zeide, dat dit geschied was om een nieuwe vinding te kun nen controleren, waardoor het ben zineverbruik zou kunnen worden besnaard. „Lariekoek", antwoordde de presi dent, die er op wees, dat bedoelde firma na de arrestatie van H. de auto jr --,n i-^ider had verstopt. De auditeur-militair zeide, dat aan bi_. .uague nog andere onregelmatig heden ten lasten gelegd hadden bun-1 nen worden. Op officieren, die de eed aan H.M. de Koningin hebben afge legd, moet men kunnen vertrouwen. Wat beklaagde heeft gedaan, is zeer te laken. De auditeur-militair eiste zes maanden gevangenisstraf met af trek en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting van de bevoegd heid om bij de militaire macht te dienen. De raadsman, mr. E. A. J. M. Po- wel, meende, dat niet van corruptie gesproken kon worden. Wat beklaag de gedaan heeft, deed hij in een nevenwerkzaamheid en niet in zijn functie van militair. Uitspraak op 8 Juli. („Trouw"). Er heeft nog een tweede arrestatie plaats gevonden in de moordzaak van de Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D., wiens lijk Dinsdagmorgen uit het Spaarne werd opgevist. Een tweede a.s. schoonzoon, de 18-jarige groentenhandelaar J. B., heeft bekend geholpen te hebben bij het wegbrengen van het stoffelijk overschot in een roeibootje. Nadat de andere a.s. sohoonzoon H. S. in ,de werkplaats de dodelijke slag met de hamer had gegeven, was hij J. B. uit de woonschuit ko men halen met het verzoek „of hij hem even met een werkje wilde ko men helpen". Prov. Staten van Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben in hun vergadering van gisteren o.a. een subsidie van 2.000.toegestaan voor de ten toonstelling „De geschiedenis der Staten-Generaal" tc 's-Gravenhage, Een subsidie van 2.000 werd ver leend aan de federatie voor vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening in Zuid-Holland. Deze stichting beoogt de bevordering van het verlenen van sociale hulp door samenwerking tot stand te brengen van bestaande vrouwenorganisaties en de bevorde ring van oprichting van nieuwe of erkenning van reeds bestaande plaatselijke hulpverleningscentra- Aan de instellingen voor vor mings- en ontwikkelingswerk onder fabrieksmeisjes in Zuid-Holland werd een subsidie toegekend, bere kend naar 12.per cursist per 1 November 1951; het subsidiebedrag is 16.416. De vergadering heeft zich verder verenigd met een voorstel van Ged. Staten om aan de stichting Provin ciaal Rheumacentrum Zuid-Holland te Rotterdam in de kosten van ex ploitatie van de van haar uitgaande consultatiebureaux voor rheumati- sche ziekten over 1952 een bijdrage te verlenen tot een maximum van 15 pet. der totale kosten, met dien verstande, dat de bijdrage een be drag van 30.990 niet zal over schrijden. Een bedrag van 12.200 werd toegestaan als subsidie aan de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Besloten werd aan de gemeente 's-Gravenhage te verkopen een ter rein gelegen aan de Nieuwe Uitleg aldaar, groot ongeveer 393 vierk. meter, voor de prijs van 54.per vierk. meter. Op dit terrein waren vroeger gevestigd de gebouwen, in gebruik bij de Provinciale Water staat, welke gebouwen tengevolge van het bombardement op 3 Maart 1945 werden verwoest. De aangren zende terreinen zijn bij besluit van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ten name van de gemeente 's-Gravenhage cn ten be hoeve van het Wederopbouwplan Korte Voorhout onteigend. BURGEMEESTER CREMER VOORZ. VAN „DE ZONNEBLOEM". Burgemeester mr. P. O. F. M. Crc- mer uit Haarlem heeft het voorzit terschap aanvaard van de Stichting „De Zonnebloem", die tijdelijke en geestelijke belangen van de zieken behartigt. Een 9-jarige jongen uit Venlo blijkt de ontsporing van de locomo tief van de D-trcin Hoek van Hol landBazel „op z'n geweten" te hebben. Hij had even voor het sta tion Venlo enkele stenen in een bocht op de rails gelegd. AtedetCandó jengöte üwcyemeeóte'cSitiriöea ffieattix Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Den Haag het miniatuurstadje Maduredam officieel geopend. Rechts: de loco-burgemeester der „stad", de 16-jarige Ronny van Beuge, leerling van het Vrijzinnig Chr. Lyceum te Den Haag. hangt de Prinses als teken van haar waardigheid de ambtsketen om. Links: Prinses Beatrix wandel» als burgemeester door haar „stad", vergezeld door Prinses Tr^e en de leden van de gemeenteraad. Zij passeert haar „ambtswoning", welke haar bijzondere aandacht heeft. Diocesane vergadering K.A.V. Onder voorzitterschap van mej, C. Strings hield de K.A.V. in het bis dom Haarlem gisteren in gebouw Sint Bavo te Haarlem haar algeme ne jaarvergadering. Het belangrijk ste nieuws op deze bijeenkomst was wel, dat vermoedelijk binnen afzien bare tijd ook in ons bisdom overge gaan zal worden tot de oprichting van een Kajotstersbeweging, zoals ook het Zuiden die reeds kent. Na een H. Mis in de Sint Joseph- kerk aan de Jansstraat kwamen de vertegenwoordigsters van de ruim honderd afdelingen, die de K.A.V. in het bisdom Haarlem telt, bijeen en in haar openingswoord mocht mej. Stringa tot haar voldoening vaststel len, dat de diocesane organisatie van de katholieke arbeidersvrouwen thans meer dan tienduizend leden telt. Zij heette in het bijzonder wel kom mevr. Van Nispen, de presiden te van de Landelijke Katholieke Vrouwenbeweging en belichtte daar na met enkele woorden het komen de winterprogram. Zoals gezegd, was het belangrijk ste nieuws dat over de Kajotsters beweging. Men beraadt zich thans namelijk om deze organisatie in het leven te roepen als een zusterorga nisatie van de Kajotters. Bij het be stuur was de vraag binnengekomen, of er ook in het bisdom Haarlem een dergelijke beweging mogelijk was. Deze vraag werd bevestigend beant woord en het bestuur bleek van zins te zijn deze vraag voor te leggen aan de desbetreffende instanties van de K.A.B. en de meisjesjeugdbewe- g'ng. Rector Leenders, die tevens dioce saan aalmoezenier van het meisjes jeugdwerk is, kon mededelen, dat hij met Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers een dezer dagen overleg zou plegen over dit onderwerp, waarna de mogelijkheid om het plan uit te voeren nader zou worden be keken. Eerst behoefte peilen. Overigens meende rector Leenders reeds bij voorbaat een waarschu wend woord te moeten laten horen. Hij wees er namelijk op, dat het op de eerste plaats bijzonder noodzake lijk zou zijn eerst in eigen kring de behoefte te peilen naar deze nieuwe beweging. Indien blijkt, dat in een bestaande behoefte kan worden voorzien, dan zal men degelijk en vooral voorzichtig te werk moeten gaan, zodat een stevige basis gelegd kan worden. Dan voorkomt men het gevaar dat op ander gebied in het verleden niet denkbeeldig is geble ken dat na verloop van tijd de beweging als een kaartenhuis in el kaar stort. De eventuele toestem ming van het episcopaat moet dan ook niet betekenen, dat men overal maar meteen moet beginnen met het oprichten van Kajotstersgroepen, doch het zal nodig zijn eerst een goede leidsterstraining op te zetten. De afgevaardigden gingen uiteraard accoord met de bestaande plannen. Van de vele andere vragen en voorstellen zullen wij slechts de voornaamste noemen. Daar was b.v. de moeilijkheid met die leden van de K.A.V., die ook lid zijn van een vak organisatie. Deze leden betalen namelijk geen contributie om de doodeenvoudige reden, dat die ge- ind wordt door de K.A.B. Algemeen was men ter vergadering van me ning, dat aan die toestand een einde moet komen en het bestuur bleek die mening flink te onderstrepen. Er zal dan ook een schrijven naar de K.A.B. uitgaan, waardoor dit punt wellicht geregeld kan worden. Mej. Stringa kon dienaangaande nog me dedelen, dat een en ander nogal hoopgevend is, want van do zijde van de K.A.B. heeft men reeds veel begrip voor deze moeilijkheid ge toond. Het KAV-krantje. Het K.A.V.-krantje bracht de ton gen nogal in beweging. Terwijl de een het gewenster achtte, dat het krantje meermalen per jaar zou ver schijnen dan tot op heden het geval was, had de ander liever een beper king. Besloten werd tenslotte, dat het krantje driemaal in het komende jaar zal verschijnen. Daar was nog het voorstel om de kringvergaderin gen voortaan in kleiner verband te houden, maar op aanraden van het bestuur werd daarvan afgezien. Al leen de kring Amsterdam zal in twee groepen verdeeld worden. Er werd verder op aangedrongen, dat ook ve le jongere vrouwen lid zouden wor den van de K.A.V., zodat het geen organisatie van oude mensen zou worden. Op het ogenblik heeft men daarover echter geen klagen, maar de vraag werd gesteld, of oude men sen wel in de K.A.V. moesten wor den opgenomen. Er bestaat namelijk een katholieke bond van Ouden van Dagen, maar het blijkt .dat vele le den daarvan ook lid willen worden van de K.A.V. Het bestuur achtte het overbodig en in sommige geval len zelfs ongewenst, dat deze men sen als lid worden aangenomen van de K.A.V. Het is natuurlijk een an der geval, wanneer in een bepaalde plaats geen afdeling van die bond of geen zgn. sociëteit aanwezig is. In dat geval kunnen dergelijke leden wel worden aangenomen, doch er moet geen propaganda voor gemaakt worden. De ongehuwde vrouw stond even eens in 't brandpunt van de belang stelling en diverse vragen en voor stellen wezen er op, dat men zich daarmede ook in de afdelingen bezig houdt. In de middag wijdde mej. Broekhuizen een speciale causerie aan de taak van de ongehuwde vrouw in de gemeenschap. Bij de verkiezing werd mej. Strin ga als diocesaan voorzitster herkozen en de dag werd afgesloten door de Ghesellen van de Spelewei, die en kele stuitjes voor 't voetlicht brach ten. JONGELUI GINGEN AUTORIJDEN. Een clubje van acht jongens en twee meisjes uit Den Haag, leeftijden variërende van 15 tot 22 jaar, heeft in een paar maanden tijd ten minste dertig auto's van anderen gebruikt voor korte of lange plezierritjes Geen van het tiental had een rijbewijs of kon behoorlijk rijden. Verschillende malen werden er brokken gemaakt. Zo werd in Zevenhuizen een auto in het water gereden en veel moeite om hem er weer uit te krijgen werd door de schuldigen niet gedaan. Met een andere wagen werd in Rotterdam een aanrijding met een bus veroorzaakt. Daar bleef het niet bij, want er wer den ook verscheidene malen goederen uit de auto's gestolen. Wanneer het de jongelui maar om een kort ritje te doen was, stelden ze zich op bij theaters en bioscopen. Ze stelden zich op de hoogte van de duur van de voorstelling en als be zoekers, die hun wagen parkeerden, goed en wel binnen waren, gingen ze er met hun wagen vandoor om er prompt op tijd mee terug te keren. Andere keren waren de uitstapjes te langdurig om deze tactiek toe te kunnen passen. Zo werden bijvoor beeld nogal eens Amsterdamse nacht clubs bezocht. In vijftien gevallen hebben de eigenaars van de wagens aangifte gedaan en verder zijn er bij de politie vijftien gevallen hekend, v/aarin dat niet gebeurd is. Wegens de diefstallen zijn nu drie van de tien jongelui in verzekerde bewaring ge steld, namelijk de 21-jarige los werk man J. L. E. en de 17-jarige kapper F. D. E. P. uit Den Haag en de 22- jarige los-werkman J. A. van P. uit Voorburg. Nu deze zaak „rond" is, zit dc Haagse politie nog met een raadsel tje, namelijk waarom er toch nog zo veel autompbilisten zijn die door het niet afsluiten van hun wagen en het laten zitten van hun contactsleuteltje dergelijke dingen mogelijk maken. Sedert Maandag is de bediende J. P. uit Hengelo, die in Enschede werkte bij het veilingbureau Ekke- lenkamp en Bakker, spoorloos ver dwenen met een bedrag van ongeveer 3000, dat aan klanten toebehoorde. Maandag had de directie 19.000, aan klanten uitbetaald. In enkele geldzakjes was nog 3000,— overge bleven, welk geld de directeur onder de hoede van P. achterliet, toen hij ging eten. Bij zijn terugkomst was P. met het geld verdwenen. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 33 Je had Miss Hendrick een paar uur geleden moeten zien," zei hij en vertelde daarop, hoe Esther ontsnapt was en haar toevlucht bij zijn zuster had gevonden. „Het klinkt bijna ongelooflik, riep Franklin uit. „Niets is onmogelijk," zei Fiske droogweg, „en hoe waar dat is, zul je pas goed snappen, als ik je alles verteld heb, wat er vannacht voor gevallen is." Hij vertelde hem daar op van zijn ontdekkingen in het huis van Schumaker. Hij had drie dingen meegebracht. Ten eerste een stapel tje oude programma's en aanplak biljetten. Ten tweede een gescheurde bemodderde jas, met een donkere vlek op een der voorpanden. Ten derde een envelop met brieven. Dit laatste vooral wekte Franklin's be langstelling. Hij onderzocht ze met i grote nieuwsgierigheid en na ze ge lezen te hebben keek hij de detective „Dus, Esther Hendrick is helemaal geen bloedverwante van die twee en alleen hun slachtoffer, dat door hen om de tuin geleid is?" Fiske knikte toestemmend en uit zijn gelaat sprak diepe verontwaar diging. „Dat arme kind toch," zei hij. „Ze hebben haar wijsgemaakt, dat ze de achternicht van de kolonel was. Maar uit deze brieven blijkt zonne klaar dat ze enige jaren geleden in hun handen is gevallen. Die brieven zijn ongetwijfeld afkomstig van een medeplichtige van die oude kerel. Het heeft er alle schijn van, dat ze haar niet durfden loslaten, cm zelf niet bekend en gesnapt te worden „Maar die formules, waarover die Seabree zich zo druk maakt, heb je die niet gevonden?" vroeg Franklin. De detective schudde ontkennend het hoofd. „Ik heb het hele huis doorzocht, maar ze waren nergens te vinden," zei hij. „Dat deel van de zaak blijft dus nog onopgelost." „En die oplossing moet toch ook gevonden worden," zei Franklin met grote beslistheid. „Dat weet ik, ouwe jongen," zei de detective en bood hem naderbij ko mend de hand en drukte die stevig. „We moeten er haar zonder kleer scheuren uit krijgen." Daaruit begreep Franklin welk 'n goede indruk Esther op de detective gemaakt had. De eerste zonnestralen zetten de West End Avenue in 'n gouden licht en de man, die aan de overzijde heen en weer gedrenteld had, geeuwde lang en luid. „Dat is me ook een lang wachten geweest," bromde hij. „En helemaal voor niks." Toen hij zich omkeerde en naar huis wilde gaan, zag hij een gedaante uit de steeg naast het door hem bewaakte huis komen. Het was een meisje met ongewoon grote schoenen aan en magere benen. Ze liep met een eigenaardige gang de straat op. „Wat houden sommige lui er toch rare dienstboden op na," bromde de man, de gedaante nakijkend en lachend om het malle figuur. Dat malle figuur sloeg een hoek om en stapte in een daar wachtende taxi. Een poosje later stopte deze voor 'n huis, waarop een naambordje met de naam: Fiske stond. De vrouw, die op het bellen kwam opendoen, overhan digde een pakje aan de vreemde dienstbode. „Jij bent zeker het meisje, dat dit Dakje komt halen," zei ze. „Mijnheer Fiske heeft me gezegd, dat ik je het maar geven moest, als je kwam." „Verdraaid," mompelde Jimmy, toen hij weer op straat stond. „Nou moet ik zo nog naar huis toe ook." Hij keek spijtig naar zijn japon en mantel. Doch even later lachte hij weer bij de gedachte aan het bank biljet, dat hij op zijn hemd vastge speld droeg. Het was negen uur In de morgen voordat Franklin verkleed was en ontbeten had. Hij was juist- van plan de zonnige straat op tc gaan en zich naar de binnenstad te begeven, toen zijn telefoon ging. De stem, die hij hoorde, deed hem schrikken. „Ja?" vroeg hij bruusk. „Heb je vanmorgen een paar mi nuten tijd voor me?" vroeg Flora Marling en toen ze bemerkte dat hij aarzelde, voegde ze er aan toe: „Ik zou liefst hebben, dat je hier bij mij thuis kwam." „Ik ben bang, dat het niet gaan zal." antwoordde Franklin kortaf. „Mag ik dan even bij jou komen?" „Zou dat niet een beetje vreemd zijn?" vroeg Franklin. „In de gegeven omstandigheden niet," antwoordde Flora, „ik moet je noodzakelijk spreken." „Ik zou toch liever hebben, dat je hier niet kwam." „Maar ik moet je spreken, Ronald. Wat ik je te vertellen heb, heeft zeer veel te maken met eenmet een onderwerp, waarin jij bijzonder belang stelt." Franklin schrok. Was er wellicht iets met Esther gebeurd? Was de zuster van Fiske misschien te zorge loos geweest? Allerlei verschrikke lijke mogelijkheden vlogen hem door het hoofd. En opeens kwam hij tot de overtuiging dat hij toch maar het beste doen zou, met Flora te spre ken en te weten te komen, wat haar bedoelingen waren. „Wil je mij ontvangen, Ronald?" hoorde hij Flora dringend vragen. „Als je er op staat, te komen, kan ik je moeilijk de deur wijzen." „Dan ben ik met tien minuten bij je" Die tien minuten behoorden onge twijfeld tot de ellendigste, welke Ronald in zijn leven had meege maakt. Hij liep ongedurig heen en weer door zijn kamer, toen Simms Flora kwant aandienen. „Ronald," zei ze, zodra ze hem zag. Ze stak hem beide handen toe, maar hij bleef onbeweeglijk staan en keek haar ijskoud aan. „Ronald, ik ben hierheen gekomen omdat ik voelde, dat ik het moest doen," zei het meisje gejaagd, „Ik voel me gedwongen, minstens nog één poging te wagen om je aan het verstand te brengen, in hoe een groot gevaar je verkeert als je belang blijft stellen in dat meisje, dat nu zo algemeen bekend is geworden als: „de dame in het grijs". Ronald hief afwerend dc hand op, om haar het zwijgen op te leggen, maar Flora stoorde zioh daar niet het minst aan. „Mijn detectives zijn er achter ge komen, dat ze niet eens familie van die lui is en dat ze hen toch bij hun misdadige plannen geholpen heeft." „Sohei uit," zei Ronald. „Geen woord meer. Ik stel niet het minste belang in wat die lui ontdekt hebben." „Maar je wilt toch niet blindelings in de val lopen, die ze voor je opge zet hebben? Begrijp je dan niet, dat ze met je speelt, omdat ze het op je geld begrepen heeft?" „Ze weet niets van mijn geld af," zei Ronald koeltjes. „Bovendien weet ik alles al wat die sluwe detectives van jou hebben uitgevonden. Ik zie geen enkel nut in voortzetting van dit gesprek." „Wil je daarmee zeggen, dat je niet gelooft, wat ik je vertel?" vroeg Flora ongelovig. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5