S)e fieidóeGoti/fccmf Adenauer en de Westelijke antwoordnota De hitte dreef af Labour verstoord op Alexander Directeur: a M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 3 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12628 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6 Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 V.V.D. BETAALT LEERGELD IN verkoelde atmosfeer komen van- middag de fractie-voorzitters van de K.V.P., de P. v. d. A., de Christ. Hist, en de Anti-Rev. op bezoek bij formateur Drees, om te beraadslagen over de ruwe schets van het toekom stig beleid, dat hun is toegezonden. Deze schets is niet een dictaat, dat de fractie-voorzitters wordt voorge legd om het öf te aanvaarden öf te verwerpen. Zij is bedoeld als een proeve, waarover het viertal zyn me ning kan zeggen, maar waarop het ook wijzigingen kan voorstellen. De formateur, in dit speciale vak een ervaren man, gaat met veel overleg en omzichtigheid te werk. Hij polst en praat en meer dan zelf te praten, luistert hij naar de opvattingen van anderen, opvattingen, welke op een of andere manier toch tot een groot ste gemene deler moeten leiden, wil het land bestuurd kunnen worden. In merkwaardige tegenstelling tot dit vaderlijk-wijze gedrag van de formateur, staat zijn bitse afwijzing van de V.V.D., die niet tot de samen- spreking zijn uitgenodigd, al heeft dr. Drees intussen wel minister Stik ker geraadpleegd. Maar het ligt wel weer in de lijn van vader Drees' ka rakter, om verstoord te zijn bij de over-ijlde inmenging van de V.V.D., welke het vriendschappelijk overleg, zoals hij zich dat gedacht heeft, van tevoren reeds onmogelijk maakte. De zinsneden uit het communiqué van het hoofdbestuur van de V.V.D., welke in het bijzonder de pas hebben afgesneden voor een vertrouwvol be raad luiden als volgt: „Het vormen van een kabinet op een zo breed mogelijke basis leek het hoofdbestuur van de V.V.D. na deze verkiezingen moeilijker dan ooit, omdat de uitslag van de verkiezingen de tegenstellingen eer verscherpt dan verzwakt heeft. Het zetelverlies van de K.V.P. en de A.R. en het verlies aan stem men van de C.H.U. aan de P. v. d. A. kwam het hoofdbestuur van de V.V.D. niet vreemd voor, om dat de samenwerking van de ka tholieke arbeidersbeweging en het Christelijk nationaal vakverbond met het Nederlands verbond van vakverenigingen in de Raad van vakcentralen het verschil tussen socialistische en christelijke poli tiek heeft vervaagd. Het zal dan ook bij de loop van de kabinets crisis de vraag zijn of er een re geling gevormd kan worden, die niet onder even grote druk van de raad van vakcentrales staat als tot dusverre het geval was". De druk van de gezamenlijke ar beiders-beweging op het beleid kan men denken zo men wil. Zeker is het, dat die druk in het communiqué verschrikkelijk eenzijdig wordt voor gesteld, aangezien het sociaal-econo misch beleid tot nog toe gebaseerd was op een samenwerking tussen de georganiseerde werkgevers en werk nemers in de Stichting van de Ar beid en tussen deze en de regering, een samenwerking welke veel vrucht heeft gedragen. Het V.V.D.-hoofdbestuur heeft door zijn communiqué gepoogd het ko mend beleid in andere richting te duwen nog vóór de kabinetsforma teur was begonnen en door dit on handig gebaar uitvloeisel misschien van de overwinningsroes! heeft de V.V.D. zich eigener beweging uitge sloten van de conferentie. Voorlopig uitgesloten want de woordvoerder van de formateur heeft het blauw-blauw gelaten, of alsnog de V.V.D. in het overleg zal worden betrokken. De liberale pers zelf betreurt het ontactische communiqué, gelijk bleek uit de mening van de Nieuwe Rot- terdamsohe Courant gisteren weer gegeven en uit het oordeel van het Alg. Handelsblad, dat te dien aanzien schreef: Eerlijkheid gebiedt ons te con stateren, dat, al zijn wij gaarne bereid ons te laten overtuigen het tegendeel, wij over de oppor tuniteit van het V.V.D.-commu- niqué ernstige twijfel koesteren. Zeker, hier was een duidelijke,, overduidelijke, afbakening van standpunt. Maar vooralsnog kun nen wij niet inzien welk interna tionaal belang, welk landsbelang en zelfs welk partijbelang, door deze vroegtijdige publicatie werd gediend. Ook gedurende het ver loop der oriënterende formatie- besprekingen, zou het de V.V.D. waarlijk niet aan gelegenheid hebben ontbroken om duidelijk te doen blijken, hoezeer zij gekeerd is tegen een beleid, waarin de dirigistische tendenzen de over hand hebben. De formateur heeft zich kennelijk aan dit communi qué gesloten. Wij betreuren het echter dat hij zijn oriënterende besprekingen niet met alle con structieve partijen, inclusief de V.V.D., ten einde heeft gevoerd. Persoonlijke gevoeligheden, al achten wij ze ook in dit geval be grijpelijk, mogen bij een kabi netsformatie geen rol spelen. Het zou ons dan ook verheugen, neer in 's lands belang bij de toch reeds principieel sterk uiteenlo pende meningen gedurende deze kabinetsformatie buiten beschou wing zou blijven. De „persoonlijke gevoeligheden", waarvan het blad gewaagt, zullen Conferentie van Vier haalt niets uit Bondskanselier Adenauer heeft vandaag met de hoge commissarissen een onderhoud over de tekst van het door de Westelijke mogendheden opgestelde antwoord aan Moskou. Van bevoegde zijde is in Bonn verklaard, dat de Duitse kanselier bepaalde bedenkingen koestert tegen de voorstellen, die de Westelijke landen Moskou willen doen. In het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken is thans bevestigd, dat het antwoord aan de Russen een concreet voorstel zal bevatten om op korte termijn een conferentie van vier bijeen te roepen, die over voorwaarden en controle van verkiezingen in geheel Duitsland zou moeten onderhandelen. De Westelijke landen zouden daar- van ratificatie en conferentie heb- bij niet volharden in hun eis van con-1 ben. Hij zou vrezen, dat de Russen trole door de Verenigde Naties; zij i er toch nog in zouden slagen, door zouden ook andere wijze van neutrale een conferentie als die, welke thans controle in overweging willen nemen. door het Westen zou worden voorge- Eerst wanneer over deze verkiezin- steld, aanzienlijke vertraging van de gen overeenstemming zou zijn be- j ontwikkeling naar integratie van reikt, zouden de Westelijken over de toekomstige status van een verenigd Duitsland willen onderhandelen. In Bonn is men er zich van bewust, dat Frankrijk en Engeland nog vóór de ratificatie der Europese verdragen tot een conferentie willen komen. Adenauer zou echter ernstige bezwa ren tegen een dergelijke verbinding Bommenwerper stort op huizengroep Een Britse duikbommenwerper is brandend neergestort op een groep huizen dicht bij Salisbury. Twee mensen werden gedood en negen ge wond. De buurt zag er uit alsof er een bom was gevallen. Dodelijk ver schrikte mensen doorzochten de ruï nes van hun huizen, in de hoop, nog iets bruikbaars te vinden. In Salisbury werd luchtalarm ge geven, om meer brandweerlieden naar de plaats van het ongeluk te kunnen zenden. Pearson ziet critieke maanden De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Pearson, heeft in een persgesprek verklaard, dat men zich dient voor te bereiden op een ver groting van de spanning in West- Europa. De mogelijkheid, dat men „per on geluk" in een oorlog betrokken zou geraken, zou in de komende twee of drie maanden toenemen, totdat over de ratificatie der conventies van Bonn en het verdedigingsverdrag door West-Duitsland „op de een of andere wijze" beslist zou zijn. De Sovjet-Unie zal alles doen, „op het beginnen van een oorlog na," om de West-Duitse integratie in het Weste lijk defensieprogram te voorkomen. DE ONTVUCHTE BRAZILIAANSE GEVANGENEN. Joao Periera Lima, de leider van de gevangenisopstand in Brazilië, heeft zich met twee volgelingen overgegeven, nadat veiligheidstroev- pen zijn verblijfplaats op de top van een heuvel bij Campos da Cunna hadden ontdekt. Er zijn» thans nog negentien, die uit de gevangenis op het eiland An- chieta ontkwamen, op het vasteland voortvluchtig. wel te vinden zijn in de verstand houding Drees-Oud, welke niet be paald vriendschappelijk is. In hoe verre deze een rol hebben gespeeld in de uitsluiting van de V.V.D. is moeilijk te beoordelen, doch afgezien van deze persoonlijke beïnvloeding van de gang van zaken, blijft de eigengerijde inmenging van de WQ „enigszins pedant", schreef een van de bladen een vrij plompe zet. De liberale bladen trachten dus het pad te effenen voor een opnieuw aantrekken van de V.V.D., waarin zij worden bijgevallen door het so cialistische „Parool": „Wij voor ons zouden liever zien, dat men ook Oud het volle pond zou geven". Wat de samenwerking met de ar beiders-bonden betreft door het V.V.D. communiqué onverstandig eenzijdig voorgesteld schijnen ook de Anti-Rev. een nieuwe koers te wil len gaan varen. Op het congres var het Christ. Nat. Vakverbond heeft dr. Schouten de wens geuit, dat het C.N.V. en de A.R. partij nauw con tact met elkaar zouden houden, een contact, dat nogal eens gehaperd heeft. Van die zijde is in deze dagen reeds meermalen geneigdheid geble ken, tot deelname aan het nieuwe kabinet. Een ernstig struikelblok bij de vorming daarvan kan de „ijskast" van Nieuw-Guinea opleveren, waar bij de opvattingen van de P. v. d. A. en van de andere partijen sterk van elkaar afwijken. Het vinden van een bevredigende formule voor deze ste kelige kwestie zal ongetwijfeld een van de punten uitmaken, waarover hedenmiddag wordt beraadslaagd voorlopig zonder de V.V.D. Laat ons hopen, dat het voorlopig is. De V.V.D. heeft reeds voldoende leergeld be taald. V Europa te bereiken. Hij zou beraad met de Russen, evenals de Amerika nen, op dit ogenblik voortijdig ach ten, daar een werkelijke overeen komst over de eenheid van Duits land toch nog niet bereikbaar zou zijn. Voorts zou, volgens de opvatting van Adenauer, de Europese integratie niet tot inzet van onderhandelingen met de Russen mogen worden ge maakt. Men kan aannemen, dat Adeauer zal trachten de Westelijke landen alsnog te bewegen tot wijziging van het ontworpen antwoord, een wijzi ging, die de Russen minder kans zou geven om een lange en onvruchtbare conferentie uit te lokken. De massamoord bij Katijn De speciale commissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek heeft ingesteld naar de massamoord in de bossen van Katyn in 1940, is tot de slotsom ge komen, dat de Sowjet-Unie verant woordelijk moet worden geacht voor de dood van 15.000 Poolse officieren. Het rapport van de commissie zal vandaag of morgen im het Huis van Afgevaardigden worden ingediend. De afgevaardigde O'Konski deeldi mee, dat de commissie eenstemmig tot deze uitspraak is gekomen. Er werden meer dan 150 getuigen ge hoord. Volgens de commissie is de massamoord in het voorjaar van 1940 gepleegd. Maanden later deelden Russische functionarissen de Poolse autoriteiten mee, dat de Poolse of ficieren uit de Russische krijgsgevan genenkampen waren vrijgelaten om toe te treden tot een Pools leger te gen de Duitsers. In 1943 ontdekten de Duitsers in de bossen van Katyn massagraven, waarin zich de stoffe lijke resten van 4.258 Polen bevon den. Zij beschuldigden de Russen van de massamoord, waarop de Russische regering verklaarde, dat de Duitsers de moord op hun geweten hadden. Volgens de commissie bevinden zich de stoffelijke resten van 5.000 a 6.000 Polen nabij Charkof, terwijl de rest van de Poolse officieren hun einde in de Witte Zee zouden heb ben gevonden. In het rapport wordt voorts ge zegd, dat de communisten te Pan- moendjon op dezelfde wijze als in dertijd tegenover de Poolse autori teiten reageren, wanneer de Ver enigde Naties bijzonderheden vra gen over de verblijfplaats van d< militairen der V.N., die zich in de handen der Noordelijken bevinden. Volgens O'Konski onderzoekt commissie nog beschuldigingen, dat Amerikaanse functionarissen inder tijd officiële rapporten, waarin de Het treinongeluk bij Thionville Woensdag zijn uit het ziekenhuis te Thionville twee Nederlanders, die Dinsdag bij het ontsporen van de AmsterdamBazel-express waren gewond, ontslagen. Het zijni de heren Jansen uit Haarlem en Leerentaeld uit Curasao. De toestand van de andere ge wonden .behalve die van mevrouw Van Maris uit Bennebroek, is bevre digend. Het parket van Thionville zet het onderzoek naar het ongeluk voort. Het schijnt, dat de veronderstelling, dat het ongeluk is te wijten aan de toestand van de rails, geen steek houdt. De recherche zoekt op het ogenblik- naar twee Luxemburgse spoorwegarbeiders, één van de ge wonden bij het ongeluk heeft hen horen spreken over een mankement aan één der assen. De restauratiewagen van de trein, die op het station van Hettange staat, is in beslag genomen. Duclos is er nog niet „Het laatste woord in de zaak-Du- clos is nog lang niet gesproken", al dus verklaarde de Franse minister van Voorlichting, Marcellin, na een zitting van de ministerraad. De communistenleider is voorlopig in vrijheid gesteld, omdat niet aan getoond kon worden, dat Duclos op heterdaad betrapt is de enige om standigheid, waaronder een lid van het parlement gearresteerd mag wor den zonder dat de Nationale Verga gadering eerst zijn onschendbaarheid opheft. Thans zal de minister van Justite, Martinaud-Deplat, uitmaken of een eventueel verzoek om Duclos' immu niteit op te heffen, steekhoudend zou zijn. Is dat het geval, dan zal Duclos ongetwijfeld vervolgd worden. Z.ü. de fxiui bidt in de iPJt. JlieteA. Ter gelegenheid van Petrus- en Paulus-dag ging Paus Pius XII voor in ge bed in de St. Pieter. De Paus knielt boven het graf van de Apostel, dat kort geleden werd ontdekt in de gewelven onder de tegenwoordige Basiliek. AMERIKAANSE PRIESTER AANGEHOUDEN. Volgens een communiqué van de Amerikaanse hoge commissie in Ber lijn zijn er drie Amerikaanse katho lieke priesters van het bisdom Chi cago door de Oostduitse volkspolitie gearresteerd. In hun gezelschap be- De hitte is gisteren naar het Oos ten afgedreven. In het Westen van ons land was gistermiddag reeds een koelere zeewind te bespeuren en la ter op de avond voltrok de afkoeling zich vrij snel. In Duitsland was het gisteren nog buitengewoon heet, zo dat verscheidene mensen als gevolg daarvan om het leven kwamen. De heetste plaats van Zwitserland was gisteren Estavayer-le-Lae, waar de temperatuur tot veertig graden steeg. De brouwerijen in München heb ben gisteren auto's voor passagiers vervoer moeten inschakelen voor het vervoer van bier. De vrachtauto's van de brouwerijen konden de afnemers niet snel genoeg meer van bier voorzien. Uit verschillende steden is een te kort aan water gemeld. In Nieder- Olm Hessen wasten de mensen zich Woensdag met mineraalwater. Ini Frankfort is Woensdag een tem- vond zich een Duitse secretaris van peratuur van 38.2 graden Celsius ge- een katholieke steunorganisatie. meten. „Geheim" aart diner verklapt? In het Britse Lagerhuis is het tot een woordenstrijd gekomen tussen Winston Churchill en de socialisten n»aar aan leiding van een rede, die minister van defensie Alexander Dinsdagavond aan een diner heeft gehouden over Korea. Na de rede is aan de krantenre dacties verzocht geen publicatie te geven aan één passage die, naar thans is gebleken, als volgt luidde: „Ik zou het veel prettiger vinden als ge neraal Van Fleet (de commandant van het achtste leger in Korea) over wat grotere reserves kon beschikken". (Lord Alexander bedoelde daarmede reserves achter de frontlinies). De rede is gehouden voor 500 gas ten in de Canada-club, enkele uren nadat Alexander in het Hogerhuis een verklaring had afgelegd over zijn Russen voor de massamoord verant-bezoek aan Korea.^ Hij zei ook op woordelijk werden gesteld, hebben het diner, dat hij ééni zwak punt had achtergehouden teneinde moeilijkhe- opgemerkt, dat hij evenwel niet aan den met hun Russische bondgenoten de lords in het Hogerhuis wilde te vermijden. meedelen. Iemand riep toen „Waarom KoninkCijJi JlaaA te gaii op. RiUi. itayicPdp. niet?", waarop Alexander antwoord de: „Omdat mij verzocht is hierbij geheimhouding te betrachten". Deze uitlatingen van minister Alexander hebben gisteren het La gerhuis bijna een uur in beroering gehouden. De socialisten zeiden dat Alexander de spot met het parle ment drijft door geheime gegevens achter te houden, die hij wel bereid is op een diner te vertellen. Men be raadt zich thans over een motie van afkeuring. Boycot in Z. Koreaans parlement De Zuid-Koreaanse Nationale Ver gadering is Woensdag voor een spe ciale zitting in Poesan bijeengeko men. President Synman wenste een uitspraak over zijn eis, dat de presi dent direct door het volk zal wor den gekozen in plaats van door de Nationale Vergadering, welke krach tens de Grondwet dit recht heeft. De vergadering kon echter geen be sluit nemen, daar de oppositieleden, die tegen Rhee's eis gekant zijn, niet verschenen en daardoor het vereiste aantal van 92 leden niet bereikt kon worden. Te middernacht bood de Assemblée een vreemde aanblik De aanwezige afgevaardigeden deden spelletjes, aten hartige hapjes of woonden een filmvoorstelling bij, terwijl zü wacht ten totdat de politie genoeg parle mentsleden had opgespoord om een quorum te vormen. De minister van binnenlandse za ken had n.L aan een duizendtal poli tiemannen opdracht gegeven de hui zen te doorzoeken en alle voertuigen te controleren in de hoop dat een vol doend aantal „vermisten" politici kon worden opgespoord en naar het par lementsgebouw gebracht. Een vol doend aantal werd echter niet gevon den en de aanwezigen wachten nog steeds. Panmoendjon zonder einde De wapenstilstandsonderhandelaars te Panmoendjon, hebben vandaag na een vergadering van een kwartier de zitting verdaagd. De Noordelijken drongen er op aan, morgen, Vrijdag, een besloten vergadering te houden Dinsdagavond brachten H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bcrnhard voor het bespreken van een nieuw een bezoek aan het Britse slagschip „Vanguard", dat in de Rotterdamse voorstel van hun kant voor de repa- haven ligplaats heeft gekozen. Aan boord van de Vanguard werd het Ko- triëring van krijgsgevangenen. De ninkl-ijk Paar ter Hunner ere een diner aangeboden door Admiraal Sir verbondenen zeiden, de zaak te zul- George Creasy. Onze foto toont het moment, waarop H. M. de Koningin len bestuderen. Besloten werd, Vrij- wordt begroet door Sir Creasy; achter Haar Z. K. H. Prins Bernhard. dag wederom bijeen te komen. Artsenstaking in W. Berlijn In West-Berlyn zijn 2400 artsen in staking gegaan. Zij eisen hogere ho noraria van het centrale ziekenfonds. De artsen ontvangen thans per kwar taal 12 millioen mark. Zij zeggen, dat zij daarmee hun practijk niet meer in stand kunnen houden en ei sen 13,5 millioen. Daar het zieken fonds deze verhoging niet wenst te betalen, hebben de artsen een sta king georganiseerd. Zij helpen hun patiënten wel, doch op voorwaarde, dat deze contant betalen. Bovendien weigeren de artsen nu hun rekenin gen voor telefoon, gas en electrici- teit te betalen. Zij hadden zelfs het plan een protestmars door Wcst- Berlijn te organiseren, doch zun daarvan afgestapt, toen bleek, dat de Oost-Berlijnse communisten er op uit waren, hiervan gebruik te maken. Algemeen wordt erkend, dat een groot deel van de artsen in West- Berlijn in zeer moeilijke omstandig heden verkeren. Hun aantal is nl. de laatste jaren zeer sterk uitgebreid doorda', uit Duitsland gevluchtte artsen zich in West-Berlijn gevestigd hebben. Bo vendien is het derde deel van West- Berlijn armlastig en werkloos. Het aantal ziekenfondspatiënten is veel groter dan voor de oorlog. Blokkade en tegen- blokkade De West-Duitse spoorwegen heb ben Dinsdag bekend gemaakt, dat een Oost-Duitse spoorlijndie door uitstulping van West-Duits grondge bied loopt, thans geblokkeerd is. Het betreft hier een tegenmaatregel als antwoord op het blokkeren door de Oost-Duitse autoriteiten van een West-Duitse spoorlijn, die door een strook Oost-Duits gebied loopt. Bei de lijnen bevinden zich in het district Bebra, aan de grens tussen Hessen (West-Duitsland) en Thüringen (Oost-Duitsland) en worden hoofdza kelijk gebruikt voor 'het vervoer van goederen en arbeiders naar en van de potasrr.ijnen in het gebied. TREINBOTSING IN WEST- BERLIJN. Woensdagavond is even buiten het station Papestrasse in de Amerikaah- se sector van Berlijn een trein op een stilstaande trein ingereden. In totaal werden 125 personen gewond, van wie een 16-tal ernstig. "it alle delen van West-Berlijn zijn brandweerauto's naar de plaats van het ongeluk gezonden om te hel pen by het overbrengen der gewon den naar de drie dichtstbijp.ynde zie kenhuizen. SOVJETS DEPORTEREN KATHOLIEKE GEZINNEN. Naar het K.N.P. ,uit betrouwbare bron te Lemberg verneemt, zullen alle Poolse Katholieke families met een of meer kinderen in de leeftyd van 14 tot 18 jaar die thans nog in de door de Sovjet-Unie geannexeerde Poolse gebieden leven, systematisch naar het binnenland van de U.S.S.R. worden gedeporteerd. Vele gezinnen zyn reeds met onbekende bestem ming weggevoerd. Met deze maatre gel hopen de communisten» de laatste sporen van het nationale en reli gieuze karakter van deze gebieden uit te wissen. Jlowcettje Leiding geven komt in de grond hierop neer, dat je weet met men sen om te gaan.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1