Acheson te Berlijn en Wenen Westberlijners hebben het niet zo prettig Nieuwe regering aangesteld in Egypte Hitte op Noordelijk halfrond Drie jaar aan de ketting „Vliegende Driehoek" verongelukt Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 30 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12625 Papengracht 32, Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE ZWARE ZEGEPRAAL ÏI7ANNEER de samenstelling van een zwemploeg voor de Olym pische Spelen of van een elftal voor een internationale wedstrijd al zo vele „probleemn" opwerpt (terwijl die problemen ondanks de diepe ernst waarmede zij worden behan deld slechts scherts- en ver- maak-problemen zijn) is het te be grijpen, dat de samenstelling van de équipe, welke de eerstvolgende ja ren ons land zal besturen, een zorge lijke en zorgzame arbeid is. Vorige maal heeft het land vijf we ken op zijn nieuwe regeerders moe ten wachten en hoewel niemand zich aan enige voorspelling zal wagen, is het niet te verwachten, dat het ka binet deze keer vlug geboren zal worden. Er lijkt ook geen haast bij. De uitslag van de verkiezingen is zo ongewoon en onvermoed geweest, dat alle partijen, welke tot de rege ring zullen worden geroepen, zich eerst eens zullen willen beraden op hun houding. Dat beraad hebben zo wel de verliezers als de winnaars in de verkiezings-ronde nodig. Met zulk een overwinning bij een verkiezing is het dikwijls zó, dat men „vaincu par sa conquête", overwonnen is door zijn eigen overwinning en er met de handen mee in het haar zit. Want een overwonnene is allicht teergevoeliger dan een overwinnaar, maar bij deze kabinetsformatie zal de overwinnaar toch nooit tot enige werkelijke winst kunnen komen zon der de verslagenenen tot zich te trek ken en tot samenwerking te bewe gen. Als eerste symptoom daarvan is te beschouwen, dat de kabinetsforma teur dr. Drees begonnen is met twee verliezers,, de Kath. Volkspartij en de Anti-Rev. te raadplegen. De kabinets formateur zelve schijnt nooit een he vig tegenstander te zijn geweest van een ministerie op brede basis. De naam brede basis is op zichzelf reeds zo vertrouwen wekkend, dat het voordeel er van onmiddellijk in het oog springt. Een brede basis voor onderstelt altijd een geven en nemen van uiteenlopende politieke richtin gen. Ieder van die politieke richtin gen meent voor zichzelf het bij het réchte eind te hebben, doch in een zo gesplitst land als het onze zou het van politieke onverdraagzaamheid getui gen, alléén zijn eigen kijk op het na tionaal bestuur te willen doordrij ven. De Partij van de Arbeid was tot nog toe een voorstandster van een kabinet op smalle basis rooms- rood. Maar al is zij gekroond uit de strijd gekomen, zij zal nu beter dan ooit leren, wat het zeggen wil, de grootste partij te zijn. Iedere kroon draagt zijn verplichtingen. De Ka tholieke Volkspartij heeft het verlan gen van de P. v. d. A. naar een smal bewind altijd op de meest vastbera den wijze weerstreeft en de kans is wel gering, dat zij, overwonnen, er nu voor gewonnen zal worden. Het feit, dat na het bezoek van prof. Romme. de kabinetsformateur een onderhoud heeft gehad met de Anti-Rev. leider dr. Schouten, is daar een aanwijzing van. De Kath. Volkspartij zal er niet „onder-uit" kunmen op een of andere manier medewerking aan de rege ring te verlenen. Een kabinet, dat het vertrouwen der volksvertegen woordiging" geniet, is zonder de K.V.P. niet wel denkbaar. Al heeft de K.V.P. nog zo'n veer ge laten door het mede-dragen van de regeringsverantwoordelijkheid, zij kan niet in de oppositie gaan, op 't gevaar af het land onbestuurbaar te maken. Juist in tegenovergestelde situatie bevinden zich de Anti-Rev., die in de na-oorlogse jaren steeds in de oppositie zijn geweest en daar voor evenmin dank geoogst hebben. In Anti-Rev. kringen is een begrijpe lijk streven) merkbaar nu niet meer in de hoek te blijven. Alleen maar cri- tiek uitoefenen en geen opbouwende bijdrage te leveren in 's lands be stuur, is buitengewoon gemakkelijk, maar op de duur bevredigt het de kiezers niet. De formateur heeft nu allereerst twee partijen gepolst, waarvan de eerste mee moet en de ander mee wil. De formateur bevindt zich daarbij in een dwangpositie, want het is vóór de verkiezingen reeds duidelijk gebleken o.a. bij de ka binetsformatie in 1950, maar ook daarna dat de K.V.P. de medewer king van de Anti-Rev. op hoge prijs stelt, omdat zij streeft naar een bre de, zo mogelijk allerbreedste basis. Op het laatste is niet zo bizonder veel kans, aangezien het V.V.D.- partijbestuur met grote haast den volke heeft kond gedaan „voor het opnieuw deelnemen aan een regering op deze basis" (als in de afgelopen jaren) weinig te voelen, en het vor men van een kabinet op een zo breed mogelijke basis het hoofdbestuur van de V.V.D. voor deze verkiezingen „moeilijker dan ooit" leek, omdat de uitslag van de verkiezingen „de te genstellingen eer verscherpt dan ver zwakt heeft". De aan de winnende hand zijnde V.D.D. toont dus neiging in de oppositie te gaan, doch deze ijlings gegeven verklaring kan mede bedoeld zijn, zich bü de formatie in een sterke onderhandelingspositie te plaatsen en het ja-woord van de vrijer Drees aan bepaalde voorwaar den te binden. In dat spel vormen de Anti-Rev. voor de formateur een wel kome tegenhanger, indien hij toch daartoe aangezet door de houding van de K.V.P. op een brede basis wil belanden. Het wordt echter in de zorgelijke „Elke aanval op de stad is aanval op onszelf" De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson is Zaterdag per vliegtuig te Berlijn aangekomen, vanwaar hij Zondagmiddag weer naar Wenen is vertrokken. Het officiële doel van zijn bezoek aan Berlijn was het leggen van de eerste steen voor een bibliotheek. De Bérlijnersbeschouwden zijn bezoek evenwel al,s een indrukwekkende manifestatie van het vitalo belang, dat de Verenigde Staten hechten aan het handhaven van het vier- mogendheden bestuur over hun stad. Minister Acheson heeft Zondag te Berlijn gezegd, dat hij, wanneer de Oostduitse volkspolitie, zonder hulp van de Russen, een poging zou doen om West-Berlijn te bezetten of op nieuw van de rest van de wereld af te snijden door een blokkade, aller eerst te rade zou gaan bij zijn mili taire adviseurs. De minister zei dat op een pers conferentie en zijn woorden werden eerst verkeerd begrepen. Ter ver duidelijking liet hij er daarom op volgen, dat hij niet had bedoeld te zeggen, dat er geen plannen gereed liggen voor onmiddellijke tegen maatregelen voor het geval dat de communisten een aanval op Berlijn ondernemen In een openbare rede zei de minis ter: Wij hebben in onze nieuwe nota aan Rusland in duidelke, ondubbel zinnige taal te kennen gegeven, dat wij in Berlijn zijn krachtens ons recht en onze plicht. Wij zullen in Berlijn blijven tot wij er van over tuigd zijn, dat de vrijheid van de stad is verzekerd. Wij hebben tevens te kennen ge geven, dat wij elke aanval op Ber lijn, uit welke hoek ook, zullen be schouwen als een aanval op onze strijdkrachten en op ons ons zelf. DE WESTELIJKE NOTA. Verder zei de minister over de in houd van de Westelijke nota aan Rusland (waarvan de inhoud nog steeds niet bekend is gemaakt) dat de Westelijke geallieerden in die no ta aan Moskou opnieuw een oprechte poging doen om een weg te vinden voor de hereniging van Duitsland. Doch tegelijk geven zij de Russen duidelijk te verstaan, dat zij vastbe sloten zijn, het belegerde Berlijn te beschermen als een voorpost van de vrijheid. „Wij proberen opnieuw een basis voor overeenstemming te vinden. Dat is het doel van deze notawisse ling. Wij zullen onze pogingen voort zetten. Ik hoop dat er een tijd zal komen, waarop de Sovjet-Unie be reid zal zijn, in te stemmen met een aanvaard program. Wij zien uit naar de dag, waarop een vrij en herenigd Duitsland een volledige en gelijk gerechtigde deelgenoot zal worden van de gemeenschap der vrije vol ken", zei Acheson. Hij onderschatte geenszins de nieuwste maatregelen van Oost- Duitsland tegen West-Berlijn, als re presaille voor het plan van Bonn, om zich aan te sluiten bij het Weste lijke defensie-stelsel. klaarde Acheson, dat het doel van de Amerikaanse politiek is, „alles te doen opdat Oostenrijk zo spoedig mogelijk zijn vrijheid en zijn onaf hankelijkheid terugkrijgt". RUSSISCHE BELANGSTELLING. Hogelijk verbaasd waren Westelij ke waarnemers, toen Zaterdagavond, hoewel generaal Tsjoeikof zelf niet aan de invitatie gevolg had gegeven, niet minder dan zeven hooggeplaat ste Russen, o.w, de specialist voor Oostduitse zaken, Semeonov, op de receptie verschenen, die de Ameri kaanse stadscommandant had geor ganiseerd ter ere van minister Ache son. Geruime tijd keuvelden de Rus sen met de minister en dit genoeg lijke onderonsje werd zelfs afgewis seld met het uitbrengen van toasten. In Agen (Zuidwest-Frankrijk) heb ben brandweerlieden Zondag een grote wapenopslagplaats ontdekt, toen zij bezig waren met het blussen van een brand in een garage die door twee plaatselijke communistische lei ders was gehuurd. Nadat de brand was uitgebroken, deden zich ontplof fingen voor. Tien lichte machinege weren, losse patronen, een hoeveel heid tijdschriften en communistische propaganda vluohschriften zijn ge borgen. Twee mannen, die zeggen, dat de wapens nog uit de verzetstijd dateren, worden verhoord. De kabinetsformatie Zaterdagavond heeft de kabinets formateur, dr. W. Drees, een bespre king gehad met dr. J. Schouten, de leider van de A.R., Tweede Kamer fractie. De bespreking, welke een al gemeen oriënterend karakter had, duurde een uur. 's Morgens had dr. Drees reeds met prof. Romme een oriënterende be spreking gevoerd. Dwangarbeid in de Sovjet-Unie De Amerikaanse regering heeft de commissie der V.N., die de kwestie van dwangarbeid bestudeert, een groot aantal documenten doen toe komen, waar in gezegd wordt, dat dwangarbeid in de Sowjet-Unie een aanzienlijke rol speelt, ndet alleen als maatregel tegen politieke tegen standers, maar ook als economische factor. De documenten bevatten meer dan 18.000 getuigenissen van oud-geïnter neerden, van wie sommigen voor malige Duitse krijgsgevangenen verklaren, dat zij tot 1950 in kampen hebben doorgebracht, waarna zij amnestie verkregen. Op grondslag van deze documenten verklaren Amerikaanse deskundigen, dat in alle grote industriële projecten van dwangarbeiders gebruik wordt gemaakt. Personen zouden vaak meer ter vergroting van het aantal goedkope arbeidskrachten dan om politieke redenen gearresteerd zijn. De schatting omtrent het aantal geïnterneerde personen varieert. Sommige spreken van twee-en-een- half millioen geïnterneerden, andere van twaalf millioen. Volgens de documenten bestaat er in de kampen overwerk, onmenselij ke huisvesting, homgerdieet en ge brek aan medische verzorging. Vruchteloze protesten De drie Westelijke commandanten in Berlijn hebben Zaterdag in gelijk, luidende brieven bij de Sowjet-auto- riteiten protest aangetekend tegen de jongste Oostduitse maatregelen waar door de Westberlijners in hun bewe gingsvrijheid worden belemmerd, De drie commandanten eisen genoegdoe ning voor de schade en het ongemak, dat de West-Berlijners berokkend is. Zes West-Berlijners en een kind zijn gisteren gevangengenomen. Een Zweedse vakbondleider is met hulp van een Canadese collega ternau wernood aan de greep van een agent van de Volkspolitie ontsnapt, die Doch hij ver-hem over de Potsdam-brug naar klaarde, geen directe dreiging vanOost-Berlijn wilde ontvoeren onder een Russische agressie te kunnen j het oog van twee Sowjet-soldaten, constateren. Bij zijn aankomst te Wenen ver omstandigheden, nationaal, maar vooral internationaal, waarin Neder- alnd verkeert, door vele staatsbur gers als een zwakte aangerekend, niet zijn deel van de verantwoor- dingslast te willen dragen. De Anti- Rev. hebben dat ondervonden. De V.V.D.-aanhang bestaat eveneens voor een groot deel niet uit de groe pen kiezers, welke alleen in de cri- tiek heil zoeken en daarin behagen scheppen. Deze overwinnaar zal zich nog wel tweemaal bedenken, alvo rens zijn winst in het rulle zand van de critiek prijs te geven, terwijl de andere overwinnaar, de P. v. d. A., in de morele moeilijkheid is komen te verkeren in een oppositie te gaan, welke door een gedeelte van haar aanhang steeds werd aangeprezen. Zijn zij beide overwonnen door hun overwinning? die geen aanstalten maakten om tus senbeide te komen. Ooggetuigen ver telden, dat de ene militair foto's nam, terwijl de andere het voorval met Te Ingolstadt (Beieren), zouden twee acrobaten met een motorfiets over een boven de Donau van oever naar oever gespannen koord rijden. Maar halverwege raakte de motor defect en de beide waaghalzen, va der en zoon, moesten enkele uren op 45 meter hoogte boven de rivier door brengen. Zij trachtten de motor weer op gang te brengen, maar dat luke niet en door de inmiddels ingevallen dui sternis duurde het heel lang, alvorens zij een touw konden grijpen, dat hun door een oollega werd toegeworpen. Met dit touw konden zij zich naar een van de beide torens trekken, waar tussen het koord was gespannen. 5)we icuzen det zee ftijeen Drie reuzen der zee vinden elkaar zij aan zij gemeerd in de haven var< New-York. Deze gigante reuzen zijn: van voor naar achter, de „Queen Mary" Engelands grootste passagierschip; „de Liberty" Frankrijks grootete passagierschip en het zojuist op weergaloze wijze ontvangen grootste Ame rikaanse passagierschip „United States" dat op 3 Juli a.s. zijn eerste tocht zal maken. een verrekijker volgde. In Beieren is vorige week een burgemeester onder bedreiging met een gewees ontvoerd, die op zijn volkstuin langs de zone- grens aan het werk was. Het 45 kilometer lange Paretz-ka- naai in Oost-Duitsland tussen de Elbe en de Oder is Zaterdag in ge bruik genomen. Nu is Oost-Duitsland voor water-, weg- en railverkeer vol komen onafhankelijk van het West- berlijnse vervoersnet. Meer dan 7500 mannen en vrouwen zijn de laatste weken dag en nacht in de weer ge weest. Het kanaal had met Stalin's verjaardag in December gereed moe ten zijn, maar bij het doortrekken van een moerassing gebied stortten de kanten herhaaldelijk in. 5)e Qvote tD,%ie in canfmentie fa'yeen De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland, kwamen op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen bijeen. Op de agenda stond de bespreking van het Duitse probleem en het verzoek van Rusland tot het houden van een vier-mogendheden conferentie. Van links naar rechts: Dean Acheson, Anthony Eden en Robert Schuman. Premier Hilaly moest ontslag nemen De Egyptische premier Hilaly pasja is afgetreden en koning Faroek heeft zijn ontslag aanvaard. De koning heeft een andere onafhankelijke figuur, oud premier Sirry pasja, verzocht een nieuwe regering te vormen. Dit werd gisteravond door gezaghebbende kringen te Cairo bekend gemaakt. Zaaloek pasja, minister van propaganda in het afgetreden kabinet, verklaarde, dat één van de oorzaken voor de val der regering gelegen was in de ontdek king van een „samenzwering" om haar te doen aftreden. Drie vooraan staande Egyptenaren hadden de Amerikaanse ambassadeur verzocht do positie der regering onhoudbaar te maken. De Amerikaanse ambassade te Cairo heeft onmiddellijk een ontkenning gelanceerd. AMBASSADE ONTKENT. Volgens Hilaly pasja hadden Waf- distische leiders de ambassade aan geboden, Egypte te doen deelnemen aan het commando voor de verde diging van het Oosten onder Weste lijke leiding, indien de ambassade kans zag, Hilaly pasja te laten ont slaan en te vervangen door een Waf- distische regering, die een verzoen- lijker houding tegenover de Weste lijke mogendheden zou aannemen. De Amerikaanse ambassade zegt in haar dementi, dat het niet de po litiek van haar regering is, zich met de binnenlandse aangelegenheden van andere landen te bemoeien. Politieke waarnemers, aldus Reu ter, noemen de nieuwe premier een „realistisch politicus van een grote integriteit, een schrandere staatsman met grote bestuursgaven". Hij is reeds twee maal Egyptcs „crisispremier" geweest en wel in 1940 en in 1949. In 1950 trad hij op In Amerika 152 slachtoffers Het asfalt smolt gisteren in de stra ten van Parijs, waar na een hittegolf, die een week heeft geduurd, de tem peratuur in dc schaduw 33 graden Celsius was. Duizenden verlieten de stad ^n zochten op strand en platte land verkoeling. Op de terrassen in de hoofdstad zaten toeristen in hemdsmouwen. In Italië was het hier en daar nog 4 graden warmer. Mil- lioenen stroomden naar de stranden van de Middellandse en Adriatische Zeeën. In de Verenigde Staten brachten luchtstromingen slechts weinig afkoe ling en het aantal slachtoffers was gisteren tot 162 gestegen in de afge lopen vier dagen. Het was nog een graad warmer dan in Italië en Chi cago en Kansas City, waar het later op de dag bijna 40 graden was. New York verwacht een nieuwe hittegolf. Een jongeman, die drie jaar lang door zijn ouders in een stal van hun boerderij nabij Bari aan een ketting v/as vastgehouden, is door gendar mes verlost. De ketting, waaraan hij vast zat, was zo kort, dat hij niet kon opstaan. De jongeman vertelde, dat hij drie jaar geleden gedurende enige maanden in een psychiatrisch insti tuut was ondergebracht, maar dat zijn ouders hem hadden teruggehaald en hem vervolgens in de stal hadden geketend Zijn moeder bracht hem eens per dag eten zonder zich verder om zijn gezondheid te bekommeren. De ver magerde jongeman, die een baard, lange haren en talrijke wonden had en te zwak was om te blijven staan, is met spoed naar het ziekenhuis over gebracht. De moeder van de 25-jarige jonge man is gearresteerd. De politie zoekt naar de vader, die vluchtte, toen de jongen ontdekt werd. In Washington was het 31 graden. Ook Moskou „geniet" van een hit tegolf ,zo meldt radio-Moskou. De fabrieken kunnen de consumptie van „Kwas" met haar productie niet bijhouden. In West-Pakistan zijn aan dc In- dus 50 mensen, onder wie veel kin deren, om het leven gekomen in een hitte van 49 graden (120 graden Fahrenheit). Maar de gegevens zijn gered Door zijn eigen leven in de waag schaal te leggen, is een Brits vlieger officier er in geslaagd belangrijke films en gegevens over de nieuwe Gloster G.A.-5 Delta, de z.g. Vlie gende Driehoek te redden. Bill Waterton, de chef-vlieger van de Gloster Meteorfabrieken vloog een van deze nieuwe, nog in het ex perimentele stadium verkerende straalvliegtuigen, toen de hoogteroe ren niet meer werkten. Zonder aarze len besloot Waterton een noodlanding te maken in plaats van uit het toe stel te spring. Hij slaagde er in het toestel een der snelste straalvlieg tuigen ter wereld aan de grond te zetten en kon nog net de film en andere documenten pakken en er uit springen voor het vliegtuig in brand vloog. Het verongelukte toestel was het enige van dit type; maar binnenkort komt er weer een gereed. Het verlo ren gaan van de door Waterton ge redde gegevens zou de productie (voor de RAF) ernstig hebben ver traagd. AANVARING IN HET KANAAL. Maandagmorgen vroeg zijn in het Kanaal het Franse schip „Granville" (511 ton) en het Belgische schip „Mahenge" (7647 on) met elkaar in aanvaring gekomen. De „Mahenge" is gezonken. De bemanning is aan boord van een ander schip gebracht. als chef van het koninklijke kabinet, nadat de Wafdisten aan de macht kwamen. Zelf is hij partijloos. Gedurende de ambtsperiode van Hilaly zijn nieuwe wegen gezocht naar een oplossing van de geschillen tussen Engeland en Egypte, maar de status van de Soedan is het struikel blok gebleven. De afgetreden premier nam op 1 Maart het bewind over van de even eens partijloze Aly Maher pasja, die met zijn kabinet was afgetreden in verband met een geschil over de ver daging van het parlement. Aly Ma- her volgde de Wafdist Nahas pasja op, die door koning Faroek na de relletjes op „Zwarte Zaterdag" in Januari van zijn ambt ontheven werd. De bank gaf er geen cent voor Twee chèques van de Perzische re gering op een Londense bank zijn tot dusver niet gehonoreerd; de Perzen hebben bij de Engelse regering ge protesteerd tegen de druk, die zij op de bank zou hebben uitgeoefend. De ene chèque, ten bedrage van 1900 pond, was uitgeschreven op naam van prof. Henri Rolin, die voor de Perzen optrad als hun voornaamste advocaat tijdens de behandeling van het oliegeschil voor het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag; de andere chèque, groot 2500 pond ster ling, was betaalbaar gesteld aan het Perzische gezantschap te Rome. De bank had uit Londen opheldering ge vraagd aan dc Perzische regering over het bedrag voor prof. Rolin, en betaling van de chèque voor Rome geweigerd met een beroep op devie- zenmogelijkheden. In haar protest bij de Engelsen wijst de Perzische rege ring erop, dat zij over een crediet van meer dan tien millioen pond bij verschillende Engelse banken be schikt. HET SNUIVER-APPARAAT GESLAGEN, Volgens de militaire medewerker van de „Dailey Herald" kan het snui ver-apparaat, dat een duikboot in staat stelt langdurig onder water te blijven, thans op kilometers afstand door een nieuw soort radar, dat in En geland ontdekt is, opgespoord wor den. Dit betekent, dat dit apparaat, „de basis van het Sowjet Russische plan voor de bouiw van dc grootste onderzeevloot, die ooit bestaan heeft" thans geslagen is, aldus de „Dailey Herald". DE TREINOVERVAL OP KOREA, Naar thans door de Zuidkoreaanse politie wordt gemeld, zijn bij de treinoverval bij Sagari 91 personen omgekomen, tachtig personen zijn gewond. Onder de gedoden bevin den zich twee Amerikanen, die deel uitmaakten van de treinbewaking, die ingesteld is tegen guerilla-activi teit. De trein werd. zoals gemeld, 24 Juni door guerillastrijders overvallen en met bommen bestook. Jiameiije Waar een tekort is aan beheer sing door gebrek aan waarachtig in zicht, daar is leed".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1