Begijntjes bieden rijstebrij aan Het Nederlandse portret 10 jaren „TRIO" N.V. De sociale zekerheidsstelling in onze tijd Voorzieningen in nieuw parochiecentrum vroegen de aandacht van de raad Wereld gedwongen jjroductie van boter te verminderen fZ)c dame KOLEN ZATERDAG 28 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Koninklijk bezoek aan Breda Zoals reeds aangekondigd brengt H.M. de Koningin op 16 Juli a.s. ter gelegenheid van het 700 jarig be staan van Breda een bezoek aan deze stad. De Koningin houdt haar intocht in „Breda-Oranjestad" 0m 10.30 uur in een gala-landauer, voorafgegaan door de garderegimenten en de Ko ninklijke Militaire Kapel in gala-uni form. De feesten Breda-Oranjestad wor den officieel op 10 Juli geopend met een plechtige zitting in de grote kerk en zullen voortduren tot en met 31 Augustus. Het verblijf van H.M. de Koningin en Prins Bernhard op 16 Juli in Bre da zal duren van 's morgens half elf bij het stadhuis op de Grote Markt tot ongeveer half viif in de middag. Langs de gehele Baronielaan zul len 12.000 Bredase schoolkinderen Zomexpositle ie A'dam De zomertentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam is gewijd aan drie eeuwen Nederlands portret (15O01800). Zondag 29 Juni wordt de expositie voor het publiek open gesteld hedenmiddag is de offi ciële opening en zij duurt tot 5 October. Op Woensdag- en Vrijdag avonden is de tentoonstelling van half acht tot tien uur open. Voor de zomertentoonstelling heeft men ge zocht naar een onderwerp, dat zo wel de deelnemers aan het 17e inter nationale kunsthistorisch congres (dat eind Juli in de hoofdstad wordt gehouden) zal interesseren als voor 't grote pMbliek aantrekkelijk zal zijn. De keuze is op het Nederlands por tret gevallen, omdat aan deze zo bui tengewoon karakteristieke uiting van onze vaderlandse schilderkunst tot nOg toe geen tentoostelling van enige omvang was gewijd. Teneinde het gevaar van eentonigheid op een ex positie van uitsluitend portretten te voorkomen, is gestreefd naar afwis seling: portretten in landschap en in interieur, naast man en vrouw ook kinderen en groepen, naast regenten stukken ook kleine portretten. Bo vendien is een aantal portrettekenin gen geëxposeerd. Aan de 17e eeuw is een ruime plaats op de tentoonstel ling gegeven: Rembrandt en Frans Hals. Bij de 18e eeuw zijn portretten van buitenlandse schilders, zoals Per- ronneau, Liotard, Tischbein en Hod ges, die in Nederland gewerkt heb ben. Ongeveer de helft der schilde rijen totaal omvat de expositie ruim 240 werken is afkomstig uit Nederlands familiebezit en instellin gen. De meesten daarvan zijn zelden of nooit voor het publiek tentoonge steld. Het Metropolitan Museum of Art te New York stond onder meer het portret van Rembrandts tweede vrouw, Hendrickje Stoffels, in bruikleen af. Koningin Juliana stond schilderijen uit het Huis ten Bosch af en Prinses Wilhelmina een schilderij uit Het Loo, staan opgesteld. Verwacht wordt dat het Kon. Paar om ongeveer 11 uur zal arriveren, waar het gemeentebe stuur de koninklijke bezoekers zal ontvangen. Hier zal een welkomstrede worden uitgesproken door de burge meester en er zal een schilderij wor den aangeboden, gemaakt door de Tilburgse schilder Theo Swagema- kers. Dit schilderij is bestemd voor Prinses Wilhelmina, het doek stelt de vier prinsesjes voor. Daarna volgt in het Brabantpark een militair défilé waaraan onder meer door 44 vliegtuigen van de luchtstrijdkrachten van de vliegba sis GilzeijRijen wordt deelgeno men. Rond half een vertrekt het Koninklijk Paar per lan dauer naar het Begijnhof om rijste brij te eten. Het is een gewoonte om hoge gasten rijstebrij aan te bieden door de Begijntjes van het hofje al daar. Omstreeks drie ur uzal de tentoon stelling Nassau-Oranje worden be zocht. De thee wordt gebruikt in de receptiezaal van de K.M.A. De dag wordt besloten met een bezoek aan de bloemententoonstelling in hei Val kenberg. Toor vernieuwing van kelen» bergplaatsen. BET0NK0LEN-H0KKEN onverwoestbaar inbond ca. 8 Hl. met separatie LEIDEN - TELEF. 21747-21748 (Advertentie) Lieftinck per K.L.M. naar Amerika Prof. mr. P. Lieftindk, demission- nair minister van Financiën, zal Dinsdagavond om 11 uur per KLtM- Constellation van Schiphol naar New York vertrekken. Woensdag reist hij met een vlieg tuig van de „American Airlines" (AAL) door naar Washington. Zoals bekend had prof. Lieftinck met in gang van 1 Juli aan H.M. de Ko ningin ontslag als minister gevraagd. In Washington zal hij zijn nieuwe functie bij de Wereldbank aanvaar den. Staatssecretaris Van Rhijn over: Bij gelegenheid van de opening sel Gods ten volle geëerbiedigd van het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid te Venlo heeft de staats secretaris mr. dr. A. A. van Rhijn het onderwerp behandeld: „De socia le zekerheidstelling in onze tijd". Spreker merkte op, dat er onder grote lagen van de bevolking na de bevrijding een grote behoefte be stond aan sociale zekerheid. Men was sterk onder de indruk gekomen van de moeilijke situaties, waarin de mens kan komen te verkeren onder sterk wisselende omstandig heden, zoals oorlogen die met zich brengen. Het algemene streven naar een beter, maar vooral ook een meer zekerheid biedend bestaan, dient echter ondergeschikt te blijven aan het einddoel: rechtvaardigheid in de maatschappelijke orde, waarbij de menselijke persoonlijkheid als schep- CONGRES NATIONALE WONINGRAAD. Nadat de voorzitter van de Natio nale Woningraad, wethouder A. In 't Veld van Amsterdam, gistermor gen het tweede congres met een re devoering had geopend (redevoe ring is reeds gepubliceerd) werd een bestuursverkiezing gehouden, waar bij alle aftredende leden werden herkozen, namelijk prof. mr. dr. G. van den Bergh, W. Brouwer, R. Dor. resteijn, W. F. van Niekerk, P. van der Putt, W. Steinmetz en A. C. van der Velde. Op voorstel van de woningbouw- Staring, "kenner van hetyerer.igng „De Tuinstadwijk" Nederlands pjortret heeft bij dr*5,lpn w' keuze en de inrichting van de expo sitie de staf van het rijksmuseum geholpen. ERKENNING VAN INGENIEURS DIPLOMA'S IN AUSTRALIë te leiden werd een besluit genomen, waarin de wens tot uitdrukking ge bracht wordt, dat de zelfstandigheid van de woningbouwverenigingen en -corporaties ondanks de buitengewone j tijden niet wordt aangetast. De over heid doet, naar de mening van het congres, veel werk, dat in feite ver enigingswerk is, waardoor de eigen lijke werkzaamheden der verenigin- apn hpnfvrlrt. hliift +nt. pvnloit.atie var Het commissariaat voor de emi gratie deelt mee: 7en beperkt blijft tot exploitatie van Gegradueerden van een aantal Europese technische hoger onder- ■wijsinstellmgen waaronder de i Men vreest door deze omstandighe Technische Hogeschool te Delft -1 den een afgleden van, wonmgbouw- kunnen thans hun ingenieursbe- I vereniging naar womngexploitatie- voegdheid in Australië officieel doen vereniging Men wijst er o.a. op, dat erkennen. Dit geschiedt door het in de contracten, die de financiële Australische Instituut voor Inge- verhouding tussen credietgever en njeurs i credietnemer regelen, soms bepalin- Tegen overlegging van officiële i gen worden opgenomen,die èni het stukken, waaruit de bevoegdheid tot het voeren van de graad van inge nieur blijkt, geeft dit instituut een verklaring af, dat de houder daar van dezelfde bevoegdheden heeft als een ingenieur, die aan een techni sche hogeschool in Australië is af gestudeerd. De regeling geldt uitsluitend voor ingenieurs» niet voor middelbare technici, architecten, landmeters enz. Deze kunnen wel lid van het insti tuut worden, doch om de volledige ingenieursbevoegdheden in Australië uit te kunnen oefenen, moeten zij een of meer aanvullende examens doen. bestuursbeleid èn de rechten van de ledenvergaderingen doorkruisen. Hierna ontspon zich een discussie over het feit, dat men de middelen voor het onderhoud van de woning wetwoningen ontoereikend acht. Men is algemeen van oordeel, dat hierin alleen kan worden tegemoet gekomen door verdere algemene huurverho ging. De discussie over dit punt werd tijdens de middagvergadering voort gezet. Ook werd tijdens deze middag vergadering een concept arbeidsover eenkomst voor personeel in dienst van de woningbouw-corporaties be sproken. wordt. Zich hiervoor inzetten is de taak van de overheid en van de so ciale organisaties. De staatssecretaris bracht in her innering de betekenis, die mgr. dr. Nolens voor de verbreiding van deze maatschappelijke opvattingen heeft gehad. Spreker merkte op, dat de maatschappelijke organisaties een eigen taak onder eigen verantwoor delijkheid hebben te vervullen. Aan de toch al omvangrijke taak var. de staat moet daarbij zoveel mogelijk verlichting worden geschonken. Spr. beschouwde het als toe te juichen indien de sociale verzekering geheel of gedeeltelijk op de maatschappe lijke organen zou worden overge dragen, zij het dan geleidelijk, want deze instellingen zullen blijk moeten geven het werk even goed te kunnen behartigen als de Raden van Arbeid, terwijl van de ervaring en deskun digheid der raden vooralsnog uit stekend gebruik kan worden ge maakt. Voor de Raden van Arbeid resteert nog een uitgebreid werk terrein: noodvoorziening ouden van dagen, kinderbijslag kleine zelfstan digen, ongevallen- en invaliditeits verzekering. Het aantal verzekerden van deze laatste categorie bijvoor beeld bij de Raad van Arbeid te Venlo bedraagt 110.000, waarmede de staatssecretaris tevens de beteke nis van het Venlose kantoor schetste. Van Herwaarden weer in functie Gisteren reeds heeft de heer J. A. van Herwaarden uit Aerdenhout zijn functies als president-directeur en lid van de Raad van Beheer der N.V. Van Herwaardens Kalkzand steenfabriek te Hillegom hervat. Hetzelfde is het geval met de vier geschorste medeleden van de Raad van Beheer. Alle leden van het personeel had den een schrijven ontvangen van jhr. mr. de Beaufort, die tijdens de schor sing van de heer Van Herwaarden het directeurschap waarnam. In dit schrijven wordt een beroep gedaan op het personeel om aan het werk te blijven, wat er ook, hangende de straf- en andere procedures, mocht gebeuren en welke tijdelijke situa ties er ook mochten ontstaan. „Weest er echter van verzekerd, dat er volledige klaarheid zal ko men. Daarop hebben alle partijen recht. Gelukkig kunnen we thans reeds vrijwel overzien", aldus het schrijven, „wat er sedert 1947 met het bedrijf en de fabriek gebeurde en niet gebeurde. De rechters zullen uitmaken of de zeer ernstige bezwa ren, die enige aandeelhouders tegen de geschorste directeur hebben, ge grond zijn". DE FRIESE TAALKWESTIE Do arrondissementsrechtbank te Groningen heeft een verzoek van de heer T. B. Hoekema te Groningen om als beëdigd vertaler voor het Fries tot deze rechtbank te worden toegelaten afgewezen omdat het Fries geen uitheemse taal is volgens artikel 1 van de wet van 6 Mei 1878. Hierin staat n.l. dat onder vreem de taal moet worden verstaan een uitheemse taal, die niet binnen de grenzen van Nederland als volks taal wordt gesproken. Dit is met het Fries wel het geval, omdat deze taal toch door een deel van de Neder landse bevolking als volkstaal wordt gebezigd. Gemeenteraad Lisse Gisteravond vergaderde de ge meenteraad. Afwezig met kennisge ving waren de heren Steenwinkel en de Koning. De punten wijziging van het ver- menigl/uldigingscyfer schoolgeld voor het uitgebreid lager onderwijs, het verlenen van vergoeding als be doeld in artikel 13 der l.o.-wet 1920; het verlenen van een vacantie-uit- kering aan het gemeente-personeel; de vaststelling van een zgn. uitke- rings verordening; de vaststelling van een studie-toelage-regeling voor het gemeente-personeel; de vaststel ling van een nieuw ambtenaren reglement; een arbeidsovereenkom- stenbesluit en een wachtgeldregeling gingen zonder bespreking onder de hamer door. Bij de verordening regelende het georganiseerd overleg sprak de heer vara Leeuwen zijn vreugde er over uit, dat dit thans aan de orde werd gesteld. Enkele punten besprak hier bij de heer van Leeuwen omtrent de organisaties en het aantal leden van de commissie. Na een korte discussie werd be sloten, dat de heren De Koning, Ver- degaal, De Vries, en Van Briemen als leaen van de raad zitting zouden hebbeni in het georganiseerd overleg en dat de heren Mesman, Van Dijk, Schol te en Van Leeuwen als plaats vervangers zullen optreden. Het voorstel inzake inkoop van pensioenen werd aangehouden. De voorstellen ijizake het bereke nen van rij lonen door openbare wer ken; tot afwijzing van een beroep schrift tegen een aanschrijving tot verbetering van een woning ingevol ge de Woningwet; de aanbieding der rekening gas en waterleiding 1950; Dr P. Rijkens op vergadering Unilever: Naarmate de industralisatie voortschrijdt en de bevolking toeneemt zal de wereld meer en meer gedwongen worden de productie van boter te vermin deren, omdat zij eenvoudig de daarvoor nodige hectaren niet meer kan missen, terwijl de vraag naar margarine steeds verder zal toenemen, aldus sprak dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever op de te Rotterdam gehouden algemene aandeelhoudersvergadering. De heer Rijkens legde er de na druk op, dat hy niet wilde pleiten voor enigerlei maatregelen om de productie van boter te beperken. Het feit, zo zei hij, dat er in de ge hele wereld een toenemende behoefte aan melk en kaas bestaat en lange tijd opgetwijfeld ook nog een grote vraag naar boter maakt, dat de veehouderij de toekomst met groot vertrouwen tegemoet kan zien. Spreker vestigde de aandacht op het belang van een rationeel gebruik In Gouda zullen achttien buitenlandse en zeven Nederl. korpsen musiceren Zweeds lijfgarde regimentsorkest opent het festijn Onder het ere-presidum van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van de commissaris van de koningen in de provincie Zuid-Holland, mr. L. H. Kesper, en van de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, zal op 25 Juli a.s. in Gouda een internationaal muziek concours worden gehouden, waar voor tot nu toe 18 buitenlandse en 7 Nederlandse korpsen hebben inge schreven. Vier van deze corpsen ko men uit Engeland, 7 uit Duitsland, 3 uit Oostenrijk, 1 uit Frankrijk, 1 uit België, 1 uit Denemarken en 1 uit Noorwegen. Aanvankelijk had ook het Zweedse Lijfgarde-regimentsor kest o.l.v. O. Gustaffson, voor dit concours ingeschreven, maar daar dit een beroepsorkest is en het con cours, dat onder auspiciën staat van de Alg. Ned. Ver. van Muziekgezel schappen, alleen open staat voor amateurs, moest deze inschrijving te niet worden gedaan. Door bemid deling van dr. Walther Boer, is aan dit orkest verzocht het concert met een galaconcert te openen. De orga nisator van dit muziekfestijn is de bekende promotor, L. J. Kappert, die met zoveel succes vorig jaar het Kerkradense concours organiseerde. Tot nu toe hebben er twee jeugd orkesten ingeschreven. Het Norman Memorial News Band, kindercorps uit Blackpool, en het Haagse jeugd orkest o.l.v. mevr. Tilly Talboom- Smits. Uit -de Franse plaats Caen komt een symphonieorkest, terwijl het „Kongsberg Byorkester" uit Kongsberg (Noorwegen) van alle ge zelschappen de langste weg moet af leggen, om aan het concours tf kunnen deelnemen. De wedstrijden zullen op twee weekeinden worden gehouden, en wel op 26 en 27 Juli en op 2 en 3 Augustus. Voor de onge veer duizend buitenlandse gasten is onderdak gevonden bij de Goudse families. Dit internationale muziekconcours wordt gehouden in verband met de Gouda-week, een festiviteit voor de bewoners van Gouda gedurende de vacantiedagen, waarbij ster-ritten worden gehouden, openluchttoneel en cabaretvoorstellingen worden gege ven, de Goudse middenstand een braderie houdt en slagers- en bak kersjongens om het hardst op hun bemande transportfietsen racen. Deze Gouda-week wordt gehouden van 25 Juli tot 5 Augustus, van de grond. Het zal volgens de heer Rijkens steeds meer noodzakelijk worden de grond zodanig te gebruiken dat een maximum aan voedingswaarde wordt ;eproduceerd, ook al zou de voeding iaardoor iets moeten inboeten aan verscheidenheid of aantrekkelijk heid. Melk is een voedingsmiddel van uitzonderlijke waarde en ook de in vlees aanwezige eiwitten hebben eigenschappen, die de plantaardige eiwitten missen. Een omvangrijke productie van melk en vlees zal daarom altijd nodig blijven. Toekomstige geslachten echter, die wellicht te kampen zullen hebben met gebrek aan graan, melk en vlees zullen geen onnodige offers aan land willen brengeni voor de productie van boter, die geen hogere voedingswaar, de heeft dan plantaardige vetten. Iedere toeneming in het gebruik van palmolie voor margarine vermin dert de vraag naar andere oliën en vetten en kan daardoor grond vrij maken voor de teelt van andere ge wassen. Daarom is de oliepalmcul- tuur voor de volkeren vara West- Europa van het grootste belang, al dus de heer Rijkens. Door diverse oorzaken, zoals stij ging van het verbruik van melk en grotere productie van kaas is de we reldproductie van boter thans WA lager dan vóór de oorlog, terwijl de wereldbevolking sindsdien met onge veer 14% is toegenomen. De hui dige wereldproductie van margarine (Sowjet-Unie en satellietstaten bui ten beschouwing) schatte de heer Rij wens op 2.33 millioen ton tegen over 1.25 millioen ton in 1938, een stijging van 86%. BUS MET AANHANGWAGEN VOOR RIJWIELEN De G.D.A.O.-busondernemlng te Hoogezand zal een proef nemen met een aanhangwagen achter de bus voor het vervoer van rijwielen. Deze aanhangwagen, die werd ge bouwd in Utrecht, biedt plaats aan 16 rijwielen. de wijziging begrotingen gas- en wa terbedrijf 1952. De wijziging begro ting bedrijf openbare werkeni 1952 werden zonder meer goedgekeurd. De Geref. School werd de gevraag de medewerking verleend in verband met de eerste inrichting van de nieu we u.l.o.-school. Ongevallenverzekering B. en W. Het voorstel tot het sluiten van een ongevallenverzekering kon bij de heer Van Waveren geen genade vinden op principiële gronden en bo vendien, omdat hij van oordeel was, dat een ongevallenverzekering voor de burgemeester, de wethouders en de secretaris niet op de weg der ge meente ligt. De voorz. deelde mede, dat reeds tal van gemeenten hiertoe zijn over- gegaam en ook dc naburige gemeen ten Hillegom en Sassenheim. De heer Scholt'e kwam tot de con clusie, dat het bedrag voor blijvende invaliditeit te laag was en stelde voor dit ïyi maal tc verhogen. Na een korte discussie werd aldus besloten. De heer Van Waveren stemde tegen. Het voorstel tot het verlenen van een crediet verband houdende met verdere voltooiing van het Nassau- ark en omgeving kwam in bespre- ing. De heer Van Leeuwen bracht de kwestie zandophoging ter sprake en was vara mening, dat dit door het kerkbestuur moest worden gedaan volgens afspraak. Een en ander werd door hem aangetoond aan de hand der stukken. Zaak voor gemeente. De voorz. ging het verloop van een en ander na en kwam tot dc conclu sie, dat het zand niet op de goede plaats was terecht gekomen, zodat z.i. de gemeente alsnog voor opho ging heeft zorg te dragen. De heer Lefeber deelde mede, dat inderdaad foutief was gestort, mede omdat toen het plan raog niet geheel en al was afgepaald en het zand der halve op de grond, benodigd voor het aan te leggen plantsoen, is gekomen. Hij deelt dc mening van de voorz., dat hiervan niet de kerk de dupe mag worden,omdat zij geheel daar buiten staat. Na een uitvoerige discussie werd besloten alsnog tot ophoging over te gaan. Betreffende de aanleg van het plantsoen merkte de heer Van Leeu. wen op, dat dit geheel gewijzigd is en niet overeenkomstig het oorspron kelijke plan. Hij meende ,dat de raad niet op de juiste wijze was voorge licht. De voorz. verklaarde, dat met het kerkbestuur besprekingen zijn ge voerd, omdat men bij dit complex een kerhof heeft geprojecteerd. Dc toezegging is evenwel gedaan, dat het kerkgebouw-complex zou wor den afgescheiden met een haag van ongeveer 2 M. en dit moet men thans makomen, omdat B. en W. besloten hebben na lang wikken en wegen en na informatie, dat het aanleggen van een kerkhof niet geweigerd kan wor den. Omtrent het aanleggen van het overige plantsoen zal nog nader over leg worden gepleegd. Na deze toelichting werd overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Het voorstel omtrent de verkoop van een perceeltje grond vond geen tegenstand. Garage voor burgemeester. Het voorstel inzake de bouw van een garage bij de ambtswoning van de burgemeester werd goedgekeurd. De voorz. deelde bij dit punt nog mede, dat een ingezetene van de ge meente een brief heeft gezonden of dit wel noodzakelijk was en of de gemeente voor de onder haar beheer staande woningen ook nog bewaar plaatsen gaat stichten voor motoren, fietsen enz. Dit schreven heeft het college bui tengewoon onaangenaam getroffen, waarmede de raad het eens was, te meer daar het in deze tijd zeer ze ker als een vereiste moet worden beschouwd, dat ér een garage aanwe zig is b(j de ambtswoning. "*Nadat de begroting 1952 was ge- wyzigd, de ingekomen stukken en mededelingen waren behandeld en de rondvraag was gehouden, die en kele infomatorische vragen oplever, den sloot de voorz. de vergadering. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 29) „Vooral niet te hard lopen, als u de steeg uit bent," waarschuwde de jongen met nadruk en bezorgdheid. Eventjes later zag een man, die in de schaduw aan de overzyde stond te kijken, een boodschappenjongen uit het steegje naast het door hem bewaakte huis komen en rustig de straat aflopen. „Nou, die heeft er de tijd voor ge nomen, om zijn boodschap te doen," mompelde hij voor zich heen, de ten gere gestalte nakijkend. „Ze sliepen zeker erg vast." De boodschappenjongen keek niet naar links of-rechts, maar liep rustig door, hoewel Esther's knieën knik ten. Fiske, die in het donker op haar stond te wachten zag haar aanko men. Hij nam de naderende gedaante scherp op en zei zachtjes: „Jimmy." Esther stond stil, knikte en spoed-, de zich daarna naar een taxi, die op de hoek der straat stond te wachten. De chauffeur zei geen woord, sloot zijn wagen en reed snel de zijstraat in. Hij reed een blokje om en stopte, op zijn uitgangspunt teruggekomen, op het teken van een wandelaar. Het portier ging open en de wandelaar stapte in. „Miss Hendrick", zei Fiske zachtjes. Een tengere gedaante kwam van de vloer der taxi overeind terwyl deze met toenemende snelheid naar de binnenstad reed. „Ja. hier ben ik," zei Esther ver heugd. „Bent u erg bang geweest?" vroeg Fiske. „Ik heb in jaren zo'n pret niet ge had," antwoordde ze opgetogen. „Maar wat is er eigenlyk aan de hand? waarom moet u m-e zo mid den in de nacht hebben?" En on danks haar moed, beefde ze toch een beetje. „Lieve kind," zei Fiske met spot tende ernst, „dit geval is een harts- aangelegenheid geworden. En als 't hart met de wet in conflict komt, is, het steeds een uiterst lastig geval. Ik vond het daarom beter, je ergens te brengen, waar ik elk ogenblik te weten kon komen, wat er gebeurde." „Maar waar brengt u me dan heen, en wat bedoelt u met hartsaangele genheden?" vroeg Esther. „Ik snap er niets van," „Ik breng u naar mijn zuster toe, die heel goed voor u zal zorgen, tot deze zaak afgehandeld is," zei Fiske en vertelde haar de geschiedenis, hem door Franklin over Flora Mar ling medegedeeld. Esther luisterde met wbd opengesperde ogen. „En toch vind ik het jammer voor haar," zei ze, toen de detective aan het eind van zyn verhaal gekomen was. „Wat was dat een handige jongen, die u naar me toegestuurd hebt," zei Esther na een poosje. „Hoe kwam u erbij, hem' dat op te dragen?" „Jimmy is een verbazend handige jongen," beaamde Fiske. Hij heeft me al meer dan eens geholpen. Wat ik vragen wou, hebt u nog iemand gezien, die het huis bewaakte, toen u op straat kwam?" „Ik meen een man aan de overzijde gezien te hebben," antwoordde Es ther. „Net zoals ik dacht," zei Fiske. „Maar goed, dat we voorzichtig zijn geweest." De taxi stopte voor het huis van Fiske's zuster. Zij zat op hen te wachten en kwam zachtjes opendoen. „Ik ben heel blij, dat u bij mij ge komen bent," zei ze tegen Esther, toen ze het meisje mee naar binnen nam. Esther keek haar door haar tranen heen glimlachend aan. Het was voor het eerst, dat ze tederheid van een andere vrouw ondervond. Fiske vroeg Esther om de grijs zijden franje en stak die in zyn zak. Daarna droeg hij zyn zuster op, nie mand bij het meisje toe te laten, on der welk voorwendsel ze haar ook te spreken mochten vragen en ver liet haar. Nu hij het meisje voor die nacht in veilige handen wist, gaf hy zyn chauffeur opdracht naar zijn eigen woning, die ongeveer tien blok hul zen verder lag, te rijden. Daar ging de detective op zUn ge mak in een leunstoel zitten om zijn problemen rustig tc overdenken. Wat het motief voor de moord op Blair betrof, was het enige doel van de misdadiger blykbaar geweest de for mule in handen te krygen, om die aan 'n concurrerende firma te kunnen verkopen. De Schumakers hadden dit motief gehad. Maar ook Williams, als hun werktuig, had dit motief gehad. Achter de Schumakers moest dus nog iemand anders staan, een ven nootschap of privé-persoon, d!e be lang stelde in de geheime productie methodes van de Superba Rubber Company. Alle aanwijzingen duiden er tot nog toe op, dat de eigeniyke moord moest bedreven zijn, of door de huisknecht Williams, of door een on bekend persoon. Het verhaal, door Williams opgedist, was verdacht en dc kleine huisknecht had zichzelf zo herhaaldelijk tegengesproken, dat de schijn erg tegen hem was. Esther had dat criminele motief niet, al mocht ze ook het temperament hebben, dat voor zulk een geweld daad nodig was. Ze moest niets heb ben van de zwendelaryen van de Schumakers; doch, volgens haar ei gen verklaringen was geen der beide Schumakers ten ty'de der misdaad op het toneel van de moord geweest. Beide hadden een volmaakt alibi. Fiske vroeg zich af, hoeveel de ge tuigenis van het meisje waard was. Zou ze wellicht liegen om haar ver wanten, hoe misdadig ze ook waren, te dekken? Was er van de andere kant een rr.ogelykheid, dat ze zloh vergiste? Hij had haar nauwkeurig ondervraagd over wat er op die moordavond gebeurd was en ze was blijven vasthouden aan haar verhaal, dat ze uit de opera gekomen, thuis gebleven was en de beide anderen in de aangrenzende kamer m'et elkaar had horen praten. Ze had ook verteld over de komst? van Williams met de portefeuille, waarin de gestolen for mulieren zaten. Had de kolonel of zyn neef die papieren ingekeken, voordat ze in het bureau waren weg- voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 T«l.20114 (Advertentie) gelegd? Dat wist Esther niet. Al« de Schumakers die formules hadden verwisseld, dan zouden ze die hoogst- waarschynlyk verborgen houden, tot de storm was geluwd was en ze die papieren veilig aan de concurrent konden verkopen. Of hadden ze dit wellicht reeds gedaan en dan, aan wie?" Fiske hees zijn zware lichaan uit de stoel op en keek hoe laat het was, Het was één uur 's-nachts. Hy ging naar zijn slaapkamer, verwisselde zyn schoenen voor een paar zachte, zwarte linnen schoenen met gum mizolen. Hij stak zijn automatisch pistool van zyn broekzak in zyn jas zak en stak bovendien een met leder beklede ploertendoder bij zich, die hem by een gevecht van man tegen man goede diensten bewijzen kon. Hy draaide het licht uit en ging stilletjes de gang op. Zachtjes sloop hij over de trap cn stond weldra op de stille straat. (Wordt vervolg#.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7