De Kath. Soc. Jeugdzorg te Leiden vraagt Uw bijzondere aandacht Ruim 100 M.S.G.-Ieerlingen ontvingen hun eind-diploma BIOSCOPEN Bijen-bijeenkomst op Stadhuis Aandeelhouders T. en D. waren tegen bijz. pensioenregeling ZATERDAG 28 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ere-penning voor Leidschendammer In de foyer der Stadsgehoorzaal werd gisteravond de jaarvergadering van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" gehouden, in welke bijeenkomst tevens de diplo ma-uitreiking der school plaats vond. Na de afhandeling der huishoude lijke zaken, werden de heren R. Hil- brands en ir. D. Boogerd herkozen als bestuurslid; in de vacatures van de heren dr. J. v. d. Handel, ir. P. de Gruyter en dr. ir. P. C. Linden- bergh, die zich niet herkiesbaar stel den, werden resp. gekozen de heren dr. K. W. Taconis, ir. J. J. G. van Hoek en ir. J. Schreuder. De voorzitter, 'ir. M. C. de Jong, gaf een uitvoerig overzicht van het geen er in de loop van deze cursus aan de school heeft plaats gevonden, waaraan wij ontlenen, dat het Ge nootschap thans 7 leden van ver dienste, 2 buitengewone en 481 ge wone leden telt. Aan het einde van de cursus waren aanwezig 178 L. N. O. en 350 P. L. N. O.-leerlingen. Ten zeerste betreurde ir. De Jong het, dat aan leerlingen van een U. T. S. geen uitstel van eerste militaire oefening wordt verleend, teneinde hen in staat te stellen hun studie te volbrengen. Spr. hoopte, dat hierin op korte ter mijn verbetering zal worden ge bracht. Dr ir. P. C. Lindenbergh, die met mr. W. de Clercq het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel vertegenwoordigde, reikte vervolgens aan de heer P. J. Oostwouder uit Leidschendam de ere-penning met oorkonde van deze Maatschappij uit, welke eenmaal per jaar wordt beschikbaar gesteld aan enkele daarvoor in aanmerking ko mende leerlingen van avondscholen voor technisch onderwijs, die onder moeilijke omstandigheden uitzonder lijke prestaties hebben geleverd. Hierna ging ir. De Jong tot het uit reiken van de diploma's over. De directeur van M. S. G.. de heer A. v d. Hoogt, heeft tenslotte de ge diplomeerden nog geluk gewenst met het behaalde resultaat, in aanslui ting waarop wederkerig namens de geslaagden woorden van dank tot bestuur, directeur en leraren werden gesproken. DE GESLAAGDEN. Electrolechniek: N. J. Minekus. Den Haag; J. Neuteboom- Th. G. Overmeer; J. W. Ruppert, Amster dam; A. Severijnen; I. Starre; W Ver. ver, Sassenheim. G. de Vries. Afge wezen 5. Werktuigbouwkunde: W. F. Ar- bouw: H. Droog; J. A. Geerts, Sas senheim; H. Ginjaar, Oegstgeest; E. A. Th. 't Hart; P. Kooreman; B. G. Moll; M. Mühlbauer, met lof; P. J. Oostwouder met lof. Leidschendam; N. Schelling; J. A. Stigter. S. v. d. Vegte; A. de Water. Voorschoten: C. A. G. Voorham, Den Haag. Afge wezen 1. Bouwkunde M. S. G.: A. J. Bave- la8r; P. Boot, Noordwijk; L. van Duyl, J. Q. de Graaf; D. J. v. d Nat; A. P A. v. d. Neut, Sassenheim; A. Owel; A. van Riet. D. Sierig Sche- veningen; J. Smit; J. J. Wittenaar. M. S. G.: 5e klas Bouwkunde: W F. Berkhout, Noordwijk; J. Q. Beu- gelsdijk, Noordwijk; W. G. v. d. Bosch, Alkemade; G. A. Bouwmeester Noordwijkerhout; J. Dijkstra; P. van Egmond, Rijnsburg; H. Elfering, Sas senheim; H. v. cl. Hart. L. M. Huy- gens, Alphen; J. H. Kooloos, Oegst geest; D. Laros, Noordwijkerhout; Th. T. van Manen; H. Meijer, Lei derdorp; G. Ooms, Valkenburg; F. rh, Reeuwijk, Lisse; C. J. Roest, War mond; H. A. de Rooy, Alphen; W. Slootweg, Valkenburg. H. Spies, Sas senheim; G. Turkenburg, Voorscho ten; N. Verhoef, Sassenheim; H. Ver- lind- H. Th. Wijsman; A. Zuyderduin, Voorschoten, Afgewezen 9. M S. G. 5e klas Werktbw.: S. An- dela, Rotterdam; Th. C. Angevaren, Wassenaar; C. J. I. Berg, Sassenheim; G. v. d. Berg; W. G. v. d. Berg: J. Bergman. J. C. van Berkel; P. Blom, Alphen; J. Ph. N. Bodrij; G. J. v. d. Boom, Den Haag; C. A. Bronk; L. Bruinsma, Velsen; H. F. G v. Deur- sen; A. van Dormolen: J. W. Eige- man; J. G. A. van Gent, Voorscho ten; M. J. Griffioen; A. L. C. Heems kerk, Gouda. Bob. Hermans, Am sterdam; L. J. v. d. Holst, Wassenaar; H. Honegger; H. G. van Houten; G. M. Huygens, Alpben; J. J. Jonker, Wassenaar; J. v. d. Kaay; J. M. v. d. Kloot, Rotterdam; J. Kloots; P. J. de Lange; J. G. M. van Langen, Zui- dermeer. D. Laterveer; J. A. van Leeuwen, Koudekerk; H. P. Losekoot, Zwolle; T. Y. Mol; J. J. v. d. Nat; F. W. Olthof; J. Oprei, Delft; P. C. Re gensburg, Den Haag; W. F. v. Rest, Den Haag; A. v. d. Reyden; J. de Rooy. Boskoop; K. Rozier. H. Schil der; P. Sluys; H. J. Smittenaar; P. C. van Teylingen; C. P. van Teylingen; S. P. L. Verdegaal, Noordwijkerhout; W. Th. van Weeren; J. P. F. de Wit, Purmerend; B. Zuyderduin, Voor schoten. Afgewezen 16. Waar niets vermeld is, de woon plaats Leiden. EINDEXAMENS AAN HET STED. GYMNASIUM LEIDEN Van de groepen B III en B IV van- de eindexamencandidaten van het Gymnasium slaagden de heren: C. Arend, A. H. Oort, H. Vossers, J. H. Waszink en J. Wichers allen te Lei den. De heer J. Rozenboom te Oegst geest. De heer Chr. J. Hubbard te Voorburg. De heer W. Jansen te Ha- zerswoude. Met 3 candidaten van deze groepen wordt het examen voortgezet. Van groep B II slaagde nog de da mes Christina Brandt en Marjjke L. Hoogerwerf beiden te Leiden en de heer H. Th. Weiland te Oegstgeest Van groep A I slaagden mej. Else de Wilde te Leiden en de heer D. Eringa te Oegstgeest. Met 2 candi daten van deze groep wordt het exa men voortgezet. HYPOTHEKEN en Yoor alle andere zaken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw- en M akelaarebtdrijf v. d. Drift Ouda Vest 29 Leiden Telef. 20513 (Advertentie) DE LEIDSE Trianon zorgt deze week voor een flink portie romantiek-in-technicolor met „Arabische nachten". Waarom er nu juist over „nachten" gesproken wordt in de titel van deze film is niet duidelijk. Misschien hangt dat samen met de veel geroemde „toegepaste psychologie" van reclamebureax. In ieder geval speelt de geschiedenis zich in hoofdzaak af op klaarlichte dag. Een paar woeste jongens uit Noord- Afrika pogen een wilde zwarte hengst te vangen en zij ondervinden daarbij concurrentie van een bijzon der knappe prinses, die eveneens be lang in het beestje stelt. Zij is name lijk gedwongen de winnaar van een bepaalde paardenrace als echtgenoot te aanvaarden en hoopt door de zwarte hengst ir. het strijdperk te brengen zelf enige invloed uit te oefenen op de uitslag van de race. Natuurlijk krijgt een van die woeste jongens de hengst te pakken, maar daarmede is de toestand voor de prinses allerminst hopeloos gewor den. Want zij ziet wel iets in die wil de knaap en hij in haar. Hij wint dus even de race en de zaak is in orde. vanzelfsprekend zijn er wel enige strubbelingen te overwinnen, maar die komen de romantiek ten goede. Hex „Kindersmokkel" behan delt een tragisch geval zoals het in derdaad schijnt voor te komen, zij het dan in het verre Amerika. Het ver haal vertelt van een baby, die ver kocht werd; een triest verhaal van menselijke ellende.. Boven 18 jaar. Casnio. „Grün ist die Heide" werd gemaakt in kleuren en soms is de Llinenburger heide, die als plaats van handeling gebruikt werd, prach tig in de filmkleuren. Het verhaal heeft weinig om het lijf. Het is een sentimentele geschiedenis over een landedelman, die zijn bezittingen ver loren heeft en nu met zijn dochter bij familie inwoont. Om zijn herinne ringen naar de vroegere tijden af te reageren v/ordt hij stroper op edel- wild. Een pas benoemde houtvester heeft zich voorgenomen, hem te ar resteren, maar wordt, vóór hij uit voering kan geven aan zijn plaqnen, verliefd op de dochter. De strijd, die hij dan tussen plicht en liefde voert, kan niet bepaald een groot conflict in zijn geweten genoemd worden. Het verloopt alles even tam en gemakke lijk. Een drietal zwervers brengt eni ge vrolijkheid aan het verhaal. Zij zingen vrolijke en romantische lied jes. Voor 14 jaar. Lido. Met de „Fidele Boer", welke deze week in het Lido-theater wordt gegeven, krijgen we 'n stukje levenswerkelijkheid te zien, zoals zich door alle eeuwen heeft afge speeld en zoals we het nog herhaalde lijk te zien krijgen. De film geeft nl. de geschiedenis weer van een vader, een arme boer, die alleen werkt en spaart en zichzelf alle genoegen ont zegt om zijn zoon de gelegenheid te geven dokter te worden. En de oude Matthias Scheichelroither zingt daar om dikwijls als zijn jongen hem om wat geld voor de kermis vraagt: „Heinerle, Heinerle. ik heb geen geld." De oude Matthias krijgt geluk kig financiële steun van een vriend en Heinerle studeert gymnasium en gaat ten slotte naar Wenen. Behalve op studie legt hij zich daar ook toe op muziek en 's nachts verdient hij zijn zakgeld met musiceren Langza merhand neemt de muziek de over hand, maar tegelijkertijd wordt het contact met het ouderlijk huis zwak ker, totdat men daar besluit Heinerle ir. Wenen te gaan opzoeken. Men vindt hem daar triomf vierend in de muziek. Voor de oude Matthias is dat een harde slag. De pogingen hem te verzoenen, gedaan door de ver loofde van Heinerle, mislukken en ter neergeslagen keert Matthias naaT zijn dorpje terug. Maarhet meisje blijkt met deze gang van zaken niet tevreden. En als zij na lange tijd bij de oude Matthias op bezoek komt, heeft zij de bul bij zich. dat Heinerle dokter isEen gelukkige her eniging, dié de lach weer terug brengt op het gezicht van de oude Matthias, welke rol door Paul Hör- biger voortreffelijk gespeeld wordt. Luxor. Programma door de K. F.C. ontoelaatbaar verklaard. Zoals gisteren reeds in een deel van onze editie vermeld, is gistermiddag een grote bijenzwerm neergestreken op de voorgevel van het Leidse Stad huis, juist boven de „roepstoel" in de hoek van een raamkozijn. De dui zenden zoemende bijen trokken enorm veel belangstelling en het feit, dat zij dicht opeen klitten, deed vermoeden, dat er zich een bijen-koningin on der bevond. Nadat een poging om de bijen met water te verjagen, nutteloos was gebleken, werd een imker gewaarschuwd, die met een korf op het to neel verscheen en met een schopje de bijen bij elkaar haalde, totdat ten slotte het merendeel in de korf verdwenen. (Foto: „De Leidse Courant") Zaterdag 28 Jnni. Politie waarschuwde. De .sterke Ja zeker, wij hebben gisteravond het sport-defilé gezien. Zo maar, voor ons plezier. Wij hebben er na melijk niets mee te maken, omdat dit tot de competentie van onze col lega de sportredacteur behoort. Daarom hebben we dan ook niet plechtig op het Stadhuis-bordes ge staan, maar doodgewoon eenvoudig tussen het publiek in, ergens op de Breestraat. Zo zijn wij wel, eenvou dig en doodgewoon. Wij houden er van ons „tussen het volk te bege ven", democraten-tot-en-de-met als wij zijn. Je hebt dan bovendien het voordeel iets te horen, dat je als of ficiële pers niet hoort. Zoals hetgeen die dikke mijnheer naast ons zei: „Wat een kunst om te boksen tegen zo'n bal; die slaat toch niet terug. We hebben bewonderend gekeken naar al die groepen, naar die hon derden jeugdige Leidenaars, die in de sport hun ontspanning zoeken. We zagen zowaar Nol Bergers mee- marcheren achter de R.K. Gymver. „Victorie". Hij zag ons niet, of wilde ons niet zien, en geen lachje kwam over z'n lippen. Met een veldheers blik overschouwde (mooi voord!) hü z'n troepen. Net echt! Ja, we hebben het mooi gevonden. Gistermiddag is een zeven-jarige knaap bovenop de Morspoort geklom men. Dit blijkbaar tegen de zin van de wacht-commandant vani de Mors- poort-kazerne, die onmiddellijk de „DE RIJNPOST" weer verschenen Euch. Ziekentriduum Aanmelding tot Maandag a.s. Maandag a.s. is de laatste dag waarop zieken aangemeld kunnen worden voor deelname aan het Euch. Ziekentriduum, dat op Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juli a.s. in de dekenale kerk aan de Heren singel te Leiden wordt gehouden. Aanmeldingen worden verwacht aan het secretariaat, Lage Rijndijk 19, telefoon 23469. Het comité doet nogmaals een be roep op autobezitters om medewer king bij het vervoer der zieken. Zij kunnen zich eveneens bij het secreta riaat aanmelden, of bij de heer Ran- curet, De Mey van Streefkerkstraat 20, Leiden, tel. 30852. In dit jubileumjaar het Comité werd 25 jaar geleden opgericht is de belangstelling voor het ko mend ziekentriduum uitermate groot. Verleden jaar bedroeg het aantal deelnemers 140; thans zijn er reeds bijna 200 aanmeldingen binnen en het comité verwacht, dat dit aantal tot boven de 200 zal stijgen. Een en an der brengt natuurlijk extra veel zor gen en kosten met zich mede, maar het comité, gesteund door vele svm- pathiserenden, vertrouwt er op de moeilijkheden te zullen overwinnen om de katholieke zieken van Leiden en omgeving weer drie onvergetelij ke dagen te kunnen bezorgen. LJET IS LANGZAMERHAND een traditie geworden, dat de Stichting voor Katholieke Sociale Jeugd zorg (Sint Franciscus Liefdewerk) te Leiden iedere zomer alle kath. kerkgangers in Leiden en omgeving aan hun jasje trekt en even aandacht vraagt voor het zeer belangrijke sociale werk, dat door haar ten dienste van de jeugd wordt verricht. Dat gebeurt ieder jaar in de vorm van „De Rijnpost", die voor een kwartje aan de uitgang der kerk wordt aangeboden. Morgen is het weer zover, dan zal aan de Leidse pa rochiekerken (met uitzondering van de Hartebrug- kerk) weer een beroep worden gedaan op de katho lieken, hun steun te geven aan de Stichting. Op de Zondagen 6 en 13 Juli volgen de Hartebrug-parochie en de dorpen rondom Leiden. De inhoud van deze Rijnpost is het lezen alleszins waard. Men vindt er enige artikelen in, welke alle handelen over de jeugd, die door op hun terrein des kundige personen van verschillende zijden wordt belicht. Men leest er over Jeugd en Politiek, over Jeugd en Bedrijf, over Jeugd en School, over Jeugd en Vrije Tijd, artikelen, die het lezen waard zijn. om dat zij een interessante blik werpen op het grote pro bleem, dat men Jeugd en Maatschappij zou kunnen noemen. Bovendien is in dit nummer weer een grote prijs vraag opgenomen met prachtige prijzen. De opgave is niet moeilijk, zodat iedereen in staat is de oplos sing te vinden. Onthoudt de Stichting Uw steun niet! Koopt, ook wanneer U denkt geen belangstelling voor de inhoud te hebben, een Rijnpost. Bij het lezen zult U weldra ontdekken, dat het U wel interesseert. Tenslotte is het zó, dat Uw kwartje en dat van vele anderen de Stichting in staat zal stellen de aan haar zorg toevertrouwde jongens een heerlijke week va- cantie in het eigen vacantiekamp te Noordwijkerhout aan te bieden. Dat geldt ook voor' Uw deelname aan de grote prijsvraag. Het is hier niet de plaats om uit voerig in te gaan op het werk van de Kath. Soc. Jeugdzorg, maar iedereen, die er iets van begrijpt, zal er van overtuigd zijn, dat hij in de komende Zon dagen zijn kwartje moeilijk nuttiger kan besteden dan aan „De Rijnpost"! Op bijgaande foto ziet men de tweede aalmoezenier van het S. F. L., pater Van Baerle, op de Leidse Vee markt lammeren kopen, die trouwe boeren-vrienden van het S. F. L. rond Leiden op hun land groot bren gen. De schapenkoopman Piet van der Krogt uit Was senaar (wie op de Leidse markt kent hem niet?) geeft met zijn wandelstok deskundige aanwijzingen. Deze foto is een der illustraties uit het zeer verzorgde nummer van „De Rijnpost". arm" arriveerde en nam de boosdoe ner mee naar het Politiebureau. Twee en een half uur heeft de knaap opgesloten gezeten in een klein ka mertje, waarna hij door een der huis genoten afgehaald werd. Van de zij de der ouders bereikte ons heden morgen een klacht hierover. Onmid dellijk hebben we ons in verbinding gesteld met de inspecteur van Poli tie, die bevestigde, dat de zaak zich inderdaad zoals boven beschreven heeft toegedragen. Bij ons rijst echter de vraag of deze methode juist is. Met een kind van 7 jaar twee en een half uur op te sluiten, kan de Politie er hoogstens schrik in jagen. Er zijn o.i. betere paedagogische middelen om baldadigheid (want dat was het tenslotte het geval is niet goed te praten!) te beteugelen. Bovendien is het voor nette ouders niet zo prettig wanneer hun kinderen op het Politie bureau opgesloten worden De dames van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" worden a.s. Maandag avond om 8 uur in de gym.zaal Gem. H.B.S. Hoge Rijndijk verwacht voor een extra oefening in verband met de demonstratie in het kader van de Leidse Sportweek op Vrijdag a.s. Dinsdag a.s. gaan de lessen voor alle groepen gewoon door. De training van de R.K. Tafelten- nisver. „B.A.T." van hedenavond komt echter te vervallen. En de Stichting Bouwstenen voor Dierenbescherming, die het Leidse Dierenasyl exploiteert, deelt mede, dat het asyl momenteel stampvol zit! Alles wordt zomaar binnengebracht, ook nesten met jonge honden, hoe wel het asyl gewaarschuwd heeft, dat er voor jonge nesten geen plaats is en dat het daarom beter is de jonge honden direct na de geboorte te la ten inslapen. Bovendien speelt de hondenbelasting een rol en ook de komende vacantie. Vandaar die grote toevloed. Ook om financiële redenen kan het asyl niet voor al die dieren zorgen. Daarom wordt een beroep op het publiek gedaan meer aandacht voor eigen dieren te hebben en zo mogelijk onderdak te verlenen aan een zwerver. Wie een hond wil heb ben, wordt door het asyl gaarne ge holpen! STADSKOK. Elephant-boy Sabu in circus Mikkenie Sabu, de immer een tulband om het hoofd dragende filmacteur, die in de wereld als „Elephant Boy" be kendheid heeft gekregen, is gister middag uit Brussel op Schiphol aan gekomen. Met het circus Mikkenie heeft hij een contract afgesloten (voorlopig tot November) om met drie zijner eigen olifanten bij de voorstellingen op te treden. Sabu, de kleine jongen uit Brits- Indië, op 9-jarige leeftijd „ontdekt" door Hollywood, is geen jongen meer. Op Schiphol zag het publiek een vol wassen, zij het vrij kleine, 27-jarige man het toestel uitkomen, in gezel schap van mevr. Mikkenie, die haar gast in Brussel is gaani afhalen. Sabu vertelde, dat hij thans 4 j. getrouwd is (met de Amerikaanse voormalige Marilyn Cooper) en hij gaf een klein foto'tje rond van hun nu 18 maanden oude baby. „Een jongen natuurlijk", zei hij trots. Dit jongetje loopt in het spoor van zijn vader, want reeds nu zit hij bovenop een olifant. Sabu hoopt, dat zijn echtgenote en zoontje binnenkort ook naar Nederland zul len komen. De drie olifanten zijn reeds eerder per schip gearriveerd. Gisteravond trad hij reeds op in het programma van circus Frans Mik kenie, dat momenteel in Leiden ver blijft en dat Zondagavond zijn laat ste voorstelling in de stad geeft. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde de dames A. M- Dolk, Leiden, W. A. Houwink. den Haag, idem de heren R. Alberts, Rh enen, E. J. M. Grabendam, den Haag, G. L. Ellinger, den Haag, Lie Kim Khong, Leiden, N. D. van Lith, Leiden, W. J. Louwerse, Vlissingen, B. Makking, den Haag, S. Z. Shepard, U.S.A.. Tan Hong Dhiem, Leiden, Tjia Tjin Kian, Oegstgeest, C. J. W. Trossèl, Leiden, J. Valk, Rotterdam, A.C, M. Vermeülen (cum laude), Voorburg, W. A. Versteegh, den Haag, A. J. J. Vreeburg, Leiden, en H. van Wagensveld, den Haag; voor het doctoraal examen geneeskunde de dames E. Daalder, Voorburg, W. C. Ebbinge, Gorredijk, L. van Speng- ler, Dordrecht, mevr. F. R. Zeven Henny, den Haag, K. A. P. van Ber- kum, den Haag, J. H. G. Meesters, den Haag, E- F. R. van Ouwenaller, den Haag, J. v. d. Spek, Rotterdam, en G. Wielenga, Wassenaar; voor het semi-artsexamen de heren S. O. Bergen, Paramaribo, R. Kooper, den Haag, J. W. v. d. Kraan, Oegstgeest, Lim Wie Horig. Leiden, W. G. W. Loggers, Bergen op Zoom en F. Oey, Leiden; voor het artsexamen de da mes C- A. A. Bramlqge, Wassenaar, A. G. A. van Spengler, Dordrecht, idem de heren S. Gratama, Dubbel dam, H. J. van der Haterd, Kerk- rade en A. Stuurman, den Haag; voor het doctoraal examen Neder lands recht de dames A. J. H. Spiele, Enschede, J. van Ommen, den Haag en de heren R. W. Asser, Laren, T. J. Th. Gerritsen, den Haag. CARILLON-CONCERT OP 's PRINSEN VERJAARDAG. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard zal er a.s. Maandag 30 Juni een carillonconcert plaats vinden. De bekende beiaardier, de heer Ferd. Timmermans, stadsbei- aardier van Rotterdam en Schiedam, zal dan op het carillon van het Stadhuis een concert geven van Va derlandse liederen etc. Opdat een zo groot mogelijk aan tal belangstellenden van dit bijzon dere beiaardconcert zal kunnen ge nieten, zal dit concert, In tegenstel ling tot de gebruikelijke carillonbe spelingen, des avonds ten gehore worden gebracht en aanvangen te 20 uur. Het programma van het concert luidt als volgt: 1. Feestmars; 2. Drie Valerius-liederen a) „Com nu met sang van soete tonen"; b) Bede voor 't Vaderland; c) Waer dat men sich al keerd of wend; 3. Menuet (uit di- vertissimento in D) W. A Mozart; 4. a) Mijne Moedertaal, L. F. Brandts Buys; b) Zangerslied, J. A. Hiller; c) Reidansje, C. van Rennes; 5. a) Lippense volkslied; b) Lippe-Det- mold-mars, L. Siede; 6. Hollandse Feestdag (4 boerendansen) Ferd. Timmermans; 7. a) Mars en beiaard lied (uit de Rubenscantatc), Peter Benoit; b) Klokke Roelandt, J. de Stoop; c) De Gilde viert, E. Hulle- broeck; 8. Vlaamse Dans, Oscar van Durne; 9. Impromptu, Ferd. Timmer mans; 10. Wilhelmus. Vrijdag is te Leiden de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering gehou den der C.V. Tieleman en Dros. Blij kens het jaarverslag bedroeg de winst over 1951 868.434. Na af schrijving ad 431.266 en toewijzing aan de bestemmingsreserve voor pensioenverplichtingen ad 432.056, resteert slechts een winst van ƒ5112, zodat geen dividend kan worden uitgekeerd. Ter toelichting van het jaarverslag werd van directiezijde de nadruk gelegd op de in volume, niet in financieel opzicht verminderde export naar Indonesië, waartegen over echter gunstige nieuwe export markten gewonnen werden. Hoe deze markten zich zullen ontwikke len, is in verband met de onzekere en van vele factoren afhankelijke omstandigheden niet te voorzien. Bij de behandeling van jaarver slag, winst- en verliesrekening en balans werd namens een groep aan deelhouders protest aangetekend te gen het bestemmen van een bedrag van 432.056 voor pensioenen voor oud-geëmployeerden, die niet val len onder de uitkeringen van het enige jaren geleden opgerichte pen sioenfonds. Van aandeelhouderszijde werd er de nadruk opgelegd, dat het onjuist is de ruggegraat van het be drijf, het kapitaal, niet in overeen stemming te houden met het ver trouwen, dat dit kapitaal, in casu de aandeelhouders, gesteld heeft in de C V., onder meer nog by de emissie van 1947 ver boven pari, waarna de koers van de aandelen tot even bo ven de vijftig procent is gedaald. Van de zijde van directie en behe rend vennoten werd daartegenover naar voren gebracht, dat de in wezen gezonde onderneming momenteel te kampen heeft met liquiditeitsmoei lijkheden, mede ten gevolge van de abnormale omstandigheden, waar door wel deze bestemmingsreserve pensioenen mogelijk is, (waarmede overigens een belangrijk bedrag binnen het bedrijf gehouden wordt dat anders aan de fiscus ten goede zou zijn gekomen) doch niet de uit kering van een dividend. Na discussie over deze aangele genheid, verklaarde de vergadering zich accoord met de inmiddels reeds geschiede bestemming van dit winst- deel voor de pensioenen van de oud geëmployeerden. Tenslotte werd de heer ir. J. H. Hoog herbenoemd tot commissaris.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2