Loos rumoer rond een processie Het Econ. Instituut voor de Middenstand gaat haar werkzaamheden uitbreiden Commissaris voor de werkgelegenheid Niets is goed genoeg voor baby. Waarom het goed is ons opgroeiend kind te laten testen VRIJDAG 27 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het Katholieke Dagblad van Bre da, „De Stem", schrijft naar aanlei ding van het Protestants protest te gen de gehouden Sacraments-pro- cessie: We hebben Zondagmiddag in Breda de processie ter gelegen heid van de viering van het H. Sacrament van de Niervaert ge zien. Het was een buitengewoon treffend gezicht onder de plata nen langs het stille water de vele vaandeldragers, de verenigings deputaties, de rijen wit-getoogde misdienaars, de priesters en gelo vigen vroom biddend en zingend te zien trekken vóór en achter de troonhemel, waaronder de blan ke Hostie werd meegedragen. Het was een schouwspel, dat ook voor een niet-katholiek, docht ons, niets stotends kon betekenen. Of men knielde of niet knielde, nie mand werd erom lastig gevallen. Het moest zelfs voor een ongelo vige een welgevallig schouwspel zijn om zijn fijnzinnige poëzie. Het paste volkomen in het beeld van een stad als Breda, die onder alle wisselvalligheden van het lot door, toch nog voor 86 procent katholiek is gebleven. Maar wat horen we daar nu op eens? Deze rustige, vrome stoet brengt de verhouding tussen ka tholieken en protestanten in de knel, een deel der bevolking wordt erdoor gekrenkt in zijn diepste overtuiging. Maar mijn hemel, hoe kan men dat in volle ernst volhouden? In andere lan den van gemengde samenstelling trekken processies vrij uit. Zie bijvoorbeeld Duitsland (zelfs on der het Nazibewind!) En in ons land kent het ver boven de Moer dijk liggende Laren ieder jaar zijn St. Jansprocessie, welke vreemdelingen van alle gezindten naar dit dorp doet stromen, zon der dat iemand zich gekwetst voelt. O ja, we weten het: de Grondwet, arresten van de Hoge Raad houden overblijfselen vast uit een tijd, toen de katholieken en het katholicisme niet meetel den in het officiële Nederland. Deze relieken van onverdraag zaamheid hebben een aantal ju ridische puzzles in het leven ge roepen, welke in de allerlaatste tijd door het Bossche Hof zodanig zijn opgelost, dat die relieken hier in Brabant voor een goed deel zijn ineengeschrompeld. Wil men het intussen nog eens over de ju ridische boeg gooien, we gunnen ieder de pret. DE PRINS EN ZIJN MOEDER BEZOCHTEN CIRCUS. Gisteravond heeft prins Bernhard vergezeld van zijn moeder, een be zoek gebracht aan het Cirque Géant op het Vredenburg. Dit is het vroe gere circus Mullens, dat hier enkele jaren geleden zo hevig door brand werd geteisterd. Gelukkig heeft'men de directeur weer te paard geholpen, en thans geeft hij een serie voorstel lingen in ons land, waarbij zijn oor spronkelijke menagerie is uitgebreid met materiaal uit het circus Bouglio- ne te Parijs. EXTRA-BEDRAG VOOR UITKERINGEN OORLOGSSCHADE. Bij de Tweede Kamer is een wets- 'ontwerp ingediend om de bedragen, die op de begroting voor 1952 zijn uit getrokken voor uitkeringen wegens oorlogsschade aan onroerende goede ren en wegens huisraadschade te ver hogen met resp. ƒ28,5 millioen en 14.5 millioen. De regering is na ernstige overwe ging tot de conclusie gekomen, dat versnelling van de uitkeringen we gens schade aan onroerende goede ren gewenst is in verband met de huidige stand van de werkgelegen heid. Om deze reden wordt ook voorge steld de huisraadschade-ui Weeringen tc versnellen door het beschikbaar stellen van een extra bedrag, doch hierbij speelt tevens een rol het feit, dat het uitgetrokken bedrag van 75 millioen gulden niet voldoende was om de eerste termijn van de aan vullende bijdrage nog dit jaar ge heel af te werken. Dit zal wel mogelijk zijn indien het bedrag met ƒ14.5 millioen verhoogd wordt. VERHOGING ZIEKENHUIS- TARIEVEN. In de Nederlandse Staatscourant van heden is bekend gemaakt een wijziging van de prijzenbeschikking ziekenhuistarieven 1952. Als gevolg van kostenstijgingen, voornamelijk de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, mogen dc ziekenhuizen en sanatoria hun tarieven met ingang van 1 Juli a.s. met 0.20 per vcrpleegdag verho gen. „KAREL DOORMAN" VOOR 1 1/2 JAAR UIT DE VAART. Hedenmorgen vroeg is Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" in Rotterdam binnengelopen na afloop van de Nato-vlootoefening „Casta nets". Maandagmorgen kiest het schip weer zee voor een oefenreis in de wateren ibnd Scandinavië. Daar bij zullen o.m. Stavanger en Kopen hagen worden aangedaan. Na deze reis wordt het schip voor anderhalf jaar uit de vaart genomen, omdat er o.m. enige herstellingen moeten worden verricht. Zo zal het vlieg- dek worden vestevigd, dit in ver band met de nieuwe zwaardere vliegtuigen, die voor de marine luchtvaartdienst zullen worden aan gekocht. Wat we echter niet verstaan is, dat men nu ernstig overweegt de eendrachtige viering der eeuw feesten te gaan verstoren en dus het Stichtingsbestuur dat niets met deze aangelegenheid te ma ken heeft in ongelegenheid te brengen, Aan wiens kant ligt dan de on verdraagzaamheid, wie moet men dan beschuldigen van het schep pen van verdeeldheid? Toch zeker de overgrote katho lieke meerderheid van Breda niet. We kunnen ons onmogelijk voor stellen dat de Protestanten in de zen eendrachtig achter de hou ding van de kerkeraad der Ne derlands Hervormde Kerk staan. Onder hen vindt men toch ook tal van ruimdenkenden en eoht-vér- draagzamen. In de loop van Juli zullen de vol gende emigratieschepen vertrekken: 2 Juli „Zuiderkruis" naar Canada; 11 Juli „Nelly" naar Australië (wijzi ging voorbehouden); 16 Juli „Groote Beer" naar Canada; 24 Juli „Water man" naar Zuid-Afrika; 30 Juli „Zui derkruis'' naar Canada. BRAAKMAN MAANDAG AFGESLOTEN. Op resp. Zaterdag en Maandag zul len twee Phoenix-pontons geplaatst worden in het sluitgat van de afsluit dijk van de Braakman. Maandag om ongeveer tien uur zal de Rijkswater staat het werk van definitieve sluiting aanvangen. De verwachting is, dat het sluitponton om ongeveer een uur 's middags tot zinken zal worden ge bracht. Eenheidsboekhouding voor bedrijf en ambacht op komst? Het tijdens de oorlog verwoeste gebouw van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand in Den Haag, zal spoedig uit zijn as herrij zen. De plannen hiertoe bevinden zich reeds in een vergevorderd sta dium. Met het in bezit nemen van een eigen gebouw zullen de werkzaam heden van het instituut aanmerke lijk worden uitgebreid. Een geheel nieuw werkplan, aansluitend op de werkzaamheden, die het instituut in de afgelopen jaren heeft verricht, is opgesteld en bevat vele nieuwe ta ken voor het instituut, welke haar weerklank zullen Vinden niet alleen bij de ïiddenstand, maar bij het ge hele Nederlandse bedrijfsleven. Het instituut stelt zich voor in de toekomst onderzoekingen op soc.- ecnomisch en geografisch terrein meer intensief ter hand te nemen om hier mede een meer efficiente werk methode voor de kleinhandel en am bacht te kunnen propageren. Grote aandacht wordt voorts ge wijd aan het reorganiseren van de administratie in de middenstandsbe- drijven, waarbij men zelfs denkt aan uniforme boekhoudingen voor de onderscheidene bedrijfstakken. Deze nieuwe taken zullen voor het instituut echter geen beletsel zijn, Naar bet A. N. P. verneemt is de zer dagen de benoeming te verwach ten van prof. dr. Fred. L. Polak te 's-Gravenhage tot Commissaris voor de Werkgelegenheid. Met de instelling van deze nieuwe functie beoogt de regering de depar tementale organisatie van de werk gelegenheid te vestigen op een vol doende brede grondslag, welke over eenkomt met het grote belang, van regeringswege gehecht aan handha ving van de werkgelegenheid op een voldoende hoog niveau. Prof. Polak zal in zijn nieuwe func tie onder andere optreden als voor zitter van het interdepartementaal college, dat de openbare werken po litiek coördineert, Aangezien de over heidszorg voor de werkgelegenheid thans in hogere mate dan voorheen is gedecentraliseerd, wordt de com missaris voor de werkgelegenheid voorts aangewezen om het contact te onderhouden met de provinciale be sturen en door deze en hun ressort gevormde organisaties voor de werk gelegenheid. BEDIUJFS VERENIG ING VOOR VACANTIEGANGERS. Over een plan tot oprichting van een kampeer- en vacantiebedrijfsver- eniging werd gisteren gesproken op de jaarvergadering van de raad van afgevaardigden van de Nederlandse jeugdgemeenschap, het overkoepelen de orgaan van alle Nederlandse jeugdverenigingen,. Het doel er van is, zich te onttrekken aan de eis van de Horeca, dat jeugdherbergen en der gelijke zich bij haar organisatie moe ten aansluiten. EERSTE DODE OP RIJKSWEG No. 1 Een week nadat minister Wemmers de nieuwe Rijksweg no. 1, beter be kend als de verbinding tussen Eem- nes en Hoevelaken, heeft openge steld, is reeds het eerste dodelijke on geval op deze weg geschied. Het slachtoffer was de heer K. uit Hoogland, die terugkerend van het vervullen van zijn stemplicht, bij het passeren van hqt kruispunt bij de Bunschoterweg door een auto werd gegrepen. Zwaar gewond werd hij overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort, waar hij korte tijd later overleed. INTERIMREGELING ZIEKTE KOSTEN OVERHEIDSPERSONEEL. De ministerraad heef besloten ook voor 1952 een interimregeling ziek tekosten voor het betreffende rijks personeel in het leven te roepen. Het ligt in het voornemen bij deze rege ling, welke in hoofdzaak gelijk zal zijn aan die vooy 1951, uit te gaan van een verhoogd percentage van 1.9 pet. van de bezoldiging of het loon en ge lijktijdig op te voeren tot 60. (gehuwden) onderscheidenlijk 30. (ongéhuwden) per jaar. om de werkzaamheden, die zij tot nu toe 'behartigd heeft, te blijven uit oefenen. Hierbij wordt vooral ge dacht aan de statistieken van 'het in stituut die in zo brede kring van het bedrijfsleven grote waardering ont moeten. Voal de TIEN MAANDEN GEEIST TEGEN ARTS. De procureur-generaal bij Ihet Am sterdam Gerechtshof mr. J. Hoef- felman, heeft 10 maanden gevange nisstraf geëist, tegen de vijftigjarige arts A. J. B. uit Eindhoven. De ver dachte was gedagvaard wegens het op uitdrukkelijke wens verstrekken van een bepaald soort tabletten aan zijn broer, alsmede wegens het toe dienen van een morfine-injectie, waarop de dood van deze broer was gevolgd. Deze broer, die al geduren de tien jaar, in een inrichting in Soest werd verpleegd, leed aan een longziekte, die hem, volgens de ver dachte ondraaglijke pijnen bezorgde. Door de Utrechtse rechtbank was do verdachte veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. „Wanneer wij dit maar enigszins door de vingers zien, zou het hek van de dam zijn", zo zeide mr. Hoeffel- man. De verdediger mr. J. K. M. Ma- thuisen, vroeg dit „zeer exceptionele" geval goed onder ogen te zien. HAAGSE RECHTBANK. Vloog zijn vrouw naar de keel. De Haagse rechtbank veroordeelde een monteur uit Sassenheim, die in een vlaag van woede zijn vrouw naar de keel vloog, wegens meermalen ge pleegde mishandeling tot een jaar gevangenisstraf, waarvani zes maan den voorwaardelijk met aftrek en met een proeftijd van drie jaar. De onenigheid, waaraan vele huiselijke twisten voorafgingen, had plaats op 4 Januari j.l. De drank en het stuur. Een 31- jarige expediteur uit Oegstgeest, die wegens het rijden in een auto onder de invloed van sterke drank was veroordeeld tot een week gevange nisstraf en voorwaardelijke ontzeg ging voor een jaar, werd thans in hoger beroep door het Haagse Ge rechtshof veroordeeld tot 100. boete of 25 dagen, terwijl de ont zegging uit de rijbevoegdheid hem voor een jaar voorwaardelijk werd opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Zij namen het niet zo nauw. Voor de Haagse rechtbank versche nen twee gebroeders, beiden aanne mers te Rijnsaterwoude. Hun was ten laste gelegd dat zij in de periode Fe bruariMaart 1951 zandmeters zou den hebben bewogen lagere hoeveel heden op te geven aan de aanvoeren de schippers dan zij in werkelijkheid ontvingen. Zij zouden daartoe uit drukkelijk bevel hebben gegeven, door bedreiging met vloeken en ont slag. Beide verdachten ontkenden. Een politieman vertelde als getui ge dat schippers klaagden geen juiste betaling te ontvangen voor de vrach ten die ze aangevoerd hadden, en dat vermoedelijk bonnen vervalst werden. De moeilijkheid was dat de schepen niet geijkt waren. Bij het onderzoek kon men niet uit de ad ministratie komen, maar wel bleek bij nameting dat de opgaven niet klopten met de inhoud der schepen. Tenslotte staakten de schippers. Een kwestie van meten, zeideni de ver dachten. Ondertussen waren de aan nemers failliet gegaan. De uitvoerder V. uit Hazerswoude, eertijds in dienst bij de verdachten, vertelde dat het zand van De Zilk naar Voorscshoten werd vervoerd. Hij moest de lossing noteren. Op be vel van de broers had hij de schip- persbonnen te laag opgemaakt. Om dat hij niet soepel genoeg was bij dit spelletje werd hij vervangen, al dus deelde de officier van justitie mee. De getuige ontkende bedreigd te zijn. Hij wilde het werk niet meer doen. De bouwvakarbeider S. uit Vinke- veen had al evenzeer bedankt voor de eer en was toen met ontslag be dreigd. De verdachten bleven ontken nen. De officier van justitie, schetste uit voerig de bewijsmiddelen en requi- reerde tegen beide verdachten zes maanden gevangenisstraf waarvan vier' voorwaardely k met een proeftijd van een jaar. Uitspraak 8 Juli. Flessentrekker. Een jeugdige Leidse juridisch adviseur, die zich schuldig had gemaakt aan flessen trekkerij, werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. Hij had o.m. voor een kleine ƒ600.— aan boeken gekocht zonder betaling en verkocht die boekerij on middellijk weer in een tweede hands zaak. De verdachte was aan de drank. Er was een jaar gevangenisstraf m.a. tegen hem geëist. Mishandeling. Wegens poging tot zware mishandeling werd eeni Leidse grondwerker door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar. waarvan vijf maanden voorwaardelijk en tot betaling van een schadevergoeding van 150. Tijdens een vechtpartij te Leiden in de nacht van 24 op 25 Februari j.l. had hij een zeker C. v. d. H. met een mes in de rug gestoken. Ver dachte had zich gemengd in een vechtpartij met een vroegere rivaal. De eis was acht maanden met af trek. Motor weggenomen. Een stra tenmaker uit Leiden werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk VooAkom, infectie, van ïuwe. huid.. Houdt zijn kleertjes schoon en zacht. Er wordt genaaid, gebreid, gehaakt voor baby's uitzetje. Niets is immers goed genoeg voor de kleine wereld burger en juist daarom, moeders, moet U er ook op letten, waarmee U die witte wolletjes, die beeldige rose en bleue truitjes van Uw kindje rei nigt. Eehandel ze steeds met de groot ste zorg en was ze daarom uitslui tend in het zachte, alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief", óók reeds voor de geboorte! Alleen dan blijft de wol licht als dons, voelt soe pel aan en ziet er uit als nieuw. Dank zij het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief" bestaat er im mers geen gevaar meer voor krimpen en ver vilten. Ook de lelijke, doffe aanslag, die zeep en gewone wasmid delen zo vaak veroorzaken, blijft hierdoor geheel achterwege. Het „Kleur Actief" houdt bovendien de kleuren frisser en helderder dan ooit! Natuurlijk kan behalve baby's garderobe ook Uw eigen kleding van deze belangrijke voordelen profite ren. Zonder een zweem van angst voor eventuele schadelijke gevolgen, kunt U nu Uw eigen mooie jumpers of vesten en ook tere zijden kleding stukken in het schuimend sop onder dompelen. Ook voor speciale wasjes (gordijnen, etc.) is Castella Wolwas ideaal. Het alkalivrije Castella Wol was met „Kleur Actief" (rose pak) is voor een huisvrouw een even grote hulp op wasdag als de vlekken-ver- wijderende Castella voor de Gezins- was met „Actief Wit" (blauwe pak) Het zorgt voor een grondige reini ging en schaadt de tere weefsels niet. Wol en zijden kledingstukken gaan daardoor viermaal zo lang mee. (Advertentie) met een proeftijd van drie jaar. Te Leiden had hij op 8 Maart j.l., na enige borrels te hebben gedronken, een motor weggenomen. De veroor deelde was verminderd toereke ningsvatbaar. Er was een jaar jeugd- gevangenisstraf geëist. Het is wel van belang dat de voor talen, rekenen en wiskunde, voor lijntekenen en decoratief teke nen, enz. Zodra een jongen of meisje de 6e klas van de lagere school doorlopen heeft, staan vele ouders voor de keu ze van een volgende school. Kan het kind naar de Ulo, naar de H.B.S., naar het gymnasium, naar het semi narie, of kan hij beter naar de am bachtsschool gaan? Voor de meisjes komt de middelbare meisjesschool misschien in aanmerking. Het komt helaas nog veel te dik wijls voor, dat kinderen in de eer ste of tweede klas van de nieuwe school mislukken en dan moet er opnieuw raad geschaft worden. Veel kostbare tijd is er dan verlopen, veel narigheid hebben de kinderen moe ten verwerken en veel teleurstelling is het deel der ouders geworden. De adviezen van het hoofd der school en de onderwijzer zijn zeer ze ker van grote waarde; him oordeel is gebaseerd op jarenlange omgang met de jongen of het meisje. Maar zij steunen soms teveel op extra voor bereidingen voor de toelatingsexa- de ouders. Wanneer zij hun bezwa ren en bedenkingen voldoende heb ben uitgedrukt, kunnen zij de ver dere verantwoording aan de oilders overlaten. Dat doet het bureau trou wens ook. Maar het adviesgevend bureau staat op meer afstand van de ouders en heeft sterkere gegevens aangaande de capaciteiten van het kind en is verplicht overeenkomstig de uitslag van de proeven zijn ad viezen op te bouwen en aan de ouders bekend te maken. Persoonlijke verhoudingen spelen er een zeer ge ringe rol. De lezers hebben uit het voorgaan de wel begrepen wat het eerste deel van het onderzoek omvat. De ver standelijke begaafdheid in haar ge heel wordt met zorgvuldig gekozen opfjaven gemeten. Bovendien wor den de factoren, die het leren en studeren gunstig of ongunstig kun nen beïnvloeden, gecontroleerd. Zo bijvoorbeeld het geestelijk tempo, de geestelijke stabiliteit en het uithou dingsvermogen, de vermoeidheids- graad, de afleidbaarheid, de interes se, de nauwkeurigheid enz. Ook de aard van het denken wordt bekeken, want niet alle mensen denken op de zelfde manier en ook het ene beroep vraagt een andersoortig denkvermo gen dan het andere beroep. Dit eer ste deel van het onderzoek was vroe- ouders eens duidelijk te horen krij gen,» wat eigenlijk de betekenis en de waarde van het moderne test- onderzoek zijn. Velen kennen alleen het woord en verbinden er hoog stens de gedachte aan een beroep mee. Het heeft iets met de beroeps keuze te maken. Maar het blijft voor de meesten een geheimzinnige zaak. En men hoort er zo verschillend over oordelen. De een noemt het reusachtig, de ander vindt het on zin. „Het is onbegrijpelijk, dat iemand in een paar uren tijd mijn jongen nog beter kent dan ikzelf", zei eens een moeder. Ja, het is een feit, dat de menin gen over het testen zeer uiteen lopen. Uit jarenlange ervaring, op gedaan als leider van een testbureau zou ik U iets willen vertellen over dit nieuwe werk schrijft Br. Ca- rolus uit Lisse (Engel) in het maand blad „Contact". In het testonder- zoek wordt gezocht naar de sterke en zwakke kanten van iemands aanleg. In het begin zocht men voor al naar de verstandelijke aanleg Men wilde weten of een kind goed of slecht kon studeren; of het op school de leerstof aankon. Als er lage rapporten binnenkomen, staat men voor de vraag: wil het kind of kan het kind niet? De ouders zijn al gauw geneigd te zeggen: hij kan wel, als hij maar wil. Immers het is niet prettig te geloven, dat de jongen of het meisje dom is. Daar om schuift men slechte rapport cijfers op gebrek aan ijver, inspan ning en goede wil. Vaak volgen er de nodige straffen en standjes op. Maar als het kind nu werkelijk eens niet kan? Dan zijn de ouders toch wel erg onrechtvaardig. Het gebeurt echter ook wel eens, dat de ouders geloven, dat de jongen niet kan, terwijl het in werkelijkheid ge brek aan goede wil is. Aanleg. Ik heb eens een jongen onder zocht, die in de derde klas H.B.S. zat en niet wist of hij naar de afde ling met wiskunde of naar de afde ling zonder wiskunde zou overgaan. Hij had altijd een laag cijfer voor wiskunde. Bij onderzoek bleek, dat zijn aanleg voor dat vak behoorlijk was. Maar bij het begin van de eer ste klas was hij enige tijd ziek ge west en zodoende had hij het begin gemist en het vervolg daardoor niet goed begrepen. Zijn lust voor dat vak was langzamerhand gedoofd, en iedereen geloofde, dat hij er geen aanleg voor had. Hij was verder een jongen met een uitstekende tech nische aanleg. Maar technische ont wikkeling zonder wiskunde is niet goed mogelijk. Het advies luidde: geef deze jongen enige tijd extra wiskundeles, vooral in de beginse len en stuur hem naar de M T.S. voor de afdeling weg- en water bouwkunde. De ouders hebben dat advies opgevolgd, en thans is deze knaap een flinke leerling op de M.T.S., nadat hij de H.B.S. zonder moeite had afgemaakt. Zijn cijfer voor wiskunde was langzaam maar gestadig omhobg geklommen. Zonder het testonderzoek was hij minder gemakkelijk op zijn juiste bestem ming gekomen. Verleden jaar werd een meisje onderzocht, dat voor verpleegster studeerde, maar veel moeilijkheden gaf. Het Wit-Gele Kruis had haar gedurende een half jaar opgeleid, maar tenslotte werd getwijfeld of het meisje wel geschikt was. Het onderzoek wees uit, dat zij totaal ongeschikt was voor die studie. Wel had die vereniging zich veel kosten en teleurstellingen kunnen besparen, wanneer het testonderzoek van te voren was gebeurd. Thans wordt géén enkele leerling meer toegela ten, die niet getest is. Wat eisen? Wat mogen de ouders van de stu die hunner kinderen verwachten, wat mogen ze van de kinderen eisen? Ken juist antwoord op deze vraag kunt U krijgen op een testbureau. Men legt aan het kind verschillende opgaven voor en binnen enkele uren kan de onderzoeker vaststellen of het kind een goed of slecht geheugen h'eeft; goed of slecht begrijpt; zijn aandacht kan concentreren; het tem po van de klas kan volgen; sterk af leidbaar is (d.w.z. gemakkelijk ver strooid bij het leren), enz. Men kan U verder vertellen of hij een goede of slechte aanleg heeft Wanneer moet een kind onderzocht worden? Wanneer het gaat over de studierichting, dan is het onderzoek in het zesde leerjaar het best op zijn plaats. Zijn er. sturiemoeilijkheden, dan is testing op ieder moment aan te raden. Is er twijfel of een klein kind al of niet naar de gewone lagere school kan, dan is een testonderzoek van het hoogste belang op zesjarige leeftijd. Hoe ging vroeger de keuze van een beroep? De kinderen zeiden, waar ze zin in hadden; de Ouders keken naar de liefhebberijen van hun kinderen; zij zochten of er ergens een plaatsje open was om hen te werk te stellen; zij informeerden naar de verdiensten en de vooruitzichten enz. en dan ging de jongen of het meisje aan de slag. Dikwijls bepaalden de Ouders de rich ting van de beroepskeuze. In ieder geval, er werd geen deskundig ad vies gevraagd, omdat niemand dat geven kon. Tegenwoordig is zo'n advies wel mogelijk. Er wordt op de Beroepskeu ze Bureaux een onderzoek ingesteld naar de beroepsaanleg. Dit onderzoek omvat op de eerste plaats de ver standelijke begaafdheid, maar ver der de geschiktheid voor een bepaald beroep. Een kind met een hoge intelligen tie wordt verwezen naar intellectuele beroepen. Daaruit wordt een keuze gedaan, afhankelijk van de speciale verstandelijke capaciteiten: bijv. een speciale wiskundige en rekenkundige aanleg of een bijzondere talenaan- leg; een bevoorrechting in kunstzin nige of technische vakken, enz. Wie liever met de handen dan met het hoofd werkt wordt onderzocht op zijn vaardigheden, zijn technisch in zicht, zijn geheugen, zijn kijk op werkstukken, de breedte van zijn overzicht op samengestelde opdrach ten en verder worden de verschillen de arbeidseigenschappen nagegaan. Vooral op deze komt het aan. Ik noem er U enige: lust in werken, een vlot tempo, accuraat werken, over leg bij het begin en controle aan het einde, zelfstandig kunnen werken, stabiliteit, uithoudingsvermogen, net heid en orde, samen kunnen werken met anderen, sterke behoefte aan be weging en afwisseling, enz. Het hangt van deze eigenschappen af, of een jongen voor een bepaald beroep in aanmerking komt. Gewoonlijk is het een combinatie van verstandelijke, technische en karaktereigenschappen, die de adviseur doen beslissen tot dit of dat beroep. Betrouwbaar. Vanzelfsprekend rijst de vraag, in hoeverre die adviezen betrouwbaar zijn. De stand va de wetenschap is thans wel zover, dat een goed inge werkte adviseur zeer betrouwbare voorlichting kan geven. Maar de tijd die voor zo'n onderzoek nodig is, wordt zeer dikwijls onderschat. Een volledig en goed verantwoord on derzoek is op één dag niet af te ma ken. Juist omdat dies zo haostig moet ötc ucn vcui iici giiuciiuciv vvaa vivjc- ger het hele onderzoek. Tegenwoor- «a?n- ontbreekt er vaak veel aan de dig gaat het veel verder. betrouwbaarheid. Ieder apart. Maar het is wel duidelijk, dat eigenlijk ieder kind op zijn verstan delijke capaciteiten moet onderzocht worden. De ouders en de andere op voeders komen daardoor veel reëler tegenover het kind te staan. Ze we ten dan veel beter wat zij van hun kinderen eisen en verwachten kun nen. Een onwillig kind kan streng aangepakt worden en een kind, dat wel wil maar niet kan, moet begrij pend behandeld worden. Bij de over gang naar de volgende school hebben de ouders grotere zekerheid in de schoolkeuze en besparen zichzelf en hun kinderen veel onaangenaamhe den en veel conflicten, om maar niet te spreken van de kostbare tijd, die verloren gaat. Het ligt ook dikwijls aan de aard en de omvang van de onderzoekin gen, welke nodig z'jn: Bij jonge men sen liggen de verhoudingen vaak een voudiger, maar bij ouderen zijn de omstandigheden dikwijls zeer inge wikkeld. Voor School- en Beroepskeuze bestaan tientallen Bureaux. Laten de Ouders er gebruik van maken. Het is een waardevolle steun voor de opvoeding en voor het kiezen van een gelukkige levensstaat van de kinderen. Maar laten alle Ouders goed beseffen, dat in deze beslissende momenten, waar het gaat over het levensgeluk van de jonge mens, alleen de Katholieke adviseur in aanmerking komt om advies uit te brengen over het Ka tholieke kind. Dit is de eerste foto van de „Rose Mary", de tanker, die onder de vlag van Honduras vaart met duizend ton olie van Iran met bestemming voor Zwit serland. Het schip „ligt aan de ketting" in de haven van Aden in verband met het verzoek van de Anglo-Iraanse Olie Maatschappij tot inbeslagname van de lading olie. De „Rose Mary" ligt gemeerd naast het uitgebrande casco van de „Megalochari".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8