Ingrijpende maatregelen voor gebruik van viswater Prins Bernhard in Limburf iNieuwe jachtwet bij Tweede Kamer ingediend NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE Nationale woningraad fZ)e dame VRIJDAG 27 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Zowel beroeps- als sportvissers zullen er wel bij varen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp waarbij wordt voorgesteld in de Visserijwet bepa lingen tot regeling van de huur en verhuur van visrecht op te nemen. Als gevolg van inpoldering, droog legging, normalisering van rivieren en beken enz., neemt het voor de binnen- en kustvisserij beschikbare areaal voortdurend af, zegt de toelich ting'. Anderzijds neemt het aantal sportvissers voortdurend toe. In verband hiermede is een verho ging van de productiviteit van het nog beschikbare viswater dringend noodzakelijk. Voor een zodanige ver hoging vormen evenwel in het bij zonder de z.g. versnipperde vis rechten een ernstige belemmering. Zolang verschillende personen, ieder rechthebbende op het visrecht van een gedeelte van een water zijn, ge troost als regel geen hunner zich geldelijke offers om de visstand van Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.15 Gramofoonmu- ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek 10.00 Vooi- de kleuters. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.20 T.T. Races. 10.40 Symphonette-orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 T.T. Races. 11.55 Gra mofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.10 T.T. Races. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pia noduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 uur Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 T.T. Races 14.10 Gramofoonmuziek. 14.15 Boek bespreking. 14.25 Koorvereniging. 14.45 Kroniek van Letteren en Kun sten. 15.10 T.T.-Races. 15.25 Omroep orkest en soliste. 16.05 „De Schoon heid van het Gregoriaans". 16.35 Voor de jeugd. (17.15—17.30 T.T. Races.) 17.50 Ronde van Frankrijk. 18.00 uur Nieuv/s. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regelingsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Gramo foonmuziek. 19.15 Tenniskampioen schappen Wimbledon. 19.25 Promena de orkest. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20.8 De gewone man zegt er het zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Amusementsmuziek en Kersenprijs vraag. 21.00 Cabaret, 21.40 Gramo foonmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zon. dag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1930 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. B.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cau serie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. H2.33 Orgel en tenor. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans muziek. 13.50 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld. 14.00 Holland Festival: Concertgebouworkest, koor en solisten. 16.10 Zuid-Limburgs pro gramma. 16.35 Boekbespreking. 16.50 Lichte muziek. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18,00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Gevarieerde muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cause rie. 19.40 „Het Oude Testament deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week" causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Socialistisch commen taar. 21.15 Sti-ijksextet. 21.45 „Onder de pannen", hoorspel. 22.05 Metro- pole orkest. 22.30 Sport. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. dat water te verbeteren, daar geen hunner er verzekerd van kan zijn zelf de vruchten van zijn offer te zullen plukken. Integendeel, vele rechthebbenden op het visrecht maken darvan een zodanig gebruik, dat aan anderen het op een doelmatige wijze uitoefe nen van de visserij in het water, waarvan zij het visrecht hebben, on mogelijk wordt gemaakt. De toeneming van het aantal sport vissers maakt bovendien een rede lijke verdeling van het nog beschik bare viswater tussen beroeps- en sportvissers noodzakelijk. Ook voor de beroepsvisserij is het dringend noodzakelijk, dat maatre gelen worden getroffen ter verbete ring van de productiviteit van het viswater. De genoemde factoren ge ven aanleiding tot vrij ingrijpende maatregelen. Hoofdzakelijk ter bescherming van de beroepsvissers werd reeds bij het pachtbesluit visrecht 1941 een rege ling betreffende de huur en verhuur van visrecht vastgesteld. In het thans ingediende ontwerp is een soortgelij ke regeling voorgesteld, waarbij evenwel naast de onmisbare bescher ming van de beroepsvisserij actieve bevordering van een doelmatig be vissen en van de verbetering van de visstand in sterkere mate op de voorgrond is geplaatst. De aan de in te stellen Kamer te verlenen bevoegdheden op dit punt zijn te zien als een rechtstreeks ge volg van het streven actieve maatre gelen tot verhoging van de producti viteit van het viswater mogelijk te maken. Deze maatregelen grijpen diep in de privaatrechtelijke verhou dingen. Het is ondenkbaar de doeleinden, die in het ontwerp worden gesteld, te verwezenlijken zonder ingrijpen de beperkingen van de vrijheid der rechthebbenden op viswater om dit naar eigen goeddunken te gebruiken, Aan de regeling inzake huur en ver huur moeten andej-e eisen worden ge steld dan aan de regeling van de pacht van landbouwgronden. Wat thans wordt voorgesteld kan dan ook in genen dele geacht worden vooruit te lopen op de nieuwe regeling van het pachtcontract. Laat. men de voorgestelde maat regelen achtewege, dan zal naar de stellige overtuiging van de overheid door een voortdurende achteruitgam van de visstand het beoefenen van do hengelsport langzaam maar zeker on mogelijk worden. Uiteraard zou ook voor de beroepsvisserij het achter wege blijven van deze maatregelen noodlottig worden. Prins Bernhard heeft gistermiddag in een der zalen van het kasteel te Hoensbroek de, door de Limburgse pers en de „Regionale Omroep Zuid" op initiatief van de commissaris der koningin in Limlburg, mr. dr. F. Hotft- ben, op touw gezette, cabaretactiÊ ten bate van het „Anjerfonds" offi cieel ingezet. Deze actie zal hieruit bestaan, dat in zestien Limburgse gemeenten door plaatselijke kleinkunstbeoefenaren en medewerkers van de .Regionale Omroep Zuid" cabaretavonden zul len worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het „An jerfonds". Prins Bernhard had zich bereid verklaard om door loting vast te stellen, in welke volgorde de 16 ge- gemeenten aan de beurt zullen ko men. De uitslag van deze loting was, dat de actie zal beginnen in Venray. Prins Bernhard maakte de feis naar Zuid-Limburg per vliegtuig. Hij landde op het vliegveld Beek. Van daar reisde hij, vergezeld van mr. dr. F. Houben per auto naar Hoens broek. Ontvlucht en weer gegrepen Ondertussen zijn strafregister verlengd Zondagavond ontsnapte uit het Huis van Bewaring te Winschoten de 35-jarige E. C. G. uit Groningen, die nog twee jaar gevangenisstraf voor de boeg had. Door de politie was opsporing gevraagd. Gisteren werd G. te Bolsward gesignaleerd. Na aan houding door de gemeentepolitie be kende hij sedert Zondag zijn straf register weer te hebben verlengd. In Franeker had hij een poging tot op lichting gedaan en te Leeuwarden een rijiwiel en een regenjas ont vreemd. G. wordt heden op trans port gesteld naar Winschoten. ,Tcr vervanging van de jachtwet van 1923 is een ontwerp voor een nieuwe jachtwet gereed gekomen. De bescherming van de landbouw en van enkele wildsoorten, instelling vjin een fonds voor wetenschappe lijk onderzoek, doelmatiger bestrij ding van de stroperij, een verbod van oprichting van eendenkooien en het in het leven roepen van een des kundige jachtraad als adviescollege vooi- de overheid, dit zijn wel de be langrijkste oogmerken van de nieu we wet, waarvan het ontwerp giste ren is ingediend. Een belangrijk verschil met de oude voorschriften is wel, dat de Re gering de jachtvergunningen dras tisch wil gaan beperken door mid del van een stelsel, waarbij jacht velden sleohts voor niet te korte tijd kunnen worden verhuurd. Deze jachtvelden moeten behoorlijke af metingen hebben. Nieuw is ook een regeling voor vergoeding van de schade door wild. Daarmede hangt samen de bescher ming van wildsoorten, zoals het edel hert, reewild, korhoenders, zeldzame roofdieren en sommige soorten trek wild. Daarvoor zal dan een afschot vergunning kunnen worden gewei gerd en de jachthouder zal dan niet aansprakelijk zijn voor de schade door dit wild aangebracht. Voorts is gedacht aan subsidies voor maatre gelen ter voorkoming van wildscha- dc, zoals afrasteringen tegen grof wild. Een heffing van vijf gulden per jachtacte en een jaarlijkse bijdrage van de staat zullen het fonds voor wetenschappelijk onderzoek finan cieren. Strengere maatregelen tegen het stropen, dat in de memorie van toe lichting tot het onderwerp wordt ge noemd een euvel, waarvan men het ernstige karakter helaas nog niet al- WETSVOORSTEL VOOR INKWARTIERING INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel, dat het regelen van militaire inkwartiering, -vervoer en -leveranties beoogt. De behoefte aan een dergelijke regeling werd reeds jarenlang gevoeld, maar de positie van het Nederlandse leger ten op zichte van de buitenlandse bondge noten, die in de afgelopen jaren aan vele schommelingen was blootge steld, heeft het indienen van het wetsontwerp aanzienlijk vertraagd. DOOR „BLAUWE TRAM" GEGREPEN EN GEDOOD. Gisteravond tegen 6 uur is de 62- jarige gehuwde tuinder A. de Z„ ge woond hebbende aan de Veen.kade te Voorburg, op de Parkweg aldaar door de „blauwe tram" van de N.Z. H.V.M. gegrepen en op slag gedood. De heer De Z. kwam uit de Loolaan en wilde met zijn fiets de Parkweg oversteken. Op dat tijdstip naderde de tram uit Voorburg, rijdende in de richting Leiden. Volgens de bestuur der moet de tuinder de tram gezien hebben. Deze was reeds voor drie kwart de rails gepasseerd, toen hij plotseling zijn stuur naar rechts wendde, zodat de aanrijding onver mijdelijk werd. De tram had 45 mi nuten oponthoud. heep, qJioal iuceei! Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voor naamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Do uwe Egberts echte:' voor 73 cent per pakje een heerlijke Engelse melange brengt (Picwick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom gevraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts PICKWICK THEE is in minder dan geen tijd aan het populair worden! De nieuwe PICKWICK THEE - de fijne Engelse melange - is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS! (Advertentie) gemeen inziet, zijn o.a. hogere straf fen voor stropers en verbetering van de voorschriften op het vervoer cn de handel in wild. Het begrip jagen zal een wijziging ondergaan en een ruimere betekenis krijgen, doordat met „wild" ook „schadelijk wild" wordt bedoeld. B.v. noemt het ontwerp de geoorloofde jachtmiddelen met name, met uit sluiting van alle andere. Vandaag en morgen houdt dc Na tionale woningraad zijn algemene ledenvergadering in Hilversum. Te 10 uur vanochtend heeft de voorzitter, de heer A. in 't Veld (wethouder van Amsterdam) de ver gadering geopend. Spreker begon met er zijn vreug de over uit te spreken, dat het be roep op de Nederlandse bevolking voor de kapitaalvoorziening voor de woningbouw met uitstekend succes is bekroond. Hij wees er op, dat de door de nationale woningbouwle ningen bereikte oplossing slechts geldt voor 1952. Voor 1953 en vol gende jaren bestaat ten aanzien van de financiering voor de woningbouw nog slechts weinig zekerheid. De re gering zal derhalve maatregelen moeten nemen, die stagnatie in de woningbouw als gevolg van moei lijkheden in de kapitaalvoorziening kunnen voorkomen. Het onderhoud van het nationale woningbezit vormt nog steeds een groot probleem. Een doelmatig on derhoud van de bestaande woning voorraad is ten minste zo belangrijk als de bouw van nieuwe woningen. Een komende algemene huurverho ging zal derhalve middelen moeten verschaffen om grotere bedragen voor het onderhoud der woningen beschikbaar te kunnen stellen. Enkele gemeentebesturen blijven weigeren om bij de bouw en het beheer van volkswoningen de wo ningbouwverenigingen in te scha kelen. Deze weigering wordt al dus spreker gemotiveerd met zwakke of foutieve argumenten. Het bestuur van de Nationale Woning raad overweegt in gevallen, waarin de zelfwerkzaamheid van de burge rij door gemeentebesturen wordt verhinderd, een proefproces omtrent dc toepassing van de woningwet aanhangig te maken. In verband met een verruiming van de middelen van het Terlingen- fonds zal het mogelijk zijn op een ruimere schaal premiën toe te ken nen voor verbetering van slechte wo ningen van bonafide eigenaren, die wiet in staat zijn uit eigen middelen de noodzakelijke verbeteringen te bekostigen. Aanvragen voor dergelijke premiën moeten bij de gemeentebesturen wor den ingediend. Voorwaarde is o.m., dat met de verbouwing geen aanvang is gemaakt op het ogenblik van in diening varj het verzoek. De beslis sing of de aanvrager voor toeken ning van een premie in aanmerking komt berust bij de gemachtigde van het Terlingen-fonds (particuliere schenking). Het toe te wijzen premiebedrag zal ten hoogste 50 pet. van de gemaakte kosten kunnen bedragen met een maximum vani 50 pet. van 2800. DODELIJK MOTORONGEVAL. Donderdagavond kwam de motor rijder Alberti uit Veeendaal nabij de Buurtlaan van de richting De Klomp toen hij plotseling voor een personenwagen moest uitwijken waardoor ae aldaar lopende wande laar De La Mar werd gegrepen cn tegen de grond geslingerd. Beiden werden naar het Julianaziekenhuis aldaar overgebracht waar de 20 ja rige Alberti aan dc bekomen ver wondingen is overleden. Door kortsluiting ontstond gister middag te ongeveer half drie brand in het vlasbcdrijf M. van Bellegem te Eedc (Zeeland). Een loods, ma chines en 15.000 kg. vlaslokken gin gen verloren. Een grote vlasloods met zwingelturbine kon worden be houden. De vrijwillige brandweer van Aardenlburg bestreed het vuur. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. SPORT 3fclUtip& Ve rliest een penseel 24. Humpo besloot alle geboden van Evelientje ten spijt, naar de hut te hollen en te gaan zien, wat er aan de hand was met zijn voorgevoel. „Misschien heeft Bvelientje mijn hulp wel nodig!" zei hij tegen zich zelf. „Ik zal eens gaan kijken, of ik IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 29) Toen hij dc deur achter Fiske hoorde dichtvallen, keek Franklin op zijn horloge. Het was al tamelijk laat, maar hij wist, dat hij toch niet in slaap zou vallen in de gegeven omstandigheden en daarom ging hij weer voor het raam zitten vanwaar uit hij de stad had zitten bekijken, toen Fiske hem kwam storen. Zijn gedachten waren voortdurend bij Es ther en het gevaar, dat haar moge lijker wijze bedreigde. Hij schold zichzelf voor een dwaas, omdat hij er niet meer op gestaan had, Fiske te vergezellen. Hij liep het vertrek op en neer en hield zich voor, dat Fiske uiterst betrouwbaar was en Esther, als het enigszins te vermijden was. niet aan het geringste gevaar zou blootstellen.Daarop ging hij weer voor het raam zitten en trachtte zich zo bedaard mogelijk te houden. Met bezorgd gemoed liep Fiske de straat op. De door Esther vertelde geschiedenis, over wat zijzelf en de Schumakers in de moordnaoht ge daan hadden, gaf hem stof tot naden ken genoeg. Het geval was raadsel achtiger dan ooit en zijn dubbele taak, welke bestond in het ontmas keren van de moordenaar en het te rugbezorgen van de papieren, werd er niet gemakkelijker op. Fiske vermoedde, dat hij en Frank lin in de vooravond, toen ze naar Es ther waren gegaan, achternagegaan waren en hij voelde zich geneigd, zichzelf te verwijten, dat hy geen betere voorzorgen genomen had. Maar hij had tevoren ook niets afge weten van de jaloerse haat, waarmee Flora Marling bezield was en had dus ook niet kunnen voorzien, hoe ver deze wel gaan zou, om Esther toch maar in de netten der wet te verstrikken. Geleidelijk verhaastte hij zijn schreden. Hij scheen recht op een be paald doel af te gaan. Hij liep enige straten ver en bleef eindelijk voor een smal winkelraam, waarop het woord „Dienstverrichting" stond ge schilderd. staan. Een vrij slanke, ma gere jongen in uniform liep hem voorbij, toen hij er binnen wilde gaan. „Zeg, jog," zei hij bruusk en de jongen bleef staan en keek hem aan. „O. mijnheer Fiske, bent u het?" zei de jongen grinnikend, toen hij hem herkende. „Precies zo," zei Fiske. „Je hebt me wel eens meer geholpen, niet waar? Heb je zin het nog eens te doen, Jimmy?" „Nou, en wat graag mijnheer," antwoordde de jongen der dienst verrichting. Ze gingen samen in een donker hoekje staan en spraken en kele ogenblikken zachtjes en vlug met elkaar. „Nu, denk je dat je het kunt klaar spelen?" vroeg Fiske tenslotte. „Jazeker, mijheer," was het ver- trouwvol gegeven antwoord. „Als je dit er goed afbrengt, dan zal ik zorgen, dat je een plaatsje op mijn kantoor krijgt, zodra je oud ge noeg bent," zei Fiske, de jongen vriendelijk op zijn schouder klop pend en hem een duwtje gevend. „Nou, schiet dan op," zei hij „we hebben geen tijd te verliezen, weet nu precies wat je doen moet.'? De jongen keek Fiske aan en her haalde zachtjes maar duidelijk de hem gegeven opdracht. Ondertussen was Fiske bezig met een briefje te schrijven. Dit stopte hij in een pakje, dat hij de jongen overhandigde. „Je draagt hiermee een hele ver-2 antwoordelijkheid, jog. Laat eens zien wat je kunt!" „Best, meneer", zei de jongen be niets gewaar kan worden." Hij zocht ook een kier in de wand van de hut op en gluurde naar binnen. En ook hij floot zachtjes van verbazing. Hij zag een man met een zwart jasje aan en een grijze hoge hoed op een luik op tillen, dat zich onder de tafel be-, vond en door de opening verdwijnen. Wat is dat nu weef? vroeg Humpo Hotsflots zich af. „Wat moet dat nu met dat luik? Dat is vast iemand die mijn penseel heeft gevonden en het nu gaat verstoppen! Maar dat zit hem niet glad! Ik heb gezien, waar hij het verstopt!" ATHLETLEK. INTERREGIONALE WED- STRIJDEN VAN DE BATAVEN. A.s. Zondag zal dc KAV De Ba taven op de Sintelbaan van het sportpark aan de Leidse Hout haar jaarlijkse interregionale atletiek wedstrijden voor R.K. verenigingen organiseren. En zoals elk jaar. is ook nu weer de belangstelling van de zijde van de athleten zeer groot. Meer dan 250 athleten hebben voor een of meerdere nummers ingeschre ven. Het is dan ook een zeer aan trekkelijke wedstrijd. Immers, naast de persoonlijke overwinning op elk nummer, is er voor de ploeg, die de meeste punten behaalt, een wissel- Ibeker beschikbaar, t.w. de Evcrt Castelein-wisselbeker. De eerste 6 athleten op ieder nummer krijgen piunten toegewezen. Verleden jaar is deze beker ge wonnen door de RKAV Holland te Haarlem. Deze vereniging is ook nu weer met een grote ploeg vertegen woordigd. Daarnaast nemen nog deel: ALO (R'dam), LDA (Den Haag), Wilhelmus (Voorburg), Warmunda (Warmond), Estafette (Amsterdam), Olympus (Alkmaar), Blauw Zwart (Wassenaar), DEM (Beverwijk) en (De Bataven zelf. Al deze verenigingen komen met de grootst mogelijke ploeg naar Lei den. Er worden wedstrijden gehou den voor heren, jongens A, B en C, dames, meisjes A, B en C. Op vele nummers in alle hierboven genoemde groepen zijn een groot aantal athleten genoteerd. ^Ict zijn vooral de loopnummers, welke eon grote belangstelling genieten, terwijl ook de veldnummcrs dikwijls een groot aantal athleten op de boen (brengt. Ongetwijfeld zal deze- wedstrijd een prachtige manifestatie worden van athletiek in katholiek verband. Een aantrekkelijk programma staat er te wachten en als dc weergoden nu maar een beetje moe willen wer ken, zal er een prachtig athlctiek- festijn te zien zijn. Morgen hopen wij op deze wed strijden nader terug te komen. POSTDUIVEN Leidse Concourscommissic. Wed vlucht met oude duiven vanaf Cha- teauroux. Aantal vogels 834, gelost te 6 uur met Z.W. wind, afstand pl.m. 630 km. Ie duif te 14.3.24 uur (1301.49 m. p. min.), laatste vogel tc 15.52.01 uur (1071.94 m. p. min. Uitslag: P. Neuteboom 1; W. v. d. Arend 2, 13, 41, 45; M. v. Steyn 3; P. v. d. Drift 4, 18; J. v. d. Hulst 5; P. dTIacnti 6; A Siera 7, 27; J. Rozicd 8, 19; Gebrs. dc Groot 9, 37, 48; F. Delsasso 10. Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin. Aantal vogels 610, gelost te 7 uur met krachtige Z.W. wind en veel regen, afstand pl.m. 270 km. Ie duif tc 9.55.34 uur (1553.34 m. p. min., laatste vogel tcll.04.41 uur (1112.39 m. p. min. Uitslag: H. v. Riet 1; J. v. d. Assem 2, 39. 49; G. v. Albada 3; J. Noordervlict 4; J. Wansink 5, 47; M. v. Berne 6; G. Teske 7; D. v. d. Nieuwendijk 8, 48; J. Bailey 9, 12, 19, 36; H. v. Klave ren 10. Wedvlucht Jeugdgroep van de L.P.C. vanaf Maastricht. Uitslag: Penseel 1, 2; Pater 3, 4, 17; Bont 5; Hartamink 6, 16; Janscra 7; Driessen 8, 13, 14, 15 Zwart 9, 12; de Haas 10. slist en ging er vandoor. Fiske keek hem na, tot hij in een taxi gestapt was en wandelde op zijn gemak dezelfde richting uit. die oe taxi genomen had. Een kwartier later belde een bood schappenjongen in uniform aan de deur voor het personeel van een huis op de West End Avenue. Toen hij eindelijk door een slaperige dienst bode opengedaan werd, zei de jon gen, dat hij een telegram kwam bren gen voor Miss Molly Parker. „Ja, die woont hier", zei de dienstbode. „Ik zal wel voor haar af tekenen. Had je dat telegram niet tot .morgenochtend kunnen bewaren." „Ik heb opdracht gekregen het aan haar persoonlijk te overhandigen", zei de jongen. „Wat is er dan? Iemand dood soms?" vroeg dc vrouw, hem wan trouwend aankijkend. „Weet ik dat?" zei de jongen.-„Ik 4noct het haar persoonlijk afgeven." De jongen bleef wachten en wilde het telegram niet aan de dienstbode overgeven. Er heerste even een krib big zwijgen. „Noudan zal ik haar wel roe ipen", was eindelijk het norse ant woord. De jongen wachtte rustig in de duisternis. Eindelijk hoorde hij lich te voetstappen de trap afkomen en toen zei een zachte stem iets tegen hem. „Bent tv Miss Polly Parker?" vroeg de jongen. „Ja," antwoordde het meisje. „Ik heb een boodschap voor u. Ik moet op antwoord wachten." Met bevende handen nam Esther het pakje van dè jongen aan. Ze opende het en uitte een kreet van schrik, toen er een stukje grijs zijden franje uitviel. Ze raapte het haastig op en las het gekrabbelde briefje, dat erbij was. Waarde Miss Hendrick, Verwissel met Jimmy van kleren en kom' in zijn uniform het huis uit. Ik zal op u wachten in de zijstraat met een taxi. Ik sluit uw stukje franje hierbij in ten bewijze, dat het eerlijk spel is. U weet, dat het aldoor in mijn bezit is geweest en u behoeft dus niet voor misleiding te vrezen. Breng het vooral mee en wees niet bang. Stanley Fiske. Toen Esther van het briefje op keek, zag ze dat de jongen al bezig was, zijn uniformjas los te knopen Ze stonden in een afgesloten portaaltje. „Wacht even," zei Esther, dan ga ik naar het kamertje hiernaast. Gooi me dan je pakje door de deur toe." Ze aarzelde even en vroeg: „Maar., hoe moet jij hier dan vandaan ko men?" En meteen kreeg ze een inval. „Ik weet het al. Ik ga even naar bo ven en haal een japon en een man tel. Die trek je aan. wacht hier er gens in het donker, tot de kust veilig is en ga er dan mee de straat op." Zonder een ogenblik tijd te ver liezen snelde Esther naar boven en kwam terug met haar japon en man tel. Daarna verdween ze in het ka mertje en stak zich in het uniform van de boodschappenjongen. Toen ze eruit te voorschijn kwam, met de pet diep in haar ogen getrok ken, scheen ze een tengere, m'aar snoezige boodschappenjongen. „Weet u nu precies wat u doen moet, juffrouw?" vroeg Jimmy, het meisje dat voor hem stond bekij kend. Hij had ondertussen met moei te haar japon aangetrokken en stond verlegen, onhandig, lachend en toch ernstig, voor haar. Esther herhaalde de haar door hem gegeven instructies. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5