RIJNSTREEK Nieuwe kosten voor gasbedrijf Bondsvoorzitter over taak van werkmeester in bedrijf ZaCcati jas NOLET' S Herenmode-magazijnen Leidse Mater Amabilis-school reikte 29 getuigschriften uit Is koffie schadelijk voor de gezondheid? Matig gebruik schaadt niet Zwemdiploma behaald door 53 jeugdige Golfbrekers VRIJDAG 27 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gemeentelijk nieuws Alphen a. d. Rijn Verzwaring van electrisch kabelnet nodig In September heeft de wrn. dir. van het gasbedrijf, de heer J. Ploe ger, verschillende maatregelen geno men, teneinde een voorlopige voor ziening te treffen voor de oplossing van de moeilijkheden inzake de gas- voorziening. Deze bestonden in hoofd zaak in het aanschaffen van een pro- paantank en het buiten bedrijf stellen van de oude kameroven. De wrn.-dir. wees er echter na drukkelijk op, dat deze oplossing niet gezien mocht worden als een blij vende, maar dat er naar gestreefd moest worden zo spoedig mogelijk aansluiting bij Leiden te zoeken. Hiertoe werd in de raadsvergadering van 6 December 1951 besloten. De onderhandelingen met Leiden om tot afsluiting van een overeen komst te komen tot inkoop engros van het benodigde gas teneinde het eigen productiebedrijf te kunnen stopzetten vorderen door verschil lende omstandighden evenwel zoveel tijd, dat het zeer de vraag is, of met ingang van 1 Januari 1953 een begin gemaakt zal kunnen worden met de levering van gas door Leiden. Aan gezien inmiddels de toestand van de 8-retortsoven nr. 7 zodanig is ver slechterd, dat deze ieder ogenblik kan uitvallen, is het noodzakelijk ge durende de overbruggingsperiode en kele maatregelen te treffen, teneinde de gasvoorziening te waarborgen. De dir. meent dit te kunnen bieden door de aankoop van een nog ongebruikte 9-retrots-volgeneratoroven, welke zich bevindt in de stilgelegde gasfa briek te Groenlo en waarvan de koopsom, met toebehoren, bedraagt 4000. De kosten van demontage al daar en van de opbouw te Alphen a. d. Rijn worden inclusief transport kosten geraamd op 14.000. In v£ .'gelijking tot de koopsom ad ƒ81.000 des tijds van de 10-retorts- oven menen B. en W. dat het hier een zeer voordelige aanbieding betreft, welke in de gegeven omstandigheden geaccepteerd dient te worden. Electrisch kabelnet. In verband met de uitbreiding van de gemeente en de toename van het stroomverbruik is het noodzakelijk over te gaan tot verzwaring van h,et kabelnet. De nieuwe kabels zullen gelegd worden van N.V. Herngreen's fijnhouthandel naar het hoogspan ningsstation bij N.V. v.h. D. v. Oordt en Co. en het hoogspanningsstation aan de Bloemweg. Hiervoor zijn no dig 12000 meter kabel en 4 zinkers. Voor de aankoop van de kabels wer den bij raadsbesluit 27 April 1951 reeds credieten toegestaan van 106.400 en ƒ208.605. In eerstge noemd bedrag waren begrepen de kosten van het ingraven en leggen van 3500 meter kabel van N.V. Hern green's Fijnhouthandel (Steekterweg) tot de watertoren Prins Hendrik straat en het baggeren en trekken van een zinker door de Gouwe, ten bedrage van 15.800. De totale kos ten hiervan worden geraamd op 64.750, zodat het hiervoor nog te verlenen crediet f 49.670 bedraagt Van dit bedrag is 29.870 nodig voor het ingraven en leggen van 8500 M. kabel en 19.800 voor het baggeren en trekken van 3 zinkers. Om de stroomafgifte en de maxi male belasting in de delen van het net te kunnen meten en eventuele overbelasting tijdig te onderkennen, wil men van de voorgenomen wijzi ging in het kabelnet gebruik maken om het uit 3 secties bestaande kabel net te voorzien van 3 maximpraphen, waarvan de kosten rond 8000 be dragen. Voor het reinigen van de olie in de transformatoren is het gewenst te beschikken over een olie-centrifuge met doorslagapparaat. Nieuwe Chr. Lagere Landbouw school. De Chr. Lagere Landbouwschool is in enkele lokalen in een oude school gebouw aan de Raadhuisstraat der mate slecht behuisd, dat de toestand mede op advies van de inspecteur van het landbouwonderwijs niet langer acceptabel is. Er zijn intussen verge vorderde plannen tot stichting van een nieuw schoolgebouw. De school wordt geacht mede te zijn in het belang van de gehele Rijn streek. In 1950 bedroeg het aantal leerlingen 107, waarvan er 29 af komstig waren uit Alphen aan den Rijn. Het karakter van Alphen aan den Rijn als centrum-gemeente komt mede door de aanwezigheid van deze school tot uitdrukking. Het schoolbestuur zag gaarne, dat de gemeente bouwde. De moeilijkheid om gelden hiervoor aan te trekken was voor de gemeente een belemme ring hiertoe. Het staat nu vrijwel vast, dat het schoolbestuur hierin wel zal slagen. Provinciale staten stellen zich ga- Gemeenteraad. De gemeenteraad van Alphen a. d. Rijn vergadert Maandag a.s. om 19.30 uur. Óp de agenda komt o.a. voor: Voorstel B. en W. betr. subsidie aan Kleuterschool te Boskoop voor kinderen uit Al phen, die deze school bezoeken; Aan schaffing van leermiddelen door R.K. lagere school i.v.m. vernieuwing godsdienstonderricht; wijziging ver ordening vleeskeuringsdienst kring Alphen a .d. Rijn; Verkoop perceel bouwterrein aan de heer S. D. v. Hemsbergen; Crediet vo:r straataan- leg aanleg gas en electriciteit en water in Bilderdijkstraat; Bouw van een Chr. lagere landbouwschool (kos ten ƒ85.000); Verzwaring kabelnet van electriciteitsvoorziening; Voor zieningen inzake het gasbedrijf. rant, tot wederopzegging, voor 1/3, voor aflosing en rente. Indien de ge meente het overige voor haar reke ning zou nemen, kan de bouw tot stand komen De bouwkosten zijn geraamd op totaal 85.000. Bij een aflossing in 40 jaren en 4yK pet. rente zou de garan tie voor de gemeente ten hoogste 2970.38 per jaar bedragen. N.K.J.B. PUZZLE-RIT De N.K.J.B. heeft in samenwer king met de J.G., Donderdagavond 'n puzzle-rit georganiseerd, die alle lof heeft verworven van de bijna 60 deelnemers (sters) Om zeven uur kon worden inge schreven en dadelijk daarna gestart bij de St. Josephzaal. De deelname was buiten verwachting groot en niet minder verrassend was het, en thousiasme, waarmede allen de rit hebben uitgereden. De route leidde door diverse stra ten van Alphen naar Zwammerdam, Bodegraven, Bodegraafse Meije, Oit- jespad, Nieuwkoop, Zwammerdam en langs de Lage Zijde terug naar Alphen, over een afstand van 35 km. 34 Heren en 22 dames reden op hun best, on? een prijsje te bemach tigen. Dit gelukte dc dames N. Schipper, le prijs met 5 straf punten; R. Balk, 2e prijs, 6 strafp.; Th. de Heij, 3e prijs, 9 strafp.; N. de Neij, 4e prijs, 14 strafp. en C. de Heij, 5e prijs, 15 strafp.; en de heren B. Ha verkamp, le prijs, 10 strafp.; J. Breukel, 2e prijs, 12 strafp.; P. Ekel- schot, 3e prijs, 13 strafp.; G. Bosman, 4e prijs, 14 strafp. en G. van Egmoncl 5e prijs, 15 strafp. Voor 't verwerven van het hoogst aantal strafpunten (107) kreeg Chr. de Jong een troostprijs. De deelneemster, mej. R. Balk, veroorzaakte in Nieuwkoop enige sensatie. Haar route-kaart woei de Nieuwkoopse plassen in. Onverwijld sprongenenkele gedienstige jonge mannen in een roeiboot en vochten om het hardst, de drenkeling weer op het drogen te brengen. Na afloon sprak de aalmoezenier, kap L. Biemans, de opgetogen schare in de St-Josephzaal toe, dank te de deelnemers(sters) en vooral de organisatoren voor hun bijdrage tot het welslagen. Meteen werd de af spraak gemaakt, om in Augustus weer een keertje, per rijwiel, te gaan puzzlen. Donderdag zijn voor het eind examen H.B.S. A allen hiervoor in aanmerking komende leerlingen van de Chr. H.B.S. te Alphen geslaagd. De namen zijn: H. Breekveld, Bode graven A. de Bruin. Gouda; H. v. Ede, Bodegraven; Nel. HabermehL Alphen; H. Kok, Alnhen; Ria den Ouden, Boskoop; Tineke Plaats man, Boskoop; Ineke Spek, Boskoop en Nel Verduijn, Alphen. BOSKOOP 50 JAAR GETROUWD. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat het echtpaar Cornelis Wilschut en Neeltje de Groot in het huwelijk zijn getreden. Het is tevens vijftig jaar geleden, dat zij zich te Boskoop vestigden. Eeiden zijn 73 jaar en ge nieten nog een goede gezondheid. Het jubilerende echtpaar heeft 7 kinde ren en 10 kleinkinderen. Oud-leerlingen Tuinbouwcursus. Op de Juni-vergadering van deze ver. was tevens aanwezig, de heer T. J. Gerkema, leraar aan de avondcur sus. Tot jury, voor de beoordeling van het materiaal, werden aangewe zen de heren Ramp, de Jong en Ra- vestein. De heer B. G. Koetsier be haalde 6 punten; de heer J. J. v. d. Berg 2 punten; de heer C. Verboom Jr. 8 punten. Hierna stond een benamingswed strijd op het programma. Door de voorz. en de heer de Vogel was een veertigtal takken verzameld, welke door de leden moesten worden gede termineerd. Door allen werd met veel animo aan deze wedstrijd deel genomen. De uitslag zal op de vol gende vergadering worden medege deeld. Voor de excursie naar Gent bestond zoveel belangstelling, dat deze reeds werd volgeboekt. GDS. Programma voor Zater dagavond: GDSRVC, 6 uur, WGJ GDS H, 6 uur. Deze wedstrijden zijn voor de zomeravondcompetitie. Voor de komende Zondagen zijn door GDS nederlaagwedstrijden ge organiseerd. Voorlopig werd door zes verenigingen ingeschreven. Voor a.s. Zondag is vastgesteld GDSBode graven I, half drie. HAZERSWOUDE Geboreru: Johanna Catharina, d. van C. L. de Boer en M. C. de Jong; Michaël Theodorus Josef, z. van M. J. Kompier en M. C. Heemskerk; Robertus Cornelis, z. van F. Plas- meijer en J. C. Verhaar. Ondertrouwd: N. van Maanen 36 j. te Woerden en F. Slappendel 32 j.; J. Cok 25 j. te Koudekerk aan de Rijn en J. P. van Dijke 21 j.; A. van der Zwan te Leiderdorp 26 j. en J. Sepers 23 j. KOUDEKERK Ter viering van de verjaardag van Prins Bernhard houdt het fanfare korps „Kunst na Arbeid", een muzi kale rondgang door het dorp. Ook zullen er deze dag anjers worden aangeboden ten bate van het Prins Bernardsfonds. NIEUWKOOP Geboren: Dirk Jacobus, z. van K. ,C. Rommen en S. Verzijden; Anna Wilhelmina Maria, d. van J. Pieterse en M. C. Bergonje. Ondertrouwd: H. Schaap 28 j., te Huizen en C. Noordergraaf 22 j. ROELOFARENDSVEEN Viering verjaardag, prins Bernhard. Voor de eerste maal in de geschie denis van Roelofarendsveen heeft het Oranje-comité besloten de verjaardag van prins Bernhard op Zaterdag 28 Juni met enige luister te gaan vie ren. Geheel in de lijn vani onze spor tieve prins, heeft men gemeend dit het beste te kunnen doen met een sportmiddag. Het programma hiertoe bestaat uit een zeepkisten-race voor schoolgaande kinderen, jongens en meisjes te 2 uur n.m. in de Spoor straat. Sprietlopen voor dames en heren 's namiddags te 4 uur nabij de Vei ling. Hardlopen voor dames en heren te 7 uur n.m. op het DOSR-terrein. De muziekver. „Liefde voor Har monie" zal het geheel muzikaal op luisteren. Natuurlijk wordt op grote belangstelling en deelname gerekend. Vermelden we tenslotte nog dat de traditioilele Oranjefeesten dit jaar gehouden worden op 9, 10 en 11 Sep. tember. Voetbal voor ouden van dagen. Vanwege de zeer sleschte weersom standigheden kon vorige week Zon dag de vastgestelde voetbalwedstrijd DOSB. I tegen RCD I uit Bovenkerk t.b.v. de uitgaansdag voor de ouden van dagen niet doorgaan. Dank zij de medewerking van beide voetbalver enigingen is deze wedstrijd thans wederom vastgesteld op as. Zondag middag te 2.30 uur op het DOSR-ter rein. TVPPII 10 vinBer «yst- t II blind rhythm. STFND 4talen (130lflttar" grepen p. minuut) Gegarandeerd in 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) Kath. Werkmeesters, Leiden De Kath. Werkmeesters, Kring Lel- dat ook de werkgever zijn volle aan- den, hielden Woensdag in de zaal - - - - Hoogl. Kerkgracht 40, hun laatste ledenvergadering vóór de zomerva- cantie, die, ondanks de verkiezings uitslagen in de stad, buitengewoon goed bezet was. Voorzitter van Schaik memoreerde dit ook in zijn welkomstwoord aan de geest, adv., rector van Vugt, bondsvoorzitter v. Kouwen en de aanwezige leden. Na afwerking van diverse agendapunten behandelde de heer van Kouwen „De taak van de werkmeester in het be drijf". De moeilijkheden, die zich voor doen in de bedrijven, zijn problemen waarvoor ook de werkmeester zich geplaatst ziet. Van hem moet toch een kracht uitgaan, maar niet meer als vóór de oorlog, toen de arbeider bang was voor de baas, die, daartoe aangezet door de werkgever, aldus moest optreden. Thans wordt van hem gevraagd een goed organisatie talent om met de arbeider tot een zo groot mogelijke productie te komen. In Amerika constateert men, dat mede door inschakeling van de lagere lei dinggevenden betere resultaten wor den bereikt. Vroeger werd alles van van bovenaf geregeerd door hen, die een titel op school behaald hadden, en de lagere functies hadden daarbij niets te vertellen. Maar sinds men ook de werkmeester er bij haalt om met de topleiding het productieproces te behandelen, werden goede resulta ten bereikt. Het feit, dat het in Amerika moge lijk is om van een lage functie in het bedrijf tot de hoogste functie te ko men, laat zien hoe de tijdsomstandig heden zich wijzigen. Ook in ons land wordt met aandacht deze ontwikke ling gevolgd en in diverse grote be drijven zijn reeds verschillende rap porten in bestudering, die aantonen, Donderdag 26 Juni. Gewonnen of verloren, wy doen net alsof er niets aan de hand is, alsof er geen verkiezingen geweest zijn, en gaan doodrustig verder u te ver tellen wat u weten moet. Daar is b.v. een bericht voor de junioren en ad- spiranten van Docos. Zij moeten zich morgenavond om kwart over zeven verzamelen bij het St Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel. Er is daar gelegenheid tot omkleden. Daar na vertrekken de leden gezamenlijk naar het spurtveld waar om 8 uur het défilé ter opening van de Leidse Sportweek begint. Aan hetzelfde mogen we nogmaals de leden van de R.K. Gym.ver. „Vic torie" herinneren. Zij worden om kwart voor acht op de Kaasmarkt verwacht (in uniform). Zojuist deelt de Eltax ons mede, dat de N.V. aan dc fa. Th Zitman en de Machinefabriek Overrijn opgedra gen heeft de fundering te leggen en de staalconstructie te plaatsen voor de nieuwe garage met werkplaatsen aan de Zoeterwoudseweg. Nog voor de komende winter hoopt de Eltax deze nieuwe garage in gebruik te nemen. Wanneer u a.s. Zaterdagavond mu ziek hoort in de omgeving van de Waardgracht, weet dan, dat deze be stemd is voor de heer A. Ouwerkerk, Waardgracht 31, die Zaterdag zijn 45-jarig jubileum viert in dienst van Gebrs. Van Hoekens Houthandel. De Chr. Muziekvereniging „Concordia" vindt dit aanleiding tot een serenade. Hedenmiddag om tien over half drie is er brand uitgebroken in een motorbootje, dat in het water van 't Rapenburg lag gemeerd, ter hoogte van perceel 52, dus tegenover de Universiteit. De eigenaars waren be zig de boot te repareren, toen er door nog onbekende oorzaak brand uitbrak, die een hevige rookontwik keling tengevolge had. De brandweer was zeer snel aanwezig en bluste de brand met enige schuimblusappara- ten. Aan weerszijden van het Rapen burg en op de Nonnenbrug zag het zwart van de mensen, die deze „scheepsbrand" in Leiden wel een aardige attractie vonden, een pret tige afwisseling in him middagwan delingetje. STADSKOK dacht aan deze kwestie besteedt. Dit is vooral voor de jongere ge neratie een prachtig vooruitzicht, die door zelfontwikkeling succes kunnen behalen. De Bond staat hen bij met zijn bibliotheek ,die ruim voorzien is van sociale en economi sche werken. Spr. behandelde ook de taak van de baas om op menselijke wijze met de arbeiders om te gaan. Met voorbeelden werd aangetoond waarom vele ar beiders mislukt zijn voor hun gehe le leven, door verkeerde omgang van baas met arbeider. Een vergelij king werd gemaakt met een gezin, waarin vader en moeder met tact hun kinderen van klein tot groot op voeden. Zo kan men ook in een be drijf op dezelfde wijze goede resul taten bereiken, waarbij vooral men gewaarschuwd moet zijn tegen de cellenbouw van de C.P.N. Hierop toe te zien is ook vooral een taak van de baas. Dit mag in zijn afde ling niet voorkomen. Met deze waar schuwing besloot spr. zijn betoog, dat met de grootste aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Nadat door enkele leden over dit onderwerp vragen waren gesteld, die door de spr. waren beantwoord, dankte de voorzitter de heer van Kouwen voor zijn duidelijke uiteen zetting. Tenslotte volgde nog een mededeling over de deelname aan de werkmeestersretraite. Waarom zoudt U een onbekend merk regenjas kopen, als U een originele wereldbekende (dubbel Egyptisch katoen) kunt kopen voor 49.75 in Haarlemmerstraat 206, Botermarkt 9 Bij iedere jas een certificaat vooi- volledige fabrieksgarantie. 6522 (Advertentie) STREMMING VERKEER- Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Waardstraat en het gedeelte van de Munnikenstraat tussen de Trompstraat en de Van Galenstraat, met ingang van heden tot en met 5 Juli 1952 gesloten zullen zijn voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. 6542 Leidse Universiteit Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen: mej. P. van der Pol, Voorburg en de heer P. Sierat, Leiden. Voor het candidaatsexamen Neder lands recht: de heren J. A. v. d. IJs- sel. Wassenaar; J. de Kreek, Wasse naar; F. J. de Mol, Rotterdam; W. R. Uithof, Den Haag; P. v. d. Hoek, Rotterdam en J. Krantz, Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Christiaan, z. v. M. de Jonge en V. Abrahams; Robert Wil lem, z. v. W. Pannekoek en A. Eick- hoff. Gehuwd: W. J. A. van Hoek en J. I. M. Berendsen; I. van Leeuwen en J. C, van der Steen; C. de Jonge en C. M. H. Rouchard; W. van Putten en J.-J. M. Zitman; P. Dool en M. C. Sierag; C. J. Jansen en S. J. Buis; J. van den Berg en M. den Dekker. Overleden: A. C. Straver, zoon, 6 j, Scheepsberichten BLIJDENDIJK 26 Juni v. R'dam- New York. FAIRSEA A'dam-Sydney 26 Juni 70 m. O. ten Z. Malta. GRO TE BEER 26 Juni v. Halifax-New York. INDRAPOERA 26 Juni v. Su- rabaja-Panarukan- JOHAN VAN OLDENBARNEVELT Sydney-Sura- baja 26 Juni dw. Flores, MODJO- KERTO Balikpapan-R'dam 27 Juni te Makassar. PRINS MAURITS Chi- cago-R'dam 26 Juni n.m. te Lehavre. SIBAJAK R'dam-Wellington 26 Juni weer: (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRU WARM Over het algemeen weinig be wolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vannacht iets minder koud. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 28 Juni: zon op 4.22 en onder 21.04. maan op 10.43 en onder 23.39 uur tiet uWi in Ewurfia De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO zwaar bew. 21 C. STOCKHOLM onbewolkt 22 HELSINKI onbewolkt 18 EDINBURGH zwaar bew. 21 LONDEN zwaar bew. 25 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM' licht bew- 16 GENèVE onbewolkt PARIJS onbewolkt 26 BORDEAUX zwaar bew. 32 NICE licht bew. 27 BERLIJN onbewolkt 18 FRANKFURT onbewolkt 22 MüNCHEN onbewolkt 18 WENEN zwaar bew. 20 LOCARNO licht bew. 31 470 m- N.O. Sombero-Curagao. VEENDAM vertr. 27 Juni ca. 13 u. v. R'dam-New York. WATERMAN R'dam-Halifax 26 Juni 190 m. W. ten Z. Fastnet Ierland. Tot sluiting van de cursus (No vemberMei) van de Mater Amabi- lisschool te Leiden werd gisteren in het gebouw van de R.K. Vakschool aan het Galgewater een feestelijke slotavond gehouden, waarop vele ouders en genodigden aanwezig wa ren, o.a. mej. C. Herr diocesaan leidster, mevr. Taverne, voorzitster van het diocesaan bestuur, mej. M. Schreurs, directrice van de Vak school, enige docenten en een aantal verloofden van de meisjes, die deze cursus hebben gevolgd. Zij werden allen verwelkomd door mej. M. Noordman, leidster van de M. Am.- school te Leiden. De leerlingen voerden enige toneel stukjes op en lieten, onder leiding van Evert Castelein, enige oude dansen zien, een Cotillon en een Quadrille, die buitengewoon sierlijk werden uitgevoerd, hetgeen de aan wezigen zeer waardeerden. Mej. Schreurs reikte de getuig schriften „uit aan 16 leerlingen die van het eerste naar het tweede jaar gaan: R. de Boer, N. Castelein, R. Castelein, R. van Diemen, M. Hen- HET MEEST BEKENDE bestand deel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie bevat 100 milligram van deze stof. Coffeïne verwijdt de bloedvaten: hersenen en nieren worden na kof- fiegebruik met meer bloed door stroomd. De prestaties van het hart worden door coffeïne vergroot: het bloed gaat sneller stromen, het aan tal polsslagen per tijdseenheid neemt toe. De spieren van de darm worden door deze merkwaardige stof geprik keld en ook de andere spieren van het lichaam ondergaan zulk een to- niserende werking. Ten slotte stimu leert coffeïne ook de afscheiding van maagsap en het verhoogt de prikkel baarheid van de zenuwcellen. DOOR DEZE WERKINGEN is het begrijpelijk dat na een flinke kop koffie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit gevoel. Zelfs op het einde van de dag kost de denk-arbeid na koffie-gebruik weinig moeite. Ook de fantasie is na het drinken van koffie levendiger dan anders. Tegelijk is hier echter n ver klaard waarom patiënten met maag- en darmziekten of met stoornissen van de galwegen koffie vaak minder goed veixlragen. Sommigen vertellen dat zy er krampen van krijgen. IS COFFEÏNE SCHADELIJK voor het lichaam? Daar is geen kort en duidelijk aantwoord op te geven. Het „goed" en „slecht" voor onze ge zondheid is immers maar zeer be trekkelijk. Een onschuldige vloeistof als wa ter kan onder bepaalde omstandig heden of in abnormaal grote hoe veelheden zelfs schadelijk zijn. Phi lips de Schone dronk na intensieve sportbeoefening schoon water en bleef op slag dood! Stoffen als arsenicum en strychni ne, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoe veelheden een waardevol genees,- middel zijn bij zwaktetoestanden. Zo kan men gemakkelijk langs el kaar heenpraten. Over de koffie doet men dat al sedert het jaar 1600. De discussie over het al of niet schade lijk zijn van het koffie drinken is nog steeds niet gesloten. Ondanks talrijke waarschuwingen en velerlei bezwaren is het koffiegebruik in West-Europa voortdurend toegeno men. derson, W. van der Heijden, N. Ker- stens, C. Kuipers, T. Kuipers, C. Kop pers, L. Laterveer, D. van Leeuiwen A. van Lgeuwen, beiden uit Qud- Ade, G. Ortmeijer, L. Steenbergen, C. Thijssen, T. Vijlenbroek en T. Versdhragen. Vervolgens ontvingen 13 leerlingen, die van 't tweede naar het derde jaar gaan, hun getuig schrift: B. Barendse, C. van Diemen, Zoeterwoude, N. van Gerven, M. Goozen, Q Hartman, R. de Jong, T. Juffermans, R. Kuipers, C. Luibbe, J. Mank, B. Mooijekind, R. Vlasveld, Zoeterwoude, en C. Weber. De direc trice wees in het bijzonder op de vele werkzaamheden, die mej. Noordman voor de cursus met veel toewijding en opgewektheid heeft verricht. Mej. Herr zette voor de ouders nogmaals het doel van de Mater Amabilis-school uiteen: door het ge ven van theoretische en practische lessen de meisjes te vormen tot „be minnelijke moeders" naar het voor beeld van Moeder Maria. Spreekster wenste de leerlingen geluk met de behaalde resultaten en spoorde hen aan de lessen trouw te blijven vol gen ook al kost dit soms de opoffe ring van vrije avonden. De avond werd besloten met een „gezellig samenzijn", voor de leer lingen het slot van een cursus-half jaar en voor de ouders een prettige kennismaking met de Mater Ama- bilisschool. VOOR JONGE KINDEREN is kof- heid altijd funest. fie schadelijk. Voor volwasenen kan men ditzelfde zeker niet zeggen. Wie geen koffie gewend is krijgt van dit genotmiddel weliswaar een gevoel van sterke onrust. Zulke mensen breekt het zweet uit en zij worden maar al te vaak geplaagd door heftige hartkloppingen. Op diegenen die regelmatig koffie gebruiken is de invloed juist anders om. Zij voelen zich lichamelijk en geestelijk tot meer in staat en zij zyn dat ook werkelijk. Op hen heeft kof fie juist een kalmerende invloed. Door overmatig koffiegebruik kan men zijn lichaam wel schade toe brengen. Dat ligt dan niet zozeer aan de koffie, dan wel aan de onmatig heid, want die is voor onze gezond- Gisteravond behaalden 53 leden van de R.K. Zwemvereniging „De Golfbrekers" het zwem-diploma in de Leidse Overdekte. Geen enkele candidaat werd afgewezen. Er was zeer veel belangstelling voor het zwemmen, dat een vlot verloop had onder leiding van de bondsofficial N. J. Moonen en de chef-badmeester, de heer C. Vervoort. De geslaagden zijn: Meisjes A: Nelly Koppers, Ria Hinnen, Ineke v. d. Heyden, Toosje Otten, Els Ver hoef, Aiïkie Verberg, Ineke Verberg, Ria v. d. Bergen, Anneke v. Berge Henegouwen, Quirina de Bruin, Bep- pie de Bruin, Aafje v. d. Mey, Elisa beth v. d. Mey, Ria Spierenburg, Els berg, Riet Verhoog, Truus Verhoog, Thea Kempers, Truus Heemskerk, Agnes Peterse, Henriette van Oerle, Henny v. Os en Thea Ramb. Jongens A: Kees Otten, Bart v. Rooden, Jan de Wit, Har Spendel, Latsch Denis, Theo Heimans. Meisjes B: Anne Marie Perquin, Joke Nijssen, Anneke Tetteroo, Ma rianne Tetteroo. Bertha Visser, Els Miezenbeek, Mary Houps, Jopie Heemskerk, Luus Karpes, Leny v. Asperdt, Angela Montanus, Therèse v. Berge Henegouwen, Marijke v. d. Linde, Anneke Fisser. Jongens B: Henk Riebeek, J. Bent veld, Paul Uppenkamp, P. v. Berge Henegouwen. (Heeft iemand per ongeluk een Bleyswijk, Bertha Linders, Joke I rose badhanddoek mee naar huis ge- Colla. Joke Janssen, Lidwina Jans- nomen? S.v.p. terug bezorgen by het sen, Virginthe Staats, mej. P. Lager- bestuur).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2