S)e Qeidte&wïcmt Meer samenwerking met Engeland op Korea Wie- had het moeten zeggen? Lijdelijk verzet tegen rassenwetten Eden wil geraadpleegd worden Valse S.O.S. signalen uitgezonden Weereen gevangenisapstand Rusland beschuldigd Waterkrachtcentrales opnieuw Geallieerde onderhandelaars weg Maliks tactiek verijdeld Veiligheidsraad vloog er niet in Militaire versterking bij Elbemcrdjg Zij waren Tito beu De kabinetsformatie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12623 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Z.K.H. PRINS EERNHARD Opname W. Schurman N.F.K. Arrestaties in Zuid-Afrika Acht-en-zeventig gekleurde bewoners van Zuid-Afrika en een blank parle mentslid zijn gisteren gearresteerd, op de eerste dag van de geweldloze campagne tegen de rassenwetten van de regering-Malan. Deze actie van lijdelijk verzet, die gisteren begon, was al maanden voorbereid. Het is, geheel volgens de plannen, nergens tot bloedvergieten gekomen. De cam pagne is begonnen te Johannesburg en te Port Elizabeth en de politie ver wacht, dat men Zaterdag te Bloemfontein in actie zal gaan. Gisteren in de vroege ochtend maakten dertig Afrikanen, onder wie twee vrouwen, te Port Elizabeth ge bruik van de stationsingang, die al leen voor blanken is bestemd, en zorgden daarmee voor het eerste in cident. Het groepje werd gearres teerd, evenals enige andere ldeurlin- gen, die in dezelfde stad later op de dag ëen brug overstaken, waarover alleen blanken mochten lopen. Vijftig vrijwilligers marcheerden naar Boksburg, een nederzetting op dertig kilometer afstand van Johan nesburg, die alleen bestemd is voor Afrikaanse inboorlingen en Indiërs. Zij overhandigden de magistraat een brief. waarin zij aankondigden in Boksburg te zullen binnengaan zon der in het bezit te zijn van de ver eiste pas, die kleurlingen moeten to nen, willen zij zich van stad tot stad verplaatsen. Dat leidde later op de dag tot de arrestatie van Walter Sisoeloe, secre taris van het Afrikaanse nationale congres, en van Nana Sita, president van het Indische congres van Trans vaal. Voordien had Nana Sita te Johan nesburg een vergadering toegespro ken, waarin hij er op aandrong voor al de orde te bewaren. Te Kaapstad is het gemeenteraads lid Sam Kahn, die tot dusver de be langen van de inboorlingen in de Westelijke Kaapprovincie vertegen- Van koude kermis thuis De Amerikaanse soldaat Ray Schultz, die in December van het vo rige jaar is gedeserteerd, maar né zes maanden zeer teleurgesteld naar het Westen terugvluchtte, heeft gis teren voor de krijgsraad verklaard, dat hij tijdens zijn verblijf in het Oosten door de Russen onbarmhartig is afgeranseld. Schultz vluchtte met twee kamera den naar Oost-Duitsland omdat hij zich wegens verschillende vergrijpen in West-Duitsland voor het gerecht moest verantwoorden. Na een lang durige gevangenschap met meer slaag dan eten werden zij ove/rgebracht naar Bautzen waar zij in een textiel bedrijf te werk werden gesteld. Van daar slaagde Sohultz erin te ont vluchten en liftend de Amerikaanse zóne te bereiken. Voorts is een Britse militair, die eveneens naar het Oosten was ge vlucht, gisteren vrijwillig naar zijn onderdeel in West-Berlijn terugge keerd. Het is de 22-jarige soldaat Blakely uit Manchester. Het Russische nieuwsagentschap Tass berichtte op 18 December dat Blakely en een andere soldaat zich vrijwillig bij de Oostduitse autoritei ten hadden gemeld en om asyl had den gevraagd. Van het lot van de andere militair is niets bekend. Brit als plaatsvervanger van Clark De ministers Acheson (V. S.) en Eden (Engeland) zijn het er, naar Reuter van betrouwbare zijde verneemt, in beginsel over eens geworden, dat een Brit moet worden benoemd tot plaatsvervanger van de UNO-opperbevel hebber op Korea, de Amerikaanse generaal Mark Clark. Bovendien heeft Acheson met instemming van president Truman, minister Eden er van in kennis gesteld, dat de V. S. een nauwere politieke en militaire samenwer king van Engeland met de onder Amerikaanse leiding staande UNO-opera- ties op Korea, zouden toejuichen. woordigde, in het gebouw van de ge meenteraad gearresteerd. Onlangs was hij van zijn zetel in het parle ment vervallen verklaard op grond van de wet tegen communistische ac tiviteit. Het ministerie van justitie - beval hem gisteren ook zijn zetel in i Britse parlementsleden verontschul- de gemeenteraad op te geven, maar digd voor het feit, dat Engeland niet hij begaf zich toch naar de zitting. verwittigd was van het voornemen Daar werd hij gearresteerd. I om de Yaloe-bombardementen uit te GEEN MEDEDELING MAAR OVERLEG. Verwacht wordt, dat de V.S. hun volledige steun zullen geven aan het voorstel voor een Britse plaatsver vanger van gen. Clark, dat Eden deed na ontvangst van een rapport van Lord Alexander, de Britse minister van Defensie, die Woensdag in Lon den is teruggekeerd van een reis naar het Verre Oosten en Washing ton. Een officiële aankondiging over de benoeming, waaraan het Britse kabinet al zijn goedkeuring zou heb ben gegeven, verwacht men echter pas Dinsdag, wanneer Alexander aan het Lagerhuis verslag van zijn bevindingen zal uitbrengen. Tijdens de besprekingen van deze dagen zou Eden minister Acheson hebben duidelijk gemaakt, dat Enge land verwacht te worden geraad pleegd en niet alleen maar op de hoogte te worden gesteld van mili taire besluiten, die verstrekkende politieke gevolgen kunnen hebben. Zoals de bombardementen langs de Yaloe, die een Amerikaanse woord voerder in Tokio noodzakelijk noem de om te voorkomen, dat communis tische versterkingen „ons in vijan delijke vorm bereiken", maar die ii- het Lagerhuis van Labourzijde een politieke storm verwekten, culmine rend in de eis, dat met Engeland voortaan tevoren overleg wordt ge pleegd. Deze Lagerhuisdebatten van Maan dag en Dinsdag in de loop waar van minister Eden zei, dat hij het gebrek aan overleg met de V.S. be treurde, *maar desondanks volledig achter de Amerikaanse bondgenoten stond waren ook het onderwerp van een bespreking tussen premier Churchill en Acheson. AD IMINISTRATIEVE VERGISSING? Overigens heeft Acheson zich gis teravond voor een groep van 200 Misdadige grappenmakerij 2 Oostende is, naar het Laatste Nieuws meldt, thans een 27-jarige radio-technicus aangehouden, die er van wordt verdacht, bijna een jaar lang valse S.O.S.-berichten over zee rampen de aether in te hebben ge- zou len. Herhaaldelijk zijn er op zijn beJ chten Belgische, Nederlandse en Brhse reddingboten) uitgelopen- Het eerste valse bericht werd uit gezonden op 14 Augustus 1951. Het luidde: ORAK op mijn gelopen. ORAK zijn de roepletters van de Bel gische paketboot Prins Albert, die echter veilig ter hoogte van Blan- kenberge bleek te varen. Op 13 De cember had de tweede uitzending plaats. Toen werd meegedeeld, dat het Duitse schip Alderamin op de Noordzee in nood verkeerde. Al spoe dig bleek, dat ook dat bericht vals was. De Alderamin bevond zich ter hoogte van de Azoren. Een derde bericht had betrekking op een Amerikaans schip en ook dat bleek op niets te berusten. Maar dit laatste bericht had de Nederlandse reddingsdiensten in alarmtoestand gebracht. Er werd zelfs een vlieg tuig gezonden naar de plaats van de vermeende schipbreuk, die zich op ongeveer 15 kilometer van de haven van Zeebrugge zou bevinden. De reddingboten en het vliegtuig keer den echter onverrichterzake terug. Op 9 Maart werd er opnieuw een Ongeveer drie honderd in opstand gekomen gevangenen van de staats gevangenis te Eddyville in de Ame rikaanse staat Kentucky hebben zich Donderdagavond overgegeven, nadat zij zich acht uur lang verschanst had den in een gebouw vara drie verdie pingen. Acht gevangenen en een be waker werden gewond. Aan de ge vangenen zijn geen concessies ver leend. In de gevangenis bevindt zich een duizendtal voor zware misdrijven veroordeelde gevangenen. Een opstand, die Woensdagavond was begonnen, werd na vier uur be dwongen. S.O.S.-bericht de wereld ingezonden, dat werd opgevangen door Radio- Scheveningen. Het bevatte de roep letters LHRT van het Noorse schip Totta. Dit keer voeren een Belgische loodsboot en een marinevaarutig uit doch voor de zoveelste keer wera het bericht vals bevonden. Op 14 Maart van dit jaar vingen de kustradio's een S.O.S.-bericht op dat niet ontcijferd kon worden. En kele dagen later volgde er nog een waarvan de codeletters onbekend waren. Inmiddels had de Belgische re cherche een diepgaand onderzoek ingesteld. Men was tot de slotsom gekomen, dat de geheimzinnige zen der zich te Oostende moest bevinden en dat de marconist een vakman moest zijn. Zijn uitzendingen duur den nooit langer dan enige minuten, zodat het zeer moeilijk was om de zender te peilen. Dinsdagavond was de geheimzinni ge marconist opnieuw bezig. Ditmaal werd hij op heterdaad betrapt. Hij is naar Brugge overgebracht, waar hu verhoord zal worden. De NATO heeft in een uitvoerig rapport de beschuldiging geuit, dat krijgsgevangenen, die zich in Rus sische handen bevinden, systematisch worden gedood door dwangarbeid in Rusland en Noord-Siberië. Volgens dat rapport is het onmo gelijk precies vast te stellen, hoeveel van de naar schatting drie millioen krijgsgevangenen, die zich einde 1946 in de macht der Sowjets bevonden, nog in leven zijn, doch het is waar schijnlijk, dat het grootste gedeelte van deze drie millioen mensen in naamloze massagraven langs nieuwe Transsiberische spoorweg ligt, gestorven door ondervoeding en gebrek aan kleding in temperaturen, die in de winter daalden tot 50 gra den onder nul. In het rapport wordt verder ge zegd, dat de Russen slechts ongeveer de helft van de gevangenen die zij in de oorlog hebben gemaakt en wier aantal op in totaal zeven mil lioen wordt geschat, naar hun va derland hebben teruggezonden. voeren. Door een „administratieve vergissing" was dit achterwege ge laten. Amerikaanse autoriteiten hadden de Britse minister van Defensie, Lord Alexander, toen deze Zaterdag in Washington vertoefde, van het bombardement op de hoogte willen stellen, maar „Defensie" dacht, dat „Buitenlandse Zaken" het doen zou en omgekeerd Waarnemers, die bekend zijn met het dagelijks overleg tussen Britse en Amerikaanse functionarissen te Washington, verklaren, moeilijk in te kunnen zien wat voor „admini stratieve fout" had kunnen verhin deren, dat de V.S. Engeland van het bombarderen der oentrales op de hoogte stelden en de politieke gevol gen er van bespraken. De Britse am bassadeur, Sir Oliver Franks, had vier dagen vóór de bombardementen nog een onderhoud met minister Acheson. De Britse Labourpartij zal Dins dag a.s. in het Lagerhuis een motie van afkeuring aangaande de rege- ringspolitiek betreffende het Verre Oosten indienen. De motie betreft o.m. de politiek aangaande Korea en in het bijzonder het bombarderen van de water krachtcentrale in Noord-Korea. Het hoofdkwartier voor de lucht macht in het Verre Oosten heeft Vrijdag medegedeeld, dat 150 straal- gevechtsbommenwerpers de water krachtcentrales in Noord-Korea, die reeds door eerdere aanvallen ernstig waren beschadigd, opnieuw hebben gebombardeerd. De aanval, die Donderdag geschied de, werd uitgevoerd op de centrales te Foesen en Tsjangdjin (Tsjosen). Bovendien werden een gebouw met transformatoren en twee hoogspan ningsstations ten Noorden en Noord westen van Hamhoeng aan de Noord oost-kust van Korea aangevallen, al dus het hoofdkwartier. Maandag vielen 500 vliegtuigen de centrales aan, Dinsdag 200. De afgevaardigden van de gealli eerden op de wapenstilstandsbespre kingen te Panmoendjon zijn vandaag uit de bijeenkomst weggelopen, toen de Noordelijke afgevaardigde gene raal Nam II een aantal opmerkingen maakte. Zij zeiden, dat zij gedurende drie dagen niet zouden terugkomen. Generaal-majoor Harrison, leider van de geallieerde delegatie, zei later tegenover verslaggevers, dat generaal Nam II „zeer boos" was. „Hij had grote moeite om zich te beheersen". De Veiligheidsraad heeft het Sovjet-voorstel, alle staten uit te nodigen het Protocol van Geneve betreffende het verbod van bacteriologische oorlog voering te bekrachtigen, verworpen. Alleen de Sovjet-Unie stemde voor. Tien landen onthielden zich van stemming. De vertegenwoordiger der Vere nigde Staten, Ernest Gross, zei, dat de uitslag der stemming een bewijs was van de „verwachting, welke de tien raadsleden, die niet voor het Russische voorstel hebben gestemd, aan de dag hebben gelegd voor de vergeefse poging der Sovjets om hun standpunt door een list te doen ze gevieren." De leden hebben tegengestemd on der invloed van „de tastbare Russi sche leugen, dat een bekrachtiging van het protocol van Genève betref fende 't verbod van bacteriologische Het grensgebied van de Sowjet- zóne langs de benedenloop van de Elbe is sinds kort weer onder direct Sow jet-Russische nilitair bestuur ge steld. Volgens ooggetuigen zijn in dit ge bied sinds de maatregelen aan de grens met West-Duitsland uit de Sowjet-Unie nieuwe pantser-, artille rie- en infanterie-eenheden aangeko men. Op de dammen van de Elbe zijn schijnwerpersbatterijen in stel ling gebracht, waarmee de rivier des nachts verlicht wordt. Vroeger stond hier grenspolitie uit de Sow jet-zóne opgesteld, die thans door militaire eenheden is afgelast. De invoer van zuivel in Amerika Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, waarin de invoerbeper kingen op kaas en andere zuivelpro ducten worden verzacht. Het Huis verwierp hiermee tevens het verzoek van president Truman om de invoerbeperkingen geheel en al in te trekken. De leider van de gevangenen, die onlangs uit de gevangenis op het Braziliaanse eiland Anchieta zijn uit gebroken, is er opnieuw in geslaagd met een kleine groep door het cor don van militairen en politiemannen te breken en in het oerwoud te ver dwijnen. Zijn ontsnapping dankte hij aan een krijgslist. Hij koos tien mannen uit, door door uitputting niet in staat waren de strijd voort te zetten, en droeg hun op de aandacht van de troepen af te leiden. Intussen poogde hij met achttien anderen de omsin geling te doorbreken, hetgeen in derdaad gelukte. De troepen zetten de achtervolging voort. Van de tien achtergeblevenen pleegden er acht zelfmoord, voordat zij konden wor den ondervraagd. oorlogvoering niets te maken zou hebben met de communistische be schuldigingen, dat de verbondenen in Korea bacteriologische wapens zouden gebruiken." Niemand liet zich voor de gek houden aldus Gross. De Amerikaanse vertegenwoordi ger besloot met de mededeling dat, nu de raad het Russische voorste' had verworpen, hij niet zou aandrin gen op bespreking van de door hem ingediende motie, waarin is voorge steld,het door de Russen opgewor pen vraagstuk betreffende 't protocol van Genève naar de ontwapenings commissie te verwijzen. De vertegenwoordiger van Neder land, de heer D. J. von Balluseck, verklaarde, dat zijn land zich van stemming had onthouden, omdat het geen reden zag, dit vraagstuk na 27 jaar plotseling te berde te brengen. De ontwapeningscommissie moet hierover spreken, zei hü- Met de revolver in de vuist spron gen gistermiddag op een Italiaans vliegveld drie mannen uit een Joego- slavisch toestel, dat zij gedwongen hadden koers naar Italië te zetten. Aan de politie vertelden zij, dat zij de bemanning overweldigd hadden om uit Joegoslavië te kunnen ont snappen. Met de overige 24 inzitten den, bemanning inbegrepen, werden zij voorlopig in verzekerde bewaring gesteld. Ze waren „Tito beu", vertelden de drie vluchtelingen. Een hunner was de 35-jarige mecanicien Vilin Inkret, voormalig sergeant bij de Joegoslavi sche luchtmacht, die nu deze erva ring had gebruikt om het vliegtuig feilloos naar Italië te koersen. Zijn metgezellen waren Josip Te- vek en Bogdan Zigic (beiden 22). Hun verzoek om politiek asyl zal door de autoriteiten in overweging genomen worden. Daarbij werd ver klaard, dat het de andere passagiers vrij staat, naar Joegoslavië terug te keren, indien zij dat willen. Het vliegtuig is niet in beslag genomen en wordt nu door de Italiaanse poli tie bewaakt, totdat een in allerijl uit Rome per auto vertrokken Joegosla vische legatie-ambtenaar in Foligno zal zijn aangekomen. TIJDIG WEGGEVLOGEN. De voorzitter van de Cubaanse communistische partij, dr. Juan M%ri- nello Vidauretta, heeft Woensdag per vliegtuig zijn land verlaten, enkele uren nadat de Cubaanse politie op dracht had gekregen, alle communis tische leiders te arresteren. Vidauretta is gistermorgen per K.L.M. op Schiphol aangekomen. Vandaar is hij verder gevlogen naar Brussel. H. M. de Koningin heeft gistermid dag in het paleis aan het Lange Voorhout achtereenvolgens ontvan gen de voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-gereaal, mr. J. M. Jonkman, de voorzitter van de Twee de Kamer der Statcn-Generaal mr. L. G. Kortenhorst en de Vice-presi dent van de R«ad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. H. M. de Koningin heeft vanoch tend ten paleize Voorhout in gehoor ontvangen de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer, de heren mr. L. A. Donker (P.v.d.A.), prof. mr C. P. M. Romme (K.V.P.), dr. J. Schouten (A.R.), H. W. Tilanus (C.H.U.), mr. P. J. Oud (V.V.D.) en G. Wagenaar (C.P.N.). Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdag het veto van president Truman over het fel omstreden immigratie-wetsvoorstel met 278 tegen 113 stemmen te niet gedaan. KONING TALAL NAAR JORDANIë VERTROKKEN. Koning Talal van Jordanië is Don derdagavond uit Lausanne naar zijn land vertrokken. Hij wordt drie Juli te Amman verwacht. Volgens de Britse archeologe Kathleen Mary Kenyon, die in de afgelopen winter een expeditie naar Jericho leidde, zijn bij opgravingen zeven achtereenvolgende muren blootgelegd, welke doen vermoeden, dat Jericho de oudste stad ter we reld is. Jericho was reeds een stad, toen in Egypte en Mcsopotamië nog slechts steden in opkomst waren, al dus de archeologe. RADIO VATICANA OP ANDERE GOLFLENGTEN. De autoriteiten van Radio Vaticana hebben zich genoodzaakt gezien nieu we golflengten in te voeren, tenein de de storende nabijheid van andere zenders en de last van opzettelijke stoorzenders te ontgaan. Met ingang van 26 Juni zijn de volgende golf lengten in gebruik genomen: 19,94; 25.55; 25.67; 21,10; 31,41; 41,21; 47,75 en 50,26 meter. De Vaticaanse radio verzoekt haar luisteraars over de ge hele wereld om haar zo mogelijk be richt te zenden over de kwaliteit van de ontvangst op deze nieuwe golf lengten. YlLeuw-e Cie.-dactoXi De Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson, die op het ogenblik voor besprekingen omtrent de Inter nationale situatie in Engeland ver blijft ontving het ere-doctoraat voor civie» recht van de universiteit van Oxford. Met de Minister van Finan ciën van Engeland E. A. Butler be hoorde Acheson tot de zeven ere doctors, die door de universiteit van Oxford werden onderscheiden. Dean Atcheson (linksen E. A. Butler in toga begeven zich naar het Shcldo- nian Theater te Oxford, waar de plechtigheid plaats vond. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 Juli en Woensdag 2 Juli a^. geen audiëntie verlenen. JCavieCtje Klaagt niet te veel over onrecht vaardigheid, maar wees zelf recht vaardig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1