S)e ÊcidóeCoti/fcont De bombardementen aan de Jaloe De morgen na de vorige avond Ernstige vergissing volgens Attlee Opzienbarende verklaring van maarschalk Juin De bewaking der Duitse zone-grens Ridgway in Duitsland De moeilijke zielzorg in Duitsland JiowteCtje ACHT LIJSTAANVOERDERS VOLBRACHTEN GISTEREN HUN STEMPLICHT Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 26 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12622 Papengraclit 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE HARDE LES II7ANNEER men nagaat, waar de Partij van de Art>eid ihaar grote •winst van 282.356 stemmen uit heeft getrokken, welke haar tot de volk rijkste partij in Nederland maakte, dan blijkt dat, behalve de commu nisten, daaraan ook vele Katholieke arbeiders, vooral in het Zuiden, heb ben bijgedragen. Deze uittocht moge op het eerste gezicht verwondering baren, aange zien de K.V.P. er nooit van beschul digd is de belangen van de arbeiden de bevolking niet voldoende te heb ben behartigd. Het is de niets-ont- ziende .actie geweest van de Wel- ter-groep en de sympathiserende strubbelingen binnen de K.V.P. waarvan prof. Duynstee de niet- aflatende woordvoerder was welke blijkbaar vele arbeiders beducht heeft doen zijn dat de K.V.P. een zwenking in reactionnaire richting zou maken. Deze veronderstelling is, ook na deze verkiezingsuitslag vol strekt ongegrond. De K.V.P. blijft eenheidspartij, ook al is de eenheid aan twee kanten afgebrokkeld. Zij is echter (nog) niet gebroken. Niettemin geeft deze uittocht aan twee zijden te denken. Het Anti-Rev. dagblad Trouw" noemt het door braak-verschijnsel enerzijds naar het socialisme anderzijds naar de reactie „ontstellend", doch de socialisten be schouwen het huns inziens terecht als een zegepraal. „De honderden' malen doodverklaarde doorbraak is niet tot staan gekomen, is niet mis lukt, zij werkt door. Aan de confes sionele politiek is een slag toege bracht door de kiezers", aldus juicht het „Vrije Volk". Het is helaas maar al te waar, of schoon er geen reden is bij de pak ken te gaan neerzitten en deze nei ging tot doorbraak te beschouwen als een reeds voldongen feit. Maar de aanzet ertoe is aanwezig. Diege? nen van de Katholieke kiezers, die het vermaan van mr. Steenberghe om de eenheid te bewaren, luchthar tig hebben weggewaaid, kunnen on mogelijk zich ermee verontschuldi gen, dat zij niet van tevoren gewaar schuwd waren. Zij zullen zich bij deze stembusuitslag wat katterig voelen, maar voor wat nu gebeurd is, dragen zij i zeiven de verantwoording. Op de eerste plaats prof. Duynstee, maar men zou zich vergissen te ver onderstellen, dat prof. Duynstee dat ook maar in de zwakste vorm erkent. Integendeel: aan persvertegenwoor digers heeft hij verklaard: „De K.V.P. is vóór deze verkiezingen niet in staat geweest het Nederlandse volk duidelijk te maken waar het bij haar op staat", en: „Prof. Duynstee ziet in de algemene tendens van deze verkiezingen een waarschuwing voor de K.V.P. om zich niet uiteen te laten rukken". Prof. Duynstee waarschuwt de K.V.P. zich niet uiteen te laten ruk ken! Een dergelijke uitspraak laten wij aan ieders oordeel over. Er is duidelijk door de gedeelte lijk evenwijdig lopende acties in en buiten de K.V.P. met de weerslag daarop bij de arbeiders een bewust- zyns-vernauwing in het Katholieke volksdeel te constateren, een ver schrompeling van het bewustzijn een organische eenheid, een „lichaam" te vormen. Nogmaals: men late de han den niet moedeloos in de schoot zak ken. Evenmin als prof. Romme zich geknakt vloeit. Hij bespeurt, dat de K.V.P. en de Anti-Rev. „schade heb ben ondervonden van de elementen, die, bevangen door eigen belangen, gemeend hebben daarvoor te moeten opzeggen him verdere medewerking aan de eenheid van hun volksgroep, de eenheid die voor het belang dier volksgroepen, voor het algemeen landsbelang, en ook voor hun eigen belangen, tenslotte toch noodzakelijk is." Maar: „wij worden door deze tpndenz slechts gestaald in ons voor nemen, hiertegen te blijven vechten." Wat de verkiezingen in lichte graad te zien hebben gegeven is een verlevendiging van de klassenstrijd. Men kan de intelligentie van een ge deelte der katholieke „intelligentsia" in twijfel trekken, dit ondanks uit voerige en herhaalde uiteenzettingen dat niet hebben willen inzien. Deze verkiezingen zijn voor alle „intellectuelen", middenstanders en arbeiders een harde les in katholieke maatschappijleer. Het is te hopen, dat uit deze les lering wordt getrokken voor de toe komst. ff- Louter militaire operaties, meent Parijs In het Britse Lagerhuis is gisteren het aangekondigde debat gehouden over Korea naar aanleiding van het bombarderen van de electrische centrales bij de Jaloe. Attlee noemde de onderneming een ernstige psychologische ver gissing, en verlangde een verklaring van de regering over de mate waarin zij er over geraadpleegd is, en als zij niet geraadpleegd is, wat zij daarvan vindt. Eden zei in zijn antwoord dat de centrales volkomen wettige militaire doelen zijn, dat vier van de vijf niet eens in de buurt van de Mandsjoerijse grens liggen, en dat het vijfde 40 procent van de hydro-electrische energie levert voor Noord-Korea. BRITSE REGERING NIET GERAADPLEEGD. Eden erkende dat de Britse rege ring niet geraadpleegd is, maar het leek hem het best nu maar met de Amerikanen mee te gaan. Hij besloot met te zeggen: „Ik geloof dat het Huis ons vandaag beter kan helpen bij het verkrijgen van een wapenstil stand door zich verenigd te tonen dan door te proberen ons te scheiden van onze vrienden en bondgenoten". Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel van de Labour-partij, verlang*»*? een politieke oplossing van het Koreaanse probleem, als er al leen een militaire oplossing is zei hij, staat de derde wereldoorlog op uitbreken. Hij viel Lord Alexander, pas teruggekeerd uit Washington, aan op zijn goedkeuring van de ac tie, en zei dat het hele kabiniet het odium daarvan op zich moet nemen, en dat hij anders hoort af te treden. Shinwell, de minister van oorlog in de vorige regering, beval onom wonden spreken met de V.S. aan; niettemin, zei hij, moeten wij oppas sen dat wij de betrekkingen ndet be derven. Hij vroeg zich af of er niet een commissie van stafchefs zou kun nen worden ingesteld, waardoor alle in de Koreaanse oorlog betrokken landen op de hoogte zouden kunnen worden gehouden. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gisteren be vestigd, dat het Groot-Brittannië niet ingelicht of van te voren geraad pleegd heeft over de aanval van Amerikaanse vliegtuigen op de hy dro-electrische centrales in Noord- EVA PERON IS ERNSTIG ZIEK. Woensdag is te Buenos Aires van gewoonlijk betrouwbare zijde verno men, dat de toestand van Eva Pe- ron, de echtgenote van de Argentijn se president, snel slechter wordt. Er zijn tot dusverre nog geen medische bulletins over mevrouw Peron's ge zondheidstoestand uitgegeven. In lichtingen terzake uit de eerste hand zijn niet te verkrijgen. Korea. Welingelichte autoriteiten verklaar den vernomen te hebben, dat ook het departement van defensie geen po gingen gedaan had om zich van te voren met de Engelsen te verstaan. De perschef, McDermott, zeide: „Er was niets om overleg over te plegen". Het besluit om de electri sche centrales te bombarderen, werd volgens hem „geheel en al als een mi litair besluit t.a.v. de strijd op Korea beschouwd". In Washington was bevestiging noch ontkenning te verkrijgen van een bericht van de Christian/ Science Monitor dat het bombardement van de centrales bij de Jaloe een punt geweest is op een lijst van militaire doelen waaraan Herbert Morrison zijn goedkeuring heeft gegeven, toen hij nog Brits minister van buiten landse zaken was. In Parijs heeft een zegsman voor het ministerie vani buitenlandse za ken verteld dat de Franse regering de bombardementen als louter mili taire operaties beschouwt, zonder politieke implicaties. Geen verandering te Panmoedjon. De voorzitter van de communisti sche delegatie bij de wapenstilstands besprekingen in Panmoendjon heeft gisteren gezegd, dat het bombarderen door de V. N. vani de krachtcentrales aan de Jaloe uitdagend optreden is, maar geen verandering in de houding van de Chinees-Noordkoreaanse de legatie bij de wapenstilstandsbespre kingen teweeg zal brengen. Pinay tracht de indruk te sussen ,;lk zeg tot de Amerikanen: Indien zij geen begrip tonen voor onze positie in Noord-Afrika, zal Frankrijk niet aarzelen uit de V. N. te treden", aldus beeft de bevelhebber der geallieerde landstrijdkrachten in Europa, maarschalk Juin, op een lunch van de Franse overzeese club te Parijs verklaard. Deze verklaring heeft in Franse politieke kringen groot opzien gebaard. Juin voegde er nog aan toe, dat de minister van buitenlandse zaken, die de moed zou hebben deze stap te nemen, met groter roem in de geschiedenis zou voorgeven. Volgens Juin zijn de nationalistische bewegingen in Noord- Afrika (de Neo-destoer in Tunesië en delstiqual in Marokko) slechts kleine minderheden. Over het Verre Oosten zei Juin: „De Amerikanen hebben de oorlog in Indo-China te lang als een kolo niale oorlog beschouwd. In Korea, waar zij voor de V.N. vechten, zijn zij er vaak slechts in geslaagd V.N. in een belachelijke positie te brengen. Zij hebben de weg van derhandelingen gekozen. De laatste gebeurtenissen tonen de resultaten. Beide oorlogen worden voor de vrije wereld en de V.N. ge streden, echter met dit verschil dat wij in Indo-China de V.N. niet be lachelijk maken," aldus Juin. De minister-president Pinay heeft maarschalk Juin bij zich ontboden. Het bezoek duurde tien minuten, daarna kwam Juin lachende naar buiten en weigerde een verklaring Adenauer vraagt er de geallieerden voor Bondskanselier Adenauer heeft, naar thans bekend is geworden, de Ameri kaanse hoge commissaris McCloy schriftelijk verzocht de wacht aan de zönegrens door geallieerde strijdkrachten te doen overnemen. Adenauer zegt in zijn brief, dat de in de Russische aóne getroffen maatregelen „er klaarblijkelijk op gericht zijn een toestand als in tijd van burgeroorlog aan de zönegrens uit te lokken." Geallieerde autoriteiten verklaren, dat de kan selier gaarne zou zien, dat meer Amerikaanse en Britse tanks gebruikt zou den worden bij de patrouilles langs het 650 km. lange ijzeren gordijn tussen West- en Oost-Duitsland. Naar de Westduitse grenspolitie heeft medegedeeld, is een afdeling van deze politie Dinsdagavond naar de plaats Offleben, bij de Oostduitse grens, gezonden om „de bevolking een gevoel van veiligheid" te ver schaffen. De plaats ligt een tiental km. ten Zuiden van Helmstedt. Nog twee andere „zenuwpunten" aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland werden Dinsdag door Westduitse grenswachten bezet om een herha ling van Oostduitse pogingen tot „correctie" van de grens te voorko men. Het zijn Kutzhütte bij Walken- ried ih het Harzgebergte en de Oos telijke oever van het Meer van Ratzeburg bij Lubeck. De grenswacht verklaart, dat er geen klaarheid heerst over de loop van de grens in sommige sectoren, doordat kort na de oorlog afspraken zijn gemaakt tussen de geallieerden en de Russen betreffende de ruil van stukken land. De 12 eenheden van de Westduitse grenswacht zijn zodanig bij de grens opgesteld, dat zy plaatsen, waar zich moeilijkheden zouden kunnen voor doen, snel kunnen bereiken, zo is van Westduitse regeringszijde ver klaard. Russische militairen en leden van de Oostduitse volkspolitie hebben Dinsdag een Westduitse radio-ver slaggever, die zich op Westduits ge bied, doch slechts enkele meters van de zönegrens bevond, gearresteerd. Dit in gebeurd te Juchpö-töpen in Beieren bij de grenspost. De leiders van een van de groot ste Westduitse vluchtelingenkampen te Olzen (Neder-Saksen) hebben gisteren verklaard, dat er nog dage lijks 25 tot 50 Oostduitsers naar West- Duitsland uitwijken. Vele vluchtelin gen hadden deel uitgemaakt van werkploegen voor het aanlegegn van de „veiligheidsstrook" langs de grens. af te leggen. Pinay zei tegen de pers: „De woorden van de maarschalk zijn onnauwkeurig weergegeven. In ieder geval sprak hij op een particuliere lunch en verzocht hij deze verklaring niet te publiceren. Dit is geen ernstig voorval en voor zover nodig is het thans afgehan deld". Volgens het Franse persbureau A. F.P. luidt de tekst van Juins verkla ring, voor zover het de vermelding van de V.N. betreft, als volgt: „In dien Frankrijk er op een dag toe ge bracht zou worden zich uit de V.N. terug te trekken, zou de gehele we reld achter ons aan lopen om naar ons te luisteren. Er bestaat een we reldgeweten en een immanente rechtvaardigheid, die alle volken sa-| menbinden voor gemeenschappelij ke gevaren. Wat ons betreft, wij zullen ons altijd scharen aan de zy- de der rechtvaardigheid en waar heid". In de Franse tekst komt geen zin snede voor over „de belachelijke po sitie, waarin de Amerikanen de V.N. vaak gebracht hebben" in Korea. Ofschoon premier Pinay de verslag gevers heeft verzekerd, dat de woor den van maarschalk Juin onjuist wa ren aangehaald, is men er te Parijs in brede kring van overtuigd, dat alle kernpunten van zijn woorden juist zijn weergegeven. De reacties in de wandelgangen der Franse Nationa le Vergadering waren tweeërlei: 1. Verontwaardiging, dat een Franse officier in actieve dienst een politieke rede had gehouden. 2. Een zekere voldoening, dat een zo hoog geplaatste Franse figuur uit drukking heeft gegeven aan de in brede kring in Frankrijk bestaande overtuiging dat het, als vooraanstaand lid der NAVO, van de Verenigde Sta ten niet die morele steun ontvangt bij zijn politiek t.a.v. zijn overzeese gebiedsdelen, waarop het aanspraak kan maken. Generaal Ridgway heeft gisteren, aan» het eind van zyn driedaags be zoek aan Duitsland gezegd dat de divisies die hij gezien heeft gereed zyn voor de strijd, maar dat hun on dersteuning nog vrij wat te wensen laat. Hij heeft „enorm vertrouwen" in de wil en het vermogen van de commandanten om hun opdrachten uit te voeren. Over de bombardementen van de electrische centrales by de Jaloe wil de Ridgway zich ndet uitlaten. Truman spreekt veto uit President Truman heeft gisteren zyn verwachte veto uitgesproken over de McCarran-Walter-immigratiewet. In een toelichting van zeven pagina's zegt hij, dat er bepalingen in voor komen waar hij mee instemt, maar dat andere erger zijn dan de beruchte vreemdelingenwet van 1798. De wet gaat nu terug naar het Con gres, dat haar met een tweederde meerderheid moet aannemen om het veto buiten werking te stellen. Volgens de president is de limiet van 154.658 immigranten per jaar te klein om „aan de groeiende behoef ten aan arbeidskrachten voor de handhaving van de economie der V.S. te voldoen". Hij noemde de strengere bepalingen ten aanzien van naturalisatie wille keurig en :n sommige gevallen on rechtvaardig. Voorts uitte Truman sterke bezwa ren tegen de handhaving van het oude quota-stelsel, dat maxima stelt aan de toelating van immigranten uit verschillende landen op basis van het aantal landslieden, dat reeds in de V.S. woont Dit bevorderde de toela ting van Engelse, Duitse en Ierste im migranten. Tenslotte dringt de pre sident er bij het Congres op aan, de beperkende bepalingen ten aanzien van de toelating van Aziaten op te heffen. De Deense prinsesjes Benedicto, acht jaar oud en Anne Marie, zes jaar oud, vertoeven thans met hun moe der Koningin Ingrid in Londen. Een dezer dagen brachten zij een bezoek aan de „Festival Pleasure Gardens", de kermis, welke het vorige jaar reeds ter gelegenheid van het Fes tival van Engeland werd ingericht. Hier zien wij op de voorgrond prinses Anne Marie en achter haar de jeug dige prins Richard van Gloucester. Anti-Amerikaanse onlusten in Japan Duizenden schreeuwende betogers hebben gisteren op de tweede ver jaardag van de Koreaanse compagne op verscheidene plaatsen in Japan anti-Amerikaanse onlusten veroor zaakt. Generaal Carter Clark, Ameri kaans commandant in Zuidwest-Ja pan, werd door een menigte aange vallen, toen hij in zijn auto door Osa ka reed. Een man, waarschijnlijk een Ko- reaan, wierp flessen met vitriool en brandende benzine door het portier van zijn auto, zodat de generaal brandwonden aan gezicht en borst opliep. Het Amerikaanse opperbevel heeft onmiddellijk geëist, dat de Ja panse politie de dader opspoort en bestraft. Straatsburg zetel Schuman-plan De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der zes lan den, die aan het plan-Schuman deel- regering Straatsburg als zetel voor de nemen, hebben te Parijs besloten, hun organen van het plan-Schuman voor te stellen. Diaconaat in eer hersteld Voor het eerst sedert het bestaan der Katholieke Kerk heeft deze er in Duitsland in toegestemd, het aloude instituut der „parochie" als cel van het Kerkelijk Lichaam en de hieraan verbonden rechtsverhoudingen tussen de parochianen en hun pastoor incidenteel te wijzigen en aldus aan te passen aan de bijzondere omstandigheden van de tegenwoordige tijd met haar soms abnormale moeilijke problemen op het gebied der zielzorg. Door een spe ciaal decreet van de aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Fringe, werd de parochie van O. L. Vrouw te Bonn in drie districten verdeeld, waarbij de pastoor zijn jurisdictie met twee andere priesters gaat delen. Hijzelf behoudt de jurisdictiemacht over het middengedeelte, terwijl de beide andere pries ters de titel ontvangen vsn „pastoor-titulair". Een andere mogelijkheid ter ver betering van bet gebrekkige contact tussen priester en gelovigen, dat vooral in het na-oorlogse Duitsland tot een veelal onoplosbaar probleem is geworden, wordt op het ogenblik bij onze Oosterburen besproken In aansluiting aan de practijk der oud ste Kerk zou men gaarne het insti tuut van het diaconaat ingevoerd willen zien. In de parochies der diaspora, waar slechts één enkele priester soms een gebied van honderd en meer vierkan te kilometers mopt bedienen en zijn gelovigen maar ééns in de paar we ken gelegenheid hebben een H. Mis bij te wonen en de Sacramenten te ontvangen, zouden waardige en over eenkomstig ontwikkelde leken, ook al zijn zij getrouwd en vader van kinderen, de H. Wijdingen tot en met het diaconaat ontvangen. Deze diakenen zouden dan als helper en minister van de Ordinaris de priester terzijde kunnen staan door regelma tig enkele sacramenten te bedienen. Ook de sluiting van het huwelijk in „buitengewone rechtsvorm" zou met assistentie van de diaken als getuige kunnen geschieden. De kerkelijke overheid zelf heeft zich over de wenselijkheid of moge lijkheid van deze ingrijpende maat regelen nog niet officiëel geuit, maar het feit, dat hierover onder de Duitse Katholieken ernstig en in het open baar wordt gediscuteerd, toont hoe hoog de nood op dit gebied reeds is gestegen. De Paus ontvangt v. Heuven Goedhart Z.H. de Paus heeft een audiëntie verleend aan de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelin genzaken. Van Heuven Goedhart. De Paus zeide bij deze gelegenheid, dat het droevige lot van de vluchtelin gen hem noopte een beroep te doen op de regeringen en sociale en chari tatieve instellingen, om samen te wer ken tot verlichting van de noden de zer vluchtelingen. De kortste weg om veel te kunnen doen is slechts één ding tegelijk te doen. Van links naar rechts: CH. J. J. M. Weiter (Ka tholieke Nationale Partij) in Den Haag; Dr. J. Schou ten (Anti-Rev. Partij) in Rotterdam; Gerben Wage naar (Comm. Partij Ned.) in Amsterdam; Mr. P. J. Oud (Volkspartij v. Vrijh. en Dem.) in Rotterdam; Dr. W. Drees (Partij van de Arbeid) in Den Haag; Prof. mr. C. P. M. Romme (Katholieke Volkspartij) in Overveen; H. W. Tila- nus (Christelijk Histori sche Unie) in Den Haag en Ds. P. Zandt, (Staat kundig Gereformeerde Par tij) in Delft.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1