Jaarcongres van Nederlandse jongeren-federalisten De strijd tussen Karei van Gelre en Jan van Kleef opnieuw ontbrand Eisenhowers program Vrouwe Justitia wacht af Oplichter bestal tachtigjarige vrouw De vrolijke auto-sloper Tweede Kamerlid v. d. Ploeg sprak voor K.V.P. te Wassenaar DINSDAG 24 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Nederlandse Jongeren Federa listen kwamen in 't weekeinde voor de eerste maal in congres bijeen te 's-Gravenhage. Zaterdagmorgen wer den de deelnemers w.o. delegaties uit Frankrijk, Engeland, België, Duits land, Amerika en Zuid Afrika, door het Haagse gemeentebestuur ontvan gen. Burgemeester Schokking sprak een „stedelijk" welkomstwoord en wenste de deelnemers een geslaagd congres toe. Van de zijde der NJF werden woorden van dank gesproken voor deze ontvangst, welke op hoge prijs werd gesteld. 's-Middags werd op Houtrust het eerste jaarcongres van de Neder landse Jongeren Federalisten, offi- ciëel geopend. De voorzitter, de heer V. B. Feteris, gaf een korte uiteen zetting over doel en 'streven der NJF Spr. deelde mede, dat dit congres het eerste optreden naar buiten was. Vervolgens gaf het bestuur een re ceptie waarna het woord was aan dr. ir. M. H. Dekker, adviseur der Ver, Naties bij de regering van Afghani stan. Aan de hand van lichtbeelden gaf de inleider een interessant over zicht van de werkzaamheden, die de VN-Missie in Afghanistan had ver richt in het kader der hulpverlening aan onontwikkelde gebieden. Zondag werd begonnen met een huishoudelijke vergadering, waaruit bleek, dat in de nabije toekomst nog tal van NJF-activiteiten te vérwach- ten zijn. Hierna sprak de heer P. De gegijzelde journalist Weer verlenging gevraagd In de raadkamer van de Amster damse Rechtbank heeft de vice-pre sident, mr. B. de Gaay Fortman, gistermorgen het verzoek voorgele zen van de reohter-commissaris mr. J. Knottenbelt om de gijzeling van de Zaanse journalist A. H. Hommer- son andermaal te verlengen. Mr. Knottenbelt motiveerde zijn verzoek met de mededeling, dat de instructie nog niet gesloten kon wor den, omdat de dossiers rouleren bij Rechtbank en Hof. De officier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh, heeft hierna zijn be zwaren tegen de jongste beschikking van de Rechtbank nl. de gijzeling niet op te heffen uiteen gezet. Hij wees erop, dat het onaannemelijk moet worden geacht, dat de gijzeling resultaat zal opleveren. Donderdag a.s. te elf uur wordt de heer Hommerson voor het Amster- Brijnen van Houten, die de nieuwste ontwikkelingen op Europees gebied bezag. Een inleiding die vooral door de actualiteit de aandacht der con gressisten gespannen hield. De vlag- genparade naar Soheveningen in het programma reeds onder voorbe houd aangekondigd, if the Dutch weather permits! ging niet door, vanwege het wel zeer vochtige zo merweer. En slot-diner fungeerde nu als zeker niet minder geslaagde fi nale. Naast de ongetwijfeld goede resul taten, ging dit eerste NJF-congres helaas mank aan enig organisatorisch feilen wat o.m. tot uiting kwam door het trieste feit, dat alle drie gecon voceerde sprekers verhinderd bleken te zijn, en dus vervangen moesten worden. Bovendien werd het vreem de gesproken woord (waaronder in leidingen in het Frans en Engels) merkwaardigerwijze niet vertaald, zo dat de actieradius van de federalisti sche gedachte onnodig beperkt werd, wat zeker niet in de bedoeling heeft gelegen van de NJF,die zich juist tot de niet-academici richt. Ondanks deze technische tekortkomingen zien wij 't tweede congres met belangstelling tegemoet. Misleidende handelsnamen In het algemeen belang stellen de ministers mr. H. Mulderije en prof. dr. A. H. M. Albregts de Tweede Ka mer voor, in de handels-wet wijzi gingen aan te brengen ten einde misleiding van het publiek, ten ge volge van een handelsnaam te voor komen. Tegen het gebruik van handelsna men zal wordt dit ontwerp wet worden opgetreden, indien de daar door gesuggereerde nationaliteit ken nelijk onjuist is. Dit ook ter voorkoming van misleiding van buitenlandse zaken lieden. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan wie het beheer van het handelsregister is toevertrouwd, wordt de bevoegdheid verleend wij ziging van de handelsnaam aan de rechter te verzoeken. Het komt herhaaldelijk voor, dat onbeduidende, gewoonlijk aan één persoon behorende zaken een min of meer grootscheepse handelsnaam voe ren, zoals crediet- en hypotheekbank bankverenigingen of andere verbin dingen met het woord bank. Ook worden aanduidingen als fa briek en indusrie gebruikt in geval len, waarin in werkelijkheid slechts een klein werkplaatsje bestaat. Tegen deze en dergelijke misbruiken nu, wil de nieuwe handelsnaamwet op treden. Karei, in de watten, krijgt van Jan haring en een jeneverfles Huessen is een vrije stadt, Die sich door Arnhem niet laat knerpen Laat sij blijven van eens anders ghoet, Vooral van mijn Huessens getrouwen, Anders valt de decksel op hun snoet, Ghelijck ghij nou nog moet berouwen. Dit gedicht vonden de verbaasde Arnhemmers gistermorgen bij hun trotse standbeeld van Karei van Gelre aangeplakt en wat het stand beeld zelf betreft, het was ingepakt in een dichte laag watten. Dit alles is het gevolg van een an- nexatievoorstel van de gemeente Arnhem, waardoor een gedeelte van Huissen, tot Arnhem zal worden verklaard. De Huissenaren hebben teruggegrepen in de geschiedenis en daar de strijd tussen de hertog Ka- rel van Gelre van Arnhem en Jan van Kleef uit Huissen ontdekt. Deze damse Gerechtshof gehoord in ver- strijd, die 400 jaren geleden gestre- band met het door mr. Wassenbergh den werd, betekende een glansrijke aangetekende appèl tegen de ge- overwinning voor Huissen en de noemde afwijzende beschikking van trotse hertog Van Gelre, die de de Rechtbank. overgave van Huissen geëist had, Generaal Eisenhower heeft in een rede, die hij te Dallas voor radio en televisie hield, verklaard, dat een zich terugtrekken in het isolationis me tot gevolg zou hébben, dat Ame rika een „naargeestig en weerloos land wordt, „omsingeld door de woeste wolventroep. van het com munisme". Dit zou gebeuren, indien de Amerikanen acht slaan op de „valse profeten van het alleen le ven". Hoewel Eisenhower Taft niet noemde, bestaat er geen twijfel over, dat zijn opmerkingen een critiek zijn op de buitenlandse politiek van zijn rivaal. Hij zette daarop een program van vier punten uiteen, dat volgens hem vrede en veiligheid tot gevolg zou hebben: 1. Bereiken, dat de gehele wereld Amerika's toewijding tot de vrede begrijpt, waarbij alle gepraat en voorstellen betreffende een preven tieve oorlog uitgebannen zouden zijn. 2. Steun aan de V.N. als instru ment van de vrede en aan de Noord- Atlanitische-verdragsorganisatie en overeenkomsten betreffende de vei ligheid in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. 3. Aanvaarding van een positief buitenlands program, met de verze kering aan de wereld, dat de V.S. „nooit onverschillig zullen staan te genover een in slavernij gebracht volk". 4. Het opbouwen van een spiri tuele en militaire kracht, waarachter wij in staat zullen zijn de meesters van het Kremlin een rechtvaardig en practisch plan aan te bieden voor de bevrijding van de wereld van de last der bewapening. Uranium in het Zwarte Woud De uraniumlagen, die verleden jaar zomer in het Zwarte Woud zijn gevonden, zijn rijk genoeg om te worden ontgonnen. Dat is de con clusie van het geologisch instituut van Baden, die gisteren wc-rd be kendgemaakt. Het erts in het Zwarte Woud bevat ruim één tiende procent uranium, hetgeen een rijker gehalte is dan van het erts, dat in de Verenigde Staten wordt gevonden. Het erts is echter minder zuiver dan dat in Oost-Duitsland, waar de Russen de uraniumlagen ontginnen. De uraniumlagen in het Zwarte Woud zijn opgespoord in verlaten zilver- en nikkelmijnen te Wittichen De Deense politie heeft gisteren drie Tsjechische vluchtelingen gear resteerd, die ruim vierduizend kilo meter per trein hebben afgelegd door Midden- en West-Europa. Zij reisden per trein, maar niet op 1 .U1f de normale manier. Tëgen het val- len van de avond betrokken zij hun zitplaatsen op de as van een wagon. Zo reisden ze volgens hun eigen zeg gen van Praag naar Belgrado. Daar zochten zij een trein uit, die naar Parijs ging en van Parijs ging het door Duitsland naar Denemarken. In Nyborg werden zij ontdekt door een spoorwegarbeider die de assen controleerde. De vluchtelingen zullen naar Ko penhagen worden overgebracht en daar zullen de immigratie-autoritei ten uitmaken wat er met hen moet gebeuren. Het Zuidelijke deel van het Ja panse eiland Kioesjioe wordt door een wervelstorm bedreigd. 1000 wo ningen in het district Foekoeoka staan reeds door zware regenval ge deeltelijk onder water. De wind wak kert aan tot stormkracht. Volgens de eerste berichten is ook in de distric ten Kagosjima, Saga en Mijazaki schade aangericht. Men gelooft, dat de orkaan hedenmiddag Kioesjioe zal hebben bereikt. In Juni gaan de wervelstormen gewoonlijk langs het eiland, waarna zij in de Ohinese Zee uitrazen. Ditmaal vreest men echter, dat de wervelstorm dezelfde weg zal volgen als de orkaan van 21 Juni 1949, welke het eiland Kioesjoe in zij.n gehele lengte overtrok en in de Japanse Zee uitwoedde. Daarbij ver loren 108 mensen het leven en werd voor 30 millioen yen schade aange richt. Reuter meldt nader, dat in het dis trict Nagasaki 48 mensen vandaag zijn bedolven door een aardverschui ving. 32 mensen werden snel bevrijd en vijf lijken geborgen. 11 personen worden vermist. Van ambtelijke zijde is verklaard, dat de aardverschui ving, die zich vanochtend heeft voor gedaan, veroorzaakt is door wolk breuken als voorboden van een wer velstorm, die uit het gebied van de Stille Oceaan nadert. De jonge Franse geleerde Jean Per- rot heeft in de woestijn van de Ne- geb bij Tel Aviv. aan de oevers van de Oued Zuemili, overblijfselen van een meer dan 5.000 jaar oud dorp ont dekt. Bij deze opgravingen ontdekte hij het bestaan van een bevolking van herders en boeren, die als eersten de grond m een thans woestijnachtige s4rcek moeten hebben bewerkt. Deze oude bewoners van de Negeb, waarvan men tot nu toe het bestaan alleen maar heeft vermoed, blijken ook de eersten te zijn geweest, die de kopermineralen van deze streek meer aan 2.000 jaar voor koning Salomon hebben geëxploiteerd. werd naar huis gestuurd met een paar haringen, een jeneverfles en een paar kropjes sla. Deze artikelen troffen de Arnhemmers gisteren ook weer bij het standbeeld aan en daar mede heeft Huissen hun duidelijk te verstaan gegeven, dat het laatste woord over annexatieplannen nog niet gesproken is. KASTEEL „DE CANNENBURGH" GERESTAUREERD In een gisteren op het kasteel „de Cannenburgh" gehouden persconfe rentie met de stichting „Vrienden Gelderse Kastelen" zeide de voor zitter, de heer S. van Heemstra on der meer dat het merendeel van de kastelen welke onder het beheer van de stichting vallen, in slechte toestand verkeert. De moeilijkheid voor de stichting is aan de kastelen een goede be stemming te geven. Een uitzonde ring is het kasteel „de Cannenburgh" dat door de stichting grotendeels heringericht is. Een grote verzameling uit de 17e en 18e eeuwse portretten en schilde rijen o.a. van Brantxen Van der Sype en Van Spaan zijn er tentoon gesteld. Het grote aangrenzende park met vijvers is* door de stichting in uitstekende staat gebracht. Het kasteel was voor de oorlog eigen dom van de familie Cleve. Het kasteel, dat eens eigendom was van Maarten van Rossum, zal voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld van 2 Juli af. In berechting „opzetzaken" Blijkens ontvangen informaties ziet het er naar uit, dat in het ver volgen van „opzetzaken" tegen aan nemers en bouwbedrijven enige ver traging zal komen. In verschillende plaatsen- zouden de officieren van justitie geneigd zijn een afwachten de houding aan te nemen tot na de berechting in hoger beroep te Am sterdam, van de Utrechtse zaken, waarin vrijsprekende vonnissen zijn gewezen. Dit wil niet zeggen, dat na eventuele vrijsprekende arresten van het Gerechtshof te Amsterdam geen andere dagvaardingen meer zouden worden uitgebracht. Het gaat hier blijkbaar om de oplossing van juridisch-technische kwesties, die bij het dagvaarden en vervolgen van andere zaken v«n belang zijn. HUUR EN VERHUUR VAN VISRECHT. Naar het A.N.P. verneemt Is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld in de Visserijwet bepalingen tot re geling van de huur en verhuur van visrecht op te nemen. Tot bevorde ring van het doelmatig bevissen van kust- en binnenwateren en het ver krijgen van een redelijke verdeling van het visrecht wordt de instelling van een Kamer voor de Visserij be pleit. In deze Kamer zouden verte genwoordigd zijn beroepsvissers, sportvissers en de eigenaren van visrecht, respectievelijk viswater. VACANTIEWEKEN VOOR ONGEORGANISEERDE VROUWELIJKE JEUGD. Bij het maken van vacantieplan- nen hebben de meisjes boven de 17 jaar, die niet in een of andere jeugd beweging zijn georganiseerd en slechts over weinig geldmiddelen be schikken, vaak met moeilijkheden te kampen. Teneinde haar hierin een oplossing aan ce hand te doen heeft de Jong\2- rengemeenschap van het Katholieke Vrouwelijke Jeugdwerk het initiatief genomen voor de meisjes van 17 jaar en ouder vacantieweken te organi seren, waarin zij een zo groot moge lijke mate van vrijheid kunnen ge nieten. Deze weken worden gehouden in Gorssel (Geld.) en wel van 2126 Juli en van 1823 Augustus; in Méerssen (L.) van 2026 Juli en in Huize Vijverd'uin te Bloemendaal van 15 tot 19 Juli. Daarvan kan men voor een geringe vergoeding gebruik ma ken. Tijdens het verblijf in deze va- cantiehuizen, waarin groepen van 30 tot 40 meisjes kunnen logeren, wor den tochten en uitstapjes gemaakt. De meisjes behoeven slechts bij de maaltijden aanwezig te zijn. Deelneming staat open voor ieder meisje boven de 17 jaar. Opgaven en nadere inlichtingen kunnen worden gericht aan Huize Den Oldenhof" te Gorssel (Geld.), aan de „Proosdij" te Meerssen (L.) en voor de vacantie weken te Bloemendaal aan het dio cesaan secretariaat van de Jongeren- gemeenschap, Scheveningseweg 90, te Den Haag. Een „ambtenaar" zonder wisselgeld MGR. PANIS. t In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is op 69-jarige leeftijd over leden monseigneur Johannes Wal- therus Josephus Maria Panis M.S.C., oud-apostolisch vicaris van Menado en titulair-bisschop van Trisipa. De plechtige Heilige Mis van Re quiem zal Donderdagmorgen om half tien worden opgedragen in de kapel van het missiehuis aan de Bredase weg te Tilburg. Daarna wordt het stoffelijk overschot bijgezet op het kerkhof dei' paters-missionarissen van het Heilig Hart. „St. Crispinus" 35 jaar Vakwedstrijd en tentoonstelling te Maastricht Maandagmorgen heeft de loco-bur gemeester van Maastricht, wethou der A. Bovy, in de „Stuers" een na tionale vakwedstrijd en tentoonstel ling van schoenenmaken, reparatie- werk en orthopaedisch schoenwerk geopend. Deze expositie was door de Maastrichtse Katholieke Schoenma kersorganisatie georganiseerd ter ge Iegenheid van de viering van het 35-jarig bestaan van de Nederlandse Kath. Bond van Schoenmakerspa troons „St. Crispinus". Na een rondgang over de in drie zalen ondergebrachte tentoonstelling werd in de restauratiezaal van de „Stuers"" een f eestbij eenkomst ge houden, waarop vele personen het woord hebben gevoerd. De heer J. A. Koops, voorzitter van de Kath. Nederl. Middenstands' bond herinnerde aan het historische feit, dat het gilde der leerlooiers te Maastricht vroeger een zeer mach tige en invloedrijke organisatie is geweest. Mgr. J. Ingendael, deken van Maastricht heeft aan zijn gelukwens tot St. Crispinus een betoog toege voegd, waarin hij nadruk legde op de taak van elke katholiek om in de buiten-kerkelijke katholieke organi saties ook krachtig werkzaam te zijn ter bereiking van het doel om de we reld te verchristelijken. Hierna volg den nog vele sprekers uit het orga nisatieleven van de schoenmakers, die allen het hoofdbestuur complimen teerden voor zijn succesvol werk in het belang van de schoenmakerij en zeiden dat de gevolgde samenwer king in de sohoenenbranche goede resultaten opleverde. De heer J. A. Westenberg, voorzit ter van het Maastrichts organisatie comité bood de vakwedstrijd en ten toonstelling aan als feestgeschenk voor de jubilerende bond. De bondsvoorzitter, de heer Du- quesnoy, beantwoordde met een gul dankwoord deze overvloed van hulde. Er volgde een receptie, waarop vele autoriteiten uit vakkringen en handel gelukwensen kwamen aan bieden: Kamer van Koophandel en Kath. Middenstandsvereniging van Maastricht gaven hierbij eveneens blijk van belangstelling. Dezer dagen kreeg de 80-jarige echtgenote van een klein landbou wertje in Wapenveld bij ZwoiJe, be zoek van een man, die vertelde, dat hij ambtenaar was, en wegens een of andere uitkering 600.kwam brengen. Het oude vrouwtje was natuurlijk blij met de mededeling en toer. de man verklaarde, dat hij het geld niet gepast had, maar slechts een bankje van 1.000.bij zich had, haastte het vrouwtje zich, om de 400. wisselgeld uit haar spaarpotje te te voorschijn te halen. Toch was zij niet zo heel goed van vertrouwen en vroeg de man, of hij haar het bank je van 1.000even wilde laten zien. Nu, dat kon de meneer niet, want hij moest het even ophalen. De vrouw vertelde hem, dat hij dat dan eerst maar moest doen. De „ambtenaar" zei haar toen het wis selgeld in een enveloppe te doen, zo dat de transactie vlugger afgesloten zou kunnen worden, wanneer hij te rugkwam. De vrouw zag hier geen kwaad in en haalde een enveloppe te voorschijn. De „ambtenaar" was haar met het dichtplakken der en veloppe behulpzaam, verdween en keerde niet terug. Toen de vrouw Mentens antwoord „Slechts 7 posten van de lange schadestaat ad f 3.500.000.welke ik heb ingediend, zijn mij vergoed. Over die zeven posten ten bedrage van ongeveer 250.000,zijn de Staat en ik het eens geworden, over de andere posten konden wij geen overeenstemming bereiken", aldus verklaart de heer Menten tegenover het Kath. Nederl. Persbureau, nu de nota van Minister Mulderije het wil doen voorkomen, alsof de schade regeling tot een eind is gekomen. De heer Menten zegt voorts, dat hij wettelijk binnen 60 dagen in be roep moest gaan bij de beroepscom missie van het Commissariaat Oor logsschade om zijn recht te verkrij gen in de andere vorderingen op de staat. Er is dus geen sprake van, dat ik finale kwijting heb gegeven. Ik heb slechts stukken getekend voor het kleine deel der schadevergoe ding, waarop de Staat mijn recht heeft willen erkennen. na enige tijd de enveloppe open maakte, ontdekte zij tot haar ont zetting, dat de man tijdens het dicht plakken kans gezien had, het geld voor krantenpapier te verwisselen. Wij mogen hierbij aantekenen, dat een dergelijk geval van oplichting enige maanden geleden ook voorge komen is. Het is de justitie blijkbaar nog niet gelukt deze oplichter te ont maskeren. Men zij gewaarschuwd. Nieuwe constellations voor de K.L.M. De eerste superconstellation met „compound" motoren, bestem'd voor de burgerluchtvaart, zal begin vol gend jaar aan de K.L.M. worden afgeleverd. Daardoor zal het mogelijk zijn, reeds dan in veertien uur, tussenlan dingen inbegrepen, per vliegtuig van Euorpa naar Amerika te vliegen. De superconstellation heeft een lengte van 35 meter en een startge- wioht van 59 ton. De machine kan 'n snelheid ontwikkelen van 590 km. per uur. Twee door de K.L.M. bestelde vrachtvliegtuigen van 't type DC 6a zullen worden vernoemd naar wijlen generaal C. J. Snijders en dr. ir. R. M. H. Damme, die zich beiden voor de Nederlandse burgerluchtvaart gro te verdiensten hebben verworven. Tijdens de wekelijkse soirée in Ho tel Van Wely te Coevorden is Zater dagavond een portefeuille met een inhoud van ruim 6000.toebeho rend aan de autosloper M. uit Em- men, gerold. M., die met enige vrienden een be zoek had gebracht aan de motorgras- b&anwedstrijden in Coevorden, keer de 's nachts te circa 3 uur met deze vrienden in zijn auto naar huis terug. Daar aangekomen ontdekte hij de vermissing; hij reed onmiddellijk weer naar Coevorden om zo moge lijk zijn eigendom nog te achterha len. In het hotel verwekte zijn mede deling een pijnlijke opschudding. De portefeuille is nog niet terecht. Aetherklanken WOENSDAG. Experimenteel Televisieprogram N.T.S. 21.0024.00 Verkiezingsuitslagen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de c" 8.00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor d€ vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9,30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor- i gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Idem; 12.00 Bas en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.37 Chr. Geref. Kerkdienst; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront; 13.20 Geva rieerde muziek; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Piano en viool; 15.30 Gramofoonmu ziek; 15.40 Clavecimbelrecital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.40 Tenniskampioenschappen Wimble don; 17.50 Militair vraaggesprek; 18.00 Nieuws; 18.15 Zigeunerkwintet; 18.30 R.V.U.: Dr. J. Schouten: „Enige menselijke instincten: Het woning instinct"; 19.00 Verkiezingsuitslagen (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER Half tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind. Iets warmer. 25 Juni: zon op 4.21 en onder 21.04; maan op 7.08 en onder 23.04 uur. Het w-e.fi in. &uAo-p.a De weerraporten van hedenmor- gen 7.00 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO zwaar bew. 16 C. STOCKHOLM regenbui 20 HELSINKI regen 16 EDINBURGH zwaar bew. 14 LONDEN zwaar bew. 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM zwaar bew. 17 GENEVE onbewolkt 26 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX onbewolkt 23 NICE zwaar bew. 25 BERLIJN regenbui 18 FRANKFURT zwaar bew. 22 MüNCHEN geheel bew. 21 WENEN geheel bew. 25 LOCARNO licht bew. 28 en gramofoonmuziek; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Verkiezingsuit slagen en gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-beriehten; 23,15plm. 1.00 Verkiezingsuitslagen en gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7,00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.06 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuz.; 12.00 Politiekapel; 12.30 Land- en tuin- bouwmedelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Ka lender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dans muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Om roeporkest en solist; 15.00 Kinder koor; 15.00 Drie- en vierhandig pia nospel; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Accordeonmu- ziek; 17.40 Ronde van Frankrijk; 17.50 Regeringsuitzending: M. C. Ca- pelle: Jeugduitzending: „Dierenver halen uit Toradj a-land"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 „Gemiste kansen", causerie; 19.15 Gramofoonmuz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Verkiezingsuitslagen en 'gra mofoonmuz.; 23.00 Nieuws; 23.15 1.00 Verkiezingsuitslagen en gramo foonmuziek. Na de geslaagde reportage van de ijsrevue vanuit theater Carré in Am sterdam, heeft de televisiestaf van een der omroepverenigingen (Avro) naar soortgelijke mogelijkheden ge zocht. Men zal thans in de eerstvol gende televisie-uitzending van deze omroepvereniging (op Dinsdagavond 1 Juli) een circusvoorstelling op het scherm brengen. In de eerste dagen van Juli is het circus Mikkenie in Hilversum. Gedurende de gehele zendtijd, van 20.1521.45, zal vanuit het circus een directe reportage van diverse programmanummers, zoals Maika's wonderberen, paardennum- mers, de Cervantes met hun spring en vangnummer, en miss Belita met haar leeuwen, worden uitgezonden. In het circus zullen drie camera's het programma volgen. In de geheel bezette foyer van het R.K. Verenigingsgebouw werd gis teravond een openbare vergadering van de Katholieke Volkspartij ge houden met als spreker de heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer. De spreker werd namens het be stuur van de afdeling Wassenaar wel kom geheten en ingeleid door drs. W. S. Lubsen, die o.m. wees op de noodzakelijkheid van hst bewaren van de eenheid onder de katholieken op politek terrein en die pleitte voor het instellen van plaatselijke werk groepen, die zich met diverse facet ten van de practische politiek zullen gaan bezighouden. De heer v. d. Ploeg hield vervol gens een boeiende inleiding over enkele kernpunten van het verkie zingsprogramma van de K.V.P. Hij merkte o.m. op, dat grote moeilijk heden het streven waar verhoging van het welvaartspeil in de weg staan. De allergrootste moeilijkheid is wel die van de internationale span ningen, die het weerbaar maken van de vrije volkeren noodzakelijk maakt. Uitgaven voor de defensie vragen ieder jaar een zware last van het Nederlandse volk en dat belemmert de verhoging van het welvaartspeil. Toch moet daar, ondanks alles naar gestreefd worden. Hogere welvaart en bestaanszekerheid voor het snel' groeiende Nederlandse volk kan al leen worden bereikt door industriali satie en het opvoeren van de export. Uitvoerig ging spr. in op de ge zinspolitiek van de K.V.P. Spr. noem de twee recente gevallen: de kwestie van de kinderbijslagregeling en.van de kinderaftrek voor de inkomsten belasting, waarin de K.V.P. bij de behartiging van de belangen van vooral het grote gezin, in de Ka mer alleen stond. Over het woning probleem zeide spr., dat het opvoe ren van het aantal te bouwen wonin gen ndet mag geschieden ten koste van het volume van de nieuwe wo ningen. De K.V.P. is uiteraard voor stander van een zo snel mogelijke woningbouw, maar bij het bouwen van nieuwe woningen moet wel de gelijk rekening worden gehouden met de mogelijkheid voor een na tuurlijke groei van de jonge gezin nen. Nadat spr. de kwestie van de hu ren ter sprake had gebracht en hij had gepleit voor de instelling van een Gezinsraad, belichtte de heer v. d. Ploeg ten slotte het standpunt van de K.V.P. ten aanzien van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Voor de inleiding van de heer v. d. Ploeg bestond grote belangstel ling. Na een korte pauze werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen. Deze geslaagde propaganda- avond van de K.V.P. werd besloten met de vertoning van enkele films.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2