Het sprookje van kapitein Kidd De schatten van kapitein Kidd Met Made JOuUa oefent Langs de Oostduitse zóne-grens 3tet yianinktyk frezoek aan Zutaag- Eisenhower Vrijere markt voor pond en Franse frank contra Taft Jiowettje MAANDAG 23 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12619 Papengracht 32Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BEZETEN IJET gaat natuurlijk veel te ver, iemand, die ergens van bezeten is, een bezetene te noemen. In het bij bels spraakgebruik zijn bezetenen steeds beklagenswaardige mensen, die door de duivel bezeten zijn en van het normale gebruik van hun verstand beroofd. Maar wanneer on der bezeten zijn wordt verstaan, wat in het gewone Nederlandse taalge bruik er onder wordt verstaan, name lijk dat een mens zó door een idee in beslag wordt genomen, dat hij zijn gehele leven wijdt aan de verwezen lijking van die idee en zich er des noods voor opoffert, wel, dan moest eigenlijk ieder Christenmens een be zetene zijn. Wanneer we dus constateren, dat prof. Romme gisteren in Leiden als een bezetene heeft gesproken, stellen wij vast, dat hij in die toespraak één idee met kracht en klem heeft uitge dragen en daaraan alles onderge schikt heeft gemaakt. Hij heeft zélf verklaard, bezeten te zijn van die ene idee. Men zou kunnen verwachten, dat in een verkiezingstoespraak, bijna op de vooravond van de verkiezingen, de politieke leidsman van de K.V.P. zich met schampere onverzoenlijkheid gekeerd had tegen politieke tegen standers en hen eventjes in het zon netje zijner welsprekendheid had ge zet. Hij verstaat dat kunstje prachtig, gelijk bleek uit zijn aanloop, toen hij de communisten er op onthaalde. Maar in die toon is hij niet voortge gaan. Hij klom er boven-uit om de trap op te gaan, welke trede voor tre de voerde naar het hoogtepunt, naar de idee, waarvan hij verklaarde beze ten te zijn en die idee is: het onver zoenlijke te verzoenen. Het is niet alleen in Leiden, dat prof. Romme deze gedachte heeft uit gedragen. Anders zou er gerechte twijfel kunnen bestaan, of hij er wel van bezeten was! In alle redevoerin gen, welke hij een maand lang dag- aan-dag in den lande hield, is deze gedachte: het onverzoenlijke te ver zoenen, leidraad geweest. Leidraad en geen leuze. Voor leuze is deze gedachte te hoog en te diep en te oud. Zij is alleen nieuw in de korte, bon dige samenvatting, door prof. Romme er aan gegeven, maar de inhoud er van wordt teruggevonden in de so ciale encyclieken van de pausen en deze hebben hun wijsheid geput uit het evangelie. Op deze beide bronnen heeft de spreker zich beroepen en daarmede aangetoond, geen stokpaardje van eigen vinding te berijden, wanneer hij een staatsbestel nastreeft, dat het onverzoenlijke verzoent, een staats bestel, dat, negatief gezien, liberale eenzelvigheid en socialistische klas senstrijd, beide, uitbant, en positief bekeken, de ogenschijnlijk tegenge stelde belangen van de verschillende standen in de maatschappij met el kaar tot verzoening brengt in een harmonische binding. Geen sociale orde kan er zijn zegt Quadragesimo Anno geen so ciale orde in de ware zin des woords „als niet de verschillende ledematen der maatschappij door een hechte band tot een eenheid worden sa mengevoegd." Het organisch karakter van het maatschappelijk lichaam moet worden hersteld, niet meer uit eengereten worden door tegenstellin gen, maar gebracht worden tot sa menwerking, overleg, onderling be grip, tot de saamhorigheid, welke daarop berust, dat alle mensen „het zelfde Begin en hetzelfde Einde' hebben en geschapen zijn om elkaar te helpen. TI7ANNEER we hier met eigen woorden een korte uitweiding geven van de idee, waarvan prof. Romme bezeten is, dan geschiedt dat niet om de professorale, magistrale rede te verbeteren het is er een slechte paraphrase van maar om in een andere kleuring te laten zien, waarom de politieke eenheid onder de Katholieken moet worden be waard, namelijk als macht en als demonstratie of vertoning. Wellicht ware het toch beter demonstratie te vertalen door bewijs of getuigenis! De Katholieken van Nederland zou den al een heel armzalig en weinig overtuigend figuur slaan, indien zij strevend naar het ideaal van een harmonische samenleving op de chris telijke grondslag van de saamhorig heid (of zo ge een evangelischer woord wilt: naastenliefde) zélf aan dit sociale verlangen politiek geen uitdrukking vermochten te ge ven door ten minste in hun eigen kring blijk te geven van eendrach tige samenwerking en wederzijds begrip. Zij zouden dan aan het niet-Katho- lieke deel der natie aanprijzen, wat zij zeiven niet kunnen volvoeren. Zij zouden dan het bewijs leveren, dat de Christelijke maatschappijleer mooi is in woorden, maar blijkbaar zie de Katholieken zeiven eens on der elkaar! toch niet verwezenlijkt kan worden. Dit argument om de eenheid te be waren, is met even zovele maar an dere woorden door prof. Romme aan gevoerd, een nieuw argument en: een aangrijpend argument. Want als men het onverzoenlijke wil verzoenen in de samenleving en dat is de leer van Kerk en Evangelie kan men daar geen beter voorbeeld en be koring tot navolging aan geven dan door er zelf een moedig begin mee te maken. De Katholieke Volkspartij in haar omhelzing van alle standen, is zulk een voorbeeld. Haar eenheid is noodzakelijk als macht om deze Christelijke idee te kunr.en verwe zenlijken en als „vertoning'- of liever getuigenis als een getuigenis van de onderlinge band, die een doorleefd Christendom vermag te leggen, als een bewijs, dat hetgeen wij als een geneesmiddel voor de samenleving aanprijzen, door ons zeiven met kans op beterschap wordt aangewend. Een geneesmiddel toont pas zijn waarde, als een zieke gezond wordt. r\IT argument .vereist bezinning. Het vergt bezinning van ernstige mensen, die wat 't zwaarst is ook het zwaarste laten wegen. Politieke en vooral financiële beslommeringen kan men zo zwaar tillen als men wil en daarover is genoegzaam gespro ken maar daarboven uit, gaat het beginsel. De Prot.-Christ. „Nieuwe Leidsche Courant" schreef een dezer dagen: het uitbrengen van een stem is „een daad van geloof'. Een daad van geloof, dat men ge looft in het Christelijk beginsel „het onverzoenlijke te verzoenen." Op een |apans eiland? zeer^er^e" zijn ondergeschikten. In 1701 werd Japanse schatgravers hebben op een eilandje ten Zuiden van Japan in een geheime bergplaats een schat gevonden ter waarde van een mil liard gulden, die daar door de Engel se piraat, kapitein Kidd, zou zijn be graven, aldus bericht het blad „Mainichi". Volgens dit blad was de schat in een koraalgrot op het kleine, onbe woonde eilandje Yokoate, nabij Ama- mi Osjima, verborgen. Intussen zijn er reeds andere ka pers op de kust, zo zelfs, dat de vinder, Masahiro Nagasjima.' de schat aan de Japanse regering wil overdra gen. Uit vrees voor deze piraten, die in dit gebied herhaaldelijk optreden, zou hij de schat door patrouilleboten van de regering naar het vasteland willen laten overbrengen. De jongere broeder van Nagasjima is kortgeleden van het eiland met twee staven zilver en enkele vreem de gouden munten als bewijsstukken teruggekeerd. Hij had in de grot een aanital ijzeren kisten gevonden. Toen hij er een opende, vond hij haar vol met zilveren staven en gouden mun ten, naar hij aannam, Chinese. .Kapitein Kidd werd in 1645 in Schotland geboren. Reeds als jon gen ging hij naar zee en voor het eerst maakte hij met het piraten- leven kennis, toen hij op kaapvaart tegen de Fransen ging. In 1696 kreeg hij het commando over het schip, dat door de regering werd uitgerust om de piraten in het Verre Oosten te be strijden. Maar twee jaar later kwa men berichten binnen, dat hij zelf zeerover zou zijn geworden. Enkele jaren later keerde hij naar Boston terug, waar hij werd gear resteerd en naar Engeland terugge- hij in Londen opgehangen, hoewel hij tot het laatste ogenblik zijn onschuld volhield. Ongeveer zevenhonderd personen hebben Zaterdag deelgenomen aan de rampenoefening, welke het Nederlandsche Roode Kruis in de omgeving van Wassenaar heeft gehouden Bij deze oefening ging men uit van de veronder stelling, dat Wassenaar door een cycloon was getroffen. Hierbij werd voor de eerste maal gebruik gemaakt van een van tentzeilen voorzien wagentje voor het wegvoeren van slachtoffers uit het „rampgebied". Met dit tentwa gentje zie foto kunnen in recordtijd vier personen tegelijk worden weggevoerd. Het kan als aanhanger aan elke personenauto gebruikt worden. Het wagentje werd ontworpen door het Hoofd van de Technische Dienst van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer J. G. Schreuder. Groeiende tegenstand tegen de afsluiting Ruïnes van uit représaille opgeblazen boerderijen in Thüringen en Mecklen burg zijn de trieste bewijzen van het heftige verzet van Oost-Duitse boeren, die zich in de laatste dagen van de vorige week met zeisen en dorsvlegels hebben gekeerd tegen de ontruimingsmaatregelen langs de zónegrens. Ook elders op de grens tussen Oost- en West-Duitsland duurt het verzet tegen de rigoureuze maatregelen voort, doch in Thüringen kon de veiligheidspolitie drie dagen geleden de toestand niet langer meester blijven. Slechts met be hulp van inderhaast toegesnelde Sovjet-troepen kon de boerenopstand on derdrukt worden, doch niet dan nadat 43 Russische soldaten verwondingen hadden opgelopen. VEERTIG ARBEIDERS ONTVOERD. De Oostduitse afgrendelings-maat- regelen hebben wederom geleid een nieuw incident, waarbij 40 West-Duitse arbeiders door Rus sische soldaten en Oost-Duitse bere den politie werden ontvoerd. Deze mannen werkten op 20 km. Zuidelijk van Helmstedt aan een spoorlijn, op enige honderden meters de zónegrens, toen de Oost-Duit sers en de Russen toestormden, hen omsingelden en gevankelijk wegvoer den naar een nabijgelegen gebouw op Oost-Duis gebied. Vermoedelijk betwisten de Russen de geallieerden hier een strook grond, ten einde in het bezit te komen van een transfor matiegebouw en een waterleiding. De ontvoerde arbeiders zijn inmid dels weer losgelaten. Niet alleen de afsluitingsmaatrege len van de zónegrens, ook de cam pagne voor herbewapening onder vindt groeiende tegenstand onder de Oost-Duitsers. De uitrusting van de geworven vrijwilligers laat echter veel /ensen over, en geallieerde offi cieren schatten, dat niet meer dan 5000 jonge Oost-Duitsers een licht oefengeweeï hebben ontvangen. De geallieerde piloten zijn door hun superieuren gewaarschuwd, dat iedere schending van het Oost-Duitse luchtruim tot gevolg kan hebben, dat Nadat des morgens door de leerlingen van de Hoornse Volksmuziekschool en het jongenskoor van de R. K. Kerk een zanghulde aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard was gebracht, begaf het Koninklijk Paar zich op de tweede dag van Hun bezoek aan de Kop van Noord-Holland naar Zwaag, waar de veiling „Bangert en omstreken" werd bezichtigd. Gezeten op de bankjes, waarin des morgens de groentenkopers hun dagvoorraad in kopen, laten de Koninkalijke gasten zich dc gang van zaken door de voor zitter van de Veiling ,3angert en omstreken" uitleggen. Russische jagers onmiddellijk het vuur zullen openen. Deze waarschuwing kwam na een Russisch protest, dat Amerikaanse vliegtuigen op 19 Juni de luchtcorri- dor verlaten zouden hebben. Een tweede Russisch protest, dat op 19 Juni uit een Amerikaanse mili- tairé" trein tussen Berlijn en West- Duitsland geschoten zou zijn op een man van de Volkspolitie en de sta tionschef van Badenberg bij Berlijn, is vanavond reeds door de Ameri kaanse autoriteiten als ongegrond van de hand gewezen. Hard tegen hard De verkiezingsstrijd tussen Eisen hower en Taft wordt thans minder dan drie weken voor de republikein se conventie haar officiële partijcan- didaat voor het presidentschap zal aanwijzen gekenmerkt door een scherpte en een bitterheid, zoals een generatie lang niet meer is voorge komen. Millioenen internationaal voelende Hebt U een toestel neergeschoten Beleefde vraag aan Moskou Een woordvoerder van de Zweedse ambassade te Moskou heeft gisteren medegedeeld, dat het antwoord op de nieuwe Zweedse nota aan .de Sowjet-Unie over de vermiste Dakota nog niet gegeven was. De Zweedse ambassadeur heeft de Sowjet-rege- ring gevraagd of een Sowjet-jager het toestel had neergeschoten, dat op 13 Juni met acht man aan boord in de Oostzee is gestort. Het onderzoek van een rubber-reddingboot van de Dakota afkomstig, heeft uitgewezen, dat de machine is beschoten. Westelijke autoriteiten te Berlijn hebben alle vliegeniers gewaarschuwd, dat Sowjet jachttoestellen wellicht onmiddellijk zullen aanvallen, wan neer Westelijke toestellen buiten de luchtcorridors raken. Westelijke functionarissen geloven, dat de Sowjets een uitgebreid radar- net hebben opgezet langs de zone- grens, de luchtcorridors naar Ber lijn en langs de Baltische kust, waardoor zij schendingen van Oost duits luchtruim kunnen constateren. De Sowjets protesteren de laatste tijd onophoudelijk tegen schendin gen" van'hun luchtruim. Atoomcentrum voor Europa Atoomgeleerden uit elf landen (w.o. Nederland) hebben de bouw aange kondigd van 's werelds grootste labo ratorium voor kernenergie in Europa. Daarmee zou, volgens AP, Europa op atoomgebied de leiding van de VS overnemen. Het besluit werd bekendgemaakt op een bijeenkomst van de Europese Raad voor de atoomwetenschap te Kopenhagen. Het instituut, welks bouw ongeveer 25 millioen dollar zal kosten, zal gevestigd worden in Denemarken of Zwitserland. Met de bouw zou 6 a 7 jaar gemoeid zijn. lot dusver kon vreemde valuta door het bedrijfsleven hier te lande slechts worden gekocht en verkocht op basis van de officiële aan- en verkoopkoer- sen van De Nederlandsche Bank. In dit systeem zal een wijziging worden gebracht in dier voege, dat de deviezenbanken met haar cliënten in be paalde valuta's zullen kunnen handelen op koersen, liggende tussen de officiële aan- en verkoopkoersen van de Nederlandsche Bank. De spreiding tussen de officiële koersen zal iets worden vergroot. De handel met de cliënten in bedoelde valuta's zal als regel geschieden op koersen, die tweemaal per dag ter beurze tot stand zullen komen. Op deze wijze zal er een vrijere koers- vorming op de contante valutamarkt zijn. In de valuta's, die tot deze vrijere contante markt woj-den toegelaten, zal ook de handel op termijn door de deviezenbanken onderling en met haar cliënten worden toegestaan, ter dekking van het koersrisico op reële goederen- en diensttransacties. Hier door zal er voor deze valuta's een vrijere termijnmarkt tot stand ko men. Gebroken zal worden met het thans bestaande systeem, waarbij alle termijncontracten bij De Nederlandse Bank moeten worden overgesloten. De invoering van een vrijere con tante en termijnmarkt voor bepaalde valuta's zal aanvankelijk worden be perkt tot het Pond Sterling en de Franse Franc. In Engeland en Frankrijk is een soortgelijk systeem reeds enige tijd van kracht. De datum waarop het nieuwe systeem wordt ingevoerd, zal nader worden bekend gemaakt. „Een schuchtere en zeer beschei- Amok op emigrantenschip Twee mannen op een emigranten schip in de haven Zamboanga (Phi- lippijnen) zijn Zondag in een aanval van verstandsverbijstering hun mede passagiers met messen te lijf gegaan. Er ontstond een paniek. Twaalf per sonen verloren het leven, 18 werden gewond en velen worden vermist. Naar men aanneemt zijn laatstge noemden verdronken. Een der amok- makers werd door de politie gedood, de andere werd gewond en gaf zich over. den stap in de richting van een vrije wisselmarkt, zoals die hier vóór de oorlog bestond," aldus luidde het meest gehoorde commentaar op de bekend gemaakte nieuwe deviezen- maatregelen, meldt het N. v. d. D. Men was van mening, dat door het nieuwe systeem de arbitragemoge- lijkheden iets worden vergroot, maar meende, dat hieraan voorshands in de practijk nog weinig waarde kan worden toegekend. Voor de goede renhandel kan de nieuwe regeling gunstig worden geacht. Men vraagt zich af, of de volgende stap wellicht zal worden de invoe ring van een vrijere markt ook voor de Amerikaanse dollar. Noordelijken bleken Zuidelijken Zij worden vrijgelaten Begin Juli zullen de UNO-strijd- krachten een begin maken met het vrijlaten van 27.000 Koreaanse geïn terneerden. Velen van hen stonden in eerste instantie als Noordkoreaanse krijgs gevangenen te boek, maar bleken by nader onderzoek Zuidkoreanen te zijn, die waren geprest, dienst te ne men in het Noordelijke leger. An deren werden om veiligheidsredenen in het strijdgebied gevangen geno men, hoewel zij niet tot de commu nistische strijdkrachten hadden be hoord. Deze mensen kwamen niet op de lijst van krijsgevangenen voor, die vorig jaar December aan de Noorde lijken werd overhandigd. Hun verder lot is nu, dat zy ter beschikking van de Zuidkoreaanse regering zullen worden gesteld, die hen „ibinnen enkele weken" naar huis zal zenden. republikeinen zullen het wellicht moeilijk vinden om in November a.s. hun stem te geven aan een man, die door Eisenhower een „isolationist" is genoemd, wiens verkiezing een inter nationale ramp zou betekenen. En millioenen Taft-aanhangers zullen zich gesteld zien tegenover de vraag of zij kunnen stemmen op een man, die door Taft smalend een „amateur in regeringszaken" is genoemd. Eisenhower, van een glimlachend spreker op vergaderingen geworden tot een felle vechter-zonder-hand schoenen, heeft ook Zaterdagavond weer een scherpe aanval gedaan op Taft, die hy er van beschuldigde ge delegeerden uit Texas naar de con ventie te hebben „gestolen" door aan hangers van de generaal van de ver. gadering te weren. Volgelingen van de generaal heb ben al een protest gezonden naar het republikeinse partijbestuur. De partijconventie in Texas wees nl. vorige maand 30 aanhangers van Taft en acht van Eisenhower aan als afgevaardigden naar de nationale con ventie. Maar een aparte vergadering van Eisenhower-aanhangers benoem de 33 gedelegeerden voor de generaal en 3 voor Taft. Senator Lodge, leider van Eisenho wers campagne, acht de candidatuur van de generaal verzekerd. Hij grond de deze overtuiging naar hij gis teren op een persconferentie zei op een opinie-onderzoek in alle Noord Amerikaanse staten. Duikboten te leen De Amerikaanse Senaat heeft Za- teerdag het uitlenen van twee Ame rikaanse duikboten aan de Koninklij ke Marine goedgekeurd. De lening geschiedt voor een tyd van maximum vyf jaren. De twee duikboten zullen worden gemoderniseerd, hetgeen 4.9 millioen dollar zal kosten. Dit bedrag wordt gedekt door geld van het fonds voor hulp aan het buitenland. Zodra Ne derland gereed is met dc bouw van eigen nieuwe duikboten, zullen de geleende aan de Verenigde Staten worden teruggegeven. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Agevaardigden. Ongeregeldheden te Brussel Na afloop van een zangfeest van het „Algemeen Nederlands Zangver bond", is het gisteravond in het cen trum van Brussel tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen. Toen de deelnemers aan het zangfeest zich in optocht en onder het zingen van Vlaamse liederen van het Sportpaleis naar het centrum van de stad bega ven, werden zij nabij het Brouckere- plein opgewacht door een aantal lie den, die een zeer vijandige houding tegen hen aannamen. De kreten van dc leden van het Algemeen Zangver bond, „amnestie, amnestie," werden beantwoord met scherpe opmerkin gen aan het adres van dc Vlaamse leiders tijdens de oorlog, en al spoe dig kwam het hier en daar tot een handgemeen. De opschriften, die in de stoet van 't Zangverbond werden meegedragen en waarop eveneens amnestie werd geëeist voor Vlaamse collaborateurs, werden door de te- gendemonstranten verscheurd. Nadat de politie tussenbeide was gekomen, trokken de leden van het A.N.Z. zich terug op een clublokaal in de Laken- sestraat, gevolgd door een vijandige menigte. Nog voordat de politie had kunnen optreden, werden de ramen van dit café verbrijzeld, waarbij, zoals later bleek, een vrouw door glasscherven ernstig werd gewond. Een vlag met de Vlaamse leeuw werd, nadat de menigte in koor „de vlag naar beneden" had geroepen, ingehaald. Tegen negen uur was de rust in het centrum van Brussel nog niet weergekeerd. Overal in de bin nenstad was de politie versterkt, ter wijl zelfs overvalauto's van de gendarmerie rondreden. Toen de le den van het Zangverbond, die uit alle streken van Vlaanderen naar Brussel waren gekomen, na negen uur de stad in autobussen verlieten, werden zij door de tegendemonstran- ten nagejouwd en werden er stenen naar hen geworpen. WEER EEN MIJNONGELUK IN BELGIë. In de nacht van Vrijdag op Zater dag te één uur heeft zich een instor ting voorgedaan in de mijn „St. Em- manuël" van de „Charbonnage de Bois du Luc" te Houdeng-Aimeries in de Belgische provincie Henegou wen. Van vijf tengevolge van de in storting bedolven mijnwerkers drie Belgen en twee Italianen zijn één Belg en één Italiaan naar boven gehaald. De Belg overleed tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis. De Italiaan, vader van een kind, is ter verpleging opgenomen. Men koes tert geen hoop meer den andere drie nog te kunnen redden. Onstuimige kracht is een draad die breekt; volhardende kracht is een draad, die rekt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1