S)e£<2idaeSoti/fconL ROMME KOMT!! Stalin vond gasoorlog toen geen misdaad Franse communisten gooien het roer om BEKWAME WEVERS Vreemde straaljager boven Zweden Von Paulus inderdaad in rode leger Russische correspondente het land uitgezet Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12618 Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LES DER NEUTRALITEIT 7WEDEN HEEFT ERVAREN, dat de Fransen gelijk hebben, wan neer zij zeggen: „Qui se fait brébis le loup le mange", hetgeen betekent: „Wie zich tot schaap maakt wordt door de wolf opgegeten", ofwel: al te goed is buurmans gek. De Zweden hebben zich angstvallig buiten de Europese verdedigingsorganisatie ge houden, met 't Noord-Atlantisch Pact doen zij niet mee, alleen maar om dc Russen, hun buren aan de overzijde van de Oostzee, een plezier te doen. Zij volgen een neutraliteits-politiek zoals de Russen zo graag aan Duits land willen opdringen. Maar wie ver wacht had, dat de Russen dat zouden waarderen en hun waarde- 0 ring zouden tonen, komt be drogen uit. Verleden week Vrijdag verdween een Zweeds mili tair vliegtuig in de golven van de Oostzee. Andere Zweedse vliegtuigen gingen op zoek en Maandag werd één van hen door Russische Migs omlaag- géschoten. Beide vliegtuigen waren ongewapend. Het vermoeden rees al spoedig, dat ook het eerste vliegtuig was beschoten, hetgeen later een be vestiging gevonden heeft. Moskou deed niet de moeite om een aan nemelijk excuus te bedenken, doch kwam met de aperte leugen: „Het Zweedse vliegtuig had de grens ge schonden en toen een Russische jager het beleefd daarop attent maakte, had het zelf geschoten. Waarop de Russen de snode Zweed wel hadden moeten neerschieten." Geen wonder, dat de Zweden des duivels zijn. Zij weten, dat de Cata- lina (het neergeschoten vliegtuig) ongewapend was; de bemanning is gered door een Duits schip en kan de ware toedracht bevestigen er is dus geen enkele reden om aan een misverstand te geloven. De Zweden voelen nu aan den lijve dat de Rus sen zich van niemand iets aantrekken en er op los schieten als het hun uit komt. Hier komt het in hun kraam te pas, omdat zij oefeningen hielden in de Oostzee en zij die zee beschouwen als hun eigen zee, waar ze iedereen wegschieten, die toevallig te dicht in de buurt komt naar hun zin. Dat zijn de heren, ten gerieve waarvan de Zweden een angstvallige neutraliteit in acht nemen. „Wij zijn een vredelievend volk", zeide de koning van Zweden deze week, „doch wij leven in een we reld, waarin men rekening moet houden met de mogelijkheid van ge wapende conflicten." Zo is het inderdaad en de vraag rijst nu, of het ook voor de Zweden toch niet verstandiger zou zijn, als zij er rekening mee hielden, dat zulke incidenten nimmer voorkomen noch gevreesd worden aan de Westkant maar altijd aan de Oostkant, en dat een aaneengesloten front altijd meer beveiliging oplevert dan afzondering. Met andere woorden: zou het voor Zweden geen tijd worden om op nieuw aansluiting bij het Noord-At lantisch Pact te overwegen? Europese verdediging wil 't ove rigens niet vlotten, speciaal niet wat betreft de inschakeling van West- Duitsland. Aan de Westduitse rege ring ligt het niet, want deze heeft met bekwame spoed de verdragen van Bonn en van het Europese leger getekend, maar de moeilijkheden be ginnen pas nu deze verdragen gera tificeerd moeten worden door het parlement. Er zijn twee grote obstakels, wel ke door de oppositie (met de socialis ten aan 't hoofd) worden uitgebuit. Op de eerste plaats is er de vraag, of pening wel toelaat. Daaromtrent heeft men de uitspraak van het Constitu tionele Gerechtshof gevraagd. Op zichzelf is dat al een vertraging, maar erger wordt het als het Hof de mening is toegedaan, dat herbewa pening ongrondwettelijk is. Dan zou de Grondwet gewijzigd moeten wor den en daarvoor is een meerderheid van twee-derde nodig. Zo'n meer derheid haalt Adenauer in de hui dige omstandigheden nooit. Een tweede obstakel is de vraag of de Bondsraad (te vergelijken met onze Eerste Kamer) het recht van veto heeft in deze materie. Adenauer staat op het standpunt dat de raad het recht daartoe niet heeft; doch de Bondsraad zelf heeft ?ich Vrij dag eenstemmig wel degelijk be voegd verklaard. Als het Constitutio neel Gerechtshof in deze controverse ook eerst uitspraak moet doen, kun nen we de datum van de ratificatie voor dit jaar wel afschrijven. Deze Bondsraad is de vertegenwoordiging van de negen landelijke regeringen waaruit de Westduitse bondsstaat is opgebouwd, en de verhouding is zo, dat slechts vier van de 9 landsrege ringen beheerst worden door de re geringspartijen, vier andere door de oppositie-partijen en één twijfelach tig is. Het gevaar is dus zeer groot, dat een eventueel ratificatiebesluit van de Bondsdag (te vergelijken met onze Tweede Kamer) verworpen wordt door de Bondsraad. Moskou kan zich dus voorhands „Meer dan ooit", aldus het centraal comité, „moeten de partij-organisa ties er naar streven, om allen, die bij de vrede belang hebben, in een ge meenschappelijk front te verenigen, ongeacht hun partij, godsdienstige overtuiging of sociale omstandighe den". Het communistische vakverbond, de C.G.T., heeft, om de andersden kenden aan te trekken-, tegelijkertijd een campagne voof een 40-urige werkweek met 48 betaald uren in gezet. Dat Frankrijk niet massaal wilde gaan staken voor Duclos, be wees immers, dat de communisten de bevolking alleen me- krijgen on- Een onthulling in de Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad te Lake Success zijn gisteren onthullingen gedaan over een afspraak, die Churchill- tijdens de oorlog met Stalin heeft gemaakt om tot het gebruik van gifgas over te gaan, zodra Duitsland dat wapen tegen Rusland zou aanwend Sir Gladwyn Jebb, de Engelse gedelegeerde, deelde tijdens het debat over gebruik van chemische en bacteriologische wapens in de oorlogvoering mede, dat maarschalk Stalin van heler harte zijn in stemming had betuigd, toen de Engelse regering de Sovjet-Unie er tijdens de jongste wereldoorlog van op de hoogte stelde, dat het bereid was gifgas te gebruiken. geland iedere gasaanval op de Sow- j et-troepen zou beschouwen als een gasaanval, gericht tegen Engeland. In die dagen had maarschalk Sta lin het bezit van gifgas geen mis daad genoemd, hoewel het uiteraard duidelijk was, dat de voorraad niet uitsluitend in de oorlog, doch reeds daarvoor was aangelegd. Sir Glad wyn wenste met dit betoog aan te tonen, dat de Sow jet-Unie geen „overdreven waarde" aan het pro tocol van Genève hechtte. Iedere verklaring, volgens welke beperkingen in het gebruik van be paalde wapens worden vastgelegd, is slechts afhankelijk van het goede vertrouwen der deelnemers, zolang er geen stelsel is ter controle, of de bepalingen worden nageleefd. „Wij zelf", vervolgde Jebb, „heb ben het protocol van Genève onder tekend en wij hebben het plan dit nauwgezet na te leven. Het voorbe houd, dat wij bij de ondertekening hebben gemaakt, lijkt zeer veel op dat van de Sowj et-Unie". De Nederlandse vertegenwoordi ger, Von Balluseck, zeide, dat de ontwapeningscommissie het orgaan is, dat zich met de vraag van de bac teriologische oorlogvoering bezig dient te houden. Het Amerikaanse voorstel, om de Sowjet-resolutiè te verwijzen naar de .ontwapenings commissie was daarom „volkomen logisch". De Algemene Vergadering wenste, dat de ontwapeningscom missie verder zou gaan, dan het pro tocol van Genève, door alle wapens voor massavernietiging af te schaf fen. De Verenigde Staten stelden voor, onder auspiciën der Verenigde Na ties een onpartijdig onderzoek te la ten instellen naar de Sowj et-be schuldigingen over het gebruik van bacteriewapens. HET VERHEUGDE HEM ZEER. Jebb las de tekst voor van bood schappen, die over dit onderwerp waren gewisseld. Premier Churchill deelde Stalin mede, dat Engeland een „geweldige voorraad" gasbom men had, die het wilde gebruiken tegen Hitiers legers, zodra de Nazi's zelf gifgas zouden gebruiken. Pre mier Stalin antwoordde, dat het hem „zeer verheugde" te vernemen, dat Engeland gas wilde gebruiken, in dien de Duisters dit wapen tegen de Sowj et-Unie zouden aanwenden. Jebb merkte vervolgens op, dat de vergenoegen met het toedienen van 2£f enige speldeprikken om de stem- den yan chemische en baceriologi- ming een beetje op peil te houden; sch „misdaad" was. en voor de rest kan het de Duitse socialisten voor zich laten werken,Sir Gladwyn zeide, dat de toen- die waarlijk niets onbeproefd laten malige Sowj et-ambassadeur in Lon- om het Kremlin in de kaart te spe- den, Maisky, gesproken had over het len. Wat een neutraal Duitsland dan gevaar, dat de Duitsers gas zouden te wachten staat leert het gebeurde I gebruiken. Churchill had maarschalk met Zweden. i Stalin daarop medegedeeld, dat Én- Boeren en middenstanders aantrekken De Franse communistische partij, die zichzelf heeft beschuldigd van secta- risme, slapheid, illusies en misgrepen en die haar échec erkende bij de jong ste demonstraties voor en na de arrestatie van partijleider Duclos, heefti gisteren haar nieuwe tactiek bekend gemaakt. Het centraal comité doet blijkens een resolutie, afgedrukt in de „Humanité", een beroep op alle com munisten, om de boeren en de middenstand aan te trekken in de strijd tegen de Westerse defensieplannen. der een economische of sociale leuze, niet onder een politieke alleen. Het centrale comité is sinds enige dagen bijeen en het ene na het ande re lid beschuldigt zichzelf en/of an deren. De grote zweep wordt gehan teerd door het politbureau-lid Fajon, die zich beroept op Inorez, die enige jaren geleden wegens ziekte naar Rusland ging. JCaninkCyk bezoek aan dikmaal MIJNEXPLOSIE BIJ DORTMUND. Vier arbeiders zijn gedood en 24 gewond tijdens een ontploffing, die zich gisteren in een mijn te Dortmunt heeft voorgedaan. De meesten der ge kwetsten hadden brandwonden opge lopen. De Franse Senaat heeft gisteravond met 180 tegen 116 stemmen het wets ontwerp betreffende een glijdende loonschaal voor de minimumlonen verworpen. De Nationale Vergadering had dit wetsontwerp reeds aangeno men. Premier Pinay moet nu trach ten het ontwerp door de Nationale Vergadering opnieuw aangenomen te krijgen met de vereiste meerderheid, waardoor het veto van de Senaat de Westduitse Grondwet herbewa- teniet wordt gedaan. Jn ópaitaCieytuiy auet de Clceaan De Amerikaan Max Conrad, 48 jaar, vader van 10 kinderen is er in geslaagd het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan over te steken met een een- motorig qjortvliegtuigje van het type Piper Pacer. Het is het kleinste vlieg tuigje, dat deze reis ooit heeft volbracht. Max Conrad begon zijn solovlucht in Mineapolis in de Verenigde Staten. Hij bereikte het vliegveldje van Stornoway op de Hebriden, via tussenlandingen op New Foundland, Groen land en IJsland. Hij maakte de vlucht in zes étappes en deed er een week •over. Max Conrad bij zijn baby-vliegtuig bij zijn aankomst op het vliegveld te Stavanger. Zondagmiddag om drie uur in de Leidse Stadsgehoorzaal Morgenmiddag om drie uur wor den alle katholieke kiezers uit het kiesdistrict Leiden, dus uit stad en omgeving, in de grote Stadsgehoor zaal verwacht, waar prof. Romme, fractieleider van de K.V.P, in de Tweede Kamer, een grote verkie zingsrede zal houden. Door vóór- en tegenstander wordt Romme een der meest begaafde politieke redenaars van deze tijd genoemd; zijn toehoorders kunnen er dus van overtuigd zijn, dat zij op de grote meeting van morgenmiddag een boeiende en meeslepende verkie zingsrede zullen horen. Maar dat niet alleen. Romme zal spreken over het beleid, dat de K.V.P. in de afgelopen parlementaire periode heeft gevoerd, over de plannen voor de toekomst en over de principes, die de K.V.P. daarbij zal handhaven. Hij zal uitvoerig ingaan op de critiek, welke op de K.V.P. geleverd is. Hij zal wijzen op de noodzaak, thans groter dan ooit, van het handhaven der katholieke staatkundige eenheid in Neder land. Hij zal geen grote beloften doen, waarvan na de verkie zingen toch niets terecht komt. Maar hij zal er op wijzen, dat de K.V.P. in de wereld-chaos van deze tijd haar vaste koers zal blijven varen, niet links, niet rechts, maar vooruit! Niet alleen zij, die overtuigd aan de zijde van de K.V.P. staan, worden morgenmiddag verwacht. Ook zij die aarzelen, verward geraakt zijn door holle verkiezingsleuzen. Ook zij, die het niet eens zijn met het gevoerde K.V.P.-beleid. Zij zullen van Romme horen waarom de K.V.P. zo gehandeld heeft, soms niet anders handelen kon en vaak niet anders handelen mocht. Op naar de Stadsgehoorzaal! Er zijn bijna 1.200 plaatsen, die alle bezet moeten zijn. Romme moet morgenmiddag zien, dat de katholieken van Leiden en omgeving zich achter de K.V.P. scharen en dat zij daarvan, door hun aanwezigheid, blijk willen geven! Tijdens het bezoek van II. M. Koningin Juliana en Prins Bcrnhard aan Alkmaar en West-Friesland, bezichtigde het Koninklijk Paar Vrijdagmor gen de kaasmarkt. Koningin Juliana en Prins Bernhard kijken naar het) wegen van de kazen in de Waag. anno 1770 zoekt voor DEKENS en STOFFEN (Advertentie) Het Zweedse ministerie van Oor log heeft gisteren bekend gemaakt, dat het Zweedse grondgebied Dins dag is geschonden door een straal vliegtuig van onbekende nationali teit. Het toestel kwam uit het Noor den en vloog over de stad Halmstad aan de Westkust in Midden-Zweden, waarna het over zee verdween. Een onderzoek heeft uitgemaakt dat het uitgesloten is, dat men hier te doen had met een Zweeds vliegtuig. Vol gens onbevestigde berichten van bur gers en militaire waarnemers ging het hier om een Russische L.A. 17. Vaartuigen van de Finse kustwacht hebben gisteren opsporingen ver richt naar een vissersboot met twee zalmvissers, die sinds Maandag op de Oostzee wordt vermist. De vissers waren uit Hankö (Zuidwest-Finland) vertrokken en zijn het laatst gezien in internationaal zeegebied ongeveer 17 mijl uit de kust In hetzelfde ge bied zijn ook Russische oorlogssche pen waargenomen. Ook de „Dakota" omlaag geschoten Va» gezaghebbende zijde is verno men dat het Stockholmse politic-la boratorium de Zweedse regering in kennis heeft gesteld van het resul taat van zijn onderzoek naar een rubber reddingsboot, afkomstig van de vermiste Zweedse „Dakota" Het onderzoek heeft uitgewezen dat ook de „Dakota", evenals later de „Cata- lina", die naar het vermiste toestel zocht, door de Russen omlaag is ge schoten. In de rubberboot bevonden zich gaten, scheuren en verkleurin gen, die, naar door de laboranten is vastgesteld, door kogels zijn veroor zaakt. Een voormalige Duitse krijgsge vangene, Vincent Kraupe, die zojuist uit de Sovjet-Unie naar zijn land is teruggezonden, heeft de geruchten, die al eerder de ronde hebben gedaan, dat veldmaarschalk Friedrich von Paulus, de „held van Stalingrad", thans officier in het Rode leger is, bevestigd. Kraupe vertelde, dat von Paulus in 1950 een krijgsgevangenenkamp had bezocht in de uniform van het Russische leger. Bewakers vertelden toen, dat hij als leraar was aangesteld aan de militaire academie te Moskou. Von Paulus' familie in Duitsland heeft elk contact met hem verloren. Na zijn capitulatie voor de Russen, werd Von Paulus nog kort tevoren door Hitier tot veldmaarschalk be vorderd de grote man van het co mité Vrij Duitsland, dat in 1944 te Moskou werd opgericht. Velen van zjjn collega's, die eveneens tot dat comité toetraden, zijn thans actief in de herwapening van Oost-Duits- land. Kraupe vertelde nog, dat hij in een kamp te Scerdlofsk in aanraking was gekomen met een broer van Alfred Krupp, die met nog andere vooraan staande Duitsers, tot vijf-en-twintig jaar dwangarbeid was veroordeeld. De Italiaanse regering heeft de cor respondent van het Moskouse dagblad de „Pravda" gelast Italië te verlaten. De minister van buitenlandse zaken heeft deze correspondent, mevrouw Olga Tsjetsjetkina, verteld, dat zij „niet meer welkom in Italië is". Er werd haar een week gelaten om haar vertrek voor te bereiden. Verschei dene artikelen, die zij onlangs ge schreven heeft worden door Rome beschouwd als „beledigend voor de Italiaanse regering, het hoofd van de staat en de nationale eer". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei gisteravond, dat mevrouw Tsjetsjetkina „afgrijse lijk verdraaide" verslagen heeft ge geven van gebeurtenissen in Italië. Het toppunt varn verdraaiingen be reikte zij in het begin van deze week tijdens het bezoek van generaal Ridgway. Zelfs speeches van de com munistische leider Togliatti zijn niet veilig voor haar pen geweest. Er werden Togliatti door de Russische correspondente soms verklaringen toegedicht, die hij nooit had afge legd. VENEZUELA BREEKT OOK MET TSJECHO-SLOWAKIJE. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Vene zuela de diplomatieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije heeft verbro ken. Het besluit is genomen naar aanleiding van de houding van de Tsjechoslowaakse gezant, die door de Sowjet-Unie geuite beschuldiging over slechte behandeling van haar vertegenwoordigers in Venezuela on dersteund heeft. Venezuela heeft een week geleden de diplomatieke betrekkingen met Rusland verbroken, nadat de Sowjet- Unie een Venezolaans protest over de houding van de Sowjet-diploma- ten van de hand had gewezen. JlaweCtje Verkeerde volksleiders vermeer deren het volkslijden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1