Eerste Kamer neemt „buitenge wone bevoegdheden' aan In kruideniersbedrijf een zeer scherpe prijsconcurrentie Nieuwe regeling universitair onderwijs f t V °üoo K K X Dakloos schtpaar overnacht in open wachthuisje De strijd tussen Bureaucratius en menselijk gevoel 9lo£itieke f p&UfteCen dame DONDERDAG 19 JUNI 1952 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BIAD PAGINA I De Kweekschoolwet zal op 1 Sep tember in werking treden heeft mi nister Rutten aan de Eerste Kamer meegedeeld, toen hij gisteren inging op de in eerste termijn gehouden re devoeringen. De wezenlijke veran dering, welke wordt beoogd is, dat de opleiding van onderwijzers wordt vervangen door vorming. Het ligt in de bedoeling op de Friese kweek scholen het Fries in de vrije-studie- uren te geven. De minister toonde zich voorstander van een scholen plan. Hoewel de opstelling ervan moeilijk zal zijn, zal men er toch wel in kunnen slagen. In het debat was de opmerking gemaakt dat voor ruim 90 procent der Nederlandse bevol king de lagere school eindonderwijs is. Daartegenover stelde de minister dat 69 der jongens en 54 der meisjes thans op hun veertiende jaar nog dagonderwijs genieten en dat op het zeventiende jaar 44 der jongens en 20 der meisjes nog schoolonderwijs genieten. Het wets ontwerp werd daarna goedgekeurd onder aantekening van tegenstem men door C.P.N. Voorts heeft de Kamer in behan deling genomen het wetsontwerp op de buitengewone bevoegdheden ter handhaving van de uit- en inwendi ge veiligheid in bijzondere omstan digheden. De heer KOLFSCHOTEN (K.V.P.) ontwikkelde bedenkingen tegen de structuur van de regeling voor de verschuiving van bevoegdheden. Hij was bereid te aanvaarden, dat de be voegdheden voor internering be zwaarlijk in het ontwerp kunnen worden gemist. De heer WENDELAAR (V.V.D.) lag het ontwerp zwaar op de maag omdat de mogelijkheid tot inrichting van interneringskampen wordt ge opend. Ook is hij bevreesd voor ver groting van de macht van de bin nenlandse veiligheidsdienst. Om die beide punten ligt het ontwerp hem niet. De heer VAN SANTEN (C.P.N.) noemde het ontwerp een aanval op het democratische en nationale deel der bevolking. Voor internering, zei hij, is men overgeleverd aan de ran cuneuze elementen van de B.V.D, Hij verklaarde zich tegen concentra tiekampen. De heer ALGERA (A.R.) noemde het doel van het ontwerp volkomen gerechtvaardigd, maar aan de uit werking zijn ernstige bezwaren ver bonden. De vraag rijst of het niet be ter zou zijn, dat de Kamer haar be slissing uitstelt tot zij de nieuwe oor- logswet kent. De heer VAN WALSUM (P.v.d.A.) lag het ontwerp helemaal niet zwaar op de maag. Het is de plicht van het volk het democratische bestel te be schermen tegen wie dit bestel wil terzijde stellen. De civiele autoritei ten zijn beter dan de militaire ge schikt om de buitengewone bevoegd heden die de wet kent te hanteren. Bovendien is er controle van het parlement. De minister van binnenlandse za ken, de heer Beel, zei dat terecht is opgemerkt, dat geen nieuwe be voegdheden worden ingevoerd. De oorlogswet kent ook de internering. Verwacht mag worden dat het nieu we ontwerp oorlogswet einde vol gende maand zal worden ingediend. Overwogen zal worden een aanpas sing van het thans in behandeling zijnde ontwerp. Het ontwerp werd aangenomen met 28 tegen 2 stemmen C.P.N. Tenslotte werd nog een aantal wetsontwerpen aangenomen, waar onder dat tot goedkeuring van de aankoop van huizen in het buiten land voor onze diplomatieke verte- Afgifte paspoorten Nieuwe instructie De minister van Buitenlandse Za ken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een exemplaar van zijn beschikking van 26 Mei, inhou dende de „Paspoortinstructie Neder land 1952". De vaststelling vap een nieuwe paspoortinstructie zegt de minis ter is nodig, omdat de voorgaan de, die van 1929 dateert, door aan vulling met vele afzonderlijke schriften weinig overzichtelijk was geworden. In het algemeen is thans de be voegdheid tot het afgeven van pas poorten gedelegeerd aan de burge meesters van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en voorts aan de burgemeesters van enkele ge meenten, die dit inwonertal welis waar niet geheel bereiken, doch waar het aantal afgegeven paspoor ten tot delegatie aanleiding geeft. De bevoegdheid is niet gedele geerd aan de burgemeesters van de provinciehoofdsteden, aangezien de provinciale griffies de werkzaamhe den daar kunnen opvangen. De bevoegdheid tot het verlengen van paspoorten moet nog nader worden gergeld, doch zal op iets rui mere schaal gedelegeerd kunnen worden. De meermalen gestelde vraag, of afgifte of verlenging van een pas poort een recht of een gunst is, heeft reeds tot veel misverstand aanlei ding gegeven. De afgifte van een paspoort, aldus de minister, is noch een recht, in die zin, dat een ieder genwoordigers en dat tot instelling de afgifte van een paspoort zou kun- van de Nederlandse orde van advo- nen vorderen noch een kunst, in die ca^.n* zin, dat de paspoort-afgevend: auto- Dinsdag zal de Eerste Kamer weer riteit naar willekeur op een pas vergaderen. poortaanvraag zou kunnen beslissen. Schoolgeld lager onderwijs Nieuwe regeling in de maak Minister prof. J. Th. Rutteni heeft j Woensdag in de Eerste Kamer me- degedeeld, dat hij een definitieve re geling voor het schoolgeld voor het lager onderwijs met voortvarendheid voorbereidt in samenwerking met de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën. Het gaa'- daarbij niet alleen om schoolgeldreducties voor de grote ge zinnen, maar om een algeheel op de hellinig brengen van de schoolgeld heffing voor leerlingen op de lagere school. De bewindsman verklaarde, even als hij dit in de Tweede Kamer reeds had gedaan, dat hij een tegenstan der was van kosteloos onderwijs voor ieder. Het wetsontwerp in zake gezins reductie op het schoolgeld voor la ger onderwijs werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Albert Heijn niet ontevreden Hoewel in de verschillende bedrij ven van de Albert Heyn N.V. te Zaandam de invloed wordt gemerkt van de dalende koopkracht van het publiek en de nog steeds toenemen de kosten, meent de directie, dat de resultaten over 1951 bevredigend ge acht kunnen worden. Het netto winstsaldo bedraagt 2.262.475, tegenover 1.803.567 in het vorige jaar. Alle vennootschap pen, in welker kapitaal Albert Heyn heeft deelgenomen, hebben tot dit resultaat bijgedragen. Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet in contanten (v. j. 8 pet., waarvan 3 pet in contanten en 5 pet naar verkiezing in aandelen of con tanten). De omzet is toegenomen van 84.528.500 in 1950 tot f 102.742.000 in 1951. Lonen, salarissen en sociale lasten vereisten 12.235.000 (vorig jaar 9.855.000), belastingen naar winst 1.007.000 808.000), andere belastingen 1.529.000 2.225.000). Deze daling werd veroorzaakt door de verlaging van de omzetbelasting op een aantal levensmiddelen. In 1951 ondergingen de vaste goe deren uitbreiding door aankoop van verschillende panden, waardoor het aantal verkoopplaatsen kon worden uitgebreid. De stijging van de post voorraden op de balans van f 11.386.237 tot 13.744.154 houdt verband met de uitvoering van belangrijke export orders en slechts voor een gering be drag met de stijging der prijzen van enige artikelen. De toeneming der vorderingen van 2.081.538 tot 3.382.297 houdt eveneens met db stijging in de exportactiviteit ver band. De export van verse en gecon denseerde melk, melkproducten en - kaas nam opnieuw toe. Van enkele tijd aan de vervulling Instelling van de baccalaureaats-graad E 1 64 JAAR POUTtEK IN NEDERLAND 11 I CA *TD E - CRM - Kleine partijen - KVP E 7h cco «o Rv.d. Arbeid TT, V.V.D. E E E N—r—r 25 r X °°°0j oC»* X Ni 4- oootf 15 A E p A E E 1 1 5 5 i 3 u j andere producten werd de export echter moeilijker, vooral door in- voerrestricties in het ponden- en francsgebied. Verwacht moet wor den, dat het behoud en de vermeer dering van de omzet in het buiten land ook in de toekomst grotere moeilijkheden en kosten zal veroor zaken. De directie .meent ook voor 1952 een bevredigend resultaat te mogen verwachten, hoewel de toekomst on zeker schijnt en vooral in de kruide niersbranche een buitengewoon schepre prijsconcurrentie heerst. Als complement van zijn wetsont werpen tot vernieuwing van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft minister Rutten ook een nieuwe Hoger-Onderwijswet in gediend. Het ontwerp der nieuwe Hoger Onderwijswet sluit vrij nauw aan bij het voorstel van de commissie-Van der Pot. Enige punten zijn anders geregeld dan in dat rapport werd voorgesteld. De voornaamste punten uit het ontwerp der nieuwe hoger-onder- wijs-wet zijn als volgt toegelicht: Het verlenen van rechtspersoon lijkheid aan de Rijksuniversiteiten en aan de Technische Hogeschool. De toekenning hiervan zal niet slechts tot gevolg hebben dat de uni versiteiten (en natuurlijk ook dc technische hogeschool) in de toe komst eigen vermogen en eigen in komsten zullen hebben, maar de re geling houdt tevens in, dat deze in stellingen uit de rijksdienst zullen worden gelicht. Als gevolg hiervan zal het beheer volgens andere regels dan thans worden gevoerd. Beoogd wordt aan de rijksuniversiteiten enerzijds een grotere mate van zelf standigheid te geven en haar te ont heffen van verschillende remmende bepalingen, die voor instellingen met een zo dynamisch karakter aan het gecentraliseerde beheer van dc rijksdienst zijn verbonden, terwijl anderzijds een aantal beperkende bepalingen zijn opgenomen. Bepaalde bevoegdheden blijven aan de centrale overheid voorbe houden, zoals het benoemingsrecht van hoogleraren en lectoren, en be paalde besluiten betreffende het ver mogen van de universiteit worden aan goedkeuring onderworpen. Een nauwere samenwerking tus sen alle universiteiten en hogescholen door middel van een hoge academi sche raad. De wijziging van het bestuur der rijksuniversiteiten en der technische hogeschool. Door de grotere zelfstandigheid van de universiteit wordt de verant woordelijkheid van het college van curatoren verzwaard. In verband hiermede wordt de mogelijkheid ge opend, aan de president-curator een bezoldiging toe te kennen, waar door deze een groot deel van zijn zijn func tie kan wijden. In verband met dc gewijzigde maatschappelijke structuur en de moeilijke financiële omstandigheden van vele studenten ia opgenomen, dat voor collectieve voorzieningen ten behoeve van studenten (o.m. bu reaux voor studentenbelangen, ge zondheidszorg, lichamelijke opvoe ding en sport) gelden op de begro ting worden uitgetrokken. In bepaalde nader aan te wijzen studierichtingen zal de studie met een baccalaureaatscxamen, af te leg gen ongeveer een jaar na het can- 's Avonds kan men in de verlaten Hilversumse straten een merkwaar dig toneeltje bekijken. Gewapend met dekens en kussens begeeft een jong echtpaar zich naar het wachthuisje van de N.B.M., om aldaar de nacht door te brengen. Deze woningzoeken den zjjn weer eens het slachtoffer van bureaucratie en het volkomen gemis aan samenwerking tussen de diver se instanties. Begin April werd het echtpaar uit zijn woning gezet, om dat de hoofdbewoner een proces te gen hen gewonnen had. Het huisves tingsbureau had hulp toegezegd, maar te elfder ure bleek, dat de man on der een andere afdeling viel, daar hij verbonden was aan een instelling, die voor haar personeel zelf de huis vestiging verzorgt. Deze instelling bleek echter machteloos. Na weken lang van het ene naar het andere adres getrokken te zijn, besloot men een aangeboden consumptietent te gaan bewonen, maar de gemeentelij ke huisvesting vond een clausule, waarin dit verboden werd. Wederom dakloos viel het oog van het wanho pige echtpaar op "het wachthuisje van de N.B.M. en de nachten werden hier doorgebracht. Hoe het huisvestings bureau ook zocht, een bepaling, waarin dit verboden werd, kon niet gevonden worden. Het echtpaar wacht nu in spanning af, of Bureaucratius overwonnen zal worden door mense lijk gevoel, waardoor een meer nor male woongelegenheid hun deel zou kunnen worden. GEVANGENISZAAK IN HOGER HOGER BEROEP. De adjunct-directeur van de ar beid der bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, F. W. A. V., heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Leeuwarder recht bank, waarbij hij ter zake van ver duistering tot een gedeeltelijk voor waardelijke geldboete werd veroor deeld. Ook de officier van Justitie ging in appèl, eveneens in de zaak tegen de directeur A. J., die voor een zelf de feit tot een gedeeltelijk voorwaar delijke straf werd veroordeeld. didaatsexnmen. kunnen worden af gesloten. Hierdoor wordt aan de be hoefte van een korte en toch weten schappelijke opleiding voldaan. Het ontwerp voorziet in een rege ling, waardoor degenen, die twee maal voor eenzelfde examen zijn af gewezen of een examen niet binnen twee maal de daarvoor door de fa culteit vast te stellen normale stu dieduur hebben afgelegd, van verder examen doen kunnen worden uitge sloten. Door het instellen van nieuwe or ganen als interfaculteiten en subfa culteiten wordt de starheid van het bestaande faculteiten-systeem met de daaraan verbonden bezwaren doorbroken. Heden vertrok het m.s. „Fairsea" van de Alvioni Steamship Corpora tion, dat door de Nederlandse rege ring is gecharterd, van de Sumatra- kade van de maatschappij „Neder land" voor een reis naar Australië met ongeveer 1800 emigranten aan boord. De Bond van R.K. Technici, „St. Bernulphus", is blijkens het jaar verslag 19501951 niet bijster te spreken over het beleid van de K. A.B., waarvan, zij een onderafdeling is. Het georganiseerde overleg tussen de zusterorganisaties wordt te wei- r.'ig in stand gehouden en zij meent, dat zij tussen de grote getallen van de K.A.B.-organisaties verzinkt, waardoor zij niet gekend wordt in kwesties, die haar ten nauwste raken. Van de samenwerking tussen hoofd-cn vakarbeiders waar zij a.h.w. tussen in staat is ook in het bedoelde jaar niet veel terecht geko men en het contact met de organisa tie van werknemers in overheids dienst schijnt geheel verbroken. Op timistisch is het verslag, wanneer het de werkeloosheid in haar sector be ziet. De bemoeiingen van St. Bernul phus met betrekking tot een eigen confessionele organisatie van katho lieke M.T.S.-ers hebben na twee jaar resultaat gehad en zullen waarschijn lijk binnenkort de eerste vruchten afwerpen. Oe zaak-Westerling Vervolging tegen graaf? In afwachting van nog nader ver zochte inlichtingen wenst de minis ter mr. H. Mulderije de beantwoor ding van de vraag of tegen graaf Van Rechtereni van Limpurg een strafvervolging zal worden ingesteld in verband met de hulp. welke door hem aan kapitein Westerling zou zijn geboden, nog korte tijd aan te hou den. Dit deelt hij de Tweede Kamer mede in voorlopig antwoord op des betreffende vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer G. Wagenaar (C.P.N.). De politierechter te Groningen heeft de landbouwer V., uit Wold- dijk (Gr.) veroordeeld tot 1000 boe te, subs. 40 dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van 1 jaar, wegens het verwaarlozen van zijn vee. V., die een veestapel van 21 koelen heeft, voerde de beesten tweemaal per dag, met een vork hooi in de morgen en een kruiwagen koolrapen 's middags, zo werd bij een onder zoek op 21 Maart geconstateerd. Ook waren dc dieren erg mager en zag de stal er vervuild uit. De dieren werden gedrenkt met water uit een gracht, waarin ook de urinie uit de stal werd afgevoerd. Raadsman van verd. voerde aan, dat de veearts van verd. de dieren gezond had bevonden en vrij van t b.c. De afvoer van de urine in de geracht gebeurt al zo sinds 1852 en nimmer is daartegen bezwaar ge maakt. Tussen de plaats van afvoer der urine en de plaats, waar het drinkwater wordt gehaald, is een af stand van minstens 60 meter. Die Middenstand Mag men de verhitte tegen standers van de KVP geloven, dan zou juist door deze partij dc mid denstand er beroerd aan toe zyn. Een middenstander schreef ons onlangs: de houding, die de KVP aanneemt ten opzichte van de middenstand, wordt met de dag slechter voor ons. Toen w(j een evenzo geaarde middenstander de vraag voorleg den deze door Weiter zo gaarne gebezigde stelling te bewijzen, putte hjj zich uit in de volgende algemeenheden: de huren der huizen waren veel te hoog en nog meer huurverhoging was do delijk voor de middenstand, om zetbelasting en invoerrechten wa ren er slechts om Lieftinck's zak te spekken, de arbeiders waren allen over het paard getild en reden (daardoor?) op bromfietsen. We hebben 's mans droefheid niet kunnen wegwissen; reëel als de KVP is zal aan huurverhoging niet te ontkomen zijn. zoals des tijds al in de Kamer betoogd is door het KVP-lid Van Vliet (nota bene een KAB-erf); reëel als de KVP is wordt geen belastingver laging beloofd, wat nl. gemakke- kelijk beloofd kan worden als je geen verantwoordelijkheid draagt; reëel als de KVP is wordt niet op bromfietsers gebromd, om de doodeenvoudige reden dat wie boven zijn stand leeft de gevol gen wel zal bemerken. Zijn er soms geen middenstanders, die wel c-ens domme dingen uitha len? In alle standen zijn soorten te vinden! En hoe liggen dc feiten! Groeien de concurrentie en verminderde koopkracht, wat meer vertrou wen in het betaalmiddel, een soort van koporsstaking hebben datgene gebracht waar geen en kele overheid iets aan doen kan. Tenzij men een overheid heeft, die alles reguleert. En wat de speci fieke middenstandsvraagstukken betreft, het is de KVP geweest, die hiervoor een speciale over- leg-commissie heeft gevormd om door wederzijdse voorlichting het beleid te toetsen. Maar wat zo me nig middenstander parten speelt, dat is die overschatting van de KVP waartegen Mr. Jan Derks zo menigmaal in ,,De Tijd" heeft gewaarschuwd. Te denken nl. en/of valselijk te suggereren dat we met een derde der zetels het maar voor het zeggen zouden hebben. Maar zo is het niet. We zijn altijd nog afhankelijk van meedoen of niet meedoen van an dere partijen. Daarbij komt dat de middenstand een moeilijke stand is; er is een zo grote diversiteit in branches met zo ver uiteenlopen- de belangen, dat de interne in zichten vaak zeer tegenstrijdig zijn. Met als gevolg dat de poli tici vaak niet weten waar ze aan toe zijn. In dc jaren voor 1940 is de overheid gesmeekt om toch enige eisen te stellen ter orde ning van de middenstand en dc vestigingswet was het resultaat. Lees hu, anno 1952, wat een Lcids middenstander ons schrijft: tegen de vestigingswet en de heilige middenstandshuisjes ben ik, want zaken doen is feeling en organi satie; dus geen diploma's en cre- dietwaardigheid, maar vrij baan; dc deurwaarder regelt dc rest Ergo wenst deze man die vrij heid, die bandeloosheid van voor 1940, die zo funest is geweest voor de middenstand qua stand. Moet men om zulk een piening lachen of huilen? Intussen be denke men wel dat onze politici voor onmogelijke opgaven ge plaatst worden. MOSSADEQ STELT VERTREK UIT De Perzische premier, Mossadeq, heeft zijn vertrek, dat eerst op Vrij dagmiddag a s. was vastgesteld, uit gesteld tot Maandag, zo wordt uit doorgaans welingelichte bron verno men. DE ORANJEVIERING TE BREDA. De nationale oranjevereniging te Breda zal op 10 Juli beginnen met een plechtige zitting in dc Grote Kerk. Dc burgemeester van Breda zal de zitting openen. De feestrede, welke gewijd is aan de historische verbondenheid van ons vorstenhuis met de Nederlanden wordt uitgespro ken door prof. dr. L. J. Rogier, hoog leraar aan de Keizer Karcl-univer- siteit te Nijmegen, waarna jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, de feesten opent. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 22) „Misschien was ze al weg?" vroeg Franklin dadelijk. Fiske keek hem gemoedlijk glim lachend aan. „Niet zo haastig gebakerd zijn, beste jongen," zei hij. „Je zult jezelf nog verraden, voordat ik uitverteld ben, als je niet oppast. Weet je wel heel zeker, dat je er geen gewoonte van maakt, aardige meisjes op straat te kussen?" Franklin kreeg een kleur. In heel zijn toch vrij avontuurlijk leven had hij, naar hij zich herinnerde, nog slechts één meisje gekust. Hij had geen vrouwelijke verwanten gehad, na zijn kinderjaren. De enige kus, hem ooit door een vrouw gegeven, wist hij zich maar al te duidelijk te Herinneren. En terwijl hij naast de jeniale detective verder wandelde, itond die vreemde situatie helder en iuidelijk hem voor ogen. Fiske keek lem grinnekend aan, „Och, je hoeft er heus niet over te blozen..misschien benijd ik je zelfs wel een beetje," zei hij lachend. „Waar was u dan? Hoe hebt u dat gezien?" vroeg Franklin schuldbe wust. „Odus je geeft toe?" vroeg Fiske hartelijk lachend, Ze liepen een poosje zwijgend verder, tot Fiske de stilte verbrak. Het ging dus volstrekt niet gemak kelijk, dat meisje te spreken te krij gen. Ik bleef daar urenlang in de buurt rondhangen in de hoop, dat ze zou uitgaan, maar dat gebeurde niet. Toen kwam ik op het idee over het dak van een vrij laag gebouwtje heen naar hun achtererf te gaan en daar te wachten, tot ze door de ach terdeur wellicht in de tuin kwam Eerst wilde ze me in het geheel niet te woord staan. Maar toen ik haar er eindelijk van overtuigd had, dat ik vóór haar en niet tegen haar was en dat ik jou in de gaten.hield en jij wel eens in moeilijkheden zoudt kunnen komen, als ze niet eerlijk, alles wat ze wist, vertelde, deelde ze me mee. wat haar oom gedaan had en dat zij zelf van zins was. het huis zo spoedig mogelijk te verlaten. Ze wilde me eerst niet vertellen, waar ze heenging. Maar na enig heen en weer praten, gaf ze me toch een adres op." Fiske haalde diep adem. Franklin was zenuwachtig en ongeduldig. „Ze had het tijdens ons gesprek heel vaak over je," vervolgde de de tective, „maar stond er op telkens weer te verklaren, dat je niets af wist van de bijzonderheden van het geval, waarin we zoveel belang stellen. Ik geloofde haar. Feitelijk geloof ik alles, wat dat m'eisje me verteld heeft. Ze kwam me zo open hartig voor, zo...." „Fiske!" riep de jongeman uit. „Je gelooft haar dus ook? Je ziet zelf ook dat ze onschuldig is. Je Franklin was dol»van vreugde, maar hield zich plotseling in. Heb je het.al tegen de politie ver teld en haar signalement opgegeven? vroeg hij gejaagd. „Nee, nog niet," antvyoordde Fiske tot grote opluchting van Franklin. „Ik meen gerechtigd te zijn, nog 'n poosje door te werken, voordat ik mijn bevindingen kennis geef aan de politie." De detective bleef voor een bak stenen hui? staan, dat er imposant uitzag. Blijkbaar moesten zij daar zijn. „Het zal je misschien opvallen, dat ik niet door de hoofddeur met je naar binnen ga," zei Fiske, toen hij met Franklin een nauwe steeg inliep waarboven „Dienstingang" stond. Aan het einde van de steeg bleef de detective voor een hek staan en bel de daar aan. Een vrouw gaf door de tralies ant woord. „Wat is er van uw dienst?" „Is Molly thuis?" vroeg Fiske. „Ze heeft haar uitgaansavond, maar ik geloof niet dat ze al weg is," antwoordde de vrouw, en riep dan luide „Molly!" Het bleef een ogenblik stil. Toen kwam ergens achter vandaan een antwoord. Het was een heldere stem, onmiddellijk door Franklin herkend. Het was de stem, welke hij de eerste avond door de duisternis om hulp had horen roepen. „Ja.wat is er?" De eigenares dier stem mocht dan Molly, Jane of Helen genoemd wor den, maar daardoor liet Franklin zich niet misleiden. Hij stond echter wel een beetje verwonderd over die achterdeur en die „uitgaansavond" waar het zijn meisje betrof. Opeens viel het laatste met haar gehouden telefoongesprek en de in lichtingen .door haar aan Fiske gege ven, hem in. Ze had gezegd, dat ze bij haar oom wegging. En ze had haar nieuwe verblijf geheim willen houden. Lichte voetstappen klonken door de gang, het slot van het hek werd opengedraaid en dit ging open. Er volgde een kreet van verrassing en vreugde. Franklin voelde, hoe zijn hand door een paar stevige, koele handen werd vastgegrepen en zag de zachte ogen van het verloren ge waande meisje op zich gericht. En plotseling overweldigde hem een onweerstaanbaar gevoel. Geheel zijn verlangen van al die lange uren, dat hij van haar verwijderd was ge weest, kwam tot uitdrukking in de hartelijke omhelzing waarin hij haar vastgreep. „Esther!" riep hij. uit, zonder zich aan Fiske's aanwezigheid te storen, „Esther, liefste, eindelijk heb ik je dan tooh gevonden!" Een ogenblik liet ze hem begaan, alsof de verrukking der hereniging haar verdoofd had. Maar toen ze zich wat hersteld had, duwde ze hem van zich af en riep uit: „Och, Ronald ikik vergatje.... Je moet dat niet doen. Toe.... toe, laat me toch gaan!" Met tegenzin liet hij haar vrij en ze trok zioh een eindje van hem terug. Maar toch had ze een ogen blik aan zijn omhelzing beantwoord en die gedachte liet hem geen mo ment meer los. Esther zei geen woord en Franklin keek haar smekend aan. Haar adem ging gejaagd en haar neusvleugels trilden. Ze bloosde hevig en haar ha ren waren een beetje in de war ge raakt. Ze hief dc handen op om ze weer in orde te brengen. En toen ze dat deed, zag ze zijn angstig, bezorg de blik op haar gevestigd. „Esther," fluisterde hij, „het spijt me.ik wilde je niet. „Het spijt mij ook," viel ze hem in de rede. „Je moet.... je moogt dat niet doen. En je-moet me ook niet meer Esther noemen," vervolgde ze. „Ik ben Molly. Molly Parker, het kamermeisje." Haar ernstige gelaats uitdrukking rr/aaktu plaats voor een glimlachje. „Ik h«l: mijn uitgaans avond. Als je zin hebt, mag jc me meenemen voor een wandelingetje in het Park. Dat is de meest geschikte plaats om met een kamermeisje te praten." Franklin kon haar innerlijke ge voelens uit haar opmerkingen niet naar de juiste waarde schatten, want naar wat ze zei en dc manier, waar op ze het zei, gaf het de schijn, alsof ze vrij tevreden was met haar toe stand en die als een soort grappige maskerade beschouwde. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5