DUINSTREEK groene taiel Raad worstelde zich door uitgebreide agenda heen HAMEA Geldlening woningbouw DONDERDAG 19 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gemeenteraad Sassenheim Kans op nieuwe R.K. Muioschool stijgt De raad van Sassenheim. kwam gisteravond in vergadering bijeen. Bij de aanvang van de vergadering werd het raadslid J. Wesseling gefe liciteerd ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest. Van de „S.I.M.A.V.I." was een ver zoek om subsidie binnen gekomen. De heer van Breda stelde voor een bedrag van 25te geven. De heer J. Schrama was het hier niet mee eens Deze betoogde, dat, hoe sym pathiek het doel ook mag zijn, dit zeer zeker geen taak is van de over heid, doch van de burgers zelf. Na een zeer uitvoerige discussie hierover werd tot stemming overgegaan. De uitslag was 3 stemmen voor en 8 te gen. Meer vergaderen.. Verschillende leden beklaagden zich over het feit pas na 2y2 maand weer eens een raadsvergadering te kunnen bijwonen en dan een met een overladen agenda De heer M. J. J. M. Malmberg werd herbenoemd tot commissaris van het Electr. be drijf H. L. S. Zoals ook de vorige keer waren er thans weer verschillende punten, welke betrekking hadden op de scho len. Zo hadden de beide kleuterscho len verzocht het bedrag der subsidie over 1051 definitief te stellen. De tekorten bedroegen voor dee Chr. Kleuterschool 1593, 87. Voor de R. K. kleuterschool 3443,87. De definitieve subsidie werd thans vastgesteld op 1156.Chr. Kleu terschool en 2456.R. K. Fröbel school. Vervolgens kwam aan de orde om de scholen te beveiligen tegen blik seminslag en brand. Aanvankelijk stelde de voorz. voor dit punt terug te nemen, doch op aandringen van enige leden, die aanvoerden, dat het hier om de veiligheid van de kinderen ging werd dit punt toch in behan deling genomen. De scholen zullen worden voorzien van bliksemafleiders en brandblus-apparaten. De totale kosten zullen rond de 7500.komen te liggen. Nu men het toch over scholen had bracht de voorz. een nieuw agenda punt naar voren. Er was die dag nl. juist een verzoek van het R. K. schoolbestuur „St. Pancratius" bin nen gekomen om medewerking tot stichting van een nieuw schoolge bouw voor de R. "K. Ulo. Deze school is thans gehuisvest in de vroegere openbare school. Dat de bouw van een nieuwe school nood zakelijk is blijkt wel uit het feit, dat de inspecteur voor het onderwijs de nieuwbouw urgent heeft verklaard. In Sassenheim is echter geen bouw volume beschikbaar. Daar andere gemeenten door verschillende oor zaken waarschijnlijk bouwvolumen over hebben, bestaat er de kans, om toch op de urgentielij st geplaatst te worden. Na enige discussie besloot de raad medev/erking te verlenen. Aan het R. K. Lyceum „Sancta Maria" te Haarlem werd voor 5 leer lingen een bijdrage van 43.45 per leerling toegestaan. Eveneens werd aangenomen een verzoek van het R. K. schoolbestuur „St. Pancratius" om medewerking te verlenen krach tens art. 72, L. O. wet 1920 voor de aankoop van lees- en hulpmiddelen voor de v. g. 1. o. school. Vacantie-uitkering. De vacantie-uitkering aan het ge- gemeentepersoneel werd vastgesteld op max. 75.voor gehuwden en kostwinners en 50 voor ongehuw- den. Een drietal leden van het gemeen te-personeel moest in vaste dienst woraen aangesteld. Dit scheen niet zo gemakkelijk te gaan. De vergadering werd.namelijk hiervoor 45 minuten met gesloten deuren voortgezet. Uit eindelijk kwam na stemming vast te staan dat P. Luyk, C. Immerzeel en J. Burgmeijer in vaste dienst zullen worden aangenomen. Van de Bank voor Ned. Gemeen ten was een aanbieding ontvangen voor het aangaan van een 2-tal lenin gen, resp. van 261.322.voor de financiering van 16 duplex wonin gen aan de Hortuslaan en 88.000 voor de financiering van 8 woningen aan de Julianalaan. In totaal dus een bedrag van 349.322.Deze aanbieding werd aangenomen. Daarna volgde nog een van de na weeën der Duitse bezetting. In 1943 hadden de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim besloten een auto uit te rusten met een gasgenerator om de steeds ernstiger wordende stag natie in het ziekenvervoer het hoofd te kunnen bieden. Voordat de genera tor in bedrijf kon komen werd zij ge vorderd door de Duitse Weermacht. Van het Bureau Financiering We deropbouw was thans bericht ont vangen dat men niet voor schadever goeding in aanmerking kon komen. Er zit dus niets anders op dan geza menlijk voor de kosten van deze ge nerator op te komen. Voor Sassen heim betekent dit een bedrag van 400.—. Vervolgens ontspon zich een uit voerige gedachtenwisseling over het plaatsen van een z.g. ,,abri" aan de halte Parklaan. Tenslotte werd be- slotcn hiertoe over -te gaan. Ook aan de halte Kerklaan zal er een ge plaatst worden. De heer v. d. Geest vroeg of het niet mogelijk was de oversteekplaats voor wielrijders bij de R. K. Kerk meei naar de Antoniuslaan te ver plaatsen. De halte van de N. Z. H. is thans juist bij deze oversteekplaats. Men zal hierover in contact treden met Waterstaat. Werkverruiming. Men wil ook overgaan tot het uit zeven van compost uit de vuilnisbe graafplaats. Dit compost kan dan dienen voor bemesting van het sport park en de plantsoenen Geraamd is, dat pl.m. 2500 M3. compost kan wor den verkregen. De totale kosten zou den 10.000.bedragen. Mede in verband met het feit, dat er nog steeds werkloosheid heerst en deze wellicht nog ernstiger wordt, heeft men besloten hiertoe over te gaan om zodoende nog een werkverruimings object te hebben. In het sportpark zal t. b. v. de ten nisverenigingen een oefenmuurtje worden gemaakt. Voor de korfbalclub T. O. P. zal een toilet-gelegenheid worden gebouwd. De totale kosten zijn pl.m. 1350. Van de Gebr. Homan werd een stuk grond, groot 0.31.71 H.A. aangekocht voor 75.75. Dit is nodig voor het complex woningen aan de Rusthof laan. Alsmede voor de doortrekking van de Platanenlaan. Aan het woningbedrijf werden gronden overgedragen nl. gronden in de Hortus en gronden van het oude sporthof. De exploitatie-vergoedingen voor de lagere scholen over 1951, werden allen vastgesteld, alsmede de ver goeding voor de beloning vakonder wijzers over 1951. Het bezwaarschrift van de heer Urselman inzake het nog door hem te betalen schoolgeld werd verwor pen. Tot slot werd besloten aan de stichting „Flora 1953" een subsidie voor het begrotingsfonds te verlenen van 25. Geboren Johannes Maria, zn van C. G. Wassenaar en G. H. Kemper; Albertina Johanna, dr van A. Kop- pier en L. van der Niet; Johannes Hermanus Pancratius zn van Th. C. Juffermans en C. H. Duivenvoorde. Ondertrouwd: Josephus Antonius Johannes Marie Hoes 28 jr te Lisse en Clara Maria van der Vlugt. 25 jr. Wilhelmus Cornelis Knörr, 23 jr en Clasina Cornelia Langelaan 26 jr. Bacteriën-oorlog in Veiligheidsraad Woensdag heeft de Veiligheidsraad het debat geopend over de Russische beschuldiging, dat de strijdkrachten van de V.N. op Korea een bacterio logische oorlog voeren. De Russische afgevaardigde Jacob Malik, die op het ogenblik voorzitter is, had de vergadering belegd. Ter tafel lag 'n Russische resolutie, die alle landen verzoekt het Geneefse Protocol van 1925, houdende een verbod van bac teriologische oorlogvoering, te rati ficeren. Na een twistgesprek van twee uur over de formulering van de agenda, werd tenslotte een agenda goedgekeurd, die twee punten bevat: 1) Een uitnodiging aan alle landen om het Protocol van Genève tegen het gebruik van gas en bacteriolo gische wapens te tekenen en 2) De toelating van 14 landen tot de V.N. Malik zei, dat de raad een belang rijke bijdrage tot de internationale vrede en veiligheid zou kunnen le veren als hij zich schaarde achter het Russische beroep op alle staten tot ondertekening van het Protocol tegen het gebruik van gas en bacte riologische wapens. Hij zei dat van de elf leden van de raad alleen de Verenigde Staten en Brazilië het Protocol niet hadden bekrachtigd. De Amerikaanse afgevaardigde Gross zei, dat het voornaamste be zwaar van zijn land tegen het Pro tocol van Genève was, dat het ver ouderd is en niet past in de moderne politieke veihoudingen. „De Sowjet- Unie wil een protocol bekrachtigd hebben, dat zij zelf ongeldig zou kunnen verklaren op grond van haar eigen beschuldigingen", aldus Gross. Het werkelijke gevaar school niet in het type wapens dat kon worden gebruikt, maar in het feit van agres sie zelf. Men besloot Vrijdagochtend weer te vergaderen. De terreur op Java Een bende van 150 man heeft giste ren het dorp Seregan, 150 km. ten Oosten van Djakarta gelegen, over vallen. Volgens Antara werden hier bij acht dorpelingen gedood en twee gewond. In het gebied van Buitenzorg drong vorige week Maar.dag een bende van vijftien man de woning van de heer Winata, Indonesisch administrateur van een in de dessa Bantargadoeng gelegen onderneming, binnen. Het slachtoffer werd van zijn bed ge licht en op het erf van zijn woning vermoord. Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei* Gave handen (Advertentie) HILLEGOM Zij hielpen zichzelf. Gisteravond wilde 'n jachtje, waarin twee jonge lui,doorvaart in de Ringvaart. Zij ga ven signaal; het liep naar 12 uur. Hoe er ook getoeterd werd, de brugwach ter sliep blijkbaar erg vast. Ten ein de raad werd het jacht aan de kant gelegd en openden de. jongelui zelf de brug, die ze na doorvaart, weer keurig dichtdraaiden. Voor 't toelatingsexamen Sted. Gymnasium te Haarlem slaagde B. Rijnveld. Voor onderwijzer slaagde aan de Biss. Kweekschool te Den Haag H. Kakebeke. Het diploma kraamverzorgster werd behaald door mej. J.' Broek hof alhier en mej. R. Pompe te Zilk. KATWIJK AAN DEN RIJN Ernstig ongeval in kistenfabriek Op de eerste dag, dat de arbeider N. uit Katwijk aan Zee in de kisten fabriek van de fa. Guldemond aan de Valkenburgse weg werkte, raakte zijn irm in de schaafmachine, waar door deze bijna geheel verbrijzeld werd. Na eerste geneeskundige be handeling door dokter Bergman moest hij naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden vervoerd. De getroffene zal zeer waarschijnlijk zijn arm moeten missen. KATWITK AAN ZEE OP HET NIPPERTJE. Een bewoner van de Sluisweg, zekere VI. was met het zwemmen in een z.g. „mui" geraakt. Gelukkig kon hij nog tijdig genoeg door an deren hieruit gered worden. Me dische hulp was echter noodzakelijk, aangezien zeer waarschijnlijk water in de longen was geraakt. Zijn toe stand was na enige tijd zonder ge vaar. NOORD WIJK Zware schade door felle brand Gistermiddag tegen half zes, werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in een pand aan de Douzastraat waarin drie gezinnen zijn gevestigd. De brand was uitgebroken' in het voorste gedeelte van dit pand, waarin gevestigd is de kapperszaak van de heer Z. Vermoedelijk hebben kinde ren met lucifers gespeeld. Toen de brand werd ontdekt sloegen de vlam men reeds door het dak heen, zodat de bovenverdieping gèheel uitbrand de. Niets kon worden gered. Uit de kapperswinkel kon nog veel in veiligheid worden gesteld. Geluk kig stond de felle wind naar de straatzijde en kon de brandweer, die spoedig ter plaatse was, de brand beperken tot het voorste gedeelte. De kapperszaak was tegen brand schade verzekerd. De bewoners het middengedeelte bekwamen veel waterschade. Door het snelle optre den van de brandweer breidde de brand zich niet uit tot de omliggen de panden. NOORD WIJKERHOUT De muziekvereniging, „De Harpe Davids", ontving van het Anjerfonds bericht, dat de aangevraagde subsi die ter verkrijging van nieuwe in strumenten, is ingewilligd tot een bedrag van 250, In dit schrijven was tevens ver meld, dat, indien de anjercollecte, welke dezer dagen gehouden wordt, een flink bedrag oplevert, het subsi diebedrag verhoogd zou worden. De vereniging heeft met het bedrag, wat reeds per lijst ingezameld was, en de subsidie van het anjerfonds 'n vijftal nieuwe instrumenten aange kocht. Op het festival te Santpoort heeft „De Harpe Davids" een 2e prijs be haald, zijnde muziekwerken tot een bedrag van 20 gulden. „De Eendracht". Aardbeien van 1,30 tot 1,85 per slof. Frambozen- aardbeien van 2,55 tot 2,75 per slof. Aardappelen 13,p. 100 kg. Gemeenteraad Oegstqeest Onder voorzitterschap van weth. J. den Ouden (Burg. Du Boeuff was af wezig) kwam de Raad van Oegst- geest in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren Van Ougt, de Heyer, De Neef en Kerkhof. De raad keurde met algemene stemmen en zonder bespreking goed, het voorstel van B en W, tot het aan gaan van een geldlening van 170 duizend, ten behoeve van de bouw van een R.K. Meisjesschool. Bij de rondvraag kwam de heer Blomma nogmaals terug op de in de vorige vergadering gedane vraag be treffende de ingekomen stukken, die aan de Raad waren gericht. Hij haal de er de gemeentewet zelfs bij. Mr. Vallentgoed herhaalde nogmaals, het geen hij in de middagvergadering had gezegd, dat men uit de inhoud der stukken moet opmaken, of de af doening en behandeling ervan, tot de de competentie van de raad behoren, of tot die van B en W. De voorzitter van de raad, die de stukken opent, moet dit beoordelen. De heer Oosterom informeerde naar de reden van het niet toestaan tot het maken van propaganda voor de verkiezingen per geluidswagen. Spr. meende, dat in een democra tisch land dit moet worden toege staan. De waam. voorz. zeide, dat dit tot de competentie van het hoofd der politie behoort en wilde daar over geen discussie toelaten. De heer Oosterom zou er in de volgende ver gadering, wanneer de burgemeester weer aanwezig is, op terug komen. Geb.: PieterC., z.v. P. Wessel en W. Zandbergen; Jannetje H., d. v. P. van der Schrier en L. Ravensbergen; Marinus F., z. v. H. G. Joncker en A. H. G. Roelse; Gijsbertha C., d. v. J. Kal^beek en C. J. F. Kramers; Sonja Irene, d. v. R. M. Smits en J. J. Dinant; Jan, z. v. B. J. 't Jong en D. M. Hanhart; Margaretha J. M., d. v. N. Stokman en C. M. Driessen; Jaantje H., d. v. D. van der Luit en A. M. W. Hakker; Alida M., d. v. P. Glasbergen en J. M. Nieuwenhuijs; Marinus, z. v. M. Glasbergen en D. Klaassen. Ondertr.: J. van Rooijen, 25 j., te Voorschoten, en G. van Til, 28 j.; G. Wolters, 23 j., te Enschede, en G. E. van Nieuwkoop, 23 j.: J. Oudshoorn, 23 j., te Rijswijk (Z.H.), en A. A. v. Kleeff, 23 j.; O. Maksteniek, 50 j., en V. Pogulis, 28 j. Getr.: J. A. W. van der Meer en M. J. C. Montanus; J. Stuij en M. P. Zandvoort; R. A. de Haas en E. Luijendijk. Overl.: L. M. Handel, 80 j.; B. van de Velde, 65 j.; M. H. Dolk, wed. v. H. W. Tieleman, 96 j.; G. iHnke, wed. v. G. van der Broek, 77 j. LEIDSCHENDAM Nieuwe huizen Enige tijd gele den hebben B en W de bouw aanbe- s.teed van 19 gemeentewoningen aan de Damhouderstraat. De laagste in schrijver was de firma Evers Oudshoorn te Leiden, voor 188.445. Gunning aan deze firma heeft thans plaats gehad. Verwacht wordt, dat heel spoedig met de werkzaamheden begonnen zal worden. STOMP WIJK Stompw. Boys. De jaarvergade ring in De Bles werd geopend door j de voorz., die optimistisch was wat betreft de bereikte resultaten in het afgelopen jaar, doch minder te spre ken was over de slechte opkomst ter vergadering. Met veel moeite en zorg kwam er een mooie kleedtent. Verschillende leden gaven weer hun medewerking om het terrein op te knappen. De penn. was zuinig geweest, zodat 4 aandelen konden worden uitgeloot. Het punt bestuursverkiezing was snel afgehandeld, want de aftreden de leden A. Luiten, M. v. Rijn en A. Knynenburg werden bij gebrek aan tegencandidaten bij acclamatie her kozen. De rondvraag leverde 8 vragen op, o.a. werd gevraagd of de leden op een 2e avond in de week gebruik mochten maken van terrein en ma teriaal. Het bestuur had hiertegen geen bezwaar onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat in verband met de Mariacongregatie niet op Dinsdag avond getraind zou worden. Hierna sloot de voorz. de vergade ring, na allen, die het afgelopen jaar op een of andere manier medewer king verleend hadden aan de ver eniging, nogmaals te hebben bedankt.' VOORHOUT Veiling voor kerk en armen In het parochiehuis had ten overstaan van notaris Ter Haar uit Noordwijk, o.l.v. de Hobaho, de traditionele bol- lenveiling plaats voor kerk en ar men. Na een welkomstwoord door pastoor Bresser, werd met het veilen begonnen. De zaal was tot in de ui terste hoeken bezet en de animo was groot. Vlot ging alles van de hand tegen ongekend hoge prijzen. Het eindsaldo was 10.043,Het was al ver na middernacht, toen de laatste koop onder de hand doorging. Geb.: Adrianus, z. v. A. A. van Berkel en W. E. Vol water; Franciscus H. M., z. v. J. B. van Deursen en J. W. van Dijk. Getr.: C. A. Lagerberg (Zoeter- woude), 23 jaar en C. A. v. Leeuwen 22 jaar. VOORSCHOTEN SVLV. De leden van SVLV wor den bijeengeroepen» voor een algeme ne ledenvergadering hedenavond om 8 uur in het „Eigen Huis". De hoofd schotel van deze vergadering vormt de bestuursverkiezing. Als candida ten worden voorgesteld door het be stuur de heren P. Bakker, A. Kneij- ber, W. v. d. Kroft, P. van Loon en A. v. d. Waard. Eventuele candidaten voor bestuur en elftal-commissie kunnen in verband met de bijzondere omstandigheden nog tot de vergade ring worden ingediend. De thans zit tende leden van de elftal-commissie stellen zich herkiesbaar, terwijl er een vacature is wegens het bedanken van de heer Uljee. Geboren: Arie Pieter, zn van P. de Wit en G. Haijtema. Ondertrouwd: Jacob Hendrik 26 j. en Cornelia Gerarda Polane 21 jr. Overleden: Friedrich Wilhelm To bias Hunger 78 jr, echtgenoot van Cornelia Geenssens; Johannes Brag- gaar 76 jr, echtg. van Jannetje van Leeuwen; Paul Roelof Drees 3 jr. WASSENAAR BLAUW ZWART-SUPPORTERS VERGADERDEN. In de foyer van het R.K. Vereni gingsgebouw werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de supportersvereniging Blauw Zwart. In zijn openingswoord herinnerde de voorz., de heer G. Looyestein, het drukke jaar, dat de vereniging achter de rug heeft en vooral aan de onvergetelijke competitie van het eerste elftal van Blauw Zwart. De jaarverslagen kwamen aan de orde. Uit dat van secretaris Wens- veen bleek, dat het ledental steeg van 174 tot 264. De doelpuntenactie werd een groot succes, ook al dank zij de productivi teit van de Blauw Zwart-voorhoede, die in de competitie 82 doelpunten scoorde. Elk doelpunt bracht zo on geveer 20.op voor het bouw fonds. Wat de financiën der vereniging be treft het jaar werd afgesloten met een wat kleiner batig saldo dan vorig jaar. Het totaal der inkomsten en uitgaven bedroeg ruim 3000. De af tredende bestuursleden, de heren J. Wensveen en J. Lodewijks werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het volgend jaar het eerste lustrum van de Supportersvereniging zal worden gevierd met een grote feestavond. Openbare vergadering K.V.P. Maandagavond 23 Juni a.s. te 8 uur belegt de pl. afd. van de K.V.P. in het R.K. Verenigingsgebouw een openbare vergadering. De heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal en kele kernpunten uit het verkiezings programma van de K.V.P. behande len. Bovendien zullen enkele films worden vertoond, o.m. „De schoen maker en de hoedenmaker" een film die pleit voor het opheffen van de tolmuren en „Vleugels waken over Nederland" een film over de Neder landse luchtmacht. WARMOND Jaarverslag N.V. „Panagro". Panagro bleef zich evenals in vo rige jaren op huizen- en scholen bouw toeleggen; de afdeling utili- teitswerken kon eveneens belangrij ke orders boeken. Tengevolge van een aanvankelijk tekort aan orders was de omzet over 1951 ietj lager dan die over 1950. De behaalde resultaten waren niet temin gunstig; na ruime afschrijvin gen en reserveringen kon aan de moedermaatschappij wederom een bevredigend dividend worden uitge keerd. Bij het beoordelen van de vooruitr zichten voor 1952 en volgende jaren zal men rekening dienen te houden met de invloed van de toegenomen concurrentie en de daardoor optre dende verscherpte prijsvorming. Dc moedermaatschappij verzorgde evenals in vorige jaren de fi nanciering der N.V. „Panagro" door het verstrekken van credieten in re kening-courant. Jaarverslag N.V. „Padox". Het per 30 Juni 1951 geëindigde boek jaar was, zoals wij reeds in ons vo rig jaarverslag aanduidden, niet gunstig. De voornaamste oorzaak van de achteruitgang der bedrijfsre sultaten was gelegen in de moeilijk heid om tegen lonende prijs een re delijk voldoende omzet te behalen. Het werd daarom wenselijk geacht het winstsaldo geheel te bestemmen voor afschrijving en reservering. Omtrent de gang van zaken gedu rende het thans lopende boekjaar kan worden medegedeeld, dat de N.V. „Padox" tot het einde van 1951 nog met een omzettekort had te kampen; omstreeks de jaarwisseling trad echter een aanmerkelijke ver betering op. Evenals in vorige jaren is ter financiering van de grondstof- fenvoorraad en de lopende orders de N.V. „Padox" een crediet In reke ning-courant versohaft. Met het oog op de sterke interne positie dezer vennootschap kan deze financiering volkomen verantwoord worden ge acht. Tenslotte kan worden medege deeld, dat in de reeds geruime tijd bestaande vacature in de directie werd benoemd de heer mr H. C. Henkemans te 's-Gravenhage. ALKEMADE Raadsvergadering. De raad van Alkemade is op Vrijdag 20 Juni a.s. des avonds 8 uur in openbare verga dering bijeengeroepen. Punten ter be handeling zijn o.a.: aangaan van een geldlening voor scholenbouw; be schikbaarstelling van de benodigde gelden voor bijbouw van een leslo kaal met eerste inrichting en spreek kamer voor het hoofd, alsmede ver groting van de speelplaats ten behoe ve van de R.K. Lagere School Oud-Ade; het verlenen van een renteloos voorschot groot 3000 aar de plaatselijke commissie tot oprich ting van eer» speeltuin voor de school jeugd te Roelofarendsveen; het geven van een financiële bijdrage in de kosten van opheffing van de schut sluis te Oude Wetering. per verklaarde als getuige echter, dat hij wel lood had gekocht van verd. in de periode van Maart tot Septem ber '51. Hij had de aankoop ook in het register genoteerd. Een getuige, collega van verd., trok aanvankelijk zijn vroegere verklaring in dat hij verd. wel met zakken had zien lo pen waarin iets zat. Toen de proc.- generaal echter met een vervolging wegens meineed dreigde, bedacht hij zich. „Dat is goed afgesproken voor de zitting, maar het ging niet op", zei de proc.-generaal en hij eiste beves tiging. Uitspraak 2 Juli. HAAGSE POLITIERECHTER. Zijn schoonvader bestolen. Een opperman uit Rijnsaterv/oude beken de voor de Haagse Politierechter zijn eigen schoonvader bankbiljetten en ander geld te hebben ontstolen. Hier voor had hij een kastje opengebroken waarin zich een koffer bevond. In deze koffer was een geldkistje. De buit was ruim 1000.— Reeds eerder was verdachte veroordeeld. Hy stond op goede voet met zijn schoon vader. Met het geld had hij o.m. oude schulden betaald. Vier maanden voorwaardelijk en 50.— of 10 dagen luidde de eis. De boete werd vermin derd tot 25.voor de rest ging de rechter met de eis mee. Als betaling. Een 25-jarige koop man uit Alphen a. d. Rijn kocht bij iemand in Rynsaterwoude oud pa pier Hij vond de prijs aan de hoge kant en om toch aan zijn trek te ko men stal hij en passant een dames mantel, een tinnenband en een jute zak mee. „Het is een oude cliënt van mij, zei de officier van justitie, de man heeft een heel zwaar strafregis ter. De eis was vier maanden gevan genisstraf waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Ned Genootschap voor reclassering. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld. De lood-drukker. Een 19-jarige drukker uit Alphen aan den Rijn had zich in December, Januari en Februari jl. herhaalde malen schuldig gemaakt aan diefstal van lood ten nadele van de drukkerij waar hij werkte. Hij had in totaal voor 500. ontvreemd, maar vertelde tegen de Haagse Politierechter dat alles ver goed was. Hij had een voetbaluitrus ting willen kopen en daarom z.g. scheepjes lood meegenomen, die hij bij een opkoper verkocht. De officier van justitie hield rekening met de jeugdige leeftijd van verdachte en eiste drie maanden gevangenisstraf en 100boete of 20 dagen. De po litierechter verminderde de boete tot 75 en ging verder met de eis van de oficier mee. De opkoper uit Alphen aan den Rijn die het lood had gekocht, stond nu terecht voor heling Hij bekende geweten te nebben, dat het lood van diefstal afkomstig was Hij had de jongen wel gewaarschuwd. Voor he ling eiste de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Even als de officier vond de politierechter het ook een zeer ergerlijk geval, grenzend aan uitlokking. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Vaol de HAAGS GERECHTSHOF. Zakcentje. Voor diefstal van electrische kabel uit de duinen was een chauffeur uit Katwijk aan Zee veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij was van dit von nis in beroep gekomen by het Haagse Gerechtshof. Samen met een vriend je was hij Duitse kabels gaan stelen „voor een zakcentje". „U was een beetje ontspoord in die tijd", merkte de president op. Het rapport van het Ned. Genoot schap voor Reclassering was zeer gunstig voor verd. en er werd gead viseerd tot een voorwaardelijke straf. De proc.-generaal schetste hoe verd. zich in café's aan drank te goed deed en meende dat het vonnis bevestigd mkoest worden. De verdediger be pleitte een voorwaardelijke straf. Uitspraak 2 Juli a.s. Looddiefstallen. Omdat hij on schuldig zou zijn aan de looddiefstal len waarvoor hij in eerste instantie tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, was een 42-jarige opper man uit Alphen a. d» Rijn in beroep gekomen bij het Haags Gerechtshof. Hij erkende wel bij de verbouwing van de Chr. H.B.S. in Alphen te heb ben gewerkt Hier was o.m. lood van het dak gehaald, maar dat zou hij be slist niet hebben meegenomen. Wel zou hij lege cementszakken hebben verkocht, maar dit mocht. De opko MARKTBERICHTEN GOUDA, 19 Juni. Kaas. Aan voer 346 partijen. Prijzen: le soort 2 22—2.28, 2e soort 2.17—2.21 en extra kwaliteit tot 2.37 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 18 Juni. Groente. Aardbeien 1730 cent Frambozenaaïdbeien 32—38 cent per half pond, kropsla 27.40, andijvie 616, bospeen 820, breekpeen 1723, bloemkool 821, nieuwe aardappelen 11—14 per 100, peulen I 4.20—8 70, idem II 2.20—3.30, doperwten 3.103.80, capucijners 3 SO4.30, blauwschokkers 6.50, tuinbonen 2.102.35, kassnijbonen 1111.50, idem stek 6.50--8.50, per 10 kg.. Augurken D 1.05, idem CD f 0.45 per kg. Bloemen Esther Read 926 cent WiraLs Suprème 4651 cent, Lathyrus 511 cent, Dahlia 3036 cent, Colvillie 1866 cent, Duizend schonen 412 cent, Icia's 614 cent, Alstroemeria 2035 cent, Violieren 820 cent, Campanula 732, Sca- biosa 25—30 cent. Irissen 1416 cent Zinnia 1037 cent, Anjers 815 ct., Spiiea 1016 cent, Asp Plumovis 23 75 cent, Am. Anjers 59 cent. TLR AAR, 18 Juni. Groente. peulen 4.7010.20, idem B 2.30 doppers f 2.90—3.90, capdoppers 3.704.90 witte capcijners 4.30, blauwschokkers 6.tuinbonen 1.95s2.25 alles per 10 kg.; kassnij bonen 0 901.15, idem stek 5585 cent stambonen 1.001.05, waspeen 1120 cent, idem stek 23 cent, an dijvie 1117 cent, spitskool 5IC ct., nieuwe aardappelen 1014 cent, id. kriel 1012 cent, postelein 722 ct., tomaten 7585 cent, idem B 80 cent, idem C 5550 cent, idem CC 2035 een*, augurken 2631 cent, rabarber 58 cent, zilveruien 3132 cent, groene kool 6 cent, sjalotten 12 cent alles per kg., sla 28 cent, bloem kool I 1621 cent, idem II 915 cent idem III 48 cent, komkommers 17 23 cent alles per stuk. bospeen 817 cent. boskrocen 37 cent, bosuien 3 cent alles per bos, aardbeien 1.30 1.40 p erslof, idem 634 cent per doosje. Perziken 814 cent per stuk. LEIDSCHENDAM, 18 Juni. Groente. Sla 610, spinazie 1720 andijvie 1018, postelein 56, toma ten 0.901.09, bloemkool A 1519, idem B. 913, komkomkommers A 1719, idem B 1216, idem C 812 en idem krom 1518 cent per kg., bospeen 2027, tuinbonen 2426. Eieren. Aangevoerd waren 6200 eieren waarvoor de prijzen wa ren: 200 eieren no 0 f 20—20.55, 3600 no. 1 18.65—18.90, 1600 no. 2 17.50 —17.90, 260 no. 3 16.80—17.—, 400 no 4 15.70—15.90, 200 no. 5 14.80 14.90, Verder waren aangevoerd: 40 kippen 24.40, 35 hanen 1 3.05, 40 konijnen 1.25—5.50 en 20 duiven 4070 cent.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2