S)e £ckióe(Boti/fca/nt Zweden wijst Sovjet-protest scherp af Anna ging naar Moskou Zuivering in UNO-gelederen Hij kon het Russisch geld niet meer missen De „Rose Mary" te Aden vastgehouden Oefening „Castanet" begonnen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12616 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIET OM DIE REDEN Massificatie Cultuurnivellering. Grote woorden, rare woorden, veel gebruikte woorden, woorden, woor den, woorden en dikwijls anders niets dan woorden. Het zijn mode-uitdrukkingen, waar bij men het wel wil doen voorko men, of de aanstaande verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging van dit koninkrijkje der Nederlanden draaien rondom deze woorden; waar bij ontevreden Katholieken met gloeiende verontwaardiging te ver staan geven, dat de K.V.P. door in de. politiek samen te werken met de P. v. d. A. de weg gebaand heeft tot depersonalisatie, massificatie, cul tuurnivellering; waarbij die ontevre denen hooghartig afgeven op de so ciale wetgeving, welke de werkne mers „in de watten legt" liefst „van de wieg tot het graf". Het moge prof. Duynstee als een verdienste worden aangerekend, dat bij de nadelige invloeden, welke een al te grote overheidsbemoeiing aan kleven, naar voren heeft geschoven, hij, prof. Duynstee, zal nooit hebben vermoed of gewild, dat de door hem voorgedragen, in wijsgerige termen gehulde denkbeelden het aanzien zouden geven aan en gretig weer klank zouden vinden in een onver valst liberalisme met een Rooms kruisje. Met liberalisme bedoelen we dan niet de geesteshouding van de tegen woordige liberalen, die een zeer hoog en vaak voohbééldig sociaal inzicht hebben, maar het liberalisme uit de oude doos, dat van geen sociale of economische binding tenzij deze in eigen zak profijt gaf wenste te horen. Zulke Katholieken, die vijandig staan tegenover de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zullen vanzelf sprekend niet op de K.V.P. stemmen, en daarover behoeven we niet te treuren. Op welke partij zulke oud- iriodisohe mensen (Jan wel. zullen stemmen, blijft ons echter een raadsel. ^JROF. DUYNSTEE (heeft vooral in deze kringen school gemaakt, vlak tegen zijn bedoeling in, want wat die leerlingen van zijn diep gaande en nogal vage professorale uiteenzettingen hebben opgevangen, is door hen slechts half-begrepen en is onverteerbaar gebleken. Prof. Duynstee heeft zich steeds met klem er tegen verzet, dat hij reactionnair zou zijn in de ordinaire, boven aan gegeven zin. Hij is echter de mening toegedaan, dat de vrije ontplooiing der mense lijke persoonlijkheid gevaar loopt bij een overmatige sociale wetgeving, welke licht de persoonlijke verant woordelijkheid zou vervangen en op die gronden is hij tegenstander van een politieke samenwerking met de Partij van de Arbeid. Wanneer we de hoogleraar in zijn grondleggende artikelen goed begre pen hebben en het in onze eigen woorden mogen weergeven, ziet hij, als Christen, de arbeider zo geheel en al als volwaardig mens, dat hij een verontmenselijking van de mens sterk zou betreuren. Deze degradatie dreigt zijn inziens, wanneer aan de arbeider langzamerhand iedere per soonlijke verantwoordelijkheid er vrijheid van handelen wordt ontno men door hem té maken tot massa mens, goed verzorgd maar zonder eigen initiatief opgenomen in de grote machine van het economisch proces. Rondom deze stellingen zeer verkort en dus onvolledig weergege ven is veel misverstand ontstaan en ook gewekt. Prof. Duynstee is ge heel geen reactionnair, hij is een geest van Chesterton, die iedere ar beider in zijn eigen huis met zijn eigen tuinje wilde laten wonen en de mechanische arbeid zoveel moge lijk vervangen wilde zien door han denarbeid, waarin immers de per soonlijkheid van de mens veel meer bevrediging zou vinden. IJ ET is de vergeeflijke fout van idea- listen geen rekening te houden met de werkelijkheid. Men mag dan afgeven op massificatie, depersona lisatie enz., men behoeft slechts het enorme mechanische arbeidsproces en de eveneens enorme groei van de grootsteden te overschouwen, om te bevroeden, dat in een dergelijke ge compliceerde maatschappij een sterke economische binding en even enorme sociale voorziening noodzakelijk zijn. Men ontkomt aan de laatste niet, evenmin als men ontkomen kan aan de mechanisatie, al is deze nog zo ongewenst en in sommige ontwikke- lingsvormen afschuwelijk. Het is natuurlijkbelachelijk voor dit wereld-verschijnsel de K.V.P. of welke partij ook verantwoordelijk te stellen. Zij is eenvoud-ig-weg niet te remmen en men kan hoogstens door een goede sociale wetgeving de en keling beveiligen tegen de raderen van deze enorme machine. Er kunnen en er doen zich daarbij nadelige verschijnselen voor, maar dat depersonalisatie, massificatie of 'hoe men het uitdrukt indien men daaronder verstaat een zekere in krimping van de menselijke persoon lijkheid een noodzakelijk gevolg zouden zijn van het arbeidsproces of van de sociale wetgeving, ontkennen we in belangrijke mate. Waar dit verschijnsel zich voor doet, is dat enerzijds een gevolg van de verstrooiing o.a. door de radio welke het moderne leven biedt, anderzijds een gevolg van het laten van Christelijke beschouwing over leven en toekomst. Een Chris ten, als hij leeft uit zijn geloof, zal, ook in het sterkst gemechaniseerde arbeidsproces en door alle sociale voorzieningen omgeven, zich tot de hoogst-denkbare persoonlijkheid kun nen ontwikkelen. Het gunstige kli maat te scheppen, waarin ieder mens, van welke stand ook, zijn hoge roe ping weer duidelijk wordt, is echter een religieüse aangelegenheid, welke ieder voor zioh in zijn dagelijkse omgeving moet aangrijpen en dat met overtuiging. /"\P grond van geconstateerde mas sificatie, depersonalisatie, cul tuurnivellering enz., enz., een samen gaan in de politiek van de K.V.P. en de P. v. d. A. af te wijzen, lijkt ons niet steekhoudend. Veronderstel, dat de mogelijkheid van de oiide coalitie aanwezig was hetgeen blij kens stemmen van de Protestants- christelijke zijde niet het geval is dan wordt daarmede de massificatie nog niet de kop ingedrukt. Dat ver schijnsel ligt veel dieper dan politiek of legislatief te genezen is. Men stemt tegen zichzelf, indien men om die reden niet op de K.V.P. zou stemmen. Wanneer men zijn per soonlijke verantwoordelijkheid voor het heil van het land, waarin wij leven, bewust is, zal men er toe ko men het met volle kracht juist wel te doen. E'en gerijpe persoonlijkheid zal in het bestuur ener gesplitste sa menleving, saamhorigheid in diepste zienswijze erkennen als een heilig goed en van deze saamhorigheid naar buiten blijk geven. Verontwaardiging in Stockholm nog niet geluwd eer scherpe bewoordingen heeft Zweden het gisteren te Moskou over handigde Russische protest tegen een beweerde schending van Russisch gebied door een Catalina-vliegboot op Maandag 16 Juni jl. van de hand gewezen. Deze zou volgens de Russen het vuur op Sovjetjagers hebben ge opend en vervolgens zijn peergeschoten. MINISTER UNDEN BREEKT VACANTIE AF. Deze afwijzing werd gisteravond in de vorm van een nota aan de Sovjet-ambassadeur in Stockholm, Rodionov, ter hand gesteld. Tevens werd daarin ontkend, dat de Catali- na, zoals Moskou beweerde, alvorens door de Russische straaljagers neer geschoten te zijn, het eerst het vuur zou hebben geopend, omdat het toe stel „totaal onbewapend" was. Bovendien werd in de Zweedse nota aangedrongen op een antwoord van Moskou op het (eerder overhan digde) Zweedse protest tegen het neerschieten van een Catalina. De hoogspanning in Zweden duurt nog voort. Het kabinet is ook giste-r ren (voor de derde maal in de afge lopen dagen) weer in spoedzitting bijeen geweest. De minister van Bui tenlandse Zaken, Unden, heeft zijn vacantie in Italië onderbroken en wordt elk ogenblik in Stockholm te rug verwacht. Vandaag komt de commissie voor de buitenlandse be trekkingen, waar alle partijen, be halve de communisten, in vertegen- De rechtse „Neue Wiener Tages- zeitung heeft Donderdag gemeld, dat de Roemeense vrouwelijke minister van buitenlandse zaken, Anna Pau- ker, die kortgeleden door de Roe meense communistische partijleiding is aangevallen wegens het vertonen van „afwijkingen van de partijlijn naar rechte en links", naar Moskou zou zijn ontboden. Het blad meldt dat vluchtelingen, die zo juist uit Boekarest te Wenen zijn aangekomen, hebben medege deeld, dat Anna Pauker naar Mos kou is ontboden, onmiddellijk nadat een haar veroordelend bericht in het blad van de Kominform was ver schenen. Daarna volgde een periode van tien dagen, waarin geen enkele aanval op haar werd gedaan; klaar blijkelijk is toten haar zaak te Mos kou onderzocht. Doch thans heeft het centrale co mité van de Roemeense communisti sche partij via radio-Boekarest op nieuw een aanval op minister Pau ker gedaan; zij werd een „klasse vijand, verraadster en saboteuse" ge noemd. De „Neue Wiener Tageszei- itung" trekt hieruit de conclusie dat Anna Pauker haar zaak te Moskou heeft verloren en dat thans „het laat ste stadium is aangebroken, namelijk dat van zuivering, proces en veroor deling". woordigd zijn, bijeen om de jongste jntwikkelingen te bespreken. In de Zweedse nota wordt er de nadruk op gelegd, dat op Maandag geen enkel Zweeds vliegtuig boven Russisch gebied heeft gevlogen of het vuur op Sovjet-toestellen heeft geopend. Ook in Denemarken heeft het in cident bezorgdheid gewekt. De op perbevelhebber, admiraal Quist- gaard, heeft er nog eens de nadruk op gelegd, dat alle piloten van Deen se oorlogsvliegtuigen de opdracht hebben (overigens reeds sinds Maart jl), wanneer zij boven de Oostzee of elders worden aangevallen, terstond terug te vuren zonder nadere in structies af te wachten. REPATRIëRING VAN DUITSE KRIJGSGEVANGENEN. Het aantal Duitsers, dat uit Rus land terugkeert, is de laatste paar maanden toegenomen. Bij aankomst te Berlijn deelde zij me„ dat het er naar uitziet, dat de Sowjet-Unie be gonnen is, de krijgsgevangenen op grote schaal naar huis te sturen. In de verzamel- en doorgangskampen tussen de Sowjet-Unie en Duitsland zouden vele gevangenen op hun te rugkeer wachten. Juiste aantallen zijn niet bekend. De teruggkeerden verklaarden, dat hun vrijlating altijd als een verassing kwam. Dinsdag passeerden 45 krijgs gevangenen en geinterneerden Berlijn op weg naar West-Duitsland. Er wordt voor gewaakt, dat zij alleen in contact komen met famileleden en functionarissen van het Roode Kruis. Laatstgenoemden verklaarden, dat zulks wordt gedaan om te voorko men, dat door verhalen over rnishan. deling van gevangenen in de Sowjet- Unie de repatriëring door de Russen wordt vertaagd, zoal reeds eerder is geschied. KaA.din.aat aan ïlaey. Mommetóon wee* in gijzeling. Van rode smetten vrij Volgens de „New York Times" heb ben de Verenigde Staten vijftien Amerikaanse leden van het secreta- ddealist. Een idealist enigszins in de riaat, die verdacht worden van ille- Vaedaefoscflcuvcóte Ut JCo*ea Behalve de ellende, die het gevolg is van de oorlogshandelingen wordt de bevolking van Korea ook nog getroffen door mislukte oogsten en een slechte stand van de gewassen, die thans op het veld staan. Slechter dan in de laat ste zeventig jaren het geval was. Alles wat dan ook maar enigszins er voor 5d aanmerking komt wordt als voedsel benut tot zelfs de schors van pijnbo men. Deze wordt zorgvuldig afgeschraapt en daarna gekookt. Een oud Ko- reaans vrouwtje is bezig met het vergaren van het ongewone voedsel. gale communistische activiteiten, ont slagen. Het plan zou bestaan nog 30 anderen ontslag te verlenen. Volgens het blad, dat zich op „zeer betrouwbare bronnen" beroept, deze „zuivering" nog verscheidene maanden voortduren, waarschijnlijk tot het einde van 1952. De beschuldigngen tegen het per soneel van de UNO komen voorna melijk van de regeringsdepartemen ten van Justtie en Buitenlandse Za ken en uit binnengekomen rappor ten van het New Yorkse Federale Hof, dat zich bezig houdt met een onderzoek naar subversieve activitei ten. Ongeveer zes leden van het secre tariaat zijn voor een jury geroepen. Verscheidene van hen werden ontsla gen of kregen toestemming ontslag te nemen. Verscheidene personen zouden bij de secretaris-generaal, Trygve Lie, er op aangedrongen hebben schoon schip te maken, rnaar Lie wil, dat er eerst uitgebreide bewijzen worden voorgelegd tegen de personen, die van subversieve activiteiten worden ver dacht. Een lidmaatschap van de com munistische partij zou volgens hem niet genoeg zijn, daar deze partij in Amerika niet is verboden. KONING IBN SAOED NIET ZO ERG ZIEK. De Saoedi-arabische ambassade te Londen en het gezantschap te Parijs hebben het bericht, dat koning Ibn Saoed ernstig ziek is, tegengespro ken. De koning heeft de laatste maan den wel een zwakke gezondheid maar er is geen reden tot ernstige onge rustheid. De vasten ter gelegenheid van de Ramadan zou zijn zwakke ge zondheid verslechterd kunnen hebben zo werd gezegd. Gisterochtend moest de sinds ongeveer vier weken in gijzeling zijnde jour- nalist A. H. Hommerson voor de Amsterdamse Rechtbank in raadkamer ver schijnen in verband met een verzoek van de Officier van Justitie aan de Rechtbank tot opheffing van de gijzeling. De Rechtbank zou in deze gister middag een beslissing nemen. Na het aanhoren van het verzoek van de Offi cier van Justitie verliet de heer Hommerson tezamen met zijn moeder en echtgenote in opgewekte stemming het Paleis van Justitie. De Rechtbank heeft evenwel het verzoek tot opheffing der gijzeling afgewezen, zodat de heeer Hommerson opnieuw in het Huis van Bewaring werd ingesloten. Het Zweedse spionnage-geval Fritjof Enbom, de spion die te I holm „om een nieuw leven te begin- Op 20 Juni hoopt Josephus E. kar dinaal Van Roey, aartsbisschop var Mechclen, zijn 25-jarig kardinalaat te herdenken. Stockholm verklaard heeft dat hij Rusland bijzonderheden verschafte over de Zweedse defensie tegen een Russische aanval over land via Fin land, heeft gisteren het Hof meege deeld, dat zijn geweten in 1948 in be roering kwam toen hij zag op welke wijze de Russen de satellietlanden in Oost-Europa behandelden. Zijn ge weten kwam in strijd met zijn behoef te aan geld doch hij zette, met weer zin, nog twee jaar het werk voort, daar hij 't niet langer zonder 't geld van de Russen kon stellen, aldus En- bom. Na zijn laatste ontmoeting met de Russische waarnemende militaire at taché Victor Egorof in April 1951, be sloot hij tenslotte er mee op te hou den. Hij legde zijn betrekking aan het communistische blad Norskens Flamman neer en ging naar Stock- Anti-fascistenwet in Italië De Italiaanse Nationale Vergade ring heef een wetsontwerp van dc regering-De Gasperi aanvaard, dat de regering volmachten geeft, na gerechtelijke toestemming, neo-fas- cistische organisaties te ontbinden en liaar eigendommen te confiskeren. De wet voorziet in de mogelijkheid degenen tot een maximum van twaalf jaar te veroordelen, die het fascisme of zijn beginselen verheerlijken. De communisten, aldus Reuter, stemden schoorvoetend voor de wet, daar zij vrezen, dat de regering niet het plan heeft zich uitsluitend te be perken tot maatregelen tegen uiterst rechtse groepen. Proefproces over de Perzische olie De onder Hondurese vlag varende tanker „Rose Mary" is, met haar voor een Zwitserse firma bestemde lading Perzische olie, in dc Britse haven Aden aan de ketting gelegd. Nauwelijks was het schip (6320 ton) in de nacht van Dinsdag op Woensdag de haven binnengestoomd, of de „Anglo-Iranian Oil Cy" die zich nog steeds beschouwt als eigenaresse van de Perzische olie verzocht het Gerechtshof van Aden om een uitspraak, waarbij het verbo den wordt de (pl.m. 1000 ton) olie buiten het gebied van het Britse protec toraat te brengen. Hangende deze uitspraak, besloot het Hof, dat de tanker voorlopig in Aden moet blijven. Vandaag zullen de Italiaanse eigenaars van de tanker, de „Teresita Compagnie", voor het Hof verschijnen in het eerste proefproces van deze aard, sinds premier Mossadeq de Britten dwong, dc olievelden van Perzië te verlaten. De 45-jarige kapitein Giuseppe Jafrate van de „Rose Mary" vertelde Reuter, dat hij bij het verlaten van de Perzische Golf, op 27 Mei, nog niet wist, waar de olie gelost moest worden. Doch gedurende de reis kreeg hij instructies van zijn maat schappij Aden aan te doen het geen voor graaf Zonca, de directeur van de Italiaanse oliemaatschappij „EPIM", die de „Rose Mary" had ge charterd, aanleiding is geworden om te verklaren, dat hij de reders van de „Rose Mary" waarschijnlijk zal laten vervolgen wegens contract breuk. De graaf wees er op, dat hij de „Rose Mary" had gecharterd op ba sis van een tijdcharter van drie rei zen voor het vervoeren van Perzi sche olie, welke na geraffineerd te zijn door zijn firma doorgele verd zou worden aan de Zwitserse Bubenberg-maatschappij. Hij achtte deze transactie volko men legaal en achtte een vergun ning van de Italiaanse regering niet vereist. Volgens de charterovereen komst is graaf Zonca de enige, die de „Rose Mary" instructies kan ge nen". Enbo kreeg een functie bij een firma te Stockholm en droomde van het schrijven van een roman, waarin hij de frauduleuze communis tische propaganda wilde ontmaske ren. De laatste maal dat de Russen con tact met hem zochten zenden zij hem een briefkaart in code, getekend Else de overeengekomen schuilnaam. Maar hij had definitief gebioken en verscheen niet op dc afgesproken plaats. De Russen deden cprueuw een poging om hem het werk te doen voortzetten, maar hij hoorde hiervan pas toen het te laat was en hij reeds gevangen zat. De Russen legden dui zend kronen onder een hoop stenen in het Djungardenpark, dat voordien gebruikt werd als „brievenbus" voor Enbom en de Russen. Deze brievenbus werd op 17 Fe bruari door de politie onderzocht en er werd geld in gevonden. Enbom kreeg een kleur toen hij zei, dat hij tegen zijn medeplichtigen loog, ten einde hen er toe te brengen voor hem te blijven werken. Hij was bij zonder zenuwachtig toen hij vertelde hoe hij vriendschap sloot met Lilian Ceder, die meer en meer bij zijn werk betrokken werd. „Ik wilde niet dat zij mij in de steek zou laten", zei hij. Daarna is het hof begonnen met geheime verhoren in besloten zit ting. Getij gekeerd in Indo-China De communistische agressie in In do-China is thans onder controle, zo verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son. Hij voegde er aan toe, dat de aanwijzingen van de laatste tijd de mening rechtvaardigen, dat „het ge- tü te onzen gunste is gekeerd". „Opnieuw brengt de politiek om agressie met geweld tegemoet te tre den haar geld op", zo verklaarde hij tijdens zijn wekelijkse persconfèren- tie. De geallieerde vlootoefening „Casta net" is gistermorgen begonnen, toen drie konvooien koopvaardijschepen met gedoofde lichten de Eritse havens uitvoeren. Meer dan 250 oorlogssche pen en vierhonderd gevechtsvliegtui gen van negen landen nemen aan de oefening deel. Alles is zo echt mogelijk. Er zyn speciale mijnen vervaardigd, die vol doende springstof bevatten om een flinke knal te geven, als zij worden aangevaren, maar weer net niet ge noeg om schade aan te richten. De opzet van de oefening is, dat de Blauwe partij, die het Europese vaste land en Groot-Brittannië verdedigt, wordt bedreigd door de Rode partij, die een deel van Noordelijk Europa heeft bezet. Overigens wordt de lading van de tanker door de Britse regering van weinig belang beschouwd. Maar de zaak zelf wordt als een belangrijk proefgeval gezien, orodat stellig meerdere verschepingen zouden vol gen, indien de „Rose Mary" onge moeid doorgelaten zou zyn. JCo**eltje Wie ven twistvuur aanblaast, moet zich niet verwonderen brandwonden op te lopen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1