S)e CaicbeSoti/fccmt Zweden protesteert bij Rusland tegen de vliegtuigbeschieting Ze schoten maar raak NIET DE ENIGE Ridgway te Rome goed bewaakt Verontwaardigde menigte te Stockholm Amerika stemt toe in bespreking met Moskou Malik roept Veiligheidsraad bijeen Onderzoek naar „vliegende schotels" DINSDAG 17 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12614 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ryE K.V.P. is altijd de partij van ons verstand geweest; zij is nu ook de partij van ons hart geworden. De blauwige aanplakbiljetten of zij aan de binnen- of aan de buitenkant van de ramen zijn opgehangen hebben tot deze gevoelontwikkeling niets bijgedragen. (Er is een handlei ding of mondelinge voorlichting no dig om de volle betekenis van deze diepzinnige aanplaksels te doorgron den). Ook de verzorging van de folders en krantjes is niet van dien aard, dat zij pakkend aandoet, al zal de kalm- overredende betoogtrant ervan het vertrouwen wekken van al degenen, die niet als „stemvee" maar als met verstand begaafde wezens wensen te worden aangesproken. In die geschriftjes wordt geen goedkope geestdrift ten toon gespreid. De eerlijkheid gaat zelfs zo-ver, dat wij in één ervan lazen: „Natuurlijk kon geen enkel succes worden be reikt zonder medewerking van een' of meer andere partijen, omdat de K.V.P. een minderheid vertegenwoor digt", terwijl prof. Romme in een verkiezingstoespraak ijskoud „beloof de", dat het hoge belastingniveau (hier en daar gewijzigd) gehand haafd zou moeten blijven, voor wel ke ruiterlijkheid hij van prof. Duyn- stee in de „Maasbode" een goedkeu rend knikje kreeg. Het is deze eerlijkheid, deze door- en-door Nederlandse fatsoenlijkheid, van een zo fel aangevochten partij, welke ons verstand heeft bevredigd en ons hart heeft voldaan. Er is ook, voor zover wij konde^ nagaan, geen enkele poging gedaan te suggereren, dat Katholieken, die om welke reden ook niet op de K.V.P. willen stemmen, minder goede Ka tholieken zouden zijn. Men is er op uit iedereen in zijn waarde te laten, ieders persoonlijk heid te eerbiedigen, uitgaande van de rustige en voorname houding, dat wie pleit voor de politieke eenheid en sa menwerking der Katholieken een goede zaak verdedigt, een goede zaak, welke critiek verdragen kan en deze critiek, waar redelijk, als waardevol inziet en benut. Misschien vindt men dat de K.V.P. in deze practische erkenning van de waarde der menselijke persoonlijk heid te hoog mikt, maar wij delen haar mening, dat men het Nederland se Katholieke volk als een democra- tisch-mondig volk kan beschou wen. Onze hoogachting voor het inzicht van het volk, waartoe wij behoren, is zo groot, dat wij het aan iedereen overlaten te oordelen over hetgeen wij dezer dagen lazen in een verkie zingsblad „Onze Actie" van de partij- Weiter. In dat blad de naam van de schrijver zou misverstand kunnen wekken en wordt daarom door ons niet vermeld wordt men gevraagd zich erop te bezinnen: „of de gang bare Katholieke partij in wezen nog wel Katholiek is; of zij niet in de loop der jaren is afgegleden en ver waterd tot slechts een gewone mate rialistische partij". Men wordt in het verkiezingsblad van de partij-Weiter dus uitgenodigd 1 zich er op te bezinnen of de Katho lieke Volkspartij in wezen nog wel Katholiek is. Het blad geeft voor deze bezinning de volgende richtlijnen: Hoe kan men dat beoordelen? B.v. door na te gaan, of de tijdelij ke belangen van Volk en Vader land op principiële wijze worden behandeld. Wanneer een Katholie ke partij innig samengaat met een zuiver materialistische partij, die haar richtlijnen bovendien ontleent aan de leer van Marx; wanneer zij met die partij wedijvert, zoals op haar beurt de marxistische partijen elkaar beconcurreren, dan is een oordeel gemakkelijk te vellen. Ook is het eenvoudig een oordeel te vellen, wanneer een Katholieke partij vóór alles slechts macht en uitbreiding nastreeft en vooral als zij daarbij het principe huldigt, dat het doel de middelen heiligt, wan neer zij voor wat betreft de be hartiging van tijdelijke belangen alles laat wijken voor de groep, waarvan zij het meeste voordeel verwacht: voor de grote groep der materialistisch denkende (linker) vleugel. Tenslotte beoordele men een par tij, naar de vruchten, die zij af werpt. Wanneer deze vruchten zijnf dwang op het geweten, dirigisme, collectivisme, nivellering, schijnwel vaartbij ineenstorting leidende naar ontevredenheid, zelfs tot com munisme dan is de Christelijke intentie reeds ver zoek. Wanneer zij mede leidt naar staats-, partij- en vakbondal- macht, wanneer zij medehelpt het marxistische doel te verwezenlij ken, dan is deze partij gevaarlijk, slechts in naam Katholiek en voor Katholieken onhoudbaar. Dan be horen de Katholieken zich een nieu- de, waarlijk Katholieke partij te stichten. Dit stuk het is ongelofelijk, maar het is zo werd door een Katholiek geschreven en opgenomen in een ver kiezingsblad van de partij-Weiter, de K.N.P. (Enige passages werden door ons vet-gedrukt). Vergissen we ons, zijn wij werkelijk de enige, die ons door dit geschrijf beledigd voelen? Vergissen wij ons, indien wij ver onderstellen, dat deze Katholieke smaad en hoon, deze Katholieke ver guizing van de Katholieke Volkspar tij het koelste bloed tot enige verhit ting brengt? Vergissen we ons in de hoogachting voor het volk, waartoe wij behoren, indien wij veronderstellen, dat het dergelijk mateloos neerhalend ge schrijf liever leest van een communist of ds.Zandt dan van een Katho liek? Nu, wij stellen er een eer in te ver klaren, dat wij opgeruimd en onbe zwaard zullen stemmen op die ge vaarlijke Katholieke Volkspartij, die slechts in naam Katholiek en voor Katholieken onhoudbaar is, die het principe huldigt, dat het doel de mid delen heiligt en waarin de Christelij ke intentie reeds ver zoek is. Wij vergissen ons zeker niet, als wij veronderstellen in dat voornemen lang niet de enige te zijn! Communisten kregen geen kans De communisten hebben bij het eerste bezoek van generaal Ridgway aan Italië weinig kans gekregen om wanordelijkheden te stichten. In Ro me handhaafden 50.000 geheimde sol- R.elafudcUgd u-an i-friannage. William Marshall, een 24-jarige Lon- dense telefonist van 't Engelse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die door Scotland Yard gearresteerd is onder verdenking van spionnage voor Rusland. daten en carabinieri, met tommy- guns en granaten gewapend, de orde. De communisten uitten de bittere klacht, dat er „een ware staat van beleg" in de stad heerste. Er moch ten zelfs geen pamfletten worden aangeplakt of massabijeenkomsten worden gehouden. De communisten besloten de zaak voor het parlement te brengen. Bij monde van Guiseppe di Vittorio ver zochten zij gistermiddag een debat over het bezoek van Ridgway en het standpunt van Italië ten aanzien van het Atlantisch Pact. De regering stemde er in toe, het debat heden te houden. Er is in Rome niet zo'n grote ge wapende macht op de been geweest sinds het eerste bezoek van generaal Eisenhower als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten ira Euro pa anderhalf jaar geleden. De waak zaamheid werd nog verscherpt toen de politie op het laatste moment acht kilogram T.N.T. onder de Flaminia- brug ontdekte. Zij maakte jacht op vijf mannen, arresteerde er twee en doorzocht het districtshoofdkwartier van de communistische partij in de omgeving van de brug. Langs de weg tussen het vliegveld Ciampina en de hoofdstad stond een dichte haag politie-agenten opgesteld toen Ridgway aankwam. In de stad zocht het gezelschap zijn weg door zijstraten naar het hotel, dat onder zware bewaking stond. Een escorte motorpolitie begeleidde de generaal later naar het ministerie van Finan ciën. dat eveneens streng werd be waakt. Terwijl in Rome de communisten onder de duim zaten werden er 150 gearresteerd in andere Italiaanse ste den omdat zij getracht hadden anti- Ridgway-biljetten aan te plakken of strooibiljetten te verspreiden, waarin hij beschuldigd werd van bacteriën- oorlogvoering. DE CATALINA-BEMANNING GERED Zweden heeft gisteren bij de Sovjet-Unie krachtige protesten doen horen. In de eerste plaats tegen het neerschieten van een reddingsvliegtuig boven de Oostzee en in de tweede plaats tegen de activiteiten van de Sovjet-diplo maten, die verwikkeld zijn in het spionnage-proces tegen zeven Zweedse communisten, dat juist gisteren te Stockholm is begonnen. Zoals gisteren gemeld werd in de vroege morgen een onbewapende Catalina-vliegboot die twintig mijl bezuiden de Aalandseilanden zocht naar een sinds Vrijdag ver miste Dakota van de Zweedse luchtmacht, zevenmaal beschoten door twee Russische straaljagers. Men had de hoop op behoud van de bemanning reeds opgegeven, toen 's middags een Duitse vrachtboot meldde, dat alle zeven inzittenden waren opgepikt. Twee hadden lichte kogelverwondingen. de twee Sowjetjagers onverwachts neerdoken en met machinegeweren op ons schoten. Wij poogden weg te komen, doch de Russen waren viermaal zo snel als wij en konden natuurlijk gemak kelijker manoeuvreren. Bij 't tweede salvo werd de radio-installatie on klaar gemaakt. De jagers kwamen zevenmaal terug. De aanval duurde in het geheel ongeveer tien minuten. De laatste salvo's troffen de motor aan bakboordzijde die vlam vatte. Het toestel 'begon hoogte te verliezen en werd moeilijk toestuurbaar. Toen wij het wateroppervlak na derden, vuurde een der MIG's een salvo ai in de staart van ons toestel, als om er zeker van te zijn dat het met ons afgelopen was. Wij stuurden naar een klein schip, dat het Duitse s.s. „Munsterland" bleek te zijn. Tegen de avond zette de kapitein de Zw.eden aan wal in de Zuidfinse plaats Hangoe. Zij zou den in de loop van de avond naar Stockholm vliegen. Een der gewon den is in het ziekenhuis te Hangoe opgenomen. OOK DE DAKOTA GEVONDEN. Het is bekend, dat de Russische luchtmacht en de Russische vloot op het ogenblik uitgebreide manoeuvres in het zeegebied, dat zich uitstrekt van de Golf van Danzig tot de kust van Letland, houden. Vrijdag ver dween hier een Zweedse „Dakota" met acht man aan boord. Het wrak is inmiddels gevonden en duikers zullen onderzoeken of ook dit toestel door de Russen is be schoten. SOVJET-AMBASSADE BEKOGELD. De gehele dag zijn gisteren te Stockholm betogingen gehouden te gen het gebeurde. De Sowjet-amtoas- sade staat onder politiebewaking. Er moesten versterkingen worden aan gevoerd, toen een verbolgen menigte het gebouw met stenen begon te be kogelen. Ook het gebouw van hetj communitische dagblad „Ny Dag" i moest het ontgelden. Het neutrale Zweden, dat geen lid van het Atlantisch Pact is, is nu toe trokken bij een incident, dat precies gelijkt op dat van April 1950 in het zelfde gebied. Toen verdween daar een Amerikaanse „Privateer" met tien man aan boord. Dat vliegtuig noch zijn bemanning is ooit terugge vonden. Het stond wel vast, dat het werd neergeschoten. C AT ALIN A-COMMANDANT VERTELT. De commandant van de Catalina heeft het volgende medegedeeld: „Wij waren mijlen ver verwijderd van de Russische territoriale wateren 'toen Wat het spionnagegeval betreft, wordt gemeld, dat één van de zeven Stockholm terechtstaan, de 33-jarige journalist Johan Fritjof Enbom, heeft toegegeven, dat hij in de periode tus sen 1941 en 1951 voor de Sowjet- Unie heeft gespionneerd. Vier andere Zweden staan terecht wegens mede plichtigheid. Na aanvankelijk inlichtingen over. het Duitse militaire vervoer via Zwe den te hebben doorgegeven, heeft Entoom, volgens de tenlastelegging, van 1943 af gegevens verstrekt over de Zweedse verdedigingswerken langs de Finse grens en andere mi litaire installaties. Enbom, die de toeschikking kreeg over een sterke zender, zou in contact hebben ge staan met militaire medewerkers van de Sowjet-ambassade te Stockholm, die het land inmiddels hebben ver laten. HITTEGOLF IN V.S. De hittegolf, die de V.S. teistert, heeft in vier dagen tijds 76 slachtof fers gemaakt: 70 personen verdron ken en 6 overleden aan de gevolgen van een zonnesteek. R.ij het o-v&dijdm aan. KaA.din.acd fxtulhaheA. Jn de Theatiner Kerk te Miinchen staat thans opgebaard het stoffelijk over schot van Michael Kardinaal von Faulhaber die op 12 Juni in de ouderdom van 83 jaar is overleden. De plechtige uitvaart zal plaats vinden op Maan dag 23 Juni. Geen ministers maar wel ambassadeurs Amerika heeft ingestemd met de Frans-Britse aanbevelingen voor een bij eenkomst van ambassadeurs der Gro te Vier, zo verneemt Reuter te Parijs uit gewoonlijk welingelichte kringen. Het Westelijke antwoord op de laatste communisten, die op het ogenblik te Russische nota over Duitsland zal voorstellen een dergelijke bijeenkomst in de nabije toekomst te houden, met het doel een neutrale commissie in het leven te roepen, welke de voorwaarden voor het houden van Vrije verkie zingen in Oost- en West-Duitsland zal moeten onderzoeken. ANTWOORD NOG NIET GEREED Franse regeringspersonen verklaar den, dat Amerika's aarzeling in een ffatCementóCeden „qeuanqen' Bacteriën-oorlog ter sprake Jacob Malik, de Sowjet-afgevaar- digde ter Verenigde Naties, heeft als voorzitter van de Veiligheidsraad in de maand Juni een bijeenkomst van de Raad op Woensdag belegd om de beschuldigingen van bacteriënoor- Iogvoering in Korea en de kwestie der toelating van nieuwe leden te bespreken. Men verwacht, dat het Sowjet- voorstel om de beschuldigingen van bacteriënoorlogvoering in Korea op de agenda te plaatsen sterke tegen stand zal ontmoeten. Pogingen der Sowjct-Unie om deze kwestie in de ontwapeningscommissie der V.N. ter sprake te brengen zijn op niets uit gelopen. De Verenigde Staten en andere Westelijke landen hebben te kennen gegeven, dat zij voorstanders zijn van een onderzoek door een neutra le commissie. De communistisohe beschuldigin gen zijn tot dusver gebasseerd op verklaringen van Chinese en Noord- Koreaanse zijde en op het rapport, dat een groep rechtsgeleerden, van wie het merendeel communistisch was georiënteerd, heeft uitgebracht. De Sowjet-Unie heeft Maandag opnieuw het voorstel ingediend om alle 14 landen, die op het ogenblik wachten op toelating tot de V.N., en bloc het lidmaatschap te verlenen. Het gaat hier om twee groepen lan den over de toelating waarvan de grote mogendheden nog steeds geen overeenstemming hebben bereikt. De door de Sowjet-Unie gesteunde groep omvat Albanië, Mongolië, Bul garije, Roemenië en Hongarije. De andere groep bestaat uit Finland, Italiëj» Portugal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. i De veiligheidsraad zal deze kwes- Verschillende leden van het Zuid-Kortaanse Parlement zijn gearresteerd Woensdag bespreken, omdat zij in strijd met de huidige grondwet directe verkiezingen willen doorvoeren bij de a.s. Presidentsverkiezingen, tengevolge waarvan Rhee voor sommige gedeelten van het land de staat van beleg afkondigde en een aan tal politieke tegenstanders liet arresteren. Singman Rhee, de president van Zuid-Korea, wiens gezag bij het parlement door de gang van zaken toch xeeds heeft ingeboet maakt een slechte kans om herkozen te worden, wan neer hij de directe verkiezingen zou tegengaan, temeer daar het handha ven van de oude regeling bij de Verenigde Naties veel, kritiek heeft uitge lokt, aangezien zij van mening zijn, dat de democratie, die door de troepen macht van de Verenigde Naties in Korea wordt verdedigd, niet door het eigenmachtig optreden van de president in gevaar mag worden gebracht. Parlementsleden in hun „gevangenis" naast het huis van president Rhee. De deken van het college van kar dinalen, kardinaal Eugène Tisserant, zal in de eerste helft van Juli Neder land bezoeken. Vrijdag 4 Juli a.s. zal hij o.a. een bezoek brengen aan Gra ve en Den Bosch. Zondag 6 Juli zal hij in Den Haag vertoeven. De kar dinaal zal Woensdag 9 Juli via Roo sendaal naar Parijs vertrekken. bijeenkomst van ambassadeurs toe te stemmen, is overwonnen. De opstelling van het antwoord, waaraan vertegenwoordigers van de Westelijke Drie tot eind vorige week te Parijs hebben gewerkt, wordt nu te Washington voortgezet. Het is nog niet bekend, wanneer het gereed zal zijn en te Moskou worden overhan digd. In het Britse Lagerhips heeft Win ston Churchill een voorstel van het Labour-lid, Hector Hughes, van de hand gewezen, om maarschalk Stalin en de premiers van andere grote mo gendheden uit te nodigen, 'n agenda voor een spoedige bijeenkomst op te stellen. Hughes achtte zulk een samen komst gewenst, om het internationale begrip te bevorderen en het oorlogs gevaar te verminderen. Maar Churchill antwoordde: „Het is volkomen duidelijk, dat het op het ogenblik geen nut zal hebben, een stap te ondernemen, welke de stand van zaken nog slechter zou kunnen maken, dan hij al is. Iedereen zal, naar ik geloof, volledige, oprechte en van harte gemeende besprekingen tussen de grote Westerse mogendhe den en de Sovjet-Unie toejuichen. Dat heb ik altijd gezegd en ik zou een zeer grote verantwoordelijkheid voelen, indien zich inderdaad een reëele gelegenheid zou voordoen. Maar een misstap zou zeer fataal zijn". Dc Amerikaanse luchtmacht is be gonnen met een onderzoek naar de „vliegende schotels", aldus de staf chef der Amerikaanse luchtmacht, generaal Vandenberg, in een artikel in het tijdschrift „Look". Vele gevallen zijn bevredigend op gelost, zo schrijft generaal Vanden berg, doch andere niet. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een technische afdeling van de luchtmacht; de resultaten zullen door technici en geleerden worden bestudeerd. De universiteit van Californië ont werpt voor dit onderzoek een spe ciale camera om zodanige foto's van de „vliegende schotels" te maken, dat de geleerden hieruit gevolgtrek kingen kunnen maken wat betreft de samenstelling en lichtbron van de apparaten. Ook zal gebruik wor den gemaakt van radar en telesco pen. 3iowteHje De waarheid goud begraven. •erzv/ijgen dat ia

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1