„Bescherming Bevolking" begint in October haar werkzaamheden Wie kan zich melden Legeroefening eist twee doden Minister Mansholt daagde Kamerlid uit Spaarpot van de gemeenten open! Geblokkeerde millioenen komen vrij (Ge)weerloze militairen Oleiitiefte f p&iikelen Jonge tijger bracht opschudding in de ark VRIJDAG 13 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Regering geeft 611/2 mill, en vraagt 200.000 mensen (Van -onze speciale verslaggever). In de komende Octobermaand zal de stichting „Bevordering Bescher ming Bevolking" een begin maken met werving op grote schaal. In meer beperkte kring heeft men reeds hier en daar wijk- en blokhoofden bereid gevonden, waardoor in sommige ge meenten zelfs nu reeds een kader kon worden gevormd. Na de vele publicaties, die over dit onderwerp zijn verschenen, mag verondersteld worden, dat iedere rechtgeaarde Ne derlander overtuigd is van de nood zaak der organisatie, ook al bestaat er geen rechtstreeks oorlogsgevaar. Tijdens een persconferentie heeft de heer J. Goderie, die hoofd van de voorlichting der Stichting is, niet zonder reden er op gewezen, dat be scherming van de bevolking in de onderlinge hulpverlening een van haar gewichtigste peilers moet be zitten. Natuurlijk speelt ook de Overheid een rol in de activiteit, maar die zal niet raken aan de auto nomie van hen, die het werk prac- tisch gaan uitvoeren. Een millioenen kwestie. De zaak van de burgerbescher ming is onlangs uitvoerig in de Tweede Kamer ter sprake gekomen en er werden zeer belangrijke geld bedragen uitgetrokken om de Stich ting tijdig in de gelegenheid te stel len, de noodzakelijke hulpmiddelen aan te schaffen. Op de Rijksbegro tingen 1951 en 1952 is vooi mate riële voorzieningen niet minder dan 61M millioen gulden genoemd, waar van reeds 10 Y» millioen gulden is be steed aan bestellingen, inschrijvingen en voorbehandelingen. Ir. H. A. Vreeburg, die vanwege] het Ministerie van Binnenlandse Za- j ken als hoofd van de materialen is I aangesteld, heeft ons een inzicht ge- j geven van wat zoal nodig zal zijn j embleem van de Bescherming om in onverhoopte tijd van nood pa-Bevolking, waarin verwerkt zijn de De regering heeft besloten dat er uit militair oogpunt geen be zwaar tegen bestaat, dat dienst- plichtingen van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 en de buiten gewone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig mel den voor de Bescherming Be volking. Dit geldt niet voor die jonge mannen van deze lichtingen, die al een verbintenis met de gewa pende strijdkrachten hebben aangegaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts, tand arts, apotheker of ingenieur. Voor zover de buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1940 en vroegere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest kunnen zij zich ook voor de Bescherming Bevolking aanmelden. Uiteraard kunnen ook de dienstplichtigen die in 1952 de leeftijdsgrens bereiken of be reikt hebben waarop ze niet meer opgeroepen kunnen wor den voor dienst bij de gewapen de macht, zich ook voor de Be scherming Bevolking aanmelden Die leeftijdsgrens is volgens de wet voor soldaten en korpo raals bepaald op 35 jaar, voor onderofficieren op 40 jaar en voor officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlandse Rode Kruis die uitsluitend wor den opgeleid voor een medische taak bij de strijdkrachten in ge val van oorlog en leden van de Nationale Reserve, Res. Grens bewaking, Reserve-politie en luchtwachtdienst en de uitkijk- dienst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de Bescherming Bevolking worden opgenomen. ONDERWIJSVOORZIENINGEN NAAR DE DENKBEELDEN VAN MINISTER RUTTEN. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werpen tot regeling van het voorbe reidend hoger en van het algemeen middelbaar onderwijs, benevens een ontwerp van een nieuwe hoger- onderwijswet. Bij de Belgisch-Nederlandse leger- oefeningen, die van 11 Juni af zyn gehouden in de streek tussen Eind hoven en Leopoldsburg, heeft zich gisteren een ongeluk voorgedaan, dat aan twee Nederlandse militairen het leven heeft gekost. In de omgeving van Lommei in België is nl. een zgn. „half track", een voertuig met een rupsband-ach teronderstel, waarop zich zeven Ne derlandse mililtairen bevonden, in 'n kanaal terecht gekomen. Twee der Nederlanders zijn daarbij om het le ven gekomen, de overigen konden worden gered. De omgekomenen zijn de dienst plichtige huzaar, J. E. Sassen uit 's-Gravenhage en de dienstplichtige soldaat eerste klasse der genie, J. W. Schut uit De Lier. raat te zijn. Er zullen dan 212 com plete telefooncentrales moeten wor den opgericht met 6000 toestellen, verdeeld over 42 netten in A. ge meenten en 70 -in B.kringen. Verder zullen tal van radio-verbindingen van groot belang zijn, zowel provin ciaal als regionaal. Ook is gedacht aan het gebruik van portofoons in oorlogsuitrusting en aan doorverbin dingen met de luchtwacht. Alleen reeds voor dit alles is 11 millioen gulden uitgetrokken. Uitbreiding brandweer. Een andere grote post is die van 25 millioen gulden voor uitbreiding van de brandweer met mobiele colonnes, auto- en motorspuiten, trekkers en gereedschapswagens en agregaten voor varende colonnes. Verder zal het alarmeringsysteem van de vori ge oorlog moeten worden verbeterd en uitgebreid; de geneeskundige dienst die eigenlijk slechts EHBO is, moet voor 230 complete groepen worden uitgerust, waarvoor 23.000 brancards nodig zijn en 10.000 bij- plaatsbedden. Verder zal het gaan twee B's en de Nederlandse Leeuw. De nieuwe Engelse Melange met de rijke afschenk Douwe Egberts om de inrichting van een opruim- en reddingsdienst en van een sociale verzorgings- en gebouwendienst, on der welke laatste de inrichting van 600 schuilkelders voor totaal 50.000 personen valt. Hierbij moet men be denken, dat voor de defaitistische mening, dat bijvoorbeeld bij een atoombom-aanval geheel Nederland van de kaart zou verdwijnen, gener lei grond bestaat. Overigens zal de Stichting Be scherming bevolking zich eventueel bezig houden met verkenning en ontsmetting van onverhoopte atoom bommen, waarvoor een zeer modern instrumentarium ter beschikking staat. Ook is gedacht aan uitgebrei de gasbescherming en aan drinkwa tervoorziening. Een nationale zaak. i Tenslotte hebben we in de Bergse Confectie-industrie zeventig meisjes in bedrijf gezien voor de vervaardi ging van blouses en overalls, die het op 200.000 man geraamde personeel zal dragen en welke kledingstuk ken, voor vrouwen en voor mannen, ons werden getoond door manne quins uit het eigen Montferland en toegelicht door de heer Joh. Brug- gert, die met zoveel toewijding zich aan de vervaardiging van deze con fectie heeft gegeven. Elke drie mi nuten komt een overall klaar en steeds worden grote zendingen door gans het land gedistribueerd. Met de verzekering, dat de bur gerbescherming behoort te beginnen bij ons zelf, vragen we de aandacht van onze lezers voor een nationale Overbrugging en sociale bijstand Hogere uitkeringen in 't vooruitzicht Verschenen is de memorie van antwoord van de minister van Soci ale zaken en volksgezondheid aar Eerste Kamer, over het ontwerp van wet houdende een overgangsregeling betreffende de verzekering krachtens de Werkloosheidswet. Er bestaat verschil tussen de uit keringen krachtens de Werkloos heidswet en die ingevolge de over- bruggings- en sociale bijst. regeling. Dit is een gevolg van de materiële verbetering, welke de wet inhoudt. De minister is echter bereid, een aantal verbeteringen in de geldende overbruggings- en sociale bijstands regeling te overwegen. Voor wat de overbruggingsregeling betreft, ligt het in de bedoeling naast de verlenging van de uitkeringster mijn tot 21 weken, de in deze rege ling genoemde maximumbedragen te verhogen. Het plafond van de nor men zal met 1,per dag worden verhoogd. Ten aanzien van de sociale bijstandsregeling ligt het in 't voor nemen, de uitkeringsbedragen te verhogen, mede door de berekenings wijze van de uitkeringen enigszins te herzien. Verscheidene leden hebben er op aangedrongen, dat alsnog gevolg zal worden gegeven aan de wens van vrijwel de gehele georganiseerde ziekenhuiswereld en van de instel lingen op het gebied van het maat schappelijk werk om het onderdeel van -het bedrijfs- en beroepsleven „gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen", genoemd in de beschikking tot verdeling van het bedrijfs- en beroepsleven van 31 De cember 1949, te beperken tot werk gevers, die uit charitatieve overwe gingen op 't gebied van dit onderdeel werkzaam zijn en mitsdien geen winst beogen. Omtrent dit verzoek heeft de mi nister zich gewend tot het >bestuur van de Stichting van de Arbeid, die afwijzend heeft geadviseerd. De minister heeft zich met dat ad vies verenigd, omdat sociaal gezien, geen belangrijk onderscheid bestaat tussen het personeel, dat bij de winst beogende, en het personeel, dat bij geen winst beogende instel lingen in dienst is. Bij onvoorzichtig oversteken is het 7-jarig jongetje B. H. uit de Ma- lakkastraat te Den Haag door een autobus aangereden en gedood. Vraag ook de bekende Ceylon Melange:Pickwick thee met GEEL etiket.88 c« Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en het Christelijk Histori sche Tweede Kamerlid, de heer J. de Ruiter een openbaar debat ge houden over het landbouwbeleid. Naar aanleiding van een artikel, dat de heer de Ruiter onlangs publi ceerde in het weekblad „de Christe lijk Historische Nederlander" had de minister hem hiertoe uitgedaagd. De vergadering werd bijgewoond door 400 aanhangers van de Partij van de Arbeid en 400 van de Christelijke Historische Unie. De leiding berust- zaak, die thans op gang is gebracht, te bij de burgemeester van Sneek, Debat in Sneek ging langs elkaar heen In Sneek is gisteravond door de de heer L. Rasterhoff. De nieuwe uniform-overall voor de toekomstige B.B.ers(sters) Burgelij- ke Beschermers (sters). Voor de mannen bestaat de kleding uit een blauwe overall van bijzondere ma kelij en de vrouwen gaan een blau we blouse en een blauwe rok dra gen, hetgeen heel flatteus staat. De gemeentebesturen zullen eerlang de beschikking krijgen over een bedrag van 227,8 millioen gulden, welk bedrag tot nu toe door het Rijk was geblok keerd in het zogenaamde Gemeentefonds. De ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken hebben aangekondigd, dat de gelden, waarop de ge meentebesturen over de jaren 1949 en 1950 recht hebben, grotendeels zullen worden vrijgegeven ten einde gebruikt te worden tot aflossing van kort lopende schuld. Over de voorbereiding hiervan wordt tifósen de verschillen de departementen nog overleg gepleegd. Door de maatregel van de overheid zullen de gemeenten in staat wor den gesteld een deel van de gelden, welke indertijd voor korte termijn werden opgenomen om de woning- SCHOONMOEDER NAM WAPEN IN BESLAG De Indië-veteranen, die het vorig jaar voor herhalingsoefeningen in dienst werden geroepen, kregen na het beëindigen van de oefeningen hun geweer mee naar huis. De legerleiding hoopte op deze wijze in geval van nood over mobilisabele eenheden te kunnen beschikken. Een groot gedeelte van deze militairen is dit jaar voor de tweede maal voor oefeningen op geweest en de diverse geschiedenissen, die zich met en om de wapens hebben afge speeld, hebben de legerleiding dermate verdroot, dat besloten is, de mili tairen voortaan ge-weerloos naar huis te zenden. Het grootste euvel, dat vrijveel „thuiswapens" gemeen hadden, was een beduidende laag roest, die na verwijdering een gehavende loop ontblootte. Voorts waren een paar vermissingsgevallen te behandelen en de klap op de vuurpijl vormde het geval van een soldaat, wiens schoonmoeder in een boze bui het wapen onder baar berusting genomen had cn schoonzoon zonder wapen naar zijn onder deel zond. Een ander zeer rieel bezwaar is, dat aan iedere militair een wa pen medegegeven werd, ongeacht zijn politieke overtuiging. Hierdoor werd het gevaar niet denkbeeldig, dat in tijd van oorlog ongewenste elementen in bezit van een wapen zouden zijn. Daar momenteel overal de grote militaire opslagplaatsen uit de grond schie ten is het gevaar van niet mobilisabele troepen tot een minimum beperkt, daar in geval van nood de wapenvoorziening zeer weinig tijd zal vergen. bouw te financieren, af te lossen. Hiermede zal een veel gezondere financieringsbasis worden verkregen, want het is onjuist om huizen met geld, dat elk ogenblik kan worden teruggevraagd. Op lange termijn kon indertijd niet geleend worden, om dat het kapitaal daartoe ontbrak. Het besluit van de overheid om het geld aan de gemeenten uit te be talen neemt een ernstige grief weg. De gemeentebesturen stelden zich al lang op het standpunt, dat zij recht hadden op het ge\d, maar dat de Staat het vasthield om er eigen fi nancieringen mede te verrichten. Het geld is afkomstig uit belastingen, welke door de Staat ten behoeve van de gemeenten worden geheven, doch waarvan een deel niet werd uitge keerd, omdat de uitbetaling aan de gemeenten volgens een vast schema plaats vindt. Dank zij de meevallen de belastingopbrengsten hadd.en de gemeenten recht op een groter be drag dan er werd uitgekeerd. Aangezien enkele gemeenten geen kortlopende schuld hebben, o.a. de gemeente Bussum, zullen zij het geld kunnen gebruiken voor de fi nanciering van openbare werken en woningbouw. Die K.A.B. TTOEN het vorige jaar de aanval van prof. Duynstee. uitliep op uitvoerig overleg onder leiding v.an oud-miniister Steenberghe, klonk zo hier en daar de hoopvolle verwachting dat het gezond ver stand zou zegevieren. Want ook al waren de critieken zeer leerzaam en ook al bleek uit menig verweer, dat de critici gezellig konden over drijven, dat „opjutteren der stan den tegen elkaar" was toch. weinig verheffend. Hoe gevaarlijk ver dit critiseren is doorgedrongen, bleek ons een de zer dagen in een gesprek van een aantal vooraanstaande mensen uit onze katholieke kringen. Het gesprek ging over de ver klaring van de groep-Steenberghc en de daarop weer gevolgde reac ties. Een der aanwezigen trok al dus ten aanval: had die De Bruyn nu maar zijn snuit gehouden, maar die K.A.B. zit overal achter. Waar op van de andere kant de vraag kwam of dan alleen maar Duyn stee zfjn mening mocht geven. In de verdere loop van het ge sprek viel het ons op, hoe uiter mate slecht vele mensen op de hoogte zijn van feiten. Hoeveel uit gesproken K.A.B.-mensen er in de K.V.P.-fractie zitten? Het was hun niet eens bekend. Hoe met alle standsorganisaties regelmatig over leg werd gevoerd? Wisten ze niets vanaf. Dat het aantal boeren- cn middenstandsafgevaardigden veel groter is dan dat der arbeiders? Nooit op gelet. Kortom, een tekort aan feitenkennis. En vooral dit feit werd volkomen uit het oog verlo ren, dat Kamerleden volksverte genwoordigers zijn. Want hoe nut tig en goed het ook is uit „diverse standen mensen aan te trekken", vóór alles moeten deze mensen het algemeen belang dienen. En het al gemeen belang is maar niet de op telsom van een aantal standsbelan- gen. Het kan er soms wel aan te gengesteld zijn. Neen, we zijn de laatste jareni niet op vooruit gegaan in onderlin ge waardering der standen. Het denigrerende woord „arbeijer" heb ik al weer in menig debat beluis terd. En er zijn zelfs mensen, die je voor „rood" houden, als je waar dering hebt voor de K.A.B. Waarmee ik maar zeggen wil, dat onze emancipatie nog lang niet vol tooid is! Giraffe schrok wakker en nam de benen In de eerste ronde kregen de spre kers ieder een half uur spreektijd. De minister, die het eerst sprak, wees er op, dat het Nederlandse volk af en toe wordt voorgelicht op een wijze, die niet door de beugel kan. Hij noemde in dit# verband het arti kel van de heer De Ruiter, dat hem aanleiding heeft gegeven deze te verzoeken zijn beweringen in het openbaar waar te maken. Spr. wees er op, dat de heer De Ruiter geschreven heeft over de voedergraanpositie, die gezien de algemene omstandigheden volgens de regering uit eigen bodem moet worden verbeterd. Volgens de heer De Ruiger wordt er door de regering niet bij gezegd, hoe dit moet, maar wel is er in de landbouw een te ver doorgevoerde ordening, die naar staatssocialisme voert. De minister zeide, dat de ordening, die de rege ring in deze voorstaat, niet bestaat uit een reeks van straffe maatrege len, maar uit een voor de boer waar devolle voorlichting. Op deze wijze is een grotere productiviteit uit eigen bodem, ook in het belang van de veevoederpositie, steeds gepropa geerd en daartoe werden de moge lijkheden aangegeven. De minister ontkende ook, dat er sprake is van een socialistisch beleid in de land bouw. Het gevoerde beleid werd ge steund door alle partijen. Spreker vroeg de heer De Ruiter om ook waar te maken zijn bewering, dat de 170.000 werklozen een gevolg zijn van een socialistisch beleid. Voorts zeide hij, naar aanleiding van de op merking dat landarbeiders zijn ach ter gesteld bij arbeiders in de bouw vakken en de industrie, dat sinds 1938 de landarbeidersionen met 220 pet. en die van de industriearbeiders met 111 pet. zijn gestegen. Hij vroeg of de heer De Ruiter de bewering, dat door het vaststellen van de prijzen in de afgelopen jaren de boeren tekort is gedaan, waar te maken. De prijsvaststelling wordt geregeld in nauw overleg met de organisaties. Ook gebruikte de heer De Ruiter de uitdrukking, dat er met de kleine boeren wordt gesold en dat de cul tuurgrond, die zij zo nodig hebben wordt bewaard voor de recreatie. Het landbouwrapport van de Chris telijk Hist. Unie zegt overigens, zo zeide de heer Mansholt, dat men een open oog moet hebben voor de re creatiegelegenheid. De uitdrukking, dat men de producten liever laat verworden dan langer te werken, noemde spreker een belediging voor de hardwerkende landarbeiders. Te- Een negen maanden oud tijgerjong, dat de vrijheid verkoos boven het getraliede leven, heeft gisteravond de menselijke en dierlijke bevolking van het „Reuzencircus", dat thans in Zutphen voorstellingen geeft, in rep en roer gebracht. Het tijgerjong werd kortgeleden samen met enkele „broertjes" en „zusjes" door de circusdirectie aan gekocht van de diergaarde „Blijdorp" in Rotterdam. De beesten waren in een kooiwagen ondergebracht. Gisteravond omstreeks tien over elf is één tijgerjong er in genover de bewefing, dat het gebruik van kunstmest is afgenomen, toonde de minister met cijfers het tegen deel aan. De heer De Ruiter, die vervolgens aan het woord kwam, merkte op, dat de regering al jaren lang alarm kreten aanheft over de veevoeder situatie, maar dat de argumenten niet altijd vertrouwenwekkend zijn geweest. In 1945 werd bijv. bij de boeren aangedrongen op het kweken van veredelingsproducten maar de zandboeren kwamen er bedrogen mee uit, want toen de producten af geleverd konden worden, konden al leen de kleiboeren deze kwijt. De zandboeren konden deze producten aan het vee opvoeren. Ook met de verbouw van luzerne en klaver is het een lijdensweg geweest. Dat is o.a. in de N.O.-polder wel gebleken, zo zeide spreker. De ordening, waar van de regering spreekt, lijkt dan ook wel meer op een wanorde, waar in niemand de weg weet. In de eerste na-oorlogse jaren van schaarste was ordening aan te beve len, maar men zet deze ordening thans nog door om er een sodalis tisch systeem van te maken. Het wordt hoog tijd voor een grondige herziening. Spreker ging daarna uit voerig in op het melkprijsbeleid en verweet de regering, dat deze zich de meeste malen niet aan de prijs berekening van het L.E.I. heeft ge houden. Ook de botorpolitiek noem de spreker funest. Men zou veel be ter het vetgehalte voor het eigen volk kunnen opvoeren, dan de boter met verlies naar Engeland te expor teren. De minister gebruikte daarna in de tweede ronde slechts zeven minu ten van het hem toegemeten halve uur om de heer De Ruiter te ant woorden. Hij zei, dat deze zich in het geheel niet aan de feiten had ge houden en de meeste beschuldigingen niet waar had gemaakt. Spreker meende evenwel recht te hebben op een openbaar antwoord. De heer De Ruiter ging daarna op enkele concrete punten van het ar tikel in cn zei meerdere malen, dat de minister de door hem gebruikte uitdrukkingen verkeerd had uitge legd. Nadat de minister nog even aan het woord was geweest, zeide de heer De Ruiter tenslotte, dat hij van zijn artikel geen woord terug kon nemen. uit de kooiwagen te ontsnappen. Het beest heeft de grendel opge licht en door een nauw gaatje wist het te ontsnappen. De circusbevolking lag toen reeds op een oor, want de laatste voorstel ling was al enige tijd afgelopen. De jonge tijger belandde in de me nagerie. De dieren, die daar verblijven schrokken toen zij het gevlekte roof dier zagen. In alle toonaarden lieten zij hun kreten horen, daarbij over stemd door het getrompetter van de olifanten. De tijger bereikte de kooi van de giraffe, die in diepe sluimeringen lag verzonken. Het tijgertje voelde zich in het stro blijkbaar wel behaaglijk: hij nestelde zich tenminste naast zijn lange vriend. Deze werd in zijn slaap gestoord en schrok zo hevig, dat hij over de ballustrade van de kooi sprong en de benen nam. Richting straat, was de koers van de langhals. Do circu^bevolking, die door het geschreeuw der dieren was gewaar schuwd, slaagde erin de tijger in de kooi van de giraffe te vangen. De giraffe werd even later terug gevonden. Het beest had zijn vlucht onder broken in een straat nabij het Span- jaardveld. In deze straat is een groentenwin- kel. De groenteman had wat sla-afval buiten laten staan en de giraffe deed zich aan dit groen te goed, toen de circusmensen hem bemerkten. Het dier liet zich toen gemakkelijk van gen. Het gebeurde trok vanzelfspre kend wel enige belangstelling. Ove rigens was de rust in het circus spoe dig weergekeerd KARDINAAL GILLROY IN ONS LAND. De Australische kardinaal Gillroy, aartsbisschop van Sydney, bracht de zer dagen een particulier bezoek aan ons land. Hij bezocht het Internationale Ka tholieke Congres te Barcelona en maakte van die gelegenheid gebruik ook ons land te bezoeken. Kardinaal Gillroy vertrekt vandaag per vlieg tuig naar Londen. Kardinaal Gillroy bracht o.a. een bezoek aan de pauselijke nuntius, mrr. Paolo Giobbe, die vroeger rec tor was van het college te Rome, waar kardinaal Gillroy studeerde. Daar het toeval wilde, dat ook de Australische minister-president mr. Robert Menzies, juist in ons land vertoefde, had de kardinaal gelegen heid ook met hem van gedachten te wisselen. Kardinaal Gillroy wilde zich in ons land op de hoogte stellen van ons land en zijn bevolking, teneinde te zien in hoever het mogelijk is, dat er in Australië dezelfde condities en sfeer worden geschapen voor de dui zenden voortreffelijke Nederlandse emigranten, die elk jaar naar Au stralië gaan.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5