S)e CeidóeSou/fca/ut Nehroe doet dreigend DRADEN VAN VERWARRING Nehroe spreekt felle taal Ford bedreigd door staking Amerika voelt niets voor een conferentie Parijs wilde alleen maar polsen Syngman Rhee is verstoord Het Schuman-plan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L- C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12611 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 met koniing Talal van Jordanië; fantastisch als de duistere ideeën in het brein van de vorst en mysterieus zoals Oosterse intriges kunnen zijn. Hier lopen waarschijnlijk allerlei verwarde draden in een fikse knoop. Vooreerst is daar de vorst zelf, die een jaar geleden zijn vermoorde va der Abdoellah opvolgde en zwaar geestesziek schijnt te zijn. Is de man werkelijk zo gek als men zegt? Ge durende de laatste jaren van het be wind van zijn vader, vertoefde de prins in een inrichting voor geestes zieken in Zwitserland en men dacht, dat een anders georiënteerde politiek dan van papa wel eens een groot deel van zijn krankzinnigheid kon uitma ken. Dergelijke Oosterse des- 0 poten zijn nogal gemakkelijk met opsluiten, vooral als het familieleden betreft. Na de dood van koning Abdoellah duurde het dan ook niet lang of de nieuwe koning Talal reisde terug naar zijn land om het bewind over te nemen; zó gek was hij dan toch niet. Maar weldra zien wij hem weer in Frankrijk opnieuw onder medische behandeling. Nu wil het geval, dat er in Jor danië twee stromingen zijn, een Brit se (de grootste) en een anti-Britse. Koning Abdoellah Was pro-Brits, ko ning Talal is anti-Brits. Van de af wezigheid van de koning heeft de pro-Britse stroming gebruik gemaakt om een kroonraad in te stellen, welke het koninklijke gezag zal waarne men, zolang de koning buiten staat is te regeren. De regering heeft te vens aangegeven, hoe lang dat duren zal ,want zij heeft verklaard, dat de ziekte van de koning ongeneeslijk is. Koning Talal nam dat niet en reisde naar Zwitserland, waar zijn gemalin bleek te vertoeven, maar toen hij daar aankwam, was de koningin on dergedoken en wel in gezelschap van haar 16-jarige zoon prins Hoessein, die uit Engeland was overgekomen. De koningin en de prins distantiëren zich dus zeer duidelijk van de anti- Britse echtgenoot en vader. Men zal niet ver mistasten, wanneer men ver onderstelt, dat het hier wel iets meer betreft, dan een klein meningsver schil in de schoot der familie Talal. Intussen kijkt de koning vanuit Zwitserland voorzichtig uit naar het verloop der gebeurtenissen in zijn hoofdstad Amman. Hij hoort stem men, die hem terugroepen, al was het alleen maar wegens de duurte van zijni verblijf aldaar. Hij hoort ook stemmen, die hem in zijn vaderland onder voortdurend medisch toezicht willen houden. Geen van deze stem men heeft enige aanlokkelijkheid voor hem, zodat hij voorlopig blijft zitten waar hij zit. De politieke achtergrond van deze koningstragedie is vrij ondoorzich tig. Men weet van het bestaan van de twee bovengenoemde stromingen en men weet ook, dat er allerlei as piraties bestaani omtrent een samen voeging van de gebieden van Jorda nië, Irak en Syrië, ambitieuze plan nen, welke reeds koning Abdoellah koesterde. Deze plannen leidden in dertijd tot grote verontrusting van de Arabische Liga en ook Egypte had er wat mee te maken. Koning Talal wist na zijn troons bestijging de hernieuwd opgelaaide onrust te bezweren door de partijen ervan te overtuigen dat hij geen piraties in deze richting had. Men weet ook, dat Engeland, dat'een grote rol speelt daar in het Midden-Oosten, de oprichting van een dergelijke staat van betekenis zou toejuichen. Maar in hoeverre deze aspiraties thans weer een rol spelen en in hoeverre er in vloeden achter de schermen aan het werk zijn, weet men niet. Politieke intriges en menselijke tragedie hebben hun draden gespan nen rondom het hoofd van een Oos ters vorst en het ziet er wel naar uit, dat dit hoofd er in verward raakt en er nooit meer uit komt. India moet zich afzijdig houden Uiterst scherp heeft India's premier Nehroe zich gisteren gekeerd tegen Oost zowel als West bij de verdediging van de neutraliteitspolitiek van zijn land. En hij lanceerde daarbij felle aanvallen op het Atlantisch Pact, op de UNO, op Zuid-Korea's president Syngman Rhee en communistische „vredes campagne". De premier bezwoer de Aziatische landen te verklaren, dat zij zich in geen enkele oorlog zullen begeven, wat er ook gebeurt. „Ik zou de landen van Azië en ook de andere naties willen vragen, vooral het hoofd koel te houden bij de hartstochtelijke strijd tussen de grote mogend heden en er op zijn minst naar te streven, dat oorlogvoering beperkt blijft tot andere gebieden." AZIë EN AFRIKA UIT DE UNO? Het was Nehroe's eerste grote rede sinds de opening van het nieuwe parlement, een maand geleden, en zij was bedoeld ter verdediging van de begroting van Buitenlandse Za ken. „De Verenigde Naties", aldus de premier, „zijn op indirecte wijze de beschermers geworden van het kolonialisme. Sommige leden zijn haar gaan zien als een organisatie voor het voeren van oorlog in plaats van een organisatie voor de vrede." En hij achtte het zeer goed moge lijk, dat de Aziatische en Afrikaan se landen zich uit de UNO zouden terugtrekken en een eigen organisa tie zouden stichten, wanneer „twee of drie grote mogendheden de be sprekingen blijken te kunnen blok keren". Hij nam het vooral de Vei ligheidsraad kwalijk, dat hij de Tu nesische kwestie niet op de agenda had willen plaatsen. Over het Atlantische Pact maakte Nehroe zich ernstig zorgen, omdat „het eerst was opgezet als verdedi ging tegen eventuele agressie, maar thans meer leek op een militaire al liantie ter bescherming van de kolo niale, bezittingen". Ook uitte Nehroe zijn grote be zorgdheid over de „binnenlandse ontwikkelingen in Zuid-Korea", daarbij opmerkend, dat „steun aan het regime van Syngman Rhee steun zou betekenen aan dingen, waar UNO tegen gekant is". Hij achtte het daarom ongewenst met president Rhee samen te werken. De beschuldigingen van de oppo- Sacramentsdag in de Duitse landen In Berlijn en in steden en dorpen van West- en Zuid-Duitsland heeft de Katholieke bevolking Donderdag het feest van Sacramentsdag gevierd. In Berlijn namen meer dan 10.000 ka tholieken deel aan de processie, die voor het eerst sedert 12 jaar weer buiten de kerkmuren werd gehouden. In de processie liepen de Katholieke jeugdverenigingen van Berlijn mee met vaandels en vlaggen, delegaties van de Katholieke mannen- en vrou wenorganisaties en de geestelijkheid van het bisdom Berlijn. Onder de aanwezige gelovigen waren vele le den van het Berlijnse parlement. Ook in München, Keulen, Mainz, Bonn, Bamberg, Freiburg en vele an dere steden .trokken processies uit. In de Bondshoofdstad Bonn en in de hoofdsteden van de landen werd aan de plechtigheid deelgenomen door Katholieke regeringsleden, parle Berlijn wordt niet opgegeven De Britse, Amerikaanse en Franse hoge commissarissen in West-Duits- land kwamen gisteren te Berlijn in vergadering bijeen, en gaven de uit drukkelijke verzekering van hun voornemen, zich tegen iedere nieu we aanval van Rusland op West- Berlijn te zullen verzetten. Zij kwamen voor het eerst sedert December van verleden jaar te Ber lijn bijeen, en niet zoals gewoonlijk te Bonn, om de Wesbterlijners een hart onder de riem te steken. De hoge commissie keurde de te gen de Oostduitse maatregelen geno men represailles goed en bespraken nieuwe plannen om iedere mogelijke nieuwe maatregel van de Russen met succes te weerstaan. Parijse politie wordt gezuiverd Bij de Parijse politie zijn 22 man geschorst en vijftig overgeplaatst als gevolg van wat te lezen stond in bij de huiszoekingen bij Franse commu nisten gevonden papieren. Men wist, dat de Parijse politie geïnfiltreerd was met communisti sche elementen, doch meende de meesten hunner bij een enige jaren geleden ondernomen zuivering te hebben verwijderd. Zij „exploiteerden" een hotel Drie dieven, die zo hun eigen op vatting hadden van hotelexploitatie, hebben gistermorgen vroeg geduren de drie uur de nachtdienst in een ho- te lin het centrum van New York overgenomen en op zijn minst 25 gasten systematisch beroofd. Het trio kwam om 4 uur 's mor gens een hotel binnen, sloot de chef de réception, de liftjongen en de te lefonist in een kamer op en ging aan het werk. Zo nam een van hen het schakel bord van de telefoon voor zijn reke ning, een tweede ging in de lift staan en de derde nam de plaats van de chef de réception in. Vooral de laat ste had het druk. Aankomende en vertrekkende gasten werden van hun geld en juwelen beroofd, waarna zij in de kamer werden gestopt, waar. in het personeel reeds was opgeslo ten. De man aan het schakelbord had JCatiUtg. JlaCcd neemt ontspanning. sitie, dat India neigde naar het Brits- Amerikaanse blok, wees Nehroe af met de opmerking, dat er weliswaar banden, in het bijzonder op handels gebied, bestaan, „nodig, omdat wij niet in isolement kunnen leven", maar dat India geen hulp zou accep teren onder voorwaarden, die „ons onze buitenlandse politiek zouden moeten doen wijzigen". De Ford-fabrieken hebben aange kondigd, dat met ingang van 26 Juni begonnen zal moeten worden met het sluiten van de bedrijven, tenzij er voor die tijd een einde komt aan de staalstaking. De huidige staalpositie van deze machtige industrie waar meer dan 100.000 mensen werk vinden werd weliswaar „nog niet kritiek" geacht, aldus vice-president Breech, maar dit zal spoedig het geval zijn, wanneer de industrieën, dié Ford van staal voorzien, door haar voorraden heen raken. Een regeling van het staalconflict is intussen nog niet in zicht. Een commissie van het Huis van Afge vaardigden heeft gisteren na de Se naat, nu eveneens een voorstel om Truman bij de wet te machtigen tot vordering van de staalindustrie, met 15 tegen 10 stemmen verworpen. Immigratiewet in V.S. aangenomen De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag de wet in zake herziening van de immigratie- en naturalisatie- evenwel een hoge opvatting van zijn wetten aangenomen. A- - - - - Per jaar zullen 154.658 immigran ten toegelaten worden. (380 meer dan volgens de bestaande wet toe gestaan is). De jaarlijkse quota om vatten o.a. voor Nederland 3136, Bel gië 1297, Denemarken 1175 en Frank rijk 3069. taak. Hij was een model-telefonist, die precies het lijstje volgde van de gasten, die op een bepaalde tijd ge wekt moesten worden. Om zeven uur gingen de drie he ren weer heen met 500 dollar aan baar geld en voor een waarde van 2500 dollar aan juwelen. mentsleden, vertegenwoordigers van i Naar aanleiding van de berichten, dat Frankrijk en Groot-Brittanmë willen de hogescholen en Katholieke orga- streven naar een conferentie der Grote Vier over de hereniging van Duits- nisaties. In de processie te Bonn lie- land, hebben de Verenigde Staten in een nota aan Parijs en Londen laten naL^MJe^mmLtere\chte°mhetqHe welen- dat z« niets ™elen v«>r rechtstreekse onderhandelingen. Acheson Sacrament. "ou van mening zijn, dat Rusland eerst zijn instemming moet betuigen met De Aartsbisschop vani Wenen, kar- de vorming van een onpartijdige commissie, welke in Oost- en West-Duits- dinaal Innitzer, leidde, nadat hij een i iana een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid van het houden Hoogmis had opgedragen, een pror i verkiezineen cessie door Wenen. De Oostenrijkse v ije v g kanselier dr. Figl, de minister van - - - - Amerika staat -blijkbaar op het standpunt, dat het Franse en Engel se streven naar rechtstreekse onder handelingen met de Swojetunie een afwijking, betekent van de door de drie landen ingenomen houding in hun laatste nota aan Moskou van 13 Mei; de vorming van een onpartijdige commissie was daarvan een onder deel. Te Parijs heeft men zich nu gehaast te laten meedelen, dat Frankrijk niet bepaald een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier op het oog heeft, maar een bijeenkomst op lager niveau. Frankrijk en Engeland zijn er zeer op gesteld, te onderzoeken of het Rusland ernst is met zijni aanbod van vrije verkiezingen in alle vier de zones van Duitsland. Zij achten dit onderzoek onmisbaar met het oog op de aanvaarding van Koning Talal van Jordanië (op voorgrond) heeft het zoeken naar koningin Zain, zijn echtgenote, tijdelijk onderbroken voor enige ontspanning met een waterfiets in het bassin te Lausanne. Koningin Zain zou in haar gcheimC' verblijfplaats ergens in FransZwitserland verklaard hebben, dat zij bereid is weer bij de koning terug te komen, maar pas nadat hij zich aan een geneeskundige behandeling heeft onderworpen. „Stem van Amerika" niet via Koreaanse zenders De Stem van Amerika mag voortaan geen gebruik meer maken van de radiozenders in Zuid-Korea. Deze Amerikaanse uitzendingen over de Ko reaanse stations zijn gisteren door de Zuid-Koreaanse regering verboden. De Stem van Amerika verzorgt drie uitzendingen per dag en de laatste dagen waren daarin verscheidene uittreksels opgenomen van artikelen in Amerikaanse en andere buitenlandse bladen, waarin aanvallen werden ge daan op president Syngman Rhee en critiek werd geuit op de politieke ont wikkeling in de Zuid-Koreaanse republiek. buitènlandse zaken dr. Gruber, de minister van handel dr. Kolb en vele andere prominente politici, vertegen woordigers van het corps diploma tique en alle Katholieke organisaties volgdeni de aartsbisschop in de stoet. ShicCaa uxaidt uexhaotd Tijdens de communistische relletjes op 28 Mei j.l. te Parijs, die op verschil lende punten van de stad, doch vooral in de buurt van de Place de la Re- publique plaats vonden, werd Jacques Dnclos, secretaris van de commu nistische partij in Frankrijk gearresteerd en onder beschuldiging van een complot tegen de veiligheid van de Franse staat te hebben gesmeed in de gevangenis „de la Santé" ingesloten. Jacques Duclos (zittend) tijdens het verhoor door de rechter van instructie Jasquinot. Schadevergoeding van |apan Personen, him wettige erfgenamen, ondernemingen en instellingen van Nederlandse nationaliteit, die in de ruimste zin des woords binnen het huidige Japanse territoir tijdens de oorlog ini de Pacific materiële scha de hebben geleden, worden thans .in staat gesteld zich tot de Japanse re gering te wenden ter vergoeding van de door hen geleden schade. Men kan zich schriftelijk wenden tot het ministerie van Buitenlandse Zaken t.a.v. het bureau Oost-Azië en Paci fic, onder opgave vani naam .woon plaats, aard der geleden schade, als mede de plaats(en), waar de schade is geleden. het verdrag van Bonn en de Europe se Defensiegemeenschap door de par lementen van de daarbij betrokken landen. e Belgische Kamer van Afge vaardigden heeft Donderdag het ver drag voor een Europese steenkool- en staalgemeenschap met 165 tegen 13 stemmen by 13 onthoudingen be krachtigd. In tegenstelling tot hetgeen in de Senaat gebeurde, waar de socialisten uit politieke overwegingen zich van stemming onthielden, hechtten zij, op een vijftal uitzonderingen na, dit keer hun goedkeuring aan de Schu- mangemeensohap. Het verdrag is thans door alle be trokken landen bekrachtigd. Frank rijk, Nederland, West-Duitsland, Italië en Luxemburg hebben er reeds hun parlementaire goedkeuring aan gehecht. ZUSTERS IN BELGISCHE FABRIEKEN Dezer dagen zijn in België de eer ste „Kleine Zusters van Charles de Foucauld" gearriveerd om in Luik met hun bijzondere apostolaat te beginnen. Deze zusters behoren tot een Franse congregatie. Zij zijn voor nemens in Luik als arbeidsters in de fabrieken te gaan werken. Zij doen dit in hun kloosterkleding en moe ten van het geld, dat zij verdienen, hun eigen levensonderhoud verzor gen. De „Kleine Zusters van Char les de Foucald" stellen zich tot doel apostolaat uit te oefenen door hun voorbeeld in de fabrieken, waarin meisjes werkzaam zijn. De regering van Zuid-Korea staat op het standpunt, dat zij „niemand een pistool behoeft te lenen om zich zelf te laten doodschieten". De Stem van Amerika kon van de binnen landse zenders gebruik maken bij wijze van gunst en niet onder con tract. Die gunst is thans ingetrokken. Dr. Clarence Ryee, hoofd van de Zuidkoreaanse voorlichtnigsdienst, deelde gisteren mee: De Stem van Amerika kan haar uitzendingen via buitenlandse stations doen voortdu ren, maar de radiostations van de Koreaanse regering zullen niet wor den gebruikt om de eigen souverei- ne staat te ondermijnen. Terwijl de strijd aan het front op Korea weer met ongewone felheid is opgelaaid vooral bij Tsjorwon ten N. van Seoel heeft de UNO giste ren te Pan Moen-jon met de vuist op tafel geslagen en kortweg aan dc communisten meegedeeld, dat er in geen geval van haar zijde verdere concessies meer zullen worden ge daan. Dit betekent, dat de Noordelijken nog slechts de keus hebben het laat ste geallieerde voorstel van 28 April te aanvaarden of te verwerpen een 1 voorstel, dat uitgaat van het princi pe der „vrijwillige repatriëring" van de krijgsgevangenen. Werd er dus te Pan Moen-jon forse taal gesproken, mogelijk zal het be zoek aan Korea van de Engelse mi nister van Defensie, Lord Alexander, die thans in Tokio verblijft, er de scherpe kantjes van afvijlen. Want op grond van de inlichtingen, die Reuter heeft ontvangen, zal de En gelse missie, die de minister verge zelt, of de Engelse regering na ont vangst van het rapport van de mis sie, voorstellen nieuwe uitwegen te zoeken om uit de impasse te komen, waarin dc besprekingen te Pan Moen-jon thans verkeren. Engelands financiële positie De Britse minister van Financiën, Richard Butler, heeft in het Lager huis bekendgemaakt, dat de daling der Britse goud- en dollarreserves sinds het einde van Maart beperkt is gebleven tot minder dan 10 millioen. In dit cijfer is' evenwel begrepen de eerste termijn (van ongeveer 30 millioen) van de Amerikaanse lening van 300 millioen voor de herbewapening. Tegenover de daling in de afgelopen V/2 maand staat een afvloeiing van goud- en dollarreser ves in de laatste drie maanden van 1951 met 334 millioen en in de eer ste drie maanden van 1952 met 227 millioen. Minister Butler gaf een overzicht van de gevolgen van zijn versobe ringsmaatregelen', die ten doel heb ben de daling der reserves tot staan te brengen. Hij verklaarde dat En geland nog een lange en moeilijke weg te gaan heeft. Met een tank op een café-terras Een Britse tankcommandant is gis teren te Evendorf in Neder-Saksen met zijn tank het terras van een restaurant opgereden, omdat de eige naar hem geen glas bier wilde ver kopen, zo heeft een Britse militaire woordvoerder meegedeeld. De mili taire politie onderzoek het incident. De eigenaar van het restaurant heeft aan Reuter meegedeeld, dat de Britse soldaat hem een fles Franse cognac te koop had aangeboden. Hij was daar niet op ingegaan. Even later bood de soldaat hem 60 Engelse sigaretten aan in ruil voor een fles Duitse brandewijn. Ook dit weigerde de eigenaar. Daarop was de soldaat, die volgens de restauranthouder wat gedronken scheen te hebben, met zijn tank door de tuin gereden. Bloe men, struiken en meubilair werden vernield. Voor het restaurant schoot de militair nog een granaat af, waar door enkele ruiten sneuvelden. „De luchtdruk was verschrikkelijk", al dus de eigenaar. „Mijn vrouw is nog aan beide oren doof en mijn negen jarige zoon viel uit zijn bed. Een 30-tal tafels en stoelen is vernield en de tuin is een ravage". Evendorf telt 400 inwoners en ligt op de Lueneburger heide. AARDSCHOKKEN IN SAN JUAN. In dc Argentijnse provincie San Juan, die nabij het Andesgebergte is gelegen, hebben zich aardschokken voorgedaan. De verbindingen tussen de stad San Juan en omgeving en Buenos Aires zijn verbroken. Troepen van het Argentijnse leger zijn op weg naar San Juan, dat het centrale hulpverleningscentrum is. Hun vordering wordt belemmerd door aardverschuivingen, die wegen hebben versperd. De verbindingen van vele dorpen met de buitenwereld zün hierdoor verbroken. Jiowiettje Hoevelen willen geëerd worden, hoewel dc hemel hen veracht. Gabriël Palau.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1