Twee jonggewijden in ingehaald Oegstgeest Eerste plechtige H. Mis in Noordwijkerhout St. Agatha-parochie te Lisse begroette haar priesterzoon Grote brand in oud stadsdeel van Schiedam tijdig bedwongen MAANDAG 9 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Het bleek Zaterdagavond, dat Kerkwerve heus niet geschrokken was van het feit, dat een tweetal van zijn zonen die morgen in Haarlems kathedraal tot priester was gewijd en men dus om 't eens oneerbiedig te zeggen met twee neomisten te gelijk zat „opgescheept". Integen deel, men bleek het devies te hul digen: „Hoe meer neomisten, hoe meer vreugd" en die vreugde uitte zich dan ook in een feestelijke in tocht, letterlijk „met vliegende vaan dels en slaande trom". Daar beide nieuwgewijde priesters zich destijds intensief met het Ka tholieke Verkennetswerk hadden bemoeid, vonden de Verkenners dat zij nu ook van hun'kant iets moes ten laten zien; en de met geel-wit bepluimde paarden bespannen koet sen werden dan ook aan de gemeen tegrens bij het einde van de Kempe- naerstraat opgewacht door de Sint Paulusband van de Leidse St. Pe trusparochie en de Lode wij ksgroep, alsmede natuurlijk door de Oegst- geester Willibrordusgroep en de Gid sen niet talrijke vaandels en vlag gen. Dit was voor de neomisten wel een grote verrassing, die zij zeer op prijs bleken te stellen. Tussen de jeugdverenigingen in trokken de rijtuigen met de eerwaar de heren Guljé en Miedema onder tromgeroffel en bazuingeschal op naar de parochiekerk, waar alweer een erehaag van Gidsen en Verken ners zich opstelde en een stoet van witte bruidjes de neorpisten ontving en voorafging naar de kerk. Er klonken hoornsignalen en beide jon ge priesters betraden het kerkge bouw, dat versierd was met vlaggen en kleurige veldbouquetten in kor ven tegen de pilaren en langs de muren, en waar een grote schare gelovigen het welkomstlied inzette. Pastoor Looyaard sprak vanaf de kansel een kort woord van welkom en gelukwens, en schoon en ontroe rend was het moment, waarop beide neomisten te zamen hun priester lijke zegen schonken aan de neerge knielde schare. Daarna werd een plechtig Lof gecelebreerd door de eerw. heer Guljé met assistentie van de eerw. heer Miedema en van ka pelaan S. Miedema uit Blaricum, neef van de neomist. De eerste Eerste plechtige H. Mis Zondagmorgen beierden al vroeg de klokken voor de eerste plechtige H. Mis van de* eerw. heer Guljé, die daarbij werd geassisteerd door pa ter L. JTeepe O.F.M. als diaken en kapelaan J. Hamers uit IJmuiden als subdiaken, terwijl pastoor Looyaard als presbyter-assistend fungeerde. De Schola Cantorum o.l.v. mr. J. van de Poel verzorgde de wisselende Gregoriaanse gezangen, terwijl in samenwerking met het zangkoor o.l.v. de heer J. van Schaik en met de heer H. Goddijn aan het orgel de Missa Populi van Hubert Cuypers werd uitgevoerd. Pastoor Looyaard hield de predi katie en hij wees daarbij allereerst op de wezenstrek van het priester schap, namelijk de bovennatuurlijke macht om te beschikken over het lichaam van Jezus Christus, Die zich aan de handen van de priester toe vertrouwt, zoals Hij zich aan Maria heeft toevertrouwd bij Zijn mens wording. Christus heeft immers een drievoudige wijze van bestaan: voor eerst een eeuwig goddelijk bestaan, ontvangen van de Vader, dan een godmenselijk bestaan met een li chaam uit de maagd Maria en ten slotte een sacramenteel leven, dat door de priester bii de Consecratie aan de Zoon van God wordt gege ven. Dit laatste is een wonder van Gods almacht, wijsheid en liefde; een kostbaar kleinood, het rijkste en machtigste mysterie dat de Kerk bezit. Wanneer er geen priester was, die Jezus sacramenteel deed tegenwoor dig zijn in onze kerken, kapellen en kathedralen, wat zouden deze arme lijk en doods zijn! Het woord van de priester is zelfs machtiger dan dat van Maria, want het bevat iets van de almacht van God zelf, daar een nieuwe bestaansvorm van Gods Zoon wordt geschapen; en dit woord geldt nog iedere dag. Mediterend over de waardigheid van het priesterschap voelen we de grond onder ons weg zinken en daarom moeten we veel bidden voor heilige en waardige priesters en het offer van deze jon ge priesters vergezellen met gebed om kracht en sterkte. Tijdens de Consecratie weerklonk bazuingeschal en werd door de Ver kenners de vlaggegroet gebracht. Na de H. Mis voerde het zangkoor de Priestercantate van J. Haagh C.ss.R. uit. De tweede gij van de Priester? De antwoorden daarop variëren sterk, maar uit elk antwoord blijkt, dat men vóór alles en ten volle een priester ver langt, dus iemand die offeraar èn offerande is. Offeraar is hij alleen bij de gratie Gods, heeft hij te dan ken aan Jezus Christus, van Wie hij geheel afhankelijk is, Die aan hem Zijn zending geeft, opdrachtgever en machtgever is. De priester kan uit zichzelf niets, kan zelfs wel een on waardig bedienaar zijn, en blijft een werktuig in Gods hand. Bij de abso- lutiewoorden in de Biecht spreekt Christus door hem, evenals bij de Consecratiewoorden, waarbij dan de nieuwe gedaante van Christus ont staat. De priester is dus volkomen afhankelijk van God, maar tevens ook volkomen onafhankelijk van de mensen. Jonge priester, gij gaat sterk en moedig uw priesterleven aanvan gen, omdat God u zoveel heeft ge schonken. Ge voelt uzelf ongeschikt, maar Gods Heilige Geest is bij u en God verhoort ook gaarne het gebed om goede priesters. Gij weet hoe En nauwelijks was deze plechtig- grootmoeder Miedema haar hele le- heid ten einde of wederom vulde ven gebeden, geofferd en geleden zich het kerkgebouw, nu voor de heeft om van God eenpriesterzoon eerste plechtige H. Mis van de eerw. I af te smeken. God heeft haar op heer Miedema, daarbij geassisteerd Zijn eigen wijze verhoord door nu door zijn neef H. Miedema pr. als zeven kleinzoons tot het heilig pries- diaken en door pater A. Hoekstra rn(>npn O.F.M. als subdiaken. Pastoor J. M. van Schaik uit Loo, oom van de neo mist, fungeerde hier als presbyter- assistens en de uitvoering van deze plechtige H. Mis was volkomen iden tiek aan de vorige, zij het dan dat de predikatie hier gehouden werd door kapelaan S. Miedema uit Bla ricum, die de aanhaling uit de Se- creta „Maak ons tot lijdende offe rande" tot tekst had gekozen. Er is, aldus spr., onlangs een boek versche nen dat tot titel heeft: Wat vraagt terschap te roepen. Des namiddags waren bij beide neomisten de recepties buitengewoon druk bezocht, evenals het plechtig Lof, dat ditmaal gecelebreerd werd door de eerw. heer Miedema met as sistentie van de eerw. heer Guljé en van kapelaan E. Miedema uit Roermond, neef van de neomist. On der het Lof werd het Te Deum ge zongen als dank aan God voor dit dubbele voorrecht, terwijl besloten werd met het „Aan U o Koning der eeuwen". Onder feestelijk gebeier van de 3 mooie klokken der St. Victorkerk, werd Zaterdagavond de wel eerw, heer P. G. B. Ruiter, neomist, langs de bevlagde Kerklaan door de gees telijkheid van de parochie ingehaald, in het bijzijn van zijn familie. Nadat hij bij de ingang van de kerk met de liturgische gewaden was bekleed, schreed de jonge priester, terwijl een welkomstlied werd gezongen, door de geheel met gelovigen gevulde kerk, naar het priesterkoor. Hierna cele breerde de neomist een solemneel lof met assistentie van pater C. d. Klerk CssR en kapelaan Nijman. Zondagmorgen werd om palf tien de neomist met zijn familie van huis afgehaald door de geestelijkheid en de schoolkinderen met bruidjes. On der het zingen door de parochianen van het lied „Haec Dies" betrad de neomist 'het kerkgebouw om zijn le plechtige H. Mis te gaan opdragen. Het altaar was versierd m'et witte bloemen. Bij het opdragen van zijn eerste plechtige H. Mis werd de neomist geassisteerd door pastoor L. Brink als presbyter assistens, door de oud kapelaan van de parochie, de wel eerw. heer Van Adrichem als diaken en kapelaan Nijman als sub diaken. Het zangkoor zong de Missa Cho- ralis van Refice. Na de H. Mis werd door het koor de priestercantate van Haagh gezongen. In het kerkgebouw zagen we onder de vele genodigden, het gemeentebestuur en de oud-bur gemeester, de heer Van Iersel. Onder de H. Mis hield de pastoor van de parochie een korte predicatie Zijn eerw. ontvouwde, hoe de pries ter een werktuig is in Gods hand om genade te spreiden over de mensen. Pastoor wees vervolgens op de zware taak van de priester in het huidige tijdsgewricht. Hij spoorde de gelovi gen aan tot gebed voor de jonge priester, die een zo grote verant woordelijkheid te dragen krijgt. Aan het slot van zijn predicatie wenste pastoor de vader en moeder van de neomist geluk. In deze gelukwensen betrok hij ook de grootvader, die reeds de patriarchale leeftijd heeft bereikt, 's-Middags had in de school Voorzienigheid" een zeer druk be zochte receptie plaats. Aan deze receptie was nog voorafgegaan een aanbieding van een geschenk van de parochie. Tot ver over de vastgestel de tijd kwamen velen de neomist en zijn familie gelukwensen. De dag werd besloten met een plechtige Vespers. Ditmaal werd de neomist aan het altaar geassisteerd door oud-kapelaan Willemsen en ka pelaan Nijman, De blij beierende klokken, die Za terdagavond uit de statige toren van de St. Agathakerk te Lisse haar to nen door de stralende zomeravond zonden, vertelden hun, die het horen wilden, een feestelijk verhaal. Maar niet slechts zij verkondigden een luisterrijk gebeuren. Ook het kerk plein, waar vlaggen met wit-gele wimpels wapperden, waar de eerw. zusters op de trappen van hun kloos ter reikhalzend uitzagen, waar grote groepen parochianen samengestroomd waren en waar een lange stoet kleine bruidjes onder het waakzame oog van een zuster een kleurig geheel bleef vormen, ook het kerkplein vertelde van een blijde verwachting. De St. Agathaparochie te Lisse wachtte de weleerw. heer F. J. M. Pinxteren, haar pasgewijde pries terzoon. Om tien over half zeven, toen de eerste tonen uit de galmgaten een weg zochten naar buiten, vond aan de grens van de gemeente, ten huize van de fam. v. d. Veld, de plechtige ontvangst plaats. Pastoor G. P. A. v. Zuylen, die met de ouders en familie van de neomist, benevens met het feestcomité en bruidjes, de jonge priester hier opwachtte, sprak na diens aankomst een kort welkomst woord. Hierna begaf een lange rij auto's zich op weg naar de parochie kerk. Voorafgegaan door herauten van de schuttersvereniging „St. Hu- bertus", de harmonie „Canite Tuba", gidsen, verkenners en een groot aantal jeugdige leden van de gymn.- vereniging „Klimop", bereikte de neomyst om kwart over zeven het kerkplein. Door een dichte haag van,paro chianen en bruidjes, terwijl een wel- komstlied werd gezongen, betrad de, neomist de parochiekerk, waar hij,1 geassisteerd door zijn neef, pastoor v. d. Kolk uit Duivendreoht, en zijn broer, frater P. Pinxsteren S.J. een plechtig Lof celebreerde. Na afloop gaf de pasgewijde priester de paro chianen, die in groten getale het plechtig Lof bijwoonden, zijn pries terlijke zegen. Na het plechtige Lof 'begaf de neo- mist ziöh met zijn familie, vooraf-; gegaan door „Canite Tuiba", naar zijn ouderlijke woning, waar een korte doch ontroerende plechtigheid plaats vond. Bij het betreden van de wo- j ning, vroeg de jonge priester aan I zijn vader de vaderlijke zegen. Na- j dat de vader met een oudtestamen tisch gebaar aan dit verzoek voldaan had, knielde hij voor zijn zoon neer en vroeg hem zijn priesterlijke zegen. Geruime tijd bracht „Canite Tuba" voor het huis een ware stroom van feestelijke muziek ten gehore en de zoele zomeravond vertoonde reeds de eerste tekenen van de naderende nacht, toen de harmonie haar optre den met een mars door de parochie besloot. De volgende morgen om half tien begon de Eerste Plechtige H. Mis. Een groep misdienaars wachtte de neomist aan de ingang der kerk op en voerde hem naar het monumen tale hoogaltaar, dat bedolven was onder een schat van rode en witte bloemen. De neomist werd aan het altaar geassisteerd door pastoor G. P. A. v. Zuylen als presbyter assis tens, pastoor v. d. Kolk, als diaken en frater P. Pinxteren S.J., als sub diaken. Evenals de vorige avond on der het plechtige Lof, bevond zich ook nu de tweede broer van de neo mist, de eerw. broeder Norbertijn Ph. Pinxteren in het priesterkoor. Het gemengde jongens- en man nenkoor zong, onder leiding van de dirigent M. J. v. Hulteri, op voortref felijke wijze de driestemmige Mis van G. Billeton. Het koor werd aan het orgel begeleid door de heer Ernst Gervais. Pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl, het plaatsje in Noord Holland, waar de neomist jarenlang gewoond heeft en van waaruit hij zijn studies be gonnen is, hield de feestpredicatie. Pastoor Drost lichtte naar aanleiding van het evangelie van Drievuldig- heidszondag de plaats van de prister nader toe. Zoals de H. Drieëenheid verbonden wordt door de liefde, zo verbindt de priester de mens met God. Pastoor Drost uitte zijn onge rustheid over het tekort aan pries terroepingen en haalde het woord aan van Paus Pius XI, dat het ver raad noemt aan Christus' Kerk, wan neer in katholieke gezinnen niet die geest heerst, waarin een priesterroe ping kan rijpen. Een woord van lof had pastoor Drost voor de gelovigen uit de plattelandsgemeenten, waar verhoudingsgewijs vele malen meer priesterroepingen tot leven komen, dan in de grote steden Sprekend over de priester zelf, zei pastoor Drost, dat deze als mens nooit de waarde en hoogte van zijn ambt kan kennen, want dit vereist de kennis van God. Maar Christus heeft een contact geschapen tussen Hem en de mens en dit wonder is het H. Priesterschap. Pastoor Drost vergeleek de betrekking tussen God en de priester als de betrekking tus sen Christus en Maria. Aan het slot van de feestpredica tie besprak pastoor Drost de critiek, die op de priesters uitgeoefend wordt: „Men ziet wel het menselijke 'dn de priester, maar vergeet al te vaak het priesterlijke in de mens te zoeken". In de namiddag werd een zeer drukke receptie gehouden op de pas torie. Vele vertegenwoordigers van verenigingen, overheidslichamen enz. kwamen hun opwachting maken en hun gelukwensen aanbieden. Des avonds om 7 uur celebreerde de neomist een plechtig danklof met Te Deum, waarbij hij geassisteerd werd door zijn broer en prof. J. G. Louter. De neomist tussen zijn ouders. Geheel links pastoor van Zuylen. (Fcto: N. v. d. Horst). Houten loodsen afgebrand Bevolking werkte voorbeeldig mee Te midden van in elkaar lopende fabrieksterreinen, o.a. van een dis tilleerderij, oud ijzer-opslagplaatsen, timmerwinkels, een azijnfabriek e.d., lagen daar de particuliere vemen van Met meer dan 35 stralen heeft de de Gebrs. Ossedrijver Fzn., hande- Schiedamse Brandweer Zaterdagmid- ]aars jn door zeewater aangetaste dag tussen tien voor half zes en kwart scheepsvoorraden van de meest uit- over zeven strijd gevoerd tegen een een lopende soort, zoals copra, abri van de grootste oppervlaktebranden, kozenpitten, rubber, pindaveegsel etc. die in de jaren in Schiedam heeft ge- ^.1 deze artikelen zijn onderhevig aan - woed. De brand ontstond in één van broeiing. Vermoedelijk tengevolge geweest, weliswaar volkomen tegen de oudste delen van Schiedam, waar hiervan is in deze voorraden de brand j de vlakte, maar elk gevaar voor wo- de huizen op de nominatie staan on- ontstaan. Omwonenden werden op- ningen of andere panden was verdwe- aan de loefzijde van de wind werden de huizen onmiddellijk door een wa tergordijn van de Schie af beschermd, öp voorbeeldige wijze werkte de be volking mee Burgers hielpen bij tien tallen met het aanbrengen der brand slangen, koppelden deze aan en hiel pen bij de ontruiming van de onge veer 20 bedreigde woningen. Alles ging efficiënt zonder enig spoor van paniek. Dank zij dit buitengewoon goede optreden, waaraan ook pad vinders en Roode Kruis-colonnes deelnamen, kon de brandweer zich geheel aan de taak van de eigenlijke brandbestrijding geven. Toen een maal de huizen beveilig waren, werd het vuur langzaam teruggedreven. Om kwart over zeven lag wat eens een verzameling houten loodsen was der de moker te vallen. Aan weerszijden van pastoor Looyaard worden de beide neomisten, de eerw. heer Miedema rechts, de eerw. heer Guljé links, voorafgegaan door bruidjes, naar de kerk geleid. (Fota: N. v. d. Horst). JCoxte GOLF BINNENLAND. In het natuurbad „Bergbad" bij Veenendaal is Zaterdagmiddag de 7- jarige jongen Jan P. uit Veenendaal, in het diepe gedeelte gesprongen en verdronken. Minister In 't Veld zal Vrijdag- dag 13 Juni a.s. een bezoek brengen aan Tilburg, 's Morgens wordt hij in het Paleis-raadhuis door het Ge meentebestuur ontvangen, 's Middags wordt een in aanbouw zijnd complex van 468 woningen bezichtigd. Een hevige brand brak Zater dagmiddag uit in de met riet bedek te villa „De Beukenhoek" in Bergen N.-H., bewoond door twee gezinnen, de familie J. en F. De babyspuit van de brandweer van Bergen kon wei nig uitrichten. De later gekomen hoofdbrandweren van Bergen en Alkmaar, die in verband met brand weeroefeningen in Heer Hugowaard vertoefden, slaagden er ira de brand tot het dak te beperken. De rieten kap ging geheel verloren. De inboe del kon worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet met zeker heid bekend. Twee paarden werden gedood tijdens het noodweer van j.l. Vrijdag. Zij waren het eigendom van land bouwer Smuts te Maastricht. merkzaam door dikke rookwolken; agenten van de verkeersbrigade, vele honderden meters van de plaats van de brand aan het werk, zagen steek vlammen de lucht inschieten. De Men had grote angst uitgestaan, omdat een gebouwtje, dat op de stadskaart met rood is aangegeven, vanwege de opslag van kollodium, gealarmeerde brandweer het brandbaarste materiaal dat er is, trachtte aanvankelijk met vier stra- i op nog geen 15 meter van de brand len op de waterleiding de omliggende j stond, maar gelukkig wist men dit te huizen nat te houden. Hierdoor kon i behouden. Wel waren het kantoor en het vuur in de eigenlijke opslagruim- de synthetische azijn door het vuur te verder doorbreken, hetgeen met i ernstig geteisterd en was er veel wa- razende snelheid gebeurde, zodat bin- terschade. De nablussing nam nog nen tien minuten een oppervlakte van j geruime tijd in beslag. De verzeke- minstens 2000 vierkante meter een ring dekt de schade; deze is nog niet laaiende vuurzee was, maar de hui- te schatten, maar bedraagt vermoe- zen bleven uiteindelijk gespaard. Ook delijk wel honderduizend gulden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8