Katholiek Leiden bood mgr. Buis een bisschoppelijke kromstaf aan RIJNSTREEK DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD -- PAGINA 3 HOOGGESTEMDE HULDIGINGSAVOND bouwend geworden. De Kerk is geen verkaveld werkgebied, maar ééni groot lichaam, dat in liefde moet worden opgebouwd. En als een bisschop in zijn wapen schrijft: „Op Uw woord zal ik het net uit werpen", dan mag hij er van ver zekerd zijn, dat wij met hem aan boord zijn! Penningske en spaarpot. Over het muzikale programma, waarmede deze geestdriftig voorge dragen, geestige en tegelijk bezielen- feestrcde werd omlijst, schrijft onze muziek-recensente hieronder haar mening. Ons rest nog slechts de aanbieding van het feestgeschenk door de heer F. C. de Hosson, pen ningmeester van het werk-comité, die zeide getroffen te zijn door de wijze waarop katholiek Leiden tot dit geschenk had bijgedragen; zowel priesters als kloosterlingen, „trekkers van Drees", zakenlieden, intellec tuelen, arbeiders en middenstanders hebben hun bijdragen gegeven. Daaronder bevindt zich zowel het penningske der weduwe als de spaarpot van Jantje. Op velen werd bovendien een beroep gedaan deze avond te helpen slagen; allen gaven spontaan htm medewerking. Ondertussen werd de kromstaf door drie „engeltjes", die daarvoor een al leraardigst tafereeltje speelden (tekst van pater Raymund van Sasse van Tsselt, O.F.M.) van twee Leidse en geltjes en een engeltje uit Borneo, die elkaar in de Hemel ontmoetten, binnengedragen. De heer de Hosson bood dit geschenk, teken van bis schoppelijke waardigheid, aan mgr. Buis aan, maar wilde het hier niet bij laten. „Ook met de daad willen wij meehelpen; de velden staan wit van de oogst. Er moeten schuren zijn, waarin die oogst geborgen kan wor den". Spr. bood daarom als tweede geschenk een enveloppe met inhoud aan. Daarna sprak mgr. het in de aanhef weergegeven dankwoord, waarop de aanwezigen met een ovationeel ap plaus dankten. Met het gezamenlijk zingen van „Christus Vincit" werd deze prachtige, hooggestemde en uit stekende huldigingsavond besloten. Hartelijk dank Nu de huldigingsavond van mgr. Buis achter ons ligt, willen wij niet nalaten langs deze weg iedereen, zonder uitzondering, hartelijk te danken voor de me dewerking, die wij bij de voor bereiding en bij het bijeenbren gen van het feestgeschenk moch ten ondervinden. Het is niet doenlijk iedereen persoonlijk te bedanken. Dit enkel woord in het algemeen is echter niet min der hartelijk gemèend! Het Huldigingscomité. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING 2e LOOIERS STRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de 2e Looierstraat ingaande heden tot en met 5 Juli 1952 gesloten zal zijn voor het verkeer in beide rich tingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. 6001 Dankwoord van mgr. Jac. Buis Boven: Gezeten in een fauteuil onderhoudt mgr. Buis die de purperen cappamagnadraagtzich met father Bisschop (Mill Hill). Rechts van mgr. is zijn vader gezeten, links deken Homulle. Onder: Namens de katholieken van Leiden en omgeving biedt de heer De j Hosson aan mgr. Buis het feestgeschenk, een bisschoppelijke kromstaf, aan. (Foto's: „De Leidse Courant").. iDe muzikale omlijsting ALMA MATER-SLEUTELKOOR EN SOLISTE. dig woord want „ook bis schoppen moeten eenvoudig zijn in de woorden die zij spreken" dat mgr. Jac. Buis wilde zeggen, maar het werden woorden, die recht uit z'n hart kwamen, woorden van har te*e dank voor de vele bewijzen van belangstelling en medeleven, gericht tot de bijna duizend aanwe zigen in de Stadsgehoorzaal en over hun hoofden heen tot alle katholie ken van Leiden en Omgeving. „Ik leef deze weken in een droom, een droom die voorbij zal gaan. Straks komt de werkelijkheid." Woorden van dankbaarheid voor het feest van zijn bisschopswijding en voor de vele blijken van sympathie, die daarop gevolgd zijn. „In het bijzonder danlc ik U allen voor het prachtige ge schenk, dat mij, telkens wanneer ik het gebruik, zal herinneren aan de heerlijke dagen, die ik thans in Lei den doorbreng". Aldus mgr. Buis, toen hij gister avond tijdens de grootse huldiging, die katholiek Leiden hem bereidde, dankte voor het feestgeschenk, dat hem in de vorm van een kromstaf, teken van zijn bisschoppelijke waar digheid, was aangeboden. „Ik ben ten zeerste verheugd; door dit hulde blijk is mij weer eens duidelijk ge worden hoe groot de missicliefde in Nederland is. In Engeland heeft mij men ge vraagd, of de Nederlanders het dan nooit moe worden te bidden en te offeren voor de Missie. Ik heb „Neen" gezegd, want de katholie ken van Nederland weten, dat iedere katholiek niet alleen de missionarissen verplicht is het beste te geven voor de grote zaak van Christus. Wij katholieken be- seffen een groot geluk te bezitten en er is geen betere methode om onze dankbaarheid daarvoor te uiten, dan dit geluk met anderen te delen." De andere helft.... Mgr. herinnerde er aan, dat hij na Op deze glorieuse feestavond maakte het muzikale gedeelte een uitmun tend figuur. Nadat onder leiding van Willem Mizée, aan de vleugel gese- cundeerd door Bram Martijn, door allen (en dat waren er niet weinigen) het Missielied werd gezongen, werd aan de toehoorders een onverwachte verrassing bereid. Onze .stadgenote Tonny van der Staay (die aan het Haagse Conservatorium bij Simon Admiraal klavier studeert), speelde een van Fauré's Nocturnes (hij schreef er dertien) nl. die in Es gr. t. 't Is een prachtig stuk, gedistingeerd, ele- gant en tevens sterk in zich inge keerd, en zoetvloeiend. Tonny van der Staay, nederig achter een groep palmen verstoken, heeft er een waar dige reproductie van gegeven, zeer muzikaal, technisch respectabel en met goed begrip van de belangrijke muziek van Fauré. Hiervoor moesten wij het „Lauda Sion" van Da Pale- strina missen, wat wij jammer von den omdat Willem Mizée een voor treffelijk Da Palestrina-dirigent is. Liever hadden wij het Alleluja van Handel gemist. Dit slotkoor van deel II uit „The Messiah" geeft een duide lijk beeld van de bouwstijl van de componist en men zal niet mogen beweren, dat Alma Mater onder de bekwame hand van Mizée beneden het artistiek peil bleef, maar men moet deze lofprijzing niet uit 't werk lichten, niet zonder orkest uitvoeren en niet in 't Latijn, terwijl zij in 't Engels is gedacht cn neergeschreven. Daarbij werkte de gevoelige accous- tiek van de zaal geenszins mee. Of is 't mogelijk, dat men vergeten had een geluidsversterker uit te schake len? Dit laatst is maar een vraag. Pater Raymond van Sasse van Ysselt O.F.M.had de tekst voor een allerchamants tafereeltje van drie kleine engeltjes geschreven en drie kleurtjes droegen't stukje voor met alle bekoorlijkheid aan het spel van kinderen -igen. Maar ook de zang van kinderen is bewonderenswaard van klank en eenvoud. Onder leiding van de heren Devilée en van Rijnbeek heeft het Sleutelkoor door de reine voordracht, die het van een zestal liederen gaf, door harmonium of klavier begeleid door van Rijnbeek een warme hulde gebracht aan monseigneur Buis, maar bovendien en terecht aller har ten in lichterlaaie gezet. Tot besluit vergastte Alma Mater de toehoorders op het „Te Deum Laudamus" van Jan Mul, geschre ven voor gemengd koor en orgelbe geleiding, Bij gebrek aan een kerk orgel werd de begeleiding (met haar vele .rhythmische moeilijkheden door Tonny van de Staay in samen werking met haar mede student Ru- dolf Perdeck aan 't klavier en Bram Martijn aan 't harmonium goed klinkend verzorgd. Een lichte zwe ving in toonshoogte tussen de twee instrumenten was waarneembaar. Het Gregoriaans Te Deum ligt aan dit mooie werk (gematigd modern) ten grondslag. Mul verwerkt dit I als thema en keert er steeds op weer. Men beluisterde wisselende stem- mingen en mooie effecten; climax en terughouding. Beheerst de effecten, waardevol de tekstbehandeling. Het Alma Materkoor heeft gezongen in de ware zin van 't woord, 't Is een mooi koor. In elke stemgroep wordt beschaafde klank voortgebracht en de gevoelige accoustiek deed geen afbreuk aan het geluidsensemble dat met voldoende durf gegeven werd. Het dameskoor in een nobel p.p. was geen slechte verschijning. Wij hopen Mul's werk nog eens te mogen horen door deze vereniging, want met deze wedergave op artistiek peil hebben Mizeé en het Alma Materkoor een klinkend bewijs gegeven van onder nemingszin en wilskracht. Het Kerkelijke lied „Christus Vin cit door allen gezongen was een waardige uitleiding. J. KORTMANN ALPHEN AAN DEN RUN Noodbrug over de Rijn Binnenkort gelegd In opdracht van de provincie zal op Maandag 16 Juni a.s. de aanne mer Pijl uit Zuidland met de bouw van de noodbrug over de Rijn, waar over door ons eind vorig jaar reeds Maatschappelijk en Cultureel Over-- is onnoemelijk dieper geworden sinds *s £es®hreven, een aanvang worden leg. Daarna begeleidde de heer J. A. wij bisschoppen kennen, die in de I £emaakt. M. van Oyen, vice-voorzitter van deze ware zin gekruisigde mensen zijn. Nu i Raad, mgr. door het middenpad van weten wij wat wij van een bisschop te Zoajs bekend zal deze brug wor de zaal, tussen een erewacht van gid- verwachten hebben: dat hij bereid zal {JJJL ,*o°£r m Jeine veF" sen en verkenners, naar zijn plaats, zijn de mijter te ruilen voor de door-1 fhoofdzaak voor de Onder de genodigden, die mgr. volg- nenkroon en dat zijn kromstaf de her-voet8an8ers en wielrijders, alsmede len zich deken A. H. J. M. derstaf is van de goede hei-der, die pastoor Max. He bevriidin? in ziin Missie ODnieuw I den, bevonden zich deken A. H. J. M. beginnen mtfest Er waren geen ken- Homulle, pastoor Max. van der bereidlis zijn leven te geven voor zyn ken, geen pastoreën, niets. Maar met Schoot, O.F^M.,^ud-pastoor^ R.JSmitz, schapen. Gods zegen en met' de hillp uit Ne-1 O.F.M., rector F. Bernefeld, voorzit- j Sprekend over deze hoge uitvcr derland en andere landen is het j ter van het Werkcomité, rector ^H. kiezin& wecs spr er op dat de Kerk meer met Gods genade rekent dan Goddank toch gefukt weer enige I Sondaal en vele geestelijken uit kerken en scholen te bouwen. „We den en omgeving. Namens het Ge- 2ÏL °Pi eIft; ?e fndere helftmeentebestuur was weth. St. Menken moet nog komen: acht kerken, een aantal scholen, enz. Er is op Borneo een klooster van inlandse zusters. I Zij wonen in hutten van palmbla deren, hout en papier. In deze om standigheden is het mij een grote steun te zien, dat er zo'n sterk thuis front is, dat in gebed en offer de voorste linies niet vergeet". Mgr. besloot zijn toespraak met nogmaals dank te brengen aan allen, de deze avond hadden georgani seerd en die tot het welslagen cr van hadden bijgedragen. „Een avond die me lang zal heugen. Ik hoop er nog vele jaren met genoegen aan terug te denken". Terwijl mgr. Buis de trap van het podium afdaalde, zette het Alma Materkoor een jubelend Te Deum Laudamus in, waarin de dank ver tolkt werd van geheel katholiek Leiden, dat een oud-stadgenoot ver heven zag tot het ambt van bis schop, een hoge uitverkiezing, waar voor God dank gebracht werd. Vele genodigden. Voordat deze huldigingsavond aan ving werd mgr. Buis met zijn familie leden verwelkomd in de receptieka- aanwezig. De heer Van Oyen sprak een wel komstwoord, waarin hij gewaagde van de vreugde, die katholiek Leiden vervult bij deze hoge uitverkiezing. Goedheid en liefde. Nadat het programma met een piano-solo v/as geopend, sprak de heer Herman Divendal, redacteur van „Sursum Corda", de feestrede uit. Spr. stelde zich de vraag: „Wat ver wacht u var. de bisschop?" en kwam via Sint Nicolaas! tot het ant woord van slechts één woord: goed heid. Bovendien willen v/ij in de bis schop iets van God terugzien en om dat God liefde is, verwachten wij ook van de bisschop liefde, zoals St. Paul us schreef tot de jonge bisschop pen Timotheus en Titus: Het doel der prediking is de liefde. Er mag een tijd geweest zijn, aldus spr., waarin een bisschop in het open baar allereerst de gepurperde weer gave was van de glorievolle Christus en van de zegevierende Kerk; onze eerbied voor de bischop en ons ge loof in de gedachte, dat wij hem heb- door de Plaatselijke Raad van ben te beschouwen als Christus zelf, met de voorkeur der mensen. Op dit feestelijke uur huldigt Leiden de zoop van een fabrieksarbeider als bisschop. Het enige wat hiervoor menselijker wijze verricht kan zijn maar is dat eigenlijk niet alles? is de opvoeding in een Katholiek ge zin, waar de vader Tobias heeft nage zegd: „Ik en mijn huis zullen de Heer dienen", en waar de moeder een vrouw van offer en gebed is. Missie-bouwend volk. Tegenover dc eerste vraag staat een tweede: „Wat heeft de bisschop van de leken te verwachten?" Op de eerste plaats: gezinnen, waar Gods wil de eerste levenswet is, waar de liefde bloeit en waar het niet als een offer wordt beschouwd, maar als de hoogste top die de liefde van twee mensen bereiken kan, wanneer zij God het kind, dat Hij hun schonk, voor een hogere bestemming terug mogen schenken. Bovendien een besef van onze apostolaatstaak. In de Gouden Eeuw gingen in den vreemde de Missies verloren zodra er Neder landers kwamen. Daarna is er, Goddank veel goed gemaakt; var missies-vernielend zijn we miss ie phen dus niet minder dan drie brug gen in aanbouw zijn. Bekroond. Oosthoek's Mannen koor nam met plm. 30 leden deel aan een concours te Bussum en behaalde de le prjjs in de le afdeling, met 312 punten. Dir. is de heer v. d. Velden uit Zoeterwoude. Het koor bestaat uit personeelsleden van de N.V. Oosthoek Zn te Alphen a. d. Rijn en Zoeterwoude Rd. VERHUIZINGEN EN WEG- V ER B R E DIN G Nu de Chr. Huishoudschool haar nieuw göbouw in gebruik genomen heeft en het oude enkele voorzienin gen bijna achter de rug heeft, maakt het bijkantoor te Alphen a. d. Rijn van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden aanstalten om het oude Raadhuis van Aarlanderveen, waar het tot nu toe was gevestigd, te gaan verlaten. Zoals wij eerder berichtten zal dit bureau zijn intrek nemen in de voor malige Chr. Huishoudschool. Dit zal vóór 1 Juli een feit zijn, waarna het Ziekenfondskantoor van zijn nieuw domein (het oude Raadhuis) gebruik zal kunnen maken. Hoogstwaarschijn lijk zal echter nog wel het een en an der aan het interieur moeten worden gewijzigd. Definitieve datum van overgang van dit kantoor is nog niet 'bekend. Dat het een en ander enige spoed behoeft, wijst er opnieuw op, dat er haast wordt gemaakt met de verbe tering van de situatie in de Pieter Doelmanstraat, inclusief de brug der zuchten, die verbreed en vernieuwd zal worden. Voor dit doel zullen, zo als men weet de huizen'aan de lin kerzijde van deze straat vanaf d< Julianastraat gerekend, worden weg gebroken met een diepte tot aan de voormalige woning van de familie Spreij (Staalduinen) en zullen ge heel nieuwe panden worden opge trokken, een tiental meters achteruit. De Alphense Bank, die op de hoek voor een deel ook veld zal moeten ruimen voor de verbreding van de Julianastraat is intussen doende het aan de bank grenzend woonhuis in de Schoolstraat, voorheen bewoond *■<11 Luixi uiicicaiu «c door de familie Hengeveld en de gemeente moeten geschieden, zij i voor kort nog gebruikt voor school- het dan onder toezicht van dc pro- lokalen van het Chr. Lyceum, voor vincie. haar doeleinden in te richten. Binnen enkele dagen zullen in Al-1 Er wordt dus al gewerkt aan het bakfietsen en worden gelegd ter hoogte van de Hooftstraat poort bak ker de Looij en de gemeentelijke op slagplaats aan de Hoge zijde. Een ge deelte van de onderbouw is reeds op geslagen op het gemeentelijk ter rein, terwijl de bovenbouw en het beweegbare gedeelte van de brug op de Prov.opslagplaats ligt in de Gnep- hoek. Door de fa. Ottens alhier wor den enkele wijzigingen aangebracht, die reeds goede vorderingen maken, zodat, zodra de palen in de Rijn ge slagen zijn voor het aanbrengen van de jukken waarop de brug komt te steunen, met de afbouw kan worden begonnen. Dat reeds nu met de bouw van deze hulpbrug begonnen wordt vindt zijn oorzaak in het feit, dat de kans, dat de „Brug der Zuchten" het vandaag of morgen weer begeeft steeds groter gaat worden en men door deze hulpbrug dan in ieder ge val het kleine verkeer als boven ge noemd kan dienen, zonder gevaar lijk pontveer. Wanneer begin volgend jaar met de vernieuwing van de brug in de Pieter Doelmanstraat een aanvang gemaakt zal worden, kan deze Hulp brug dan dienst gaan doen voor het kleine verkeer. Mocht het gemeentebestuur reeds eerder gedurende de spitsuren van de brug gebruik willen laten maken, dan zal de provincie dit gaarne toe staan zo werd ons verzekerd. Alleen zal dan uiteraard de bediening door „nieuwe kleed" van het oude cen trum, waaromtrent men hier en daar ten onrechte heeft gevreesd, dat het zou verdwijnen als een 700 meter verder een nieuwe brug zal komen en de oude wordt afgebroken. De tij den heten ook ten deze d<us verbe tering gebracht.... Hand gekneld in lift Dc kortelings in dienst getreden annonceur van Avifauna, de heer v. Uldcn, liep Zaterdagavond een vrij ernstig ongeluk op. Toen hij nog vlug iets in de keuken-lift wilde leg gen, terwijl mon beneden bezig was de lift neer te laten, geraakte hü met zyn rechterhand bekneld tussen lift en koker. Hierbij werd dit lichaamsdeel verbrijzeld. Een toeval lig als gast aanwezige dokter ver leende de eerste hulp, waarna de heer v. Ulden voor verdere behan deling naar een der Leidse Zieken huizen is vervoerd. ZANDSTORTEN GEMEENTELIJKE BRUG TEN EINDE. Zaterdagmiddag juist om even over twaalf uur is de laatste auto zand gestort ten behoeve van de op rit aan de Hoge Zijde voor de in aanbouw zijnde gemeentelijke brug over de Rijn. In totaal zijn voor deze oprit 3236 wagens zand gestort, ter wijl dc oprit aan de Lage Zijde 4312 ^sgenszand gevraagd heeft van elk 7 M3. Met het bekleden van de op ritten is reeds een aanvang gemaakt waarvoor de beschikbare klei ver kregen wordt uit de uitgegraven cunets van de opritten. Voor de be woners van de straten, waar de vrachtauto's regelmatig met hun la ding passeerden, zal het een gerust stelling zijn te weten, dat dit aan en afrijden nu weer tot het verleden be hoort. Jubileum. De heer Joh. van 't Wout herdacht Zaterdag bij de Mo- torenfabriek „De Industrie" van de N.V. D. Joh. Boot te Alphen a. d. 25-jarig arbeidsjubileum, Hij werd in de morgenuren met zijn echtgenote en kinderen ontvan gen ten kantore van de N.V. door ir. D. Boot. Deze memoreerde de loop baan van de jubilaris van jongmaat je tot voorman-draaier cn waardeer de het goede vakmanschap, hetgeen hij steeds tot uiting brengt. Namens de Ned. My. v. Handel Nijverheid ontving de jubilerende dc zilveren draagmedaille cn bijbehorende oor konde cn van de N.V. een geschenk onder couvert. Verder spraken nog de bedrijfsleider, de heer J. M. Volk, namens dc collega's de heer M. Slin ger, die een cadeau, eveneens in geld, aanbood en namens het technisch- en kantoorpersoneel de heer E. v. d. Neut, die er op wees hoe zeer de ad viezen van de heer Van 't Wout wor den geapprecieerd. Tot slot richtte de oud-dir., dc heer Ph. Boot, waar derende woorden tot de jubilaris. ARCTOG 03. Zaterdagavond speelde ARC haar 2e nederlaagwcd- strijd en wel tegen TOG te Amster dam. Met de rust was de stand 10. De Amsterdammers wonnen met 30. BOSKOOP Zinker voor gaslevering aan Wad- dinxsveen gelegd. Na vele voor bereidende werkzaamheden, is Zon dag j.l. de zinker ten behoeve van de gaslevering aan Waddinxvccn in de Gouwe gelegd, 's Morgens vier uur werd hiermede reeds een aan vang gemaakt. Dit vroege tijdstip was mede gekozen met het oog op de belangrijkheid van het karwei, dat zo enigszins mogelijk in de loop van de dag voltooid moest zijn. Dc buis met een middellijn van 15 c.m. en een lengte van ruim 50 meter, is op een diepte van 6 meter onder N.A.P. gelegd, d.w.z. 5.40 meter onder de waterspiegel. De werkzaamheden werden in hoofdzaak door personeel van de, gasfabriek verricht, onder leiding van de directeur van het ge meentelijk gasbedrijf, dc hoer M. G. Constand.se. Van de dienst dor Pro vinciale Waterstaat in Zuid-Holland waren aanwezig de heren J. v. d. Berghc en M. A. de Korte, terwijl wethouder A. P. van Nes blijken van belangstelling gaf van de zijde van liet gemeentebestuur. Met het leggen van deze zinker is één der belang rijkste werkzaamheden ten opz'chte van de gaslevering aan Waddinxveen achter de rug, zodat binnen afzien bare tijd het Boskoopsc g.is de weg naar dc buurgemeente zal kunnen vinden. HAZERSWOUDE Ruit ingcschopt. Gisteravond waren enige opgeschoten jongens in dc Torenstraat aan het voetballen. Plotseling schopte een hunner dc bal door een ruit van de woning, be woond door dc familie Vos. Dc heer Vos die in zijn woning op een stoel voor het raam zat, kreeg dc glas scherven in zijn gelaat en werd bloe dend gewond. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 Juni. Vee. Aanvoer 1518 stuks, waarvan 957 vette koeien en 561 varkens. Prijzen: vette koeien 3.00—3.20, 2.70—2.90, 2.50—2.70. en varkens f 2.23. 2.20 en f 2.17 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer ruim, handel traa? met iets teruglopende prijs.- varkens: aanvoer gewoon, handel ta melijk, prijzen zijn even hoger.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3