DUINSTREEK St. Adelberts voorzitter waarschuwt ernstig Bezwaren tegen Duitse taal op congres Onschuldig veroordeeld Rat bracht duisternis in de lichtstad Eindhoven MAANDAG 9 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De noodtoestand der middengroepen „De sociale organisaties hebben geen bestaansrecht om wille der sociale organisaties zelf; zij zijn geen doel in zich, doch zij zijn slechts van waarde voorzover zij zich afstemmen èn op de individuele persoon èn op het alge meen welzijn. En vooral als deze organisaties alles zélf willen doen, alles alléén willen doen, dreigt de overschatting der organisatie als organisatie, dreigt daarnaast dat zij juist door die eenzijdigheid èn de belangen van de individuele personen, die door die organisaties zijn georganiseerd èn het al^^veen welzijn te eenzijdig behartigen." Aldus verklaarde Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, landelijk voorzitter van de St. Adelbert Ver eniging, de standsorganisatie der leidende Katholieke stand in Nederland, tijdens de Landag dezer vereniging, gehouden te Breda Oranjestad 1952 op Zaterdag 7 Juni. Spreker achtte het een zeer veront- -ord Jopax ;ep 'psuftipsjaA puajsiu bleem, groot of klein', of dit probleem nu ligt in de godsdienstige sector, of op het sociale, culturele of economi sche terrein, eenzijdig wordt bezien, zodra het door een organisatie ter hand wordt genomen. En wel een eenzijdigheid, die bewust of onbewust niet ziet, dat de groep als zodanig slechts waarde heeft zolang zij is af gestemd èn op de individuele per soon èn op het algemeen welzijn. Spreker waarschuwde tegen deze ontwikkeling, welke z.i. niet alleen binnen de Katholieke volskgroep, maar ook daarbuiten grote gevaren In zich draagt. „Ongetwijfeld," zo zei- de hij, „zullen de gevolgen daarvan hard en wreed aankomen. Het zal, zo verklaarde Baron van Voorst tot Voorst nadrukkelijk, b.v. niet moge lijk zijn om, zo deze ontwikkeling zich voortzet, op den duur de een heid in staatkundig opzicht te bewa ren." Baron van Voorst tot Voorst deed dan ook een krachtig beroep op de voorzitters der Katholieke Arbeiders Beweging, der Katholieke Boeren en Tuindersorganisatie, der Katholieke Werknemende Middenstand, der Ka tholieke Zelfstandige Middenstand, der Katholieke Werkgeversvereniging om op korte termijn te komen tot het noodzakelijk beraad over de geza menlijke taak en ploicht tot herker stening van persoon en gemeenschap. Spreker was van mening, dat het bepaaldelijk onjuist is te menen, dat het sociale getij gekeerd is, aan het keren is, of gaat keren in die zin, dat krachten aan het werk zijn, die voor uitgang in arbeiderskringen is so ciaal en cultureel opzicht wensen te gen te gaan. Het tegendeel is waar. Doch een belangrijk „maar' mote vol gen, aldus spreker. „Bedoelde sociale vooruitgang, deze wenselijk geachte en nastrevenswaardige vooruitgang moet economisch mógelijk en in dit verband verantwoord zijn. Verant woord met betrekking tot ons gehele volk, verantwoord t.o.v. de gehele Katholieke volksgroep daarbinnen en ver antwoord t.o.v. de diverse te on derscheiden standen in ons volk. Een sociale politiek afgestemd op alleen maar sociale eisen is tot misjukking gedoemd, indien deze sociale politiek geen rekening houdt met de eisen van een gezonde economische poli tiek". De voorzitter der St Adelbert Ver eniging betoogt dan, dat deze sociale vooruitgang niet een nivellering der standen naar beneden tengevolge mag hebben. Dit nu toch is reeds gaande. Daarom zijn de honderdduizenden, die door deze neergaande nivellering getroffen worden, dr middengroepen, afkerig van samenwerking op welk vlak dan ook en met name in het staatkundige en ir het sociale met hen, die deze neergaande lijn, die af vlakking, zoal niet principieel juist achten, dan toch er geen bezwaar te gen hebben „Want", zo beklemtoonde spreker, „de onvrijwillige teruggang, die in steeds sneller mat dreigtt e verlopen, bergt niet te voorziene, dreigende ge varen in zich". De reactie in in sterke mate aan wezig, en is niet meer latent, ofschoon niet als eenheid geoaganiseerd. Deze reactie, betoogt spreker nadrukkelijk, is echter niet behoudzuchtig, noch wil zij de sociale vooruitgang verstoren. Zij wil echter wel opkomen tegn een te ver doorgevoerd socialisme, met name b.v. bezitsspreiding ten koste van geoorloofd eigendom, zoals de uitholling van de klein-privaat-eigen- dom. Met enkele cijfers ontleend aan het Katholiek Staatkundig Maandschrift toont spreker dan aan de noodtoe stand der middengroepen. Hij ont kende daarbij categorisch, „dat re latief genomen de arbeiders thans de economisch zwakkeren zijn. Dit geldt slechts voor de middelbare en grote arbeidersgezinnen, met niet verdienende kinderen. De gezinnen van personen met middelbare inko mens en zeer speciaal de middelbare en grote gezinnen van deze groepen zijn in feite de economisch zwak- sten." „Er is een begin van groei naar el kaar te zien; dit is een winst, en om dat het een begin is, zelfs een grote winst." Aldus besloot Baron van Voorst zijn met grote instemming be groete rede. In een theoretisch opgezet, doch met tal van practische punten gead strueerd betoog, waarschuwde de tweede spreker van deze Landdag, mr. E. M. J. A. Sassen, ernstig tegen het grote gevaar der „depersonali satie", het nummer worden van de mens, het geheel verdwijnen in de massa. De opbouw van de gemeen schap moet, aldus spreker, in Neder land eigenlijk nog beginnen; de P. B. O. is daarvan een sprekend voor beeld. In plaats er van komt het per soonlijkheids clement steeds meer in verdrukking. „Want reeds nu", vei-klaarde mr. voorwerp van verzorging, dan dra ger van eigen verantwoordelijkheid aan het worden". Spreker ging na wat de voornaam ste persoonlijkheidsrechten zijn. Als eerste recht noemde hij het recht op vrijheid van godsdienst. Uit dit recht vloeit ook het recht voort tot be oefening van de christelijke caritas. Dit laatste nu komt in gevaar, daar, aldus spreker, „de thans in zwang zijnde practijk van herdistributie op grote schaal van het nationale inko men leert, dat tengevolge daarvan de beoefening van vele werken van naastenliefde en barmhartigheid in toenemende mate afhankelijk wordt van overheidssubsidies". Bij het ver lenen van deze subsidies, waartegen natuurlijk geen bezwaar bestaat, ontbreken echter de garanties van de vrijheid. Er is, aldus spreker, „geen sprake van een afdoende ge waarborgde caritas-vrijheid". Het tweede recht, dat door de de personalisatie-verschijnselen wordt aangetast is het recht tot vorming en ontplooiing van een gezin en de op voeding der kinderen. De bouw van woningen, die de vorming van een groot gezin positief tracht tegen te houden, wordt ver dedigd met de stelling: „beter klei ne woningen dan geen woningen", maar ook uit die stelling kan men leren, dat en hoe het euvel der de personalisatie zich in aantrekkelijk schijnende gedaante weet voor te doen. De overheid mist het recht, de menselijke persoon te stellen voor ae immorele keuze: geen woning of een voor uw groot gezin te kleine, omdat de staat het recht mist in te grijpen in deze hoogst persoonlijke sfeer van onvervreemdbare mensen rechten, maar hij doet het toch. Spreker behandelde vervolgens de in het Atlantisch Handvest omschre ven „Vrijwarng voor gebrek en voor vrees voor gebrek", het recht dus op sociale zekerheid, ook het recht dus, aldus mr. Sassen, op eigendom. In dit verband attaqueer de mr. Sassen heftig de reeds zes jaar oude noodvoorziening Drees. Hij verklaarde daarbij nadrukkelijk: „Het in aanmerking en aftrek bren gen van eigen bezit en aanspraken wegens" vroeger verrichte arbeid of vroeger gedane besparing ondermijnt de persoonlijke verantwoordelijkheid, smoort een sociale bedrijfsgestie op dit punt en maakt de mensen wars van eigendom en bezit". Deze depersonalisatie-verschijnse len houden, zo besloot spreker, een ernstige waarschuwing in, waarbij zelfverwijt niet misplaatst is. Liberale Internationale niet naar Amsterdam Het bestuur van de Liberale Inter nationale heeft het jaarcongres, dat 6 Augustus a.s. te Amsterdam zou worden gehouden, afgelast. Dit be sluit is genomen in verband met het feit, dat de Nederlandse delegatie bezwaar heeft gemaakt tegen het bezigen van de Duitse taal in offi ciële redevoeringen. Het ANP heeft zich tot dr. J. G. van Zoelen Jr., die te zamen met mr. W. P. Kessler de Nederlandse afde ling van de internationale heeft vertegenwoordigd op de bijeenkomst te Brussel gewend. Dr. Van Zoe len zeide, dat de Nederlandse de legatie de Duitse gedelegeerden vrien delijk, dooh dringend heeft verzocht zich strikt te houden aan de beide Sassen letterlijk, ,,is de mens meer toongesteld. De oude „coalitie" Romme sprak in Friesland Op de jaarlijkse Friese katholie kendag, te Leeuwarden gehouden, heeft de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer-fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, een politieke rede uit gesproken. Over de opbouw van een militaire defensie, zei spr.. „de ontzaglijke lasten, die wij daarvoor moeten op brengen, moeten wij dragen, zolang het een onuitwijkbare noodzakelijk heid is, maar wfj zijn tevens gedwon gen, begrip te hebben voor het feit, dat de dreiging van het communisme niet alleen werkt met militaire, maar ook o.a. met economische mid delen en dat men de hechtste en ge weldigste militaire burcht onder mijnt, wanneer men door de kieren en spleten van een wankele econo mie het communisme toch weer legenheid geeft, op te walmen en de geesten te verpesten." Sprekende over de Katholieke politieke eenheid zeide prof. Romme het te betreuren, dat ook bij de komende verkiezin gen weer een hernieuwde poging tot afsplintering is waar te nemen, en wel naar de kant van de P. v. d. A. en naar de kant van Weiter. Komende tot politieke samenwer king in de komende periode, zeide prof. Romme: „Onder de politici van vandaag concentreren zich, behalve in de kring van de P. v. d. A., de ge dachten wel het meest op de zeer brede samenwerking en soms hoort men een enkele maal in Katholieke kringen een stem, die pleit voor her stel van de Christelijke coalitie. De weerklank, hierop uit de politieke partijen der gedachte coalitiegeno ten, heeft spreker echter nog niet vernomen. En tenslotte de beslissen de beantwoording van de vraag der politieke samenwerking is straks bij de nieuwe Katholieke Tweede Ka mer-fractie. En. aldus spreker, wat ons betreft, bij haar alleen. Prof. Romme maakte nog een enkele op merking over de omstandigheid, dat er, naar hij zeide, bij vriend en tegen stander een vrij algemeen verlangen is naar de ministeriele terugkeer van prof. Van den Brink. BEELD ONTLUISTERD TE ROOSENDAAL. Vandalen hebben in het Stadspark te Roosendaal het bronzen beeld ont luisterd dat St. Joannes de Doper voorstelt en dat algemeen wordt ge waardeerd als een der beste schep pingen van de beeldhouwer Mari An- driessen. Het beeld heeft een lang bronzen kruis in de hand en dit blijkt 's nacht gestolen te zijn. De politie, die een uitgebreid onderzoek is be gonnen, heeft tot niu toe geen spoor van de dader(s) kunnen ontdekken. Dit tuinbeeld van Mari Andriessen is min of meer de trots van Roosen daal. Het is namelijk als representa tief voor de kunst van Mari Andries sen voor verschillende buitenlandse exposities uitgeleend. Nog onlangs werd het te Rome en te Parijs ten- officiële talen, die volgens de con stitutie van de internationale Frans en Engels zijn. Daar alle andere le den zich hieraan steeds strikt hou den, lag het naar de mening der Ne derlandse delegatie niet op de weg der Duitsers om zich tijdens het eer ste jaarcongres in Nederland grotere privileges toe te kennen, dan de an dere delegaties. 4.600 woningen per maand Thans zijn de middelen aanwezig, om van nu af aan per maand 4600 woingen nieuw aan te vatten, zo heeft minister Ini 't Veld in een ver kiezingsrede voor de radio meege deeld. Dit betekent, dat voor 1953 ge rekend wordt op het gereedkomen van 55.000 woningen. Bij de pogingen om de achterstand in de bouw van woningen, scholen, kerken, ziekenhuizen, fabrieken enz. zo snel mogelijk in te lopen, is het gevaar niet denkbeeldig,, dat er na enige jaren een terugslag komt, veel ernstiger nog dan in de jaren 1936 en 1937, toen de werkloosheid in het bouwvak om de vijftig procent schommelde. De minister zei, reeds in 1955 in en kele sectoren een terugval te ver wachten. Het lijkt hem daarom vol komen verantwoord, in de jaren daar na tot zelfs 65.000 woningen per jaar te bouwen, zodat ons land in 1960 door de woningnood heen is. Een grote terugval behoeft daarna niet te worden gevreesd, mits men dan ook bereid is, in de jaren na 1960 het tempo van de krotopruiming te versnellen. Wij zullen dan tenmin ste 20.000 krotten per jaar moeten gaan opruimen. Op 4 Januari 1952 werd twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 35- jarige Piet L„ caféhouder te Breda, verdacht van grafschennis op ver schillende kerkhoven te Breda en de verre omgeving. Enige tijd daarna viel de uitspraak: anderhalf jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. B. Drion tekende aanstonds appèl aan en zorgde er voor, dat een geheel nieuw en grondig onderzoek werd in gesteld. Dit onderzoek bracht geheel nieu we feiten aan het licht, zodat enige dagen geleden de ware schuldige kon worden gearresteerd. Het is een ze ker Van den W. uit Teteringen, die heeft toegegeven in een kleine 20 ge vallen terwille van de winst op oude metalen, grafschennis te hebben ge pleegd. L. werd veroordeeld op de getuige nis van twee personen, namelijk een opkoper, die zei de oude metalen van kruisen, gedenkplaten e.d. te hebben gekocht van L., en de zoon van de eigenlijke dader, die verklaarde L. bij de opkoper te hebben herkend. Een zekere P. B. is gearresteerd, wegens meineed en twee getuigen, eveneens verdacht van meineed zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. Van den W. heeft bekend. De appèlzaak L. zal waarschijnlijk pas na de vacantie worden behandeld voor het Bossche hof. Vier Prinsesjes op een schilderij Het stichtingsbestuur „Breda Oran jestad 1952", dat de leiding heeft van de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad, heeft enige tijd geleden het verzoek inge diend een schilderij te mogen laten vervaardigen, waar de vier Prinses sen op zouden worden afgebeeld. De toestemming hiertoe is thans afgekomen. Aan de Tilburgse schil der Theo Swagemakers werd op dracht verleend het schilderij te ma ken. Dit zal de eerste keer zijn, dat de vier Prinsessen samen op een schil derij worden uitgebeeld. STERKE KOSTENSTIJGING BIJ HAAGSE TRAM. Bij het Gemengd Bedrijf Haagse Tramweg-Mij. waren in 1951 de in komsten uit passagiersvervoer 1.1 pet. lager, hoewel het aantal vervoerde reizigers slechts met 0,002 pet. ver minderde. De grotere daling is een gevolg van een verschuiving naar de gereduceer de tarieven. De exploitatiekosten na men toe met 10.3 pet. Er werd over 1951 een verlies ge leden van ƒ186.000, dat ten laste is gebracht van het reservefonds. De directie uit haar bezorgdheid over de toekomstige bedrijfsresulta ten. NEDERLANDER IN FRANKRIJK AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie te Rot terdam is in Montargis (Frankrijk) aangehouden de 29-jarige J. van der H. uit Rotterdam. Van der H. wordt er van verdacht onlangs ten nadele van een notaris te Rotterdam 30.000 te hebben verduisterd. De politie te Rotterdam heeft om de uit levering van Van der H. verzocht. DE 20.000. In de 2e klas le lijst viel op nr. 16160 /20.000,—. Zaterdagmiddag om 10 minuten over één heeft een 37-jarige motorrij der, de heer B. A. M. V. R., bij het nemen van een bocht op de Nieuwe Hamweg nabij de Spaarndammer- straat te Amsterdam, de macht over het stuur verloren. Hij is toen tegen een lichtmast opgereden. De bestuur der en zijn 23-jarige duopassgier, de haer A. J. V. zijn in zorgwekkende toestand in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De bestuurder is inmid dels overleden. KINDERVERLAMMING IN SITTARD. In Sittard en enkele omliggende plaatsen hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De meeste bleken van lichte aard te zijn. Het vijfjarig zoontje van de familie W. uit Susteren, dat in het ziekenhuis te Sittard verpleegd werd, is echter aan de ziekte overleden. Na de gevallen van kinderverlam ming in Bolsward, Leeuwarden en en kele andere plaatsen in Friesland, is thans in Joure een derde geval van deze ziekte geconstateerd. „HALLO PAPS, HEB JE EVEN 25,—. Dezer dagen werd een inwoner van Den Haag opgebeld. Toen hij de hoorn van de haak nam, hoorde hij een lieve stem. die zeide: „Hallo paps, heb je even 25,voor mij? Ik ben met een kennis aan het winkelen en ■wilde iets kopen, waarvoor ik 25, nodig héb". Paps die zijn „dochter" gaarne een genoegen wilde doen, ant woordde dat dit wel gaan zou, waar op de stem aan de andere kant van de lijn zeide, dat de kennis, er zus en zo uitzag, en wel even dit bedrag zou komen halen. Inderdaad verscheen er na énige tijd iemand, die de f 25,in ont vangst kwam nemen. Toen de doch ter thuis kwam, vroeg paps vol be langstelling wat zijn oogappel had gekocht, doch deze was zeer verbaasd over deze vraag, omdat zij in het ge heel geen inkopen had gedaan. De politie heeft de zaak in onder zoek. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Tamelijk koude naoht en plaat selijk vorming van mist. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 10 Juni: zon op 4.21 en ander 20.59; maan op 23.36 en onder 6.11 uur. tiet ineen in Cunajia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: KATWIJK Gemeenteraad. De raad komt Donderdagavond a.s te half acht bijeen. Enkele der te behandelen punten zijn: Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 536.378. met de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten. Voorstel tot het verlenen van, delegatie van bevoegdheid met betrekking tot de openbare verpach ting van standplaatsen voor de ver koop van vis en fruit. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een cre- diet ten behoeve van de aan te leg gen verbindingsweg ZeewegBoule vard-Noord, meer bepaaldelijk het gedeelte tussen de Sluisweg en de toekomstige brug over het Prins Hen drikkanaal. Verbetering. De nieuwe Duin weg, berucht om' de slechte bestra ting. wordt voor een gedeelte thans herbestraat, dus verbeterd. Doch dit zal thans niet verder geschieden dan het „Waterloopje". De volgende etappe hopelijk dat slechte gedeelte. NOORD W1JKERHOUT AUTO OVER DE KOP GESLAGEN. Zaterdagmiddag stak een jongen de Heerenweg plotseling over zonder op een vanuit het dorp naderende auto te letten. De chauffeur kon ernstige gevol gen voor de jongen voorkomen door krachtig remmen, doch voor hemzelf waren de gevolgen niet zo aange naam, want zijn auto sloeg over de kop. Wonder boven wonder kwam. de bestuurder, een inwoner van Hil- legom, er zonder noemswaardig letsel af. De auto is zwaar bescha- 1 digd. SASSENHEIM VEEDIEFSTAL. In de nacht van Maandag op Dins dag 1.1. werden ten nadele van de landbouwer C. Êreedijk en P. Lange- veld alhier en bij Warmerdam uit Lisse en Ch. v. d. Geest uit War mond enige runderen uit de weide ge stolen. Door het ijverig speuren van de Rijkspolitie, ondei leiding van de op perwachtmeester v. d. Laan zijn de dieren gevonden. De oormerken waren verwijderd. De vermoedelijke daders, een va der en twee zoons en nog een vierde, zijn ingesloten. VALKENBURG VALKENBURGS HARMONIE IN HET GOUD. Op 26 Juni a.s. zal de muziekver eniging alhier haar 50-jarig bestaan vieren. Oprichter van de Harmonie was de heer A. J. Hupkens, oud-stafmuziek- kant te Leiden. Begonnen werd met 14 leden. Burgemeester W. H. v. Oord en de heren C. v. Sillevold, A. C. Steenhoven, W. Groot en J.' v. Stein vormden toen het bestuur. In de loop der jaren wist de vereniging Een rat, die een wandeling ging maken over een isolator in het 10.000 volt station van de P. E. N. M. nabij de Rijkspsychiatrische Inrichting te Woensel, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks kwart over een, kortsluiting veroorzaakt in dit station. Door deze kortsluiting werd de schakelinstallatie nagenoeg geheel vernield. Geheel Eindhoven zat van dat moment af zonder stroom. Dertig monteurs zijn direct aan het werk gegaan om de storing op te hef- De gehete nacht en een deel van de morgen zijn zij hiermee bezig ge weest. Omstreeks 11 uur 's morgens was de storing opgeheven. zich op te werken tot in 'de aid. Uitmuntendheid. Een jubileum-comité, bestaande uit de heren D. de Vries Sr., C. Meurs, G. v. Leeuwen, P. Postmus en S. Poot, zal het feestprogramma leiden. Waarschijnlijk zal er een muziek- week gehouden worden. Verschillen de verenigingen hebben hun mede werking toegezegd. De muziekver eniging heeft tot slot een grote wens, n.l. de wederopbouw van de in 1940 verwoeste muziektent. VOORHOUT Autotocht ouden van dagen. Uitgeleide gedaan door buren en ken nissen, voorop 2 man van de politie motorbrigade, vertrokken pl.m. 160 ouden van dagen, in 36 luxe auto's en 2 grote autobussen voor hun jaar lijkse uitgaansdag, georganiseerd door de Oranjevereniging. Het weer was prachtig. De tocht ging naar Valkenveen, waar allen volop heb ben genoten. In Voorhout was de ontvangst der terugkerenden spon taan. Te gehele dorp was op de been en voor „De Bonte Koe" stond het zwart van de mensen, toen, begeleid door de muziek van „St. Caecilia", de lange stoet daar halt hield. Aan de bejaarden werden nog enige versna peringen aangeboden, en er had nog een gezellig onder-onsje plaats. Onder de deelnemers bevond zich ook het diamanten bruidspaar Werkhoven-v. Dijk. Namens de O.V. bood de voorzitter het krasse echt paar een grote mand met levensmid. delen aan. De burgemeester sprak woorden vara dank, speciaal aan het bestuur der O.V., voor de perfecte organisatie van deze tocht. Ook woorden van hulde aan de autobezitters en aan de politie. Hij hoopte volgend jaar allen weer present te zullen zien. Om alle kosten te dekken, zal er nog een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen Stormvogels en een nog niet genoemde tegenstander. De sergeant Jan van Steyn, oud leerling der B.N.S., slaagde voor het diploma banketbakker 1ste Be diende. VOORSCHOTEN Zomer-geitenkeuring. In d« tuiirvan „De Oude Vink" had de gei tenkeuring plaats van de Voorscho- tense Geiten Sportvereniging, woon achtig in Voorschoten Dorp en Rijn dijk, Hoge Morsweg te Oegstgeest en Lage Morsweg te Leiden. Dank zij de voorlichting die de le den ontvangen, was aan de dieren te zién dat alle uit schone stallen kwa men en een goede behandeling on dervonden. Deze Nederlandse witte ongehoorn de geiten en lammeren waren op dit terrein bijeen gebracht om gekeurd te worden door de heer E. J. Bats. De uitslag van deze keuring was als volgt: Een-jarigen: 1. H. J. Schut; Twee jarigen: 1. C. vara Egmond; 2. J. H. Brussen; Drie-jarigen: 1. J. H. v. d. Maat; 2. C. van Egmond; Lammeren: 1. J. H. v. d. Maat, 2. J. Fokker. Na afloop van de keuring heeft de voor zitter, de heer H. J. v. d. Burg, de prijzen uitgereikt, die bestonden uit luxe voorwerpen. Damkampioenschap. Om het damkampioenschap van Voorscho ten zijn de wedstrijden engszins in een impasse geraakt door het niet op tijd spelen van enkele deelnemers. Van der Mey heeft nog steeds het hoogste aantal punten, op de voet ge volgd door G. Oostergo, terwijl ook J. van Bemmelen nog kans heeft op de tweede plaats terecht te komen. Van de tweede klas is de uitslag nu: 1. M. Storm 7—5—2—0—12. 2. S. H. Zitman 742110 .3. A. C. Bins 73228. 4. J. Oosterom 51 weer mxa. temp. OSLO licht bew. C. STOCKHOLM zwaar bew. 18 HELSINKI licht bew. 17 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 16 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM zwaar bew. 16 GENEVE onbewolkt 21 PARIJS regen 20 BORDEAUX onbewolkt 22 NICE onbewolkt 25 BERLIJN regen 17 FRANKFURT regen 18 MUNCHEN nevel 18 WENEN zwaar 'bew. 19 Nog niet dansen in „Avifauna' De directie van het vogelpark „Avi fauna" heeft nog geen vergunning voor het dansen op Zondag verkre gen. Ondanks het feit, dat Gedepu teerde Staten afwijzend hebben be schikt op een motie vara de Alphense gemeenteraad om het dansen op Zon dag te verbieden, had de wethouder van Financiën, de heer J. van den Berg (C.H.U.), die thans tijdens de vacantie van de burgemeester op treedt als loco-burgemeester, voor gisteravond een dansvergunning aan Avifauna geweigerd. Als de burgemeestér van zijn va cantie zal zijn teruggekeerd, zal de directie van „Avifauna" opnieuw een verzoek indienen. VERKEERSMOEILIJKHEDEN BIJ DE HOORNBRUG. Aam de Zuid-zijde van de Hoorn brug, in de rijksweg Rotterdam Den Haag, ondervindt het verkeer verschillende moeilijkheden, welke alle voortvloeien uit het feit, dat deze afrit zijn uiteindelijke vorm nog niet heeft gekregen. De definitieve con structie kan nl. pas worden aange legd, wanneer het viaduct bij Ypen- burg is voltooid, op het punt waar de nieuwe weg YperaburgBurger veenAmsterdam van de rijksweg RotterdamDen Haag zal aftakken. De A.N.W.B. heeft thans van de rijkswaterstaat vernomen, dat deze de afrit in de richting Leidschendam Leiden, welke bij avond moeilijk te vinden is, maar naar het zuiden wordt verplaatst, terwijl de nodige markeringen en een beschermings- eilarad zullen worden aangebracht. Voorts gebeurt het 's avonds her haaldelijk dat ter plaatse onbekende automobilisten de verkeerde oprit van de Hoornbrug oprijden en daar door op de rijbaan van het tegenlig- gend verkeer terecht komen, hetgeen reeds enkele ongevallen tot gevolg heeft gehad. Hier zal aldus de A.N.W.B. de rijkswaterstaat de middenblok- streep op de rijbaan sterker marke ren, o.a. met de licht-deflecterende „kattenogen". Een afdoende beveili ging zou zijn, de verlichting van de Hoornbrug in zuidelijke richting door te trekken, waarvoor de Rijkswater staat reeds jarenlang plannen koes tert, welke tot op heden echter nog niet konden worden uitgevoerd we gens -de financiële moeilijkheden waarin het Rijk verkeert, aldus de A.N.W.B. 033. 5. W. van Egmond 5104 —2. 6. D. J. E. Tit 50—1—4—1. De jeugdige dammer M. Storm heeft dus aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Hij leverde de unieke prestatie ongeslagen als no. 1 te ein digen. In de derde klasse zijn de Bruyn en Politiek op de eerste plaats geëin digd. Een beslissingsmatch van 3 partijen is nu noodzakelijk om tot een defini tieve eerste plaats te komen Inmid dels is deze strijd begonnen en is het Politiek geïtikt, na een enerverende partij de twee winstpunten in de wacht te slepen. ZOETERMEER Geboren: Gerardus Theodorus z. van J. Zonderop en P. A. v. Stein; Jacobus z. van G. Burger en D. Stolk; Catharina Hillegonda Maria d. van H. H. v. d. Meer en M. Th. Knijnenburg; Catharina Geertruida d. van J. v. d. Ende en G. Kostering; Petronella Christina Maria d. van J. H. Reeuwijk en T. A. Hermus. Ondertrouwd: J. W. Staalduinen 27 j. en C. L. Bax 21 j.; F. J. Wil- lems 26 j. en J. A. de Wit 24 j.; P. de Vries 32 j. en D. de Krijger 27 j. Overleden: H. Nieuwenhuijsen 76 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2