S)e fozidóeSoti/fccmt Adempauze voor Berlijn President Auriol waarschuwt Koningin Elisabeths kroning Wat minder spanning te Berlijn JOianing. aan JCaningin CChaftetfl &tin&e&&en wenken mee aan een uiiaaetiny Uitwisseling van grensgebieden JCowteCtje RIAAI7DAO 9 JUm VTJZ 43ste JAARGANG No. 12607 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kijken de roden de kat uit de boom President Auriol heeft gisteren een beroep gedaan op alle Fransen in het bijzonder de veteranen van door communisten geleide verzetsgroepen uit de oorlog om zich niet in te laten met „het huidige gewelddadige optre den der communisten in het gehele land". Sprekend ter gelegenheid van het verlenen van het oorlogskruis aan het Zuid-Franse dorp Carmaux voor het aandeel van de inwoners in de verzetsbeweging, zeide de president, dat „het recht om oproer te maken vervallen is door het stemrecht". De oproep van de president kwam aan het einde van een onrustige week. ONDERZOEK TE TOULON. Intussen is de politie Zaterdag te Toulon een onderzoek begonnen naar een „samenzwering van onbekenden tegen de buitenlandse veiligheid van de staat". De politie weigerde berich ten te bevestigen, dat bij huiszoekin- geh plannen zijn ontdekt van de ver dedigingswerken van de grote mari nebasis, het arsenaal en 'het electri- sche stadsnet. De huiszoekingen te Toulon werden gevolgd door overvallen te Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie in het bijzonder zoekt naar een geheime inlichtingendienst der communisten in de Franse havens. Zaterdagavond heeft de politie de waarnemende secretaris-generaal der communistische partij, Jacques Du- clos, aan een kruisverhoor onderwor pen. Duclos, die zich op beschuldi ging van het deelnemen aan een. „sa menzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat" in de Santé- gevangenis te Parijs bevindt, opende zelf het verhoor door tegen zijn on dervrager te zeggen: „Kijk u mij eens recht in de ogen en vertel, of u in een samenzwering tegen de staat gelooft." De ondervrager gaf geen antwoord, doch stelde zijn eigen vra gen. De communisten in den lande hou den zich merkwaardig kost. Men neemt aan, dat zij de kat uit de boom kijken of bezig zijn hun bezwarende papieren te verbranden, zo meldt Reuter. President Auriol betoogde, dat bin. nenlandse onrust een volk verzwakt en oorlogen mogelijk maakt doordat zij begerige landen in de verleiding brengt, van de verdeeldheid van de natie te profiteren. Alles wat haat In scharlaken uniformen geklede herauten hebben Zaterdag in de stra ten van Londen onder grote belang stelling voorlezing gedaan van 'n ko ninklijke proclamatie, waarbij de kroning van koningin Elizabeth II wordt vastgesteld op 2 Juni 1953. Het was een waarlijk koninklijk schouwspel. Trompetters bliezen fan fares, vaandeldragers namen de hou ding aan en in met galons versierde scharlaken uniformen uit de Tudor- tijd geklede hof dignitarissen lazen het K.B. voor van een perkament, dat bijna een meter lang was. Na elk van de vier voorlezingen riep een heraut van lagere rang „God save the Queen". De voorlezing vond plaats bij St. James' Palace, Charing Cross, Temple Bar en de Royal Echange. Over het gehele Verenigd Koninkrijk hadden dergelijke plech tigheden plaats. De proclamatie, die behalve de vastgestelde datum de namen bevat van allen, die een functie zullen ver vullen bij de kroning, telt 1500 woor den en eindigt met de vermaning aan deze functionarissen: „En zij mogen, en niemand van hen mag, afwezig zijn op straffe des doods". De plechtige afkondiging kon in de City van Londen eerste plaats vin-, den nadat volgens traditie de ko ninklijke herauten officeel toestem ming hadden gevraagd en verkregen. verwekt en gewelddadig is, vernielt Frankrijk, vernielt de republiek en vernielt de vrede. Hij sprak van valse woorden, valse voorspiegelingen, gebruikt door hen, die beweren, Frankrijk te dienen, maai in werkelijkheid Frankrijk wil len treffen, nu het zich herstelt. De commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, is giste ren als vetegenwoordiger van de Ne derlandse regering aanwezig geweest bij de begroeting van koning Boude- wijn tijdens diens bezoek aan Luik. Volgens een te Bombay ontvangen bericht uit Katmandoe (Nepal) heb ben de ledeni der Zwitserse expeditie naar de Mount Everest him pogin gen om de hoogste top ter wereld te bestijgen moeten opgeven tengevol ge van het slechte weer. Tot dusver zijn alle pogingen om de Mount Everest te overwinnen door slecht weer mislukt. De Zwitser se expeditie was de eerste niet-Brit- se groep, die een poging heeft ge waagd. Omstreden enclaves ontruimd De burgemeester van West-Berlijn, Reuter, heeft Zondag voor de radio* verklaard van mening te zijn, dat de Britse „blokkade" van het Oost-Ber- lijnse omroepgebouw in de Britse sector er toe bij heeft gedragen, de Russen „een weinig meer tot nadenken te stemmen". Naar zijn mening wen sen de Russen niet, dat de spanning in en rondom Berlijn zich tot een openlijke strijd ontwikkelt. TOESTAND RUSTIG. Intussen melden de West-Berlijnse politie en Westelijk geallieerde func tionarissen, dat de toestand in Ber lijn rustig is. Russische militairen en leden der Oost-Duitse volkspolitie hebben zich uit alle omstreden en claves nabij de West-Berlijnse grens teruggetrokken, zo berichtte de West- Berlijnse politie. De West-Berlijners uit deze vier enclaves konden zonder moeilijkheden naar West-Berlijn gaan Vorige week kregen zij speciale Oost- Duitse passen, waarin gezegd werd, dat zij „binnen de Oost-Duitse demo cratische republiek" wonen. Burge meester Reuter verklaarde vorige week in het West-Berlijnse parle ment, de mededeling te hebben ont vangen, dat de Britten de „blokkade" van het Oost-Berlijnse omroepge bouw zouden opheffen, indien een be. vredigende overeenkomst zóu wor den bereikt over de West-Berlijnse enclaves. Ook Zondag werden militaire pa trouilles der Westelijke mogendhe den niet op de autoweg tussen West- Berlijn en Helmstadt toegelaten Het overige verkeer ondervond echter geen moeilijkheden. Westelijk geallieerde fuctionarissen hebben laten doorschemeren, dat in deze week belangrijke besprekingen Rode agitatie tegen Adenauer De Westduitse communistische par tij heeft Zèterdag de arbeidersklasse opgeroepen tot actie tegen de rege- ring-Adenauer, omdat deze „handelt in strijd met de belangen van het volk". In de oproep wordt gezegd, dat de conventie van Bonn beoogt „West- Duitsland in slavernij te brengen en de kloof tussen Oost- en West-Duits- land blijvend te maken". Het is niet langer voldoende, aldus de oproep, om redevoeringen tegen Adenauer te houden .„De gevaren, welke de Duit se arbeidersklasse bedreigen, kuntnen alleen worden afgewend door de re- gering-Adenauer omver te werpen. De Duitse arbeiders en het Duitse volk zijn sterk genoeg om dit te kun nen doen", aldus de Westduitse com- munitische partij, die hieraan toe voegt, dat „de ratificatie van de con ventie van Bonn kan en moet wor den verhinderd". Met eeuwenoud ceremonieel is Zaterdag te Londen op vier punten van de stad de proclamatie voorgelezen van de kroning van Koningin Elizabeth II op 2 Juni 1953. Op het balcon van het oude paleis van St. James leest de wapenkoning van de Kouseband, Sir George Bellow, de proclamatie voor. zullen worden gehouden tussen Wes telijke en Sovjet-autoriteiten om de onlangs gerezen geschillen uit de weg te ruimen. DE VLUCHTELINGENSTROOM. Het aantal Oost-Duitsers, dat sinds het begin van de ontruiming van de strook langs de zone-grens naar het Westen is uitgeweken, loopt in de duizenden. Tot Zondag waren onge veer- 2000 personen in Hessen en Thueringen aangekomen, terwijl meer dan duizend vluchtelingen de grens vari Noord-Beieren zijn overgestoken. In het gebeid van Neder-Saksen is het aantal vluchtelingen honderd tot 200 per dag. Het noodkamp te Giessen (Hessen) is overvol. Nieuwe vluchtelingen worden nu ondergebracht in een emigrantenkamp bij Hanau. Terwijl aan de grens van Noord- Beieren dit weekeinde de stroom vluchtelingen langzaam minderde nam het aantal in 't gebied van Goettin- gen, evenals in Hessen, toe. Naar verluidt wordt sinds Zater dag de Oost-Duitse volkspolitie in het gebied ten Zuiden van de Harz bijgestaan door bereden Tsjechoslo- waakse grenspolitie. Langs de grens bij Hessen en Thueringen zijn dub bele wachtposten van Russische mili. tairen opgesteld. Britse luchtmaarschalk verongelukt De Britse vice-luchtmaarschalk Da vid Atcherley is na Zaterdag bij het Suezkamaal te zijn opgestegen boven de Middellandse Zee met zijn Meteor straaljager verongelukt. Ondanks na sporingen heeft men het wraak niet kunnen vinden. Men vermoedt, dat de zuurstof toevoer onklaar is ge raakt en de piloot zijr. bewustzijn heeft verloren. De 48-jarige Atcher ley stond met zijn broer Richard be kend als „de vliegende tweeling". Zij behaalden roem met nachtvluchten in de laatste oorlog. VLIEGTUIG ALS ONDERPAND. Van het vliegveld Oakland is Za terdag een DC4-toestel (Skymaster), met een waarde van 750.000 dollar, gestolen. Twee uur later landde het op het vliegveld Brownsville van Texas, waar de bemanning van twee koppen in hechtenis genomen werd. Zij hadden het vliegtuig gestolen, zei den zij, omdat de maatschappij, waartoe de DC4 behoorde, tot nu toe had geweigerd, hun een vordering van 150.000 dollar uit te betalen.... „In de 20 jaar, dat ik in de lucht vaart zit, heb ik nog nooit van een dergelijke diefstal gehoord", vertelde de verbaasde president van de beroof de maatschappij, de „U.S. Overseas Airlines", Edward Norman, aan de politie, toen het raadsel van het ver dwenen vliegtuig nog niet was opge lost. Nieuwe Britse straaljager De Britse luchtmacht zal binnen kort beschikken over de eerste Delta straaljagers (een toestel dat de vorm heeft van een Delta en naar die De officiële naam van de nieuwe Griekse letter heet. machine is Gloster GA 5 en zij zal de twee-persoons Meteor straaljager vervangen. Aan de productie zal de hoogste prioriteit worden gegeven. 1 Hoewel bijzonderheden over de Delta geheirr worden gehouden, is bekend, dat zij een snelheid kan be reiken van 1150 km. per uur, ofwel sneller dan het geluid. De Meteor zou 950 km. kunnen ha len. De Delta wordt bemand door 'n piloot en een waarnemer en heeft ruimte voor een uitgebreide radar- apparatuur. De leerlingen van de danscursus 1951—1952 Soestdijk, waartoe ook de Prinsessen Irene en Margriet behoren, hebben Zaterdag een uitvoering gegeven in het Plankenierstheater te Huizen als besluit van het seizoen. De uitvoering, waaraan ook Prinses Marijke enkele ogenblikken haar medewerking verleende, werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prinses Beatrix. De opbrengst was bestemd voor de Federatie Beroepsverenigingen van Kunstenaars. Onder leiding van mevrouw Hans Snoek brachten de jonge danseressen rhythmische dans figuren en eenvoudige proeven van uitbeeldingskunst ten tonele. Op de linkse foto zien we een gedeelte uit de opvoering van „Circus", waarin Prinses Irene (geheel links) de rol vervult van zigeunerin. Op de foto rechts een tafereeltje uit „Dat komt ervan", waarin we prinses Marijke geheel links zien en prinses Margriet tweede van links. Eisenhower wil wel naar Stalin Maar het haalt niets uit Generaal Eisenhower heeft op een persconferentie te New York ver klaard, dat hij bereid is, in het belang van de vrede, maarschalk Stalin te ontmoeten. Maar hij geloofde niet, dat op het ogenblik de Russisch-Ame- rikaanse geschillen door onderhande lingen uit de weg gefuimd kunnen worden. „Als ik echter overtuigd was, dat zo'n ontmoeting wenselijk was. zou ik overal heen willen gaan en alles doen om de vrede te bevorderen", al dus Eisenhower. Een koningin verdween Koningin Zain van Jordanië is Vrijdagnacht spoorloos verdwenen. Deze ontdekking deed koning Talal, toen hij Zaetrdagmorgen in Lausan ne arriveerde, nadat hij kort te vo ren per trein uit Parijs in Genève was aangekomen. Terstond liet hij allerwege in Lau sanne nasporingen verrichten, maar nergens kon men hem inlichten over de verblijfplaats van zijn echtgenote. Na deze vruchteloze pogingen reisde de naar verluidt: geesteszieke koning terug naar Genève, waar hij aan alle grensposten liet vragen of ko ningin Zain daar was gepasseerd. Dit bleek echter niet het geval. 'sKonings oudste zoon, kroonprins Hoessein (17), was in het gezelschap van zijn moeder, toen deze in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het hotel, waar zij reeds enige tijd ver bleef, verliet. Hoessein was met spe ciaal verlof uit de Engelse kostschool Harrow overgekomen naar Parijs, voor een kort verblijf bij zijn Vader, waarna hij was vooruit gereisd naar Lausanne, in afwachting van de komst van koning Talal. De koning had zelf zijn 4-jarig zoontje bij zich, terwijl hij bovendien vergezeld was van de ambassadeur van Jordanië in Parijs, Abdoel Majeed Heidar. Te ver gaande conclusies Volgens berichten in de West-Duitse pers, welke nog niet konden worden bevestigd, zijn Nederlandse en West-Duitse autoriteiten inofficiële onder handelingen begonnen over een uitwisseling van grensgebieden. Naar de ..Frankfurter Rundschau" meldt, zou Nederland'het recht krijgen land aan te winnen in de Dollait, terwijl West-Duitsland de grensgebieden zou terug krijgen, die op grond van een verordening van het Britse militaire bestuur d.d. 29 April 1949 bij Nederland zijn gevoegd. Deze grensgebieden omvatten in de eerste plaats het 135 kilometer grote „zelfkant"-igebied vroeger behorend tot het district Aken waaronder zich een kolenvooorraad van meer dan 100 millioen ton be vindt en verder kleinere landbouw gebieden langs de grens tussen Ne derland en Duitsland. Van officiële Nederlandse zijde wordt evenwel ontkend, dat er tussen Nederland en Duitsland onderhande lingen gaande zijn. Er zou geen sprake van zijn, dat Nederland enigerlei aanbod zou heb ben gedaan om de gecorrigeerde ge bieden terug te geven; evenmin heeft men van Duitse zijde het aanbod ont vangen om Nederland de vrije hand in de Dollart te laten. Uiteraard vindt op diplomatiek ni veau een regelmatige gedachtenwis- seling plaats over de nog tussen Ne derland en de bondsrepubliek han gende problemen. Dat daarbij ook de Staal alleen voor defensie De Amerikaanse nationale produc- tieraad heeft Zondag een order uit gevaardigd teneinde te verzekeren, dat het staal, dat iru de niet door de staking getroffen bedrijven wordt ge produceerd, ten goede komt aan de defensieproductie. In deze order wordt gezegd, dat speciale voorrang zal worden gege ven aan bestellingen voor defensie doeleinden. De Amerikaanse staalproductie is door de staking tot ongeveer 12^ procent teruggelopen, aldus de natio nale productieraad. Overeenkomstig de bevelen van de commandant van het krijgsgevangenen kamp op het eiland Koje worden door troepen van de Verenigde Naties de verschillende borden met opgeschriften en andere de rust verstorende ob jecten afgebroken en opgehaald. Britse soldaten slopen een obstakel weg, dat juist voor de ingang was aangebracht. grensproblemen aan de orde komen spreekt vanzelf, vooral wanneer men bedenkt, dat er met betrekking tot' de Nederlands-Duitse grens nog ette lijke onopgeloste vraagstukken be staan. Dit biedt echter geen grond voor de vérstrekkende conclusies, waarvan in het Reuterbericht spra ke is. Zij bleven liever „verdwaald" Twee Tsjechische piloten waren gisteren boven Oostenrijks gebied verdwaald, landden op een Ameri kaans vliegveld bij Wenen en vroe gen onmiddellijk om te mogen blij ven, toen zij hadden ontdekt, waar zij terecht waren gekomen. De twee mannen zijn lid van een vliegclub te Bratislava en 's morgens stegen zij daar op, de een in een sportvliegtuig, de ander jn een zweef vliegtuig, dat door het eerste toe stel werd getrokken.. Zij hadden niet het voornemen om hun land te ontvluchten, maar ver dwaalden, nadat zij in zware wolken formaties waren terecht gekomen. Toen de benzinetank begon leeg te raken, wisten zij op het Weense vliegveld Tulln te landen. Zij kregen te horen, dat zij zich in de Amerikaanse sector bevonden en vroegen toen prompt om politiek asyl. Na enige beraadslagingen moch ten zij blijven. Zij kregen toch honger Dr. Alain Bombard, een 27-jarige Franse kanaalzwemmer,, en Jack Pal mer, een 38-jarige Panamees van Schotse afkomst, die in een rubber boot van Monaco naar Cuba wilden varen, ten bewijze dat de mens van de zee genoeg voedsel kan verkrijgen om in leven te blijven, hebben na veer tien dagen een schip aangeroepen en om voedsel verzocht. Zij weigerden echter aan boord van dit Franse s.s. „Sidi Ferruch" naar Marseille terug te keren. Zij zetten, na het ontvangen van ter, vlees in blik en gecondenseerde melk, hun tocht voort. Do „Sidi Fer ruch" ontdekte de rubberboot bij Mi norca. De mannen wilden bewijzen, dat een mens voldoende vocht kon verga ren ales vertegenwoordiger van de Ne regenwater en uit vissen. Dr. Bom bard heeft de tocht als wetenschap pelijke proefneming ontworpen in het eceanalogisch museum te Monaco. De bemanning van de „Sidi Ferruch" zegt, dat dr. Bombard er goed uit zag. Met de Panamees was het min der gesteld. Toen Bombard indertijd een uit eenzetting van zijn plannen gaf, had hii er echter reeds op gewezen, dat de IVIiddelandse Zee niet voldoende vis bevatte. De eigenlijke tocht zou daar om in Gibraltar beginnen. De daad is een bétere prediker dan het woord.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1