Moord levert een goed bestaan op IS VEEL GEZELLIGER/ MISDAAD IS NIET LONEND, MAAR.... steno typen mmat Vacantie 1952 Transex R.K. MEISJE flinke zelfstandige Verkoopster Banketbakkerij BEKENDMAKING Boekhouder OPROEPING ZATERDAG 7 JUNI 1952 PE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 „^•RIME DOES NOT PAY." „Misdaad is niet lonend." De politiemannen, wier levenstaak het is de mis daad te bestrijden, hebben deze leuze de wereld in ge zonden. „Begin er niet aan," zo willen ze zeggen. „Steel maar niet, roof niet, moord niet. Ons vernuft is zo spits, onze methoden zijn zo geperfectionneerd, onze technische ap paraten onze microscopen, onze fotocamera's, onze spectroscopen en roentgentoestellen zijn zo hyper modern, dat, wij u, onontkoombaar, vroeger of later maar meestal vrij vroeg, in ons vangnet krijgen En dan bent u er bij en was al uw misdadige moeite tevergeefs". Het is een uiterst nuchtere redenering, zij zal op een aantal lieden ongetwijfeld indruk maken, zo menen wij, al is het dan onmogelijk een statistiek onder de ogen te krijgen van misdaden, die toch maar liever niet ge pleegd werden. Maar zeker is, dat er een aantal personen op de we reld is, dat zich van de leus, dat misdaad niet lonend zou zijn, niets aantrekt. Omdat die voor hen niet geldt. Want „misdaad is niet lonend" dat wil helemaal niet zeggen, dat er geen mensen zouden zijn die wèl van misdaad leven, die er een soms vrij royaal bestaan aan danken, er hun eigenlijke levenstaak voor in de steek laten en er zelfs nog beroemd door worden. WIE ER DAN VAN MISDAAD LEVEN? IJet wil dat niet zeggen, want zulke mensen bestaan 1 er. Wel degelijk. En het mooiste is, dat de politie mannen van alle landen ze zelfs ongemoeid plegen te la ten. Of zich misschien hoogsten in een vrij uurtje met hen bezig houden. De enige officiële personen, die hun loopbaan met belangstelling volgen, die ambtelijke in teresse hebben voor het werk dezer lieden en voor de geldelijke opbrengst daarvan zijn de belastingambte naren. Wie er dan van misdaad leven, onverhult en door een ieder geweten? Dat zijn de druk gelezen en hevig be wonderde scheppers van speurdersverhalen, de schrij vers van detective-stories, politieromans of hoe men hun gretig verslonden geesteskinderen pleegt te noe men. Mensen als Conan Doyle, Edgar Wallace of Agatha Christie, om er bijvoorbeeld eens drie te noemen. Hun leven is merkwaardig, wonderlijk soms zelfs, en somtijds is hun welslagen en succes op dit terrein tege lijk in hun oog de mislukking van hun idealen. De grote profeet van dit gilde is Sir Arthur Conan Doyle, de schepper van de beroemde speurdersfiguur Sherlock Holmes. Sherlock Holmes, de excentrieke klui zenaarachtige scheikundige met zijn bijna helderziende, logische scherpzinnigheid, was een fantasiefiguur, doch zo indringend wist Conan Doyle de gestalte van de speurder uit Bakerstreet voor de verbeelding van zijn lezers op te roepen, dat hij voor hen vrijwel een figuur van vlees en bloed werd, voorzover er tenminste vlees aan zijn magere, lange gestalte aanwezig was en er bloed aan zijn koude vissennatuur te pas kwam. En zo kon het geschieden dat deze zomer duizenden de grootste voldoening hebben beleefd aan het kleine Sherlock Hol mesmuseum, dat men in Londen in Bakerstreet had in gericht en waar men met pijnlijke nauwgezetheid de kamer van de grote detective had „gereconstrueerd", zo, dat zelfs Conan Doyle er verrast van zou hebben opge keken. Sherlock Holmes is een legendarische, een haast my thologische gestalte geworden, bewonderd en geliefd door vele tienduizenden in de hele beschaafde wereld. Het tragische van de grote Sherlock Holmes echter Was, dat hij door zijn eigen vader gehaat werd. ten dode MÉÉR DAN EEN HALF MILLIOEN GEZINNEN GENIET ELKE WEEK VAN „MARGRIET"!... GEEN WONDER: toe, en dat deze zelfs getracht heeft hem te vermoorden. Want Conan Doyle haatte Holmes en heeft keer op keer geprobeerd de speurder te doden. Hij vond dat hij zijn levensideaal in de weg stond, dat Holmes zijn leven tot een mislukking maakte Arthur Conan Doyle, die in 1930 stierf als éen fana tiek spiritist, was in 1859 geboren als zoon van een ka tholiek Iers gezin in Schotland. N.i dokter te zijn geworden, ging hij trachten in Southsea bij Portsmouth, een practijk op te bouwen. Hij was jong en bovendien arm en daarom liet hij zijn tien jarig broertje overkomen en samen probeerden zij de dokiershuishouding op gang te houden. Hij stak het broertje in livrei en liet hem op de bel letten. Verstolen poetste Doyle 's nachts zijn koperen naambordje, omdat het te hoog zat voor zijn broertje. Maar de patiënten zijn zeldzaam in het begin en toen er eens, kort nadat er zich een patiënte bij dr. Doyle had gemeld, een tweede da me aan de bel had getrokken, verloor het ventje, nadat hij de deur had opengedaan, van opwinding zijn zelf beheersing en stormde verrukt de trap op, al roepend: „Arthur! Hoera! Daar is alweer zo'n kind!" Als tijdvedrijf ging hij wat korte verhalen schrijven, die hij slechts met moeite kon slijten en zijn eerste ro man over Sherlock Holmes bracht eerst na veel moeite maar 300 gulden op. Maar dan begint zijn ster snel te stijgen. Doch Doyle waardeerde het niet, hij wilde naam maken als auteur van historische romans en hij begon Holmes te haten, die hij naar het beeld van zekere dr. Bell had getekend. De uitgevers evenwel bleven zeuren om Sherlock Holmes-verhalen. Toen hij ze het wilde afleren en 3600 gulden vroeg voor zes korte verhaaltjes kreeg hij ze grif. Toen was het, dat hij, ten einde raad, in 1893 hem ver moordde, door hem in de waterval van Reichenbach te doen storten. Maar Conan Doyle had buiten zijn internationale pu bliek gerekend. De dood van Sherlock Holmes werd een Europees „schandaal". Doyle kreeg smeekbrieven dreig brieven, ernstige bankiers in de Londense City. namen rouw aan en liepen met een rouwband om de arm en zwarte crêpe rond hun hoge hoeden. En toen de Ameri kanen hem tenslotte zes gulden boden voor de eerste rechten van elk woord dat hij schreef, zwichte hij schou derophalend voor de aandrang en ging maar weer aan het speurdersverhalen schrijven. Hij liet Sherlock Hol mes weer opduiken en beweren, dat hij nooit in het wa ter gevallen was, maar alleen zijn vriend dr Watson om de tuin had geleid. Nog vijf en dertig jaar heeft Sherlock zo voortgeleefd. FANTASTISCHE LEVENSLOOP. |7EN andere, fantastische levensloop is die van Edgar Wallace, de man, wiens ruim honderd vijftig de tectiveromans door millioenen lezers werden gelezen. Hij werd in armoede geboren, verdiende fabelachtige bedragen, maar stierf met een schuld van 140 000 pond. Edgar Wallace maakte de indruk een wondermens te zijn, of misschien geen mens maar een uiterst ingenieu ze machine, gebouwd voor de massaproductie van ver halen. Hij was ontzaglijk productief. Daar werden fan tastische anecdoten over verteld. Eens werd er voor hem opgebeld zo luidt zulk een verhaal. „Wilt u even wach ten?" vroeg de bediende. Mijnheer Wallace is juist aan een roman begonnen. Zodra die klaar is, binnen enkele minuten, zal ik u met hem verbinden." Men moet dit natuurlijk met een korreltje zout nemen, maar Wallace had inderdaad een enorm arbeidstempo. Edgar Wallace was in Londen geboren als de zoon van een toneelspeelster, die hem in een straatarm arbeiders gezin uitbesteedde. Zijn enorme schrijfwoede vloeide voort uit het dwangdenkbeeld, daarmee zich zelf te kunnen overtuigen, dat hij in staat was zich boven deze armoe uit te werken. Hij was levenslang de slaaf van deze gedachte. Wallace had een harde jeugd in een der armste wij ken van Londen. Van zijn tiende jaar af heeft hij ge werkt in allerlei kleine baantjes. Edgar was kranten jongen, fabrieksjongen, loopjongen. Maar hij had een vaag gevoel, dat hij voor iets beters was bestemd en las alles, wat hem in de handen kwam. In December 1890 liep hij weg naar zee en liet zich als scheepskok aan monsteren op een vissersscheepje. Maar de verbitterde zeelui goten de potten met oneetbare viezigheid over zijn zeezieke hoofd leeg, en toen hij weer de vaste wal bereikte, was hij blij dat ze hem niet overboord gegooid hadden. Op zijn 18e jaar werd hij soldaat en begon zijn kameraden met lange, fantastische verhalen te verma ken. In 1896 overgeplaatst naar Zuid-Afrika, komt hij daar in aanraking met een domineesfamilie, die hem de weg naar beschaving en ontwikkeling wees. Zijn grote kans kwam toen de Boerenoorlog uitbrak. Reuter benoemde hem tot tweede correspondent en kort daarop werd hij vast oorlogscorrespondent van de Daily Mail. Hier slaagde hij er in Lord Kitchener blauw te la ten aanlopen van woede, omdat hij in die krant, 24 uur vóór de andere bladen, kon berichten dat de vredeson derhandelingen gunstig resultaat hadden gehad. Die on derhandelingen geschieden ineen hermetisch afgeslo ten kamp. Wallace bleef niet, zoals de andere journalis ten, voor het gesloten kamphek rondhangen, maar reis de druk heen en weer en zond nu en dan dorre, droge telegrammen over financiële transacties naar een Lon- dens bankiershuis. Hij had een oude kameraad ontdekt, die ergens in het kamp op schildwacht stond en die hem telkens als de trein langs het kamp reed, signalen gaf. Met de Daily Mail had hij tevoren een geheime code af gesproken. Omdat hij het met de waarheid niet zo erg nauw nam zijn weelderige fantasie speelde hem parten werd hij later ontslagen. Zijn eerste boek werd een succes, maar bracht hem aan de rand van de financiële ondergang. Want hij had het er in gebracht met enorme reclamecampagnes met geweldige aanplakbiljetten, advertenties van een hele pagina en een prijsvraag voor lezers met prijzen van duizend pond. Hij kwam dik in de schuld te zitten, moest zelfs zijn kleren verkopen. De geweigerde manu scripten hoopten zich op. Toen kwam plots de ommekeer. Zijn verhalen over Sanders of the River hielpen hem er bovenop. Sindsdien begon hij, zichzelf onbarmhartig afjakke rend, in sneltreinvaart detectiveromans te produceren; en toneelstukken. Hij schreef niets, maar dicteerde vrijwel alles in de dictafoon. Meestal wist hij in het begin alleen, hoe het mysterie zou worden opgelost, de rest kwam bij toeval, al dicterend. Gewoonlijk begon hij zijn arbeid al om vijf uur 's ochtends, gekleed in een kamerjas, zich opsluitend in een vertrek dat altijd gloeiend heet moest zijn en waar een glazen scherm hem tegen de tocht beschermde Zijn bediende moest hem elk half uur een kop slappe zoete thee brengen en terwijl hij werkte, rookte hij een onnoemelijk aantal sigaretten uit een lange pijp. Wallace r»»di*nde enorme sommen, maar zijn extra- vaganta levenswijze, waarmee hij zich zelf bewijzen wil de, geslaagd te zijn in het leven, verslond kapitalen. De renbaan kostte hem schatten, in en buiten Londen be zat hij verschillende huizen, hij maakte kostbare vacan- tiereizen, met een gevolg van soms dertig genodigden en gaf dikwijls luisterrijke feesten, waarvoor hij een heel restaurant afhuurde. Sparen en beleggen waren twee woorden, die in zijn woordenboek niet voorkwa men. Tenslotte moest hij, gedwongen door geldnood, een aanbod accepteren van Hollywood, waar hij lang afwij zend tegenover had gestaan. Hij vertrok, werkend, op het schip, in de trein. In Californië werd hij ziek en stierf er in 1932, pas 56 jaar oud. Uit de latere opbrengst van zijn werken konden zijn schulden volledig worden voldaan. EEN CHARMANTE GROOTMOEDER. TEN charmante, zilverharige grootmoeder, die dertig jaren van misdaad, van manslag door pistoolschot, dolk en vergif achter de rug heeft, dat is Agatha Chris tie, schrijfster van over de ganse wereld gelezen detec tive-romans. Mevrouw Mallowan, zo heet ze voor de burgerlijke stand, want zij is gehuwd met prof. Max Mallowan, hoogleraar in de West-Aziatische archaeologie aan de Londense universiteit. Christie is de naam van haar eer ste echtgenoot. Vele van de 52 romans, welke zij gepu bliceerd heeft, heeft zij geschreven in een tent ergens in de Syrische woestijn, waar zij haar man gezelschap houot, die daar bezig is de antieke stad Nimreh op te graven. En in ruil voor dat gezelschap, leest de profes sor, die tevoren niet één boek van haar had ingekeken, nu trouw al haar bloederige detectiveverhalen. Agatha Miller werd als dochter van een Amerikaan te Torquay aan de Zuidkust van Engeland geboren. Zij wilde concert-pianiste worden, maar zij was te nerveus. Dan maar opera-zangeres. Maar een nieuw obstakel: ze kor niet zingen! Zo kwam ze tot haar letterkundige car rière en ze begon met wat sombere, zwaarwichtige ro mans. Doch niemand wilde ze kopen. Agatha gaf het niet op, maar ze kreeg haar succes niet cadeau. Toen ze op twintigjarige leeftijd dan maar haar eerste detective verhaal schreef, ze was in haar jeugd letterlijk opge voed met Sherlock Holmes-verhalen was er ai even min belangstelling voor. Pas haar zevende boek opende voor haar de deur naar het succes, het publiek begon eindelijk belang te stellen in de avonturen van de Bel gische detective Hercule Poiret. In 1926 veroorzaakte Agatha Christie zelf grote sen satie door haar verdwijning. Op een koude December dag van dat jaar werd haar auto ergens verlaten aan getroffen en Agatha Christie was zoek. Gedurende twee weken was en bleef de schrijfster spoorloos, ondanks het feit, dat politie, verslaggevers, vrijwilligers en bloed honden onafgebroken naar haar op zoek waren. Toen werd ze plotseling ontdekt in een klein pension, onder de naam „Neele". De hele wereld had in ademloze spanning het sensa tionele gebeuren* gevolgd. Was het een reclamestunt? De geneesheren die haar onderzochten verklaarden, dat zij aan een geestelijke storing, aan tijdelijk geheugen verlies had geleden. Maar Agatha Christie beweerde te hebben willen bewijzen dat Hercule Poirot gelijk had mex zijn stelling, dat het heel goed mogelijk is volko men te verdwijnen. Ja. ja, men moet er iets voor over hebben om van moord te kunnen leven. Utrechts Kath. Dagbld. 9 JUNI NIEUWE CLUBS iffflvOOR BETER ONDERWIJS 9 SCHOLEN - 38! J A AR E RVARINQ voor comfortabel ver- Beperkt personenvervoer Kaasmarkt, Tel. 26782 GEVRAAGD EEN NETTE 2e Kappersbediende bij kapsalon Groenendijk, Reijerskoop 29, Boskoop, tel. 506. 5949 Notaris J. FUHRI SNETH- LAGE te Leiden, is voor nemens oo Vrijdagen 13 en 20 Juni 1952, 's avonds 7 uur in het Notarishuis te Leiden publiek te verko pen: Het Huis en erf P. J. Blok- straat 26 te Leiden, groot 1.41 Are, verhuurd voor j 43.15 per maand. Lasten 72,42 per jaar. Betaling der kooppennin gen 21 Juli 1952. Bezichtiging als gebruike lijk. 5925 Nadere inl. ten kant. van voorn. Notaris, Turfmarkt 4, tel. 21917. Slagersknecht of halfwas gevraagd (veel winkelwerk) C. G. J. v. d. Berg, Essesteijnstraat 180, Voorburg-Leidschendam. Tel. K 1700—779347. GEVRAAGD: voor hulp in de huishou ding, met huiselijk verkeer voor dag en nacht. Adres Fr. de Groot, Laan van N. O. Einde 296, Tel. 722233, .Voorburg. 5957 In flinke Provincieplaats in Zuid-Holland wordt gevraagd een VOOR DAMESCONFECTIE Alleen zij, die ervaring in deze branche hebben en over goede verkoopkracht beschikken gelieven te solliciteren onder no. 5970 aan het bureau van dit blad. aangeboden, prima buurt- stand. Omzet pl.m. 15.000 per jaar, geen woningruil. Koopsom 8500.Spoed. Moderne bakkerij, zeer goede inventaris. Br. on der no. 5961 bureau van dit blad. Het Hoofd van het Ge meentebestuur van WAR MOND maakt bekend, dat een ontwerp tot herzie ning van het uitbreidings plan. regelende de bestem ming in onderdelen voor gronden, gelegen nabij de bebouwde kom dier ge meente, in uitvoerige kaar ten uitgewerkt, met het daarvan deel uitmakende ontwerp van bebouwings-' voorschriften, vanaf 9 Juni 1952 gedurende vier we ken voor eenieder ter ge meente-secretarie ter in zage ligt. Belanghebbenden kunnen gedurende genoemd tijd: vak tegen het ontwerp bij de gemeenteraad bezwaren indienen. 5919 Warmond, 5 Juni 1952. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voorn., L. VON FISENNE. G L in LOOD IN ELKE UITVOEDING GLA^BEWERKINQ ri Wepen r-VltüJ-7 QLA<i VEWILVERD GebrSulloart AUTO LEIDEN VQEHARD qus N APM^TRAAT 3 TEDUm! Adverteert in dit blad. gediplomeerd, met practi- sche ervaring, biedt zich aan voor het inrichten en bijhouden van uw boek houding. Br. onder no. 5954 bureau van dit blad. Allen, die iets te vorderen hebben van-, of verschul digd zijn aan-, borgtochten ten laste van-, en titels of bescheiden onder zich heb ben, behorende tot de na latenschap van de Heer Petrus Johannes Vink, gewoond hebbende te Nieuwveen (Zevenhoven- seweg), overleden 31 Mei 1952, worden verzocht daarvan voor 29 Juni 1952 opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van ondergetekende, Ouds- hoornseweg 110 te Alohen aan den Rijn. 5969 H. G. BOKS, Notaris. tZelefaontjeö PERSONEEL 2 Meisjes. Gevraagd nette meisjes bij Stoom- en Che mische Wasserij „De Zon", fa. H. J. Dieben, Zoeter - woudse Singel 23, Leiden. 2 Voor zo spoedig moge lijk gevraagd een net eer lijk R. K. Meisje; wegens teleurstelling, gewend zelf standig de huish. te doen in zakengezin met kinde ren. Huiselijk verkeer en goed loon. Br. onder no. 3789 bureau van dit blad. 2 Gevraagd een net R.K. meisje, zelfst. kunnende werken. Familie Wagenaar Noordeinde 213, Roelof- arendsveen. 5962 2 Dienstbode gevraagd v. d. of d. en n., in gezin met kinderen. Aanmelden: Zee manlaan 24. 2 Strijksters. Gevraagd strijksters bij stoom- en Chemische Wasserij „De Zon", fa. H. J. Dieben, Zoe- terwoudse Singel 23, Lei den. 3826 2 Gevraagd: 3de of 2de Bediende, tevens een Leerling voor opleiding in het vak en bestelwerk. Banketbakkerij A. P. Kraaij, de Kempenaerstraat 29 Oegstgeest, Tel. 26858. 2 Gevraagd een nette sla gersleerling. Ed. Nozeman, van 't Hofstraat 9, tel. 26738 2 Gevraagd te Sassen- heim net flink Dagmeisje, zelfstandig kunn. werken, en v. g. g. v. Werktijd van 's morgens 9 tot 3 a 4 uur. Zondags vrij. Br. onder no. 5947 bur. v. d. blad. 2* Meisje met veel vrije tijd zoekt baantje voer halve dagen of typewerk thuis, Stadhouderslaan 30, Leiden. 3'835 2 Gevraagd een hulp- monteur en een aanko mend monteur bij Bernard Schulte, Centrale Verwar ming, Voorhout. 5973 2Voor direct gevraagd een net meisje voor de dag Meerdere hulp aanwezig. A. J. Knijnenburg, Rhijn- geesterstraatweg 31, Oegst geest, tel. 20058. 5975 (2 Biedt Zich aan flinke dienstbode, liefst voor dag of dag en nacht. Br. onder letter M. aan R .Paauw, Kantoorboekhandel, Roe lof arends veen. 3831 2 Gevraagd een aardap pelrooier, en aangeboden bloemkoolplanten, Lecerf, N. Segaar. Leidseweg 497, Voorschoten, Tel. Leiden 25685. 3829 AANGEBODEN 2* Aangeboden: Sierteelt vergunningen c.v. N. Bak ker Hzn. Roelofarendsveen Tel. 487—K 1713. 2 Geluidsinstallatie: ver sterker, microfoon en luid spreker 70.pracht kap perstoilettafel, slaapka merameublementen, uit- schuiftafels, houten kroon, zes stoelen, tafel, dressoir nieuw 250.Koopt in boedels, zolderopruimin gen, Pluym, Hogewoerd, Tel 21266. 5898 2 H.H. Vissers. Te koop goed onderhouden eiken roeiboot. Kruisnet 2,5 x 2,5 compleet en een stroom- fuik. Na 5 uur Molenlaan 12, Voorschoten. 5971 2* Slaapkamertje aange boden. Br. onder no. 3822 bureau van dit blad. 2 Te koop: Schrijftafel met laden 22.50 keuken tafel 5. primusstel 5. L pers. Old finish ledikant met aupingspiraal 37.59, opklapbed 12.59, 2 pers. 3-delig bedstel 35, 1 pers. f 17.59, ledikanten f 9, hut koffer 9.vloerkleed 39,kindefiets 25. Hooigracht 55 (Geen win kelhuis). 3832 2 Gratis Pension tijdens de zomermaanden aange boden te Noordwijk aan Zee, voor meisje, dat be reid is met de kinderen naar strand en duinen te gaan. Br. onder no. 3815 bureau van dit blad. 2 Bruidsjapon te koop aangeboden, maat 3839, tevens avondschoentjes maat 49. van Wassenaar laan 26, Oegstgeest. 3836 2 Te koop aangeboden Witte trouwjapon, m. 42, en tasje, Steenbergen, Oos terstraat 57, stad. 3837 2* Aangeboden: 209 een- ruiters met betonnen bak ken. Te bevragen Zuidweg i7, Rijpwetering. 5964 TE HUUR 2 Caravan te huur, 4 pers, van alle gemakken voor zien. Fabrikaat Kip, ook als kampeerhuisje te ge bruiken. Garage v. d. Zon, Hereweg 448B, Lisse, Tele foon Sassenheim 7486. 2 Bromfietsen verb uur c.v., 59 stuks. Solex, Avros, Tandem. (Voor Zondag, Zaterdagavond halen van 9—11 uur). Zondags ge sloten. Gratis verzekerd T. v d. Sluis, Zeemanlaan 39 Tel. 26281 (Halte Pro- fessorenwijk). TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1.50. uitsluitend tegen contante aetaling. DIVERSEN 2 Net R. K. Meisje zoekt leuke vriendin in bezit van fiets omg. Voorschoten, leeftijd 1819 jaar. Br. onder no. 3806 bureau van dit blad. 2* Dames, profiteert van deze unieke gelegenhi Uw oude hoed vervormen wij voor slechts 2 50. Nieuwste modellen. Voor vakwerk: Van Velsen Hoe- dehkliniek Donkersteeg 3. 2" Muziekschool Zwaag. Les op alle instrumenten, welke eventueel in huur verstrekt worden. Gitaren 5per maand uw eigen dom. Accordeons 10. per maand uw eigendom. Prospectus gratis. Kore- vaarstraat 5, tel. 24358. 2 Herenhoeden stomen modelleren, nieuw lint. nieuw leer. eventueel ver groten of verkleinen. Voor vakwerk Van Velsen, hoe- denkliniek. Donkersteeg 3. 2 Hoe kom ik aan een rijbewijs voor een auto, motorrijwiel of motorcar- rier. Bij ons! Vlug en goed koop. Lesprijs slechts 5 per uur. Leidse. Autorij school, Maredijk 159, tele foon 21280. Leiden. 2 He Speciaalzaak voor Leiden op het gebied van uurwerken is de Uurwer ken-kliniek. Keuze uit meer dan 100 horloges in diverse prijsklassen. Alleen lste klas merken. Lage Rijndijk 8. 5930 2 Hengelsport. Als van ouds weer grote sortering in rieten- en bamboehen- gels, voor elke beurs, ook op werphengelgebied! Schepnetten, leefnetten. Nylonsnoer, enz. L. J. den Holder, Janvossensteeg 75-77, Tel. 26901. "een, de jonge ren hebben het lachen niet verleerd, vooral niet wan neer ze eenmaal weten dat de Volle Neef, Diefsteeg 19 lachpillen, voordrachten, lop- en schertsartikelen, goocheltrucs in grote sorte- 'rmg heeft. 31830 2 Zoekt U een vertrouwd adres voor prima meube len, ga dan naar L. Brede- veld, Oude Rijn 7 of bel even. Ons nummer is: 22439. Complete meubile ring. stofferingen en repa raties. 3833 2 Jonge hennen!! Door gunstige opfok nog be perkte aantallen leverbaar. Prijs 3.59 4.— per stuk. Hanen 1.Prima ge zonde kwaliteit gegaran deerd. Broederij Groene- veld, Opfokbedïijf. Rijks- erk. 15386 Valk Bouman- weg. Zondags gesloten. Te lefoon 25599. 3828 2 Kapotte autobekleding, -zittingen, ruiten, sloten, mechanieken, autokappen, dekkleden, nieuw en repa. ratie. Speciaal voor plastic en kunstleder beledings- boezen. Prima werk. Auto- 'oeklederij Th. van Kuyk, Morsstraat 46, Leiden. Te lefoon 39552. 3823 2 Uw bedstel versleten? Laat deze door een ver trouwd adres repareren. Woninginrichting: Henk Regeer, Haarl.straat 195, Tel. 26692. Overtrekken, bijvullen. Laat ons van Uw zwaar verenbed een 3-delig matrasstel maken. Wat hoorde er bij een veren pen? Veren pennen, hoge lessenaars en spat- mouwen... ziedaar de attributen van de kantoorklerk uit een vervlogen eeuw. De stalen pen versnelde het werk, de vulpen gaf meer gemak... maar het was de schrijfmachine, die een omwenteling in het kantoorwerk, in de journalistiek, in de copieermethode bracht. De schrijf machine, eerst een luxe voor enkelen volbracht, mede op de vleugelen van constante reclame, een ware zegetocht Massa-vraag en serieproductie brengen de prijs van de machine thans binnen het bereik van velen. Dagbladreclame over heel de we reld heeft sterk meegeholpen aan deze ontwikkeling. En nog steeds geldt, ook op dit gebied:

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8