DUINSTREEK Historische Vereniging kocht een 17e eeuws pand aan als Rijnstreek-museum Officiële heropening van Zeehospitium te Katwijk ZATERDAG 7 JUNI 1952 DE I.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Alphen aan den Rijn en Omstreken Kamers en zolders geschikt voor inrichting exposities De nog jonge Historische Vereni ging voor Alphen a. d. Rijn en Om streken, welke zich vanaf haar op richting steeds tot ideaal had gesteld het bezit van een eigen museum voor de Rijnstreek, ziet thans dit streven verwezenlijkt. De dag van 6 Juni '52 zal in haar historie van blijvende be tekenis zijn, doordat zij n.l. defini tief in het bezit is gekomen van Hui ze Rijn en Pruisoord aan de Rijnka de nr. 11 te Alphen aan den Rijn, eigendom van de erven Van den Bosch. Dit pand, gesierd doo een fraaie, uit het laatste van de 18e eeuw da terende gevel, stamt zelf waarschijn lijk uit het midden der 17e eeuw. Oorspronkelijk was in dit pand een graanhandel gevestigd, veryolgens een kaashandel, waartoe het feitelijk tot heden toe diende. Deze kaashandel werd de laatste halve eeuw gedreven door de heer H. C. M. v. d. Bosch, die in 1948 overleed, waarna mevr. de Wed. v. d. Bosch-Ringhoff de kaashandel voortzette tot haar overlijden enke le maanden geleden. Met de aankoop door de Historische Vereniging is mede een van haar laatste wensen in vervulling gegaan, dat het pand voortaan dienen zal voor dit cultu- reel doel. De drie grote graanzolders, later kaas-opslagruimte, maken het achtergedeelte bijzonder geschikt voor het inrichten van exposities, terwijl het woonhuis door de aan wezigheid van enkele fraaie kamers en antiek betegelde keuken de mo gelijkheid biedt tot het inrichten van stijlkamers. Het ligt in de bedoeling der vereniging haar, met de jaren toegenomen bezittingen op historisch gebied hier blijvend tentoon te stel len, terwijl voorts materialen voor expositie ook van elders zal kunnen worden aangetrokken. Ongetwijfeld verdient het waardering, dat ook de erven v. d. Bosch medegewerkt heb ben, iets van blijvende betekenis voor het nageslacht in onze gemeen te te bewaren. Door de jeugdige leeftijd van de Historische Vex-eniging beschikte ze nog niet over ruime kasmiddelen. Op grond hiervan was het voor het be stuur niet eenvoudig tot deze aan koop te besluiten. Naarstig is echter, hangende de onderhandeliiigen met de erven, uitgezien naar middelen. Uiteindelijk was echter de grote his torische waarde van dit gebouw voor de gehele Rijnstreek van doorslag gevende aard om tot verwerving over te gaan. Dit neemt echter niet weg dat de exploitatie van zulk een object, althans in de eerste jaren, nog tal van moeilijkheden zal ople- veraen. Het bestuur gaf zich echter EEN SPEELHOL TE ALPHEN? Vrijdagmorgen diende voor de kantonrechter te Alphen aan den Rijn de geruchtmakende zaak van het echtpaar F. P. v. B.M. P., dat zonder de vereiste vergunningen te bezitten in zijn woning gedurende de nachtelijke uren gelegenheid had geboden voor drank- en speelpar- tijen. Voorts werd er volop rookar tikelen verkocht. De man gaf toe er van op de hoog te te zijn geweest, doch van de fi nanciële voordelen, welke, volgens de kantonrechter grote bedragen moeten hebben belopen, wist hij niets. Dat ging zijn echtgenote aan. Beiden deden een omstandig verhaal over hobby's in het verzamelen van allerlei soorten flesjes drank en over hun goede bedoelingen om door deze gelegenheid aan de mannen te bie den, hen af te houden van erger din gen. Want dan zochten deze vertier in de grote steden met alle gevolgen van dien. Het geheel werd op touw gezet door een drietal pensiongasten, die weer andere collega's meebrachten. De kantonrechter en de ambte naar van het O.M. geloofden weinig van de goede, sociale bedoelingen van verdachten. Het tegendeel meenden zij te moeten concluderen, mede op grond van bij de politie gedeponeerde rekeningen en in be slag genomen bescheiden, waai-van het een en ander tijdens de zitting ter tafel kwam. Daar verdachten overigens weinig geloofwaardige verklaringen aflegden, beval de kan tonrechter het horen van een acht tal getuigen, waartoe de zaak op nieuw zal dienen op Vrijdag 4 Juli. rekenschap van dat ongetwijfeld m brede kringen het belang van deze daad zal worden geapprecieerd en men verwacht dan ook dat menigeen, zo niet alle streekgenoten, de ver eniging hierin zullen steunen. In de eerste plaats natuurlijk financieel door donaties om de exploitatie lich ter te maken. Vervolgens door zo ver men nog niet lid is, zich hiertoe aan te melden (bij de heren A. J. Dekker, Stevinstraat 18, tel. 2297, T. G. Varga, De Smethstraat 1, tel. 2594, K. Dekker, Bilderdijkstraat 13, tel. 2592, en J. W. v. Zwieten, Nieuw- straat 14). En tenslotte door afgifte van voorwerpen etc, van histoi-ische waarde aan het museum, dan wel door deze in bruikleen af te staan. In het water. Het ongeveer 10- jarig zoontje van de heer K., dat achter de zaak aan de Rijn aan het vissen was, viel Vrijdagmiddag om streeks 5 uur in 't water. Met moei te wist het ventje zich aan de wal vast te klampen. De brugwachter Dirkzwager, die door wachtenden voor de brug hierop opmerkzaam was gemaakt, snelde toe en wist de in grote angst verkerende knaap uit zijn benarde positie te redden. Meisje aangereden. Het 4 jarig meisje C. M. Goedhart, dat Vrijdag avond omstreeks 6.15 uur in de Prins-Hendrikstraat plotseling de verkeersweg overstak, werd gegre pen door een personenauto. De be stuurder hiervan kon, hoewel hij sterk afremde, niet voorkomen, dat het kind tegen de straat werd ge smakt. Dr. A. J. Zwartendijk consta teerde lichte hersenschudding en een diepe hoofdwond. Na verbonden te zijn, werd het slachtoffertje naar de ouderlijke woning vervoerd. Geboren: Gerardus Adrianus zn van G. A. den Hartog en C, C. van der Meer; Johannes Willem Frede- rik zn van S. van Kints en A. Brui- nink; Maart je Maria, dr van J. de Rooij en J. Hoogenes; Hendrikus Cornelis zn van H. C. v. d. Valk en C. Niesing; Jannetje, dr van A. F. v. d. Bijl en T. van Mourik. Getrouwd: A. v. Leeuwen en A. K. de Jong; J. P. Noordam en J. J. Kool; D. van der Haak en C. Plomp. Ondertrouwd: Marinus Spaan 27 jr en Anna Heinstman' 29 jr; Theo- dorus J. Heeman 30 jr en Anna C. Luijben 25 jr; Pieter van Toren 31 jr en Bernardine M. E. de Groot 24 jr; Frans J. Berman 25 jr en Wil- lempje Burgers 26 jr; Adrianus P. Schrama 29 jr en Anna Visser 30 jr. ALKEMADE Geboren: Jacoba M. d. van Th. P. v. d. Zwet en C. G. Vink; Petrus L. G. z. van G. W. v. d. Zwet en C. M. Koek; Rindert z. van H. Reijenga eir A. v. d. Spek; Jacob z. van J. Rietdijk en G. Schalk; Nicolaas J. M. z. van J. J. Verhaar en A. W. Th. v. d. Voort; Antonius C. M. z. van L. Joos en H. A. Akerboom; Rober- tus Th. F. z. van J. J. Hoogenboom en A. G. van der Meer. Ondertrouwd: A. C. de Jong en M. Th. v. d. Hoorn; H. A. Hoogen boom en P. C. v. d. Meer; G. A. Wol vers en M. C. G. Olijerhoek. Gehuwd: P. C. Loos en C. A. War merdam. BOSKOOP Geboren: Margaretha Emma, d. van J. van) Osnabrugge en M. van Muis; Margaretha Rosina, d. van J. D. H. Folkers en P. K. Nieuw- mans; Maria Johanna, d. van W. H. Vermeulen en J. Th. van Gerven; Jo hanna Pieternella, d van J. van der Hav en N. M. Valk. Ondertrouwd: W. van Berkel en T. P. Huisman; G. J. Bakker en J. W. Taat. Gehuwd: P. Benders 35 j. en J. Vi- veen 27 j.; W. van Berkel 25 j. en T. P. Huisman 24 j. Overleden: C. M. van der Laan 58 j.; D. Ramp 67 j. HAZERSWOUDE Oud-papier-actie. De sedert October 1951 ijverig werkende op haaldienst van oud-papier, waarvan de opbrengst bestemd was voor het troeplokaal op ..Boysdream" zal voorlopig haar werkzaamheden moe ten staken i.v.m. het ontbreken van een geschikt afzetgebied. Zodra de Foto Lux, Alpiien. zon weer aan de papierhemel ver schijnt, zullen de welpen als van ouds weer met bootjes en karren langs uw huis komen. Tot zolang dus nog geduld. Diploma-uitreiking EHBO. De EHBO afd. Hazerswoude-Rijndijk is ■weer 10 geslaagde leden rijker ge worden, waarmede thans de 27 is be reikt. Dit feit werd op feestelijke wijze gevierd in het Parochiehuis „St. Joris". Voorzitter Van der Horst opende de avond met een welkom aan drBlaauwendraad en echtgenote, de loco-burgemeester, C. A. v. Dam, de heer De Wit, commandant van het district Leiden en majoor Velthoven. „The Old Rhine Players" zorgden voor de juiste stemming onder de aanwezigen. Het officiële gedeelte van de avond bestond in het uitrei ken door loco-burgemeester v. Dam van de diploma's aan de geslaagden. De geslaagden zijn: de heer P. Voskuil en mevr. Voskuil, mevr. Klerk, Rie de Jong Pd., Jo Meijer, Anny van der Ploeg, C. Kramer, W. Wortman, A. v. Amsterdam en A. van der Berg. C. Kramer sprak als oudste lid van de EHBO een dankwoord tot dokter Blaauwendraad voor de lessen die zü van hem mochten ontvangen en bood als blijk van dank e^n boek aan. Mevr. Blaauwendraad werden bloe men aangeboden en de heer Van Velzen ontving tevens een boek voor zijn onmisbare hulp bij de EHBO. De avond werd verder verzorgd door de Lae Loa Hawaiians, de Gromonica's en de twee Vrojongs. DE KWAKEL Geboren: Johanna Cornelia dr van J. Reijenga en M. J. T. Bergkamp. Petrus Johannes Maria zn van P. den Haan en C. J. Wijfjes. Overleden: Hendrika Arnolda van Schaik 1 jaar. LANGERAAR Altior. Morgenmiddag om half 3 speelt Altior I op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen Nieuwkoop I. Daar de oorspronkelijk voorgenomen wedstrijd ten bate van de reis van de ouden van dagen geen doorgang kon vinden zal de op brengst van deze wedstrijd voor dit doel worden bestemd. LEIMUIDEN Hooipeilers in deze gemeente zijn de heren C. Visser en A. Ver- nooy. ROELOFARENDSVEEN Jubilea. Vrijdag 13 Juni zal er op de St. Willibrordusschool groot feest zijn. Mej. A. v. Miert zal dan 25 jaar voor de klas staan, waarvan 5 jaar aan genoemde school. Voor heen was zy reeds werkzaam in Bo degraven, Weesp en Sassenheim. Haar bemoeiingen in verband met de jaarlijkse toneeluitvoeringen van de school zijn overbekend. Tevens zal het hoofd der school, de heer W. H. W. van Liempt 12 Vi jaar hoofd zijn. Dat wordt dus een dubbel feest! ESTOBodegraven 0—3. Sym pathiek was het doel, waarvoor bei de plaatselijke clubs een wedstrijd tegen elkaar speelden nl. voor het Roode Kruis en voor het comité „Ouden van dagen" te Zwammer- dam. Het is vooral na de rust een aantrekkelijke wedstrijd geworden. Over het algemeen waren de ex-KN VBers, die thans in de le klasse van de Goudse afdeling spelen en der halve over meer routine beschikken, de meerderen van de Wit-Gelen. Toch mogen we zeggen, dat, gelet op de gemaakte doelpunten, de uit slag wel iets geflatteerd is. Het ver schil in ploegverband kwam in de eerste helft sterk tot uiting. En in de nieuwe Esto-achterhoede klopte het niet geheel en al. Uit slecht weg werken kregen de Rood-Zwarten een niet te missen kans (01). De doelman van Bodegraven kreeg en kele hoge ballen te verwerken, wat hem goed afging. Toen de linkshalf te zacht terugspeelde op zyn keeper, schoot de doorgebroken rechtsbin nen hard in, maar de Esto-doelman redde. Maar nu werd de bal opnieuw in 't verlaten doel geschoten (02). In de tweede helft was de Estoploeg meer aanvallend, maar de voorhoede wist de enkele geboden kansen niet goed te benutten. De achterhoeden aan beide zijden beheersten het spel- beeld. Bij een aanval der Rood-Zwar ten werd de bal ingeschoten, maar gehouden. Weer ingeschoten, was het schot onhoudbaar (03). Kort voor het eind kwam de bal bij de linksbuiten der gastheren, die voor een verlaten doel kwam, maar het reeds getelde doelpunt bleef uit, want de bal ging jammerlijk naast. De opbrengst was 70.voor de beide geldbehoevende organisaties. Personalia. Voor het vakdiplo ma Beroepsgoederenvervoer langs de weg slaagde te 's-Gravenhage de heer S. M. van Ruiten Gz. RITNSATERWOUDF Tot hooipeiler is benoemd de heer D. van Os. De andere hooipeiler is de heer H. L. Heemskerk. ZOETERWOUDE De zorg voor de schoolvrije jeugd staat in de laatste tijd in de parochie van St. Jans Onthoofding en de H. Kruisverheffing in zeer grote be langstelling. Door de buitengewone acties is er echter zeer veel geld no dig en het is zeker verheugend te kunnen mededelen, dat de offer vaardigheid der laatste tyd daarme de gelijken tred houdt. Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zondagavond wordt er in het paro chiehuis Schenkelweg een fancy- fair gehouden welke een* groot suc ces belooft te worden. De grote ver loting is nu reeds bijna uitverkocht, de huis aan huis collecte had een grote opbrengst aan geld en mooie prijzen en de gecostumeerde voet balwedstrijd heeft een mooie recette gegeven. Nu staat er een grote zweefmolen, een schiettent, een hoofd van Jut en vele vermakelijkheden klaar om eens grote pret te maken ten bate van het jeugdwerk. Er draait ook een bioscoop en dansmuziek lokt ten dans, alles te veel om op te noemen. Zo gaan we dus, allen getooid met de jeugdspeldjes die 's morgens ver kocht worden naar de Jeugdkermis. De trekking van de grote verloting heeft Maandagavond plaats. KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw Voor rekening van de heer J. de Koning, exploitant van de consumptietent aan de Molentuin- weg, zal door de heer Haasnoot op het kruispunt Wassenaarseweg-Pro- vineialeweg, een woning met con sumptiegebouw worden gebouwd. Doktersdienst Voor zover het betreft de patiënten van heren dok toren Bergman, Huetfiig en Van der Laan, zal de Zondagse dienst worden waargenomen door dokter Van der Laan te Rijnsburg, Rapenburg 1, Te lefoon 2810. VOORSCHOTEN AFDELING VAN HET ROODE KRUIS OPGERICHT. Sedert korte tijd heeft deze ge meente weer een afdeling van het Roode Kruis en naar wij vernemen zal dit een zelfstandige afdeling zijn, geen onderdeel van Leidschendam, zoals tot dusver. De colletce, die deze dagen gehouden zal worden, krijgt daardoor een min of meer an dere betekenis en zal waarschijnlijk ook de afdeling ten goede komen. Binnenkort zal een vergadering wor den gehouden waarin een definitief bestuur gekozen moet worden. Voor lopig fungeert als voorzitter burge meester C. J. v. d. Hoeven en als se cretaris de heer A. Oosterbaan. Aangezien in deze gemeente reeds een flink aantal leden is en twee EHBO-verenigingen hun volle mede werking aan het Roode Kruiswerk hebben toegezegd, zijn er voldoende waarborgen voor de levensvatbaar heid van een zelfstandige afdeling. Gestreefd zal worden naar de vor ming van een plaatselijke Roode Kruiscolonne van helpers en help sters. Een dergelijke colonne kan, in geval van rampen, onmiddellijk in teamverband hulp bieden aan de ge troffenen. Wanneer men echter nagaat wat de afdeling EHBO van de Nederl. ver eniging heeft gedaan in de Meidagen van 1940 en gedurende de jaren 1940 1945, na luchtaanvallen en bom bardementen, o.a. nabij De Vink, Veurseweg enz., dan menen wij te mogen zeggen dat aan de hulpver lening niets heeft ontbroken en vele werkende leden, met gevaar voor eigen leven, hulp verleende of ge wonden vervoerden naar een zieken- inridhting in andere plaatsen. Men deed dit zonder uniform en zonder enige vergoeding, alleen gewapend met een verbandtrommel en soms een draagband of witte vlag met oranje kruis, die dan op het wegdek werd uitgespreid. Deze mensen, voor zover nog beschikbaar, kunnen an deren tot voorlichting zijn! Programma van het zomerfeest. Het programma van het a.s. Zomer feest in de St. Laurentius-iparochie, dat gehouden wordt van 5 t.m. 9 Juli 1952, is vastgesteld. Het belooft heel wat te worden. Op Zaterdag 5 Juli 's avonds om 19.30 uur zal het feest door de pastoor, voorzitter van het Ere- en Uitvoerend Comité, worden geopend. Zondagmiddag van 14.00 16.30 uur is een speciale kindermid dag met o.a. poppenkast. Om 18.00 uur tot 20.30 uur speelt SVLV 1 een voetbalwedstrijd tegen Stompwijkse Boys 1, terwijl er om 19.30 uur reeds gelegenheid gegeven wordt om van de Zomerfeest-attracties op het feest terrein gebruik te maken. Maandag avond van 19.30 tot 23.30 uur volop feest op het feestterrein aan de Leid- seweg. Op Dinsdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur is er feest voor diege nen, die om reden van ouderdom of om andere redenen 's avonds niet kunnen komen. Desgewenst kan het Comité voor vervoer zorg dragen, 's Avonds weer tot half twaalf aller lei attracties. Op Woensdagavond wordt het feest besloten met een groot slotbal o.l.v. Henny Boes, ter wijl de uitslag van de verloting tij dens het bal bekend zal worden ge maakt. Tijdens het Zomerfeest kunnen van diverse attracties worden genoten. Er komen o.a. de navolgende stands: Rad van avontuur, Kop van Jut voor de krachtpatsers, een vrolijke keu ken, haartrekken (bij dames echter verboden) ballen gooien, pijltjes wer pen, een grabbelton, een poppenhal, een gelukston, draaischijf, een padde stoelmolen, een restaurant. Als spe ciale attracties ieder uur een cabaret voorstelling, dat geheel door eigen parochianen zal worden verzorgd. Hieraan werken mede o.a. Kees v. d. Assem, Bert Peeters, Piet Schrama, Frits Venning, Hans Wohrmann en Anny Zonneveld. Uitslagen school wedstrijden. Voetbal: Openb. Lag. SchoolGeref. School 20. Korfbal: Openb. Lag. SchoolGeref. School 30. Veilig Verkeersrit 1952. Evenals vorige jaren organiseert de Vereni ging voor Veilig Verkeer ook dit jaar een z.g. veiligheidsrit voor bestuur ders van alle soorten motorrijtuigen en bromfietsen. Deze rit wordt ge houden op Zaterdag 14 Juni a.s.. 's middags 2 uur. Aan het praedicaat „Veilig" wordt ook het element „Spanning" verbonden en wel door het opnemen van tijd- en route- controle's. Naast enkele prijzen zal ditmaal een Blauwe Wimpel worden uitgereikt aan de beste en veiligste chauffeur resp. motor- of bromfiets rijder. Op Woensdag 18 Juni a.s. wordt voor wielrijders een veilig heidsrit gehouden waaraan ook kun nen deelnemen de bromfietsers die 's Zaterdags verhinderd waren. De minimum leeftijd voor deelname aan deze ritten is 16 jaar. Men kan zich opgeven voor deelname aan het po litiebureau of by de heer J. A. A. Noest, Narcisstraat 34. SVLV. Dc algemene ledenver gadering van RK SVLV, afd. voetbal, die was vastgesteld op Maandag 9 Juni a.s. gaat niet door. Politicdiploma. Van de groep Voorschoten van de Rijkspolitie heb ben in Amersfoort het politiediplo- ma gehaald de heren C. Robbertsen, J. Spoor en L. D. Timmermans Benoeming. Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot Hoofd van dc Inspectie, bijkantoor Haarlem, van de Nederlandse Lloyd te Amster dam, de heer J. A. A. Noest, Narcis straat. Oproep van de politie. De groeps commandant van de Rijkspolitie te Voorschoten verzoekt te worden be kend gemaakt met de identiteit van de bestuurder van een personenauto, die in de vi'oege ochtend van Woens dag 4 Juni j.l. omstreeks 4 uur een aanrijding heeft gehad met diverse verkeerspalen en een lichtmast nabij „De Vink" vanaf de Leidseweg. Ge tuigen, die nog niet zijn gehoord, worden verzocht zich te melden aan het politiebureau. Ouden van Dagen. Dc collecte, gehouden ten bate van het comité Autotocht Ouden van Dagen, heeft de mooie som opgebracht van ruim f 875,—. Doktersdienst. De medische dienst wordt gedurende dit week einde voor spoedgevallen waargeno men door dr. M. v. d. Stoel, Veurse weg 20, Tel. 356. ZOETERMEER Kookdemonstratie. Op initiatief van de Spcrwerkruideniers zijn op 3, 4 en 5 Juni in de zaal van het spaarbankgebouw kookdemonstratie gegeven. Deze bijeenkomst werd ge opend door de heer Boon. Het doel was de aanwezigen te tonen welke mogelijkheden en variaties met ver schillende artikelen verkregen kun nen worden. Mej. Hendriks liet de aanwezigen diverse artikelen proe ven en allen waren verrukt over het succes. Aan het slot konden de aan wezigen vragen stellen en hiervan is een dankbaar gebruik gemaakt. Doktersdienst. Zondag 9 Juni zal dc doktersdienst worden waar genomen door dr. J. H. N. de Brui.in terwijl zr. de Backer voor beide Kruisverenigingen de wijkverpleging zal verzorgen. Staatssecr. Muntendam verrichtte de plechtigheid Terwijl gistermiddag te kwart; dr. E. H. J. Warns, werd te 1942 aan de stichting verbonden en met zijn komst rijpte het plan, om het Zee hospitium een dusdanige wyziging te laten ondergaan, dat het geheel zou voldoen aan de eisen des tijds. Gistermiddag werd dr. Warns voor zijn onvermoeidbaar streven be loond, want de Staatssecretaris voor Volksgezondheid, dr. P. Muntendam verrichtte de officiële heropening van het gemoderniseerde sanatorium. voor drie een Katwijkse logger op thuisreis z'n doffe groet naar de wachtenden op de wal zond en van uit de nauwe straatjes de vissers vrouwen en -kinderen, gewapend met verrekijkers naar het strand renden, om te zien, wie thuis ver wacht kon worden, werd aan de Zuidzijde van de vissersplaats, in het bekende Zeehospitium, een nieuw tijdperk ingeluid- Het Rotter dams Zeehospitium werd opgericht in 1908 en was bestemd voor aan tu berculose lijdende kinderen, met een voorkeur voor de bewoners van Rot terdam. In de 44 jaren van haar be staan heeft de stichting steeds ge streefd de snelle vlucht, die de be strijding der gevreesde volksziekte in de laatste decenia genomen heeft, te kunnen blyven volgen. Ging men bij de oprichting uit van het standpunt, dat het kwaad het beste bestreden kon worden, door de jeugd t.b.c. vrij te maken, in de loop der jaren ging men inzien, dat het even belangrijk moet worden ge acht, de ziekte bij dc volwassenen te bestrijden. Dit heeft tot gevolg ge had, dat na de oorlog begonnen werd met het inrichten van een vrouwen- paviljoen en sinds kort is het Zee hospitium ook een mannenafdeling rijk. Ideaal wordt werkelijkheid. De huidige geneesheer-directeur, Moeilijk en ondankbaar. Mr. v. Raalte, voorzitter van het bestuur der stichting, heette de ge nodigden, waaronder zich, behalve de staatssecretaris, o.m. nog bevon den de burgemeester van Katwijk, mr W. J. Woldringh v. d. Hoop, wet houder D. J. Kleen, de gemeentese cretaris, het bestuur, de doktoren der stichting en velen van het verple gend personeel, welkom met een re devoering, waarin de voorzitter het ontstaan en de ontwikkeling van de stichting nader belichtte. Spr. wees op de moeilijkheden, die overwon nen moesten worden en had een bij zonder woord van dank voor de ge neesheer-directeur met zyn staf, het verplegend personeel en de archi tecten E. en H. Kraayvanger. Spr. betoogde, dat het verbouwen van een bestaand lichaam altijd extra moeilijkheden meebrengt, en min of meer ondankbaar lijkt, daar de oude invloeden nooit geheel weggewerkt kunnen worden. Hoe het geworden is. Hierna besprak spr. de aange brachte verbeteringen. Niet alleen is er meer en beter geoutilleerde ruimte gekomen voor de patiënten en heeft de nieuwbouw een meer open en fris kai*akter gekregen, er is ook grote aandacht besteed aan de belangen van het verplegend perso neel. Ook de eisen die daaraan ge steld moeten worden, zijn in de loop der jaren in grote mate gewijzigd. Spr. verklaarde, dat iedere verpleeg ster nu beschikt over een vriende lijk kamertje en dat er ruime zalen voor het gebruiken der maaltijden en voor ontspanning ingericht zijn. Cijfers, die spreken. Spr. nodigde vervolgens dc staats secretaris, dr. Muntendam, uit, de of ficiële heropening te verrichten. Dr. Muntendam sprak eerst een kort woord, waarin hij een overzicht gaf van de overheidsbemoeiingen in de t.b.c.-bestrijding. Dit gevoegd bij het enorme werk, dat in de laatste 50 ja ren door persoonlyk initiatief geïn spireerd werd, heeft een resultaat opgeleverd, waarvan de cijfers vooral die van de laatste jaren voor zichzelf spreken. Stierven in 1946 op de 100.000 per sonen per jaar 47 aan t.b.c., thans is dit cijfer teruggebracht tot 16 en het beweegt zich nog steeds in dalende lijn. Werden er door de consultatie- bureaux in 1946 bijna 28.000 nieuwe gevallen van t.b.c. vastgesteld, in 1951 was dit getal teruggelopen tot 15.000. Dit is ongetwijfeld nog een bijzonder groot getal, „maar", zo zei de staatssecretaris, „toch een ont wikkeling, waarbij men zich af vraagt, of hetgeen Leon Bourgeois ongeveer 40 jaar geleden zijn toe hoorders toeriep: >fDe tuberculose moet uitgeroeid worden", in het ver schiet als een bereikbaar doel zich aan ons gaat voordoen." Een persoonlijk woord van hulde had dr. Muntendam voor dr. Warns, die hij tijdens de oorlog had leren kennen als een uiterst bekwaam di recteur, waaraan de t.b.c.-bestrijding enorme behoefte heeft. Hierna verklaarde spr. de uitbrei ding voor geopend en bezocht het aanwezige gezelschap de nieuw- in gerichte afdelingen, waar op ver schillende plaatsen tentoonstellingen waren ingericht, die de bezoekers een indruk gaven van hetgeen cr aan het hospitium veranderd is en van de activiteiten, die in het sana torium tot uiting komen. Geboren: Cornelis z. van C. Zuyderduyn en L. Plug; Hendrik z. van H. Spierenburg en J. van Rhijn; Cornelia cl. van H. Schonenberg en S. Wolthaus. Willemijntje d. van J. Schipper en J. van Duyvenbode; Agatha C. d. .van L. A. Bezemer en C. Park-vliet; Jacoba d. van J. van der Linden en C. Vooys; Jannetje d. van D. Mcssemaker en G. Schaap; Krijna d. van M. F. Schaap en A. Duricux; Leendcrt N. z. van A. van der Plas en H. de Best; Bouwe z. van C. van Rijn en J. van Duyn; Lecndert z. van J. Guyt en K. van Rijn; Hubertha C. d. van C. Kerk- man en C. van Beelen. Judith J. C. d van H. W. den Ouden en C. van Wolferen; Aldert R. z. van D. van Hoolwerff en T. H. Hadderingh; Maarten G. z. van G. Ouwehand en A. Zuyderduyn. Ondertrouwd: H. Haasnoot en P. Ouwchand; J. van Duyn en W. M. H Mculink; T. Kuyt en J. van Dijk. Getrouwd: W. van der Bent en W. G. Boogerd; A. A. van der Lende en J. Hoek; A. de Zeeuw on D. Me(j- vogel. Overleden: J. Vis 64 j.; D. Ros 53 j.; A. Nygh 67 j.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7