Korte doch hevige onweersbui richtte veel schade aan Wie heeft U geknipt? Eeuwfeest Ned. Capucijnen Mag de man schoonmoeder zijn huis ontzeggen? £ied aan deze tijd VLOOIEN Reebok gearresteerd fZ)e dame ZATERDAG 7 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Een dode bij Rotterdam Gistermiddag ontlaadde zich bo ven Nederland een korte, doch op sommige plaatsen vrij hevige on weersbui, die gepaard ging met he vige regen- of hagelval. Te Rotter dam werd een man die in een volks tuintje werkzaam was, door de blik sem gedood en in andere plaatsen was de materiële schade groot, In de omgeving van Leerdam werd een boerderij te Leerbroek, bewoond door de families D. v. Buu- ren en Kortlever door de bliksem getroffen. In korte tijd stonden huis en stallen in lichter laaie. De brand weer van Meerkerk was spoedig ter plaatse, bestreed het vuur en hield de belendende boerderij nat. Dit huis brandde- ook reeds, maar kon behouden blijven. Een deel van de inboedel van de families v. Buuren en Kortlever ging verloren. De boer derij brandde geheel uit, persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. kasteel Nijenrode de vergadering PROF. ROMME SPRAK TE NIJMEGEN. Gisteravond sprak prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Katho lieke Kamerfractie, voor ongeveer 600 leden van de K.V.P. in Nijmegen. Hij gaf een beschouwing over het werk der Katholieke fractie in de Kamer en drong bij de kiezers er op aan om alle krachten in te spannen tot versterking van de eenheid als machtsmiddel om de sociaal-economi sche plannen op Katholieke grondslag te kunnen uitvoeren. Bij de gedachtenwisseling kwam de partij-Weiter benevens de actie- Steenberghe en Duynstee naar voren. Spreker betoogde, dat de groep- Steenberghe niet verward moest wor den met Duynstee en de part-Weiter. De groep-Steenberghe is intussen ontbonden en heeft eigenlijk de een heid van de partij door een gezonde critiek en door een doeltreffend over leg bevorderd. De groep-Welter is een partij van dissidenten. Over Duynstee wordt niet meer gesproken. Over de rede van mr. baron van Voorst tot Voorst als voorzitter van de St. Adelbertvereniging, vorig jaar in de jaarvergadering gehouden, wil de spreker nu niiet nader ingaan, wijl dc heer Van Voorst tot Voorst Za terdag a.s. in de vergadering van dit jaar wel weer een rede zal houden, waarover dan beter geoordeeld zal kunnen worden. MINISTER RUTTEN OPENT LAGERE TECHNISCHE SCHOOL TE KRIMPEN a.d. IJSSEL. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft heden morgen te Krimpen a. d. IJssel de nieuwe gemeentelijke lagere techni sche school geopend. Aani zijn rede is het volgende ontleend. Prof. dr. Rutten zeide met veel ge noegen aan de uitnodiging van bur gemeester en wethouders tot het ope nen van het nieuwe gebouw gevolg te hebben gegeven. In het bedrijfsleven zijn meer krachten nodig. Die moeten worden gevormd. Want de kern, die aan vak bekwame mensen nodig is om onze productie op te voeren, moet ons land in staat stellen om het tegen de steeds sterker wordende concurrentie van het buitenland op te nemen. Slechts de beste producten, die tegen billijke prijs worden geleverd, zullen de af zetgebieden behouden en vergroten. Spr. kan in het algemeen slechts met voldoening constateren, dat de toeloop sinds 1946 een sterke stijging vertoont. Zo is 't aantal leerlingen van dc lagere technische scholen sinds 1939 vrijwel verdubbeld en dit jaar tot ongeveer 60.000 gestegen. Het leerlingstelsel heeft relatief een nog sterkere groei laten zien. In de laat ste vier jaren zijn er 80 nieuwe am bachtsscholen gebouwd. GEEN TELEVISIE VAN 2 TOT 18 AUGUSTUS. De Nederlandse televisiestichting zal in navolging met het buitenland een zomerpauze houden van 2 tot 18 Augustus. Gedurende die periode zal de apparatuur ini de Bussumse studio kunnen worden nagezien en tevens kan men aan het interieur van de studio de noodzakelijke verbeterin gen aanbrengen. In Breukelen was de schade meer symbolisch. Ter ere van Prins Bern- hard, die in een der zalen van het van het Ned. Opleidingsinst. voor het Buitenland bijwoonde, wapper de aldaar de Koninklijke Standaard in top. De bliksem raakte te vlagge- mast en de standaard fladderde als een getroffen vogel omlaag. Een van de studenten, die het zag ge beuren, wist de vlag op te vangen en even later wapperde hij weer op een andere vlaggemast. De boerderij was laag verzekerd. Ook de Betuwe heeft aanzienlijke schade geleden. Op een strook van 5 tot 10 km breedte werden practisch alle aanwezige fruitgewassen ver nield. Ook aan de koren- en aard appeloogst werd grote schade toege bracht. De bui trok hierop verder en belandde, te R'henen en Wage- ningen, waar zij ook haar sporen achterliet. Het ongeval in de Staatsmijn Deskundigen staan voor raadsel Het onderzoek naar de oorzaak vara het ongeluk, dat zich Donderdag heeft voorgedaan in een put bij het pompstation van Staatsmijn Hendrik in het Schuttersveld te Brunssum, heeft uitgewezen, dat de twee om het leven gekomen arbeiders gestikt zijn tengevolge van een tekort aan zuur stof. Hoe dit tekort in de put is ont staan, heeft men nog niet kunnen achterhalen. Iets dergelijks werd nooit eerder geconstateerd in het bronnenveld van de staatsmijnen. Het kan alleen door zeer toevallige omstandigheden veroorzaakt zijn. De bewuste put is 4Yz meter diep, zij werd sinds drie jaar mi et meer ge bruikt voor de waterwinning, doch doet thans alleen als peilput dienst. Dit peilen geschiedt op gezette tijden. Hiermede waren ook de beide ver ongelukte arbeiders belast. Werkloosheid daalde Het aantal bij de arbeidsbureau's geregistreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 129.980 tot 113.684, aldus het minis terie van sociale zaken. De relatieve werkloosheid was eind Mei het hoogst in Groningen met 70, het laagst in Limburg en Zeeland met 19 werklozen per 1000 manne lijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 37 bedroeg tegen 42 op 30 April. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen daalde van 6730 tot 5849. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 10.678 tot 12.094. KINDERFONDS VAN PTT BESTAAT 25 JAAR. Alle kinderen van personeelsleden vara PTT die op 17 Juni worden gebo ren, zullen een spaarbankboekje met een bepaald bedrag er op krijgen en in 28 kinderkolonies in ons land, on geacht de gezindte, zullen de kinde ren die dag worden getracteerd. Dat alles omdat het kinderfonds van PTT dan 25 jaar zal bestaan. Het jubileum zal verder worden gevierd met een receptie en een feest voor het per soneel. Iedere inwoner van Heijen, een dorpje bij Venlo, loopt, wanneer hij met een fris ge knipt hoofd door het dorp wan delt, -het risico, dat een lid van de sterke arm hem aanhoudt, om met gepaste gestrengheid te in formeren, wie zijn haar geknipt heeft. In Heijen is een haaroorlog uitgebroken, omdat de enige wettig gevestigde figaro concur rentie ondervindt, van „beunha zen", die niet voldoen aan de wettelijk gestelde eisen, om de hoofdzaak van de Heijenaren te behartigen. De politie heeft de „echte" haarsnijder toegezegd, een strenge controle op het ver wijderen van het Heijens hoofd haar te zullen houden. Prins Bernhard moet rust houden Tengevolge van een licht ongeval bij het paardrijden, dat hem Zondag j.l. is overkomen, zal Prins Bernhard op medisch advies een week rust moeten houden. In verband hiermede is de Prins zeer tot zijn leedwezen gedwongen de voor die periode ge maakte afspraken af te zeggen. Gis termiddag was de Prins nog aanwe zig bij de viering van het eerste lustrum van het Nederlands Oplei dingsinstituut voor het Buitenland. J. W. ANDRIESSEN. De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer J. W. Andries- sen, zal in de verkiezingscampagne van dit jaar geen spreekbeurten meer vervullen. Kortgeleden is de echtge note van de heer Andriessen overle den. Op medisch advies moet hij nu een maand rust nemen. (Volkskrant). MGR. JURGENS t. Uit Manilla is bericht ontvangen van het overlijden van mgr. Constant Jurgens, titulair bisschop van Aca- rassus sedert 6 Mei 1950 en daarvoor bisschop van Tuguegarao op het eiland Tuzon van de Philippijnen. Mgr. Jurgens werd op 12 December 1879 te Oss (N.-Br.) geboren en ont ving op 15 Juni 1905 in de Congrega tie van de Missionarissen van het On bevlekt Hart van Maria de H. Pries terwijding. Zijn benoeming tot bis schop van Tuguegarao dateert van 27 Januari 1982. Op 18 Maart 1928 werd hij tot bisschop gewijd. Feest te Handel Het eeuwfeest der Capucijnen in Nederland zal in het klooster te Han del bij Helmond gevierd worden. Te Handel is men ijverig in de weer met de voorbereiding van het feest. De bisschop van 's Hertogenbosch mgr. Mutsaerts zal Zondag 15 Juni in de kerk der paters Capucijnen te Han del een pontificale H. Mis celebre ren. Tevoren zal hij in een lange feeststoet in het dorp worden afge haald. Van 121 uur zullen de pa ters in het klooster recipiëren. Om 5 uur zullen de kerkelijke plechtighe den worden besloten. De feestrede zal worden uitgesproken door de prior der Kruisheren te Uden. Se renades en demonstraties van ver scheidene verenigingen staan voorts op het program. Tal van wereldlijke en geestelijke autoriteiten worden bij de viering verwacht. MAN SCHOOT OP MEISJES. De Apeldoornse recherche zoekt reeds enige dagen een man, die op een stille bosweg in de omgeving van Apeldoorn met een revolver op twee minderjarige meisjes schoot, die zich per fiets naar deze stad begaven. Het schot miste zijn doel. Toen de meis jes twee leerlingen van de H. B. S. te Harderwijk de vlucht namen, zette de onverlaat de achtervolging in. Hij staakte deze pas bij nadering van een auto uit tegenovergestelde richting. BOND VAN LOODGIETERS EN FITTERSPATROONS CONTRACTEERT MET GROOTHANDEL IN SANITAIRE ARTIKELEN. De Bond van Loodgieters- en Fit- terspatroons in Nederland, in Gro ningen in congres bijeen, heeft be sloten een contract te sluiten met de groothandel in sanitaire artikelen, waardoor voortaan uitsluitend leden van de bond sanitaire artikelen kun nen betrekken. Niet-leden krijgen nog drie maanden gelegenheid zich aan te sluiten. De voorzitter van de bond, de heer Lankkamp, noemde dit besluit, dat tot de zogenaamde bin dende besluiten van de bond behoort, historisch. Men tracht nu ook voor lood en zink een dergelijke regeling te treffen. N.V. VAN DER HEEM KOOPT FABRIEKSCOMPLEX TE WADDINXVEEN Naar heden bekend geworden is', heeft de N.V. van der Heem te Den Haag op een publieke veiling, welke Woensdag te Gouda gehouden werd, het fabriekscomplex van de fa. Matse aan de Noordkade te Wad- dinxveen aangekocht. In deze fa brieksgebouwen was laatstelijk een meubelfabriek gevestigd. Welke producten in deze fabriek gefabri ceerd zullen worden, kon de direc tie van Van der Heem nog niet me dedelen. Dit zal eerst na de ontrui ming van het complex beslist kun nen worden. Het complex, dat voor 256.300 is aangekocht, bestaat uit twee fabrieken, die ieder twee eta ges hebben, en een villa. Het totale vloeroppervlak is ongeveer tiendui zend meter. Het complex is gebouwd in 1914, toen men er begon met de vervaar diging van kurken mondstukken voor sigaretten. In 1925 is het ge kocht door de N.V. Metaalkantoor te Amsterdam en de directeur, de heer Matse, begon er met de vervaardi ging van meubels. De laatste jaren is slechts een deel van de fabrieks- ruimte in gebruik geweest. Er werk ten 20 ei 25 man. Thans staat de pro ductie reeds enige maanden stil. De fabriek is verkocht op verzoek van de erfgenamen van de heer Matse, die vorig jaar bij een auto-ongeluk is omgekomen. APELDOORN WENST GEEN SCHADUWARCHIEF. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft met 15 stemmen voor en 21 stemmen tegen een voorstel van B. en W. verworpen, dat beoogde tegen 10 per week een ruimte te huren, waarin de archiefregisters van het be volkingsregister zouden kunnen wor den gecopieerd. In de raad kwam naar voren, dat over het algemeen in den lande de gemeentebesturen het nut van deze door het rijk gewenste maatregel dienende voor een eventueel nodige reconstructie van de bevolkingsregis ters zeer problematisch en betrek kelijk waardeloos achten. Van de zijde van B. en W. werd er op gewezen, dat de gemeentebe sturen min of meer verplicht zijn, deze werkzaamheden te doen verrich ten. De meerderheid van de Apel doornse raadsleden raam echter het standpunt in, dat deze maatregel al leen geldverspilling betekende. In tweede instantie diende voor de Utrechtse politierechter het proces tegen mevr. H. D. en mej. C. H. v. d. L., verdacht van huisvredebreuk te Harmeien, r leegd op 15 October van het vorig jaar. De beide dames, respectievelijk moeder en dochter, waren op ge noemde datum de gast van haar ge huwde dochter en zuster mevr. W. te Harmeien, die toen haar verjaar dag vierde. Toen de heer des huizes de woonkamer binnentrad en de bei de niet verwachte gasten bemerkte, gelastte hij haar de woning te ver laten. De dames weigerden aan die sommatie gevolg te geven, waarna de man de politie ontbood die haar met zachte drang uit het huis zette, na dat proces-verbaal tegen haar we gens huisvredebreuk te hebben opge maakt. De Officier van Justitie achtte de ten laste gelegde huisvredebreuk van schoonmoeder en schoonzuster bewe zen en requireerde tegen elk harer 10 boete, subs, vijf dagen hechte nis. De verdediger, mr. Bink, achtte het misdrijf niet bewezen; pleiter be twijfeld sterk of de man in het alge meen wel het recht heeft de toegang of het verblijf in huis te ontzeggen aan de familie of de gasten van zijn vrouw, tenzij dezen er door ernstige omstandigheden aanleiding toe ge ven. Ook achtte hij niet voldaan aan de wettelijk gestelde eis van herhaal de sommatie aan de betrokkenen om het huis te verlaten. Derhalve con cludeerde hij tot vrijspraak. De Politerechter was echter van mening, dat de man gerechtigd is de familie of de gasten van zijn echtge note uit zijn woning te verwijderen omdat de man krachtens de bepalin gen van het Wetboek van Strafrecht de maritale macht in het huisgezin uitoefent. Gelet op de omstandighe den veroordeelde hij de beide dames tot de (symbolische) straf van 2 boete, subs, één dag hechtenis. Van een vlooien theater in Den Haag waren bij de voorjaarskermis alle vlooien ontsnapt. Zij hadden trouw hun best gedaan en altijd zonder mokken met tuigen en met leidsels aan het was toch maar een vlooienbaan de wagen voortgetrokken. Nu was het voorjaarsfeest voorbij zij hadden lang gehippeld en zijn er zonder het gerij nu maar vandoor getippeld. Wie had aan dit vertrek de schuld zodat zij gingen lopen en nu, aan 't eind van hun geduld, verlangen om met bloed gevuld het Haegje af te stropen? Nu huppelen zij door Den Haag en dartelen in vrijheid en in Den Haag vraagt men zich af: wie geldt dees vlooienblijheid? Den Haag is dus in rep en roer, het gaat om bloed en leven; politie ligt al op de loer, de vlooien kijken uit naar voer en wie zijn bloed zal geven, de commissaris niet content die heeft zich snel verscholen en heeft aan iedere agent hun aanhouding bevolen. 't Signalement is snel verspreid: zij rijden in een wagen; verkeersagent speurt wijd en zijd of 't soms in zijn omgeving rijdt of eensklaps op komt dagen. Snel zet hij dan de straten af om elk gevaar te mijden, en hij de vlooien op een draf naar het bureau kan leiden. Maar 't is ook moog'lijk, dat een vlo tot schade van hen allen zich ergens goed verborgen heeft en stiekem in het duister leeft; en zou hem dat bevallen dan is Den Haag in zak en as en zwaar vervuld -van zorgen, want dan heeft ene vlo zich ras bij 'n Hagenaar verborgen. TROUBADOUR. OPIUMSMOKKELAAR GEPAKT. De centrale recherche te Amster dam heeft, in samenwerking met een inspecteur van de centrale tegen ver dovende middelen uit Den Haag, in de hoofdstedelijke haven een belang rijke slag geslagen. Na enige dagen posten hebben re chercheurs een Chinese zeeman aan gehouden, die twee pond opium aan wal trachtte te brengen. De smokke laar had de verdovende middelen in kleine pakjes verstopt, die hij op zijn lichaam droeg. Naar de polite „Trouw" mededeel de, is dit een ongekend grote hoe veelheid, zodat hier van een uiter mate goede vangst gesproken kan worden. De Chinees is werkzaam op een Nederlands schip dat op Curagao vaart en juist uit de West in de Am sterdamse haven was teruggekeerd. Aangezien zich onder de bemanning meer Chinezen bevonden, werd het schip, zoals vaker gebeurt, door po litie onderzocht. Het resultaat was de aanhouding van de opiumsmokke laar. Politie in de modder De reebok, die in het lage land bouwgebied ten Westen van Benne- kom sinds enkele weken huisde, toonde weinig vrees voor de men sen en liet zich tot op zeer korte af stand benaderen. Wat het dier ech ter bewoog deze veilige standplaats Vrijdagmorgen te verwisselen met de bebouwde dorpskom, zal wel een onopgelost raadsel blijven, doch prinsheerlijk deed het zich te goed aan de rogge van een bewoner van ,de Veenderweg. Het duurde niet lang of de arcadi sche rust werd verstoord. Voorbij gangers bleven staan, opgeschoten jongens wierpen begerige blikken op het prachtige wild en, gezien het jachtinstinct, dat in vele Veluwë- bewoners sluimert, was het maar ge lukkig, dat kort daarna ook de po litie en een jachtopziener ten tonele verschenen. De dienaren der wet besloten het dier naar veiliger oorden over te brengen, waarvoor het langzaam in de richting van een aangrenzende kippenren werd gedreven. Het was daarna nog een kunststuk de reebok in handen te krijgen en bij de worsteling, die ontstond, rol den politie, jachtopziener en reebok ten aanschouwe van het toegestroom de publiek als een kluwen over de grond. De mens triumfeerde uitein delijk. maar de vrijheidsberoving duurde niet lang: de arrestant werd naar de bossen overgebracht en daar in vrijheid gesteld. Merkwaardige pensionprijs In het landelijk en voor kun stenaars inspirerend Dwingelo treft men momenteel bordjes aan, waarop een zeer merk waardige pensionprijs genoemd wordt. „Drie weken logies voor een schilderij" is de gemiddelde prijs en de diverse jonge kunste naars uit Nederland zijn reeds in groten getale naar Dwingelo getogen, om van deze niet alle daagse aanbieding gebruik te maken. Het idee is ontsproten aan de brein van de burgemees tersvrouw, mevr. Stork, die uit gaat van het standpunt, dat ver schillende mensen goede schil derstukken zullen kunnen waar deren, wanneer deze binnen hun financieel bereik komen te lig gen. De Dwingeloënaren hebben nu de kans en zij maken er gretig gebruik van. IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMILLAN vertaling: HERMAN ANTON SEN 13) Flora lachte ongedwongen. „Dat lijkt wel wat op een ouderwets der derangs drama: een onschuldig meis je na laten gaan en achtervolgen," zei ze spottend. Daarop veranderde haar stemming opeens en zag hem met een blik vol tederheid aan. Ze boog zich vooruit en legde haar blanke hand over die van Franklin heen „Ik heb alleen uit zuivere vriendschap gehandeld, Ronald." zei ze hartelijk. „Dat schijnt me toch een eigen aardig soort van vriendschap toe. Je huurt een detective ten einde een meisje, dat jij slechts éénmaal ont moet hebt, een misdaad op de hals te schuiven, enkel en alleen omdat ik belangstelling voor haai- toonde." Franklin zei net wat hem voor de mond kwam, want hij was woedend en verontwaardigd over die bemoei zucht van Flora. Ze schoof haar stoel wat dichter naar hem toe. „Begrijp je het dan niet, Ronald?" vroeg ze, hem in de ogen ziende. „Ik heb toch helemaal voor jouw best wil gehandeld. Jij hebt op een of andere manier belangstelling gekre gen in die mensende Schumakers en hun nichtje, is dat niet zo? Je weet heel weinig van hen af. Die de tective is echter heel veel te weten gekomen. Het zijn geen mensen, op wier gezelschap en omgang je gesteld zou zijn, als je hun voorgeschiedenis wist. Het zijn valse spelers, schur ken, zwendelaars.dat zijn de Schu makers en anders niets; en dat meis je treedt op als lokvogel en mede plichtige." Franklin trok zijn hand uit de hare terug en schoof zijn stoel ach teruit. Hij stond halverwege op. „Dat is., dat is een leugen.. Dat kan niet waar zijn!" riep hij uit. Het meisje wendde zich om naar het naast haar staande tafeltje, zocht een der gele papieren uit en bood hem dat ter lezing aan. „Het spijt me vreselijk voor je, Ronald, als je ernstig belang in dat meisje bent gaan stellen, omdat ze jou niet waard is. Zo'n detective heeft er immers niet het minste be lang bij, haar zwart te maken? Hij wordt voor zijn werk betaald naar de tijd, door hem er aan besteed. Hij heeft precies gerapporteerd, wat hij te weten gekomen is.de feiten, an ders niet." „Ik. ik wil ze niet inzien," zei Ronald met beslistheid. „Hoe kun je van me verwachten, dat ik deze po ging, om die misdaad miss Hendrick aan te wrijven, zal ondersteunen of goedkeuren?" Flora lachte, een hard lachje, zo als men niet gaarne van een vrouw hoort. „Is het ooit in je hoofd opge komen, aan je keurige vriendinnetje te vragen, hoe ze eigenlijk met Gre gory Blair in kennis is gekomen?" Heel even bleef het stil. „Ze is een van de weinigen onder mijn kennissen, aan wie ik nooit be hoefte gevoeld heb om iets te vra gen." zei Franklin koeltjes. „Wat meer zegt, ik ken haar nog niet lang genoeg, om het recht te hebben, haar gedrag te becritiseren of een onder zoek te doen naar haar levensge woonten." Dc lippen van Flora krulden zich tot een smalend lachje. „Maar je zou dat recht dan toch graag hebben, niet?" De woorden ontvielen haar tegen haar wil. Ze had niet willen erken nen, zelfs niet voor zichzelf, dat Ro nald liefde voor Esther Hendrick koesterde. Ze wist, dat ze door diei gedachten onder woorden te brengen meer van haar eigen gevoelens ge openbaard had, dan ze hem had wil len laten weten. Ze voelde, hoe haar jalouzie in haar stem doorgeklonken had. „Wil je daar werkelijk een ant woord op hebben?" vroeg Franklin, haar rustig aanziende. „Dat hoef je me niet te vertellen," trachtte ze luchthartig te zeggen. „Dat weet ik allang." „Dus is het niet meer nodig, je te vertellen ,dat ik hetwerkelijk graag zou willen," zei Franklin met overtuiging. „Ik zei toch al, dat het niet nodig was, me dat te vertellen." Slechts met de grootste moeite be lette ze dat haar stepp oversloeg. „Je hebt het me gevraagd, en dat is mijn antwoord." Flora keek hem een ogenblik aan dachtig aan. Haar vingers rustten op de papieren naast haar. „Dus je bent bang, deze door te lezen," zei ze eindelijk met iets tri omfantelijks in haar stem. „Je bent bang te weten te komen, wat men ontdekt heeft over het meisje, dat je liefhebt?" Bij die laatste woorden sloeg haar stem over, wat Franklin deed schrik ken. Het was de eerste maal, dat die dingen onder woorden gebracht wa ren. Sedert de verschrikkelijke nacht waarin hij de woning van zijn vriend was binnengegaan en hem vermoord in zijn stoel had gevonden, was hij voortdurend door angst gekweld ge worden. Angst, die vaag in verband stond met een meisje in een grijze avondmantel met grijs zijden franje langs de rand. Hij was niet in staat geweest, de hem bekende feiten helemaal over het hoofd te zien. Hij was er niet in geslaagd, te vergeten, dat de vrouw, die zijn hart in handen hield, ge weigerd had hem de reden te verkla ren, waarom ze in het holst van de nacht rondsloop in een vreemd huis. Heel zijn leven was Franklin ge wend geweest de feiten recht onder ogen te zie#.. Pas toen Esther Hen drick in zijn leven getreden was, had hij die gewoonte gewijzigd. Hij was zich ervan bewust geworden, dat hij nu van haar hield, wat er ook van gezegd kon worden over haar in ver band met de moord op Gregory Blair. Ein hij had geen poging gedaan, zijn gedachten onder woorden te brengen. Hij had het zelfs niet gewaagd, dje efpdachten voor zichzelf te formule ren. Eindelijk gaf hij antwoord. „Hoe weet ik dat die papieren echt en authentiek zijn?" vroeg hij sar castisch. Het komt wel meer voor, dat detectives net dat gene vinden, wat ze moeten vinden, willen ze hun geld verdienen." Hij aarzelde even, toen hij op Flo ra's gelaat een uitdrukking van wan hopige ellende verschijnen zag voor dat hij vervolgde: „De verwanten van miss Hendrick kunnen in die zaak betrokken zijn of niet, ik ben niet ''an zins, het een noch het ander te bewijzen. Maar hier ben ik zeker van: Zijzelf per soonlijk heeft er niet de minste schuld aan". „Misschien verander je van mening als je dit bewijs gezien hebt," zei Flora en nam daarna zelf haar toe vlucht tot sarcasme: „of je moet niet van idee willen veranderen." Franklin scheen even te aarzelen. „Ik verlang er naar met heel mijn hart en ziel, dat de moord op Gre gory gewroken zal worden. Hij was een uit duizenden. Van de andere kant zou ik niet willen, dat een on schuldige zou te lijden hebben onder mijn streven naar vergelding. Ik ben er van overtuigd, dat Esther Hen drick oo geen enkele manier bij die misdaad betrokken kan zijn. Als je haar wat beter kende...." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6