Ondanks vertraging toch goede voortgang bij Spoor weg werken Perron wordt overkapt Kunstwerk-Haarlemmervaart bijna gereed NIEUW STATION GEEFT LEIDEN EEN MODERN AANZIEN Nood-viaduct in aanbouw De voorzijde van het nieuwe station De Maria Gijzensteeg boort zich een weg tussen twee belangrijke gebouwen ZATERDAG 7 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Foto links: Op het toekomstige twee de perron verrijst thans een stalen geraamte, dat straks de perronsover kapping schragen zal. Daaronder ziet men een klein gebouwtje, een van de perronskoffiekamers. Het nieuwe sta tion zal namelijk geen restauratie krijgen. Nog twee jaar! Het geheel overziend, mag ge constateerd worden, dat de werkzaamheden goede voortgang maken, ook al is het tijdschema hier en daar wat in de war ge lopen. Het grote plan, dat in het begin volkomen onbegrijpelijk was voor een buitenstaander en verleden jaar nog een warwin kel scheen, ligt thans voor ieder een duidelijk afgetekend. Het wachten is nu nog op de afwer king met welke werkzaamhe den nog wei twee jaar gemoeid zullen zijn. Foto rechts: Het gecombineerde i kunstwerk, dat Maredijk, Haarlem-1 mertrekvaart en Haarlemmerweg in i 8 kokers zal samenbundelen, is gro tendeels gereed. Een van de twee I vaargeulen is reeds opengesteld voor het scheepvaart-verkeer. (Foto's: „De Leidse Courant") 1 ER se ENORM VEEL veranderd sedert wij voor het laatst schre ven over de Leidse Spoorwegwet- ken! Dag in, dag uit wordt door eni ge honderden arbeiders en technici gewerkt; zij graven of metselen, mengen beton of storten zand, teke nen en berekenen, controleren en confereren, kortom: er wordt ge werkt. En onder hun handen groeit een groots project omhoog, een mo dern stationsgebouw met alles wat er bij hoort, dat straks aan Leiden het aanzien zal geven vah een stad, die meegaat met haar tijd! Het meest opmerkelijke van de laatste maanden is wel de bouw van het nood-viaduct aan de Rijnsbur ger weg, nodig om de treinen hoog te laten rijden op de nieuwe spoor dijk. Van het definitieve viaduct zijn twee stukken reeds lange tijd ge reed; de middenmoot kan echter pas gebouwd worden wanneer de trein niet meer bp de oude baan rijdt, want juist op die plaats moet de mid denmoot komen te liggen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling reeds in Januari met de bouw van het nood-viaduct te' beginnen; verschillende omstandigheden ech ter hebben de voortgang der werk zaamheden vertraagd en het zal ze ker eind Juni worden (in plaats van April) voordat het nood-viaduct ge reed is. Er werden 104 houten pa len van 19 meter lengte in de grond geslagen. Daarboven verrezen be tonnen zuilen, gegoten in betonrin- gen, die de ijzeren binten dragen waarop het nood-spoor wordt aan gelegd. Dezer dagen werden de. leu ningen van het nood-viaduct aange bracht. Er zijn drie doorgangen: een voor voetgangers en wielrijders, een voor het verkeer uit Oegstgeest en een voor het verkeer naar Oegst geest, die tevens dienst doet voor de trams naar beide richtingen. Deze nood-oplossing bracht met zich mee, dat de voetgangers naar Oeg9tgeest ter hoogte van het nieuwe station de rijweg moeten oversteken, het geen aanvankelijk onwennig was. De vertraging, bij de bouw van dit nood-viaduct (de heipalen uit Bel gië lieten zeer lang op zich wachten) heeft overigens geen dramatische gevolgen, omdat de hoge spoordijk toch nog niet gereed is om bereden te worden. De vertraging hiervan vindt haar voornaamste oorzaak in de reeds eerder beschreven verzak kingen, die zich herhaaldelijk heb ben voorgedaan ook zeer onlangs vaart. Het is bekend, dat de onder grond van Leiden, vooral daar ter plaatse, niet vast is; de hoge zand dijk perste het onderliggende veen naar boven met alle gevolgen van dien. Thans wordt met man en macht gewerkt om deze dijk tot rust te brengen. Inmiddels is men aan het begin van de nieuwe baan, even voorbij de Vink-brug, reeds begonnen de rails te leggen. Dan volgen de bo venleidingen en het seinwezen. Voordat dit alles klaar is, zal het nood-viaduct ongetwijfeld gereed zijn. De vraag werpt zich echter op of men nog steeds mag vasthouden aan de streefdatum van 1 Augustus wat het rijden op de hoge baan betreft. De datum is in de loop der jaren (er wordt al drie jaar gewerkt!) reeds enige malen verschoven en het ziet er naar uit, dat dit nogmaals gebeu ren moet. Het is zelfs niet uitgeslo ten, dat er gewacht zal worden tot het voorjaar 1953. Een teleurstelling voor hen, die dagelijks de overweg Rijnsburgerweg moeten passeren; hoogrijden over de nieuwe baan en het nood-viaduct betekent immers opheffing van de spoorbomen, een groot ogenblik waar duizenden reeds vele jaren met ongeduld op wach ten. Inmiddels gaat de bouw van het het gereedkomen van het stations gebouw hangt samen met het hoog rijden. Hoewel de houten schutting het on gestoorde uitzicht op deze beton-kolos verspert, kan men zich toch een vrij nauwkeurig beeld vormen van de nieuwe situatie. De ruimten in het betonnen geraamte van de buitenzij de zijn met metselwerk gevuld, het geen een warmer en aantrekkelijker aanzien geeft dan het ietwat kil aan doende beton. Boven het gebouw rijst een in letterlijke zin luchtige toren station ongestoord verder, uit, die tevens dienst zal doen als De schepping van ir. Schelling te kent zich nu duidelijk af; in grote lijnen is het gebouw gereed, met de afwerking zullen echter nog wel een aantal maanden gemoeid zijn. Ook schoorsteen van de centrale verwar ming. Dezer dagen werden de wijzer platen van de kloken reeds aange bracht, grote ronde schijven, waarop men straks van verre zal kunnen zien hoe laat het is en hoe hard men zal moeten hollen om de trein op het nip- pertpe nog te halen Op het tweede perron van de hoge spoordijk, aan de Oegstgeest-zijde te gen het Terwepark, is enige maanden geleden reeds een gebouwtje van be- perronskoffiekamers, die in het nieu we station de restauratie zal vervan gen. Boven dit gebouwtje huift zich thans een geraamte van stalen bin ten, waaraan nog wordt gewerkt. Dit wordt de overkapping van het twee de perron, dat evenals het eerste perron door een tunnel met het stationsgebouw verbonden is. Deze tunnel, reeds onzichtbaar door de op geworpen spoordijk, is al gereed. Ondertussen wordt ook elders aan dit grootse project gewerKt. Als we voor de zoveelste keer het rijtje nog maals mogen afgaan: de nieuwe spoordijk begint omhoog te lopen even voorbij de Warmonder Lee. Onder de nieuwe baan werd eerst een duiker gemaakt voor de Holle Ma re, vervolgens een viaduct met één koker voor de Broekweg en een dui ker lwaaraan zeer veel werk is ge weest) voor de Stinksloot, die uit mondt in de Haarlemmertrekvaart, even voorbij de spoorwegovergang. Thans is ook de betonnen brug over de Stinksloot in de Haarlemmerweg gereed gekomen, zodat de nieuwe si tuatie zich langzamerhand duidelijk begint af te tekenen. Om de viaducten Maredijk, Haar lemmervaart en Haarlemmerweg tot één kunstwerk te kunnen combine ren, moest de Trekvaart gedeeltelijk omgelegd worden, hetgeen verleden jaar reeds geschied is. Thans is men bezig het doodlopende oude stuk Trekvaart aan de voorzijde van hout handel Mulder te dempen Het rijtje vervolgend komt men aan bovengenoemd kunstwerk, dat in ruwbouw thans zo goed als klaar is. Deze combinatie van viaducten heeft ton en baksteen verrezen, een der acht doorgangen, vier voor de Mare dijk, twee voor het water van de Trekvaart en twee voor de Haarlem merweg. Een van de doorvaarten is reeds in gebruik, zodat het scheep vaart-verkeer onbelemmerd doorgang kan vinden. Het weg-verkeer over de Haar lemmerweg zal echter nog een keer stagnatie ondervinden, wan neer de hoge spoordijk op 't straks gereedkomende viaduct moet wor den aangesloten en de oude spoor wegovergang dus komt te verval len. Een van de vele moeilijkheden echter, die de weggebruikers gela ten zullen aanvaarden, terwijl zij hun hoopvol oog richten op de uit eindelijke situatie, die voor goed aan alle narigheid een einde zal maken! Verdergaand langs de hoge spoor dijk komen wc bij de Rijnsburgerweg, waarover hierboven reeds voldoende geschreven is. Het volgende viaduct vindt men bij de Gevangenlaan, aan het einde van de huidige station perrons. De helft van dit viaduct is klaar; de andere helft kan pas ge bouwd worden wanneer de trein hoog rijdt, want die komt te liggen op de plaats waar thans nog de oude baan ligt. Het viaduct Lage Morsweg is ge reed en reeds in gebruik, al geniet het verkeer er nog geen voordelen van, omdat de spoorbomen uiteraard nog in functie zijn en dit zullen blij ven totdat de trein op de hoge dijk zal rijden. Ook het laatste viaduct is klaar. Het ligt stil, verlaten en schijn baar zinloos langs de Hoge Morsweg en krijgt pas betekenis wanneer de aldaar geprojecteerde Gordelweg (rondom de stad) zal zijn aangelegd. Foto boven: Aan de Rijnsburgerweg is direct voorbij de spoorwegovergang in de richting Oegstgeest een nood-viaduct in aanbouw, waarover straks de treinen zul',cn rijden, wanneer de hoge baan in gebruik genomen wordt Foto onder: Hoewel de houten schutting het nieuwe stationsgebouw groten deels nog aan het nieuwsgierig oog onttrekt, kan men thans in grote lijnen nog) ter hoogte van de Haarlemmer- toch wel zien hoe het gebouw straks te voorschijn komen zal. LEIDSE STRATEN EN STEGEN 7 HET IS GNS nog steeds een raad sel hoe de Maria Gijzensteeg aan haar naam gekomen is. Onze naspeu ringen hebben nie* verder geleid dan tot de wetenschap, dat deze steeg voorheen het Bokkenstraatje heette en dat de naam Maria Gijzensteeg se dert de 17e eeuw gebruikt wordt, ter herinnering aan een of andere vroe gere bewoonster. Wat die Maria zo beroemd of berucht heeft gemaakt, dat haar naam blijvend aan deze ove rigens onaanzienlijke steeg heeft ver bonden, is voor ens duister gebleven. Is het nodig u te vertellen waar men de Maria Gijzensteeg kan vin den? Zij loopt van Haarlemmerstraat tot Oude Vest, om precies te zijn: langs de Overdekte Zweminrichting. Sinds 1927 is de steeg voor openbaar verkeer afgesloten, hetgeen niet be paald een groot nadeel genoemd mag worden, omdat zelfs een handkar al moeite heeft zich door deze nauwe sleuf te wringen, laat staan een auto. Toch ontmoetten we halverwe ge onze ontdekkingsreis een auto, die in de steeg gerepareerd werd. Ruimte om per fiets te passeren, was er niet.... Aldus werden we gedwongen terug te keren naar de Haarlemmerstraat, van welke terugkeer we overigens geen spijt behoefden te hebben, want bijna waren we weer in het daglicht van Leidens drukste winkelstraat te ruggekeerd. of we hoorden iemand vragen: „Wil je een kopje thee heb ben?" Het bleek mevr Van Oyen te zijn, een van de dames, die iedere Woensdagmiddag de bejaarden-socië teit in het bekende zaaltje Maria Gij zensteeg leiden. En zo zaten we dan twee minuten later met thee voor ons tussen de ouden van dagen uit de de kenale parochie, die slechts een ogen blikje opkeken, maar nauwelijks tijd hadden zich af te vragen wat die vreemde snoeshaan kwam doen, om dat ze tenslotte gekomen waren om te kaarten. Of er gekaart werd! Zel den zagen we zó verwoed kaartspe len als op die middag in dat zaaltje! Alsof hun leven er van afhing en als of er kapitalen op het spel stonden, zó verdiepten de ouden van dagen zich in het kruis- en klaverjassen. Een klein ^antal. dat niet kaarten kon, vermaakte zich met het dominé- spel, bijna even verwoed. Ondertus sen gingen de dames weldoende rond met thee en koekjes en een oude heer trommelde „De Speeltuin" op de pia no. Toen verleden jaar het nieuwe St. Antonius Clubhuis werd ingezegend, sprak deken Homulle over het „Scala van Leiden" en hoewel hij natuurlijk pastoor Lohuis dit prachtige gebouw van harte gunde, was er toch iets van jaloersheid in 's dekens stem te be speuren. Hetgeen wij, de zaal Maria Gijzensteeg bekijkend, heel goed kun nen begrijpen. Want dat is de zaal waarmee de dekenale parochie het moet 'stellen. Veel bijzonders is het niet. Het bestuur mocht dan onlangs de vloer vernieuwd hebben en een lambrizering hebben laten aanbren gen, het een oude zaal gebleven. Och, we mogen niet ontkennen, dat het er knus is. Menige parochie-avond hebben we er bijgewoond en dat het toneelgordijn b$ tijd en wijle weigert open of dicht te gaan, heeft altijd tot verhoging van de stemming geleid! Sedert enige maanden is in de voor ste helft van de zaal een kath. be waarschool gevestigd, niet ideaal, maar een oplossing-in-de-nood. Waarom de parochiezaal zover van de dekenale kerk verwijderd ligt, laat zich gemakkelijk raden wanneer men aan de andere zijde van de steeg de Overdekte ziet, de voormali ge Mon Père-kerk, die weliswaar een zeer nuttige, maar geen verheven bestemming gekregen heeft. Als het kerkbezoek vroeger even goed ge weest is, als thans het zwem-bezoek, mocht de Mon Père-pastoor niet kla gen! Van s morgens vroeg tot 's avonds laat spartelt, springt, duikt en woelt een meestal luidruchtige me nigte door en in het grote bassin. De oude Mon Père-parochianen mogen het niet prettig gevonden hebben, dat hun kerk „tot zwem-basiliek verhe ven" werd, zoals de schrijven van „Dit is Leiden" het uitdrukte, wij gelo ven, dat Leiden nog steeds zonder overdekte zwembad gezeten zou heb ben, wanneer dit niet gebeurd was. Met dit al hebben we nog bijna niets verteld over de steeg zelf. Maar er valt niets anders over te vertel len dan dat het een kronkelig steeg je is met oude moe-gebogen muren zonder enige aantrekkelijkheid. Met dit weinige moet u, wat dit exemplaar van Leidens .Straten en Stegen be treft, maar genoegen nemen! (Foto: „De Leidse Courant"). y

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5