Interessante wetenschappelijke studiereis naar Nabije Oosten DR. A. A. KAMPMAN NAAR DE JOHANNITER-BURCHT Financieringsinst. „Rijnland" heeft reeds 212 detaillisten R.K. Vacantiebezigheden werkt aan programma Werkloosheid nog groot in bouwvakken ZATERDAG 7 JUNI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De volgende maand zal de hoofdconservator van het Nederlands Instituut voor het nabije Oosten te Leiden, dr. A. A. Kampman, een studiereis naar dit gebied maken. Op deze reis, die mogelijk werd gemaakt door finantiële meaewerking van de Nederlandse organisatie vooï het zuiver wetenschap pelijk onderzoek, zal dr. Kampman drie objecten bestuderen, te weten: i. De burchten van de kruisvaarders; 2. De oude monumenten in Transjor- öanië; 3. Eén of twee wetenschappelijke opgravingen in Turkije. s Dr. Kampman werd in 1911 inj studeren. Het koninkrijk Jeruzalem Dordrecht geboren. Hij studeerde had namelijk als één van de voor aan de rijksuniversiteit te Leiden, in de geschiedenis, waar hij een leer ling was van de hoogleraren Huizin- ga en Colenbrander. Ook liep hij colleges te Praag, Rome, Istanbul en Heidelberg. In zijn studiejaren wekte prof. dr F. M. Th. Liagre Böhl zijn interesse voor de geschiedenis en de archeolo gie van het Nabije Oosten. In 1945 promoveerde hij op een proefschrift getiteld: „De historische betekenis van de Hethietische vestingbouw". Reeds op zijn vroegere reizen naar het Nabije Oosten heeft dr Kamp man studie gemaakt van de Kruis ridderburchten. Zo heeft hij niet al leen de hoofdburcht der Johanniters bezocht, de zogenaamde „Krak des Chevaliers", die in Syrië tussen Homs en Tripolis is gelegen, en waar de ridders van 1115 tot 1271 verble ven, maar ook hun zetel op Malta, waar zij van 152£1798 gevestigd waren en naar welk eiland zij de naam van Maltezer ridders kregen. Zoals bekend verjoeg Napoleon de Johanniters in 1798 van Malta en de zen vestigden zich in de Kerkelijke Staat. Op zijn reis naar het Nabije Oos ten wil dr Kampman nu Rhodos aan doen om de burcht te bezichtigen en te fotograferen waar de Johanniters verblijf hielden van 13091522, dat wil dus zeggen vóór d<at zij zich op Malta gevestigd hadden. Hun burcht op Cyprus, waar zij van 12711309 verblijf hielden, nam de geleerde reeds op een vroegere reis in ogen schouw. De burcht „Krak des Chevaliers", zo vertelde dr Kampman aan een ANP-redacteur, is niet minder* dan 600 meter lang en 450 meter diep. Hij bestaat uit een grote binnen- burcht met een zware omwalling. Hierop staan 13 torens, waarvan sommige een hoogte van 60 meter hebben. De burcht ligt op een bergkegel van 750 meter hoogte, zodat men naar het oosten een schitterend uit- zciht op de Syrische woestijn heeft en naar liet westen op de bergen, die de Middellandse Zee afsluiten. De burcht is geheel intact en maakt de indruk alsof de ridders er gisteren waren uitgetrokken. Een burcht als de „Krak des Che valiers" en als de „Qalaat el Mar- quab" vinden hun weei'ga in West Europa niet. Zelfs de burcht te Car- cassenne is veel kleiner. De tocht naar de „Krak des Chevaliers", die in 1271 in handen van Sultan Baibar viel, is zeer moeilijk en er zijn dan ook bijna geen Nederlandse geleer den geweest. Behalve, dat dr Kampman de Jo- hanniterburcht op Rhodos in ogen schouw wil nemen, ligt het in zijn voornemen ook de in Moab gelegen kruisridderburcht „El Kerah" te be- naamste lenen het oude gebied van Moab. De burcht „El Kerah" viel in 1183 in handen der Saracenen: ver overd door de bekende Saladin. Toen in 1187 het koninkrijk Jeru zalem, na de slag bij Hattir., geval len was, kwam voor de kruisridders het einde in het zicht. Zij konden zich nog tot 1291 in het kustgebied handhaven, maar vormden geen be dreiging voor de Saracenen meer. Behalve dat de archeoloog de burchten der kruisridders wil bestu deren en fotograferen, gaat hij ook een onderzoek instellen naar de cul- tuurbrengende invloeden van de kruistochten in het Nabije Oosten, waarvan de nawerking tot op de huidige dag, speciaal in de Libanon, duidelijk merkbaar is. Het reisschema. Het reisschema van dr Kampman ziet er als volgt uit: Op 14 Juli vertrekt hij per trein naar Rome om vandaar per vliegtuig naar Athene te gaan. Na een bezoek aan Rhodos, gaat het dan naar Bey routh. Van 23 Juli tot 30 Juli ver blijft de geleerde in de republiek Li banon voor het bezoeken van de op- „Ecole biblique et archéologique Frangaise". Van 1 tot 1 Augustus bezoekt de geleerde opgravingen in het Cis-Jor daanse gedeelte van het koninkrijk Jordanië, in het bijzonder aan de op gravingen te Teil el Fara, zulks op uitnodiging van prof. R. de Vaux, directeur der Ecole biblique. De op gravingen te Fara worden uitge voerd in opdracht van de Academie des Inscriptions et des Belles te Pa> rijs. Exploratie-tocht door Transjordanië Van 815 Augustus wordt een exploratietocht door Transjordanië gemaakt. Deze tocht wordt onderno men met een auto vanuit Amman. Het doel van deze tocht is een be zoek te brengen aan alle belangrijke archaeologische monumenten zowel uit de tijd der praehistorie en de bloeitijd van de rijken Juda en Is rael, als uit de tijd der Romeinen, Nabataeërs. Byzantijnen, Omayya- den en Kruisridders. Gedurende deze excursies zullen photographieën der ruïnes worden gemaakt, die bestemd zijn om tot il lustratie-materiaal te dienen voor een uitgebreid boek over de Ge schiedenis en monumenten van Transjordanië van de oudste tijden tot op heden. Opgemerkt zij hierbij, dat Gerasa een bloeitijd in de 2de eeuw na Christus heeft gekend. Het ging ten onder tegen het in 635 door de Ara bieren veroverd was. Van 1620 Augustus maakt dr. Kampman een tocht per auto door Syrië met een bezoek aan de opgra vingen te Apamea en Ras es Samra (het oude Ugarit); en aan enkele kruisridderburchten. Vanuit Aleppo maakt hij een tocht naar Kargamis, gravingen te Byblos, en Tyrus en th=ns Cerablus op de Turks-Syri- L restauratie werkzaamheden te sche grens, met uitgestrekte ruines van restauratie werkzaamheden te Baalbek, zulks op uitnodiging van Emir Maurice Chehab, de directeur- generaal der oudheden in de Liba non. Deze Emid Maurice Chehab is een afstammeling van Emir Bechir, de laatste regerende vorst van de Liba- 'non, die in 1840 door de Engelsen werd afgezet en in ballingschap stierf. Op 31 Juli vertrekt hij naar Jeru zalem, waar hij verblijf houdt in de uit de eerste helft van het laatste millenium v. Chr. Van 2127 Augustus staat een be zoek op het programma aan een nieuw opgravingsterrein in het Tau- ras-gebergte. Van 28 Augustus—8 September verblijft dr. Kampman te Bogazky, het oude Hattusas, de hoofdstad van het Hethieten-ryk, waar o.l.v. prof. dr. K. Bittel, van de universiteit van Istanbul, de opgravingen zullen worden hervat. 5484 aanvragen toegewezen Met de zomermaanden voor ogen, is het R.K. Comité voor Vacantie bezigheden te Leiden dezer dagen bijeen geweest, om de mogelijkhe den en moeilijkheden, die de koriien- de tijd bieden, onder ogen te zien en te bespreken. Zoals uit de divex-se opgaven bleek, is er voor het werk van het comité veel belangstelling; ongeveer 1000 kinderen gaven zich reeds voor de a.s. zomervacantie op. Er wordt mo menteel hard gewerkt, om het pro gramma zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bij de uitvoering van dit programma hoopt men op een groot medeleven van de betrokken ouders te kunnen rekenen. Ten einde de ouders aan de werkzaamheden deel te laten nemen, richt het bestuur de volgende verzoeken tot de ouders: le: Op 5 Juli a.s. zal weer de jaar lijkse collecte gehouden worden voor de financiering van het vacan- tieplan. Er is nog dringend behoef te aan collectanten (trices). Laten al le ouders al is het dan ook maar voor één uurtje de collectebus ter hand nemen, om krachtdadig mede te helpen aan een goede vacantie voor hun kindei^en. 2e. Jongens en meisjes, dames en heren boven de 17 jaar worden uit genodigd als leider(ster) hun mede werking te verlenen. In enkele pa rochies komt men nog enkele lei dinggevende figuren tekort. 3e. De moeders en oudere meis jes worden verzocht de oude lap penmand door te snuffelen en van de opbrengst hiervan, poppen te fa briceren, die kunnen optreden in de kinderpoppenkast. Inlichtingen en aanmeldingen wor den gaarne verstrekt en ingewacht aan de onderstaande adressen: Mevr. Neuwahl-Sanders, Hoge Rijndijk 33, Zoeterwoude (secre tariaat). Voor de dekenale parochie bij de heer J. C. v. Hameren, v. d. Duynstraat 28. Voor de St. Petruspar. bij de heer C. v. d. Meer, Capteinstr. 21. Voor de Hartebrugpar. bij mej. A. Raaphorst. Beschuitsteeg 3. Voor de Haagwegparochie bij de heer A. Bergers, Brederostr. 36 Dezer dagen verscheen het jaar verslag 1951 van de stichting Finan cieringsinstituut Detailhandel Rijn land te Leiden, dat, ter bestrijding van het woeker- en afbetalingssys teem, credieten verstrekt voor de aanschaffing van nodig of nuttig ge oordeelde zaken, zodat de aangeslo ten detaillist tijdig zijn geld ont vangt. Op 31 December 1951 bedroeg het aantal aangesloten detaillisten 212, verdeeld over de navolgende bran ches: 77 winkeliers in rijwielen, 31 winkeliers in radio's en electrische artikelen, 10 winkeliers in luxe- en huishoudelijke artikelen, 49 winke liers in meubelen, bedden en tapij ten. 24 winkeliers in textiel, 7 win keliers in kachels en sanitair, 8 win- kelers in naaimachines, 3 winkeliers in schoenen, 1 winkelier in muziek instrumenten, 2 winkeliers in opti sche en medische instrumenten. Vanaf 1 Juli 1949 tot en met 31 December 1951 werden 7952 aanvra gen ontvangen, voor een bedrag van 1.892.383,41. Hiervan werden af gewezen of ingetrokken 2354 aan vragen. Nog in behandeling óp 31 December 1951 114 aanvragen. Toe gewezen 5484 aanvragen voor een bedrag van 1.234.170.41. Het ge middeld bedrag per crediet bedroeg 225rond. Ofschoon het oorspronkelijk in de bedoeling las, alleen deelnemers-de- tallisten toe tc laten, woonachtig in de gemeenten, die vallen in het rayon van de Kamer van Koophandel en Fabrieken kantoor Leiden, heeft het bestuur op aandrang van ver schillende zijden besloten hiervan af le wijken en het rayon ruimer te stellen. De aangesloten deelnemers zijn verdeeld over de navolgende ge meenten: Leiden, Aarlanderveen, Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Bode graven, Boskoop, Haarlem, Hazers- woude, Hillegom, Hoogmade, Kat wijk, Leidschendam, Lisse, Nieuw- veen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Reeuwijk, Stompwijk, Sassenheim, Voorhout, Voorschoten, Waddinxveen, War mond, Woerden, Woubrugge, Wasse naar. De Zilk, Zoeterwoude. In Memoriam H. M. Simonis Het jaarverslag opent met een In Memoriam, gewijd aan wijlen de heer H. M. Simonis, die als voorzit ter werd opgevolgd door de heer C. F. A. M. Meerpoel. Wij laten het hieronder in zijn geheel volgen. „Zeer tot ons leedwezen moeten wij melding maken van het ernstige verlies, dat de Stichting heeft gele den, door het overlijden op 18 Maart 1952 van haar eerste voorzitter, de heer H. M. Simonis. De heer Simonis behoorde tot de initiatiefnemers en oprichters van het Financieringsinstituut. Voorzit er van de afdeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en zelf de, kende hij de moeilijkheden van de middenstand als weinig anderen. Daarnaast was hij een man met een warm gevoel, wie de sociale nood van de kleine man zeer ter harte ging. Geen wonder dan ook, dat hij con amore meewerkte aan de oprichting van onze Stichting, die immers be oogt de excessen in het afbetalings stelsel te bestrijden en de crediet- verlening voor brede lagen der be volking zo juist en goedkoop moge lijk te doen zijn. De heer Simonis was een man van weinig woorden, doch des te meer van daden. De vergaderingen onder zijn krachtige leiding kenmerkten zich niet alleen door een zakelijke sfeer, maar bovenal door een pret tige geest. Het Financieringsinsti tuut lag hem na aan het hart, ge tuige het feit, dat ondanks zijn ern- sige ziekte gedurende het laatste jaar, het voorzitterschap van onze Stichting de enige van zijn vele functies was, waarvoor hij nog niet had bedankt. Zijn, hoewel niet on verwacht verscheiden, betreuren wij diep. Met dankbaai-heid zullen wij het vele, dat hij ook voor ons Insti tuut verrichtte, blijven gedenken. Hij ruste in vrede". GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris B Stumpel te Leiden: Hel pand Hooigracht 68, uitkomen de aan de Pancrassteeg in bod 7500, koper de heer M. E. Groenewegen q.q., te Leiden voor: 10.100.—. Het winkelhuis met bovenwoning Ketelboetersteeg 7/7a Langebrug 54 in bod: 5.700.koper de Heei C. van Klaveren q.q. te Oegstgeest voor 6.250.—. Het huis met tuin te Oegstgeest, Nassaulaan 4, in bod: 6.500.ko per de heer E. van Starkenburg te Oegstgeest voor: 6.502. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden: Het huis 3 Octoberstraat 26 b/c in bod: 6.600 koper de heer J. H. Juffermans te Leiden voor 7.000. Het huis Stadhouderslaan 34 in bod: 7.000.koper de heer J. C. van der Graaf q.q. te Voorschoten voor 7001 Het huis Julianastraat 21 in bod 2.300.koper de heer C. van Kla veren, te Oegstgeest voor 2.395. Het huis Oranjegracht 147 in bod 1.800.koopster mevr. E. J. M. van Haasteren c.s. te Leiden voor 1800. Het huis Levendaal 46, in bod 2.150.koper de heer H. v. Kam pen c.s. te Leiden voor 2.152. Het huis 4e Binnenvestgracht 21 in bod: 620.koper de heer H Nie- poth Jr. te Leiden voor 622. Het huis Maredijkhof 5 in bod 600 koper de heer P. de Jongh, q.q. te Leiden voor 700. De huizen 4e Binnenvestgracht 24 en 2e Haverstraat 56, koper de heer H. Niepoth Jr., te Leiden voor 1910. De huizen Oude Vest 5- en Raam- Eerste pl. H. Mis in de St. Petruskerk Hedenmorgen ontving de eerw. heer Reinier van der Steen in de kathedraal te Haarlem de H. Pries terwijding. De neomist zal morgen ochtend om half elf in de parochie kerk van St. Petrus te Leiden zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De jonge priester is thans 29 jaar oud. Aanvankelijk bekwaamde hij zich in het electriciensberoeps en pas op 17-jarige leeftijd vertrok hij naar het seminarie van de paters Norber tijnen te Heeswijk. Het laatste jaar van het klein-seminarie volgde hij in Heemstede. Na staatsexamen gedaan te hebben, zette de heer Van der Steen zijn studie voort in Warmond, Morgenmiddag is er van half drie tot vier uur receptie ten huize van de ouders van de neomist, Leven daal 139. Op 31 Mei stonden bij het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 1-797 werkloze mannen, waarvan 211 op D.U.W.-objecten waren te werk ge steld. Een zeer geringe daling (16) ten opzichte van de vorige week. Hoewel de bouwactiviteit in het rayon Leiden gedurende de laatste tijd flink toenam, is het aantal werk loze bouwvakarbeiders nog steeds aanmerkelijk hoger t dan het vorig jaar. Terwijl er bijv. in Mei 1951 geen sprake was van werkeloosheid bij de stucadoors, staan thans nog 20 van deze vaklieden ingeschreven. Enkele bedrijven in de metaalindu strie hebben te kampen met afzet- moeilijkheden, waardoor de perso neelsbezetting verminderd moest worden. In de textielindustrie steeg de vraag naar jeugdigen, terwijl de wollen stoffen-industrie ook enige volwassenen opnam. Hoewel het aan tal werkloos ingeschreven vrouwen constant bleef (140), steeg de vraag vrij scherp. Deze is vooral gericht op atelier-naaisters, typistes, steno-ty pistes en dagmeisjes. Heeft U al kaarten voor de huldigingsavond van mgr. |ac. Buis Morgen is het dan de grote dag, waarop de katholieke bevolking van Leiden haar hulde zal betuigen aan mgr. Jac. Buis, tijdens een grootse huldigingsavond in ue Stadsgehoor zaal. Kaarten 50 cent) en pro gramma's (a 25 cent) hiervoor zijn verkrijgbaar op Gangstje 6, Dijk- straat 3, Gasstraat 6, Haarlemmer straat 258, Mare 25 en Zeemanlaan 37. In de étalage van herenmodemaga zijn Windsor, Gangetje 6, is de krom staf tentoongesteld, die morgenavond als feestgeschenk zal worden aange boden. In onze beschrijving van gis teren verzuimden we er aan toe te voegen, dat deze staf eerst verzilverd en daarna verguld is, met een spe ciale bewerking voor de tropen. Behalve de giften, die in envelop jes binnenkomen, moet nog een aan tal andere giften verantwoord wor den: A. H. V. 5.—, M. R. 1.— W. S. 1.—. mej. J. N. 1.—, mr. E. B. 10.—, J. v. d. M. 1.—. B. J. J. G. 2.50, bestuur Alg. Kath. Werkge versver. 10.A. L. v. B. H. 10. J. M. G. ƒ5.bestuur Ned. R.K. Middenstand Leiden 10.P. en C. 50.Het totaal is thans 1.758.38. De envelopjes zijn in dit bedrag nog niet opgenomen. Lezers, die hun envelopje nog niet bezorgd hebben, kunnen dit, w: de stad Leiden be treft, alsnog doen bij bovenstaande adressen van de kaartverkoop. Le zers uit de omgeving, voor zover zij envelopje ontvangen hebben, Zaterdag 7 Juni. Gisteravond om negen uur werd de Politie opgebeld door een bewo ner van de Stieltjesstraat, die mede deelde, dat hij door een hond was gebeten in zijn zitvlak. De pantalon was niet beschadigd. Of hij gewond was, had het slachtoffer nog niet kunnen constateren!!! Nog iets ernstigs met goede afloop. Gistermiddag om kwart over een is de tienjarige knaap J. de R., wo nend aan de Nieuwe Rijn, toen hij achter de ouderlijke woning op een dak aan het'spelen was, omlaag ge vallen van zeven meter hoogte. Hij bleek slechts enige snijwonden aan z'n gezicht opgelopen te hebben, die echter voor de E.H.D. aanleiding wa ren de knaap naar het Acad. Zieken huis te brengen. En de Politie heeft de 41-jarige lompensorteerder M. J. G., uit Lei den aangehouden. De man had in de afgelopen twee jaar met kleine hoe veelheden lompen van z'n baas ge stolen, tezamen voor een waarde van 500s gulden. Gistermiddag om vier uur is er brand ontstaan in een slaapkamer- keuken aan de 2e Binnenvestgracht, in het Jan de Laterhofje. De brand ontstond vermoedelijk door het los springen van een gasslang. De in ventaris werd gedeeltelijk bescha digd, maar voordat de Brandweer arriveerde, hadden de bewoners zelf het vuur reeds geblust. Nog een brandje, ook gistermiddag om vier uur. Dat ontstond bij het op gang brengen van een motor in een motorschuitje aan de oude Rijn, even voorbij het kledingmagazijn De Faam. Met een 9dhiuimblusapparaat doofde de Brandweer de vlammen. Even la ter werd de Brandweer opnieuw ge alarmeerd; er bleek nog enig vuur te smeulen in het houtwerk. Ook dat werd geblust. Op de Haarlemmerstraat speelde zich vanmorgen om kwart over tien een ongeluk af, dat nog goed afliep. Een meisje fietste in de richting van de Blauwpoortsbrug, ter hoogte van Bloemenmagazijn Erades, en stopte plotseling, zodat de heer K., die ach ter haar reed, gedwongen werd naar links uit de wijken. Dit had tot ge volg, dat hij door een hem achterop komende motor werd aangereden. De man viel van zijn fiets en geraakte buiten bewustzijn. Eenmaal binnen gedragen kwam hij weer bij en klaag de toen over pijn in de rug. De EHD bracht hem naar het Acad. Zieken huis. De Sint Leonardusstaf (verkenners van de Haagwegparochie) houden ,s. Dinsdag een ouderavond, die om kwart voor acht begint in het paro chiehuis Haagweg. De commissaresse van het district Leiden zal spreken over het Welpenleven. Verder vandaag geen nieuws. Be halve dit: wilt u de collectebus van het Roode Kruis, die u vandaag op straat ongetwijfeld onder de neus geduwd wordt, niet laten passeren zonder er een gave in gedeponeerd te hebben? Het is nodig! Hard nodig! STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus zn van C. van Driel en N. de Bruijn; Gerrltje Eli sabeth dr van G. Knotter en J. J. Sleijser; Jannetje, dr van A. de Bruijn en M. Springer; Ronald Gu- staaf zn van H. Maat en A. Schipper; Isaac Herman Alexander, zn van J. A. F. Backer en E. Y. E. G. Loeb; Robbert Bertram, zn van J. B. van Seters en H. J. Bertram; Jacob zn van W. van Duijn en C. Rcmmel- zwaal; Jan Hendrik, zn van B. Smits en W. C. van Prooijen. Doktersdienst. A.s. Zondag 8 Juni zal de dienst worden waafgeno- men door dr. van Alphen, Gaasbeek, de Jager, Simons en Stoffers. Apothekers. De avond--, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Juni 13 uur tot Zaterdag 14 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 1). Tel. 24307 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Tc Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel 26274. jarenlang zakenman geweest zijn- straat 4 zijn niet verkocht. kunnen dit deponeren in de brieven bus van hun pastorie. Belangstellenden, die pas op het laatste moment mochten besluiten de huldiging morgenavond om 8 uur mee te maken, kunnen aan de Stads gehoorzaal indien nog voorradig kaarten kopen. Men loopt dan echter het risico achter het net te vissen! Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde mej. M. Th. L. Stegman, Schiedam; idem de heren H. G. v. d. Esch, Dordrecht, J. Huis man, Den Haag; voor het artsexa men le gedeelte de heren H. C. van Dijk, Zuphen, H. W. de Jong, Den Haag, Ph. R. R. Steinmetz, Wasse naar; voor het artsexamen 2e ge deelte mej. H. L. Polak, Rotterdam, mevr. A. M. HösliGrooss, Den Haag; idem de heren H. W. Carp, Rotterdam, P. Zwanenburg, Leiden. De Noord-Zuid Hollandsche Ver voermaatschappij te Haarlem heeft over 1951 een winstsaldo behaald van 336.187. Voorgesteld wordt een dividend van 6 procent. Bovendien zal een bedrag van f 62.500 voor uit kering bonusaandelen worden be stemd. In verband met de stijging van de prijs van electrische stroom is verzocht de tarieven van "*c inter local tramlijnen te verhogen. Een beslissing is nog niet ontvangen, doch de directie verwacht een gun stig antwoord. De onderhandelingen met de gemeente Amsterdam inzake het aflopen van de overeenkomst in 1954 hebben nog niet tot een voor beide partijen bevredigend resultaat geleid. Nieuwe aanwinsten. Ontwikke- lingslectuur. Boer: Het smalfilmboek; Bouman: Volk in beweging; Clay: Kosmische stralen; Clymans en De len: Gids voor Antwerpen; Brussel, Gent en Brugge; Devolder: De ethiek van de pers; Diercks: Het Griekse treurspel; Faber: Practijk der kin derbescherming; Zr. Gaudia: Het schoolkind; Geraedts: Béla Bartók; Gilbert: Muziek uit Oost en West; de Graaf: Geschiedenis van Indonesië; Held: De Papoea; de Iongh: Maria van Hongarije; Dl. 2; Jacobson: Ont wikkelen; Kapteyns: Hedendaagse Brabantse dichters; Knoef: Een eeuw Nederlandse schilderkust; Kronen burg: Mode en kunst; Kunst: Een en ander over de Javaanse wajanig; idem: Muziek en dans in de Buiten gewesten; de Langen: Inleiding tot het balanslezen; Locser-Gustav Mah ler; Meertens: Landmeetkunde; Nij- nanten: Gids voor Zwitserland; Veld kamp: Aardmagnetisme en poollicht; Bernoville: Rose Virginie Pelletier; Delinig: Roomsen, zó zijn wU; Door nik: De kleine triptiek; Eyckeler: Uit het boek der boeken; Dl. 5; Hofstra: De wonderen van Fatima; Lohuis: Pa ter Borromaeus; Maltha: Heilig sexueel leven; Maringer: De gods dienst der praehistorie; van Steen: Antonio di Padova; Wu-Boven Oost en West. Nederlandse romans. Boudier- Bakker: Heiligdom van 't hart; Fa- bricius: De grote beproeving; vani Ginneken: De eenzame weg; Havank: De verkavelde bruidegom; Hollewijn: De brandende aarde; de Munck: Reünie der smarten; Rutgers v. d. Loeff:Basenau: Mens of wolf?; Ven- cken; Rover-bisschop; de Vries: Reis door de nacht; Dl. 2; Zandstra: Het grote appèl. Vertaalde romans. Brown: Do minee in dixie; Christie: Brief van een dode; idem: Rallye naar Bagdad; Edwards: De uitverkorene; van le Fort: Veronica; Dl. 1 en 2; Guare- schi: Het noodlot heeft Clotilde. Engelse romans. Kaye-Smi)th: Tambourine. Trumpel and drum: Waugh: Work suspendid. Laatste Bferichten Bij Kon. Besluit van 6 Juni is met ingang van 16 Juni a,s. benoemd tot bui'gemeester van Kampen dr W. P. Berghuis, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemees ter van Smilde. Bij Kon. Besluit van 5 Juni is met ingang van 16 Juni a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Delfzijl de heer'J, A. F, Roeien, thans hoofd van het sociografisch bureau der ge meente Enschede. VEILIG VERKEER MARKTBERICHTEN TDR AAR, 6 Juni. Groente. peu len 5.90—9.80, idem B 3.70—5.50, doppers 3.604.70, capdoppcrs 5.10 —5.30, tuinbonen 3.70—4.20, alles per 10 kg.; kassnijbonen 1.15—1.40, idem stek 8090 cent, stamprinsessen 1.701.90, tomaten A 1.30, idem B 1.20, idem C f 0.90—1.00, idem CC 7080 cent. idem kriel 50—70 cent, uien 10—16 cent, andijvie 5— 17 cent, waspcen 2129 cent, idem stek 15 cent, aardappelen 69 cent, nieuwe aardappelen 1924 cent, id. kriel 1418 cent, postelein 14—22 cent, spitskool 11—18 cent, rabarber 912 cent, spinazie 1314 cent, groene kool 8 cent, alles per kg., sla 1 6.90—12.—. idem II 2.00—5.20, alles per 100 stuks, bloemkool I 34 41 cent, idem II 2026 cent, idem III 15—18 cent, idem stek 4—9 cent, kom kommers 3138 cent alles per stuk; bospeen 1541 cent. idem stek 48 cent, sjalotten 1521 cent, pieterselie 12 cent. selderij 910 cent, boskro. ten 1013 cent, bosprei 47 cent al les per bos, stoofsla 55 cent per kist, aardbeien 2245 cent. KATWIJK a. d. RIJN, 6 Juni. Groente. Bospeen 2745. aard beien per kg. 1.022.rabarber 5.50—6.90, rads 2.10—7 sla 3— 11.10, selderie 6.909.60, peterselie 5.20—8.—. kervel 5 30—5.50, spi nazie 2227, bonenkruid 48, sla- uien 2528, bloemkool I 1743, bloemkool II 823, tuinbonen 36 —37, doperwten 69—70, herebonen 1.90—2.10, boskrotcn 8—15, aard appelen per kist, grote 2,405.40, idem kleine 3.105.20. LFIDSCIIENDAM, 6 Juni. Groente Sla 7—9.90, stoofsla 10—18, spi- nazis 30—36, andijvie 22—32, poste lein 2326 obspeen 4556, tomaten 1.00—1.21, komkommers A 3841, idem B 3336, komkommers C 29 32, idem krom 4044 per kg.,; bloem kool A 35—38, idem B 25—35, tuin bonen 3840. snijbonen 1.601.70. ROELOFARENDSVEEN, 6 Juni. Groente. Aardbeien (ingeltgd) 22 32 cent, idem 2 ons 2645 cent, id. afw. 21—32 cent, kropsla f 110, bloemkool 1239. bospeen 1634, nieuwe aardappelen 1723, andij vie 1521 per 100, peulen I 3.90 9.30, idem II 2.60—4.30, doperwten 4.205.10, capucijncrs 3.904.90, tuinbonen 3.804.30, kassnijbonen 12.50—15.—, idem stek 7.5011. per 10 kg. Bloemen. Duizendschoon 5 21 cent, papavers 1428 cent. bvuids- anjers 38 cent, Lathyrus 516 ct., Convillie 2454 cent, Anemonen 5 12 cent. Pakanjen 8—18 cent, Asters 1226 cent, Esther Reau 1260 cent, Irissen 626 cent, Margrieten 1427 cent, Brodié 2135 cent, Aup. Plu- moris 1954 cent. Campanula 1652 cent. Delphinium 916 cent per bos, Pioenrozen 410 cent, Am. Anjers 912 cent per stuk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3