DUINSTREEK Oostduits seminarie te Erturt BIOSCOPEN Koel weekeinde ZATERDAG 7 JUNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Priesterwijdingen in Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Basiliek „St. Bavo" te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan de Eeuw. Heren: J. Baas, Th. C. J. Beemer, F. M. Bekkers, J. W. v. d. Burg, J. G. Fransen, E. E. F. Guljé (Leiden- Oegstgeest), P. de Haan, H. P. M. Habets, C. Th. M. Kuylaars, P. M. T. Langedijk, G. Q. A. Meershoek, W. B. Miedema (Leiden-Oegstgeest), A. Th. Mous, F. J. M. Pinxsteren (Lisse), J. M. Roodibol, G. M. J. Rosenberg, P. G. B. Ruiter (Noordwijkerhout), M. Rutte, G. A. J. Sam, F. G. J. M. Schoonebeek, R. J. v. d. Steen (Lei den), B. J. I. Truyens, P. J. A. van Velzen, E. Vereecken, J. J. Verlaan, S. C. Th. de Vette, F. J. v. d. Vlugt, C. v. d. Wel, F. J. Wüst. De H. Wijding van het Subdiake- naat aan de Eerw. Heren: B. W. Al kemade, A. J. Bruin, M. J. J. van Buuren, L. Cornelis, G. W. J. Feliks, G. M. den Hollander, N. J. M. Kan, J. C. Koopman, J. P. J. Kraakman, J. J. Kramer, M. A. L. Kroeders, G. J. Laan, J. C. Nieuwenfouis, H. Sam- som, J. A. A. Schoenmakers, J. W. Schrama, H. A. Stam, L. M. Thomas, A. W. Voorbij, H. M. v. Wel. Allen Studenten van het Theologioum te Warmond. KIND VOND ONDER VADERS AUTO DE DOOD. Vrijdagmorgen is het vierjarig zoontje Willem van de fam. J. Z. uit Assen om 't leven gekomen. De heer Z. zou vee lossen uit zijn vrachtauto. Hij moest daartoe de auto achteruit rijden. Hij zette zijn zoorj- tje, dat in de cabine van de auto zat te spelen, buiten de auto en startte de wagen. Terwijl de auto achteruit reed, bukte het ventje zich naar een doosje en werd door het achterwiel gegrepen. Het overleed ter plaatse. BELGISCHE LEGER BESTELT IN NEDERLAND BARETTEN De petten- en confectie-industrie Theo de Hoogen te Tilburg heeft de zer dagen een order voor 34.000 ba retten toegewezen gekregen van het Belgische ministerie van landsver dediging. Verscheidene Belgische en Nederlandse firma's hadden voor deze order ingeschreven. De firma de Hoogen was de laagste Strenge straffen voor speelholhouders De advocaat-generaal bij het Haag se Gerechtshof mr. Zaayer eiste gis termiddag een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden te gen de 42-jarige koopman A. H. B. uit Den Haag wegens diens werk zaamheden als adjunct-inspecteur in de Haagse speelclub „Aristo". De politierechter had B. tot een boete vara 750 gulden en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maan den veroordeeld. B., die in 1948 als croupier begonnen is bij „Aristo", hij was een z.g. werkend lid be riep zich op een verklaring van het bestuur van „Aristo", waarin gezegd zou zijn, dat het optreden van de club niet strafbaar was. Na de inval in „Aristo" heeft hij echter nog een andere speelclub aan/ de Laan van Meerdervoort helpen oprichten. De ze omstandigheid, waarvoor hij geen verontschuldiging had. was voor de advocaat-generaal aanleiding een on voorwaardelijke gevangenisstraf te vragen. „Dat vind ik heel erg", riep B. bij het horen van deze eis. „Dat is het", antwoordde de pre sident, „maar u heeft steeds hoog spel gespeeld". Uitspraak 20 Juni a.s. Tuindersruiten. Een koelhuis chef en een expeditieknecht uit Leid- schendam hadden in Nootdorp samen tuin/dersruiten gestolen. Beiden wer den door de Haagse politierechter veroordeeld tot een week gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 30.boe te of 15 dagen. De 22-jarige, ongehuwde fruit plukker G. C. v. Schaick uit Ingen, is tijdens het uitoefenen van zijn be zigheden uit een boom gevallen en aan de opgelopen verwondingen over leden. OEGSTGEEST Kerkwerve ontvangt twee priesterzonen Vandaag valt de parochie van St. Willibrord de grote eer en het bij zondere voorrecht te beurt twee van haar zonen te mogen begroeten, die deze morgen uit handen van de Bis schop van Haarlem de wijdingen van het Heilig Priesterschap hebben ontvangen. Kerkwerve heeft zich dan ook opgemaakt, deze béide neo misten een waardige ontvangst te bereiden. EERW. HEER E. E. F. GULJé. Het zijn de eerw. heren E. E. F. Guljé en W. B. Miedema, die met een aantal anderen hedenmorgen in Haarlems Kathedraal tot priester zijn gewijd. De heer Guljé is eerst leerling geweest van de R.K. H.B.S. ken van vlag en winpel. In de kerk zal te half acht een plechtig Lof worden gecelebreerd. Zondagmorgen te 8.15 uur zal de heer Guljé zijn eerste plechtige H. Mis opdragen, waarna om 10.15 uur de eerste plechtige H. Mis 'van de heer Miedema zal volgen. Doktersdienst. Dit weekend zal de doktersdienst waargenomen wor den door dokter Varekamp. Tocht ouden van dagen. A.s. Dinsdagmiddag om één uur vertrek ken de ouden van dagen voor een tocht naar de Westeinderplassen. Zij zullen vermoedelijk om zeven uur terug zijn en vervolgens in het R.K. Verenigingsgebouw ontvangen wor den. Naar schatting zullen 150 ouden van dagen de tocht meema ken. LISSE Eerste plechtige H.Mis Morgen zal de eerw. heer F. J. M. van Pinxteren zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Agatha- kerk. Hedenavond om half zeven zal de neomist worden afgehaald aan de Herenweg, waarna hij om zeven uur een plechtig Lof zal celebreren. De Hoogmis begint morgenochtend om half tien. Pastoor H. Drost uit Schoorl, zal de feestpredicatie hou den. 's Middags recipieert de neomist van 2 tot 3 uur in de pastorie en het feest wordt 's avonds om zeven uur besloten met een plechtig danklof. NOORDWIJKERHOUT Eerste plechtige H. Mis Vandaag krijgt de St. Victor-pa- rochie na enige jaren Wederom een neomist in haar midden, de eerw. heer P. de Ruiter. Zondag zal hij in de parochiekerk zijn eerste plechti ge H. Mis opdragen. Dit betekent een feest voor de gehele parochie, in *Lefieni"Vheeft daarna Twee* jaar ?e2e feestviering behoort waar- gestudeerd bij de Schola Carolina in Den Haag en heeft nadien zijn stu dies voortgezet te Hageveld en War mond. De heer Miedema, eveneens gevormd door Heemstede en War mond, is de tweede zoon uit het ge- ziA die tot priester is gewijd. De broer van deze neomist zal echter niet bij de plechtigheden aanwezig kunnen zijn, daar hij momenteel als missionaris in Oost-Afrika verblijft. Hedenavond te kwart over zeven zullen neomisten die toevalliger wijze beiden in de gemeente Leiden wonen, maar tot de parochie van Oegstgeest behoren aan de grens der gemeente bij het einde van de Kempenaerstraat feestelijk worden verwelkomd, waarna de rijtuigen via de Kempenaerstraat en de Gevers straat naar de kerk zullen rijden. De bewoners van deze straten voor al kunnen aan deze intocht de nodi ge luister bijzetten, door het uitste- EERW. HEER W. B. MIEDEMA. Het nieuwe seminarie voor Oost- Duitsland zal waarschijnlijk worden geopend in Erfurt, Thüringen, in het hartje van de Sovjet-zóne van Duits, land. Het seminarie was oorspron kelijk geprojecteerd in Oost-Berlijn, doch dit werd te elfder ure door de communistische regering vani Oost- Duitsland getorpedeerd. De wijziging in het project is een gevolg van nieuwe onderhandelingen tussen de betrokken kerkelijke in stanties en de Oost-Duitse regering. Algemeen neemt men in Katho lieke kringen van Duitsland aan, dat de bezwaren der Oost-Duitse autori teiten tegen de vestiging van het se minarie te Berlijn voornamelijk voortspruiten uit hun vrees, dat zy dan niet in staat zouden zijn een grondige controle uit te oefenen. Wanneer echter het seminarie in het midden in de Sovjet-zóne gelegen Erfurt wordt gevestigd, dan is deze controle veel gemakkelijker. Boven dien is het dan beter mogelijk strenge censuur uit te oefenen op de „gevaarlijke" literatuur en studie boeken, die het seminarie uit het Westen moet betrekken. Onder de gegeven omstandighe den is het voor de Kerk in Oost- Duitsland niet goed mogelijk anders te doen dan toe te geven/ inzake de plaats, waar het seminarie gevestigd mag worden. De Kerk staat daar im mers voor een funest tekort aan priesters. Er zyn slechts 1500 pries ters beschikbaar voor 2.000.000 Ka tholieken. Het is dringend noodzake lijk, dat er aanvoer van jonge pries- i ters komt, omdat deze aanvoer tijdens en na de oorlog heeft stilgestaan. Het grootste deel der priesters in Oost- Duitsland is dan ook vani de oudere garde. Daarbij komt, dat priesters uit West-Duitsland geen toestemming krijgen om in Oost-Duitsland te gaan werken. De onveiligheid op West-Java De terreur in West-Java is gedu rende het eerste kwartaal van 1952 toegenomen in vergelijking tot het laatste kwartaal van het vorige jaar. De correspondent van Aneta te Ban dung onitleende aan een officieel rap port omtrent de veiligheid in dit ge bied enige cijfers. 428 Personen werden in de eerste drie maanden van 1952 vermoord te gen 414 in het vierde kwartaal van 1951. Het aantal ontvoeringen be droeg resp. 55 tegen 33, mishandelin gen 173 tegen 46, rampokgevallen 6192 tegen 3244. Een verbetering valt te constateren met betrekking tot de evacuaties en de brandstichtingen. In het eertse kwartaal van 1952 werden ruim 11.000 nieuwe geëvacueerden gere gistreerd tegen ruim 52.000 in het laatste kwartaal van het vorige jaar. Het aantal brandstichtingen daalde van rond 4000 tot 3000. De schade als gevolg van de activiteit van benden steeg van 7,3 millioen rupiah tot 9,9 millioen rupiah. Het officiële rapport besluit met de mededeling, dat in het Cheribonse in de laatste tijd de toestand aanzien- j lijk is verbeterd. dig mogelijk te zijn en moet tegelijk een algemeen karakter dragen. De godsdienstige verenigingen zijn hier bij als vanzelfsprekend ingeschakeld namens geheel de parochie. Vanavond zal om half zeven de neomist met zijn familie vanaf de Kerklaan worden ingehaald. De le den van de godsdienstige verenigin gen zullen in rijen langs de Kerk laan staan opgesteld. Als de paro chianen in de kerk hebben plaats genomen, zullen deze de neomist met een welkomstlied toezingen. De neomist zal een Lof celebreren. Zondagmorgen zal de jonge pries ter met zijn familie van huis wor den afgehaald door de assisterende geestelijkheid en de schooljeugd, Tijdens de Hoogmis zal de pastoor de predicatie houden. Des middags zal van 23 uur in de school van de Voorzienigheid een receptie worden gehouden. Als blijk, dat dit feest wordt gevierd door het gehele parochiegezin, wordt door de vertegenwoordigers van de 7 bestu ren der godsdienstige verenigingen, dus door een commissie welke op treedt namens de gehele parochie, een geschenk worden aangeboden, waarvoor alle parochianen hun me dewerking hebben verleend. ZILVEREN PRIESTERFEEST Donderdag a.s. viert rector T. Lampe van Huize S ancta Maria te Noordwijkerhout zijn zilveren pries terfeest. alhoewel de eigenlijke da tum Woensdag 11 Juni is. De jubila ris draagt Donderdagmorgen in de kapel een plechtige H. Mis op en recipieert Donderdagmiddag van kwart over twaalf tot half twee in huize St. Maria. NOORDWIJK Geboren: Johannes C. z. van J. C. v. d. Linden en T. Zwaan; Maria E. cL van J. Steekers en M. H. Heemskerk; Cornelis z. van C. Plug en G. A. J. v. Dijk; Johanna H. d. van A. G. v. Asten en E. Smit; Leo z. van H, v. d. Niet en M. Plug. Ondertrouwd: L. Hazenoot 25 j. en H. Busink 22 j. Overleden: Adriana C. E. Brede- rode 73 j.; Janna Jaarsveld 77 j., wed. van J. Verweer. Burgemeester van Maastricht naar Amerika De burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, zal heden, Zaterdagavond, tegen mid dernacht per KLM-vliegtuig ver trekken voor een reis naar de Ver enigde Staten, waar hij, als verte genwoordiger van de Limburgse hoofdstad, zich in verbinding zal stellen met kringen van landbouw en industrie en met de Amerikaanse militairen, aan wie de stad Maas tricht in September 1944 haar bevrij ding te danken had. De burgemees ter zal, nadat hij Maandag a.s. con tact heeft gehad met de oud-Maas trichtenaar prof. dr. P. Debyen, hoog leraar aan de universiteit te Ithaca, Vrijdag 13 Juni ontvangen worden door president Truman. Verder zal hij op deze reis, welke georganiseerd wordt door dr. J. H. van Royen, am bassadeur van Nederland in de Ver enigde Staten, die een persoonlijke vriend van de burgemeester van Maastricht is, de gast zy'n van deze vertegenwoordiger van de Neder landse regering. Hij zal aan het einde van zijn ver blijf op het einde van de maand ge durende drie dagen eregast zijn van de nationale conventie van oudstrij ders der vereniging van de 30ste in fanteriedivisie, waartoe de legerafde ling behoorde, welke in September 1944 Maastricht heeft bevrijd. Op Zondag 6 Juli zal de burgemeester van Maastricht per vliegtuig op Schiphol terugkeren. LEIDSCHENDAM Subsidie Gezinshulp De afd. gezinshulp van de Ned. Herv. Ge meente heeft aan B en W 't verzoek gericht met ingang van het jaar 1951 in aanmerking te komen voor een subsidie uit de gemeentekas in de kosten van het verlenen van gezins hulp in de gevallen, dat de vrouw des huizes door ziekte e.d., niet of niet volledig in staat is, haar werk zelftsandig te verrichten. B en W geven de raad in overwe ging aan het verzoek te voldoen en zijn van mening, dat de consequen ties voor de gemeente op rond 1000 per jaar geraamd kunnen worden. Het bejaardencentrum Het im posante gebouwencomplex van het bejaardencentrum, gelegen achter 't Raadhuis, nadert met rasse schreden zijn voltooing. Plet complex, dat on geveer een ir.iillioen gulden gekost heeft, zal uiterlijk in de maand Au gustus a.s. in gebruik genomen worden. Doordat nog enkele kleine wijzigingen in het interieur moesten worden aangebracht, kon niet vóór deze week met het schoonmaken van hoofdgebouw en paviljoens begon nen worden. Nu echter dit werk ter hand is genomen, komt zo spoedig mogelijk de stoffering aan de beurt en zal over enkele weken met de aanleg van de plantsoenen een aan vang gemaakt worden. De volledige keukeninstallatie met fornuizen, was machines, aardappelschilmachines èn de apparatuur voor de strijkinrich- ting zal zo spoedig mogelijk geplaatst worden. De twee ziekenzalen voor mannelijke en vrouwelijke bedlege rige bejaarden, worden reeds geheel ingericht en voor de ontvangst van de patiënten in gereedheid gebracht. Bij de opening van dit bejaarden centrum, dat plaats biedt voor 180 bedden, zal voor velen een einde maken aan het nijpende woningpro- bleenv. SASSENHEIM Heropening KSA-gebouw. A.s. Dinsdag 10 Juni zal het gerestaureer de KSA-gebouw officieel worden heropend. Reeds lange tijd is men met man en macht aan het werk om het gebouw te moderniseren. Vooral de cafézaal is geheel veranderd. Ook de bovenzaal, die nu door de KAJ gebruikt wordt, heeft een grote beurt gehad. Dit hebben de KAJ-leden zelf uitgevoerd. Dinsdagavond om 8 uur worden alle bestuursleden van ver enigingen, vak- en standsorganisaties', charitatieve en maatschapp. vereni gingen, instellingen, congregaties enz. verwacht bij de opening. Onze nieuwe R.K. Harmonie „Adest Musica" zal voor de eerste maal hier enige num mer? spelen. De beide R.K. Toneel verenigingen „Elckerlijck" en „St. Pancratius" zullen aan deze avond hun krachten wijden. Ook het Tam- bourscorps zal zich laten horen. VOORHOUT SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING. Gisteren kwam de raad in spoed- eisendé vergadering bijeen in ver band met een kasgeldlening van 100.000.—, die, lopende bij het Ne- derlandsch Ziekenhuisverplegings- fonds „Nezifo" te 's Gravenhage per 9 Juni 1952 moet worden afgelost. De geldgeefster is echter bereid deze kasgeldlening voor de tijd van' 13 maanden te verlengen tegen een rente van 21/8 pet. per jaar. Nie mand had hier tegen bezwaar, zodat conform werd besloten. Op 1 Juli a.s. vervalt wederom een lening groot ƒ200.000.Om te voorkomen dat de raad wederom bijeen moet ko men, gaf de raad aan B. en W. mach tiging op de zelfde condities deze af lopende lening wederom te conti nueren. In verband met de inwer kingtreding van de werkloosheidswet werd goedgevonden aan de Minister door te geven, dat de gemeente van de speciale regeling gebruik zal ma. ken, d.w.z. dat geen premie betaald zalworden, zodat het risico voor eigen rekening wordt genomen. De Oranjefeesten zullen dit jaar worden gehouden op 't terrein ach ter het pand van de heer Dijssel- bloem. Dit terrein is tegen de symbo lische prijs van 10.afgestaan. K.V.P. Dinsdag 10 Juni a.s. des avonds 8 uur zal in het Parochiehuis een grote propaganda vergadering van de K.V.P. worden gehouden. Er zal worden gesproken door mej. A. H. Nolte, lid van de Tweede Kamer. Ook de dames zijn op deze avond van harte welkom. Geboren: Jacobus C. M., zn van J. A. Borst en G. v. d. Poll; Johannes P., zn van J. Bierman en M. H. v. d. Slot; Mathilda, dr van J. J. v. d, Burg en A. H, M. v, Doorn; Johan nes A., zn van L. P. v. d. Holst en M. M. Wessels; Elisabeth J., dr van E. H. Kalkman en I. Nieuwenhuizen; Anna M. Th., dr van E. W. v. d. Lans en A. A. C. v. d. Berg. Ondertrouwd: C. A. Lagerberg 23 jr (Zoeterwoude) en C. A. v. Leeu wen 22 jr. Getrouwd: P. C. Leemans en T. v. d. Tang. WASSENAAR Geboren: Jacob, zn van J. Dekker en J. M. Groot; Elisabeth C. M. dr van L. de Romijn en J. P. van Noord, Willem R, zn van W. R. Burgmeijer en J. C. Everts; Cornelis A. B. zn van T. N. van der Velde en C. M. Vogels; Colette G. M. dr van P. T. M. Cleophas en M. Dresme; Maya dr van W. van Teutem en J. van Nieuwkerk; Petrus J. A. zn van L. A. G. Kortekaas en A. J. M. van der Kleij; Gerarda M. B. dr van J. L. Hoogenboom en B. M. Grundeken; Anne C., dr van W. Huner en A. D. Broeder; Petronella M. dr van C. W. Straver en P. M. Zuiderduin. Overleden: Jkvrwe C. A. M. de Koek, 76 jr, weduwe van J. v. Rijn van Alkemade; Agnes Zuiderduin, 79 jr. weduwe van E. J. Brekelmans; Arend Gras, 63 jr, man van P. M. Moerel. Ondertrouwd: D. Burger en G. Hanneman (Den Haag); A. v. Ame- rongen (Delft) en W. C. Knijnen- burg; W. J. Valkenburg en I. de DE LEIDSE Lido. De Tarzan-films „doen" het nog steeds. Elke nieuwe productie weet een massa-aantal belangstellen den te trekken, maar terwijl bij vele films decors en trucs dikwijls de be hulpzame hand moesten bieden, zien we in deze film een prachtig stuk natuurschoon van de oerwouden en bergstromen in het hart van Afrika. We zien het dierenleven in al zijn grootsheid en dikwijls in al zijn hardheid en tenslotte Tarzan als mid delpunt in de strijd voor het recht van de zwakke, in de strijd tegen de sluwheid vani de blanken, die onrust zaaien onder de inboorlingen om het gehate geld en'goud. Met deze voert Tarzan strijd tot het uiterste en na tuurlijk komt hij hieruit als over winnaar te voorschijn, gelijk hij ook de natuurkrachten overwint. Interes sant b.v. is zijn strijd tegen de vlees etende planten, welke zelfs een oli fant gevangen houden. Tarzan: over winnaar en de held van de film met aan zijn zijde natuurlijk de onmis bare Cheeta, zijn trouwe aap. In het voorprogramma een interes sante opname van de Staten-Gene- raal. Casino. Dat „Onder de hemel van Parijs" geprolongeerd wordt, be wijst dat de belangstelling voor de goede, Franse film nog levend is. En deze film vooral verdient het, en wel om de mensen, die ons stuk voor stuk sympathiek zijn, om de sfeer, die in en over de stad hangt en om het ge hele verhaal, dat indringt in de men sen en in korte, rake trekken karak ters tekent. Het enige, dat ons in deze film hindert is, dat men het ne gatieve „noodlot" aansprakelijk stelt voor de gebeurtenissen. Wij kunnen nu eenmaal niet aannemen, dat het fatum een passieve of actieve rol speelt in ons leven. Maar deze be merking mag niemand tegenhouden, om deze zeer goede film te gaan zien. Voor 18 jaar. Trianon. Ook Trianon's film „Een Amerikaan in Parijs" is gepro longeerd. Showfilms blijken in trek te zijn en deze film met zijn uitge breid dansrepertoire in een originele montage wordt graag gezien. Boven 18 jaar. Rex. Deze week de „Trans Con tinent Express", een verhaal uit dc tijd, toen men in Amerika nog niet wist of een trein dwars door de prairie wel lonend zou zijn, gezien de onveiligheid in deze streken. Som migen geloofden er echter afin en namen het initiatief, dat na veel moeilijkheden tot succes leidde. Deze film vertelt ervan op een spannende en onderhoudende wijze. Voor 14 jaar. Luxor. Programma afgekeurd. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wachtverbod voor alle voertuigen. Ver boden stil te staan anders dan voor het onmiddellijk ln- of uitladen van perso nen of goederen Geeft op alle borden acht die in Uw belang zyn aangebracht. Wie geen richting aangeeft gaat in de richting van het ziekenhuis Verbond voor Veilig Verkeer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Koude nacht met weinig wind. Morgen overdag wisselen de bewolking met in de middag kans op enkele lichte regen buien. Zwakke tot matige Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 8 Juni: zon op 4.21 en onder 20.57; maan op 22.09 en onder 3.44 uur. 9 Juni: zon op 4.21 en onder 20.56; maan op 23.01 en onder 4.46 uur. üet wuft ui Sufwpa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer gisteren OSLO nevel 12 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 HELSINKI geheel bew. 16 EDINBURGH zwaar bew. 14 LONDEN licht bew. 19 KOPENHAGEN geh. bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 34 GENèVE zwaar bew. 26 PARUS zwaar bew. 25 BORDEAUX zwaar bew. 25 NICE zwaar bew. 25 BERLIJN geheel bew. 29 FRANKFURT geheel bew. 25 MüNCHEN geheel bew. 26 WENEN zwaar bew. 26 Het K.N.M.I. deelt mede: In het midden van de afgelopen Week werd het weer in Nederland bepaald door een gebied van hoge luchtdruk, dat toen veel zonneschijn en zomerse warmte bracht. Naarma te het centrum van dit gebied zich in de richting van Rusland verplaat ste, nam zijn invloed op het weer in onze omgeving af. In Zwitserland, Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Noord. Italië kwamen gistermiddag nog tem peraturen tussen 25 en 30 graden voor. In ons land echter en ook in België en Noord-Frankrijk maakten onweerstoringen, die uit het Zuiden waren gekomen, een einde aan de zomerse warmte. Nadat gistermorgen een eerste storing, die vrijwel alleen in. de Zuid-Oostelijke provincies eni ge activiteit vertoonde, Nederland had bereikt, kwam er des middags een tweede. Deze bracht talrijke on weersbuien, waarvan in het centrum van het land sommige met zware hagelval gepaard gingen. Boyendien werd er op het vliegveld Zuid-Lim burg een windstoot van stormkracht geregistreerd. De afgelopen nacht drong van het Noorden uit koelere lucht Nederland binen, hetgeen opnieuw enige re gen met zich meebracht. In de koele lucht, die zich gedurende het week einde zal handhaven, komen flinke opklaringen voor, maar van de Oceaan af is een nieuwe storing fti aantocht. Voor Zondagmiddag is daarom de kans op enkele buien niet geheel te verwaarlozen. Het tempe- ratuurverloop zal Zondag weinig van I dat van/ vandaag verschillen. Gemeenteraad Rijnsaterwoude Scharrelclub protesteert tegen belemmerende verordening De Raad der gemeente Rijnsater woude kwam in openbare vergade ring bijeen. Afwezig met kennisge ving de heer A. v. d. Kn/ijff. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten waarbij het besluit van de Raad inzake de Nationale Lening Woningbouw 1952 goedgekeurd wordt teruggezonden. De voorzitter deelt mede dat voor 40.300, ten gunste van de gemeente voorkeur is uitge oefend. De Raad besluit tot de bouw van vier woningen over te gaan. Veel hilariteit ontmoette een ver zoek van de Scharrelclub „Ons Ge noegen" waarbij gevraagd wordt om het raadsbesluit waarbij het aan per sonen van tweeërlei kunne verboden is om te samen in de grasbermen langs openbare wegen te zitten of te liggen weder te niet te doen. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Door gebruik te maken van de slotuitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren 1947 en 1948 kunnen alle tekorten tot en met de dienst 1950 weggewerkt worden en kon het restant gebruikt worden om het te kort op de gemeentebegroting 1952 weg te werken. Aan de Chr. Lagere Landbouw school te Alphen a. d. Rijn wordt voor het jaar 1952 een subsidie ver leend van ƒ60.in verband met de Groot (Den Haag); A. Bontenbal (Voorschoten) en P. Visser. Getrouwd: J. M. L. van Ouwer- kerk en R. M. H. Roothaan; C. A. Bol en G. W. M. van der Ham; J. M. Putker en C. M. R. Beuk, W. v. Lit en H. D. van Apeldoorn; C. J. J. M. Verhart en M. J. Lubbe; J. C. van der Klaauw en W. J. T Rem merswaal en P. A. van Hemmen en H. M. Belleman, zes leerlingen uit de gemeente die deze school bezoeken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het subsidie aan het Kraam- centrum van het Wit-Gele Kruis te Roelofarendsveen te handhaven op ƒ0.50 per interne verzorgingsdag. Op voorstel van B. en W. wordt aan de vereniging SIMAVI voor het jaar 1952 een subsidie verleend van 10.—. Tot geneesheer belast met de vacci natie wordt benoemd de heer J. A. Brinkhorst, arts te Leimuiden. De voorz. geeft nog antwoord op enkele vragen in een vorige vergade ring gesteld. De heer Bersghoeff vraagt aan de Raad om te protesteren tegen de plannen om zand te gaan zuigen uit het Braassemermeer. Voor de zeil- sport en voor de tuinderij zal dit, als het plan doorgaat, funeste gevol gen hebben. De voorz. zegt, als het mogelijk is, dat er nog geprotesteerd zal worde^ De heer Jansen vraagt_jü—i-^^uit betaling jier Slik^-^TmHij zou ook greag wi-±en dat de gemeentewerk- men, die Leimuiden en Rijnsaterwou de hebben, weer eens wat meer in Rijnsaterwoude werkte. Er is hier achterstand ontstaan-, o.a. met het opknappen der dorpssloten. De heer Jansen zou ook gaarne zien, dat de toegang tot het Molenpad verbreed werd. De voorz. zegt, dat hij bij het hoofd van de Techn. Dienst advies zal inwinnen over deze kwestie. De heer Jansen bespreekt ook nog de oprichting van het autobuswacht huisje. Men zal naar een andere ge schikte plaats moeten zoeken. De voorz. zal advies van de Techn. Dienst inwinnen. De eindbeslissing zal bij het Comité zyn, dat de gel den bijeen heeft gebracht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2