DUINSTREEK Installatie burgemeester „K. en O." verleent steun aan erkende amateur-verenigingen VRIJDAG 6 .UNI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HILLEGOM Geb.: Zoon van A. J. L. Willemse Burgerhout; zoon van Th. J. van Lie- en G, Been; zoon van A. Clay en A. rop en M. M. van Leeuwen; dochter van J. Th. Klinkenberg en M. B. Duwel. Getr.: M. Agterhof en J. E. M. Rutten; L. W. J. van der Drift en M. C. C. van de Loo. Overl.: C. Ides, vr., 78 jaar; T. H. Cozijn, vr., 38 jaar. LEIDSCHENDAM Gouden bruiloft Op Woensdag 25 Juni a.s, viert het echtpaar Gerar- dus Jacobus van der Zalm en Hen- drika van der Meer zijn gouden huwelijksfeest. De receptie wordt gehouden op Zondag 22 Juni a.s., van 14 tot 16 u., ten huize van de jubilarissen, St. Willibrordusstraat 26 LISSE IJk en herijk. De ijk en herijk heeft plaats ini het parochiehuis, Bondstraat 11, op Vrijdag 6, Maan dag 9 en Dinsdag 10 Juni. Geboren: Paulus Anthonius, z. van H. Boon en Th. J. Mesman; Petrus Cornelis, z. van P. J. Vermeij en J. C. G. Verwer; Hendricus Nicolaas Johannes, z. van N. P. v. Rooijen en P. J. J. Salman; Cornelis Johannes, z. van C. J. Segers en M. Gebraad; Jo hannes, z. van C. Vermeij en G. Veenstra; Cornelia Elisabeth Maria, d. van C. J. Waaijer en A. M. Tijssen. Ondertrouwd: W. G. van Kesteren 28 j. en C. G. Hoekstra 26 j.; J. C. v. d. Zwet 30 j. en P. M. Opdam 32 j.; W. H. van Hage 28 j. en J. C. Zwet sloot 21 j., te Haarlemmermeer. Getrouwd: J. N. v. d. Lans en A. G. Slootbeek; C. J. Kortekaas te Noordwijkerhout en W. Lenting; A. Philippo en J. Snapper te Haarlem mermeer. NOORDWIJKERHOUT Naar wij vernemen zal de instal latie van de nieuwe burgmeester, de heer P. M. M. van der Weijden, plaats vinden op Dinsdag 17 Juni a.s. Wilskracht. Op de Ned. kam pioenschappen tafeltennis te Den Bosch heeft Jan Puyk het Ned. kam pioenschap 3e klasse tafeltennis he ren enkel weten te veroveren. Na alle topspelers van de 3e klas resp. afdelingskampioenen te hebben ge passeerd kiwam hij in de finale tegen de gevreesde jeugdkampioen van Noord-Brabant J. de Leur. Aan vankelijk werd Jan van de tafel ge veegd, doch hij herstelde zich toen hij al me 70 achter stond. Puyk kwam in de aanval en door zijn te genstander steeds uit positie te spe len met zijn wisselende slagen won hij de eerste game met 2119. De 2e game werd een hard gevecht met een zeer hoog spelpeil. De uitslag was 2114 voor Puyk. In de trainingszaal van „Wils kracht" werd de traditionele wed strijd tegen S. Bavo gespeeld om de Pastoor van der Waarden-beker. Reeds twee achtereenvolgende jaren heeft Wilskracht beslag weten te leg gen op deze prachtige beker. Ei werd gespeeld door 15 teams van Wilskracht en 15 van „St. Bavo". De eindstanden waren als volgt: Wilskracht 1St. Bavo 1 46; Wils kracht 2—St. Bavo 2 9—1; Wilskradht 3St. Bavo 3 5—5; Wilskracht 4— St. Bavo 4 55; Wilskracht 5St, Bavo 5 91. De totale uitslag is dus geworden 3218 voor Wilskracht. De beker-ronde werd echter beslist door de teams 1, 2 en 3. Hiervan is de uitslag 1812 voor Wilskracht. Wilskracht heeft de Pastoor van der Waarden-beker definitief in bezit ge nomen. NOORD WIJK Verkeersongevallen. Woensdag stond de Wihlelminastraat in het te ken van verkeersongevallen; eer stens reeds een bestelauto welke achteruit een uitrit op de Wilhel- minastraat uitkwam tegen een al daar geparkeerde luxe auto op, waardoor een gat in de zijkant van deze auto ontstond. De volgende was dat een autobus op de hoek Wilhel- minastraat-St. Jeroensweg zijn bocht zo ruim nam, dat een juist aanko mend motorrijder uit de Molenstraat tegen de autobus opbotste. De mo torrijder bekwam verwondingen aan linkerschouder en linkerhand, ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. Postduivenver. „Stormvogels". Uitslag van de wedvlucht van Quie- vrain, afstand 210 km gelost om 12 uur met Z.O. wind. In concours wa ren 68 vogels. Snelheid van de eer ste duif was 1204 ml per min., van de laatste 1113 m. per minuut. 1, 7, 15, J. v. d. Niet; 2, 4, 16 M. v. d. Niet; 3, N. Smit; 5, 10 G. v. Duin; 6, 13 C. van Duin; 8, J. v. Beelen; 9. C. Smit; 11. W. de Bruin; 12. J. Plug; 14. A. Passchier. Postduivenver. „Steeds sneller". Uitslag van de wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans. Afstand pl. min. 515 km. In concours 129 dui ven. Gelost te 7.10 u. met Z.W. wind De le duif bereikte haar hok te 12.19.01 uur en vloog met 'n gemid delde snelheid van 1667.04 meter per minuut. De volgorde van aankomst was: W. Hazenoot 1, 12, 19; Th. Steenvoorden 2; C. v. d. Berg 3. 5, 9, 23; J. Passchier 4, 10; Gebr. Pas schier 6, 18; J. Rakhorst 7, 15; L. Steenvoorde 8; J. v. d. Niet 11, 13, 26; Hoek de Vries 14, 22; Hoger- vorst 16; C. Plug 17; H. Smit 20; J. v. d. Wiel 21; A. Dijsselbloem 24; A. Cramer 25. De Sportvisser. Het wedstrijd programma voor dit jaar is als volgt samengesteld. Er zullen drie vereni gingswedstrijden plaats vinden en wel op 14 Juni, 6 Sept. en 4 Maart 1953. Voorts zal er een jeugd wed strijd georganiseerd worden in Augustus. Voor de compertie-afde ling zijn 7 wedstrijden vastgesteld en wel op 29 Juni, 27 Juli, 21 Aug., 21 Sept., 19 Oct. en 16 Nov., alle in de Haarlemmertrekvaart. De eerste competitie wedstrijd had op 2e Pink sterdag plaats, waarbij het weer niet meewerkten. De uitslag hiervan is: H. Groenewoud 4, J. W. Vink 2, G. v. Werkhoven 2, J. Kiortekaas, A. G. Hoogduin, M. v. Werkhoven, W. Floor, P. de Graaf elk 1 stuks. Op voorstel van het bestuur zal een ingesteld. Sportdag Oranjeveren. De tra ditionele Sportdag van de Oranje vereniging Noordwijkbinnen ter ge legenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal dit jaar ge houden worden op Zaterdag 28 Juni a.s. Het voorlopige programma luidt: Hardlopen 60 m.: Meisjes en jongens van 12 t.m. 14 jaar. Hardlopen 80 m.: Meisjes en jongens van 15 t.m. 17 jaar; Hardopen 100 m.: Dames en heren 18 jaar ouder; Hardlopen 600 m.: Jongens van 15 t.m. 16 jaar; Hardlopen 1500 m.: heren van 17 j. en ouder. Schoolestafettes 10 x 60 m. Verenigingsestafettes 10 x 60 M. Ver enigingsestafettes (dames) 4 x 80 m. Aan dit programma zal een voetbal wedstrijd worden toegevoegd. Schietvereniging. De wisselme- dailies werden deze week gewonnen door D. A. Lüschen 100 p. le kl.; C. Tissing 94 p. 2e kl.; mevr. Lüschen 95 p. 3e kl. Volgende bijeenkomst zal er een koppel-wedstrijd worden gehouden. OEGSTGEEST Bezoek mr. L. A. Kesper. Giste ren heeft de Commissaris der Konin gin in de Provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, een bezoek ge bracht aan het District Leiden van de Rijkspolitie. Omstreeks 13.30 uur arriveerde de Commissaris, verge zeld van mr. Cleveringa, chef van de afdeling Politie van het Kabinet van de Commissaris der Koningin en mr. R. Warmoltz, Districtscommandant der Rijkspolitie te Leiden, aan de woniing van burgemeester H. L. du Boeuff alhier. De burgemeester heeft de Commissaris en zijn gezelschap in zijn woning ontvangen en hen daar. na in het restaurant ,,De Beukenhof" een lunch aangeboden. Vervolgens is een bezoek gebracht aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, waar de Commissaris het personeel van de Groep Oegstgeest, dat op de binnen plaats stond opgesteld, inspecteerde. De Groepscommandant, adjudant A. Koerten, heeft het personeel daarop aan de Commissaris voorgesteld en vervolgens de Commissaris ingelicht over de werkwijze van de Rijkspoli tie in een randgemeente. Hierop is de Commissaris met zijn gezelschap vertrokken naar Lisse alwaar even eens de Rijkspolitie is bezocht. SASSENHEIM Professor Ziekzoeker. Gisteren avond vond in de zaal van Café ,,De Oude Post" de uitreiking van diplo ma's en prijzen plaats aan de deelne mers der ziekzoekwedstrijd. De heer G. Vlasveld sprak het welkomstwoord en bracht dank aan de diverse orga nisatoren en aan de heer v. Diest voor het beschikbaar stellen van zijni schuur. Hij memoreerde, dat het aan tal deelnemers gestadig groeit. Waren er vorig jaar 190 deelnemers, nu 317, uit alle omliggende plaatsen, zelfs twee uit Limmen. Spr. bracht dank aan de H.H. patroons voor de schit terende prijzen en sprak de wens uit dat volgend jaar het aantal deelne mers nog groter mag zijn. Hierna begon men met het uit reiken der prijzen en diploma's. Om der grote bijval reikte de heer Vlas veld aan de heer B. W. v. d. Krogt, die voor de derde maal een eerste prijs verwierf zijn prijs uit en be noemde hem tevens als „professor der ziekzoekers". Naast zijn eerste prijs mocht v. d. Krogt van de voor zitter een zilveren sigarettenkoker in ontvangst nemen. Alle prijzen be stonden uit waardevolle huishoude lijke artikelen. VOORSCHOTEN UITREIKING DIPLOMA'S E.H.B.O. In „Irene" werden gisteravond de diploma's uitgereikt aan de cursisten, die met good gevolg examen hadden gedaan voor het diploma E.H.B.O. van de Ned. Vereniging „E.H.B.O." Als voorzitter van de afd. Voor schoten van de Ned. Ver. sprak dr H. Olthuis een kort woord vaai welkom, in het bijzonder tot burgemeester C. J. v. d. Hoeven, die de uitreiking zou verrichten. Spr. uitte de wens dat het niet bij het behalen van het diploma zou blijven, maar dat men zich zou aansluiten bij de overige werkende leden van deze afdeling en dat bij het geven van nieuwe cur sussen velen zich zouden opgeven om deze te volgen. Alvorens burge meester v. d. Hoeven tot de uitrei king van de diploma's overging ver telde hij dat twee doktoren aan de cursus hadden „gedokterd" en dat dit half om half werk van dr Kuy- pers en dr Thies goed is geweest. De stuurmanskunst van twee kapiteins op een schip is een gelukkige ge weest. Zij zagen kans een 14 tal cur sisten voor het examen gereed te maken en te doen slagen. Een niet gering feit. Spr. hoopte, dat deze nieuwe groep voor de gemeente en haar bevolking van groot nut zal zijn. Vervolgens ontvingen de da mes en heren geslaagden uil handen van de burgemeester het insigne en de diploma. Dr. H. Olthuis dankte de burge meester voor het verrichten van de uitreiking en zijn goede wensen en deelde vervolgens mede dat ditmaal aan een lang gekoesterde wens ge volg zou worden gegeven. Iedere ge slaagde ontving een verbandtas voorzien van het embleem van de vereniging en getracht zal worden voor de overige leden ook een der gelijke tas ter beschikking te stellen. Behalve de tassen zal men ook trach ten wederom op bepaalde plaatsen in de gemeente verbandkisten te plaat sen. Een modelkist met verbandmid delen was aanwezig, die een zeer solide en practische indruk maakt. Alvorens werd overgegaan met de vertoning van enkele films welwil lend ter beschikking gesteld door de Franse Ambassade, boden een paar dames als dank voor het genoten on derwijs aan de heren dr. Kuypers en dr. Thies een herinnering aan. Dr. Th. J. Thies eveneens sprekende na mens dr. Kuypers dankte hiervoor en wekte de nieuwe leden op trouw de oefenavonden te blijven bezoe ken. Uitslagen schoolwedstrijden. Voetbal: R.K. JongensschoolHer vormde school 20; Stand: 1. R.K. Jongensschool 6 pnt. 2. Hervormde school 3 pnt. 3. Openb. Lag. School 1 pnt. 4. Geref. School. 0 pnt. Vrijdag speelt de Openb. Lag. School tegen de Geref. School. Bij winst van de Openb. Lag. School zal op de schoolsportdag een beslissings wedstrijd worden gespeeld tussen de Herv. School en de Openb. Lagere School om de tweede plaats. Korfbal uitslagen: R.K, Meisjes schoolHervormde school 14. Stand: 1. Hervormde school 6 pnt. 2. R.K. Meisjesschool 4 pnt. 3. Openb. Lag. school 0 pnt. en 4 Geref. school 0 pnt. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Mei werd op het postkan toor bij de rijkspostspaarbank inge legd 29.634.24 en terugbetaald 30.106.25. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 11230. Rectificatie. In de krant van Zaterdag stond het bericht, dat de R.K. Kleuterschool een bevoegde kracht heeft gekregen. Dit is niet ge heel juist. De school was reeds in het bezit van twee bevoegde krach ten en met T. v. d. Werf wordt dit in totaal drie. Geboren: Dirk Hendrik Vincent, zn van H. J. Vermeulen en N. J. Hak. Gerardus Armand, zn van A. L. Ver- schragen en A. H. Pechler; Maria Anna Wilhelmina Petronella dr van N. J. H. Berg en P. M. F. J. v. Kop pen. Getrouwd: J. P. J. v. d. Wal en B. de Graaff. Overleden: Maria Antonia Ebben, 75 jaar. WASSENAAR JAARVERGADERING KONINGIN WILHELMINAVERENIGING. In het „Wapen van Wassenaar" werd Donderdagavond de jaarverga dering gehouden van de Koningin Wilhelminavereniging, voor het eerst onder voorzitterschap van de heer J. L. F. C. van der Vis. Op deze vergadering werden o.m. de plannen besproken, die zijn gemaakt voor het traditionele Wassenaarse feest, dat dit jaar gevierd zal v/orden op 20 en 21 Augustus. Eerst werden de jaarverslagen uit gebracht. In het afgelopen jaar daal de het ledental van 1201 tot 1123. Niettemin is aan de zeer sterke da ling, die het daaraanvoorafgaande jaar te zien gaf, een einde gekomen. Wat de financiën betreft, het af gelopen jaar werd afgesloten met een zeer gering nadeelig saldo. In de ba lanspositie van de vereniging viel een verbetering te constateren van onge veer 1000. Er werd in het verslag jaar voor een vrij groot bedrag aan nieuwe materialen aangekocht. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de aftredende heren W. C. Valkenburg en J. Korbee werden herkozen. De secretaris gaf daarna in grote lijnen het schema weer van de fees telijkheden, die men op 20 en 21 Aug. hoopt te organiseren. Zoals de laat ste jaren gebruikelijk is, zal de Za terdagmiddag vóór de beide feestda gen, dat is 16 Augustus, gereserveerd blijven voor sportwedstrijden en -de monstraties. Op de eerste feestdag zullen 's mor gens kinderspelen worden gehouden, 's middags een wedstrijd voor motor rijders, in de vooravond een eind strijd in het kuipjesteken en daarna een populair concert, te geven door „Excelsior". De morgen van de tweede dag is bestemd voor de ringrijderij met ver sierde tilburies, 's Middags zal het bloemen- en reclamecorso worden ge houden, in de vooravond een behen digheidswedstrijd voor automobilis- tene, voorafgegaan door een puzzle- rit of iets dergelijks en daarna een concert door een nader aan te wij zen vereniging. Er werd over dit voorlopige pro gramma geruime tijd van gedachten gewisseld en uit de vergadering wer den wederom divere nuttige sugges ties gedaan, die door het bestuur na der zullen worden bekeken. B. E. F. Filmavond. De film avond in Astra-theater, onder auspi ciën van de afdeling Wassenaar van de Beweging van Europese Federa listen, die onlangs zou hebben plaats gehad, moest, omdat de film „De Slagboom" elders geprolongeerd werd, worden uitgesteld. Thans is een nieuwe datum voor deze film avond vastgelegd, nl. op Donderdag avond 19 Juni a.s. eveneens in Astra- theater. Kosteloze inenting. Woensdagmid dag 11 Juni a.s. zal in het Wijkge- bouw van het Groene Kruis weder om gelegenheid bestaan tot kosteloze inenting tegen pokken (om 3 uur) en tegen diphterie (om half vier). ZOETERMEER Actie Roode Kruis. Evenals voor gaande jaren, staan ook dit jaar de laatste week van Mei en de eerste week van Juni in het teken van het Roode Kruis. Het lijkt onnodig een ieder thans weer te herinneren aan de vele nuttige taken, welke door het Roode Kruis tijdens de oorlog verricht zijn en ook in vredestijd ver- „LE1DS JUWEEL" PLAN VOOR VIERVOUDIG TOURNOOI jyiEN HEEFT DE STICHTING „K. EN O." wel eens verweten, dat zij de „actieve cultuurbeoefening" (foei-lelijk woord!) niet stimuleerde, maar remde door goede beroepsgezelschappen in Leiden te brengen, waar door de belangstelling van het publiek, voor hetgeen de amateurverenigin gen doen, zou verminderen. In hoeverre dit verwijt gegrond is, laten we thans in het midden. Een feit is het echter, dat vele amateur-verenigingen in Leiden een bloed-arm leven leiden en nauwelijks, of ten koste van fi nanciële verliezen, een uitvoering kunnen geven. Om hierin verandering te brengen, heeft K. en O. het plan opgevat een „Leids Juweel" te organi seren, een tournooi waaraan maximaal 12 in Leiden gevestigde en erken de toneelverenigingen kunnen deelnemen, 8 dito harmonie-gezelschappen, 7 mannen-zangkoren cf kwartetten en 10 gemengde koren. Dit tournooi zal in de komende winter gehouden worden, vermoedelijk beginnend in Oct. het zeer moeilijk zal zijn deze te vin den, temeer omdat de aard van deze stukken zó moet zijn, dat ook min der gerenommeerde verenigingen een kans maken. Overleg met het W.K.A, en de N.A.T.U. is gaande. Wethouder J. C. van Schaik is zeer enthousiast voor deze vreed zame krachtmeting tussen de di verse verenigingen. K. en O. ver wacht daarom, dat de Gemeente raad waarin het in de aanhef bedoelde verwijt ook wel eens ge- hoord werd bereid zal zijn dit plan financiëel te steunen. Het ligt overigens niet in de bedoe ling van K. en O. het aantal uit voeringen van beroepsgezelschap pen e.d. te verminderen en deze amateur-avonden daarvoor in de plaats te stellen. Verenigingen, die belangstelling hebben voor dit „Leids Juweel", kunnen aan het bureau van K. en O., Plantsoen 25, nadere inlichtingen verkrijgen. Zoals het plan ons gis teren tijdens een persconferentie werd voorgelegd, heeft het vele aan trekkelijkheden. Het nadeel o.i. is echter, dat de uitvoeringen, die de amateur-verenigingen op eigen ge legenheid willen geven, wellicht nog minder goed bezocht zullen worden. Voor verenigingen, die een eigen uit voering niet meer aandurven, is dit plan echter in ieder geval een uit komst! De kosten zullen vergoed worden Dit „Leids Juweel" heeft iets weg van een concours, met dit verschil echter, dat er geen afdelingen of klassen zullen, zijn. Deskundige, niet-Leidse juryleden zullen zang, spel en muziek beoordelen. Voor iedere groep wordt als eerste prijs een kunstwerk, vervaardigd door een Leids kunstenaar, beschikbaar gesteld. De 2e, 3e en 4e prijzen zul len bestaan uit medailles. Wanneer er meer aanmeldingen binnenkomen dan bovengenoemde maxima, zal het bestuur van K. en O. de verenigin gen selecteren. Het is b.v. niet de bedoeling, dat toneelclubjes van speeltuinverenigingen e.d. hieraan meedoen. Een ander onderscheid tussen dit „Leids Juweel" en een gewoon con cours bestaat hieruit, dat het laat ste meestal veel geld kost, terwijl in dit geval K. en O. iedere deelne mende vereniging 50 gulden uitbe taalt voor te maken onkosten en bovendien zaalhuur, Buma-kosten, auteursrechten e.d. voor haar reke ning neemt. Aangezien de Stichting het gestelde doel niet kan bereiken zonder publieke belangsteliling voor deze avonden, zal de toegangsprijs zeer laag gesteld worden. Vermoe delijk zullen er twee zangavonden, een harmonieavond en drie of vier toneelavonden gehouden worden, verdeeld over de wintermaanden. Op een slatavond zullen de prijzen worden uitgereikt, waaronder ook de publieksprijzen. Het ligt name lijk in de bedoeling ook het publiek als jury in te schakelen. Hiervoor zullen stembriefjes worden uitge reikt. De officiële jury zal haar oor deel aan de betreffende verenigin gen schriftelijk bekend maken. Niet minder andere avonden. Dit tournooi heeft overigens niet zozeer een wedstrijd-karakter als wel de bedoeling het amateurisme te bevorderen en opnieuw in de pu blieke belangstelling te plaatsen. Om dit verantwoordelijke werk met suc ces te kunnen volbrengen, is K. en O. voornemens de toneelverenigin gen een lijst voor te leggen van sterk aanbevolen één-acters, hoewel Wilt U iets weten? Vraag: Route BoskoopWeert per bromfiets; hoeveel km.? Antwoord: Boskoop, Gouda, Haas trecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Hoornaar, Gorinchem, Woudrichem, Giesen, Neerandel, Aalburg, Nederhemert. Herpt, Vlij men, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Liende, Maarheeze, Weert; afstand 150'km. Vraag: Route RijpweteringPuif- lijk; hoeveel km? Antwoord: Rijpwetering, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Montfoort, IJsselstein, Vreeswijk, Culemborg, Zoelmond, Buren, Tiel, Wamel, Leeuwen, Puiflijk; afstand 125 km. Vraag: Route Voorhout naar Slot Boningborg bij Münster. Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, de Klomp, Ede, Arnhem, Doesburg, Doetinchem, Varsseveld, Aalten, Bredevoort, Winterswijk, Weseke, Holthausen, Velen, Münster. richt worden. Vanzelfsprekend wil het bestuur van de afdeling Zoeter- meer het hoofdbestuur steunen bij het verrichten van de vele werkzaam heden. Gezien deze uiterst belang rijke doelstellingen, doet het afde lingsbestuur een dringend beroep op een ieder om steun. Draagt met milde hand bij aan de op 7 Juni a.s. te hou den collecte. Vele verenigingen uit Zoetermeer hebben reeds hun mede werking toegezegd door het beschik baar stellen van collectrices en col lectanten. Op Vrijdagavond 6 Juni a.s. zullen deze verenigingen een propaganda- mars door het dorp houden. Op Za terdag 7 Juni zal een huis-aan-huis- collecte worden gehouden en 's avonds zullen de verenigingen op het DSO- terrein uitvoeringen en demonstra ties geven ten bate van deze actie. De toegangsprijs tot het terrein is gelijk aan het bedrag dat ieder der toe schouwers met milde hand wil ge ven. Het programma voor Zaterdag is als volgt: 18.30 tot 19.30 uur, voet balmatch DSO—DWO. 19.30 tot 20.15 uur demonstraties door Pro Patria. Na 20.15 uur zullen de muziekvereni ging en de verschillende zangver enigingen een concert geven. Mozart's „Don Giovanni" Nu K. O. op 18 Juni a.s. voor haar inschrijvers in h^t Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een op voering organiseert van „Don Gio vanni" een model-opvoering", zo als deze in het Holland-Festival wordt gegeven! is het wellicht voor de velen, die deze opvoering zullen meemaken, dienstig, iets te vertellen over deze prachtige opera van W. A. Mozart, de componist die door velen de „Koning van de opera" wordt ge noemd. Er is wel reden tot deze ere naam, want inderdaad bracht „il divino" Mozart in Duitsland de opera van zijn tijd tot volmaaktheid. De hoogtepunten van zijn werk op dit gebied zijn: „Figaro's Hochzeit", „Die Zauberflöte" en „Don Giovanni'' Geen componist vóór Mozart had ooit zijn mannelijke- en vrouwelijke krachten muzikaal zó waarachtig ge tekend. De figuren van Don Juan en Donna Anna zijn daar de welspre kendste voorbeelden van. In de mu ziek zijn gestalten opgeroepen om trent wie geen enkel misverstand mogelijk is: de karakters staan in de noten zeer scherp geprofileerd. Dat Don Giovanni een van de mooiste van Mozart's opera's kon worden is ook te danken aan de uiterst geluk kige samenwerking, die er voor deze opera bestond tussen de componist en zijn libretto-dichter, in dit geval de geniale Lorenzo da Ponte. De muziek van Mozart heeft te al len tijde een eigen toon en een eigen bekoring; een stijl waarin zelfs d( virtuositeit van de coloratuurver tolkster van het menselijk leed kan zijn; ernst en scherts wisselen elkaar af en worden tot een geheel verbon den; dwars door de felste tragiek loopt altijd de gouden draad van Le- porello's humor. In Mozart's opera werd Don Gio vanni méér dan de Don Juan-figuur uit de oude sage, méér dan de vrou wenverleider en hartenjager; hij werd een man met een teugeloze levensdrang en een mateloos egoïsme, die de consequenties van zijn daden aandurft. En die consequentie is: de ondergang. In de groepering der figuren rond om de hoofdfiguur is het buffa-ka- rakter van deze opera (een opera buffa is een opera, waarin voortdu rend een comisches personage een buffa op de voorgrond treedt) duidelijk aanwijsbaar, met name, door de keuze van de vrouwentypen, die de speelbal van Don Giovanni werden: Donna Anna, wier liefde voor haar ridder volmaakt geblust is sedert haar vader door hem ver moord is, Donna Elvira, steeds weer geneigd zich aan hem te schenken, al bedriegt hij haar, en ten slotte Zerlina, de gezonde boerendochter, die aan de vooravond van haar hu welijk bijna verleid werd. Drie fa cetten van het vrouwenhart, alle 3 interessant in haar verscheidenheid. Men kan niet zeggen, dat deze opera populair is, zoals bijvoorbeeld „Faust", „Carmen" „La Traviata" en vele andere (behalve dan de bekende aria van Don Juan, „Reich mir die Hand mein Leben .kornm in mein Schlosz mit mir"), maar de muziek van Mozart is zo welluidend, zo sprankelend en verrukkelijk licht, dat het een voortdurend feest kan om er naar te luisteren. BEDEVAART NAAR BEAURAING. Op 19 Juli a.s. vertrekt van Voor burg uit een drie-daagse bedevaart naar Beauraing. Men kan zich daar voor opgeven o.a. bij de heer J. De- vilee, Kort Galgewater 3, te Leiden. De Kath. Volkspartij, kieskring Leiden, vergadert Zaterdag 14 Juni om half drie in „Het Gulden Vlies", Breestraat 125, Leiden. De agenda vermeldt o.a. een kennismaking met de candidaten voor de samengevoeg de kringen en gelegenheid tot het stellen van vragen. De lezers worden herinnerd aan de belangrijke propaganda-bijeenkomst, die de kieskring Leiden houdt op Zondag 22 Juni. 's Middags om drie 'uur zal prof. C. P. M. Romme, frac tie-voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, het woord voeren. Men wordt verzocht deze datum nu reeds te noteren en vrij te houden om deze belangrijke meeting te kunnen bijwonen. Dinsdagavond werd in Dansschool Evert Castelein het le van de 4 examens afgenomen. De organisatie was in handen van het Katholiek Cultureel Verband van Dansleraren „San Filippo Neri". Doel van deze amateur-examens is het peil van het dansen bij de katholieke jongelui op een hoger plan te brengen. Voor het eerst waren nu naast de moder ne dansen ook oude dansen aan de examen-eisen toegevoegd. Terwijl ook een apart Slow Foxtrot-examen werd afgenomen. Als examinator was door S.F.N. aangewezen de dansle- raar J. Sandmann uit Amsterdam. Voor het examen le jaars waarvoor de eisen waren Engelse Wals, Quick step, Kruispolka (oude wals) slaag den de dames: B. Juffermans, A. Weers, R. Juffermans, J. Rozemeyer, R. Linderhof, T. Juffermans, C. Vork, A. Hoogeboom, W. van Veen, J. van Diest, L. Mieremet, R. Ouwendijk, J. 1. Kwartel, B. Verloop, R. Roze meyer en de heren: Th. van Veen, A. Speelman, C. v. Hees, F. Vinken- steyn. A. Göbel, W. Aniba, J. Schou ten, A. Juffermans, F. van Ulden, allen uit Leiden; de dames: A. Schra- ma, N. v. Winden, M. Rebers en de heren J. A. Kriek en P. Cornelissen uit Voorschoten, de dames N. Klui- ters, L. de Boer uit Zoeterwoude H.R., mej. M. Grimbergen uit Sas- senheim en R. Rietveld, Hazerswoude en C. Bottelberg, Oude-Wetering, de heren C. Juffermans, Lisse en W. Th. Vink, Noordwijk. 9 Hiervan slaagden met lof, 2 met hoogste lof, 1 werd afgewezen. Examen 2e jaars, eisen: Engelse Wals, Tango, Quickstep, Valeta en Wiener Wals. Hiervoor slaagden de dames I. Hoogeboom, B. Barneveld, G. Fles, J. Vreeburg, M. Overdijk en de heren: J. v. Koperen, P. v. Per- quin uit Leiden, en de dames: A. en R. Franken, Sassenheim, N. Lubbe, Oegstgeest, T. Kompier, Zoeterwou de H.R., en de heer S. v. d. Torre, Alphen a. d. Rijn. 8 Slaagden met lof, 2 met hoogste lof. Afgewezen geen. Voor h<at speciale examen Slow Foxtrot slaagde de heer D. v. d. Weyden uit Leiden (met lof). Allen waren leerlingen van Evert Caste lein. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Juni. Vee. Aanvoer: 15 stieren, 70 melkkoeien, 90 vette koeien, 194 vare e. a. koeien, 46 vette kalveren, 263 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 117 weideschapen, 3059 lammeren, 42 varkens, 176 schram men, 750 biggen, 9 paarden, 27 geiten Totaal 4908 Prijzen: stieren 5001100, melk koeien 6501150, vette koeien 800 1275, vare e. a. koeien 650850, vette kalveren 150350, nuchtere kalveren 5060, vette schapen 100 130, weideschapen 90150, lam meren 6585, varkens 180425, schrammen 70150, biggen 40 60, paarden 7501250, geiten 15 tot 45. Handel: stieren, melkkoeien, vette koeien, vaarkoeien, vette kalveren, nuchtere kalveren, vlot; schapen, lammeren, varkens, schrammen, big gen, paarden geiten, matig. 2257 Texelse lammeren. Kaas. Aanvoer 64 partijen Goud se en 7 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse: zware 2.39, le soort 2.20 —2.28, 2e soort 2.15—2.19, Leidse: le soort 2.30—2.37 per kg. Handel flauw. TER AAR, 5 Juni. Groente. Peu len 3.40—7.10, doppers 3.70—4.70, tuinbonen f 3.203.90, per 10 kg.,o kassnijbonen 1.501.60, idem stek o.901.00, aardappelen nieuwe 16 —21 cent, andijvie 5 cent, postelein 10 cent alles per kg., bos-peen 29 ct. idem B 17 cent per bosje. ROELOFARENDSVEEN, 5 Juni. Groente. Aardbeien (ingelegd) 17% 31 cent per doosje, idem 2 ons doos" 2134 cent, idem afw. 1524 cent, kropsla 2.00—8.60, bloemkool 15 39, bospeen 1432, nieuwe aard appelen 15—17 per 100, peulen I 3.70—6.80, idem II 2.40—3.80, dop erwten 4.405.10, capucijners 4.30 5.?0, tuinbonen 3.90—4.50, kas snijbonen 12.5014.50, idem stek -79 per 10 kg. LEIDSCHENDAM, 5 Juni. Groen te. Sla 8—11, stoofsla 15—18 spi nazie 3540, andijvie 2542, poste lein 2630, bloemkool A 35—3P, id. B 2533, komkommers A 3740, id. B 33—36, idem C 27—30, idem krom 4552 per kg. bospeen 4064, snij bonen 160—170, tomaten 90—133, tuinbonen 3942, rabarber 57. Eieren. Aangevoerd werden 9000 kippeneieren, waarvoor geno teerd werd voor: 200 eieren no. 0 17.55—19.05, 3400 no. 1 16.25— 16.85; 1800 no. 2 15.20—15.80, 2800 no. 3 14.45—14.90; 600 no. 4 13.55— 13.85; 200 no. 5 12.60—12.75. Verder waren aangevoerd. 30 kippen 1.40 5.20, 25 hanen 0.90—2.60, 40 konij nen 1.009.90, 20 duiven 0.65 0.70.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2